VMI akibrokštas: pareikalavo pacientų sveikatos kortelių

Publikuota: 2018-01-26
Atnaujinta 2018-01-26 17:10
Erika Jurgutytė, „TGS Baltic“ advokatė: „Ši byla reikšminga ne tik pacientų asmens duomenis tvarkančioms sveikatos įstaigoms, bet ir visai visuomenei“. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Erika Jurgutytė, „TGS Baltic“ advokatė: „Ši byla reikšminga ne tik pacientų asmens duomenis tvarkančioms sveikatos įstaigoms, bet ir visai visuomenei“. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Teismas nusprendė, jog Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) prasilenkė su įstatymu, kuomet iš privačios ginekologijos klinikos pareikalavo, kad ši mokestiniam tyrimui atlikti pateiktų savo pacientų sveikatos korteles.

„Tai pirmoji tokia byla teismų praktikoje. Ji reikšminga ne tik sveikatos įstaigoms, tvarkančioms pacientų asmens duomenis, bet ir visai visuomenei. Buvo sprendžiama, ar VMI, atlikdama mokestinį tyrimą, gali prašyti pateikti ypač konfidencialius pacientų duomenis – apie asmens sveikatą “, – sako Erika Jurgutytė, kliniką teisme atstovavusi advokatų kontoros „TGS Baltic“ advokatė.

Ginekologijos kliniką valdanti mažoji bendrija „Jonaičiai ir ko“ į teismą kreipėsi po to, kai VMI, siekdama nustatyti ir pašalinti trūkumus bei prieštaravimus pelno mokesčio apskaičiavimo, deklaravimo ir sumokėjimo srityje, davė nurodymą paruošti 3 m. laikotarpio klinikos pacientų korteles. Į šias korteles yra įrašoma visa informacija apie paciento sveikatos būklę.

Gynė pacientų privatumą

Violeta Jonaitienė, gydytoja ir „Jonaičiai ir ko“ vadovė, pasakoja, kad ryžtis apskųsti VMI reikalavimą paskatino siekis apginti pacientų teises.

Anot jos, niekur pasaulyje asmens sveikatos duomenys mokesčių inspekcijai neteikiami, nes informacija apie pacientų sveikatą yra konfidenciali ir tokiems duomenims taikytina aukščiausiai apsauga.

„Koks žmogus norėtų, kad jo ligos istorija su įrašais apie, pvz., nevaisingumus , nėštumo nutraukimus, venerines ligas, būtų skaitoma mokesčių inspekcijos darbuotojų, kur kokia nors Petrutė, pamačiusi, kad jos kaimynė Kazytė nutraukė nėštumą , paskelbtų apie tai aplinkiniams: ar tu žinai, ji nutraukė nėštumą ir susirgo chlamidijoze? Kas norės eiti pas gydytoją, kuris pašaliečiams išviešina tokius jautrius duomenis? Būtent todėl ir kreipėmės į teismą“, – kalba klinikos vadovė.

Ji primena, kad duomenis apie asmens sveikatą galima pateikti tik tokiu atveju, jei jų prašo prokurorai, nes įtariamas nusikaltimas.

„Jokiais kitais atvejais tokie duomenys yra neteiktini, nes tai yra žmogaus privatūs duomenys, kurių negalima niekam išviešinti. Dėl to ta byla ir buvo laimėta. Institucijos, tarp jų ir VMI, turi nustatytas elgesio ribas. Yra finansiniai duomenys, ir yra asmeniniai, tegul VMI tikrina finansinius“, – kalba p. Jonaitienė.

Ką pasakė teismas

Kliniką atstovavusi advokatė, aiškina, kad Lietuvos vyriausiasis administracinis panaikino minėtą VMI nurodymą, remdamasis tuo, kad duomenys apie pacientų sveikatą nebuvo tiesiogiai susiję su atliekamu mokestiniu tyrimu ir nebuvo būtini tam, kad VMI galėtų teisingai atlikti mokestinį tyrimą.

„Tokių bylų teismų praktikoje iki šiol nebuvo. Teismas suformulavo taisyklę, jog VMI nurodymas turi būti adekvatus ir proporcingas“, – dėsto p. Jurgutytė.

Herkus Gabartas, advokatų kontoros „PwC Legal“ Mokestinių ginčų ir bylinėjimosi praktikos vadovas, sako, kad nutartis šioje byloje nėra kažkokia revoliucija, tačiau gana gerai iliustruoja vis dar neretai pasitaikančio VMI piktnaudžiavimo savo teisėmis atvejus.

nuotrauka::1left

„Teismas iš esmės pakartojo, kad VMI turi teisę reikalauti iš mokesčio mokėtojų tik tokių duomenų, kurie yra būtini konkrečiai VMI funkcijai vykdyti, o jeigu prašoma informacija yra susijusi su asmens duomenimis, pvz., žmogaus sveikata, tuomet toks VMI reikalavimas papildomai turi atitikti ir griežtus asmens duomenų tvarkymo principus“, – dėsto jis.

Pasak jo, praktikoje pasitaikė ir daugiau atvejų, kai VMI reikalavimas pateikti informaciją buvo pripažintas pertekliniu.

VMI: mes turime teisę

Eglė Ramanauskienė, VMI Kontrolės departamento direktorė, VŽ atsiųstame komentare aiškina, kad informacija iš pacientų kortelių VMI yra reikalinga tuo atveju, jei nustatoma rizika, jog mokesčių mokėtojas neapskaito visų pajamų ir galimai slepia mokesčius.

Kai smulkus verslas neišsaugo ir nepateikia VMI klientų vizitų pas gydytoją skaičiaus, iš pacientų kortelių VMI gali nustatyti užfiksuotus apsilankymus pas gydytoją, palyginti šią informaciją su apskaitoje užfiksuotomis pajamomis.

Tuo tarpu klinikos vadovė aiškina, kad spręsti apie pajamas iš vizitų skaičiaus ne visuomet galima, nes pacientų vizitai apmokestinami skirtingai arba išvis neapmokestinami.

„Už paslaugas galiu imti standartinį įkainį, galiu taikyti mažesnį tarifą ar išvis neimti nieko, nes yra šeimos nariai, giminės ar darbuotojų draugai, yra pakartotiniai vizitai ir t.t. Į korteles įrašome informacija apie pacientą ir po telefoninių pokalbių, ir nebūtinai už juos imami pinigai“, – teigia p. Jonaitienė.

VMI atstovė pabrėžia, kad vykdydama savo funkcijas, institucija renka informaciją tik apie klientų apsilankymų skaičių, ir tik tiek, kiek ji reikalinga mokestinių prievolių nustatymui.

„ VMI kreipėsi į Valstybinę duomenų inspekciją, kuri patvirtino, kad mokesčių administratorius turi teisę gauti pacientų kortelių duomenis ir juos naudoti“, – pabrėžia p. Ramanauskienė. Anot jos , sprendimas minimoje byloje buvo priimtas nagrinėjant konkrečią situaciją ir nepaneigia VMI teisės gauti pavestoms funkcijoms atlikti reikalingos informacijos.

„Šiuo atveju teismas nutarė, jog nurodymas pateikti duomenis buvo neproporcingas, t. y. prieš tai dar nepasinaudojus kitais galimais informacijos šaltiniais. VMI atsižvelgs į šį teismo sprendimą, tačiau juo nėra paneigiama VMI teisė reikalauti duomenų iš mokesčių mokėtojų, kai tokie duomenys yra būtini mokesčių administravimo funkcijoms vykdyti“, – komentuoja VMI atstovė.

Ir taip, ir ne

Advokatai, paklausti, ar šis teismo sprendimas reiškia, kad galima atsisakyti teikti informaciją VMI argumentuojant, kad ten yra jautrių asmens duomenų, aiškina, jog atsakymas būtų: ir taip, ir ne.

„Teismas nepasakė, kad visais atvejais galima atsisakyti, tačiau suformavo taisyklę, jog toks reikalavimas turi būti adekvatus ir proporcingas. Kitaip tariant, teismas „tarp eilučių“ pasakė, kad jeigu mokesčių mokėtojas pateikia pakankamus finansinius duomenis, to VMI turi užtekti mokestiniam tyrimui atlikti, todėl prašyti pateikti dar ir pacientų sveikatos duomenis yra neadekvatu“, – dėsto „TGS Baltic“ advokatė.

„PwC Legal“ advokatas aiškina, kad jei VMI prašomi asmens duomenys yra priskirtini prie taip vadinamų „ypatingų“ asmens duomenų – t.y. susiję su fizinio asmens rasine ar etnine kilme, politiniais, religiniais, filosofiniais ar kitais įsitikinimais, naryste profesinėse sąjungose, sveikata, lytiniu gyvenimu, taip pat informacija apie asmens teistumą, tuomet remiantis šiuo precedentu įmonė gali atsisakyti teikti VMI prašomą informaciją.

„Kita vertus, jei prašomi „ypatingi“ asmens duomenys yra tiesiogiai susiję su VMI atliekamais kontrolės veiksmais ir nėra kitokių būdų, kuriais VMI galėtų gauti jos funkcijų vykdymui reikalingą informaciją, tuomet toks atsisakymas teikti info VMI, tikėtina, būtų nepagrįstas“, – kalba p. Gabartas.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Autorių teisių direktyvai skaitmeninėje erdvėje – žalia šviesa 8

Europos Parlamente uždegta žalia šviesa dėl autorių teisių internete – priimta daugybę ginčų tarp turinio...

Rinkodara
15:26
Šengeno erdvės sistemos atnaujinimui – 0,7 mln. Eur

Siekiant užtikrinti Šengeno erdvės išorinių sienų saugumą ir jos narių teisėsaugos bendradarbiavimą,...

„Salomon Securities” įsikūrė Vilniuje ir vilios „Brexit“ paveiktas įmones 3

„Salomon Securities“, bendrovė teikianti profesionalias konsultacijas finansų ir kapitalo rinkos...

Paslaugos
11:40
„Uber“ už 3,1 mlrd. USD perką konkurentą „Careem“ 2

JAV pavėžėjimo paslaugų bendrovė „Uber“ už 3,1 mlrd. USD perka tame pačiame segmente dirbančią Dubajuje...

Rinkos
09:34
„Tele2“ asmens duomenų apsaugos konkursą laimėjo advokatų kontora WINT 1

Advokatų kontora WINT laimėjo telekomunikacijų bendrovės „Tele2“ skelbtą asmens duomenų apsaugos teisinės...

Paslaugos
07:04
LAuGEA sustiprino automobilių pramonės įmones ir organizacijas Verslo tribūna

Lietuvos autodalių gamintojų ir eksportuotojų asociacija (LAuGEA) – verslo klasteris, nuo 2014 m. vienijantis...

Logistika
06:00
Kodėl „Vynotekos“ franšizė Tauragėje pasiteisino, Telšiuose – ne Premium 1

Kas sėkmingai veikia viename mieste, nebūtinai pasiteisina kitame: su tuo turėjo susitaikyti UAB „Tūkstantis...

Gazelė
05:45
KTU smulkiam verslui kuria pusiau nemokamą klientų rizikos vertinimo įrankį 1

Klientų rizika ir jos vertinimas yra svarbi verslo dalis. Tačiau smulkios ir vidutinės įmonės (SVĮ) lengvai...

Paslaugos
2019.03.25
„Baltnetos komunikacijų“ darbas buvo sutrikęs dėl elektros gedimo 13

Viena didžiausių šalyje informacinių technologijų (IT) paslaugų tiekėjų UAB „Baltnetos komunikacijos“...

Paslaugos
2019.03.25
Palangos centre ketinama statyti 4 žvaigždučių viešbutį 7

Pačiame Palangos centre, šalia Nepriklausomybės aikštės, ruošiamasi statyti viešbutį, į kurį bendrovė iš...

Statyba ir NT
2019.03.25
„Apple“ ruošiasi gyvenimui be „iPhone“ 8

Vadovų pasikeitimai technologijų milžinėje „Apple“ – signalas, kad įmonė ruošiasi ateičiai, kurioje...

Vadyba
2019.03.25
Pardavimų valanda įmonėje „Ruptela“: sėkmingam pardavimui būtina ir laisvė, ir disciplina Premium 3

Kai įmonės pardavimų ambicija – patekti į pasaulio telematikos paslaugų bendrovių TOP 40 ir užimti 1%...

Paslaugos
2019.03.25
Kas ketvirtas gyventojas mano, kad jo darbo vietą užims robotas

Reprezentatyvi šalies gyventojų apklausa rodo, kad ketvirtadalis Lietuvos dirbančiųjų mano, kad ateityje jų...

Paslaugos
2019.03.25
Pašto rinkos pajamos pernai ūgtelėjo 16% 1

Bendrosios pašto sektoriaus 2018 m. pajamos sudarė 171,1 mln. Eur, t. y. 16,3% daugiau nei 2017 m., kai jos...

Paslaugos
2019.03.25
BDAR: balandį paaiškės, ar sporto klubai turi teisę rinkti pirštų atspaudus 1

Įmonių tikrinimus šiuo metu atliekanti Valstybinė duomenų apsaugos inspekcija balandį ketina skelbti išvadas...

Paslaugos
2019.03.25
Lenkijos televizija kuria atstovybę Lietuvoje, rengs programą „TVP Wilno“  3

Lietuvoje transliuojamas „TVP Polonia“ kanalas šiemet turėtų pakeisti pavadinimą į „TVP Wilno“, o programos...

Rinkodara
2019.03.25
„Vykom“ didina apsukas, didžiausias iššūkis – elektromobiliai Verslo tribūna 2

Kompanija „Vykom“, teikianti automobilių ir kitų krovinių pervežimo paslaugas, artimiausiems metams yra...

Logistika
2019.03.25
Inovatyvūs verslai padiktavo naują profesiją Verslo tribūna 2

Atsižvelgdamas į šiuolaikinio ir ateities Lietuvos verslo poreikius Vilniaus Gedimino technikos universitetas...

Ateities miestas
2019.03.25
Įmonėms netikėtai vėl brangsta pakuočių tvarkymas Premium 2

Daliai gamintojų ir importuotojų šiais metais už prekių pakuočių atliekų sutvarkymą teks mokėti brangiau, nei...

Paslaugos
2019.03.25
Šiuolaikinės valgyklos pietus siūlo už 1,7 Eur arba nemokamai juos veža net į kitą miestą Premium 7

Verslininkai rizikuoka mažesniuose miestuose atidaryti modernias valgyklas ir paneigia mitus, kad regionuose...

Gazelė
2019.03.24

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau