Alytus: ką pamatyti ir kodėl tarpukariu jį taip mėgo Kauno ponios

Publikuota: 2018-05-27

Pasiūlius į savaitgalio turistinį maršrutą įtraukti Alytų, ne vienas gūžtelėtų pečiais – ką ten veikti. Tačiau apsilankymas Alytuje tokias išankstines nuostatas sugriauna iki pamatų. Nuo Baltosios rožės tilto aukštumų atsiverianti puiki panorama su Nemuno vaizdais, gražuolis Alytaus piliakalnis, miesto parkai, ežerai, gausi žaluma ir puikios vietos pavalgyti Alytų šiltuoju metų laiku paverčia maloniu atradimu.

Alytus – šeštas pagal dydį Lietuvos miestas, kuriame šiandien gyvena apie 50.000 gyventojų, – dažnam pirmiausiai asocijuojasi su pramone. Retas žino, kad tarpukariu Alytus buvo paskelbtas miestu kurortu, kurį netrukus itin pamėgo Kauno ponios. Ir ne be reikalo.

Mat po visuotinio Lietuvos gyventojų surašymo paaiškėjo, kad Alytuje tūkstančiui vyrų tenka vos 663 moterys. Tuo metu Kaune 1.000-iui vyrų tekdavo net 909 dailiosios lyties atstovės.

„Sužinojusios šią statistiką, Kauno ponios sakydavo: kaip pasisekė toms provincialėms“, – pasakoja Birutė Malaškevičiūtė, gidė ir Alytaus turizmo informacijos centro vyr. specialistė.

Palankus vyrų ir moterų santykis buvo viena priežasčių, kodėl kaunietės Alytuje mielai leisdavo vasaras.

Jos sakydavo: Alytuje yra pigiau nei Palangoje, be to, tikrai galima bus pasikirkyti, nes nereiks alkūnėmis skintis prie kavalieriaus vietos.

„O trečia – jei per daug prisimirksėjai, tai iš Alytaus tu parleki namo į Kauną pirmiau negu gandai, gi iš Palangos taip greit neparvažiuosi. Ir kai parleki į Kauną, tu pirmoji papasakoji savą istorijos versiją, – nes nutylėti neįmanoma, o jei po to kažkas kitas papasakoja, kaip iš tikrųjų nutiko, pasakai, kad tas Brudas ar Brudė tiesiog norėjo mane apkalbėti“, – šypsosi p. Malaškevičiūtė.

Alytaus kurortas turėjo savo specializaciją – jis buvo skirtas sergantiesiems kvėpavimo takų ir plaučių ligomis, – ir šiandien krenta į akis, kiek daug mieste pušų. Tačiau žmonės tarpukariu į Alytų vykdavo ne tik pasigydyti, bet ir tiesiog pailsėti. Poilsiautojams vietiniai gaudydavo vėžius, vaišindavo virtomis vėžių uodegėlėmis, o desertui patiekdavo tik ką surinktas žemuoges.

Du Alytūs...

Pro Alytų tekantis Nemunas miestą dalija į dvi dalis. Vienoje pusėje esanti miesto dalis vadinama pirmu Alytumi, nes joje stovi Alytaus piliakalnis ir šioje pusėje kadaise prasidėjo visas gyvenimas. Kitoje pusėje, antrajame Alytuje, įsikūręs miesto centras, telkšo Dailidės ežeras.

Nemunas alytiškiams iškrėtė pokštą. 18 a. pabaigoje, kai įvyko trečiasis Abiejų tautų respublikos padalijimas, viena miesto pusė atiteko Rusijai, kita Prūsijai. Tad nuo 18 a. pabaigos iki 19 a. vidurio iš vienos Nemuno pusės norint atplaukti į kitą visa kelionė trukdavo 13 dienų, mat Rusijoje ir Prūsijoje buvo skirtingi kalendoriai – prūsai iškart įsivedė šiandieninį Grigaliaus kalendorių, o kitoje upės pusėje liko senasis Julijaus kalendorius, ir tarp jų skirtumas buvo 13 dienų.

„Nuo to laiko alytiškiai yra linksmi žmonės, nes visas šventes švęsdavo du kartus: paminėdavo Kalėdas vienoje upės pusėje, o praėjus 13-ai dienų atplaukdavo į kitą – ir vėl Kalėdos“, – pasakoja gidė.

...ir dvi Dzūkijos sostinės

Etnografiškai Dziūkijai yra priskirtas ir Vilnius, tad dzūkai juokaudami sako, jog Alytus – Dzūkijos sostinė, o Vilnius didžiausias Dzūkijos miestas.

Tačiau yra vienas didžiulis skirtumas tarp šių miestų. Vilnius turtingas savo senamiesčiu. Tuo tarpu miesto istoriją nuo 14 a. skaičiuojantis Alytus senamiesčio, deja, nebeturi.

„Alytus visais laikais buvo karinis miestelis, tad jei Lietuvoje vykdavo koks karas ar neramumai, jie būtinai užsukdavo į Alytų, O jei karas ateina į svečius – gero nelauk“, – sako p. Malaškevičiūtė.

Miestas parke

Kas prarasta, tas prarasta. Nors senųjų pastatų mieste beveik neišlikę, jis traukia akį tuo, kad tiesiog skęsta žalumoje, – parkai, žalieji plotai užima daugiau nei trečdalį Alytaus teritorijos, – miesto centre du ežerai. Trumpai tariant – beveik kurortas.

Pačiame miesto centre – išpuoselėtas Miesto sodas – pats pirmasis Alytaus miesto parkas. Apie 4 ha užimančiame sode auga 55 rūšys medžių ir krūmų. Miesto sodas garsėja rožynais.

„Be to, nors čia pats miesto centras, jame gyvena voveraitės. Jei vasara gera, jos ne vienąkart augina mažiukus. Jauniausieji lieka su tėvais žiemoti, tad iš antros vados retas išgyvena, bet vis tiek smagu vaikščiojant parke stebėti, kaip dūksta voveriukai“, – dėsto gidė.

Kiek pavažiavus – dar vienas parkas – Kurorto. Jis buvo įkurtas 1931 m. natūraliame pušyne. Parko takeliais, kuriuos puošia įvairios žaismingos medinės skulptūros, galima pasiekti Nemuno senvagėje susiformavusį Didįjį ir Mažąjį Dailidės ežerus. Šie pačiame mieste tyvuliuojantys ežerai vasarą yra pamėgti miestiečių ir aplinkinių vietovių gyventojų poilsio vieta.

Prie jų įrengti paplūdimiai, sporto aikštelės, dviračių takai.

„Vanduo atitinka higienos normos ir galima maudytis“, – kalba p. Malaškevičiūtė.

Kurorto parko takeliai veda iki Dainų slėnio, kuriame buvo rengiamos dainų ir šokių šventės. Pačiame slėnyje nuo pylimo atsiveria nuostabus vaizdas į kitame Nemuno krante stūksantį dvikuprį Alytaus piliakalnį.

Aplink Dailidės ežerus ir per visą miestą driekiasi dviratininkams ir pėstiesiems pritaikytas Sveikatos takas.

Juo galima pasiekti ir naujausią Alytaus turistinį objektą – aukščiausią Lietuvoje pėsčiųjų ir dviračių tiltą, pavadintą Baltosios rožės vardu. Mat Baltoji rožė yra Alytaus herbas, kurį miestas gavo 1581 m. Todėl ir pats Alytus dažnai vadinamas Baltosios rožės miestu.

Nuo tilto pasižvalgius

Ponia Malaškevičiūtė pasakoja, kad 19 a. pabaigoje Alytus buvo trečiosios klasės tvirtovė. Todėl IX a. antroje pusėje stiprinant vakarines Rusijos imperijos sienas, į Alytų (tuomet vadintą Olita) buvo nutiestas karinis geležinkelis, o 1897–1899 m. pastatytas novatoriškos gembinės konstrukcijos geležinkelio tiltas per Nemuną.

Ant to geležinkelio tilto liekanų 2015 m. ir iškilo dabartinis pėsčiųjų ir dviračių tiltas, sujungęs Nemuno krantus ir dviračių takus abiejose upės pusėse.

Baltosios rožės tiltas įtrauktas į Lietuvos rekordų sąrašą, kaip aukščiausias šalies pėsčiųjų ir dviračių tiltas.

Jo ilgis 260 m, aukštis 38,1 m. Norint užlipti į viršų, reikia įveikti ne vieną dešimtį laiptelių. Tačiau verta. Nuo tilto atsiveria įspūdinga panorama.

Jei ieškote antros pusės

Nuo tilto viso grožiu matomas ir I tūkst. viduriu – XIV a. datuojamas Alytaus piliakalnis, ant kurio kadaise stovėjo medinė Alytaus pilis, sudeginta 14 a. Greta piliakalnio įrengta poilsio zona su pavėsinėmis, laužavietėmis, vaikų žaidimo aikštelėmis ir pasivaikščiojimo takais, vedančiais iki Klebono akmens Nemune.

Gražuolis piliakalnis apipintas gausybe legendų. Viena jų – apie meilę ir miesto vardo atsiradimą.

Pasakojama, kad kadaise gyveno vaidilutė Mirgrausėlė ir kunigaikštis Alyta. Vienas kitą pamilo, tačiau vietos pilį užpuolę kryžiuočiai. Nors kovoje krito daug karių, Alyta likęs gyvas, prasiveržęs iš kryžiuočių apsupimo, nujojęs į Gabijos kalnelį, kur Mirgrausėlė kursčiusi šventąją ugnį, ir ją paslėpęs, o pats grįžęs į kovą. Narsiai kovėsi Alyta, bet ir jis žuvo. Mirgrausėlė, sužinojusi apie Alytos mirtį, taip graudžiai verkusi net 7 dienas ir naktis, kad jos ašaros upeliu pradėjusios tekėti į Nemuną. Dievai ašaras pavertė upeliu, o pačią vaidilutę – balandėliu. Upelis žmonių buvo imtas vadinti Alytupiu, o šalia įsikūręs miestas Alytumi.

„Todėl kai ieškosite antros pusės, klauskite ne ar tu mane mylėsi, o ar tu dėl manęs verksi 7 dienas ir 7 naktis. Tada turėsite šiokį tokį šansą kažkada turėti savo vardo miestą“, – šypsosi p. Malaškevičiūtė.

Ir duoda dar vieną patarimą ieškantiems antros pusės: Alytupio upelyje reikia pagauti varlę, nuprausti jai burną ir bučiuoti. „Jei varlė stebuklinga – prašau, – žmona ar vyras, jei pusiau stebuklinga- ūkiui gausi ožką ar ožį, o jei nestebuklinga – ji bus jau ne šiaip varlė, o bučiuota varlė ir jos markė tarp savų bus daug aukštesnė“, – linksma gaida pažintį su Alytumi užbaigia p. Malaškevičiūtė.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

„Litexpo“ valstybei planuoja sumokėti rekordinius dividendus

Didžiausias Baltijos šalyse parodų ir kongresų centras „Litexpo“ už 2018 metus planuoja valstybei sumokėti...

Paslaugos
12:22
Estai atrado lietuviškus dūmų detektorius  – „Eldes“ vos spėja juos gaminti Premium 1

Idėją patobulinti produktą gali pasiūlyti ir klientai: estų saugos tarnyba paprašė UAB „Eldes“ nuotolinį dūmų...

Gazelė
09:47
„Facebook“ „netyčia“ pasisavino 1,5 mln. vartotojų kontaktų 1

„Facebook“ pastaraisiais mėnesiais šoka nuo vieno skandalo prie kito. Šiandien paaiškėjo, kad kompanija, be...

Paslaugos
2019.04.18
Naujausiuose advokatų reitinguose – „Cobalt“ šuolis ir lyderių rokiruotė Premium 6

Dviejų autoritetingų tarptautinių teisės žinynų sudarytuose 2019 m. Lietuvos advokatų kontorų reitinguose...

Paslaugos
2019.04.18
Rinkoje laukiamas „Samsung Galaxy Fold“ lūžta

Neseniai pristatytas beveik 2.000 USD kainuosiantis „Samsung“ išmanusis telefonas „Galaxy Fold“,...

Technologijos
2019.04.18
Sunkus „Apple“ sprendimas supurtė ryšio lustų rinką Premium

Šią savaitę paskelbtos kelios elektronikos ir puslaidininkių kompanijų naujienos, privertė ne vieną rinkos...

Paslaugos
2019.04.18
Idėja iš Londono: lietuviai sukūrė sporto klubus vienijančią interneto platformą Premium

Aktyvi dviejų vaikų mama Greta Šidlauskienė su broliu Laurynu Gružinsku sukūrė sporto klubus vienijančią...

Paslaugos
2019.04.18
„SpectroCoin“ turi pastabų kriptovaliutų sektoriaus reguliavimui 13

Lietuvos planai dėl naujo kriptovaliutų sektoriaus reguliavimo suvaržys visą šalies finansų technologijų...

Rinkos
2019.04.18
„Telecentras“ ir „LG Electronics“ bendradarbiaus Lietuvoje diegdami hibridinę TV 8

AB Lietuvos radijo ir televizijos centras („Telecentras“) ir PIetų Korėjos bendrovė „LG Electronics“ sutarė...

Paslaugos
2019.04.18
Lietuvoje – galimai šariatas? 26

Alkoholio rinkos prievaizdai vėl rado progą pamojuoti kuokomis – šįkart rūstybė nukrypo didžiausios Baltijos...

Verslo aplinka
2019.04.18
„Uber“ ateina į biržą: Lietuvos analitikų verdiktas, ar verta investuoti Premium

JAV pavėžėjimo paslaugų pradininkei „Uber“ žengiant į biržą, Lietuvos analitikų nuomonės dėl investavimo į...

Rinkos
2019.04.18
Vyriausybė pasiūlė kandidatus į Europos prokurorus 

Vyriausybė trečiadienį pasiūlė prokurorus Darių Karčinską, Tomą Krušną bei Simoną Minkevičių skirti į naujai...

Paslaugos
2019.04.17
„No Forks“ plėtra: „Oze“ vėl nusidriekė eilės, dar vieno prekybos centro laukia Premium 6

100 buritų per vieną valandą – toks greitis pasiektas per antrojo meksikietiško maisto restorano „No Forks“...

Gazelė
2019.04.17
Kai atliekų sektoriaus kontrolė butaforinė, nukenčia vartotojai 1

Elektronikos ir spartaus skaitmenizavimosi amžių ir jo suteiktą komfortą sekė rūpestis: kur dėsime...

Paslaugos
2019.04.17
Pirmąjį ketvirtį „airBaltic“ iš Lietuvos skraidino 20% daugiau keleivių 1

Pirmąjį šių metų ketvirtį oro bendrovė „airBaltic“ aptarnavo daugiau kaip 100.000 keleivių į Lietuvą ir iš...

Darbuotojus motyvuoja robotai Algis ir Pūkis Premium

Robotai ir darbų automatizacija dažnai įsivaizduojami kaip žmogiškosios darbo jėgos priešai. Tačiau bent jau...

Vadyba
2019.04.17
Savivaldybės neskuba atsisakyti sandorių su savo įmonėmis Premium 2

Savivaldybės neatsisako įpročio pirkti paslaugas iš sau pavaldžių įmonių, nors ne kartą skambėjo ir...

Finansai
2019.04.17
Populiariausi socialinės inžinerijos būdai ir kaip nuo jų apsisaugoti? Verslo tribūna 2

Per pastarąjį dešimtmetį kibernetinio saugumo kontekste vis daugiau dėmesio sulaukianti socialinė inžinerija...

Išmani Lietuva
2019.04.16
Pirmame gynybos hakatone triumfavo kompiuterinės regos sprendimų kūrėjai 1

Rukloje savaitgalį vykusios pirmosios Lietuvoje gynybos technologijų kūrybos stovyklos (hakatono) pagrindinį,...

Paslaugos
2019.04.16
Atsakomybė už kartelius gresia 17-kai vadovų 6

Asmeninė atsakomybė už kartelinius susitarimus gresia 17-likai įmonių vadovų – jiems gali būti apribota teisė...

Paslaugos
2019.04.16

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau