VMI akibrokštas: pareikalavo pacientų sveikatos kortelių

Publikuota: 2018-01-26
Atnaujinta 2018-01-26 17:10
Erika Jurgutytė, „TGS Baltic“ advokatė: „Ši byla reikšminga ne tik pacientų asmens duomenis tvarkančioms sveikatos įstaigoms, bet ir visai visuomenei“. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Erika Jurgutytė, „TGS Baltic“ advokatė: „Ši byla reikšminga ne tik pacientų asmens duomenis tvarkančioms sveikatos įstaigoms, bet ir visai visuomenei“. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Teismas nusprendė, jog Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) prasilenkė su įstatymu, kuomet iš privačios ginekologijos klinikos pareikalavo, kad ši mokestiniam tyrimui atlikti pateiktų savo pacientų sveikatos korteles.

„Tai pirmoji tokia byla teismų praktikoje. Ji reikšminga ne tik sveikatos įstaigoms, tvarkančioms pacientų asmens duomenis, bet ir visai visuomenei. Buvo sprendžiama, ar VMI, atlikdama mokestinį tyrimą, gali prašyti pateikti ypač konfidencialius pacientų duomenis – apie asmens sveikatą “, – sako Erika Jurgutytė, kliniką teisme atstovavusi advokatų kontoros „TGS Baltic“ advokatė.

Ginekologijos kliniką valdanti mažoji bendrija „Jonaičiai ir ko“ į teismą kreipėsi po to, kai VMI, siekdama nustatyti ir pašalinti trūkumus bei prieštaravimus pelno mokesčio apskaičiavimo, deklaravimo ir sumokėjimo srityje, davė nurodymą paruošti 3 m. laikotarpio klinikos pacientų korteles. Į šias korteles yra įrašoma visa informacija apie paciento sveikatos būklę.

Gynė pacientų privatumą

Violeta Jonaitienė, gydytoja ir „Jonaičiai ir ko“ vadovė, pasakoja, kad ryžtis apskųsti VMI reikalavimą paskatino siekis apginti pacientų teises.

Anot jos, niekur pasaulyje asmens sveikatos duomenys mokesčių inspekcijai neteikiami, nes informacija apie pacientų sveikatą yra konfidenciali ir tokiems duomenims taikytina aukščiausiai apsauga.

„Koks žmogus norėtų, kad jo ligos istorija su įrašais apie, pvz., nevaisingumus , nėštumo nutraukimus, venerines ligas, būtų skaitoma mokesčių inspekcijos darbuotojų, kur kokia nors Petrutė, pamačiusi, kad jos kaimynė Kazytė nutraukė nėštumą , paskelbtų apie tai aplinkiniams: ar tu žinai, ji nutraukė nėštumą ir susirgo chlamidijoze? Kas norės eiti pas gydytoją, kuris pašaliečiams išviešina tokius jautrius duomenis? Būtent todėl ir kreipėmės į teismą“, – kalba klinikos vadovė.

Ji primena, kad duomenis apie asmens sveikatą galima pateikti tik tokiu atveju, jei jų prašo prokurorai, nes įtariamas nusikaltimas.

„Jokiais kitais atvejais tokie duomenys yra neteiktini, nes tai yra žmogaus privatūs duomenys, kurių negalima niekam išviešinti. Dėl to ta byla ir buvo laimėta. Institucijos, tarp jų ir VMI, turi nustatytas elgesio ribas. Yra finansiniai duomenys, ir yra asmeniniai, tegul VMI tikrina finansinius“, – kalba p. Jonaitienė.

Ką pasakė teismas

Kliniką atstovavusi advokatė, aiškina, kad Lietuvos vyriausiasis administracinis panaikino minėtą VMI nurodymą, remdamasis tuo, kad duomenys apie pacientų sveikatą nebuvo tiesiogiai susiję su atliekamu mokestiniu tyrimu ir nebuvo būtini tam, kad VMI galėtų teisingai atlikti mokestinį tyrimą.

„Tokių bylų teismų praktikoje iki šiol nebuvo. Teismas suformulavo taisyklę, jog VMI nurodymas turi būti adekvatus ir proporcingas“, – dėsto p. Jurgutytė.

Herkus Gabartas, advokatų kontoros „PwC Legal“ Mokestinių ginčų ir bylinėjimosi praktikos vadovas, sako, kad nutartis šioje byloje nėra kažkokia revoliucija, tačiau gana gerai iliustruoja vis dar neretai pasitaikančio VMI piktnaudžiavimo savo teisėmis atvejus.

nuotrauka::1left

„Teismas iš esmės pakartojo, kad VMI turi teisę reikalauti iš mokesčio mokėtojų tik tokių duomenų, kurie yra būtini konkrečiai VMI funkcijai vykdyti, o jeigu prašoma informacija yra susijusi su asmens duomenimis, pvz., žmogaus sveikata, tuomet toks VMI reikalavimas papildomai turi atitikti ir griežtus asmens duomenų tvarkymo principus“, – dėsto jis.

Pasak jo, praktikoje pasitaikė ir daugiau atvejų, kai VMI reikalavimas pateikti informaciją buvo pripažintas pertekliniu.

VMI: mes turime teisę

Eglė Ramanauskienė, VMI Kontrolės departamento direktorė, VŽ atsiųstame komentare aiškina, kad informacija iš pacientų kortelių VMI yra reikalinga tuo atveju, jei nustatoma rizika, jog mokesčių mokėtojas neapskaito visų pajamų ir galimai slepia mokesčius.

Kai smulkus verslas neišsaugo ir nepateikia VMI klientų vizitų pas gydytoją skaičiaus, iš pacientų kortelių VMI gali nustatyti užfiksuotus apsilankymus pas gydytoją, palyginti šią informaciją su apskaitoje užfiksuotomis pajamomis.

Tuo tarpu klinikos vadovė aiškina, kad spręsti apie pajamas iš vizitų skaičiaus ne visuomet galima, nes pacientų vizitai apmokestinami skirtingai arba išvis neapmokestinami.

„Už paslaugas galiu imti standartinį įkainį, galiu taikyti mažesnį tarifą ar išvis neimti nieko, nes yra šeimos nariai, giminės ar darbuotojų draugai, yra pakartotiniai vizitai ir t.t. Į korteles įrašome informacija apie pacientą ir po telefoninių pokalbių, ir nebūtinai už juos imami pinigai“, – teigia p. Jonaitienė.

VMI atstovė pabrėžia, kad vykdydama savo funkcijas, institucija renka informaciją tik apie klientų apsilankymų skaičių, ir tik tiek, kiek ji reikalinga mokestinių prievolių nustatymui.

„ VMI kreipėsi į Valstybinę duomenų inspekciją, kuri patvirtino, kad mokesčių administratorius turi teisę gauti pacientų kortelių duomenis ir juos naudoti“, – pabrėžia p. Ramanauskienė. Anot jos , sprendimas minimoje byloje buvo priimtas nagrinėjant konkrečią situaciją ir nepaneigia VMI teisės gauti pavestoms funkcijoms atlikti reikalingos informacijos.

„Šiuo atveju teismas nutarė, jog nurodymas pateikti duomenis buvo neproporcingas, t. y. prieš tai dar nepasinaudojus kitais galimais informacijos šaltiniais. VMI atsižvelgs į šį teismo sprendimą, tačiau juo nėra paneigiama VMI teisė reikalauti duomenų iš mokesčių mokėtojų, kai tokie duomenys yra būtini mokesčių administravimo funkcijoms vykdyti“, – komentuoja VMI atstovė.

Ir taip, ir ne

Advokatai, paklausti, ar šis teismo sprendimas reiškia, kad galima atsisakyti teikti informaciją VMI argumentuojant, kad ten yra jautrių asmens duomenų, aiškina, jog atsakymas būtų: ir taip, ir ne.

„Teismas nepasakė, kad visais atvejais galima atsisakyti, tačiau suformavo taisyklę, jog toks reikalavimas turi būti adekvatus ir proporcingas. Kitaip tariant, teismas „tarp eilučių“ pasakė, kad jeigu mokesčių mokėtojas pateikia pakankamus finansinius duomenis, to VMI turi užtekti mokestiniam tyrimui atlikti, todėl prašyti pateikti dar ir pacientų sveikatos duomenis yra neadekvatu“, – dėsto „TGS Baltic“ advokatė.

„PwC Legal“ advokatas aiškina, kad jei VMI prašomi asmens duomenys yra priskirtini prie taip vadinamų „ypatingų“ asmens duomenų – t.y. susiję su fizinio asmens rasine ar etnine kilme, politiniais, religiniais, filosofiniais ar kitais įsitikinimais, naryste profesinėse sąjungose, sveikata, lytiniu gyvenimu, taip pat informacija apie asmens teistumą, tuomet remiantis šiuo precedentu įmonė gali atsisakyti teikti VMI prašomą informaciją.

„Kita vertus, jei prašomi „ypatingi“ asmens duomenys yra tiesiogiai susiję su VMI atliekamais kontrolės veiksmais ir nėra kitokių būdų, kuriais VMI galėtų gauti jos funkcijų vykdymui reikalingą informaciją, tuomet toks atsisakymas teikti info VMI, tikėtina, būtų nepagrįstas“, – kalba p. Gabartas.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Lošimų organizatoriams – finansinės baudos, draudimas dirbti visą parą 2

Azartinių lošimų organizatoriams už pažeidimus ateityje galės būti skiriamos baudos iki 50.000 Eur, jiems...

GPAIS rakštis: svarstomas naujas pereinamojo laikotarpio terminas Premium 5

Verslininkams su nerimu laukiant spalio 1 d., kai baigiasi Vieningos gaminių, pakuočių ir atliekų apskaitos...

Finansai
2018.09.25
„Novaturas“ ketina mažinti dividendus 4

Investuotojų baimės iš didžiausio Baltijos šalių kelionių organizatoriaus „Novaturo“ sulaukti mažesnių...

Rinkos
2018.09.25
Užkandinių tinklas „Subway“ Estijoje neišbrenda iš nuostolių

Amerikiečių greitojo maisto restoranų tinklo „Subway“ franšizės partneris Estijoje jau kelintus metus iš...

Maisto rinkinių verslas – ne tik daržoves supjaustyti 1

Maisto produktų su receptais, kaip gaminti valgius, prenumeratą pakeitė dar greitesnė ir paprastesnė valgių...

Ekspertai: pasaulyje – vėžio gydymo proveržis, o Lietuva atsilieka 15

Nepaisant pasaulinių laimėjimų, Lietuvoje išgyvenamumas sergant onkologiniais susirgimais išlieka vienas...

Laisvalaikis
2018.09.23
Maljorkoje atidarys viešbutį tik moterims 3

Maljorkoje planuojama atidaryti viešbutį, skirtą tik moterims. Verslininkai tikisi, kad tokia koncepcija...

Daugiausiai uždirbęs Lietuvos advokatas pernai gavo 2,2 mln. Eur pajamų 11

2,214 mln. Eur – tokios buvo didžiausios vieno Lietuvos advokato 2017 m. apmokestinamosios pajamos, rodo...

Religinis turizmas – vien popiežiaus vizito gali nepakakti

Rengiantis popiežiaus Pranciškaus vizitui, susigriebta, kad religinio ir piligriminio turizmo niša mūsų...

Kur daugiausia užsienyje keliavo Lietuvos gyventojai II ketv. 1

Į užsienį 2018 m. antrąjį ketvirtį keliavo 507.400 šalies gyventojų, arba 9,4% daugiau nei per tą patį 2017...

Po Lietuvą gyventojai šiemet keliavo daugiau, vienai kelionei išleido vidutiniškai 56 Eur

Šalies gyventojų kelionių su viena ir daugiau nakvynių skaičius 2018 m. pirmąjį pusmetį, palyginti su tuo...

Seimas pasipriešino nepavojingų atliekų degintojų apmokestinimui

Nepavojingų atliekų deginimas aplinkos taršos mokesčiu kol kas nebus apmokestinamas.  

Verslas ragina dar kartą pratęsti GPAIS pereinamąjį laikotarpį 6

Spalio 1 d. baigiasi Vieningos gaminių, pakuočių ir atliekų apskaitos informacinės sistemos (GPAIS),...

„Airbnb“ pakluso Eurokomisijai – keis kainų paskelbimo politiką 2

Apgyvendinimo paslaugų įsigijimo tarpininkavimo paslaugas teikianti interneto platforma „Airbnb“ įsipareigojo...

Verslo aplinka
2018.09.20
Pacų viešbutyje Vilniuje atidarytas dar vienas restoranas 6

Vilniuje, restauruotuose istoriniuose Pacų rūmuose, atidarytas dar vienas restoranas – „Nineteen18“. Jo...

Laisvalaikis
2018.09.19
„Lords LB“ statys pirmąjį Latvijoje „Holiday Inn“

Investicijų valdymo UAB „Lords LB Asset Management“ priklausantis fondas statys „Holiday Inn“ prekės ženklo...

Statyba ir NT
2018.09.19
Suklupai? Tai dar ir pastumsim 14

Seimas po pateikimo pritarė įstatymų pataisoms, kurios leistų apriboti antstolių įkainius bei jų savivalę,...

Restoranų pajamas augina ne tik kylančios kainos Premium

Restoranams ir kavinėms 2018-ieji žada būti dar vieni geri metai. Statistikos duomenimis, šiemet sausį–liepą...

TOP 20 restoranų pagal 2017–ųjų pelną ir pajamas Premium 6

2017-ieji kavinėms ir restoranams taip pat buvo geri. Pajamas didino 17-a iš 20-ies į VŽ sudarytą didžiausių...

„Deloitte Legal“ turi naują asocijuotą partnerį

Advokatų kontoros „PricewaterhouseCoopers Legal Bukauskas ir partneriai“ teisininkas Herkus Gabartas tapo...

Vadyba
2018.09.18

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau