VMI akibrokštas: pareikalavo pacientų sveikatos kortelių

Publikuota: 2018-01-26
Atnaujinta 2018-01-26 17:10
Erika Jurgutytė, „TGS Baltic“ advokatė: „Ši byla reikšminga ne tik pacientų asmens duomenis tvarkančioms sveikatos įstaigoms, bet ir visai visuomenei“. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Erika Jurgutytė, „TGS Baltic“ advokatė: „Ši byla reikšminga ne tik pacientų asmens duomenis tvarkančioms sveikatos įstaigoms, bet ir visai visuomenei“. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Teismas nusprendė, jog Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) prasilenkė su įstatymu, kuomet iš privačios ginekologijos klinikos pareikalavo, kad ši mokestiniam tyrimui atlikti pateiktų savo pacientų sveikatos korteles.

„Tai pirmoji tokia byla teismų praktikoje. Ji reikšminga ne tik sveikatos įstaigoms, tvarkančioms pacientų asmens duomenis, bet ir visai visuomenei. Buvo sprendžiama, ar VMI, atlikdama mokestinį tyrimą, gali prašyti pateikti ypač konfidencialius pacientų duomenis – apie asmens sveikatą “, – sako Erika Jurgutytė, kliniką teisme atstovavusi advokatų kontoros „TGS Baltic“ advokatė.

Ginekologijos kliniką valdanti mažoji bendrija „Jonaičiai ir ko“ į teismą kreipėsi po to, kai VMI, siekdama nustatyti ir pašalinti trūkumus bei prieštaravimus pelno mokesčio apskaičiavimo, deklaravimo ir sumokėjimo srityje, davė nurodymą paruošti 3 m. laikotarpio klinikos pacientų korteles. Į šias korteles yra įrašoma visa informacija apie paciento sveikatos būklę.

Gynė pacientų privatumą

Violeta Jonaitienė, gydytoja ir „Jonaičiai ir ko“ vadovė, pasakoja, kad ryžtis apskųsti VMI reikalavimą paskatino siekis apginti pacientų teises.

Anot jos, niekur pasaulyje asmens sveikatos duomenys mokesčių inspekcijai neteikiami, nes informacija apie pacientų sveikatą yra konfidenciali ir tokiems duomenims taikytina aukščiausiai apsauga.

„Koks žmogus norėtų, kad jo ligos istorija su įrašais apie, pvz., nevaisingumus , nėštumo nutraukimus, venerines ligas, būtų skaitoma mokesčių inspekcijos darbuotojų, kur kokia nors Petrutė, pamačiusi, kad jos kaimynė Kazytė nutraukė nėštumą , paskelbtų apie tai aplinkiniams: ar tu žinai, ji nutraukė nėštumą ir susirgo chlamidijoze? Kas norės eiti pas gydytoją, kuris pašaliečiams išviešina tokius jautrius duomenis? Būtent todėl ir kreipėmės į teismą“, – kalba klinikos vadovė.

Ji primena, kad duomenis apie asmens sveikatą galima pateikti tik tokiu atveju, jei jų prašo prokurorai, nes įtariamas nusikaltimas.

„Jokiais kitais atvejais tokie duomenys yra neteiktini, nes tai yra žmogaus privatūs duomenys, kurių negalima niekam išviešinti. Dėl to ta byla ir buvo laimėta. Institucijos, tarp jų ir VMI, turi nustatytas elgesio ribas. Yra finansiniai duomenys, ir yra asmeniniai, tegul VMI tikrina finansinius“, – kalba p. Jonaitienė.

Ką pasakė teismas

Kliniką atstovavusi advokatė, aiškina, kad Lietuvos vyriausiasis administracinis panaikino minėtą VMI nurodymą, remdamasis tuo, kad duomenys apie pacientų sveikatą nebuvo tiesiogiai susiję su atliekamu mokestiniu tyrimu ir nebuvo būtini tam, kad VMI galėtų teisingai atlikti mokestinį tyrimą.

„Tokių bylų teismų praktikoje iki šiol nebuvo. Teismas suformulavo taisyklę, jog VMI nurodymas turi būti adekvatus ir proporcingas“, – dėsto p. Jurgutytė.

Herkus Gabartas, advokatų kontoros „PwC Legal“ Mokestinių ginčų ir bylinėjimosi praktikos vadovas, sako, kad nutartis šioje byloje nėra kažkokia revoliucija, tačiau gana gerai iliustruoja vis dar neretai pasitaikančio VMI piktnaudžiavimo savo teisėmis atvejus.

nuotrauka::1left

„Teismas iš esmės pakartojo, kad VMI turi teisę reikalauti iš mokesčio mokėtojų tik tokių duomenų, kurie yra būtini konkrečiai VMI funkcijai vykdyti, o jeigu prašoma informacija yra susijusi su asmens duomenimis, pvz., žmogaus sveikata, tuomet toks VMI reikalavimas papildomai turi atitikti ir griežtus asmens duomenų tvarkymo principus“, – dėsto jis.

Pasak jo, praktikoje pasitaikė ir daugiau atvejų, kai VMI reikalavimas pateikti informaciją buvo pripažintas pertekliniu.

VMI: mes turime teisę

Eglė Ramanauskienė, VMI Kontrolės departamento direktorė, VŽ atsiųstame komentare aiškina, kad informacija iš pacientų kortelių VMI yra reikalinga tuo atveju, jei nustatoma rizika, jog mokesčių mokėtojas neapskaito visų pajamų ir galimai slepia mokesčius.

Kai smulkus verslas neišsaugo ir nepateikia VMI klientų vizitų pas gydytoją skaičiaus, iš pacientų kortelių VMI gali nustatyti užfiksuotus apsilankymus pas gydytoją, palyginti šią informaciją su apskaitoje užfiksuotomis pajamomis.

Tuo tarpu klinikos vadovė aiškina, kad spręsti apie pajamas iš vizitų skaičiaus ne visuomet galima, nes pacientų vizitai apmokestinami skirtingai arba išvis neapmokestinami.

„Už paslaugas galiu imti standartinį įkainį, galiu taikyti mažesnį tarifą ar išvis neimti nieko, nes yra šeimos nariai, giminės ar darbuotojų draugai, yra pakartotiniai vizitai ir t.t. Į korteles įrašome informacija apie pacientą ir po telefoninių pokalbių, ir nebūtinai už juos imami pinigai“, – teigia p. Jonaitienė.

VMI atstovė pabrėžia, kad vykdydama savo funkcijas, institucija renka informaciją tik apie klientų apsilankymų skaičių, ir tik tiek, kiek ji reikalinga mokestinių prievolių nustatymui.

„ VMI kreipėsi į Valstybinę duomenų inspekciją, kuri patvirtino, kad mokesčių administratorius turi teisę gauti pacientų kortelių duomenis ir juos naudoti“, – pabrėžia p. Ramanauskienė. Anot jos , sprendimas minimoje byloje buvo priimtas nagrinėjant konkrečią situaciją ir nepaneigia VMI teisės gauti pavestoms funkcijoms atlikti reikalingos informacijos.

„Šiuo atveju teismas nutarė, jog nurodymas pateikti duomenis buvo neproporcingas, t. y. prieš tai dar nepasinaudojus kitais galimais informacijos šaltiniais. VMI atsižvelgs į šį teismo sprendimą, tačiau juo nėra paneigiama VMI teisė reikalauti duomenų iš mokesčių mokėtojų, kai tokie duomenys yra būtini mokesčių administravimo funkcijoms vykdyti“, – komentuoja VMI atstovė.

Ir taip, ir ne

Advokatai, paklausti, ar šis teismo sprendimas reiškia, kad galima atsisakyti teikti informaciją VMI argumentuojant, kad ten yra jautrių asmens duomenų, aiškina, jog atsakymas būtų: ir taip, ir ne.

„Teismas nepasakė, kad visais atvejais galima atsisakyti, tačiau suformavo taisyklę, jog toks reikalavimas turi būti adekvatus ir proporcingas. Kitaip tariant, teismas „tarp eilučių“ pasakė, kad jeigu mokesčių mokėtojas pateikia pakankamus finansinius duomenis, to VMI turi užtekti mokestiniam tyrimui atlikti, todėl prašyti pateikti dar ir pacientų sveikatos duomenis yra neadekvatu“, – dėsto „TGS Baltic“ advokatė.

„PwC Legal“ advokatas aiškina, kad jei VMI prašomi asmens duomenys yra priskirtini prie taip vadinamų „ypatingų“ asmens duomenų – t.y. susiję su fizinio asmens rasine ar etnine kilme, politiniais, religiniais, filosofiniais ar kitais įsitikinimais, naryste profesinėse sąjungose, sveikata, lytiniu gyvenimu, taip pat informacija apie asmens teistumą, tuomet remiantis šiuo precedentu įmonė gali atsisakyti teikti VMI prašomą informaciją.

„Kita vertus, jei prašomi „ypatingi“ asmens duomenys yra tiesiogiai susiję su VMI atliekamais kontrolės veiksmais ir nėra kitokių būdų, kuriais VMI galėtų gauti jos funkcijų vykdymui reikalingą informaciją, tuomet toks atsisakymas teikti info VMI, tikėtina, būtų nepagrįstas“, – kalba p. Gabartas.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Tyrimas: medicinos sektoriaus pirkimams trūksta skaidrumo 2

Valstybinės sveikatos priežiūros įstaigos 2007-2016 m. neracionaliai leido valstybės biudžeto pinigus...

Birštono „Vytautas mineral SPA“ siūlo atsiskaityti bitkoinais

Prašmatniausias Birštono sveikatingumo ir poilsio kompleksas „Vytautas mineral SPA“ paskelbė savo klientams...

Laisvalaikis
2018.04.18
Be modernios veterinarijos klinikos, Ukmergėje – ir greitoji pagalba gyvūnams Premium

Įgyvendinti kadaise puoselėtą svajonę versle užtenka kelių dalykų – patirties, lėšų investicijoms ir tinkamų...

Konkurencijos taryba VP grupės akcininkams leido investuoti į viešbučius Rumunijoje

Lietuvos Konkurencijos taryba leido vykdyti sandorį, kuriuo vienos didžiausių Lietuvoje verslo grupių...

Statyba ir NT
2018.04.17
Restoraną vietoje Italijos įkūrė Anykščiuose ir neprašovė Premium

Šeimos restoranas „5 Taškai“ garsina Anykščius gastronomijos žemėlapyje, nors jo įkūrėjai per metus reklamai...

Dar kuriant kavinę, kurioje svarbiausia žaisti, klientai jau buvo žinomi Premium

Kai norima įprasminti savo pomėgį, galima bendraminčius, kurie domisi fantastiniais žaidimais, suburti...

Birštono fenomenas: kyla sparčiausiai iš visų Lietuvos kurortų Premium

Mineraliniais vandenimis garsėjančiame Birštono kurorte pernai turistų srautas šoktelėjo net 55%. Tokiu...

„Teisės PRO“: metų teisininko rinkimų finalininkai

Baigėsi pirmieji atrankos etapai „Verslo žinių“ ir „Infolex“ drauge su Bendrovių ir institucijų teisininkų...

Džiaugtasi per anksti – taikos sutartis dėl „Metrail“ ima tolti Premium

Gamintojų teigimu, derybos dėl sąlygų, kuriomis būtų ga­lima sudaryti taikos sutar-tį ginče dėl „Metrail“,...

Darbdavys per galvą gali verstis – paskutinį žodį vis tiek taria darbuotojas Premium 1

Aptarnavimo sektoriuje įspūdį apie įmonę labiausiai lemia darbuotojai, o juos išmokyti dirbti taip, kad...

MTTC augimą lėmė paslaugų eksporto plėtra 2

Mobiliųjų telefonų priežiūros ir remonto paslaugas teikiančios bendrovės „Mobiliųjų telefonų techninis...

Technologijos
2018.04.12
Tyrimas: laidojimo versle šešėlis sudaro iki 60% 1

Laidojimo paslaugų verslo nesumokamų mokesčių suma gali siekti beveik 14 mln. Eur per metus, rodo 2017 m.

Pristatė įrankį, leidžiantį stebėti dar tik svarstomus teisės aktus

Lobistų kontora „Vento Nuovo“ sukūrė teisės aktų stebėsenos sistemą „Lex Lietuva“. Ji leidžia gauti...

Technologijos
2018.04.11
Kada komunikacija atveria kelius į sėkmę Rėmėjo turinys 3

Turite puikų produktą, apie kurį klientai atsiliepia geriausiais žodžiais, jo kaina – konkurencinga rinkoje,...

Vadyba
2018.04.11
Didžiausios algos sporto centruose vasarį 2

VŽ surikiavo šalies sporto klubus ir centrus pagal šiemet vasario mėnesį mokėtą vidutinį mėnesio atlyginimą.

BDAR: kaip ruošiasi ir ko bijo viešbučiai Premium 1

Viešbučių valdytojai tvirtina darbus, reikalingus prisitaikyti prie milžiniškomis baudomis grasinančio ES...

Verslas be biuro ar parduotuvės. Ką daryti, kad klientai nebijotų pirkti Premium

Kuo mažesnės sąnaudos, tuo patrauklesnę kainą galima pasiūlyti pirkėjui. E. prekyba leidžia išvengti...

Rinkodara
2018.04.09
Biurų rinka: veiksmas iš Vilniaus keliasi į Kauną 4

Po pastarųjų dviejų itin aktyvių metų Vilniaus biurų rinka pereina į nuosaikesnio augimo etapą. Lietuvos...

Statyba ir NT
2018.04.07
„Tez Tour“ vadovas: rinka sparčiai auga, bet daugėja ir iššūkių Premium

2017-ieji išvykstamojo turizmo firmoms buvo dosnūs. Štai kelionių užsakomaisiais skrydžiais organizatorė UAB...

Vilniuje vyksta 25-oji grožio industrijos paroda „Pelenė“

Balandžio 6–8 d. Vilniuje, Lietuvos parodų ir kongresų centre „Litexpo“, vyksta didžiausia Baltijos šalyse...

Laisvalaikis
2018.04.06

Verslo žinių pasiūlymai

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau