LPK: pakuočių atliekų tvarkymo sistema krizėje, būtini skubūs valdžios sprendimai

Publikuota: 2018-06-07
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Gamintojų, importuotojų bei atliekų tvarkytojų atstovai tvirtina, kad pakuočių atliekų tvarkymo sistema Lietuvoje šiuo metu patiria itin rimtas problemų, todėl būtinas valdžios įsikišimas, keičiant pakuočių atliekų tvarkymą reglamentuojančius teisės aktus.

Lietuvos pramonininkų konfederacijoje (LPK) aptarę pakuočių tvarkymo srityje iškilusius sunkumus verslininkai teigia, kad jie patys pajėgūs išspręsti tik dalį problemų, Norint įgyvendinti esminius reikalingus pokyčius būtini skubūs valdžios sprendimai, nurodoma LPK pranešime spaudai.

„Ryškiausiai sistemos bėdas atskleidė niekaip nesibaigianti „Metrail“ istorija. Tačiau tai tik dalis problemų. Auga spaudimas iš išorės – Kinija beveik uždarė savo rinką popieriaus ir plastiko atliekoms iš ES. Dėl to Europoje nespėjama perdirbti visų atliekų, perdirbėjai renkasi tik geriausios kokybės žaliavas, o probleminės pakuotės lieka neperdirbtos“, – pranešime cituojamas Marius Kubilius, Lietuvos komunalininkų ir atliekų tvarkytojų asociacijos tarybos narys.

Jo teigimu, dėl to Lietuvoje išaugo įkainiai už atliekų priėmimą į tvarkymo įrenginius. VŽ rašė, kad atliekų vežėjai reikalauja, kad gamintojų ir importuotojų organizacijos už pakuočių atliekų surinkimą šiemet mokėtų iki 40–50% brangiau. Nepavykus susitarti, kai kurie stambūs vežėjai grasina išvis neberinkti atliekų iš vadinamųjų varpelių. Neatmetama, kad, išaugus pakuočių tvarkymo išlaidoms, gamintojams gali tekti kilstelėti daugelio supakuotų prekių kainas lentynoje.

Finansiškai neapsimoka

„Kartono kaina prieš metus buvo 140 Eur už toną, o dabar vos 80 Eur. Atpigo ir plastikas. Taigi to, ką anksčiau dengdavome pardavę surinktas antrines žaliavas, dabar jau negalime padengti“, – konstatuoja Daiva Skrupskelienė, atliekų tvarkytojos „Ecoservice“ generalinė direktorė.

Jurgita Petrauskienė, atliekų tvarkymo UAB „VSA Vilnius“ vadovė, skaičiavo, kad minkštų plastikų realizacijos kainos rinkoje krito nuo vidutiniškai 165 Eur už toną iki 25 Eur už toną, taigi 85%. Kitų plastikų realizacijos kainos rinkoje smuko nuo vidutiniškai 375 Eur iki 175 Eur už toną, tai sudaro 53%.

Be to, įkainiai, kiek organizacijos moka atliekų vežėjams už pakuočių surinkimą, nebuvo didinti nuo 2013-ųjų, o darbų apimtis išaugusi, nes Lietuvoje statoma vis daugiau rūšiavimo konteinerių. Vežėjai tvirtina, kad ši paslauga jiems tapo nuostolinga.

Pertekliniai reikalavimai

Anot Ramūno Miliausko, LPK viceprezidento, „Metrail“ istorija paralyžiavo visų įsisenėjusių pakuočių atliekų tvarkymo klausimų sprendimą.

„Dabartinis taršos mokestis, kuris keliskart didesnis už pakuočių tvarkymo sąnaudas, turėtų būti taikomas tik sukčiaujančioms ar bendroje sistemoje nedalyvaujančioms įmonėms. Nes dabar dėl nesąžiningų veikėjų didžiulės baudos už taršą gali tekti net tiems, kurie atliekas tvarkė sąžiningai. Be to, pakuočių tvarkymas apaugęs galybe administracinių reikalavimų, kurių dalis – pertekliniai. O ir esantys reikalavimai sudėlioti taip, kad jie – kaip rodo praktika – negali užkardyti pažeidimų ir piktnaudžiavimų“, – teigia p. Miliauskas.

Anot jo, šiuo metu trūksta tinkamos valstybinės aplinkos apsaugos kontrolės, geresnio rizikų valdymo bei valstybinių institucijų gebėjimo prisiimti atsakomybę tais atvejais, kuomet jos laiku neužkardo pažeidimų.

Būtina spręsti kasmet užsitęsiančių derybų tarp gamintojų organizacijų ir atliekų tvarkytojų bei dalinio rūšiuojamojo antrinių žaliavų surinkimo sąnaudų pasidalijimo tarp organizacijų ir savivaldybių klausimai.

„Sistema sunkiai veikia, ji nėra skaidri bei efektyvi ir tai mato bei supranta visi – tiek verslo, tiek valstybės institucijų atstovai. Laikas susėsti ir spręsti problemas, nes ilgai delsiant bėdas pajus ir visi šalies gyventojai, o taip atsitikti neturėtų“, – ragina p. Kubilius.

Anot verslininkų, šiuo metu kuriama Gaminių, pakuočių ir atliekų apskaitos informacinė sistema (GPAIS) padės skaidrinti procesus, tačiau tik po to, kai bus išspręsti akivaizdūs GPAIS techniniai trūkumai.

Sukčiavimo schemos

Vadinamoji „Metrail“ krizė kilo dėl šios atliekų tvarkytojos 2013–2015 m. galbūt vykdyto sukčiavimo. 2017 m. pabaigoje aplinkosaugininkai panaikino įmonėms „Metrail“ išduotus dokumentus apie atliekų sutvarkymą. Todėl apie 1.800 bendrovių, atstovaujamų „Žaliojo taško“ ir Pakuočių tvarkymo organizacijos (PTO), atsirado pareiga iki balandžio 20 d. patikslinti taršos mokesčio deklaracijas „Metrail“ nesutvarkytais kiekiais. Patikslinus deklaracijas, atsiranda ir pareiga sumokėti taršos mokestį – iš viso apie 30 mln. Eur.

Dėl UAB „Metrail“ išrašytų fiktyvių atliekų tvarkymo dokumentų 2017 m. pabaigoje šimtai įmonių jau sulaukė aplinkosaugininkų raginimo susimokėti 15 mln. Eur taršos mokesčio už 2013–2015 metais nesutvarkytas pakuočių atliekas.

Tiria ir parlamentarai

Pakuočių ir jų atliekų tvarkymo teisinio reglamentavimo spragas, atsakomybę už „Metrail“ krizę vasarį aiškinosi ir Seimo Antikorupcijos komisija: buvo prašoma Aplinkos ministerijos, Aplinkos apsaugos agentūros, Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento (VRAAD) vadovų nurodyti priežastis, dėl kurių nėra užtikrinama pakankama atliekų tvarkymo sektoriaus priežiūra ir kontrolė, o atliekas tvarkančios organizacijos turi galimybę piktnaudžiauti.

Vitalijus Gailius, Antikorupcijos komisijos pirmininkas, atkreipė dėmesį, kad dar 2012 m. STT atliko korupcijos rizikos analizę dėl VRAAD atliekų tvarkymo administracinės priežiūros ir nurodė konkrečias korupcijos rizikas, nepotizmo atvejus bei įvardino galimai neskaidriai veikiančias bendroves, tame tarpe ir UAB „Metrail“.

„Ką veikė ministerija ir Aplinkos apsaugos agentūra, kodėl leidimai tam pačiam „Metrail“ buvo išduoti, nors 2013 metais, 2015 metais buvo nustatomi pažeidimai ir akivaizdu, kad jie tų atliekų netvarkė“, – klausimus kėlė p. Gailius.

Marius Švaikauskas, VRAAD vadovas, komisijos posėdyje aiškino, jog vykdant buvusio Aplinkos apsaugos agentūros direktoriaus Raimondo Sakalausko, kuris šiuo metu eina Aplinkos ministro vyriausiojo patarėjo pareigas, raštišką nurodymą – netikrinti atliekų tvarkytojų organizacijų – ilgą laiką atliekų tvarkytojų organizacijos nebuvo tikrinamos.

Aplinkos ministerija pripažįsta, kad mokestis už taršą metalinių pakuočių atliekomis yra neproporcingai didelis, ir žada Vyriausybei netrukus pateikti Mokesčio už aplinkos teršimą įstatymo projektas, kuris numato gamintojams ir importuotojams mažinti mokesčius už metalinių pakuočių atliekų tvarkymą, sulyginant su kitų rūšių pakuočių atliekų koeficientais.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Dėl prastų oro sąlygų gali vėluoti siuntos ir laiškai

Dėl stipraus snygio ir prastų eismo sąlygų Lietuvos keliuose gali vėluoti siuntos ir laiškai, įspėja Lietuvos...

Išaugus gėrimų vartojimui, į taromatus 2018 m. grąžinta rekordinis kiekis pakuočių 1

Pernai taromatams bei rankinio surinkimo punktams Lietuvos gyventojai grąžino rekordinį gėrimų pakuočių...

Įtampa dėl GPAIS slūgsta: ministerija pratęsė terminus Premium

Aplinkos ministerija atsižvelgė į įmonių prašymus ir 1–2 savaitėms pratęsė terminus, per kuriuos tarp atliekų...

„Švaros broliai“ į naują tunelinę plovyklą Vilniuje investuoja 2,5 mln. Eur 6

UAB „Švaros broliai“ pradeda naujos tunelinės automobilių plovyklos statybas Vilniuje, Gariūnuose. Tai bus...

Keičiasi „Novaturo“ vadovas 9

Kelionių operatoriaus „Novaturas“ vadovas Linas Aldonis palieka bendrovę, jį keičia Audronė Keinytė.

Vadyba
2019.01.16
RC kurs sistemą, kuri leis keistis e. recepto duomenimis Europoje 1

Valstybės įmonė Registrų centras paskelbė Lietuvos nacionalinio e. sveikatos kontaktų centro informacinės...

Medicinos bankas: S. Karoso mirtis veiklos nepaveiks 7

Trečiadienį mirus pagrindiniam Medicinos banko akcininkui Sauliui Karosui, banko atstovai ramina, kad banko...

Rinkos
2019.01.16
„Grinda“ už 1,7 mln. Eur  įsigijo 12 sunkvežimių-savivarčių su valymo ir barstymo įranga 1

Vilniaus savivaldybės įmonė „Grinda“ įsigijo sunkvežimių ir žiemos įrangos 5 metų laikotarpiui, sutarčių...

Transportas
2019.01.16
Paštas kaimo laiškininkus persodins į automobilius, skelbia konkursus 2

Lietuvos paštas iki 2019 m. I pusmečio planuoja paskelbti kelis viešųjų pirkimų konkursus 640 automobilių...

Transportas
2019.01.16
Advokatų kontoros „Cobalt“ partnerių gretas papildė ilgamečiai darbuotojai

Nuo sausio 1 d. advokatų kontoros „Cobalt“ partnerių gretas papildė du nauji partneriai. Jais tapo ilgamečiai...

Latvijos žiniasklaida: „Čili pica“ tinklo mokestinė skola siekia 327.700 Eur

Picerijų tinklą „Čili pica“ kaimyninėje Latvijoje valdančios bendrovės „Čilija pizza“ mokestinė skola sausio...

G. Žiemelio planai 2019 m.: 20% augimas, susijungimai, Indija Premium 9

Verslininko Gedimino Žiemelio kontroliuojama aviacijos paslaugų grupė „Avia Solutions Group“ (ASG) šiemet...

Transportas
2019.01.16
Prie neseniai startavusios advokatų kontoros WINT prisijungė naujas partneris 3

Praėjusių metų pabaigoje susikūrusios advokatų profesinės bendrijos WINT partneriu tapo Pranas Švedas,...

„Novaturo“ apyvarta pernai išaugo 29% 1

Didžiausio Baltijos šalyse kelionių organizatoriaus AB „Novaturas“ neaudituota 2018 m. apyvarta Lietuvoje,...

Pietūs senjorams už eurą: kokia nauda verslui Premium 1

Kai kurios maitinimo įstaigos augina pajamas masiškumu, pasiūliusios valgių už mažesnę kainą, kitos rengia...

Rinkodara
2019.01.14
Nuomonės apie Lietuvą tyrimams Vyriausybė skirs 264.300 Eur

Lietuvių ir užsieniečių nuomonės apie Lietuvą tyrimams Vyriausybė skirs 264.300 Eur. Daugiau nei metus...

BDAR veikia: per Europą ritasi pirmoji baudų banga 7

Prabėgus daugiau nei pusmečiui po to, kai 2018 m. pavasario pabaigoje įsigaliojo ES Bendrasis duomenų...

Seimas nustatė baudas už kremavimo, kapinių priežiūros ir palaikų gabenimo pažeidimus 2

Nuo gegužės įsigalios griežtesni reikalavimai ir didesnės baudos dėl kapinių priežiūros, kremavimo veiklos ir...

Paslaugų eksportas: transportininkai – didžiausi ir pažeidžiamiausi Premium 6

Lietuvos paslaugų eksporto augimas 2018 m. I–III ketvirčius viršijo analitikų lūkesčius, tačiau šiemet tokios...

Verslo aplinka
2019.01.14
Ieškojo pirmojo kliento, rado investuotoją Premium 3

Net tie užsienio verslininkai, kurie anksčiau apie Lietuvą nežinojo, dabar čia naudojasi specialistų...

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau