Vyriausybė, prezidentė ir Seimo nariai siūlo riboti antstolių uždarbius

Publikuota: 2018-09-06
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Vyriausybė, prezidentė ir Seimo nariai siūlo įstatymų pataisas apriboti antstolių pelnus.

Vyriausybė sako laukianti, kad Seimas pritartų jos pateiktoms pataisoms dėl antstolių vykdymo išlaidų, ir žada po to per dvi savaites nustatyti mažesnius antstolių atlyginimus ir vykdymo išlaidų dydžius.

Vyriausybės teigimu, dabartinis reguliavimas riboja valstybės teisinę diskreciją notarų ir antstolių atlyginimų nustatymo srityje.

„Antstoliai, Teisingumo ministerijos nuomone, uždirba per daug. Mes juos samdome, delegavome tas funkcijas, bet jie, man atrodo, ne visai pagrįstai savo didelį uždarbį perkelia ant piliečių pečių. Aišku, jie atlieka tikrai svarbią funkciją, už kurią turi būti atlyginama, bet ne tiek, kiek yra atlyginama dabar“, – 15min.lt studijoje ketvirtadienį sakė Elvinas Jankevičius, teisingumo ministras.

Jis sako kalbėjęs su kai kurių frakcijų atstovais ir besitikintis, kad klausimas Seime sulauks plataus palaikymo.

Ministro teigimu, turėtų keistis ir apmokėjimo tvarka, ir įkainiai.

nuotrauka::1left

Ponas Jankevičius taip pat sako, kad diskutuojama, jog dalį išieškojimo funkcijų galėtų perimti pati valstybė.

„Kartais yra keliamas klausimas, kodėl Mokesčių inspekcija pati negali tiesiog nusirašyti tas sumas, o perleidžia jas nusirašyti antstoliams. (...) Finansų ministras irgi kelia šiuos klausimus ir sakė, kad diskutuos“, – kalbėjo teisingumo ministras.

Sulauks ir prezidentės dėmesio

Prezidentė Dalia Grybauskaitė sako rudens Seimo sesijoje pateiksianti įstatymo pataisas riboti antstolių atlyginimą, numatant, kad jis neviršytų 15 % nuo išieškotos sumos. Šalies vadovė sako, kad antstolių algos turi būti skelbiamos viešai.

Prezidentūros teigimu, taip pat numatoma būtinąsias vykdymo išlaidas susieti ne su išieškoma suma, kaip yra šiandien, o jas grįsti realiomis darbo sąnaudomis. Įstatymais bus taip pat suvaržyta antstolių savivalė atlikti perteklinius veiksmus, už kuriuos skolininkas vėliau verčiamas susimokėti.

nuotrauka::2 right

Prezidentūros pirmadienį išplatintame pranešime atkreipiamas dėmesys, kad antstolių grynųjų pajamų vidurkis viršija 10.000 Eur per mėnesį – tai 15 kartų daugiau nei vidutinis darbo užmokestis.

Pataisas teiks ir seimūnė

Siekiant apriboti antstolių apetitus, Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos narė Dovilė Šakalienė nori griežtintų jų veiklą.

Jai pritaria Lietuvos vartotojų organizacijų vienijančio aljansas ir Nacionalinio skurdo mažinimo organizacijų tinklas.

Parlamentarė žada teikti pataisas, kurios leistų mažų skolų valstybės naudai išieškojimą iš antstolių perimti pačiai valstybei, standyti antstolio sprendimo vykdymą, kai antstolio veiksmus žmogus apskųstų, apribotų papildomas išieškojimo vykdymo išlaidas, sukurtų informacinę liniją konsultuoti žmonės, susidūrusius su antstoliais.

Taip pat siekiama nustatyti standartinį antstolių būtinųjų vykdymo išlaidų dydį, kuris nepriklausytų nuo išieškomos sumos ir siektų iki 10 Eur.

„Šiuos veiksmus sieti su skolos dydžiu yra neteisinga, nes būtinosiomis vykdymo išlaidomis įvardijami standartiniai penki be galo paprasti antstolių veiksmai, kurie yra visiškai vienodi visose vykdomosiose bylose, atliekami elektroninėje erdvėje, jų savikaina yra identiška ir žema nepriklausomai nuo išieškomos sumos dydžio“, – ketvirtadienį Seime surengtoje spaudos konferencijoje sakė p. Šakalienė.

„Tada nebeturėtume tokių situacijų, kai vienoje byloje jos (antstolių būtinųjų vykdymo išlaido – BNS) siekia kelis šimtus eurų, o kitoje – kelias dešimtis, nes tai ženkliai, kartais kelis kartus, padidina išieškomą sumą“, – pridūrė ji.

Pasak p. Šakalienės, dabar antstolių būtinosios vykdymo išlaidos skiriasi iki keliolikos kartų ir priklauso nuo išieškomos sumos. „Tačiau jos nėra nei pagrindžiamos, nei tinkamai pateisinamos“, – sako parlamentarė.

Ponia Šakalienė taip pat siūlo apkarpyti išpūstas papildomas vykdymo išlaidas.

Ji apgailestauja, kad stebėsenos šiuo klausimu nėra, todėl apie tokių antstolių išlaidų išsipūtimą galima susidaryti nuomonę tik remiantis žmonių skundai: „Šiandien patikrinti, kokie papildomų išlaidų žingsniai yra būtini ir pagrįsti, iš esmės beveik nėra galimybės“.

Parlamentarė mato naują tvarką, kaip išieškoti mažas skolas valstybės naudai, nes anot jos, jų yra daugiausia, pavyzdžiui, 85 % skolų iki 100 Eur sudaro administracinės baudos. Ji mažų skolų valstybės naudai išieškojimą iš antstolių siūlo perimti pačiai valstybei.

Ponia Šakalienė taip pat įsitikinusi, kad iš antstolių reikia perimti skolų išeiškojimą už nedideles bylinėjimosi išlaidas, procesines baudas, pavyzdžiui, dėl neatvykimo į teismą.

„Šios skolos nesunkiai, per elektroninę sąsają būtų suformuojamos kaip mokėtinos prievolės ir keliauti supaprastintam išieškojimui tiesiai į VMI“, – teigė p. Šakalienė. Ji žada teikti pataisą, kuri leistų atsirasti elektroninei platformai, kurioje būtų registruojami teismų priteisiami mokesčiai ir smulkios skolos.

Seimo narė taip pat siūlo įkurti informacinę liniją, kurią administruotų Teisingumo ministerija, ir būtų konsultuojami žmonės, susidūrę su antstoliais.

Ji taip pat siūlo įteisinti galimybę sustabdyti antstolio sprendimo vykdymą tada, kai antstolio veiksmus žmogus apskundžia. Dabar tokio galimybės nėra.

Siūlo įtraukti visuomenę

Rytis Jokubauskas, 10 Lietuvos vartotojų organizacijų vienijančio aljanso ekspertas, siūlo reformuoti vykdymo išlaidų dydžius ir antstolių paslaugų įkainius ir jų nustatymą.

„Jie yra nustatomi Teisingumo ministerijai ir Antstolių rūmams susitarus. Tokia tvarka kelia klausimų dėl skaidrumo, teisingumo ir nešališkumo, nes įkainių nustatyme tiesiogiai dalyvauja tie, kurie teiks tas paslaugas, o kitų interesų grupių atstovų ten nėra“, – teigė jis.

Aljanso ekspertas taip pat siekia, kad antstolių ginčų su skolininkais nagrinėjime dalyvautų visuomenės atstovai.

Ponas Jokubauskas taip pat siūlo didinti antstolių kiekį Lietuvoje ir tikisi, kad tai paskatintų taikyti mažesnius įkainius už paslaugas: „Kiek šiandien yra antstolių ir kokios yra jų pajamos, tikrai negalima sakyti, kad jų skaičius yra toks, kad jie negali pragyventi“.

Pasak jo, konkurencija tarp antstolių veikia „kažkiek, minimaliai“ Kaune ir Vilniuje, bet niekur kitur.

Pasak p. Šakalienės, dabar Lietuvoje 300.000 žmonių turi skolų. Nacionalinio skurdo mažinimo organizacijų tinklo vadovės Aistės Adomavičienės teigimu, 10 % šalies įsiskolinusių gyventojų yra patekę pas anstolius priverstiniam išieškojimui.

Ji taip pat tikino, kad užuot dengę skolas, dalis skolininkų daug sumoka už tų skolų ieškojimą.

Ponios Šakalienės teigimu, dabar kai kurie antstoliai uždirba 5–6 kartus daugiau negu šalies prezidentė Dalia Grybauskaitė: „Kai antstolio atlygis per mėnesį yra 37.000 –48.000 Eur, akivaizdu, kad galėtų įsiteikti ir dar keli antstoliai ir užsidirbti“.

Antstolių uždarbiai - įspūdingi

VŽ rašė, kad pernai vidutinės vieno antstolio grynosios pajamos per mėnesį – tai, kas lieka antstoliui atmetyus mokesčius ir išlaidas – siekė 10.258 Eur per mėnesį. Per metus vidutinės pajamos išaugo – užpernai jos siekė 9.966 Eur.

Tiesa, ne visi antstoliai uždirba vienodai. Teisingumo ministerijos duomenimis, pernai daugiau kaip 30.000 Eur pajamų gavo 2 anstoliai, trijų antstolių pajamos svyravo tarp 25.000-30.000 Eur, 15.000-25.000 Eur grynųjų pajamų per mėnesį gavo 20 antstolių, 28-ių pajamos buvo 9.000-15.000 Eur, 32 antstoliai uždirbo 3.000-6.000 Eur, o mažiau kaip 3.000 Eur per mėnesį penai gavo 6 ųios prefesijos atstovai.

[infogram id="e5457317-1623-4538-88dc-700cca7dc306" prefix="U63" format="interactive" title="Paslaugos:: antstolių grynosios pajamos per mėnesį"]

[infogram id="42a286e9-a60e-462b-9adf-99aae7c41e92" prefix="TWO" format="interactive" title="Paslaugos: antstolių pajamos ir išlaidos"]

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Pokyčiai advokatų kontoroje „AAA Law“: nauja vadovė ir dar vienas partneris

Permainos advokatų kontoroje „AAA Law“. Vadovaujančia kontoros partnere tapo advokatė Giedrė Domkutė, o prie...

Teismui perduota taksi įmonės „Dallis“ sukčiavimo byla

Teismui perduota vienos didžiausių Vilniaus taksi ir pavėžėjimo paslaugą „Etransport“ teikusios bendrovės...

„Švaros broliai“ į tunelinę plovyklą Klaipėdoje investuoja 2,5 mln. Eur 1

Automobilių plovimo bei patalpų valymo paslaugas teikianti bendrovė „Švaros broliai“ žengia į Klaipėdą –...

Valstybės kontrolė ištyrė, kodėl atsiranda eilės pas gydytojus 10

Valstybės kontrolės atliktas auditas „Asmens sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumas ir orientacija į...

Gamintojų skola komunalininkams už pakuočių tvarkymą jau perkopė 2 mln. Eur

Įtampa pakuočių atliekų tvarkymo sistemoje didėja. Lietuvos savivaldybių komunalinių įmonių asociacijos...

Stringa „Keliauk Lietuvoje“ vadovo paieškos, konkursą skelbia dar kartą Premium

Ūkio ministerijai nepavyksta rasti direktoriaus vietoj Valstybinio turizmo departamento kuriamai viešajai...

Verslininkas: vaikai „diktofonai“ sunkiai pritaps prie ateities darbo rinkos Premium 1

Mokyklose vis dar bandoma moksleiviams į galvą sugrūsti kuo daugiau žinių, tačiau dabartiniai laikai...

Vadyba
2018.11.20
Planas B dėl GPAIS – gruodžio pradžioje Premium

Verslui skambinant pavojaus varpais dėl streikuojančios GPAIS sistemos, Aplinkos ministerija planuoja, kad...

Kauno viešosios erdvės lygiuosis į Nyderlandus Premium 3

Kauno m. savivaldybė pirmoji šalyje pasitvirtino viešųjų erdvių kokybės ir želdinių priežiūros standartus,...

Turizmas: pasaulinei lyderei Prancūzijai pirštinę meta Kinija

Prancūzija jau daugiau kaip 20 metų yra daugiausiai turistų pritraukianti pasaulio valstybė. Prognozuojama,...

„m.Parking“: nenustačius iš anksto stovėjimo trukmės, lėšas nuskaičiuoja kas 12 minučių 25

Vilniaus savivaldybės įmonės „Susisiekimo paslaugos“ mobiliąją programėlę „m.Parking“ naudojantys vartotojai...

„McDonald‘s“ atidarė pirmą restoraną Suvalkijos regione 8

Greito aptarnavimo restoranų tinklas „McDonald‘s“ atidarė restoraną Marijampolėje. Suvalkijos sostinė yra...

Planuojamą Vilniaus kongresų centrą projektuos 4 įmonės 5

VĮ Turto bankas skelbtą konkursą planuojamo Vilniaus kongresų centro techniniam projektui parengti laimėjo 4...

Statyba ir NT
2018.11.16
Verslininkė pardavė kepyklą ir pasuko į kavinių verslą: pajuto antrą kvėpavimą Premium 3

„Jei užpernai nebūčiau nusprendusi uždaryti kepyklos, verslo tikriausiai nebeturėčiau. Nors ir koks sunkus...

Agroverslas
2018.11.16
Vilniečiams žada naujų laisvalaikio erdvių 7

Perfrazuojant sparnuotą kauniečių posakį „Kaunas pilnas kultūros“, galima sakyti, jog Vilnius – pilnas...

Laisvalaikis
2018.11.15
„Metrail“ krizė: prašo teismo skubiai išnagrinėti, ar 30 mln. Eur baudų verslui skirta teisėtai 6

Seimo Aplinkos apsaugos komiteto vicepirmininkas Simonas Gentvilas trečiadienį kreipėsi į Lietuvos...

Po teismo sprendimo „Grindos būstas“ keičia pavadinimą 1

Teismui nusprendus, kad „Icor“ grupei priklausanti įmonė savo pavadinime negali naudoti žodžio „Grinda“,...

Statyba ir NT
2018.11.15
„Soprano“ ledainės planuoja STO: leis sopranokoinus Premium 19

Lietuvišką „Soprano“ ledainių tinklą neseniai įsigiję verslininkai Antanas Guoga ir Vytenis Mažiulis ketina...

Traukiasi 5 „Ellex Valiunas“ partneriai

Penki iš 19-kos vienos didžiausių Lietuvoje advokatų kontorų „Ellex Valiunas“ partnerių pasitraukia – nuo...

Rinkoje – naujas bilietų platintojas 11

Lietuvos pramogų rinką papildė dar vienas dalyvis – nuo šiandien pradėjo veikti nauja bilietų į renginius...

Laisvalaikis
2018.11.14

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau