Vyriausybė, prezidentė ir Seimo nariai siūlo riboti antstolių uždarbius

Publikuota: 2018-09-06
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Vyriausybė, prezidentė ir Seimo nariai siūlo įstatymų pataisas apriboti antstolių pelnus.

Vyriausybė sako laukianti, kad Seimas pritartų jos pateiktoms pataisoms dėl antstolių vykdymo išlaidų, ir žada po to per dvi savaites nustatyti mažesnius antstolių atlyginimus ir vykdymo išlaidų dydžius.

Vyriausybės teigimu, dabartinis reguliavimas riboja valstybės teisinę diskreciją notarų ir antstolių atlyginimų nustatymo srityje.

„Antstoliai, Teisingumo ministerijos nuomone, uždirba per daug. Mes juos samdome, delegavome tas funkcijas, bet jie, man atrodo, ne visai pagrįstai savo didelį uždarbį perkelia ant piliečių pečių. Aišku, jie atlieka tikrai svarbią funkciją, už kurią turi būti atlyginama, bet ne tiek, kiek yra atlyginama dabar“, – 15min.lt studijoje ketvirtadienį sakė Elvinas Jankevičius, teisingumo ministras.

Jis sako kalbėjęs su kai kurių frakcijų atstovais ir besitikintis, kad klausimas Seime sulauks plataus palaikymo.

Ministro teigimu, turėtų keistis ir apmokėjimo tvarka, ir įkainiai.

nuotrauka::1left

Ponas Jankevičius taip pat sako, kad diskutuojama, jog dalį išieškojimo funkcijų galėtų perimti pati valstybė.

„Kartais yra keliamas klausimas, kodėl Mokesčių inspekcija pati negali tiesiog nusirašyti tas sumas, o perleidžia jas nusirašyti antstoliams. (...) Finansų ministras irgi kelia šiuos klausimus ir sakė, kad diskutuos“, – kalbėjo teisingumo ministras.

Sulauks ir prezidentės dėmesio

Prezidentė Dalia Grybauskaitė sako rudens Seimo sesijoje pateiksianti įstatymo pataisas riboti antstolių atlyginimą, numatant, kad jis neviršytų 15 % nuo išieškotos sumos. Šalies vadovė sako, kad antstolių algos turi būti skelbiamos viešai.

Prezidentūros teigimu, taip pat numatoma būtinąsias vykdymo išlaidas susieti ne su išieškoma suma, kaip yra šiandien, o jas grįsti realiomis darbo sąnaudomis. Įstatymais bus taip pat suvaržyta antstolių savivalė atlikti perteklinius veiksmus, už kuriuos skolininkas vėliau verčiamas susimokėti.

nuotrauka::2 right

Prezidentūros pirmadienį išplatintame pranešime atkreipiamas dėmesys, kad antstolių grynųjų pajamų vidurkis viršija 10.000 Eur per mėnesį – tai 15 kartų daugiau nei vidutinis darbo užmokestis.

Pataisas teiks ir seimūnė

Siekiant apriboti antstolių apetitus, Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos narė Dovilė Šakalienė nori griežtintų jų veiklą.

Jai pritaria Lietuvos vartotojų organizacijų vienijančio aljansas ir Nacionalinio skurdo mažinimo organizacijų tinklas.

Parlamentarė žada teikti pataisas, kurios leistų mažų skolų valstybės naudai išieškojimą iš antstolių perimti pačiai valstybei, standyti antstolio sprendimo vykdymą, kai antstolio veiksmus žmogus apskųstų, apribotų papildomas išieškojimo vykdymo išlaidas, sukurtų informacinę liniją konsultuoti žmonės, susidūrusius su antstoliais.

Taip pat siekiama nustatyti standartinį antstolių būtinųjų vykdymo išlaidų dydį, kuris nepriklausytų nuo išieškomos sumos ir siektų iki 10 Eur.

„Šiuos veiksmus sieti su skolos dydžiu yra neteisinga, nes būtinosiomis vykdymo išlaidomis įvardijami standartiniai penki be galo paprasti antstolių veiksmai, kurie yra visiškai vienodi visose vykdomosiose bylose, atliekami elektroninėje erdvėje, jų savikaina yra identiška ir žema nepriklausomai nuo išieškomos sumos dydžio“, – ketvirtadienį Seime surengtoje spaudos konferencijoje sakė p. Šakalienė.

„Tada nebeturėtume tokių situacijų, kai vienoje byloje jos (antstolių būtinųjų vykdymo išlaido – BNS) siekia kelis šimtus eurų, o kitoje – kelias dešimtis, nes tai ženkliai, kartais kelis kartus, padidina išieškomą sumą“, – pridūrė ji.

Pasak p. Šakalienės, dabar antstolių būtinosios vykdymo išlaidos skiriasi iki keliolikos kartų ir priklauso nuo išieškomos sumos. „Tačiau jos nėra nei pagrindžiamos, nei tinkamai pateisinamos“, – sako parlamentarė.

Ponia Šakalienė taip pat siūlo apkarpyti išpūstas papildomas vykdymo išlaidas.

Ji apgailestauja, kad stebėsenos šiuo klausimu nėra, todėl apie tokių antstolių išlaidų išsipūtimą galima susidaryti nuomonę tik remiantis žmonių skundai: „Šiandien patikrinti, kokie papildomų išlaidų žingsniai yra būtini ir pagrįsti, iš esmės beveik nėra galimybės“.

Parlamentarė mato naują tvarką, kaip išieškoti mažas skolas valstybės naudai, nes anot jos, jų yra daugiausia, pavyzdžiui, 85 % skolų iki 100 Eur sudaro administracinės baudos. Ji mažų skolų valstybės naudai išieškojimą iš antstolių siūlo perimti pačiai valstybei.

Ponia Šakalienė taip pat įsitikinusi, kad iš antstolių reikia perimti skolų išeiškojimą už nedideles bylinėjimosi išlaidas, procesines baudas, pavyzdžiui, dėl neatvykimo į teismą.

„Šios skolos nesunkiai, per elektroninę sąsają būtų suformuojamos kaip mokėtinos prievolės ir keliauti supaprastintam išieškojimui tiesiai į VMI“, – teigė p. Šakalienė. Ji žada teikti pataisą, kuri leistų atsirasti elektroninei platformai, kurioje būtų registruojami teismų priteisiami mokesčiai ir smulkios skolos.

Seimo narė taip pat siūlo įkurti informacinę liniją, kurią administruotų Teisingumo ministerija, ir būtų konsultuojami žmonės, susidūrę su antstoliais.

Ji taip pat siūlo įteisinti galimybę sustabdyti antstolio sprendimo vykdymą tada, kai antstolio veiksmus žmogus apskundžia. Dabar tokio galimybės nėra.

Siūlo įtraukti visuomenę

Rytis Jokubauskas, 10 Lietuvos vartotojų organizacijų vienijančio aljanso ekspertas, siūlo reformuoti vykdymo išlaidų dydžius ir antstolių paslaugų įkainius ir jų nustatymą.

„Jie yra nustatomi Teisingumo ministerijai ir Antstolių rūmams susitarus. Tokia tvarka kelia klausimų dėl skaidrumo, teisingumo ir nešališkumo, nes įkainių nustatyme tiesiogiai dalyvauja tie, kurie teiks tas paslaugas, o kitų interesų grupių atstovų ten nėra“, – teigė jis.

Aljanso ekspertas taip pat siekia, kad antstolių ginčų su skolininkais nagrinėjime dalyvautų visuomenės atstovai.

Ponas Jokubauskas taip pat siūlo didinti antstolių kiekį Lietuvoje ir tikisi, kad tai paskatintų taikyti mažesnius įkainius už paslaugas: „Kiek šiandien yra antstolių ir kokios yra jų pajamos, tikrai negalima sakyti, kad jų skaičius yra toks, kad jie negali pragyventi“.

Pasak jo, konkurencija tarp antstolių veikia „kažkiek, minimaliai“ Kaune ir Vilniuje, bet niekur kitur.

Pasak p. Šakalienės, dabar Lietuvoje 300.000 žmonių turi skolų. Nacionalinio skurdo mažinimo organizacijų tinklo vadovės Aistės Adomavičienės teigimu, 10 % šalies įsiskolinusių gyventojų yra patekę pas anstolius priverstiniam išieškojimui.

Ji taip pat tikino, kad užuot dengę skolas, dalis skolininkų daug sumoka už tų skolų ieškojimą.

Ponios Šakalienės teigimu, dabar kai kurie antstoliai uždirba 5–6 kartus daugiau negu šalies prezidentė Dalia Grybauskaitė: „Kai antstolio atlygis per mėnesį yra 37.000 –48.000 Eur, akivaizdu, kad galėtų įsiteikti ir dar keli antstoliai ir užsidirbti“.

Antstolių uždarbiai - įspūdingi

VŽ rašė, kad pernai vidutinės vieno antstolio grynosios pajamos per mėnesį – tai, kas lieka antstoliui atmetyus mokesčius ir išlaidas – siekė 10.258 Eur per mėnesį. Per metus vidutinės pajamos išaugo – užpernai jos siekė 9.966 Eur.

Tiesa, ne visi antstoliai uždirba vienodai. Teisingumo ministerijos duomenimis, pernai daugiau kaip 30.000 Eur pajamų gavo 2 anstoliai, trijų antstolių pajamos svyravo tarp 25.000-30.000 Eur, 15.000-25.000 Eur grynųjų pajamų per mėnesį gavo 20 antstolių, 28-ių pajamos buvo 9.000-15.000 Eur, 32 antstoliai uždirbo 3.000-6.000 Eur, o mažiau kaip 3.000 Eur per mėnesį penai gavo 6 ųios prefesijos atstovai.

[infogram id="e5457317-1623-4538-88dc-700cca7dc306" prefix="U63" format="interactive" title="Paslaugos:: antstolių grynosios pajamos per mėnesį"]

[infogram id="42a286e9-a60e-462b-9adf-99aae7c41e92" prefix="TWO" format="interactive" title="Paslaugos: antstolių pajamos ir išlaidos"]

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Verslas ragina dar kartą pratęsti GPAIS pereinamąjį laikotarpį

Spalio 1 d. baigiasi Vieningos gaminių, pakuočių ir atliekų apskaitos informacinės sistemos (GPAIS),...

„Airbnb“ pakluso Eurokomisijai – keis kainų paskelbimo politiką

Apgyvendinimo paslaugų įsigijimo tarpininkavimo paslaugas teikianti interneto platforma „Airbnb“ įsipareigojo...

Pacų viešbutyje Vilniuje atidarytas dar vienas restoranas 5

Vilniuje, restauruotuose istoriniuose Pacų rūmuose, atidarytas dar vienas restoranas – „Nineteen18“. Jo...

Laisvalaikis
2018.09.19
„Lords LB“ statys pirmąjį Latvijoje „Holiday Inn“

Investicijų valdymo UAB „Lords LB Asset Management“ priklausantis fondas statys „Holiday Inn“ prekės ženklo...

Statyba ir NT
2018.09.19
Suklupai? Tai dar ir pastumsim 14

Seimas po pateikimo pritarė įstatymų pataisoms, kurios leistų apriboti antstolių įkainius bei jų savivalę,...

Restoranų pajamas augina ne tik kylančios kainos Premium

Restoranams ir kavinėms 2018-ieji žada būti dar vieni geri metai. Statistikos duomenimis, šiemet sausį–liepą...

TOP 20 restoranų pagal 2017–ųjų pelną ir pajamas Premium 6

2017-ieji kavinėms ir restoranams taip pat buvo geri. Pajamas didino 17-a iš 20-ies į VŽ sudarytą didžiausių...

„Deloitte Legal“ turi naują asocijuotą partnerį

Advokatų kontoros „PricewaterhouseCoopers Legal Bukauskas ir partneriai“ teisininkas Herkus Gabartas tapo...

Vadyba
2018.09.18
Kėdainių krematoriumas tampa „Lietuvos krematoriumu“

Vienintelį krematoriumą Lietuvoje valdanti AB „K2 LT“ nuo šiol naudos naują prekės ženklą „Lietuvos...

Baltijos Amerikos klinika turi naują vadovę 14

Nuo šios savaitės privačiai Baltijos Amerikos klinikai pradėjo vadovauti Vilma Bružienė, buvusi teisininkų...

Vadyba
2018.09.18
„Hanner“ verslo centre prie Žalgirio stadiono kuriasi ir „Teleperformance“ 4

Trejus metus Lietuvoje veikianti Prancūzijos kapitalo bendrovė „Teleperformance“, teikianti klientų...

Statyba ir NT
2018.09.18
Birštonas muša kulinarijos korta – vietų pavalgyti vis daugiau

Visai neseni laikai, kai, neskaičiuojant sanatorijų valgyklų ir Kultūros centro bufeto, Birštone veikė vos...

Laisvalaikis
2018.09.17
Vilniaus savivaldybė turi sumokėti 0,25 mln. Eur kavinei „Lakštingala“

Vilniaus valdžia turi atlyginti Vingio parko kavinės „Lakštingala“ valdytojai 255.000 Eur turto pagerinimo...

Statyba ir NT
2018.09.17
Vėl parduodamas poilsio kompleksas „Belvilis“ 20

Aukcione parduodamas Molėtų raj. esantis poilsio kompleksas „Belvilis“. Pradinė kaina – 2,5 mln. Eur.

Statyba ir NT
2018.09.17
„Novaturo“ apyvarta šiemet išaugo 35%

Didžiausios Baltijos šalyse kelionių organizatorės AB „Novaturas“ apyvarta 2018 m. sausio - rugpjūčio...

Turguje sostinėje pasiūlė tailandietišką maistą – prireikė ir cepelinų Premium 3

Kai į sostinės Halės turgavietėje veikiančią tailandietišką užkandinę „Spoon Out“ užsukę lankytojai vis...

Sanatorija „Gradiali“ baigė 7,5 mln. Eur kainavusią rekonstrukciją Premium 2

Palangoje esanti sanatorija „Gradiali“ skelbia baigusi pirmąjį rekonstrukcijos etapą. Jo metu į sanatorijos...

Egipto subsidijos už turistų atskraidinimą pakibo ore: Lietuvos organizatoriai ramūs

Egiptas vis dar nepajėgia atsiskaityti su užsienio kelionių operatoriais už užsakomuosius skrydžius. Užsienio...

Šokolado fontanų nuoma prigijo, bet verslą išplėtė pasiūlę kitą paslaugą Premium 1

Verslas, pradėtas nuo šokoladų fontanų nuomos, pagreitį įgavo tik jį papildžius šventine apšvietimo paslauga.

Turkijoje brangsta bilietai į Pamukalę ir kitus turistinius objektus

Nuo spalio 1 d. Turkijos grožybes norintiems apžiūrėti turistams teks plačiau atverti pinigines: bilietai į...

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau