„Metrail“ dilema įmonėms: sumokėti mokestį ar palūkėti

Publikuota: 2018-05-07
Rolandas Viršilas, UAB „Švyturys – Utenos alus“ generalinis direktorius. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Rolandas Viršilas, UAB „Švyturys – Utenos alus“ generalinis direktorius. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Kol Aplinkos ministerija svarsto, ar pasirašyti su verslu taikos sutartį ginče dėl „Metrail“, 1.800 įmonių suka galvą, ką daryti: mokėti taršos mokestį ar palūkėti. Teisininkai įspėja: dabar sumokėjus mokestį, o vėliau laimėjus bylą, atgauti lėšas iš valstybės gali tapti nebeįmanoma dėl senaties.

Pastaruoju metu regioniniai aplinkos apsaugos departamentai (RAAD) pradėjo pavienių įmonių tikrinimą.

Organizacijos „Žaliasis taškas“ teigimu, atskiros į „Metrail“ bylą įtrauktos įmonės, sulaukia ir neoficialių skambučių iš RAAD su nurodymu ar primygtiniu patarimu tikslinti atliekų tvarkymo deklaracijas, t. y. atliekas, už kurių tvarkymą sumokėta organizacijoms, deklaruoti kaip nesutvarkytas ir dėl to sumokėti taršos mokestį.

VŽ rašė, kad dėl atliekų tvarkytojos „Metrail“ 2013-2015 m. galimai vykdytų sukčiavimų, 2017 m. pabaigoje aplinkosaugininkai panaikino įmonėms „Metrail“ išduotus dokumentus apie atliekų sutvarkymą. Todėl beveik 2.000 bendrovių, atstovaujamų „Žaliasis taškas“ bei Pakuočių tvarkymo organizacijos, atsirado pareiga iki balandžio 20 d. patikslinti taršos mokesčio deklaracijas „Metrail“ nesutvarkytais kiekiais. Patikslinus deklaracijas atsiranda ir pareiga sumokėti taršos mokestį– iš viso apie 30 mln. Eur.

Siūlo laukti teismo sprendimo

Įmonėms, kurios svarsto, kaip elgtis šioje padėtyje, – tikslinti deklaracijas mokėti mokestį ar palaukti, Paulius Čelkis, „Žaliąjį tašką“ atstovaujantis advokatas, pataria neskubėti tikslinti deklaracijų.

Jis primena: ar aplinkosaugininkai pagrįstai reikalauja mokesčio, galutinio aiškumo nėra. Dėl Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento (VRAAD) sprendimo naikinti „Metrail“ pažymas vyksta teisminiai ginčai. Be to, „Žaliasis taškas“ su VRAAD bei Aplinkos ministerija derasi dėl taikaus ginčo sprendimo.

„Organizacijos yra apskundusios „Metrail“ pažymų panaikinimą ir kol nėra teismo sprendimo, tol nėra ir neabejotinos pareigos šiais pagrindais mokėti taršos mokestį – juk įmonės savo pareigas dėl pakuočių tvarkymo jau įvykdė“, – teigia p. Čelkis.

Pasak jo, išsprendus ginčą taikiai, neliktų pareigos tikslinti deklaracijas ir mokėti taršos mokestį. Lygiai tas pats būtų, jeigu teismas panaikintų VRAAD sprendimą kaip neteisėtą.

Tuo tarpu sumokėjus mokestį kyla grėsmė, kad pastarasis, pasibaigus mokestinei senačiai, gali būti prarastas.

Gauti Aplinkos ministerijos komentaro VŽ pirmadienį nepavyko. Dalius Krinickas, aplinkos viceministras, anksčiau VŽ klaustas, ką daryti įmonėms, – mokėti mokestį ar ne, –tiesaus atsakymo nepateikė.

„Kiekvienas gamintojas ar importuotojas turi pats nuspręsti, ar pakoreguoti deklaracijas ir mokėti mokestį, ar ginti savo teises teisme“, – sakė viceministras.

Delspinigių rizika lieka

Pono Čelkio nuomone, kol nesibaigė derybos dėl taikaus ginčo išsprendimo, nepatikslinusios deklaracijų įmonės faktiškai nerizikuoja VRAAD raštuose nurodytų delspinigių sumokėjimu.

„Oficialiame Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) komentare teigiame, kad šiuo atveju užtenka pateikti paprasčiausią prašymą ir įmonė bus atleidžiama nuo apskaičiuotų delspinigių. Įmonės nerizikuoja ir mokėti dvigubu tarifu už nuslėptą taršą, nes šiuo atveju jis netaikytinas“, – tikina p. Čelkis.

Visgi jis pripažįsta, jog lieka rizika, kad bus bandoma priskaičiuoti delspinigius nuo balandžio pabaigos.

„Tačiau dabar verta sulaukti taikos derybų su ministerija pabaigos“, – ragina „Žaliąjį tašką“ atstovaujantis advokatas.

Ramūnas Petravičius, advokatų kontoros „Ellex Valiunas“ partneris, aiškina, kad sumokėjus mokestį iki nustatytų datų, būtų kiek sumažinta (tačiau neeliminuota) įmonės rizika dėl delspinigių, baudų ir padidinto tarifo taikymo. Tačiau kartu padidėtų bendra rizika, nes sumokėjus netiesiogiai būtų pripažintas pažeidimas. Dėl to susilpnėtų pozicijos bylinėjantis dėl sprendimų, kuriais panaikintos pažymos.

Pavojinga 5 metų riba

„Be to, sumokėjus mokestį, net ir pasibaigus teisminiams ginčams, gali sueiti mokesčio apskaičiavimo bei perskaičiavimo senaties terminai – 5 metai. Tai reiškia, kad nebus galimybės tikslinti deklaracijas, o kartu – susigrąžinti sumokėtą mokestį“, – pabrėžia p. Petravičius.

Advokato vertinimu, nemokant mokesčio dabar, galima rizika yra delspinigiai. „Tuo metu rizika dėl padidinto tarifo mokesčio nėra reali, nes nei gamintojai, nei importuotojai nenuslėpė mokesčio – tokia situacija kilo dėl „Metrail“ kaltės“, – mano advokatas.

Norint sumažinti apskaičiuotinų delspinigių dydį, jis pataria suformuoti mokesčio permoką, arba, prašyti atleisti nuo jų.

Dabar nesumokėjusi papildomo taršos mokesčio įmonė, tikėtina, sulauks VRAAD patikrinimo mokestinės prievolės nustatymui. Tačiau šio patikrinimo rezultatus galima ginčyti ir įrodinėti, kad šioje situacijoje gamintojas-importuotojas nėra kaltas dėl teisės pažeidimo. Taip atsirastų galimybė teikti prašymą atleisti nuo delspinigių ir baudų bei ginčyti patį padidinto tarifo mokestį, aiškina advokatas.

„Tačiau, jeigu įmonė apsispręs mokestį sumokėti iškart, užsitęsus bylinėjimuisi ir jį laimėjus, dėl senaties gali nelikti galimybių susigrąžinti sumokėtą mokestį“, – įspėja jis.

Ką daro įmonės

nuotrauka::1

VŽ kalbintos įmonės „Metrail“ dilemą sprendžia skirtingai. Vienos teigia jau sumokėjusios mokestį, kitos nusiteikę iki galo teismuose įrodinėti savo tiesą ir mokesčio kol kas nemoka.

Dainius Dundulis, „Rivonos“ generalinis direktorius, VŽ praeitą savaitę sakė, kad jo vadovaujama bendrovė jau sumokėjo 0,5 mln. Eur taršos mokesčio už „Metrail“ istoriją, nors anksčiau p. Dundulis teigė mokesčio nemokėsiantis, nes mano, kad „Metrail“ istorijoje jo įmonės nieko nepažeidė, be to, už atliekų tvarkymą jau yra kartą susimokėjusios „Metrail“.

„Deja, šiame ginče mes nesame stiprioji pusė. Jei nesumokėsime, tai trukdys mūsų veiklai, nes jei įmonė turi skolų valstybei, ji negali nei konkursuose dalyvauti, nei alkoholio prekybos licencijos gauti, nei daug kitų dalykų daryti“, – priežastis, paskatinusias nedelsti susimokėti aiškino p. Dundulis.

Tuo tarpu Rolandas Viršilas, UAB „Švyturys–Utenos alus“ (ŠUA) generalinis direktorius, VŽ praėjusią savaitę sakė, jog ŠUA taršos mokesčio už „Metrail“ istoriją nemokėjo.

„Mes nusiteikę karingai, absurdas už klerkų klaidas mokėti, bylinėsimės ir kategoriškai nemokėsime“, – kalbėjo p. Viršilas.

VŽ rašė, kad Lietuvos alaus rinkos lyderei bendrovei „Švyturys-Utenos alus“ dėl bankrutavusios atliekų tvarkytojos „Metrail“ gali tekti sumokėti 3,288 mln. Eur aplinkos mokesčių.

Priskaičiavo delspinigius

VŽ rašė, kad „Rivonai“, po to kai ši patikslino deklaraciją, automatiškai buvo priskaičiuota apie 104.000 Eur delspinigių už 2013-2014 m.

Vaimira Jakienė, VMI Didžiųjų mokesčių mokėtojų stebėsenos ir konsultavimo departamento direktorė, komentare VŽ tuomet paaiškino, kad įmonei pateikus patikslintą Aplinkos taršos mokesčio deklaraciją jai pateikiama informacija ir apie už pradelstą laikotarpį suskaičiuotą delspinigių sumą.

„VMI įmones atleidžia nuo apskaičiuotų delspinigių joms pateikus paprasčiausią prašymą. Šiuo metu įmonės tą sėkmingai ir daro – aktyviai teikia prašymus ir yra atleidžiamos nuo delspinigių“, – teigė p. Jakienė.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Vilniaus turistų TOP trejetuke – baltarusiai, rusai ir latviai

Per pirmuosius tris šių metų mėnesius Vilnius sulaukė 7,5% daugiau turistų nei pernai šiuo laikotarpiu.

Lietuvos dvarai: vestuvininkų neatsisako, bet uždirba ir iš istorijos, ir iš alaus Premium

Valdyti dvarą – ne tik romantika, bet ir kasdienis darbas. Tie, kas dvaro sodybą nuomoja tik šventėms,...

BDAR įsigaliojo, krūva klausimų ir baimės dėl baudų liko Premium

Šiandien įsigalioja Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas (BDAR), kuriam kai kurios Lietuvos įmonės rengėsi...

Higienos pasas kaimo turizmui: buvęs būtinas, vėliau nereikalingas, vėl gali tapti privalomas Premium

Kaimo turizmo, nakvynės ir pusryčių paslaugų teikėjams leidimo-higienos paso nereikėjo nuo 2011 m., bet...

Gamintojai kratosi vieni mokėti už atliekų iš „varpelių“ sutvarkymą Premium 4

Gamintojų organizacijos mano, kad dalį pinigų, reikalingų sutvarkyti į rūšiavimo konteinerius – varpelius –...

Turizmo sektoriaus ketvirtis: 7,7% daugiau užsieniečių ir grįžtantys rusai 3

2018 m. pirmąjį ketvirtį Lietuvos apgyvendimo įstaigose bent vieną naktį nakvojo 267.900 užsieniečių – 7,7%...

Olandiškas aplinkos tvarkymas: paslauga 2 kartus pigesnė, atlyginimai – 3 kartus didesni Premium 11

Nyderlandų savivaldybės, rengdamos viešuosius aplinkos tvarkymo paslaugų konkursus, naudojasi standartizuota...

Vyriausybė teikia Seimui pataisas dėl sveikatos įstaigų tinklo optimizavimo

Vyriausybė posėdyje trečiadienį pritarė ir teikia Seimui svarstyti pataisas, kurios leistų optimizuoti gydymo...

Kinija kirto atliekų vežėjams, šie nori atsiimti iš gamintojų Premium 4

Bėdų dėl „Metrail“ išvargintiems gamintojams – naujas iššūkis. Atliekų vežėjai reikalauja, kad gamintojų ir...

Kavinę ar restoraną uždaryti atostogoms – irgi išeitis Premium

Vasarą papildomos darbo rankos maitinimo įstaigoms yra išsigelbėjimas, tačiau kai kurie restoranai,...

Išrinktos geriausios advokatų kontoros Baltijos šalyse 2

Nepriklausomo advokatų kontorų tyrimo „Prospera Tier 1 Law Firm Review 2018“ duomenimis, „TGS Baltic“ yra...

Dzūkijos perliukai: Lietuvos totorių sostinė ir šimtalapiai su žąsiena

Keliaudami po Dzūkiją būtinai užsukite į Raižius – vieną seniausių Lietuvos totorių kaimų. Vietinio totoriaus...

Istoriniuose Pacų rūmuose duris atveria 5 žvaigždučių viešbutis 22

XVII a. baroko stiliaus Pacų rūmai atgimė į prabangų 5 žvaigždučių viešbutį. Pastatų tyrimai ir...

Statyba ir NT
2018.05.21
Naujojo „Pacų“ viešbučio vadovas: niekas kitas negali pasiūlyti tiek daug istorijos ir autentikos Premium 14

Vis daugiau žmonių keliaudami ieško ne tik vietos pernakvoti, bet tikisi ir unikalios patirties,...

Statyba ir NT
2018.05.21
„BaltCap“ pardavė paslaugų nuomos bendrovę „Runway BPO“  

Didžiausia Baltijos šalyse privataus ir rizikos kapitalo fondų valdymo bendrovė „BaltCap“ kartu su „Dasha...

Gediminas Kuprevičius – apie „Ogmios“ centro pradžią ir mecenatystę 1

„Taip nebus. Nes Kultūros ministerija parengė nekokį mecenatystės įstatymą. Kas gali skirti milijoną eurų?...

Laisvalaikis
2018.05.18
Didžiausias algas kovą mokėję optikos salonai 2

VŽ surikiavo optikos salonus pagal vidutinį šiemet kovą mokėtą darbo užmokestį prie mokesčius.

VMI atleido nuo delspinigių „Metrail“ istorijos dalyvius 2

Bendrovės, kurioms buvo priskaičiuoti delspinigiai dėl laiku nesumokėto mokesčio už aplinkos teršimą, bus...

Finansai
2018.05.17
Vilnius vėl kviečia rinkti svetingiausius

Iki rugsėjo vilniečiai ir sostinės svečiai kviečiami dalyvauti konkurse „Vilniaus svetingumas“ ir balsuoti už...

Laisvalaikis
2018.05.17
Ministerijos žinia įmonėms: taikos sutartis dėl „Metrail“ gali būti pasirašyta 1

Aplinkos ministerija, įvertinusi gamintojų ir importuotojų atstovų pateiktą taikos sutarties projektą,...

Verslo žinių pasiūlymai

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau