LPK: pakuočių atliekų tvarkymo sistema krizėje, būtini skubūs valdžios sprendimai

Publikuota: 2018-06-07
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Gamintojų, importuotojų bei atliekų tvarkytojų atstovai tvirtina, kad pakuočių atliekų tvarkymo sistema Lietuvoje šiuo metu patiria itin rimtas problemų, todėl būtinas valdžios įsikišimas, keičiant pakuočių atliekų tvarkymą reglamentuojančius teisės aktus.

Lietuvos pramonininkų konfederacijoje (LPK) aptarę pakuočių tvarkymo srityje iškilusius sunkumus verslininkai teigia, kad jie patys pajėgūs išspręsti tik dalį problemų, Norint įgyvendinti esminius reikalingus pokyčius būtini skubūs valdžios sprendimai, nurodoma LPK pranešime spaudai.

„Ryškiausiai sistemos bėdas atskleidė niekaip nesibaigianti „Metrail“ istorija. Tačiau tai tik dalis problemų. Auga spaudimas iš išorės – Kinija beveik uždarė savo rinką popieriaus ir plastiko atliekoms iš ES. Dėl to Europoje nespėjama perdirbti visų atliekų, perdirbėjai renkasi tik geriausios kokybės žaliavas, o probleminės pakuotės lieka neperdirbtos“, – pranešime cituojamas Marius Kubilius, Lietuvos komunalininkų ir atliekų tvarkytojų asociacijos tarybos narys.

Jo teigimu, dėl to Lietuvoje išaugo įkainiai už atliekų priėmimą į tvarkymo įrenginius. VŽ rašė, kad atliekų vežėjai reikalauja, kad gamintojų ir importuotojų organizacijos už pakuočių atliekų surinkimą šiemet mokėtų iki 40–50% brangiau. Nepavykus susitarti, kai kurie stambūs vežėjai grasina išvis neberinkti atliekų iš vadinamųjų varpelių. Neatmetama, kad, išaugus pakuočių tvarkymo išlaidoms, gamintojams gali tekti kilstelėti daugelio supakuotų prekių kainas lentynoje.

Finansiškai neapsimoka

„Kartono kaina prieš metus buvo 140 Eur už toną, o dabar vos 80 Eur. Atpigo ir plastikas. Taigi to, ką anksčiau dengdavome pardavę surinktas antrines žaliavas, dabar jau negalime padengti“, – konstatuoja Daiva Skrupskelienė, atliekų tvarkytojos „Ecoservice“ generalinė direktorė.

Jurgita Petrauskienė, atliekų tvarkymo UAB „VSA Vilnius“ vadovė, skaičiavo, kad minkštų plastikų realizacijos kainos rinkoje krito nuo vidutiniškai 165 Eur už toną iki 25 Eur už toną, taigi 85%. Kitų plastikų realizacijos kainos rinkoje smuko nuo vidutiniškai 375 Eur iki 175 Eur už toną, tai sudaro 53%.

Be to, įkainiai, kiek organizacijos moka atliekų vežėjams už pakuočių surinkimą, nebuvo didinti nuo 2013-ųjų, o darbų apimtis išaugusi, nes Lietuvoje statoma vis daugiau rūšiavimo konteinerių. Vežėjai tvirtina, kad ši paslauga jiems tapo nuostolinga.

Pertekliniai reikalavimai

Anot Ramūno Miliausko, LPK viceprezidento, „Metrail“ istorija paralyžiavo visų įsisenėjusių pakuočių atliekų tvarkymo klausimų sprendimą.

„Dabartinis taršos mokestis, kuris keliskart didesnis už pakuočių tvarkymo sąnaudas, turėtų būti taikomas tik sukčiaujančioms ar bendroje sistemoje nedalyvaujančioms įmonėms. Nes dabar dėl nesąžiningų veikėjų didžiulės baudos už taršą gali tekti net tiems, kurie atliekas tvarkė sąžiningai. Be to, pakuočių tvarkymas apaugęs galybe administracinių reikalavimų, kurių dalis – pertekliniai. O ir esantys reikalavimai sudėlioti taip, kad jie – kaip rodo praktika – negali užkardyti pažeidimų ir piktnaudžiavimų“, – teigia p. Miliauskas.

Anot jo, šiuo metu trūksta tinkamos valstybinės aplinkos apsaugos kontrolės, geresnio rizikų valdymo bei valstybinių institucijų gebėjimo prisiimti atsakomybę tais atvejais, kuomet jos laiku neužkardo pažeidimų.

Būtina spręsti kasmet užsitęsiančių derybų tarp gamintojų organizacijų ir atliekų tvarkytojų bei dalinio rūšiuojamojo antrinių žaliavų surinkimo sąnaudų pasidalijimo tarp organizacijų ir savivaldybių klausimai.

„Sistema sunkiai veikia, ji nėra skaidri bei efektyvi ir tai mato bei supranta visi – tiek verslo, tiek valstybės institucijų atstovai. Laikas susėsti ir spręsti problemas, nes ilgai delsiant bėdas pajus ir visi šalies gyventojai, o taip atsitikti neturėtų“, – ragina p. Kubilius.

Anot verslininkų, šiuo metu kuriama Gaminių, pakuočių ir atliekų apskaitos informacinė sistema (GPAIS) padės skaidrinti procesus, tačiau tik po to, kai bus išspręsti akivaizdūs GPAIS techniniai trūkumai.

Sukčiavimo schemos

Vadinamoji „Metrail“ krizė kilo dėl šios atliekų tvarkytojos 2013–2015 m. galbūt vykdyto sukčiavimo. 2017 m. pabaigoje aplinkosaugininkai panaikino įmonėms „Metrail“ išduotus dokumentus apie atliekų sutvarkymą. Todėl apie 1.800 bendrovių, atstovaujamų „Žaliojo taško“ ir Pakuočių tvarkymo organizacijos (PTO), atsirado pareiga iki balandžio 20 d. patikslinti taršos mokesčio deklaracijas „Metrail“ nesutvarkytais kiekiais. Patikslinus deklaracijas, atsiranda ir pareiga sumokėti taršos mokestį – iš viso apie 30 mln. Eur.

Dėl UAB „Metrail“ išrašytų fiktyvių atliekų tvarkymo dokumentų 2017 m. pabaigoje šimtai įmonių jau sulaukė aplinkosaugininkų raginimo susimokėti 15 mln. Eur taršos mokesčio už 2013–2015 metais nesutvarkytas pakuočių atliekas.

Tiria ir parlamentarai

Pakuočių ir jų atliekų tvarkymo teisinio reglamentavimo spragas, atsakomybę už „Metrail“ krizę vasarį aiškinosi ir Seimo Antikorupcijos komisija: buvo prašoma Aplinkos ministerijos, Aplinkos apsaugos agentūros, Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento (VRAAD) vadovų nurodyti priežastis, dėl kurių nėra užtikrinama pakankama atliekų tvarkymo sektoriaus priežiūra ir kontrolė, o atliekas tvarkančios organizacijos turi galimybę piktnaudžiauti.

Vitalijus Gailius, Antikorupcijos komisijos pirmininkas, atkreipė dėmesį, kad dar 2012 m. STT atliko korupcijos rizikos analizę dėl VRAAD atliekų tvarkymo administracinės priežiūros ir nurodė konkrečias korupcijos rizikas, nepotizmo atvejus bei įvardino galimai neskaidriai veikiančias bendroves, tame tarpe ir UAB „Metrail“.

„Ką veikė ministerija ir Aplinkos apsaugos agentūra, kodėl leidimai tam pačiam „Metrail“ buvo išduoti, nors 2013 metais, 2015 metais buvo nustatomi pažeidimai ir akivaizdu, kad jie tų atliekų netvarkė“, – klausimus kėlė p. Gailius.

Marius Švaikauskas, VRAAD vadovas, komisijos posėdyje aiškino, jog vykdant buvusio Aplinkos apsaugos agentūros direktoriaus Raimondo Sakalausko, kuris šiuo metu eina Aplinkos ministro vyriausiojo patarėjo pareigas, raštišką nurodymą – netikrinti atliekų tvarkytojų organizacijų – ilgą laiką atliekų tvarkytojų organizacijos nebuvo tikrinamos.

Aplinkos ministerija pripažįsta, kad mokestis už taršą metalinių pakuočių atliekomis yra neproporcingai didelis, ir žada Vyriausybei netrukus pateikti Mokesčio už aplinkos teršimą įstatymo projektas, kuris numato gamintojams ir importuotojams mažinti mokesčius už metalinių pakuočių atliekų tvarkymą, sulyginant su kitų rūšių pakuočių atliekų koeficientais.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Egipto kurortuose plinta plastiko draudimų banga

Vis daugiau Egipto kurortų žengia Hurgados pėdomis ir įveda plastiko draudimą.

Paslaugos
08:05
Nepriklausomos valdybos – netobula, bet nieko geriau nesugalvota

Prieš metus – pernai liepą Lietuva tapo Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) 36-ąja...

Prekių pristatymo kaštų valdymas: skirtingų e. parduotuvių patirtys Premium

Sąnaudoms vis labiau spaudžiant, estų e. prekybininkai, tarp jų ir mažmenininkas „Selver“, skelbia nuo rudens...

Prekyba
05:45
Kaip „Libra“ taps pasauline valiuta, arba Kodėl „Libra“ nepatinka centriniams bankams Premium

Pasaulio investuotojus ir kriptovaliutų bendruomenę žinios apie „Facebook“ planus išleisti savo kriptovaliutą...

Rinkos
05:45
Kaip grįžta investicijos į socialinę atsakomybę

Lietuvos verslo pasaulyje yra dvi klaidingo mąstymo kryptys, kai pradedama kalba apie socialinę atsakomybę.

Rinkodara
2019.07.21
Pirmieji „GovTech“ iššūkiai: viešasis sektorius trokšta sprendimų duomenims 5

Neseniai oficialiai startavusi „GovTech“ laboratorija paskelbė pirmuosius bandomuosius viešojo sektoriaus...

Paslaugos
2019.07.21
Startuoliai nebeišsitenka, o vietų plėtrai sostinėje nėra  24

Startuolių parko „Vilnius tech park“ valdytojai, nebetilpdami dabartinėse patalpose Sapiegų parke, ieško...

Technologijos
2019.07.20
TOP 5 Lietuvoje plintantys skaitmeniniai kenkėjai 2

Slovakijos kibernetinio saugumo kompanija ESET sako, kad vasarą suaktyvėjo pavojingų kompiuterinių virusų...

Paslaugos
2019.07.20
Prieš 50 metų žmonės išsilaipino Mėnulyje 87

Lygiai prieš pusę amžiaus pirmą kartą žmogus žengė Mėnulio paviršiumi. Tai pirmasis ir kol kas vienintelis...

Technologijos
2019.07.20
Didžiausią žuvį „Deeper“ pagavo šiemet pirmą pusmetį 5

Išmaniąsias technologijas žvejams kurianti UAB „Deeper“ pirmąjį 2019 m. pusmetį pradėjo fiksuodama...

Paslaugos
2019.07.19
Autonominių automobilių kūrėjai Europoje – be pinigų, bet ambicingi Premium 8

Toli nuo plačių ir saulėtų JAV Kalifornijos ir Arizonos valstijų kelių, kuriuose jau pradedami bandyti...

Problema ne „FaceApp“, o mūsų įprotis dalinti informaciją bet kam 5

Šią savaitę socialinių tinklų erdvėje per pasaulį nuvilnijo net dvi ryškios bangos: kelias dienas „Facebook“...

Paslaugos
2019.07.19
Teismas sustabdė atliekų surinkimo Kauno rajone konkursą, kurį laimėjo „Ekonovus“

Iš atliekų tvarkymo konkurso geriausią kainą pasiūliusį dalyvį išmetusią ir maždaug 330.000 Eur brangesnį...

Paslaugos
2019.07.19
Nuostolingą bendrovę prisijungęs Lietuvos paštas suerzino konkurentus Premium 17

Lietuvos pašto sprendimas prisijungti „LP Express“ siuntų terminalus valdžiusią savo antrinę AB „Baltic Post“...

Baltijos–Amerikos klinikos savininkė I. Malinauskienė atidarė restoraną 26

Vilniuje, pušyne šalia Nemenčinės plento, atidarytas naujos koncepcijos baras-restoranas „PineWood“. Svečiams...

Laisvalaikis
2019.07.18
„Lufthansa“ testuoja naują keleivių įlaipinimo į lėktuvą metodą 13

Oro bendrovė „Lufthansa“ ir jos antrinė įmonė „Swiss Airlines“ bando naują keleivių įlaipinimo į lėktuvą...

Paslaugos
2019.07.18
Kai viskas popieriuje, „Outlook“ ir „Excel“ taip pat yra inovacija Premium 9

Vidaus reikalų ministerija (VRM), regis, bando kuopti biurokratiją iš savo arklidžių ir ieško pigių, greitų...

Paslaugos
2019.07.18
Vaistinės ir ministerija nesutaria dėl receptinių vaistų prekybos internetu 4

Nuo šių metų lapkričio 1 d. Lietuvoje atsiras galimybė receptinių, kompensuojamųjų vaistų įsigyti internetu.

Paslaugos
2019.07.18
Po Konkurencijos tarybos išvadų „Cgates“ atsisakė sandorio 7

Konkurencijos taryba nutraukė pranešimo apie koncentraciją nagrinėjimą, nes po preliminarių išvadų bendrovė...

Rinkodara
2019.07.18
Už kartelinį susitarimą – bauda „City Service SE“ ir „Naujininkų ūkiui“ 3

Konkurencijos taryba (KT) nustatė, kad įmonių grupės „City Service SE“ bendrovės su konkurente „Naujininkų...

Finansai
2019.07.18

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau