„Metrail“ dilema įmonėms: sumokėti mokestį ar palūkėti

Publikuota: 2018-05-07
Rolandas Viršilas, UAB „Švyturys – Utenos alus“ generalinis direktorius. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Rolandas Viršilas, UAB „Švyturys – Utenos alus“ generalinis direktorius. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Kol Aplinkos ministerija svarsto, ar pasirašyti su verslu taikos sutartį ginče dėl „Metrail“, 1.800 įmonių suka galvą, ką daryti: mokėti taršos mokestį ar palūkėti. Teisininkai įspėja: dabar sumokėjus mokestį, o vėliau laimėjus bylą, atgauti lėšas iš valstybės gali tapti nebeįmanoma dėl senaties.

Pastaruoju metu regioniniai aplinkos apsaugos departamentai (RAAD) pradėjo pavienių įmonių tikrinimą.

Organizacijos „Žaliasis taškas“ teigimu, atskiros į „Metrail“ bylą įtrauktos įmonės, sulaukia ir neoficialių skambučių iš RAAD su nurodymu ar primygtiniu patarimu tikslinti atliekų tvarkymo deklaracijas, t. y. atliekas, už kurių tvarkymą sumokėta organizacijoms, deklaruoti kaip nesutvarkytas ir dėl to sumokėti taršos mokestį.

VŽ rašė, kad dėl atliekų tvarkytojos „Metrail“ 2013-2015 m. galimai vykdytų sukčiavimų, 2017 m. pabaigoje aplinkosaugininkai panaikino įmonėms „Metrail“ išduotus dokumentus apie atliekų sutvarkymą. Todėl beveik 2.000 bendrovių, atstovaujamų „Žaliasis taškas“ bei Pakuočių tvarkymo organizacijos, atsirado pareiga iki balandžio 20 d. patikslinti taršos mokesčio deklaracijas „Metrail“ nesutvarkytais kiekiais. Patikslinus deklaracijas atsiranda ir pareiga sumokėti taršos mokestį– iš viso apie 30 mln. Eur.

Siūlo laukti teismo sprendimo

Įmonėms, kurios svarsto, kaip elgtis šioje padėtyje, – tikslinti deklaracijas mokėti mokestį ar palaukti, Paulius Čelkis, „Žaliąjį tašką“ atstovaujantis advokatas, pataria neskubėti tikslinti deklaracijų.

Jis primena: ar aplinkosaugininkai pagrįstai reikalauja mokesčio, galutinio aiškumo nėra. Dėl Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento (VRAAD) sprendimo naikinti „Metrail“ pažymas vyksta teisminiai ginčai. Be to, „Žaliasis taškas“ su VRAAD bei Aplinkos ministerija derasi dėl taikaus ginčo sprendimo.

„Organizacijos yra apskundusios „Metrail“ pažymų panaikinimą ir kol nėra teismo sprendimo, tol nėra ir neabejotinos pareigos šiais pagrindais mokėti taršos mokestį – juk įmonės savo pareigas dėl pakuočių tvarkymo jau įvykdė“, – teigia p. Čelkis.

Pasak jo, išsprendus ginčą taikiai, neliktų pareigos tikslinti deklaracijas ir mokėti taršos mokestį. Lygiai tas pats būtų, jeigu teismas panaikintų VRAAD sprendimą kaip neteisėtą.

Tuo tarpu sumokėjus mokestį kyla grėsmė, kad pastarasis, pasibaigus mokestinei senačiai, gali būti prarastas.

Gauti Aplinkos ministerijos komentaro VŽ pirmadienį nepavyko. Dalius Krinickas, aplinkos viceministras, anksčiau VŽ klaustas, ką daryti įmonėms, – mokėti mokestį ar ne, –tiesaus atsakymo nepateikė.

„Kiekvienas gamintojas ar importuotojas turi pats nuspręsti, ar pakoreguoti deklaracijas ir mokėti mokestį, ar ginti savo teises teisme“, – sakė viceministras.

Delspinigių rizika lieka

Pono Čelkio nuomone, kol nesibaigė derybos dėl taikaus ginčo išsprendimo, nepatikslinusios deklaracijų įmonės faktiškai nerizikuoja VRAAD raštuose nurodytų delspinigių sumokėjimu.

„Oficialiame Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) komentare teigiame, kad šiuo atveju užtenka pateikti paprasčiausią prašymą ir įmonė bus atleidžiama nuo apskaičiuotų delspinigių. Įmonės nerizikuoja ir mokėti dvigubu tarifu už nuslėptą taršą, nes šiuo atveju jis netaikytinas“, – tikina p. Čelkis.

Visgi jis pripažįsta, jog lieka rizika, kad bus bandoma priskaičiuoti delspinigius nuo balandžio pabaigos.

„Tačiau dabar verta sulaukti taikos derybų su ministerija pabaigos“, – ragina „Žaliąjį tašką“ atstovaujantis advokatas.

Ramūnas Petravičius, advokatų kontoros „Ellex Valiunas“ partneris, aiškina, kad sumokėjus mokestį iki nustatytų datų, būtų kiek sumažinta (tačiau neeliminuota) įmonės rizika dėl delspinigių, baudų ir padidinto tarifo taikymo. Tačiau kartu padidėtų bendra rizika, nes sumokėjus netiesiogiai būtų pripažintas pažeidimas. Dėl to susilpnėtų pozicijos bylinėjantis dėl sprendimų, kuriais panaikintos pažymos.

Pavojinga 5 metų riba

„Be to, sumokėjus mokestį, net ir pasibaigus teisminiams ginčams, gali sueiti mokesčio apskaičiavimo bei perskaičiavimo senaties terminai – 5 metai. Tai reiškia, kad nebus galimybės tikslinti deklaracijas, o kartu – susigrąžinti sumokėtą mokestį“, – pabrėžia p. Petravičius.

Advokato vertinimu, nemokant mokesčio dabar, galima rizika yra delspinigiai. „Tuo metu rizika dėl padidinto tarifo mokesčio nėra reali, nes nei gamintojai, nei importuotojai nenuslėpė mokesčio – tokia situacija kilo dėl „Metrail“ kaltės“, – mano advokatas.

Norint sumažinti apskaičiuotinų delspinigių dydį, jis pataria suformuoti mokesčio permoką, arba, prašyti atleisti nuo jų.

Dabar nesumokėjusi papildomo taršos mokesčio įmonė, tikėtina, sulauks VRAAD patikrinimo mokestinės prievolės nustatymui. Tačiau šio patikrinimo rezultatus galima ginčyti ir įrodinėti, kad šioje situacijoje gamintojas-importuotojas nėra kaltas dėl teisės pažeidimo. Taip atsirastų galimybė teikti prašymą atleisti nuo delspinigių ir baudų bei ginčyti patį padidinto tarifo mokestį, aiškina advokatas.

„Tačiau, jeigu įmonė apsispręs mokestį sumokėti iškart, užsitęsus bylinėjimuisi ir jį laimėjus, dėl senaties gali nelikti galimybių susigrąžinti sumokėtą mokestį“, – įspėja jis.

Ką daro įmonės

nuotrauka::1

VŽ kalbintos įmonės „Metrail“ dilemą sprendžia skirtingai. Vienos teigia jau sumokėjusios mokestį, kitos nusiteikę iki galo teismuose įrodinėti savo tiesą ir mokesčio kol kas nemoka.

Dainius Dundulis, „Rivonos“ generalinis direktorius, VŽ praeitą savaitę sakė, kad jo vadovaujama bendrovė jau sumokėjo 0,5 mln. Eur taršos mokesčio už „Metrail“ istoriją, nors anksčiau p. Dundulis teigė mokesčio nemokėsiantis, nes mano, kad „Metrail“ istorijoje jo įmonės nieko nepažeidė, be to, už atliekų tvarkymą jau yra kartą susimokėjusios „Metrail“.

„Deja, šiame ginče mes nesame stiprioji pusė. Jei nesumokėsime, tai trukdys mūsų veiklai, nes jei įmonė turi skolų valstybei, ji negali nei konkursuose dalyvauti, nei alkoholio prekybos licencijos gauti, nei daug kitų dalykų daryti“, – priežastis, paskatinusias nedelsti susimokėti aiškino p. Dundulis.

Tuo tarpu Rolandas Viršilas, UAB „Švyturys–Utenos alus“ (ŠUA) generalinis direktorius, VŽ praėjusią savaitę sakė, jog ŠUA taršos mokesčio už „Metrail“ istoriją nemokėjo.

„Mes nusiteikę karingai, absurdas už klerkų klaidas mokėti, bylinėsimės ir kategoriškai nemokėsime“, – kalbėjo p. Viršilas.

VŽ rašė, kad Lietuvos alaus rinkos lyderei bendrovei „Švyturys-Utenos alus“ dėl bankrutavusios atliekų tvarkytojos „Metrail“ gali tekti sumokėti 3,288 mln. Eur aplinkos mokesčių.

Priskaičiavo delspinigius

VŽ rašė, kad „Rivonai“, po to kai ši patikslino deklaraciją, automatiškai buvo priskaičiuota apie 104.000 Eur delspinigių už 2013-2014 m.

Vaimira Jakienė, VMI Didžiųjų mokesčių mokėtojų stebėsenos ir konsultavimo departamento direktorė, komentare VŽ tuomet paaiškino, kad įmonei pateikus patikslintą Aplinkos taršos mokesčio deklaraciją jai pateikiama informacija ir apie už pradelstą laikotarpį suskaičiuotą delspinigių sumą.

„VMI įmones atleidžia nuo apskaičiuotų delspinigių joms pateikus paprasčiausią prašymą. Šiuo metu įmonės tą sėkmingai ir daro – aktyviai teikia prašymus ir yra atleidžiamos nuo delspinigių“, – teigė p. Jakienė.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
20 didžiausių vaikų darželių pagal 2017 m. pajamas Premium

Dvidešimt didžiausių privačių Lietuvos vaikų darželių pernai gavo 14,1 mln. Eur pajamų, tai 12% daugiau nei...

Dėl salmoneliozės užkrato „Forto dvare“ Panevėžyje sunegalavo penki žmonės

Specialistai tiria galimą salmoneliozės užkrato atvejį Panevėžyje, prekybos ir pramogų centre „Babilonas“...

KTU siūlo išmanų Vilniaus šiukšlių krizės sprendimą 14

Kauno technologijos universitetas (KTU) sostinės bėdas su šiukšlėmis siūlo spręsti diegiant išmanią...

Pigios liros efektas: turistai šturmuoja parduotuves 16

Turkijos liros kurso smukimas išprovokavo tikrą pardavimų bumą prabangos segmente besispecializuojančiuose...

Kas ketvirtoje kavinėje prie magistralės Vilnius–Kaunas–Klaipėda – pažeidimai 3

Kauno valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (Kauno VMVT) rugpjūčio 4–9 d. patikrinusi 24 viešojo...

Advokatai dirbtinį intelektą išmokė lietuvių kalbos Premium 6

Dirbdami prie įmonės įsigijimo projekto dirbtinio intelekto programą šią vasarą pirmą kartą panaudoję...

Kiek atliekų tilps į ministro kiemą? 10

Dėl stringančios Bendrosios gaminių, pakuočių ir atliekų apskaitos informacinės sistemos (GPAIS) kone...

Marijampolėje vandentiekio vanduo – jau saugus gerti

Po kelis mėnesius trukusios kovos su lervomis ir galima kitokia tarša, Marijampolės savivaldybė teigia, kad...

Lietuviai steigia restoranų tinklą JAV, naudos sutelktinį finansavimą 8

Patirties Lietuvos restoranų versle sukaupęs Rolandas Pulauskas kartu su verslo partneriu Justu Vėžiu tiki...

„City Service“ įmonė įsigijo degalinių statybos ir aptarnavimo bendrovę 1

Koncernui „Icor“ priklausančios pastatų priežiūros grupės „City Service“ įmonė įsigijo degalinių statybos ir...

Statyba ir NT
2018.08.13
GPAIS spragos sutrikdė įmonių atsiskaitymus Premium 3

Beveik pusšimtis komunalininkų tapo liūdnai pagarsėjusios Bendrosios gaminių, pakuočių ir atliekų apskaitos...

Karščiai kirto kelionių operatoriui – europiečiai vengia kelionių į šiltus kraštus 2

Didžiosios Britanijos kelionių operatorius „Thomas Cook Group“ paskelbė, kad dėl neįprastai karštų orų...

„Yandex. Taxi“ partneriai: nuo naujai įsteigtų iki ilgametę patirtį turinčių įmonių

Rusijos kapitalo įmonė „Yandex. Taxi“, teikdama keleivių pavėžėjimo paslaugas Lietuvoje, nurodo...

Rykantų gyventojams patariama negerti pašalinį kvapą turinčio vandens

Trakų rajone esančios Rykantų gyvenvietės vandenyje pastebėtas pašalinis kvapas ir tarša, todėl...

Samavičių šeimos verslas: po naują restoraną – kas trejus metus 3

Klaipėdiškis Vytautas Samavičius su kūrybingos virtuvės bistro „La Cle“ į kulinarijos sceną išėjo...

Laisvalaikis
2018.08.10
Teismas: ginčas su „Šiaulių arenos“ koncesininku negali būti nagrinėjamas arbitraže

Lietuvos apeliacinis teismas grąžino iš naujo nagrinėti pirmosios instancijos teismui bylą, kurioje Šiaulių...

Europoje startavo „Vilniaus – Europos G taško“ reklama: pažiūrėkite, kaip tai atrodo 64

Šiandien Londono ir Berlyno lauko reklamos ekranuose pradedama transliuoti audringų diskusijų Lietuvoje...

Rinkodara
2018.08.09
Kelionių agentūrų regionuose verslo praktika: dėl vietinių tampa ir organizatorėmis Premium

Regionų kelionių agentūros augina pajamas, radusios būdų prisikviesti keliautojų iš didmiesčių, o siekdamos...

Rinks geriausius Lietuvos barus 4

Šią liepą buvo paskelbtas trečiasis 30-ies geriausių Lietuvos restoranų sąrašas, taigi kolekcionuojantys...

Laisvalaikis
2018.08.08
Iš privačių darželių daugiausiai pelno uždirbo „Vaikystės sodas“: žada naujovių Premium 26

Iš Lietuvos privačių darželių didžiausią ikimokestinį pelną 2017 m. fiksavo šešiolika darželių jungianti UAB...

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau