VMI akibrokštas: pareikalavo pacientų sveikatos kortelių

Publikuota: 2018-01-26
Atnaujinta 2018-01-26 17:10
Erika Jurgutytė, „TGS Baltic“ advokatė: „Ši byla reikšminga ne tik pacientų asmens duomenis tvarkančioms sveikatos įstaigoms, bet ir visai visuomenei“. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Erika Jurgutytė, „TGS Baltic“ advokatė: „Ši byla reikšminga ne tik pacientų asmens duomenis tvarkančioms sveikatos įstaigoms, bet ir visai visuomenei“. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Teismas nusprendė, jog Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) prasilenkė su įstatymu, kuomet iš privačios ginekologijos klinikos pareikalavo, kad ši mokestiniam tyrimui atlikti pateiktų savo pacientų sveikatos korteles.

„Tai pirmoji tokia byla teismų praktikoje. Ji reikšminga ne tik sveikatos įstaigoms, tvarkančioms pacientų asmens duomenis, bet ir visai visuomenei. Buvo sprendžiama, ar VMI, atlikdama mokestinį tyrimą, gali prašyti pateikti ypač konfidencialius pacientų duomenis – apie asmens sveikatą “, – sako Erika Jurgutytė, kliniką teisme atstovavusi advokatų kontoros „TGS Baltic“ advokatė.

Ginekologijos kliniką valdanti mažoji bendrija „Jonaičiai ir ko“ į teismą kreipėsi po to, kai VMI, siekdama nustatyti ir pašalinti trūkumus bei prieštaravimus pelno mokesčio apskaičiavimo, deklaravimo ir sumokėjimo srityje, davė nurodymą paruošti 3 m. laikotarpio klinikos pacientų korteles. Į šias korteles yra įrašoma visa informacija apie paciento sveikatos būklę.

Gynė pacientų privatumą

Violeta Jonaitienė, gydytoja ir „Jonaičiai ir ko“ vadovė, pasakoja, kad ryžtis apskųsti VMI reikalavimą paskatino siekis apginti pacientų teises.

Anot jos, niekur pasaulyje asmens sveikatos duomenys mokesčių inspekcijai neteikiami, nes informacija apie pacientų sveikatą yra konfidenciali ir tokiems duomenims taikytina aukščiausiai apsauga.

„Koks žmogus norėtų, kad jo ligos istorija su įrašais apie, pvz., nevaisingumus , nėštumo nutraukimus, venerines ligas, būtų skaitoma mokesčių inspekcijos darbuotojų, kur kokia nors Petrutė, pamačiusi, kad jos kaimynė Kazytė nutraukė nėštumą , paskelbtų apie tai aplinkiniams: ar tu žinai, ji nutraukė nėštumą ir susirgo chlamidijoze? Kas norės eiti pas gydytoją, kuris pašaliečiams išviešina tokius jautrius duomenis? Būtent todėl ir kreipėmės į teismą“, – kalba klinikos vadovė.

Ji primena, kad duomenis apie asmens sveikatą galima pateikti tik tokiu atveju, jei jų prašo prokurorai, nes įtariamas nusikaltimas.

„Jokiais kitais atvejais tokie duomenys yra neteiktini, nes tai yra žmogaus privatūs duomenys, kurių negalima niekam išviešinti. Dėl to ta byla ir buvo laimėta. Institucijos, tarp jų ir VMI, turi nustatytas elgesio ribas. Yra finansiniai duomenys, ir yra asmeniniai, tegul VMI tikrina finansinius“, – kalba p. Jonaitienė.

Ką pasakė teismas

Kliniką atstovavusi advokatė, aiškina, kad Lietuvos vyriausiasis administracinis panaikino minėtą VMI nurodymą, remdamasis tuo, kad duomenys apie pacientų sveikatą nebuvo tiesiogiai susiję su atliekamu mokestiniu tyrimu ir nebuvo būtini tam, kad VMI galėtų teisingai atlikti mokestinį tyrimą.

„Tokių bylų teismų praktikoje iki šiol nebuvo. Teismas suformulavo taisyklę, jog VMI nurodymas turi būti adekvatus ir proporcingas“, – dėsto p. Jurgutytė.

Herkus Gabartas, advokatų kontoros „PwC Legal“ Mokestinių ginčų ir bylinėjimosi praktikos vadovas, sako, kad nutartis šioje byloje nėra kažkokia revoliucija, tačiau gana gerai iliustruoja vis dar neretai pasitaikančio VMI piktnaudžiavimo savo teisėmis atvejus.

nuotrauka::1left

„Teismas iš esmės pakartojo, kad VMI turi teisę reikalauti iš mokesčio mokėtojų tik tokių duomenų, kurie yra būtini konkrečiai VMI funkcijai vykdyti, o jeigu prašoma informacija yra susijusi su asmens duomenimis, pvz., žmogaus sveikata, tuomet toks VMI reikalavimas papildomai turi atitikti ir griežtus asmens duomenų tvarkymo principus“, – dėsto jis.

Pasak jo, praktikoje pasitaikė ir daugiau atvejų, kai VMI reikalavimas pateikti informaciją buvo pripažintas pertekliniu.

VMI: mes turime teisę

Eglė Ramanauskienė, VMI Kontrolės departamento direktorė, VŽ atsiųstame komentare aiškina, kad informacija iš pacientų kortelių VMI yra reikalinga tuo atveju, jei nustatoma rizika, jog mokesčių mokėtojas neapskaito visų pajamų ir galimai slepia mokesčius.

Kai smulkus verslas neišsaugo ir nepateikia VMI klientų vizitų pas gydytoją skaičiaus, iš pacientų kortelių VMI gali nustatyti užfiksuotus apsilankymus pas gydytoją, palyginti šią informaciją su apskaitoje užfiksuotomis pajamomis.

Tuo tarpu klinikos vadovė aiškina, kad spręsti apie pajamas iš vizitų skaičiaus ne visuomet galima, nes pacientų vizitai apmokestinami skirtingai arba išvis neapmokestinami.

„Už paslaugas galiu imti standartinį įkainį, galiu taikyti mažesnį tarifą ar išvis neimti nieko, nes yra šeimos nariai, giminės ar darbuotojų draugai, yra pakartotiniai vizitai ir t.t. Į korteles įrašome informacija apie pacientą ir po telefoninių pokalbių, ir nebūtinai už juos imami pinigai“, – teigia p. Jonaitienė.

VMI atstovė pabrėžia, kad vykdydama savo funkcijas, institucija renka informaciją tik apie klientų apsilankymų skaičių, ir tik tiek, kiek ji reikalinga mokestinių prievolių nustatymui.

„ VMI kreipėsi į Valstybinę duomenų inspekciją, kuri patvirtino, kad mokesčių administratorius turi teisę gauti pacientų kortelių duomenis ir juos naudoti“, – pabrėžia p. Ramanauskienė. Anot jos , sprendimas minimoje byloje buvo priimtas nagrinėjant konkrečią situaciją ir nepaneigia VMI teisės gauti pavestoms funkcijoms atlikti reikalingos informacijos.

„Šiuo atveju teismas nutarė, jog nurodymas pateikti duomenis buvo neproporcingas, t. y. prieš tai dar nepasinaudojus kitais galimais informacijos šaltiniais. VMI atsižvelgs į šį teismo sprendimą, tačiau juo nėra paneigiama VMI teisė reikalauti duomenų iš mokesčių mokėtojų, kai tokie duomenys yra būtini mokesčių administravimo funkcijoms vykdyti“, – komentuoja VMI atstovė.

Ir taip, ir ne

Advokatai, paklausti, ar šis teismo sprendimas reiškia, kad galima atsisakyti teikti informaciją VMI argumentuojant, kad ten yra jautrių asmens duomenų, aiškina, jog atsakymas būtų: ir taip, ir ne.

„Teismas nepasakė, kad visais atvejais galima atsisakyti, tačiau suformavo taisyklę, jog toks reikalavimas turi būti adekvatus ir proporcingas. Kitaip tariant, teismas „tarp eilučių“ pasakė, kad jeigu mokesčių mokėtojas pateikia pakankamus finansinius duomenis, to VMI turi užtekti mokestiniam tyrimui atlikti, todėl prašyti pateikti dar ir pacientų sveikatos duomenis yra neadekvatu“, – dėsto „TGS Baltic“ advokatė.

„PwC Legal“ advokatas aiškina, kad jei VMI prašomi asmens duomenys yra priskirtini prie taip vadinamų „ypatingų“ asmens duomenų – t.y. susiję su fizinio asmens rasine ar etnine kilme, politiniais, religiniais, filosofiniais ar kitais įsitikinimais, naryste profesinėse sąjungose, sveikata, lytiniu gyvenimu, taip pat informacija apie asmens teistumą, tuomet remiantis šiuo precedentu įmonė gali atsisakyti teikti VMI prašomą informaciją.

„Kita vertus, jei prašomi „ypatingi“ asmens duomenys yra tiesiogiai susiję su VMI atliekamais kontrolės veiksmais ir nėra kitokių būdų, kuriais VMI galėtų gauti jos funkcijų vykdymui reikalingą informaciją, tuomet toks atsisakymas teikti info VMI, tikėtina, būtų nepagrįstas“, – kalba p. Gabartas.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Turkijoje šiemet atostogavo 190.000 Lietuvos gyventojų 6

Turkijos kultūros ir turizmo ministerijos paskelbta naujausia turizmo statistika rodo, kad Lietuvos turistų...

Algos didžiausiose odontologijos įmonėse – skirtumai matuojami kartais 11

“Sodros“ duomenys leidžia palyginti, kuriose iš dvidešimties didžiausių pagal 2017 m. pajamas Lietuvos...

„Tele2“ už 0,25 mln. Eur atnaujino saloną „Akropolyje“ 7

Šeštadienį mobiliojo ryšio operatorė „Tele2“ atidarė atnaujintą 120 kv. m ploto prekybos saloną Vilniaus...

„Stiklių“ restorane – revoliucija

Gera žinia tiems, kurie nekantrauja išbandyti, kuo nustebins vilniškio „Relais & Ch?teaux Stikliai Hotel“...

Laisvalaikis
2018.12.07
Birštonas rengia naują strategiją – kvies verslo įmones atvykti „darbostogų“ Premium 3

Itin spartų turistų srautų augimą fiksuojantis Birštonas rengia naują kurorto koncepciją, kurios tikslas –...

Smegenų mankštą pavertė verslu: pasiūlymų plėtrai vos atsigina Premium

Vaikai nori mokytis, bet tik įdomiai – tai patvirtina pagal franšizę dirbanti „Menar“ akademija, kurią...

Buvę „Ellex Valiuno“ partneriai steigia naują advokatų kontorą „Walless“ 36

Buvę vienos didžiausių Lietuvoje advokatų kontorų „Ellex Valiunas“ partneriai kartu su kitais partneriais...

Vyriausybė pritarė žalos be kaltės atlyginimo modeliui 5

Ministrų kabinetas pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) siūlomiems įstatymų pakeitimams, kuriuos...

Finansai
2018.12.05
Odontologų verslas – erdvės branginti paslaugas vis mažiau Premium 11

Odontologijos paslaugų rinkai 2019 m., kaip ir 2018-ieji, žada būti augimo metai. Tačiau konkurencija arši,...

„Barclays“ pasitraukimas užgožė žinią apie įsigijimo sandorį Premium 20

„Barclays“ pasitraukimas nėra suprastėjusios verslo aplinkos Lietuvoje rodiklis, nors gerinant šią sritį dar...

Rinkos
2018.12.04
S. Skvernelis apie „Barclays“ pasitraukimą: tuščia vieta nebūna 24

Premjeras nesureikšmina Jungtinės Karalystės banko „Barclays“ sprendimo trauktis iš Lietuvos. Saulius...

Finansai
2018.12.04
„Novaturas“ pasirašė ilgalaikę sutartį su „GetJet Airlines“ 17

Kelionių organizavimo AB „Novaturas“ pasirašė ilgalaikę sutartį su oro vežėju „GetJet Airlines“.

„Barclays“ darbuotojams Vilniuje pristato verslo planus

Jungtinės Karalystės (JK) banko „Barclays“ antradienį Vilniaus padalinio darbuotojus teigia informuosiantis...

Finansai
2018.12.04
„Foodout.lt“ bankrutuoja, kaltinami buvę vadovai Premium 9

UAB „Foodout.lt“ bankrutuoja. Tai VŽ patvirtino Marius Neviera, dabartinis įmonės direktorius, jos vairą...

Technologijos
2018.12.04
Lietuvos virėjai iš pasaulio čempionato parsivežė bronzą 1

Liuksemburge vykusiame pasaulio kulinarijos čempionate „Culinary World Cup 2018“ Lietuvos nacionalinė šefų...

Laisvalaikis
2018.12.03
Gėlininkių istorijos: kodėl metė gerus darbus ir ėmėsi verslo 1

Gėlės moteris kartais pavilioja taip, kad dėl jų atsisako gerai apmokamo darbo ir karjeros. Nors verslininkių...

Vadyba
2018.12.03
Prieš Naujuosius Vilniuje atidaro naują baseiną 6

Vilniaus miesto savivaldybė skelbia, kad naujasis Fabijoniškių baseinas bus atidarytas šių metų gruodžio 31...

Buvę „TGS Baltic“ teisininkai steigia naują advokatų kontorą 25

Lietuvos teisės paslaugų rinkoje naujas žaidėjas – advokatų profesinė bendrija WINT. Jos komandos branduolį...

Europos viešbučiams spalis buvo maloningas

Europos viešbučių industrija spalį gerino pagrindinius veiklos rodiklius, rodo „STR Global“ duomenys.

„Courtyard by Marriott“ Europoje suplanavo sparčią plėtrą 1

Didžiausias pasaulyje viešbučių tinklas „Marriott International“ per dvejus metus Europoje planuoja atidaryti...

Statyba ir NT
2018.12.01

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau