Vyriausybė, prezidentė ir Seimo nariai siūlo riboti antstolių uždarbius

Publikuota: 2018-09-06
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Vyriausybė, prezidentė ir Seimo nariai siūlo įstatymų pataisas apriboti antstolių pelnus.

Vyriausybė sako laukianti, kad Seimas pritartų jos pateiktoms pataisoms dėl antstolių vykdymo išlaidų, ir žada po to per dvi savaites nustatyti mažesnius antstolių atlyginimus ir vykdymo išlaidų dydžius.

Vyriausybės teigimu, dabartinis reguliavimas riboja valstybės teisinę diskreciją notarų ir antstolių atlyginimų nustatymo srityje.

„Antstoliai, Teisingumo ministerijos nuomone, uždirba per daug. Mes juos samdome, delegavome tas funkcijas, bet jie, man atrodo, ne visai pagrįstai savo didelį uždarbį perkelia ant piliečių pečių. Aišku, jie atlieka tikrai svarbią funkciją, už kurią turi būti atlyginama, bet ne tiek, kiek yra atlyginama dabar“, – 15min.lt studijoje ketvirtadienį sakė Elvinas Jankevičius, teisingumo ministras.

Jis sako kalbėjęs su kai kurių frakcijų atstovais ir besitikintis, kad klausimas Seime sulauks plataus palaikymo.

Ministro teigimu, turėtų keistis ir apmokėjimo tvarka, ir įkainiai.

nuotrauka::1left

Ponas Jankevičius taip pat sako, kad diskutuojama, jog dalį išieškojimo funkcijų galėtų perimti pati valstybė.

„Kartais yra keliamas klausimas, kodėl Mokesčių inspekcija pati negali tiesiog nusirašyti tas sumas, o perleidžia jas nusirašyti antstoliams. (...) Finansų ministras irgi kelia šiuos klausimus ir sakė, kad diskutuos“, – kalbėjo teisingumo ministras.

Sulauks ir prezidentės dėmesio

Prezidentė Dalia Grybauskaitė sako rudens Seimo sesijoje pateiksianti įstatymo pataisas riboti antstolių atlyginimą, numatant, kad jis neviršytų 15 % nuo išieškotos sumos. Šalies vadovė sako, kad antstolių algos turi būti skelbiamos viešai.

Prezidentūros teigimu, taip pat numatoma būtinąsias vykdymo išlaidas susieti ne su išieškoma suma, kaip yra šiandien, o jas grįsti realiomis darbo sąnaudomis. Įstatymais bus taip pat suvaržyta antstolių savivalė atlikti perteklinius veiksmus, už kuriuos skolininkas vėliau verčiamas susimokėti.

nuotrauka::2 right

Prezidentūros pirmadienį išplatintame pranešime atkreipiamas dėmesys, kad antstolių grynųjų pajamų vidurkis viršija 10.000 Eur per mėnesį – tai 15 kartų daugiau nei vidutinis darbo užmokestis.

Pataisas teiks ir seimūnė

Siekiant apriboti antstolių apetitus, Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos narė Dovilė Šakalienė nori griežtintų jų veiklą.

Jai pritaria Lietuvos vartotojų organizacijų vienijančio aljansas ir Nacionalinio skurdo mažinimo organizacijų tinklas.

Parlamentarė žada teikti pataisas, kurios leistų mažų skolų valstybės naudai išieškojimą iš antstolių perimti pačiai valstybei, standyti antstolio sprendimo vykdymą, kai antstolio veiksmus žmogus apskųstų, apribotų papildomas išieškojimo vykdymo išlaidas, sukurtų informacinę liniją konsultuoti žmonės, susidūrusius su antstoliais.

Taip pat siekiama nustatyti standartinį antstolių būtinųjų vykdymo išlaidų dydį, kuris nepriklausytų nuo išieškomos sumos ir siektų iki 10 Eur.

„Šiuos veiksmus sieti su skolos dydžiu yra neteisinga, nes būtinosiomis vykdymo išlaidomis įvardijami standartiniai penki be galo paprasti antstolių veiksmai, kurie yra visiškai vienodi visose vykdomosiose bylose, atliekami elektroninėje erdvėje, jų savikaina yra identiška ir žema nepriklausomai nuo išieškomos sumos dydžio“, – ketvirtadienį Seime surengtoje spaudos konferencijoje sakė p. Šakalienė.

„Tada nebeturėtume tokių situacijų, kai vienoje byloje jos (antstolių būtinųjų vykdymo išlaido – BNS) siekia kelis šimtus eurų, o kitoje – kelias dešimtis, nes tai ženkliai, kartais kelis kartus, padidina išieškomą sumą“, – pridūrė ji.

Pasak p. Šakalienės, dabar antstolių būtinosios vykdymo išlaidos skiriasi iki keliolikos kartų ir priklauso nuo išieškomos sumos. „Tačiau jos nėra nei pagrindžiamos, nei tinkamai pateisinamos“, – sako parlamentarė.

Ponia Šakalienė taip pat siūlo apkarpyti išpūstas papildomas vykdymo išlaidas.

Ji apgailestauja, kad stebėsenos šiuo klausimu nėra, todėl apie tokių antstolių išlaidų išsipūtimą galima susidaryti nuomonę tik remiantis žmonių skundai: „Šiandien patikrinti, kokie papildomų išlaidų žingsniai yra būtini ir pagrįsti, iš esmės beveik nėra galimybės“.

Parlamentarė mato naują tvarką, kaip išieškoti mažas skolas valstybės naudai, nes anot jos, jų yra daugiausia, pavyzdžiui, 85 % skolų iki 100 Eur sudaro administracinės baudos. Ji mažų skolų valstybės naudai išieškojimą iš antstolių siūlo perimti pačiai valstybei.

Ponia Šakalienė taip pat įsitikinusi, kad iš antstolių reikia perimti skolų išeiškojimą už nedideles bylinėjimosi išlaidas, procesines baudas, pavyzdžiui, dėl neatvykimo į teismą.

„Šios skolos nesunkiai, per elektroninę sąsają būtų suformuojamos kaip mokėtinos prievolės ir keliauti supaprastintam išieškojimui tiesiai į VMI“, – teigė p. Šakalienė. Ji žada teikti pataisą, kuri leistų atsirasti elektroninei platformai, kurioje būtų registruojami teismų priteisiami mokesčiai ir smulkios skolos.

Seimo narė taip pat siūlo įkurti informacinę liniją, kurią administruotų Teisingumo ministerija, ir būtų konsultuojami žmonės, susidūrę su antstoliais.

Ji taip pat siūlo įteisinti galimybę sustabdyti antstolio sprendimo vykdymą tada, kai antstolio veiksmus žmogus apskundžia. Dabar tokio galimybės nėra.

Siūlo įtraukti visuomenę

Rytis Jokubauskas, 10 Lietuvos vartotojų organizacijų vienijančio aljanso ekspertas, siūlo reformuoti vykdymo išlaidų dydžius ir antstolių paslaugų įkainius ir jų nustatymą.

„Jie yra nustatomi Teisingumo ministerijai ir Antstolių rūmams susitarus. Tokia tvarka kelia klausimų dėl skaidrumo, teisingumo ir nešališkumo, nes įkainių nustatyme tiesiogiai dalyvauja tie, kurie teiks tas paslaugas, o kitų interesų grupių atstovų ten nėra“, – teigė jis.

Aljanso ekspertas taip pat siekia, kad antstolių ginčų su skolininkais nagrinėjime dalyvautų visuomenės atstovai.

Ponas Jokubauskas taip pat siūlo didinti antstolių kiekį Lietuvoje ir tikisi, kad tai paskatintų taikyti mažesnius įkainius už paslaugas: „Kiek šiandien yra antstolių ir kokios yra jų pajamos, tikrai negalima sakyti, kad jų skaičius yra toks, kad jie negali pragyventi“.

Pasak jo, konkurencija tarp antstolių veikia „kažkiek, minimaliai“ Kaune ir Vilniuje, bet niekur kitur.

Pasak p. Šakalienės, dabar Lietuvoje 300.000 žmonių turi skolų. Nacionalinio skurdo mažinimo organizacijų tinklo vadovės Aistės Adomavičienės teigimu, 10 % šalies įsiskolinusių gyventojų yra patekę pas anstolius priverstiniam išieškojimui.

Ji taip pat tikino, kad užuot dengę skolas, dalis skolininkų daug sumoka už tų skolų ieškojimą.

Ponios Šakalienės teigimu, dabar kai kurie antstoliai uždirba 5–6 kartus daugiau negu šalies prezidentė Dalia Grybauskaitė: „Kai antstolio atlygis per mėnesį yra 37.000 –48.000 Eur, akivaizdu, kad galėtų įsiteikti ir dar keli antstoliai ir užsidirbti“.

Antstolių uždarbiai - įspūdingi

VŽ rašė, kad pernai vidutinės vieno antstolio grynosios pajamos per mėnesį – tai, kas lieka antstoliui atmetyus mokesčius ir išlaidas – siekė 10.258 Eur per mėnesį. Per metus vidutinės pajamos išaugo – užpernai jos siekė 9.966 Eur.

Tiesa, ne visi antstoliai uždirba vienodai. Teisingumo ministerijos duomenimis, pernai daugiau kaip 30.000 Eur pajamų gavo 2 anstoliai, trijų antstolių pajamos svyravo tarp 25.000-30.000 Eur, 15.000-25.000 Eur grynųjų pajamų per mėnesį gavo 20 antstolių, 28-ių pajamos buvo 9.000-15.000 Eur, 32 antstoliai uždirbo 3.000-6.000 Eur, o mažiau kaip 3.000 Eur per mėnesį penai gavo 6 ųios prefesijos atstovai.

[infogram id="e5457317-1623-4538-88dc-700cca7dc306" prefix="U63" format="interactive" title="Paslaugos:: antstolių grynosios pajamos per mėnesį"]

[infogram id="42a286e9-a60e-462b-9adf-99aae7c41e92" prefix="TWO" format="interactive" title="Paslaugos: antstolių pajamos ir išlaidos"]

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
„Metrail“ taikos sutarties derybose susitarimas nepasiektas

Vadinamojoje „Metrail“ istorijoje dalyvaujančių šalių atstovai pirmadienį susitiko su aplinkos apsaugos...

Paslaugos
2019.01.21
Teismas: sutartis su „VSA Vilnius“ ir Nyderlandų „Dolmans“ turi būti nutraukta 1

Viešąsias erdves Vilniaus Lazdynų, Karoliniškių ir Pilaitės rajonuose tvarkančių bendrovių „VSA Vilnius“ ir...

Paslaugos
2019.01.21
Vilniuje planuojamos iki 3,5 mln. Eur investicijos į naują teniso centrą 3

Balžeko teniso akademija plečiasi sostinėje, kurioje po trejų metų ketina atidaryti naują teniso centrą.

Paslaugos
2019.01.21
Odontologijos klinika regione rado būdą, kaip parsivilioti specialistų iš didmiesčių Premium 2

Kai pasiūlai geras darbo sąlygas, absolventai mielai sugrįžta dirbti į gimtinę – tokia patirtimi dalijasi UAB...

Paslaugos
2019.01.21
Ir estams dėl šiukšlių skauda galvą – šaliai gresia 100 mln. Eur bauda 2

Jei po metų Estija nepradės perdirbti pusės šalyje susidarančių buitinių atliekų, Briuselis jai gali skirti...

Paslaugos
2019.01.18
Dėl prastų oro sąlygų gali vėluoti siuntos ir laiškai

Dėl stipraus snygio ir prastų eismo sąlygų Lietuvos keliuose gali vėluoti siuntos ir laiškai, įspėja Lietuvos...

Paslaugos
2019.01.18
Išaugus gėrimų vartojimui, į taromatus 2018 m. grąžinta rekordinis kiekis pakuočių 1

Pernai taromatams bei rankinio surinkimo punktams Lietuvos gyventojai grąžino rekordinį gėrimų pakuočių...

Paslaugos
2019.01.18
Įtampa dėl GPAIS slūgsta: ministerija pratęsė terminus Premium

Aplinkos ministerija atsižvelgė į įmonių prašymus ir 1–2 savaitėms pratęsė terminus, per kuriuos tarp atliekų...

Paslaugos
2019.01.17
„Švaros broliai“ į naują tunelinę plovyklą Vilniuje investuoja 2,5 mln. Eur 6

UAB „Švaros broliai“ pradeda naujos tunelinės automobilių plovyklos statybas Vilniuje, Gariūnuose. Tai bus...

Paslaugos
2019.01.16
Keičiasi „Novaturo“ vadovas 9

Kelionių operatoriaus „Novaturas“ vadovas Linas Aldonis palieka bendrovę, jį keičia Audronė Keinytė.

Vadyba
2019.01.16
RC kurs sistemą, kuri leis keistis e. recepto duomenimis Europoje 1

Valstybės įmonė Registrų centras paskelbė Lietuvos nacionalinio e. sveikatos kontaktų centro informacinės...

Paslaugos
2019.01.16
Medicinos bankas: S. Karoso mirtis veiklos nepaveiks 8

Trečiadienį mirus pagrindiniam Medicinos banko akcininkui Sauliui Karosui, banko atstovai ramina, kad banko...

Rinkos
2019.01.16
„Grinda“ už 1,7 mln. Eur  įsigijo 12 sunkvežimių-savivarčių su valymo ir barstymo įranga 1

Vilniaus savivaldybės įmonė „Grinda“ įsigijo sunkvežimių ir žiemos įrangos 5 metų laikotarpiui, sutarčių...

Transportas
2019.01.16
Paštas kaimo laiškininkus persodins į automobilius, skelbia konkursus 2

Lietuvos paštas iki 2019 m. I pusmečio planuoja paskelbti kelis viešųjų pirkimų konkursus 640 automobilių...

Transportas
2019.01.16
Advokatų kontoros „Cobalt“ partnerių gretas papildė ilgamečiai darbuotojai

Nuo sausio 1 d. advokatų kontoros „Cobalt“ partnerių gretas papildė du nauji partneriai. Jais tapo ilgamečiai...

Paslaugos
2019.01.16
Latvijos žiniasklaida: „Čili pica“ tinklo mokestinė skola siekia 327.700 Eur

Picerijų tinklą „Čili pica“ kaimyninėje Latvijoje valdančios bendrovės „Čilija pizza“ mokestinė skola sausio...

Paslaugos
2019.01.16
G. Žiemelio planai 2019 m.: 20% augimas, susijungimai, Indija Premium 9

Verslininko Gedimino Žiemelio kontroliuojama aviacijos paslaugų grupė „Avia Solutions Group“ (ASG) šiemet...

Transportas
2019.01.16
Prie neseniai startavusios advokatų kontoros WINT prisijungė naujas partneris 3

Praėjusių metų pabaigoje susikūrusios advokatų profesinės bendrijos WINT partneriu tapo Pranas Švedas,...

Paslaugos
2019.01.15
„Novaturo“ apyvarta pernai išaugo 29% 1

Didžiausio Baltijos šalyse kelionių organizatoriaus AB „Novaturas“ neaudituota 2018 m. apyvarta Lietuvoje,...

Paslaugos
2019.01.15
Pietūs senjorams už eurą: kokia nauda verslui Premium 1

Kai kurios maitinimo įstaigos augina pajamas masiškumu, pasiūliusios valgių už mažesnę kainą, kitos rengia...

Rinkodara
2019.01.14

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau