Tyrimas: laidojimo versle šešėlis sudaro iki 60%

Publikuota: 2018-04-12
Herkaus Milaševičiaus nuotr.
Herkaus Milaševičiaus nuotr.

Laidojimo paslaugų verslo nesumokamų mokesčių suma gali siekti beveik 14 mln. Eur per metus, rodo 2017 m. lapkritį – 2018 m. sausį atliktas Lietuvos laidojimo paslaugų sektoriaus skaidrumo tyrimas.

Pasak tyrimo, iš šešėlyje nusėdusių mokesčių, kurių nesumoka laidojimo paslaugų įmonės, pridėtinės vertės mokestis (PVM) gali sudaryti iki 9,1 mln. Eur, su darbo santykiais susiję mokesčiai sudaro 2,96 mln. Eur, o dėl nelegalios darbo jėgos nesumokėti su darbo santykiais susiję mokesčiai – 1,72 mln. Eur.

Tyrimas atskleidė, kad laidojimo paslaugas teikiančių privačių įmonių neapskaitytos pajamos gali sudaryti daugiau nei pusę gaunamų pajamų, o kasmet juodojoje buhalterijoje „prasisuka“ vidutiniškai 43,34 mln. Eur.

Tyrimą atliko skaidraus verslo iniciatyva „Baltoji banga“.

„Žiniasklaidoje vis dažniau pasirodo tai vienas, tai kitas rezonansinis atvejis, susijęs su laidojimo paslaugų verslu, todėl norėjosi išsamesnio šio sektoriaus vaizdo, juolab, kad jį kontroliuojančių valstybinių institucijų reakcijos į tuos atvejus kaip ir nebuvo, nors tai yra paslaugos, su kurių teikimu susiduria ar susidurs kiekvienas valstybės gyventojas. Be to, jos teikiamos gavėjui morališkai sunkiu momentu, todėl čia ypač svarbus kitos pusės supratimas ir sąžiningumas“, – pranešime spaudai sako Ieva Lapeikienė iniciatyvos „Baltoji banga“ vadovė.

Jolanta Sprainaitienė, Lietuvos ritualinių paslaugų asociacijos valdybos pirmininkė, VŽ sakė tyrimo išvadų komentuoti negalinti, nes neaišku, kuo yra pagrįsti teikiami skaičiai.

„Mums jie atrodo neįtikėtinai dideli“, – pabrėžia ji.

Keistos algų žirklės

Tyrimo rezultatai, greta nesumokamų mokesčių, atskleidžia ir gana paradoksalią su darbo santykiais susijusią situaciją laidojimo paslaugų versle. Pavyzdžiui, privačiose laidojimo paslaugas teikiančiose įmonėse vidutinis darbo užmokestis sudaro 397,85 Eur, o savivaldybėms priklausančiose tokio veiklos pobūdžio įmonėse – 795,10 Eur.

Nors, kaip paaiškėjo tyrimo metu, vienam savivaldybės darbuotojui tenkantis krūvis per metus yra 28,5 paslaugos, o vienam privačios įmonės darbuotojui – 45 paslaugos, t. y. bemaž dvigubai daugiau.

Pasak tyrėjų, iš kelių šalies savivaldybių surinkta informacija leidžia teigti, kad vien jose veikiančiose privačiose laidojimo paslaugų įmonėse susidoroti su esamu darbo krūviu reiktų apie 1.500 darbuotojų, kai šiuo metu dirba 990. Remiantis šiais skaičiais, galima prielaida, jog privačiame sektoriuje gali dirbti apie 570 nelegalių darbuotojų. Deklaruojami maži atlyginimai ir neproporcingas darbuotojų skaičius kelia pagrįstų abejonių, ar visi darbuotojai dirba legaliai ir ar jiems nemokamas atlyginimas vokeliuose, sako tyrėjai.

Anot tyrimo autorių, gana įdomiai Lietuvoje pasiskirstęs palaikų pervežimui pritaikytų (ar bent deklaruota, kad pritaikytų) automobilių parkas. Tik pusę jų valdo įmonės, užsiimančios laidojimo paslaugų verslu. Nors šioms transporto priemonėms nustatyti specialūs reikalavimai, tačiau palaikus skelbiasi transportuojančios ir ne laidojimo paslaugas teikiančios įmonės, pavyzdžiui, vykdančios metalo konstrukcijų ir jų dalių gamybos, elektros energijos gamybos, perdavimo ir paskirstymo, nuosavo arba nuomojamo nekilnojamojo turto nuomos ir eksploatavimo veiklas ir net vaisių, uogų ir daržovių didmeninės prekybos veiklą.

Kūnus išveža neteisėtai?

Atliekant tyrimą paaiškėjo ir teisinio reglamentavimo spragos. Pagal Žmonių palaikų laidojimo įstatymo pakeitimo įstatymą, įsigaliojusį 2017 m. sausio 1 d., kaip privalomas dokumentas norint išvežti mirusiojo palaikus iš Lietuvos, įtvirtintas leidimas vežti mirusiojo kūną (laissez-passer) – jį nemokamai išduoda Nacionalinis visuomenės sveikatos centras. Tačiau 2017 m. šių dokumentų išduoti tik 24, kas yra vos 0,04 % nuo visų galimų vežimo į užsienį atvejų. Taigi, didžioji dauguma jų buvo neteisėti, konstatuoja tyrėjai.

Ponia Lapeikienė pastebi, jog šalies savivaldybės neturi kapinėse palaidotų žmonių registro, nors toks registras svarbus ne tik sklandžiam laidojimo paslaugas prižiūrinčių institucijų darbui, bet ir žmonėms, ieškantiesiems savo giminės šaknų ar tiesiog norintiems aplankyti seniai mirusių artimųjų kapus.

„Vieninga viso laidojimo paslaugų sektoriaus apskaita yra pirmas žingsnis link jo skaidrinimo“, – įsitikinusi „Baltosios bangos“ atstovė.

Skylėti įstatymai

Ji taip pat pastebi, kad kontroliuojančios institucijos turėtų skirti didesnį dėmesį laidojimo paslaugų verslo šešėlio mažinimui bei teisės aktuose numatytų reikalavimų laikymuisi. Atliekant tyrimą išsiaiškinta, kad įstatymų nesilaikoma dėl to, jog nėra reglamentuota poįstatyminė bazė, nėra nustatytos administracinės atsakomybės ir kai kuriose srityse net nėra priskirta kontroliuojanti institucija.

Tyrimas buvo atliekamas apklausos būdu. „Baltoji banga“ – skaidraus ir atsakingo verslo ženklinimo iniciatyva, jungianti Lietuvos verslo įmones, kurios skleidžia skaidrią verslo praktiką visuomenėje.“

Asociacijos komentaras

Lietuvos ritualinių paslaugų asociacijos valdybos pirmininkė VŽ atsiųstame komentare teigia, kad skaičiai, iliustruojantys galimai nesumokamus mokesčius laidojimo versle, asociacijai atrodo stebėtinai ir neįtikėtinai dideli.

„Bet negalime jų vertinti ar komentuoti, nes nesame susipažinę su tyrimo detalėmi“, – sakė ji.

Pasak p. Sprainaitienės, 20 narių vienijanti Lietuvos ritualinių paslaugų asociacija neprižiūri savo narių ūkinės finansinės veiklos, asociacia užsiima tuo, kad kuria idėjas ir siūlymus, kaip būtų galima pagerinti Lietuvoje ritualinių laidojimo paslaugų kokybę.

„Pavyzdžiui, viena iš idėjų, kurią galima būtų nesunkiai įgyvendinti – pakeisti laidojimo pašalpų išmokų tvarką taip, kad laidojimo išlaidos gyventojams būtų kompensuojamos tik pateikus sąskaitas, patvirtinančias su mirusio asmens laidojimu susijusias išlaidas. Šios išlaidos, žinoma, būtų įtrauktos ir į paslaugų teikėjų buhalterinę apskaitą. Tokia tvarka užtikrintų didesnį verslo skaidrumą ir prisidėtų prie Vyriausybės programoje nustatytų šešėlinės ekonomikos mažinimo priemonių įgyvendinimo“, – mano ji.

Dėl palaikų vežimo – asociacija atkreipia dėmesį į tai, kad kai kurios ES šalys nėra ratifikavusios Europos Tarybos priimto Susitarimo dėl mirusiųjų kūnų pervežimo. Tačiau galioja Lietuvos Vyriausybės ir kai kurių kitų šalių tarptautinių pervežimų automobiliais susitarimai, kuriais vadovaujantis palaikų pervežimui jokie leidimai nereikalingi. Jais esą ir vadovaujasi įmonės, vežančios palaikus.

Asociacijos vadovė mini, kad šiemet kovą Seimas svarstė Žmonių palaikų laidojimo įstatymo projektą, kuriuo siūloma aiškiai reglamentuoti ir diferencijuoti žmonių palaikų vežimo į užsienio valstybes reikalavimus: kai palaikai vežami į užsienio valstybes, kurios yra Strasbūre priimto Susitarimo dėl mirusiųjų kūnų pervežimo šalys, siūloma reikalauti dokumento – mirusiojo kūno „laissez-passer“ ( tai yra leidimo), o vežant į užsienio valstybes, kurios nėra šio susitarimo šalys, siūloma tik informuoti apie tai Vyriausybės įgaliotą instituciją.

Taip pat šiame įstatymo projekte numatoma administracinė atsakomybė už teisės aktuose numatytų reikalavimų nesilaikymą.

Projektui Seimas pritarė po pateikimo, jis bus svarstomas toliau.

Žinote, ką norite žinoti?
Užsisakykite personalizuotą naujienlaiškį.
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Rusija dar labiau stiprina interneto kontrolę 4

Rusijos parlamentas palaimino naują įstatymą, galintį dar labiau sustiprinti duomenų srauto kontrolę šalyje...

Paslaugos
2019.04.20
Daliai parduotuvių dirbant per Velykas, Seime vėl inicijuojamas draudimas 5

Kai kuriems prekybos tinklams ketinant dirbti pirmąją Velykų dieną, Seimo nariai žada grįžti prie įstatymo...

Paslaugos
2019.04.20
Už ekstremistinį turinį JAV milžinams Europoje grės baudos iki 4% apyvartos

Europos Parlamentas (EP) pritarė pasiūlymui bausti tokias įmones kaip „Facebook“, „Google“ ir „Twitter“ net...

Paslaugos
2019.04.20
Druskininkuose diegia Vokietijos kurortuose nusižiūrėtą naujovę 3

Artėjančiam vasaros sezonui iš Lietuvos kurortų bene didžiausią pluoštą naujienų rengia Druskininkai.

Paslaugos
2019.04.20
Pardavimų valanda „Švaros broliuose“: keičiama įmonės valdymo struktūra Premium 8

„Švaros broliai“ automobilių valymo rinkoje įsitvirtino be agresyvių pardavimų, be pardavimų proceso, be...

Pardavimai
2019.04.19
„Litexpo“ valstybei planuoja sumokėti rekordinius dividendus

Didžiausias Baltijos šalyse parodų ir kongresų centras „Litexpo“ už 2018 metus planuoja valstybei sumokėti...

Paslaugos
2019.04.19
Estai atrado lietuviškus dūmų detektorius  – „Eldes“ vos spėja juos gaminti Premium 1

Idėją patobulinti produktą gali pasiūlyti ir klientai: estų saugos tarnyba paprašė UAB „Eldes“ nuotolinį dūmų...

Gazelė
2019.04.19
„Facebook“ „netyčia“ pasisavino 1,5 mln. vartotojų kontaktų 1

„Facebook“ pastaraisiais mėnesiais šoka nuo vieno skandalo prie kito. Šiandien paaiškėjo, kad kompanija, be...

Paslaugos
2019.04.18
Naujausiuose advokatų reitinguose – „Cobalt“ šuolis ir lyderių rokiruotė Premium 7

Dviejų autoritetingų tarptautinių teisės žinynų sudarytuose 2019 m. Lietuvos advokatų kontorų reitinguose...

Paslaugos
2019.04.18
Rinkoje laukiamas „Samsung Galaxy Fold“ lūžta 1

Neseniai pristatytas beveik 2.000 USD kainuosiantis „Samsung“ išmanusis telefonas „Galaxy Fold“,...

Technologijos
2019.04.18
Sunkus „Apple“ sprendimas supurtė ryšio lustų rinką Premium

Šią savaitę paskelbtos kelios elektronikos ir puslaidininkių kompanijų naujienos, privertė ne vieną rinkos...

Paslaugos
2019.04.18
Idėja iš Londono: lietuviai sukūrė sporto klubus vienijančią interneto platformą Premium

Aktyvi dviejų vaikų mama Greta Šidlauskienė su broliu Laurynu Gružinsku sukūrė sporto klubus vienijančią...

Paslaugos
2019.04.18
„SpectroCoin“ turi pastabų kriptovaliutų sektoriaus reguliavimui 13

Lietuvos planai dėl naujo kriptovaliutų sektoriaus reguliavimo suvaržys visą šalies finansų technologijų...

Rinkos
2019.04.18
„Telecentras“ ir „LG Electronics“ bendradarbiaus Lietuvoje diegdami hibridinę TV 8

AB Lietuvos radijo ir televizijos centras („Telecentras“) ir PIetų Korėjos bendrovė „LG Electronics“ sutarė...

Paslaugos
2019.04.18
Lietuvoje – galimai šariatas? 27

Alkoholio rinkos prievaizdai vėl rado progą pamojuoti kuokomis – šįkart rūstybė nukrypo didžiausios Baltijos...

Verslo aplinka
2019.04.18
„Uber“ ateina į biržą: Lietuvos analitikų verdiktas, ar verta investuoti Premium

JAV pavėžėjimo paslaugų pradininkei „Uber“ žengiant į biržą, Lietuvos analitikų nuomonės dėl investavimo į...

Rinkos
2019.04.18
Vyriausybė pasiūlė kandidatus į Europos prokurorus 

Vyriausybė trečiadienį pasiūlė prokurorus Darių Karčinską, Tomą Krušną bei Simoną Minkevičių skirti į naujai...

Paslaugos
2019.04.17
„No Forks“ plėtra: „Oze“ vėl nusidriekė eilės, dar vieno prekybos centro laukia Premium 6

100 buritų per vieną valandą – toks greitis pasiektas per antrojo meksikietiško maisto restorano „No Forks“...

Gazelė
2019.04.17
Kai atliekų sektoriaus kontrolė butaforinė, nukenčia vartotojai 1

Elektronikos ir spartaus skaitmenizavimosi amžių ir jo suteiktą komfortą sekė rūpestis: kur dėsime...

Paslaugos
2019.04.17
Pirmąjį ketvirtį „airBaltic“ iš Lietuvos skraidino 20% daugiau keleivių 1

Pirmąjį šių metų ketvirtį oro bendrovė „airBaltic“ aptarnavo daugiau kaip 100.000 keleivių į Lietuvą ir iš...

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau