„Metrail“ dilema įmonėms: sumokėti mokestį ar palūkėti

Publikuota: 2018-05-07
Rolandas Viršilas, UAB „Švyturys – Utenos alus“ generalinis direktorius. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Rolandas Viršilas, UAB „Švyturys – Utenos alus“ generalinis direktorius. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Kol Aplinkos ministerija svarsto, ar pasirašyti su verslu taikos sutartį ginče dėl „Metrail“, 1.800 įmonių suka galvą, ką daryti: mokėti taršos mokestį ar palūkėti. Teisininkai įspėja: dabar sumokėjus mokestį, o vėliau laimėjus bylą, atgauti lėšas iš valstybės gali tapti nebeįmanoma dėl senaties.

Pastaruoju metu regioniniai aplinkos apsaugos departamentai (RAAD) pradėjo pavienių įmonių tikrinimą.

Organizacijos „Žaliasis taškas“ teigimu, atskiros į „Metrail“ bylą įtrauktos įmonės, sulaukia ir neoficialių skambučių iš RAAD su nurodymu ar primygtiniu patarimu tikslinti atliekų tvarkymo deklaracijas, t. y. atliekas, už kurių tvarkymą sumokėta organizacijoms, deklaruoti kaip nesutvarkytas ir dėl to sumokėti taršos mokestį.

VŽ rašė, kad dėl atliekų tvarkytojos „Metrail“ 2013-2015 m. galimai vykdytų sukčiavimų, 2017 m. pabaigoje aplinkosaugininkai panaikino įmonėms „Metrail“ išduotus dokumentus apie atliekų sutvarkymą. Todėl beveik 2.000 bendrovių, atstovaujamų „Žaliasis taškas“ bei Pakuočių tvarkymo organizacijos, atsirado pareiga iki balandžio 20 d. patikslinti taršos mokesčio deklaracijas „Metrail“ nesutvarkytais kiekiais. Patikslinus deklaracijas atsiranda ir pareiga sumokėti taršos mokestį– iš viso apie 30 mln. Eur.

Siūlo laukti teismo sprendimo

Įmonėms, kurios svarsto, kaip elgtis šioje padėtyje, – tikslinti deklaracijas mokėti mokestį ar palaukti, Paulius Čelkis, „Žaliąjį tašką“ atstovaujantis advokatas, pataria neskubėti tikslinti deklaracijų.

Jis primena: ar aplinkosaugininkai pagrįstai reikalauja mokesčio, galutinio aiškumo nėra. Dėl Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento (VRAAD) sprendimo naikinti „Metrail“ pažymas vyksta teisminiai ginčai. Be to, „Žaliasis taškas“ su VRAAD bei Aplinkos ministerija derasi dėl taikaus ginčo sprendimo.

„Organizacijos yra apskundusios „Metrail“ pažymų panaikinimą ir kol nėra teismo sprendimo, tol nėra ir neabejotinos pareigos šiais pagrindais mokėti taršos mokestį – juk įmonės savo pareigas dėl pakuočių tvarkymo jau įvykdė“, – teigia p. Čelkis.

Pasak jo, išsprendus ginčą taikiai, neliktų pareigos tikslinti deklaracijas ir mokėti taršos mokestį. Lygiai tas pats būtų, jeigu teismas panaikintų VRAAD sprendimą kaip neteisėtą.

Tuo tarpu sumokėjus mokestį kyla grėsmė, kad pastarasis, pasibaigus mokestinei senačiai, gali būti prarastas.

Gauti Aplinkos ministerijos komentaro VŽ pirmadienį nepavyko. Dalius Krinickas, aplinkos viceministras, anksčiau VŽ klaustas, ką daryti įmonėms, – mokėti mokestį ar ne, –tiesaus atsakymo nepateikė.

„Kiekvienas gamintojas ar importuotojas turi pats nuspręsti, ar pakoreguoti deklaracijas ir mokėti mokestį, ar ginti savo teises teisme“, – sakė viceministras.

Delspinigių rizika lieka

Pono Čelkio nuomone, kol nesibaigė derybos dėl taikaus ginčo išsprendimo, nepatikslinusios deklaracijų įmonės faktiškai nerizikuoja VRAAD raštuose nurodytų delspinigių sumokėjimu.

„Oficialiame Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) komentare teigiame, kad šiuo atveju užtenka pateikti paprasčiausią prašymą ir įmonė bus atleidžiama nuo apskaičiuotų delspinigių. Įmonės nerizikuoja ir mokėti dvigubu tarifu už nuslėptą taršą, nes šiuo atveju jis netaikytinas“, – tikina p. Čelkis.

Visgi jis pripažįsta, jog lieka rizika, kad bus bandoma priskaičiuoti delspinigius nuo balandžio pabaigos.

„Tačiau dabar verta sulaukti taikos derybų su ministerija pabaigos“, – ragina „Žaliąjį tašką“ atstovaujantis advokatas.

Ramūnas Petravičius, advokatų kontoros „Ellex Valiunas“ partneris, aiškina, kad sumokėjus mokestį iki nustatytų datų, būtų kiek sumažinta (tačiau neeliminuota) įmonės rizika dėl delspinigių, baudų ir padidinto tarifo taikymo. Tačiau kartu padidėtų bendra rizika, nes sumokėjus netiesiogiai būtų pripažintas pažeidimas. Dėl to susilpnėtų pozicijos bylinėjantis dėl sprendimų, kuriais panaikintos pažymos.

Pavojinga 5 metų riba

„Be to, sumokėjus mokestį, net ir pasibaigus teisminiams ginčams, gali sueiti mokesčio apskaičiavimo bei perskaičiavimo senaties terminai – 5 metai. Tai reiškia, kad nebus galimybės tikslinti deklaracijas, o kartu – susigrąžinti sumokėtą mokestį“, – pabrėžia p. Petravičius.

Advokato vertinimu, nemokant mokesčio dabar, galima rizika yra delspinigiai. „Tuo metu rizika dėl padidinto tarifo mokesčio nėra reali, nes nei gamintojai, nei importuotojai nenuslėpė mokesčio – tokia situacija kilo dėl „Metrail“ kaltės“, – mano advokatas.

Norint sumažinti apskaičiuotinų delspinigių dydį, jis pataria suformuoti mokesčio permoką, arba, prašyti atleisti nuo jų.

Dabar nesumokėjusi papildomo taršos mokesčio įmonė, tikėtina, sulauks VRAAD patikrinimo mokestinės prievolės nustatymui. Tačiau šio patikrinimo rezultatus galima ginčyti ir įrodinėti, kad šioje situacijoje gamintojas-importuotojas nėra kaltas dėl teisės pažeidimo. Taip atsirastų galimybė teikti prašymą atleisti nuo delspinigių ir baudų bei ginčyti patį padidinto tarifo mokestį, aiškina advokatas.

„Tačiau, jeigu įmonė apsispręs mokestį sumokėti iškart, užsitęsus bylinėjimuisi ir jį laimėjus, dėl senaties gali nelikti galimybių susigrąžinti sumokėtą mokestį“, – įspėja jis.

Ką daro įmonės

nuotrauka::1

VŽ kalbintos įmonės „Metrail“ dilemą sprendžia skirtingai. Vienos teigia jau sumokėjusios mokestį, kitos nusiteikę iki galo teismuose įrodinėti savo tiesą ir mokesčio kol kas nemoka.

Dainius Dundulis, „Rivonos“ generalinis direktorius, VŽ praeitą savaitę sakė, kad jo vadovaujama bendrovė jau sumokėjo 0,5 mln. Eur taršos mokesčio už „Metrail“ istoriją, nors anksčiau p. Dundulis teigė mokesčio nemokėsiantis, nes mano, kad „Metrail“ istorijoje jo įmonės nieko nepažeidė, be to, už atliekų tvarkymą jau yra kartą susimokėjusios „Metrail“.

„Deja, šiame ginče mes nesame stiprioji pusė. Jei nesumokėsime, tai trukdys mūsų veiklai, nes jei įmonė turi skolų valstybei, ji negali nei konkursuose dalyvauti, nei alkoholio prekybos licencijos gauti, nei daug kitų dalykų daryti“, – priežastis, paskatinusias nedelsti susimokėti aiškino p. Dundulis.

Tuo tarpu Rolandas Viršilas, UAB „Švyturys–Utenos alus“ (ŠUA) generalinis direktorius, VŽ praėjusią savaitę sakė, jog ŠUA taršos mokesčio už „Metrail“ istoriją nemokėjo.

„Mes nusiteikę karingai, absurdas už klerkų klaidas mokėti, bylinėsimės ir kategoriškai nemokėsime“, – kalbėjo p. Viršilas.

VŽ rašė, kad Lietuvos alaus rinkos lyderei bendrovei „Švyturys-Utenos alus“ dėl bankrutavusios atliekų tvarkytojos „Metrail“ gali tekti sumokėti 3,288 mln. Eur aplinkos mokesčių.

Priskaičiavo delspinigius

VŽ rašė, kad „Rivonai“, po to kai ši patikslino deklaraciją, automatiškai buvo priskaičiuota apie 104.000 Eur delspinigių už 2013-2014 m.

Vaimira Jakienė, VMI Didžiųjų mokesčių mokėtojų stebėsenos ir konsultavimo departamento direktorė, komentare VŽ tuomet paaiškino, kad įmonei pateikus patikslintą Aplinkos taršos mokesčio deklaraciją jai pateikiama informacija ir apie už pradelstą laikotarpį suskaičiuotą delspinigių sumą.

„VMI įmones atleidžia nuo apskaičiuotų delspinigių joms pateikus paprasčiausią prašymą. Šiuo metu įmonės tą sėkmingai ir daro – aktyviai teikia prašymus ir yra atleidžiamos nuo delspinigių“, – teigė p. Jakienė.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Pietūs senjorams už eurą: kokia nauda verslui Premium 1

Kai kurios maitinimo įstaigos augina pajamas masiškumu, pasiūliusios valgių už mažesnę kainą, kitos rengia...

Rinkodara
2019.01.14
Nuomonės apie Lietuvą tyrimams Vyriausybė skirs 264.300 Eur

Lietuvių ir užsieniečių nuomonės apie Lietuvą tyrimams Vyriausybė skirs 264.300 Eur. Daugiau nei metus...

BDAR veikia: per Europą ritasi pirmoji baudų banga 5

Prabėgus daugiau nei pusmečiui po to, kai 2018 m. pavasario pabaigoje įsigaliojo ES Bendrasis duomenų...

Seimas nustatė baudas už kremavimo, kapinių priežiūros ir palaikų gabenimo pažeidimus 2

Nuo gegužės įsigalios griežtesni reikalavimai ir didesnės baudos dėl kapinių priežiūros, kremavimo veiklos ir...

Paslaugų eksportas: transportininkai – didžiausi ir pažeidžiamiausi Premium 6

Lietuvos paslaugų eksporto augimas 2018 m. I–III ketvirčius viršijo analitikų lūkesčius, tačiau šiemet tokios...

Verslo aplinka
2019.01.14
Ieškojo pirmojo kliento, rado investuotoją Premium 2

Net tie užsienio verslininkai, kurie anksčiau apie Lietuvą nežinojo, dabar čia naudojasi specialistų...

Įvardijo sveikiausius turistams pasaulio miestus 2

Jei savaitgalio išvykai ieškote miesto, kuriame laiką galima būtų praleisti naudingai sveikatos požiūriu,...

Žlugo A. Verygos pasiūlymai dėl sveikatos reformos 6

Seime žlugo bandymas pateikti Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) parengtus pasiūlymus didelėse...

Verslo aplinka
2019.01.12
Parodos kraujuoja – didieji gamintojai renkasi nuosavus renginius

Pietų Korėjos milžinė „Samsung“ technologijų parodoje „CES 2019“ Las Vegase (JAV) paskelbė naujo flagmano...

Technologijos
2019.01.12
Seimas pritarė G. Mesonio ir R. Norkaus kandidatūroms į ES Bendrojo Teismo teisėjus 1

Penktadienį Seimas pritarė Gedimino Mesonio ir Rimvydo Norkaus kandidatūrų siūlymui į Europos Sąjungos...

Dėl sniego lavinos pavojaus gali vėluoti siuntos iš Austrijos

AB Lietuvos paštas informuoja, kad dėl stipraus sausio 7 dienos snygio Austrijoje tam tikruose regionuose...

Transportas
2019.01.11
Stringant GPAIS virš įmonių pakibo naujų baudų grėsmė Premium 7

Pranašystės, kad dėl GPAIS sistemos broko gamintojams ir importuotojams gali tekti mokėti milijonines baudas...

VTEK: advokatė D. Burgienė neteisėtai vykdė lobistinę veiklą 20

Advokatė Dovilė Burgienė pažeidė Lobistinės veiklos įstatymą, kai nebūdama registruota lobiste praėjusių metų...

Uzbekistanas naikina vizas 1

Tikėtina, jog palyginti uždaras Uzbekistanas, Centrinės Azijos regiono valstybė, taps lengviau pasiekiamas...

Laisvalaikis
2019.01.10
Leidę smulkiesiems gaminti maistą namuose, žada dar daugiau palengvinimų Premium 6

Maisto gaminimo veiklą siekiantys pradėti smulkieji laukia, kol ims veikti siūloma paprastesnė tvarka gaminti...

Agroverslas
2019.01.10
Rado aukso vidurį tarp virtualios ir įprastos parduotuvės Premium

Fizinė parduotuvė reikalauja kur kas daugiau sąnaudų ir ne visada yra tikslinga ją turėti, tačiau dalis...

Rinkodara
2019.01.09
„Hesburger“ pardavimai Lietuvoje pernai kilo 24% 19

Baltijos šalyse ir Suomijoje veikiančio greitojo maisto restoranų tinklo „Hesburger“ pardavimai Lietuvoje...

Gruodžio metinė infliacija siekė 1,9% 1

2018 m. gruodžio mėnesio metinė (2018 m. gruodžio mėnesį, palyginti su 2017 m. gruodžiu) infliacija sudarė...

Sureitingavo advokatų kontoras pagal M&A aktyvumą 3

Pasaulinę sandorių rinką sekančios analizės bendrovės sureitingavo Baltijos šalių advokatų kontoras pagal...

Rinkos
2019.01.09
Advokatų kontoroje „TGS Baltic“ – du nauji partneriai 7

Advokatų kontoros „TGS Baltic“ partnerių komandą papildė šios kontoros teisininkai Lauras Butkevičius ir...

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau