„Metrail“ dilema įmonėms: sumokėti mokestį ar palūkėti

Publikuota: 2018-05-07
Rolandas Viršilas, UAB „Švyturys – Utenos alus“ generalinis direktorius. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Rolandas Viršilas, UAB „Švyturys – Utenos alus“ generalinis direktorius. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Kol Aplinkos ministerija svarsto, ar pasirašyti su verslu taikos sutartį ginče dėl „Metrail“, 1.800 įmonių suka galvą, ką daryti: mokėti taršos mokestį ar palūkėti. Teisininkai įspėja: dabar sumokėjus mokestį, o vėliau laimėjus bylą, atgauti lėšas iš valstybės gali tapti nebeįmanoma dėl senaties.

Pastaruoju metu regioniniai aplinkos apsaugos departamentai (RAAD) pradėjo pavienių įmonių tikrinimą.

Organizacijos „Žaliasis taškas“ teigimu, atskiros į „Metrail“ bylą įtrauktos įmonės, sulaukia ir neoficialių skambučių iš RAAD su nurodymu ar primygtiniu patarimu tikslinti atliekų tvarkymo deklaracijas, t. y. atliekas, už kurių tvarkymą sumokėta organizacijoms, deklaruoti kaip nesutvarkytas ir dėl to sumokėti taršos mokestį.

VŽ rašė, kad dėl atliekų tvarkytojos „Metrail“ 2013-2015 m. galimai vykdytų sukčiavimų, 2017 m. pabaigoje aplinkosaugininkai panaikino įmonėms „Metrail“ išduotus dokumentus apie atliekų sutvarkymą. Todėl beveik 2.000 bendrovių, atstovaujamų „Žaliasis taškas“ bei Pakuočių tvarkymo organizacijos, atsirado pareiga iki balandžio 20 d. patikslinti taršos mokesčio deklaracijas „Metrail“ nesutvarkytais kiekiais. Patikslinus deklaracijas atsiranda ir pareiga sumokėti taršos mokestį– iš viso apie 30 mln. Eur.

Siūlo laukti teismo sprendimo

Įmonėms, kurios svarsto, kaip elgtis šioje padėtyje, – tikslinti deklaracijas mokėti mokestį ar palaukti, Paulius Čelkis, „Žaliąjį tašką“ atstovaujantis advokatas, pataria neskubėti tikslinti deklaracijų.

Jis primena: ar aplinkosaugininkai pagrįstai reikalauja mokesčio, galutinio aiškumo nėra. Dėl Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento (VRAAD) sprendimo naikinti „Metrail“ pažymas vyksta teisminiai ginčai. Be to, „Žaliasis taškas“ su VRAAD bei Aplinkos ministerija derasi dėl taikaus ginčo sprendimo.

„Organizacijos yra apskundusios „Metrail“ pažymų panaikinimą ir kol nėra teismo sprendimo, tol nėra ir neabejotinos pareigos šiais pagrindais mokėti taršos mokestį – juk įmonės savo pareigas dėl pakuočių tvarkymo jau įvykdė“, – teigia p. Čelkis.

Pasak jo, išsprendus ginčą taikiai, neliktų pareigos tikslinti deklaracijas ir mokėti taršos mokestį. Lygiai tas pats būtų, jeigu teismas panaikintų VRAAD sprendimą kaip neteisėtą.

Tuo tarpu sumokėjus mokestį kyla grėsmė, kad pastarasis, pasibaigus mokestinei senačiai, gali būti prarastas.

Gauti Aplinkos ministerijos komentaro VŽ pirmadienį nepavyko. Dalius Krinickas, aplinkos viceministras, anksčiau VŽ klaustas, ką daryti įmonėms, – mokėti mokestį ar ne, –tiesaus atsakymo nepateikė.

„Kiekvienas gamintojas ar importuotojas turi pats nuspręsti, ar pakoreguoti deklaracijas ir mokėti mokestį, ar ginti savo teises teisme“, – sakė viceministras.

Delspinigių rizika lieka

Pono Čelkio nuomone, kol nesibaigė derybos dėl taikaus ginčo išsprendimo, nepatikslinusios deklaracijų įmonės faktiškai nerizikuoja VRAAD raštuose nurodytų delspinigių sumokėjimu.

„Oficialiame Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) komentare teigiame, kad šiuo atveju užtenka pateikti paprasčiausią prašymą ir įmonė bus atleidžiama nuo apskaičiuotų delspinigių. Įmonės nerizikuoja ir mokėti dvigubu tarifu už nuslėptą taršą, nes šiuo atveju jis netaikytinas“, – tikina p. Čelkis.

Visgi jis pripažįsta, jog lieka rizika, kad bus bandoma priskaičiuoti delspinigius nuo balandžio pabaigos.

„Tačiau dabar verta sulaukti taikos derybų su ministerija pabaigos“, – ragina „Žaliąjį tašką“ atstovaujantis advokatas.

Ramūnas Petravičius, advokatų kontoros „Ellex Valiunas“ partneris, aiškina, kad sumokėjus mokestį iki nustatytų datų, būtų kiek sumažinta (tačiau neeliminuota) įmonės rizika dėl delspinigių, baudų ir padidinto tarifo taikymo. Tačiau kartu padidėtų bendra rizika, nes sumokėjus netiesiogiai būtų pripažintas pažeidimas. Dėl to susilpnėtų pozicijos bylinėjantis dėl sprendimų, kuriais panaikintos pažymos.

Pavojinga 5 metų riba

„Be to, sumokėjus mokestį, net ir pasibaigus teisminiams ginčams, gali sueiti mokesčio apskaičiavimo bei perskaičiavimo senaties terminai – 5 metai. Tai reiškia, kad nebus galimybės tikslinti deklaracijas, o kartu – susigrąžinti sumokėtą mokestį“, – pabrėžia p. Petravičius.

Advokato vertinimu, nemokant mokesčio dabar, galima rizika yra delspinigiai. „Tuo metu rizika dėl padidinto tarifo mokesčio nėra reali, nes nei gamintojai, nei importuotojai nenuslėpė mokesčio – tokia situacija kilo dėl „Metrail“ kaltės“, – mano advokatas.

Norint sumažinti apskaičiuotinų delspinigių dydį, jis pataria suformuoti mokesčio permoką, arba, prašyti atleisti nuo jų.

Dabar nesumokėjusi papildomo taršos mokesčio įmonė, tikėtina, sulauks VRAAD patikrinimo mokestinės prievolės nustatymui. Tačiau šio patikrinimo rezultatus galima ginčyti ir įrodinėti, kad šioje situacijoje gamintojas-importuotojas nėra kaltas dėl teisės pažeidimo. Taip atsirastų galimybė teikti prašymą atleisti nuo delspinigių ir baudų bei ginčyti patį padidinto tarifo mokestį, aiškina advokatas.

„Tačiau, jeigu įmonė apsispręs mokestį sumokėti iškart, užsitęsus bylinėjimuisi ir jį laimėjus, dėl senaties gali nelikti galimybių susigrąžinti sumokėtą mokestį“, – įspėja jis.

Ką daro įmonės

nuotrauka::1

VŽ kalbintos įmonės „Metrail“ dilemą sprendžia skirtingai. Vienos teigia jau sumokėjusios mokestį, kitos nusiteikę iki galo teismuose įrodinėti savo tiesą ir mokesčio kol kas nemoka.

Dainius Dundulis, „Rivonos“ generalinis direktorius, VŽ praeitą savaitę sakė, kad jo vadovaujama bendrovė jau sumokėjo 0,5 mln. Eur taršos mokesčio už „Metrail“ istoriją, nors anksčiau p. Dundulis teigė mokesčio nemokėsiantis, nes mano, kad „Metrail“ istorijoje jo įmonės nieko nepažeidė, be to, už atliekų tvarkymą jau yra kartą susimokėjusios „Metrail“.

„Deja, šiame ginče mes nesame stiprioji pusė. Jei nesumokėsime, tai trukdys mūsų veiklai, nes jei įmonė turi skolų valstybei, ji negali nei konkursuose dalyvauti, nei alkoholio prekybos licencijos gauti, nei daug kitų dalykų daryti“, – priežastis, paskatinusias nedelsti susimokėti aiškino p. Dundulis.

Tuo tarpu Rolandas Viršilas, UAB „Švyturys–Utenos alus“ (ŠUA) generalinis direktorius, VŽ praėjusią savaitę sakė, jog ŠUA taršos mokesčio už „Metrail“ istoriją nemokėjo.

„Mes nusiteikę karingai, absurdas už klerkų klaidas mokėti, bylinėsimės ir kategoriškai nemokėsime“, – kalbėjo p. Viršilas.

VŽ rašė, kad Lietuvos alaus rinkos lyderei bendrovei „Švyturys-Utenos alus“ dėl bankrutavusios atliekų tvarkytojos „Metrail“ gali tekti sumokėti 3,288 mln. Eur aplinkos mokesčių.

Priskaičiavo delspinigius

VŽ rašė, kad „Rivonai“, po to kai ši patikslino deklaraciją, automatiškai buvo priskaičiuota apie 104.000 Eur delspinigių už 2013-2014 m.

Vaimira Jakienė, VMI Didžiųjų mokesčių mokėtojų stebėsenos ir konsultavimo departamento direktorė, komentare VŽ tuomet paaiškino, kad įmonei pateikus patikslintą Aplinkos taršos mokesčio deklaraciją jai pateikiama informacija ir apie už pradelstą laikotarpį suskaičiuotą delspinigių sumą.

„VMI įmones atleidžia nuo apskaičiuotų delspinigių joms pateikus paprasčiausią prašymą. Šiuo metu įmonės tą sėkmingai ir daro – aktyviai teikia prašymus ir yra atleidžiamos nuo delspinigių“, – teigė p. Jakienė.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Ieško vadovo Lietuvos įvaizdį formuosiančiai „Keliauk Lietuvoje“

Ūkio ministerija paskelbė konkursą į vietoje Valstybinio turizmo departamento kuriamos viešosios įstaigos...

Chaoso ratas įsuktas – kur stabdžiai? 2

Pakuočių atliekų tvarkymo sistema įstrigo gilioje krizėje: gamintojai ir importuotojai tapo įstatymo spragų...

„Metrail“ istorijoje – nauja bylų lavina ir krizės nuojautos Premium 5

Milijonus taršos mokesčio dėl „Metrail“ istorijos turintys sumokėti gamintojai ir importuotojai vėl...

Pramonė
06:00
Automobilių plovimo rinka: plečia tiek tunelines, tiek automatines Premium 4

Pagrindiniai automobilių plovimo rinkos dalyviai galvoja apie plėtrą – bendrovė „Švaros broliai“...

Transportas
2018.10.18
Nuodėmėmis kaltintai „Payserai“ išrišimą suteikė ir Lietuvos bankas 5

Autorių teises ginančios organizacijos Lietuvos banko neįtikino, kad mokėjimus už filmus nelegaliai...

Finansai
2018.10.18
„Švaros broliai“ atidarė 2 mln. Eur kainavusią, 6-ąją tunelinę plovyklą 12

Šiandien Vilniuje, Kareivių gatvėje atidaryta nauja tunelinė plovykla pristatoma kaip ilgiausią konvejerį...

Transportas
2018.10.17
Iš „Kauno vandenų“ reikalauja 250.000 Eur už taršą

Aplinkos apsaugos departamentas kreipėsi į teismą dėl UAB „Kauno vandenys“ padarytos žalos aplinkai...

Estijoje iškelta byla keliones į Krymą pardavinėjusioms turizmo agentūroms 5

Estijos turizmo agentūros, ignoruodamos Europos teisę ir keldamos riziką savo klientams, metai iš metų...

„K2 LT“ už 10 km nuo Vilniaus centro įsigijo sklypą krematoriumo statybai 12

AB „K2 LT“, valdanti „Lietuvos krematoriumą“ bei ritualinių laidojimo paslaugų teikėją UAB „Rekviem LT“, per...

Į Lietuvos paštą atėjo dar vienas vadovas iš „Telia Lietuvos“ 11

Lietuvos pašto Verslo klientų departamentui vadovaus Robertas Žudys. Tai jau trečias vadovas, kurį Lietuvos...

Vadyba
2018.10.16
„Baltik vairas“ Lietuvos laiškanešiams pagamins 210 elektrinių dviračių Premium 6

Lietuvos pašto skelbtą elektrinių dviračių įsigijimo konkursą laimėjo Šiaulių dviračių gamintoja „Baltik...

Pramonė
2018.10.16
„Novaturo“ apyvarta per devynis mėnesius padidėjo 30% 2

Didžiausios Baltijos šalyse kelionių organizatorės AB „Novaturas“ apyvarta 2018 m. sausio - rugsėjo mėnesiais...

Trys didieji vaistinių tinklai baiminasi Konkurencijos tarybos tyrimo įtakos verslui 2

Vienus didžiausių vaistinių tinklų Lietuvoje valdančios bendrovės „Limedika“, „Gintarinė vaistinė“ ir ...

Moteris iš Lazdijų ligoninės reikalauja 150.000 Eur už sterilizaciją be jos žinios

Moteris iš Lazdijų ligoninės reikalauja teisme 150.000 Eur už prieš 15 metų jai atliktą sterilizaciją be jos...

Jei partneriai nesileidžia į kalbas, sėsk į lėktuvą ir lėk pas juos Premium 3

Darbas tarptautinėse bendrovėse yra perspektyvus ir gerai mokamas, tačiau Rasa Jaskelevičiūtė, UAB „Žydinčios...

Prašmatniausi Europos viešbučiai: nakvynės kainos viršija 1.000 Eur

Portalas „luxury-hotels.com“ sudarė brangiausių Senojo žemyno viešbučių reitingą.

Naujas gidas po atsigaunantį Užupį: ką būtina pamatyti

Su šilumos banga atplūdusi bobų vasara – puikus metas pasivaikščioti palei Vilnelę ir pasižvalgyti po patį...

Lankytojams atidarytas Šunskų fazanynas

Marijampolės savivaldybėje, Šunskų miestelyje, ketvirtadienį lankytojams oficialiai atidarytas Šunskų...

Laisvalaikis
2018.10.12
Registrų centras atnaujins duomenų bazę

Registrų centras praneša, kad šį savaitgalį, nuo spalio 12 d. (penktadienio) 20 val. iki spalio 15 d.

Technologijos
2018.10.12
Prezidentė vetavo pataisas dėl atliekų deginimo jėgainių 25

Prezidentė Dalia Grybauskaitė grąžino Seimui tobulinti Atliekų tvarkymo įstatymo pataisas, „kuriomis be jokių...

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau