LPK: pakuočių atliekų tvarkymo sistema krizėje, būtini skubūs valdžios sprendimai

Publikuota: 2018-06-07
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Gamintojų, importuotojų bei atliekų tvarkytojų atstovai tvirtina, kad pakuočių atliekų tvarkymo sistema Lietuvoje šiuo metu patiria itin rimtas problemų, todėl būtinas valdžios įsikišimas, keičiant pakuočių atliekų tvarkymą reglamentuojančius teisės aktus.

Lietuvos pramonininkų konfederacijoje (LPK) aptarę pakuočių tvarkymo srityje iškilusius sunkumus verslininkai teigia, kad jie patys pajėgūs išspręsti tik dalį problemų, Norint įgyvendinti esminius reikalingus pokyčius būtini skubūs valdžios sprendimai, nurodoma LPK pranešime spaudai.

„Ryškiausiai sistemos bėdas atskleidė niekaip nesibaigianti „Metrail“ istorija. Tačiau tai tik dalis problemų. Auga spaudimas iš išorės – Kinija beveik uždarė savo rinką popieriaus ir plastiko atliekoms iš ES. Dėl to Europoje nespėjama perdirbti visų atliekų, perdirbėjai renkasi tik geriausios kokybės žaliavas, o probleminės pakuotės lieka neperdirbtos“, – pranešime cituojamas Marius Kubilius, Lietuvos komunalininkų ir atliekų tvarkytojų asociacijos tarybos narys.

Jo teigimu, dėl to Lietuvoje išaugo įkainiai už atliekų priėmimą į tvarkymo įrenginius. VŽ rašė, kad atliekų vežėjai reikalauja, kad gamintojų ir importuotojų organizacijos už pakuočių atliekų surinkimą šiemet mokėtų iki 40–50% brangiau. Nepavykus susitarti, kai kurie stambūs vežėjai grasina išvis neberinkti atliekų iš vadinamųjų varpelių. Neatmetama, kad, išaugus pakuočių tvarkymo išlaidoms, gamintojams gali tekti kilstelėti daugelio supakuotų prekių kainas lentynoje.

Finansiškai neapsimoka

„Kartono kaina prieš metus buvo 140 Eur už toną, o dabar vos 80 Eur. Atpigo ir plastikas. Taigi to, ką anksčiau dengdavome pardavę surinktas antrines žaliavas, dabar jau negalime padengti“, – konstatuoja Daiva Skrupskelienė, atliekų tvarkytojos „Ecoservice“ generalinė direktorė.

Jurgita Petrauskienė, atliekų tvarkymo UAB „VSA Vilnius“ vadovė, skaičiavo, kad minkštų plastikų realizacijos kainos rinkoje krito nuo vidutiniškai 165 Eur už toną iki 25 Eur už toną, taigi 85%. Kitų plastikų realizacijos kainos rinkoje smuko nuo vidutiniškai 375 Eur iki 175 Eur už toną, tai sudaro 53%.

Be to, įkainiai, kiek organizacijos moka atliekų vežėjams už pakuočių surinkimą, nebuvo didinti nuo 2013-ųjų, o darbų apimtis išaugusi, nes Lietuvoje statoma vis daugiau rūšiavimo konteinerių. Vežėjai tvirtina, kad ši paslauga jiems tapo nuostolinga.

Pertekliniai reikalavimai

Anot Ramūno Miliausko, LPK viceprezidento, „Metrail“ istorija paralyžiavo visų įsisenėjusių pakuočių atliekų tvarkymo klausimų sprendimą.

„Dabartinis taršos mokestis, kuris keliskart didesnis už pakuočių tvarkymo sąnaudas, turėtų būti taikomas tik sukčiaujančioms ar bendroje sistemoje nedalyvaujančioms įmonėms. Nes dabar dėl nesąžiningų veikėjų didžiulės baudos už taršą gali tekti net tiems, kurie atliekas tvarkė sąžiningai. Be to, pakuočių tvarkymas apaugęs galybe administracinių reikalavimų, kurių dalis – pertekliniai. O ir esantys reikalavimai sudėlioti taip, kad jie – kaip rodo praktika – negali užkardyti pažeidimų ir piktnaudžiavimų“, – teigia p. Miliauskas.

Anot jo, šiuo metu trūksta tinkamos valstybinės aplinkos apsaugos kontrolės, geresnio rizikų valdymo bei valstybinių institucijų gebėjimo prisiimti atsakomybę tais atvejais, kuomet jos laiku neužkardo pažeidimų.

Būtina spręsti kasmet užsitęsiančių derybų tarp gamintojų organizacijų ir atliekų tvarkytojų bei dalinio rūšiuojamojo antrinių žaliavų surinkimo sąnaudų pasidalijimo tarp organizacijų ir savivaldybių klausimai.

„Sistema sunkiai veikia, ji nėra skaidri bei efektyvi ir tai mato bei supranta visi – tiek verslo, tiek valstybės institucijų atstovai. Laikas susėsti ir spręsti problemas, nes ilgai delsiant bėdas pajus ir visi šalies gyventojai, o taip atsitikti neturėtų“, – ragina p. Kubilius.

Anot verslininkų, šiuo metu kuriama Gaminių, pakuočių ir atliekų apskaitos informacinė sistema (GPAIS) padės skaidrinti procesus, tačiau tik po to, kai bus išspręsti akivaizdūs GPAIS techniniai trūkumai.

Sukčiavimo schemos

Vadinamoji „Metrail“ krizė kilo dėl šios atliekų tvarkytojos 2013–2015 m. galbūt vykdyto sukčiavimo. 2017 m. pabaigoje aplinkosaugininkai panaikino įmonėms „Metrail“ išduotus dokumentus apie atliekų sutvarkymą. Todėl apie 1.800 bendrovių, atstovaujamų „Žaliojo taško“ ir Pakuočių tvarkymo organizacijos (PTO), atsirado pareiga iki balandžio 20 d. patikslinti taršos mokesčio deklaracijas „Metrail“ nesutvarkytais kiekiais. Patikslinus deklaracijas, atsiranda ir pareiga sumokėti taršos mokestį – iš viso apie 30 mln. Eur.

Dėl UAB „Metrail“ išrašytų fiktyvių atliekų tvarkymo dokumentų 2017 m. pabaigoje šimtai įmonių jau sulaukė aplinkosaugininkų raginimo susimokėti 15 mln. Eur taršos mokesčio už 2013–2015 metais nesutvarkytas pakuočių atliekas.

Tiria ir parlamentarai

Pakuočių ir jų atliekų tvarkymo teisinio reglamentavimo spragas, atsakomybę už „Metrail“ krizę vasarį aiškinosi ir Seimo Antikorupcijos komisija: buvo prašoma Aplinkos ministerijos, Aplinkos apsaugos agentūros, Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento (VRAAD) vadovų nurodyti priežastis, dėl kurių nėra užtikrinama pakankama atliekų tvarkymo sektoriaus priežiūra ir kontrolė, o atliekas tvarkančios organizacijos turi galimybę piktnaudžiauti.

Vitalijus Gailius, Antikorupcijos komisijos pirmininkas, atkreipė dėmesį, kad dar 2012 m. STT atliko korupcijos rizikos analizę dėl VRAAD atliekų tvarkymo administracinės priežiūros ir nurodė konkrečias korupcijos rizikas, nepotizmo atvejus bei įvardino galimai neskaidriai veikiančias bendroves, tame tarpe ir UAB „Metrail“.

„Ką veikė ministerija ir Aplinkos apsaugos agentūra, kodėl leidimai tam pačiam „Metrail“ buvo išduoti, nors 2013 metais, 2015 metais buvo nustatomi pažeidimai ir akivaizdu, kad jie tų atliekų netvarkė“, – klausimus kėlė p. Gailius.

Marius Švaikauskas, VRAAD vadovas, komisijos posėdyje aiškino, jog vykdant buvusio Aplinkos apsaugos agentūros direktoriaus Raimondo Sakalausko, kuris šiuo metu eina Aplinkos ministro vyriausiojo patarėjo pareigas, raštišką nurodymą – netikrinti atliekų tvarkytojų organizacijų – ilgą laiką atliekų tvarkytojų organizacijos nebuvo tikrinamos.

Aplinkos ministerija pripažįsta, kad mokestis už taršą metalinių pakuočių atliekomis yra neproporcingai didelis, ir žada Vyriausybei netrukus pateikti Mokesčio už aplinkos teršimą įstatymo projektas, kuris numato gamintojams ir importuotojams mažinti mokesčius už metalinių pakuočių atliekų tvarkymą, sulyginant su kitų rūšių pakuočių atliekų koeficientais.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Daugiausiai Lietuvoje išleidžia airių turistai, taupiausi – latviai ir estai

2017 m. į Lietuvą su viena ar daugiau nakvynių atvykę užsieniečiai išleido 871,5 mln. Eur – 8,1% daugiau nei...

Čekių loterija atnešė beveik 2 mln. Eur papildomų mokesčių į biudžetą 7

Praėjusių metų pabaigoje prasidėjusi čekių loterija į valstybės biudžetą papildomai atnešė 1,85 mln. Eur...

Finansai
2018.06.23
D. Dargio įmonei ir „Civinity“ leista vykdyti koncentraciją

Konkurencijos taryba leido vykdyti koncentraciją bendrovėms „Civinity“ ir „Partnerystės Projektai P“...

Statyba ir NT
2018.06.22
Kavinės gamykloje ypatumai: jokio alkoholio, bet garantuoti klientų srautai Premium

Tas pats miestas – skirtingi lankytojų poreikiai: tuo įsitikino UAB „Maisto sistemos“ įkūrėjai, kai prieš...

Kelionių į užsienį skaičius ir išlaidos per metus išaugo 11%

Kelionių į užsienį skaičius 2018 m. pirmąjį ketvirtį, palyginti su tuo pačiu 2017 m. laikotarpiu, padidėjo...

Atidarė restoraną, kuriame nesiginčijama dėl to, kas lėkštėje: lankytojų apstu Premium 2

Maitinimo verslas – sudėtingas, bet įtraukia: tie, kas perpranta jo taisykles, dažniausiai imasi plėtros, nes...

Viešieji pirkimai: kada įsitraukia antstolis Premium

Viešųjų pirkimų dalyviai kartais naudojasi antstolio paslaugomis – užsako faktinių aplinkybių konstatavimą.

Vilniuje apsilankę turistai mokės „pagalvės mokestį“ 4

Sostinėje po poros savaičių įsigalios kai kuriuose šalies miestuose jau kurį laiką galiojanti tvarką –...

Verslo aplinka
2018.06.18
„Lindstrom“ Vilniuje statys skalbyklą

Tekstilės nuomos paslaugų UAB „Lindstrom“ Savanorių prospekte Vilniuje planuoja statyti paslaugų centrą su...

Pramonė
2018.06.18
„Novaturo“ apyvarta šiemet pasiekė 55 mln. Eur 1

Didžiausio Baltijos šalių kelionių operatoriaus „Novaturas“, akcijas kotiruojančio Vilniaus ir Varšuvos...

Į stovyklą priimtų tūkstančius vaikų, bet teorinė parama netenkina Premium 2

Vaikų vasaros stovyklų skaičius, per kelerius metus išaugęs nuo 700 iki 1.100, pernai stabilizavosi, ir...

„Icor“ įmonei leista įsigyti degalinių statybos ir aptarnavimo bendrovę

Konkurencijos taryba leido koncerno „Icor“ netiesiogiai kontroliuojamai UAB „Citenga“ įsigyti degalinių...

Statyba ir NT
2018.06.13
„City Service“ ketina išmokėti 9,8 mln. Eur dividendų

Koncerno „Icor“ valdoma nekilnojamojo turto priežiūros įmonė „City Service“, pernai uždirbusi 6,151...

Vilniečiai už šiukšles pradeda mokėti dvinarę rinkliavą 6

Sostinės gyventojams šią savaitę paštu bus išsiųsti pranešimai apie mokėjimus už komunalinių atliekų tvarkymą...

Pajūrio verslininkams nepavyko sudominti pasaulio futbolo čempionato aistruolių 6

Klaipėdos ir Neringos verslininkams nepavyko sudominti į Karaliaučiaus sritį vyksiančių pasaulio futbolo...

Už ne laiku išvežtas atliekas sostinės vežėjams žada baudas 1

Vilniaus m. savivaldybė pradeda pažeidimų procedūrą prieš visus tris sostinėje dirbančius komunalinių atliekų...

LPK: pakuočių atliekų tvarkymo sistema krizėje, būtini skubūs valdžios sprendimai

Gamintojų, importuotojų bei atliekų tvarkytojų atstovai tvirtina, kad pakuočių atliekų tvarkymo sistema...

Verslas pajūryje: užsidirba ir iš raktų perdavimo Premium 1

Kuo daugiau gyventojų įsigyja pajūryje antrą būstą, tuo paslaugų sektoriui geriau: vietos verslininkai būsto...

Teismas: „Forum Cinemas“ privalo sumokėti 1,4 mln. Eur baudą už kartelį

Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) neskundžiama nutartimi pripažino, kad kino teatrus...

D. Dargis kartu su „Civinity“ eina į komercinio NT įrengimo ir priežiūros verslą 1

Domo Dargio, NT plėtros ir statybos bendrovės „Eika“ vadovo, asmeniškai kontroliuojama įmonė kartu su pastatų...

Statyba ir NT
2018.06.04

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau