„Metrail“ dilema įmonėms: sumokėti mokestį ar palūkėti

Publikuota: 2018-05-07
Rolandas Viršilas, UAB „Švyturys – Utenos alus“ generalinis direktorius. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Rolandas Viršilas, UAB „Švyturys – Utenos alus“ generalinis direktorius. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Kol Aplinkos ministerija svarsto, ar pasirašyti su verslu taikos sutartį ginče dėl „Metrail“, 1.800 įmonių suka galvą, ką daryti: mokėti taršos mokestį ar palūkėti. Teisininkai įspėja: dabar sumokėjus mokestį, o vėliau laimėjus bylą, atgauti lėšas iš valstybės gali tapti nebeįmanoma dėl senaties.

Pastaruoju metu regioniniai aplinkos apsaugos departamentai (RAAD) pradėjo pavienių įmonių tikrinimą.

Organizacijos „Žaliasis taškas“ teigimu, atskiros į „Metrail“ bylą įtrauktos įmonės, sulaukia ir neoficialių skambučių iš RAAD su nurodymu ar primygtiniu patarimu tikslinti atliekų tvarkymo deklaracijas, t. y. atliekas, už kurių tvarkymą sumokėta organizacijoms, deklaruoti kaip nesutvarkytas ir dėl to sumokėti taršos mokestį.

VŽ rašė, kad dėl atliekų tvarkytojos „Metrail“ 2013-2015 m. galimai vykdytų sukčiavimų, 2017 m. pabaigoje aplinkosaugininkai panaikino įmonėms „Metrail“ išduotus dokumentus apie atliekų sutvarkymą. Todėl beveik 2.000 bendrovių, atstovaujamų „Žaliasis taškas“ bei Pakuočių tvarkymo organizacijos, atsirado pareiga iki balandžio 20 d. patikslinti taršos mokesčio deklaracijas „Metrail“ nesutvarkytais kiekiais. Patikslinus deklaracijas atsiranda ir pareiga sumokėti taršos mokestį– iš viso apie 30 mln. Eur.

Siūlo laukti teismo sprendimo

Įmonėms, kurios svarsto, kaip elgtis šioje padėtyje, – tikslinti deklaracijas mokėti mokestį ar palaukti, Paulius Čelkis, „Žaliąjį tašką“ atstovaujantis advokatas, pataria neskubėti tikslinti deklaracijų.

Jis primena: ar aplinkosaugininkai pagrįstai reikalauja mokesčio, galutinio aiškumo nėra. Dėl Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento (VRAAD) sprendimo naikinti „Metrail“ pažymas vyksta teisminiai ginčai. Be to, „Žaliasis taškas“ su VRAAD bei Aplinkos ministerija derasi dėl taikaus ginčo sprendimo.

„Organizacijos yra apskundusios „Metrail“ pažymų panaikinimą ir kol nėra teismo sprendimo, tol nėra ir neabejotinos pareigos šiais pagrindais mokėti taršos mokestį – juk įmonės savo pareigas dėl pakuočių tvarkymo jau įvykdė“, – teigia p. Čelkis.

Pasak jo, išsprendus ginčą taikiai, neliktų pareigos tikslinti deklaracijas ir mokėti taršos mokestį. Lygiai tas pats būtų, jeigu teismas panaikintų VRAAD sprendimą kaip neteisėtą.

Tuo tarpu sumokėjus mokestį kyla grėsmė, kad pastarasis, pasibaigus mokestinei senačiai, gali būti prarastas.

Gauti Aplinkos ministerijos komentaro VŽ pirmadienį nepavyko. Dalius Krinickas, aplinkos viceministras, anksčiau VŽ klaustas, ką daryti įmonėms, – mokėti mokestį ar ne, –tiesaus atsakymo nepateikė.

„Kiekvienas gamintojas ar importuotojas turi pats nuspręsti, ar pakoreguoti deklaracijas ir mokėti mokestį, ar ginti savo teises teisme“, – sakė viceministras.

Delspinigių rizika lieka

Pono Čelkio nuomone, kol nesibaigė derybos dėl taikaus ginčo išsprendimo, nepatikslinusios deklaracijų įmonės faktiškai nerizikuoja VRAAD raštuose nurodytų delspinigių sumokėjimu.

„Oficialiame Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) komentare teigiame, kad šiuo atveju užtenka pateikti paprasčiausią prašymą ir įmonė bus atleidžiama nuo apskaičiuotų delspinigių. Įmonės nerizikuoja ir mokėti dvigubu tarifu už nuslėptą taršą, nes šiuo atveju jis netaikytinas“, – tikina p. Čelkis.

Visgi jis pripažįsta, jog lieka rizika, kad bus bandoma priskaičiuoti delspinigius nuo balandžio pabaigos.

„Tačiau dabar verta sulaukti taikos derybų su ministerija pabaigos“, – ragina „Žaliąjį tašką“ atstovaujantis advokatas.

Ramūnas Petravičius, advokatų kontoros „Ellex Valiunas“ partneris, aiškina, kad sumokėjus mokestį iki nustatytų datų, būtų kiek sumažinta (tačiau neeliminuota) įmonės rizika dėl delspinigių, baudų ir padidinto tarifo taikymo. Tačiau kartu padidėtų bendra rizika, nes sumokėjus netiesiogiai būtų pripažintas pažeidimas. Dėl to susilpnėtų pozicijos bylinėjantis dėl sprendimų, kuriais panaikintos pažymos.

Pavojinga 5 metų riba

„Be to, sumokėjus mokestį, net ir pasibaigus teisminiams ginčams, gali sueiti mokesčio apskaičiavimo bei perskaičiavimo senaties terminai – 5 metai. Tai reiškia, kad nebus galimybės tikslinti deklaracijas, o kartu – susigrąžinti sumokėtą mokestį“, – pabrėžia p. Petravičius.

Advokato vertinimu, nemokant mokesčio dabar, galima rizika yra delspinigiai. „Tuo metu rizika dėl padidinto tarifo mokesčio nėra reali, nes nei gamintojai, nei importuotojai nenuslėpė mokesčio – tokia situacija kilo dėl „Metrail“ kaltės“, – mano advokatas.

Norint sumažinti apskaičiuotinų delspinigių dydį, jis pataria suformuoti mokesčio permoką, arba, prašyti atleisti nuo jų.

Dabar nesumokėjusi papildomo taršos mokesčio įmonė, tikėtina, sulauks VRAAD patikrinimo mokestinės prievolės nustatymui. Tačiau šio patikrinimo rezultatus galima ginčyti ir įrodinėti, kad šioje situacijoje gamintojas-importuotojas nėra kaltas dėl teisės pažeidimo. Taip atsirastų galimybė teikti prašymą atleisti nuo delspinigių ir baudų bei ginčyti patį padidinto tarifo mokestį, aiškina advokatas.

„Tačiau, jeigu įmonė apsispręs mokestį sumokėti iškart, užsitęsus bylinėjimuisi ir jį laimėjus, dėl senaties gali nelikti galimybių susigrąžinti sumokėtą mokestį“, – įspėja jis.

Ką daro įmonės

nuotrauka::1

VŽ kalbintos įmonės „Metrail“ dilemą sprendžia skirtingai. Vienos teigia jau sumokėjusios mokestį, kitos nusiteikę iki galo teismuose įrodinėti savo tiesą ir mokesčio kol kas nemoka.

Dainius Dundulis, „Rivonos“ generalinis direktorius, VŽ praeitą savaitę sakė, kad jo vadovaujama bendrovė jau sumokėjo 0,5 mln. Eur taršos mokesčio už „Metrail“ istoriją, nors anksčiau p. Dundulis teigė mokesčio nemokėsiantis, nes mano, kad „Metrail“ istorijoje jo įmonės nieko nepažeidė, be to, už atliekų tvarkymą jau yra kartą susimokėjusios „Metrail“.

„Deja, šiame ginče mes nesame stiprioji pusė. Jei nesumokėsime, tai trukdys mūsų veiklai, nes jei įmonė turi skolų valstybei, ji negali nei konkursuose dalyvauti, nei alkoholio prekybos licencijos gauti, nei daug kitų dalykų daryti“, – priežastis, paskatinusias nedelsti susimokėti aiškino p. Dundulis.

Tuo tarpu Rolandas Viršilas, UAB „Švyturys–Utenos alus“ (ŠUA) generalinis direktorius, VŽ praėjusią savaitę sakė, jog ŠUA taršos mokesčio už „Metrail“ istoriją nemokėjo.

„Mes nusiteikę karingai, absurdas už klerkų klaidas mokėti, bylinėsimės ir kategoriškai nemokėsime“, – kalbėjo p. Viršilas.

VŽ rašė, kad Lietuvos alaus rinkos lyderei bendrovei „Švyturys-Utenos alus“ dėl bankrutavusios atliekų tvarkytojos „Metrail“ gali tekti sumokėti 3,288 mln. Eur aplinkos mokesčių.

Priskaičiavo delspinigius

VŽ rašė, kad „Rivonai“, po to kai ši patikslino deklaraciją, automatiškai buvo priskaičiuota apie 104.000 Eur delspinigių už 2013-2014 m.

Vaimira Jakienė, VMI Didžiųjų mokesčių mokėtojų stebėsenos ir konsultavimo departamento direktorė, komentare VŽ tuomet paaiškino, kad įmonei pateikus patikslintą Aplinkos taršos mokesčio deklaraciją jai pateikiama informacija ir apie už pradelstą laikotarpį suskaičiuotą delspinigių sumą.

„VMI įmones atleidžia nuo apskaičiuotų delspinigių joms pateikus paprasčiausią prašymą. Šiuo metu įmonės tą sėkmingai ir daro – aktyviai teikia prašymus ir yra atleidžiamos nuo delspinigių“, – teigė p. Jakienė.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Lietuvoje veikiančio „fintech“ apyvarta artėja prie 1 mlrd. Eur

Pernai veiklą pradėjusios Lietuvos finansinių paslaugų teikėjos UAB „ConnectPay“ klientų finansinių operacijų...

Rinkos
16:46
Turkija visgi įvedė turisto mokestį

Nepaisant Turkijos viešbučių savininkų prašymų atšaukti arba atidėti apgyvendinimo mokesčio įvedimą, mokestis...

Paslaugos
13:28
Lietuvoje – kelios dešimtys PPP konkursų Premium 4

Šiuo metu Lietuvoje vyksta 22 viešo ir privataus sektorių partnerystės projektų (angl. public-private...

Išleista „Rinkodaros sektoriaus apžvalga 2019“

„Verslo žinios“ antrus metus iš eilės pristato leidinį, skirtą rinkodaros, komunikacijos ir...

Rinkodara
12:24
Chirurginių operacijų komplikacijų riziką mažins pasitelkdami pažangias technologijas Verslo tribūna

2017 m. Londono Queen Mary universiteto atliktos mokslinės studijos duomenimis, kasmet po chirurgų peiliu dėl...

Telecentras spurtuoja: transliuos IPTV aukštąja raiška Verslo tribūna

Dar  šiemet aukštos (HD) raiškos TV programas bus galima pradėti žiūrėti per belaidę išmaniąją televiziją...

Paslaugos
06:00
„La Crepe“ ir „Charlie Pizza“ valdytoja kitąmet į plėtrą investuos 1,8 mln. Eur Premium 1

Apie pusšimtį restoranų Lietuvoje turinti „Amber Food“ įmonių grupė 2020 m. planuoja atidaryti iki 9 naujų...

Paslaugos
05:45
„SpaceX“ į TKS atgabeno raumeningų pelių, kirminų ir išmanųjį robotą

Jungtinių Valstijų kosmoso bendrovė „SpaceX“ į Tarptautinę kosminę stotį (TKS) sekmadienį atgabeno ankstyvą...

Technologijos
2019.12.08
Palygino Vilniaus, Rygos ir Talino viešbučių kainas 1

Iš trijų Baltijos sostinių aukščiausios vidutinės viešbučių kainos šiemet fiksuotos Taline, antroje vietoje –...

Paslaugos
2019.12.08
Jaunieji virtuvės meistrai: pripažinimą reiškia ne tik „Michelin“ žvaigždė Premium

Nebegalime skųstis, kad Lietuvoje stinga tikrai gerų restoranų ar turime vos kelis kūrybingus virtuvės...

Laisvalaikis
2019.12.08
Sugedus lėktuvui, Egipte įstrigo apie 200 poilsiautojų iš Lietuvos

Sugedus oro linijų „GetJet Airlines“ lėktuvui, Egipto Šarm aš Šeicho kurorte penktadienį įstrigo apie 200...

Išsiaiškino, ką turistai dažniausiai vagia iš Europos viešbučių

Viešbučių vadovo „Wellness Heaven“ ekspertai apklausė beveik 1.160 Europos viešbučių savininkų ir...

Paslaugos
2019.12.07
„Ericsson“ sutiko su 1 mlrd. USD bauda kyšininkavimo byloje 2

Švedijos telekomunikacijų kompanija „Ericsson“ sumokės per 1 mlrd. USD  baudų ir taip užbaigs JAV institucijų...

Rinkos
2019.12.07
Profesorė S. Jarmalaitė: vėžys nebėra mirtina liga Premium

Genetikos profesorė, biologijos mokslų daktarė Sonata Jarmalaitė, Nacionalinio vėžio instituto (VNI)...

Laisvalaikis
2019.12.07
Pasaulio miestai, kuriuose turistų daug daugiau nei gyventojų

JAV vizų tvarkymo kompanija ESTA sudarė sąrašą pasaulio miestų, kuriuose 100-ui vietos gyventojų tenka...

Paslaugos
2019.12.07
„World Summit Awards“ finale – net šeši Lietuvos projektai

Jungtinių Tautų globojamo Pasaulio viršūnių apdovanojimų (angl. World Summit Awards 2019) konkurso pirmąjį...

Paslaugos
2019.12.07
JAV atidaryti Lietuvos vizų centrai

Jungtinėse Valstijose (JAV) atidaryti Lietuvos vizų centrai, penktadienį pranešė Užsienio reikalų ministerija...

Paslaugos
2019.12.06
„Revolut“ žengia pirmuosius žingsnius į pensijų kaupimo rinką 3

Jungtinės Karalystės startuolis „Revolut“, turintis lietuvišką bankinę licenciją, žengia pirmuosius žingsnius...

Rinkos
2019.12.06
Sostinėje atidarytas dar vienas modulinis vaikų darželis

Sostinės Karoliniškių rajone duris atvėrė dar vienas mieste modulinis lopšelio-darželio „Strazdelis“...

Paslaugos
2019.12.06
Advokatūra ir ministras sutarė dėl valstybės teikiamos teisinės pagalbos reformos vizijos 1

Lietuvos advokatūra ir teisingumo ministras Elvinas Jankevičius sutarė dėl valstybės garantuojamos teisinės...

Paslaugos
2019.12.06

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau