LPK: pakuočių atliekų tvarkymo sistema krizėje, būtini skubūs valdžios sprendimai

Publikuota: 2018-06-07
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Gamintojų, importuotojų bei atliekų tvarkytojų atstovai tvirtina, kad pakuočių atliekų tvarkymo sistema Lietuvoje šiuo metu patiria itin rimtas problemų, todėl būtinas valdžios įsikišimas, keičiant pakuočių atliekų tvarkymą reglamentuojančius teisės aktus.

Lietuvos pramonininkų konfederacijoje (LPK) aptarę pakuočių tvarkymo srityje iškilusius sunkumus verslininkai teigia, kad jie patys pajėgūs išspręsti tik dalį problemų, Norint įgyvendinti esminius reikalingus pokyčius būtini skubūs valdžios sprendimai, nurodoma LPK pranešime spaudai.

„Ryškiausiai sistemos bėdas atskleidė niekaip nesibaigianti „Metrail“ istorija. Tačiau tai tik dalis problemų. Auga spaudimas iš išorės – Kinija beveik uždarė savo rinką popieriaus ir plastiko atliekoms iš ES. Dėl to Europoje nespėjama perdirbti visų atliekų, perdirbėjai renkasi tik geriausios kokybės žaliavas, o probleminės pakuotės lieka neperdirbtos“, – pranešime cituojamas Marius Kubilius, Lietuvos komunalininkų ir atliekų tvarkytojų asociacijos tarybos narys.

Jo teigimu, dėl to Lietuvoje išaugo įkainiai už atliekų priėmimą į tvarkymo įrenginius. VŽ rašė, kad atliekų vežėjai reikalauja, kad gamintojų ir importuotojų organizacijos už pakuočių atliekų surinkimą šiemet mokėtų iki 40–50% brangiau. Nepavykus susitarti, kai kurie stambūs vežėjai grasina išvis neberinkti atliekų iš vadinamųjų varpelių. Neatmetama, kad, išaugus pakuočių tvarkymo išlaidoms, gamintojams gali tekti kilstelėti daugelio supakuotų prekių kainas lentynoje.

Finansiškai neapsimoka

„Kartono kaina prieš metus buvo 140 Eur už toną, o dabar vos 80 Eur. Atpigo ir plastikas. Taigi to, ką anksčiau dengdavome pardavę surinktas antrines žaliavas, dabar jau negalime padengti“, – konstatuoja Daiva Skrupskelienė, atliekų tvarkytojos „Ecoservice“ generalinė direktorė.

Jurgita Petrauskienė, atliekų tvarkymo UAB „VSA Vilnius“ vadovė, skaičiavo, kad minkštų plastikų realizacijos kainos rinkoje krito nuo vidutiniškai 165 Eur už toną iki 25 Eur už toną, taigi 85%. Kitų plastikų realizacijos kainos rinkoje smuko nuo vidutiniškai 375 Eur iki 175 Eur už toną, tai sudaro 53%.

Be to, įkainiai, kiek organizacijos moka atliekų vežėjams už pakuočių surinkimą, nebuvo didinti nuo 2013-ųjų, o darbų apimtis išaugusi, nes Lietuvoje statoma vis daugiau rūšiavimo konteinerių. Vežėjai tvirtina, kad ši paslauga jiems tapo nuostolinga.

Pertekliniai reikalavimai

Anot Ramūno Miliausko, LPK viceprezidento, „Metrail“ istorija paralyžiavo visų įsisenėjusių pakuočių atliekų tvarkymo klausimų sprendimą.

„Dabartinis taršos mokestis, kuris keliskart didesnis už pakuočių tvarkymo sąnaudas, turėtų būti taikomas tik sukčiaujančioms ar bendroje sistemoje nedalyvaujančioms įmonėms. Nes dabar dėl nesąžiningų veikėjų didžiulės baudos už taršą gali tekti net tiems, kurie atliekas tvarkė sąžiningai. Be to, pakuočių tvarkymas apaugęs galybe administracinių reikalavimų, kurių dalis – pertekliniai. O ir esantys reikalavimai sudėlioti taip, kad jie – kaip rodo praktika – negali užkardyti pažeidimų ir piktnaudžiavimų“, – teigia p. Miliauskas.

Anot jo, šiuo metu trūksta tinkamos valstybinės aplinkos apsaugos kontrolės, geresnio rizikų valdymo bei valstybinių institucijų gebėjimo prisiimti atsakomybę tais atvejais, kuomet jos laiku neužkardo pažeidimų.

Būtina spręsti kasmet užsitęsiančių derybų tarp gamintojų organizacijų ir atliekų tvarkytojų bei dalinio rūšiuojamojo antrinių žaliavų surinkimo sąnaudų pasidalijimo tarp organizacijų ir savivaldybių klausimai.

„Sistema sunkiai veikia, ji nėra skaidri bei efektyvi ir tai mato bei supranta visi – tiek verslo, tiek valstybės institucijų atstovai. Laikas susėsti ir spręsti problemas, nes ilgai delsiant bėdas pajus ir visi šalies gyventojai, o taip atsitikti neturėtų“, – ragina p. Kubilius.

Anot verslininkų, šiuo metu kuriama Gaminių, pakuočių ir atliekų apskaitos informacinė sistema (GPAIS) padės skaidrinti procesus, tačiau tik po to, kai bus išspręsti akivaizdūs GPAIS techniniai trūkumai.

Sukčiavimo schemos

Vadinamoji „Metrail“ krizė kilo dėl šios atliekų tvarkytojos 2013–2015 m. galbūt vykdyto sukčiavimo. 2017 m. pabaigoje aplinkosaugininkai panaikino įmonėms „Metrail“ išduotus dokumentus apie atliekų sutvarkymą. Todėl apie 1.800 bendrovių, atstovaujamų „Žaliojo taško“ ir Pakuočių tvarkymo organizacijos (PTO), atsirado pareiga iki balandžio 20 d. patikslinti taršos mokesčio deklaracijas „Metrail“ nesutvarkytais kiekiais. Patikslinus deklaracijas, atsiranda ir pareiga sumokėti taršos mokestį – iš viso apie 30 mln. Eur.

Dėl UAB „Metrail“ išrašytų fiktyvių atliekų tvarkymo dokumentų 2017 m. pabaigoje šimtai įmonių jau sulaukė aplinkosaugininkų raginimo susimokėti 15 mln. Eur taršos mokesčio už 2013–2015 metais nesutvarkytas pakuočių atliekas.

Tiria ir parlamentarai

Pakuočių ir jų atliekų tvarkymo teisinio reglamentavimo spragas, atsakomybę už „Metrail“ krizę vasarį aiškinosi ir Seimo Antikorupcijos komisija: buvo prašoma Aplinkos ministerijos, Aplinkos apsaugos agentūros, Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento (VRAAD) vadovų nurodyti priežastis, dėl kurių nėra užtikrinama pakankama atliekų tvarkymo sektoriaus priežiūra ir kontrolė, o atliekas tvarkančios organizacijos turi galimybę piktnaudžiauti.

Vitalijus Gailius, Antikorupcijos komisijos pirmininkas, atkreipė dėmesį, kad dar 2012 m. STT atliko korupcijos rizikos analizę dėl VRAAD atliekų tvarkymo administracinės priežiūros ir nurodė konkrečias korupcijos rizikas, nepotizmo atvejus bei įvardino galimai neskaidriai veikiančias bendroves, tame tarpe ir UAB „Metrail“.

„Ką veikė ministerija ir Aplinkos apsaugos agentūra, kodėl leidimai tam pačiam „Metrail“ buvo išduoti, nors 2013 metais, 2015 metais buvo nustatomi pažeidimai ir akivaizdu, kad jie tų atliekų netvarkė“, – klausimus kėlė p. Gailius.

Marius Švaikauskas, VRAAD vadovas, komisijos posėdyje aiškino, jog vykdant buvusio Aplinkos apsaugos agentūros direktoriaus Raimondo Sakalausko, kuris šiuo metu eina Aplinkos ministro vyriausiojo patarėjo pareigas, raštišką nurodymą – netikrinti atliekų tvarkytojų organizacijų – ilgą laiką atliekų tvarkytojų organizacijos nebuvo tikrinamos.

Aplinkos ministerija pripažįsta, kad mokestis už taršą metalinių pakuočių atliekomis yra neproporcingai didelis, ir žada Vyriausybei netrukus pateikti Mokesčio už aplinkos teršimą įstatymo projektas, kuris numato gamintojams ir importuotojams mažinti mokesčius už metalinių pakuočių atliekų tvarkymą, sulyginant su kitų rūšių pakuočių atliekų koeficientais.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
20 didžiausių vaikų darželių pagal 2017 m. pajamas Premium

Dvidešimt didžiausių privačių Lietuvos vaikų darželių pernai gavo 14,1 mln. Eur pajamų, tai 12% daugiau nei...

Dėl salmoneliozės užkrato „Forto dvare“ Panevėžyje sunegalavo penki žmonės

Specialistai tiria galimą salmoneliozės užkrato atvejį Panevėžyje, prekybos ir pramogų centre „Babilonas“...

KTU siūlo išmanų Vilniaus šiukšlių krizės sprendimą 14

Kauno technologijos universitetas (KTU) sostinės bėdas su šiukšlėmis siūlo spręsti diegiant išmanią...

Pigios liros efektas: turistai šturmuoja parduotuves 16

Turkijos liros kurso smukimas išprovokavo tikrą pardavimų bumą prabangos segmente besispecializuojančiuose...

Kas ketvirtoje kavinėje prie magistralės Vilnius–Kaunas–Klaipėda – pažeidimai 3

Kauno valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (Kauno VMVT) rugpjūčio 4–9 d. patikrinusi 24 viešojo...

Advokatai dirbtinį intelektą išmokė lietuvių kalbos Premium 6

Dirbdami prie įmonės įsigijimo projekto dirbtinio intelekto programą šią vasarą pirmą kartą panaudoję...

Kiek atliekų tilps į ministro kiemą? 10

Dėl stringančios Bendrosios gaminių, pakuočių ir atliekų apskaitos informacinės sistemos (GPAIS) kone...

Marijampolėje vandentiekio vanduo – jau saugus gerti

Po kelis mėnesius trukusios kovos su lervomis ir galima kitokia tarša, Marijampolės savivaldybė teigia, kad...

Lietuviai steigia restoranų tinklą JAV, naudos sutelktinį finansavimą 8

Patirties Lietuvos restoranų versle sukaupęs Rolandas Pulauskas kartu su verslo partneriu Justu Vėžiu tiki...

„City Service“ įmonė įsigijo degalinių statybos ir aptarnavimo bendrovę 1

Koncernui „Icor“ priklausančios pastatų priežiūros grupės „City Service“ įmonė įsigijo degalinių statybos ir...

Statyba ir NT
2018.08.13
GPAIS spragos sutrikdė įmonių atsiskaitymus Premium 3

Beveik pusšimtis komunalininkų tapo liūdnai pagarsėjusios Bendrosios gaminių, pakuočių ir atliekų apskaitos...

Karščiai kirto kelionių operatoriui – europiečiai vengia kelionių į šiltus kraštus 2

Didžiosios Britanijos kelionių operatorius „Thomas Cook Group“ paskelbė, kad dėl neįprastai karštų orų...

„Yandex. Taxi“ partneriai: nuo naujai įsteigtų iki ilgametę patirtį turinčių įmonių

Rusijos kapitalo įmonė „Yandex. Taxi“, teikdama keleivių pavėžėjimo paslaugas Lietuvoje, nurodo...

Rykantų gyventojams patariama negerti pašalinį kvapą turinčio vandens

Trakų rajone esančios Rykantų gyvenvietės vandenyje pastebėtas pašalinis kvapas ir tarša, todėl...

Samavičių šeimos verslas: po naują restoraną – kas trejus metus 3

Klaipėdiškis Vytautas Samavičius su kūrybingos virtuvės bistro „La Cle“ į kulinarijos sceną išėjo...

Laisvalaikis
2018.08.10
Teismas: ginčas su „Šiaulių arenos“ koncesininku negali būti nagrinėjamas arbitraže

Lietuvos apeliacinis teismas grąžino iš naujo nagrinėti pirmosios instancijos teismui bylą, kurioje Šiaulių...

Europoje startavo „Vilniaus – Europos G taško“ reklama: pažiūrėkite, kaip tai atrodo 64

Šiandien Londono ir Berlyno lauko reklamos ekranuose pradedama transliuoti audringų diskusijų Lietuvoje...

Rinkodara
2018.08.09
Kelionių agentūrų regionuose verslo praktika: dėl vietinių tampa ir organizatorėmis Premium

Regionų kelionių agentūros augina pajamas, radusios būdų prisikviesti keliautojų iš didmiesčių, o siekdamos...

Rinks geriausius Lietuvos barus 4

Šią liepą buvo paskelbtas trečiasis 30-ies geriausių Lietuvos restoranų sąrašas, taigi kolekcionuojantys...

Laisvalaikis
2018.08.08
Iš privačių darželių daugiausiai pelno uždirbo „Vaikystės sodas“: žada naujovių Premium 26

Iš Lietuvos privačių darželių didžiausią ikimokestinį pelną 2017 m. fiksavo šešiolika darželių jungianti UAB...

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau