Svarbiausi 2017 m. įvykiai turizme: nuo netikrų nuotraukų skandalo iki neįvykusio „Novaturo" pardavimo

Publikuota: 2017-12-29
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Turizmo sektoriui 2017-ieji buvo audringi. Iššūkių pažėrė Vilniaus oro uosto rekonstrukcija. Netikrų nuotraukų skandalas priminė, kad Lietuvos pristatymas pasauliui – sritis, kurioje turime pasitempti. Visgi nepaisant klaidų ir išbandymų metai buvo geri: Lietuvą aplankiusių turistų skaičius 2017 m. toliau didėjo. Optimistiškai nuteikia ir artėjantys 2018 –ieji.

Apžvelgiame pagrindinius 2017 m. įvykius turizmo sektoriuje.

Nuotraukos kainavo postą

nuotrauka::1left

Didžiauasias 2017 metų skandalas turizmo sektoriuje driokstelėjo vasarį. Naujojo Lietuvos kultūros ir gamtos paveldą reprezentuojančio šūkio „Lithuania. Real is beautiful“ komunikacija socialiniuose tinkluose apkarto paaiškėjus, kad reklamuojant Lietuvą vietoj lietuviškų vaizdų pasitelktos nuotraukos iš kitų šalių. Pavyzdžiui, nuotrauką, kuri neva vilioja žiemišku vaizdu Neringoje, galima rasti fotobanke „Shutterstock“, o šis kadras yra padarytas Slovakijoje, ir tokių nuotraukų yra ne viena.

Netikrų nuotraukų skandalas išvertė iš posto Turizmo departamento vadovę Jurgitą Kazlauskienę.

Kongresų centro teks palaukti

Kirtis konferenciniam turizmui. Įtarusi galimą korupciją, vasarį VĮ Turto bankas nutraukia Vilniaus koncertų ir sporto rūmų rangos darbų viešojo pirkimo procedūras.

Taigi viltis, kad Vilniaus sporto rūmus jau 2018 m. pavyks paversti moderniu kongresų centru ir šitaip paskatinti konferencinį turizmą, jau metų pradžioje ėmė po truputį blėsti.

Galutinai ji užgęsta rudenį: dėl teisėsaugos tyrimų įstrigus viešųjų pirkimų procedūroms, spalį ministrų kabinetas nutarė pavėlinti Vilniaus koncertų ir sporto rūmų rekonstrukcijos terminą – juos kongreso veiklai tikimasi pritaikyti iki 2021-ųjų.

Anksčiau buvo numatyta, kad rūmai bus rekonstruoti 2018-aisiais, o kongresai, konferencijos ir kultūros renginiai čia vyks jau nuo 2019-ųjų.

nuotrauka::2right

Metų sandoris, kuris neįvyko

Birželį paskelbta Lenkijos įmonių fondas VI (PEF VI), privataus kapitalo fondas, kurį valdo „Enterprise Investors“, ir mažieji akcininkai pasirašė sutartį, kuria pardavė „Novaturą“ – turizmo kelionių organizavimo lyderį Baltijos regione. Pirkėjas „Itaka Holdings“ – didžiausia kelionių organizavimo įmonė Lenkijoje ir svarbiausias kelionių organizatorius Centrinėje ir Rytų Europoje. Potencialaus sandorio vertė neatskleidžiama.

Šis pardavimas neabejotinai turėjo tapti didžiausiu metų sandoriu Lietuvos turizmo sektoriuje. Tačiau pardavimas taip ir neįvyko.

Lapkritį „Novaturo“ savininkė Lenkijos privataus kapitalo investicijų bendrovės „Enterprise Investors“ pranešė, kad prieš 4 mėnesius pasirašytas susitarimas dėl pardavimo įšaldomas nesulaukus konkurenciją prižiūrinčių institucijų leidimo.

„Kidy Tour“ plėtra

Vos prieš metus veiklą pradėjęs verslininkui Gediminui Žemeliui priklausantis Lietuvos kelionių organizatorius „Kidy Tour“ 2017 m. buvo sparčiausiai plėtrą užsienyje vykdantis turizmo sektoriaus dalyvis.

Vasarą „Kidy Tour“ įkėlė koją į Rusiją. Nuo birželio 27 d. jis maskviečiams pasiūlė keliones į Antalijos kurortą Turkijoje. Turistai į Antaliją skraidinami iš pamaskvėje esančio Žukovskio oro uosto, kurio vienas iš akcininkų yra p. Žiemeliui priklausanti „Avia Solutions Group“.

Rudenį „Kidy Tour“ pradėjo veiklą Latvijoje. Latvija tapo ketvirtoji šalis po Lietuvos, Estijos ir Rusijos, kurioje veikia šis kelionių organizatorius. Veiklos geografija, tikėtina, plėsis, nes „Kidy Tour“ dairosi naujų rinkų.

Viešbučių nerimas

2017-ieji viešbutininkams labiausiai įsiminė dėl valdžios ketinimų panaikinti iki šiol viešbučiams taikytą 9% PVM lengvatą. Nuogąstauta, kad nuo 2018 m. planuojamas PVM lengvatos viešbučiams panaikinimas stabdys investicijas šiame sektoriuje. Štai „Vičiūnų“ grupė vasarą apsiskelbė, kad tuo atveju, jei pakils PVM, stabdys viešbučio „Hilton“ statybos projektą Vilniuje.

Visgi mūšį dėl lengvatos viešbučiams pavyko laimėti. Valdantieji nusprendė, jog šis sektorius ir toliau mokės 9% PVM.

Plėtra Birštone

Judesiai sanatorinio turizmo segmente: vasarą Birštone duris atvėrė naujas „Eglės“ sanatorijos gyvenamasis korpusas su funkcinės diagnostikos ir reabilitacijos centru.

O metų pabaigoje paskelbta, kad Birštono kurorto viešbutis „Royal SPA Residence“ tampa tarptautinio tinklo „Accor Hotels“ dalimi. Po rekonstrukcijos 2019 m. šis Birštono viešbutis pakeis pavadinimą į „Mercure Birštonas Royal SPA Hotel“.

Metų iššūkis

nuotrauka::3left

Didžiausiu 2017 m. išbandymu turizmo sektoriui galima pavadinti Tarptautinio Vilniaus oro uosto (TVOU) rekonstrukciją, vykusią 2017 m. nuo liepos vidurio iki rugpjūčio vidurio. Jos metu sostinės oro uostas buvo uždarytas 35 dienoms, o dauguma skrydžių bus perkelta į Kauno oro uostą arba išvis nutraukti.

Artėjant rekonstrukcijai dalis politikų ir verslo atstovų platino abejonių bei panikos kupinus pareiškimus apie galimą visos oro transporto sistemos veiklos sujaukimą ir chaosą, taip pat turistų srauto į Lietuvą stiprų sumažėjimą.

Tačiau rudenį suskaičiavus rezultatus pripažinta, kad nerimauta be reikalo. Oro uostai tvarkėsi puikiai.

Praktiškai nesumažėjo ir turistų skaičius. Statistikos duomenimis, šalies apgyvendinimo įstaigose 2017 m. trečiąjį ketvirtį apgyvendinta 549.200 užsieniečių, tai yra vos 0,2 % mažiau nei 2016 m. atitinkamą ketvirtį.

Iš viso 2017 m. sausio–rugsėjo mėnesiais apgyvendinimo įstaigos sulaukė 1,2 mln. užsieniečių, 3,2 % daugiau nei per tą patį 2016 m. laikotarpį.

Virto dar viena kėdė

Vasarą iš pareigų atleidžiamas už turizmo ir verslo skatinimą sostinėje atsakingos VšĮ „Go Vilnius“ vadovas Darius Udrys. Pasak mero Remigijaus Šimašiaus, vadovas neišnaudojo viso įstaigos potencialo ir nepakankamai ambicingai siekė užsibrėžtų tikslų.

Tuo tarpu p. Udrys įžvelgė kitų motyvų. Esą jis buvęs atleistas dėl Miesto tarybos nario Adomo Bužinsko „paskleistų melagingų kaltinimų“, susijusių su p. Udrio pažiūromis į Lietuvos partizanus.

nuotrauka::4 right

Šansas Vilniui

Vasarą paskelbiama, kad Lietuvos sostinė Vilnius kartu su kitomis šešiomis ES šalimis – Kipru, Belgija, Čekija, Vokietija, Prancūzija ir Austrija – įtraukiama į UNESCO maršrutą „Romantiškoji Europa“.

Pripažinimas Japonijoje

Ruduo Lietuvai atnešė net du Japonijos turizmo apdovanojimus.

Japonijos kelionių organizatorių asociacija (JATA) apdovanojo Valstybinį turizmo departamentąuž ilgalaikį ir sėkmingą bendradarbiavimą su Latvija ir Estija pristatant Baltijos regioną Japonijoje ir auginant turizmo srautus iš Tekančios saulės šalies. Antrasis apdovanojimas skirtas VŠį „Kaunas IN“ už diplomato Chiune Sugiharos atminimo kelią Kaune ir jo viešinimą.

Užsimojo reorganizuoti

Po trijų nesėkmingų bandymų rasti naują Valstybinio turizmo departamento vadovą, lapkritį nuspręsta konkursą užimti šį postą išvis nutraukti. Taip pat paskelbta apie ketinimus šį departamentą pertvarkyti į viešąją įstaigą. Pertvarkos planą Ūkio ministerija žada pristatyti 2018 m. vasarį.

Nauja rinkliava sostinėje

Vilnius išsprendė problemą, kur gauti lėšų Vilniaus, kaip turizmo krypties, reklamai užsienio rinkose. Gruodį Vilniaus m. valdžia patvirtino taip vadinamą „pagalvės mokestį“ – turizmo rinkliavą. Rinkliava įsigalios nuo 2018 m. liepos 1 d. ir sieks 1 Eur vienam asmeniui už vieną nakvynę.

Lietuvos restoranams – Skandinavijos „Michelin‘ai“

Viena iš priežasčių kelionėms į Lietuvą – puikūs restoranai. Gruodį prestižinis Skandinavijos restoranų gidas „White Guide 2018“ antrą kartą reitingavo Lietuvos restoranus. Aštuoni iš penkiolikos įvertintų mūsų šalies restoranų pakliuvo į geriausių Latvijos, Lietuvos ir Estijos restoranų 30-tuką. Aukščiausiai – trečia vieta – įvertintas restoranas Kaune „Nüman“.

2017 m. patraukliausia Lietuvos vietovė

Metams baigiantis išrinkta patraukliausia 2017 m. Lietuvos turizmo traukos vietovė – ja tapo Pakruojo dvaras.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Galimybė pateikta kone ant lėkštutės, bet ne visi nori ją pasiimti Premium 1

Į sostinę šiomis dienomis prigužėjo tūkstančiai svečių, tačiau kai kurios apgyvendinimo įstaigos antplūdžiui...

Rinkodara
2018.02.18
„Metrail“ skandalo kilpoje: bausti ar nuolaidžiauti 3

Skandalas dėl „Metrail“ kaista, jo sukelta krizė gilėja. Gamintojai ir importuotojai vis garsiau kalba, kad...

Didžiausias algas 2017 m. mokėjusios kelionių agentūros 16

VŽ surikiavo Lietuvos turizmo firmas pagal 2017 m. sausį – gruodį mokėtą vidutinį mėnesio atlyginimą.

Renginius į Vilnių vilios subsidijomis Premium 3

Vilnius nuo 2019 m. suplanavo teikti subsidijas užsienio konferencijų organizatoriams, kad šie savo...

Sirpsta dar vienas atliekų skandalas – braižas primena „Metrail“ Premium 5

Virš gamintojų ir importuotojų galvų kybo dar viena grėsmė, kad teks mokėti baudas už nesutvarkytas atliekas.

Kontaktų mugė „Convene“ sieks pritraukti bent 40 tarptautinių renginių

Šiandien sostinės parodų centre„Litexpo“ prasidėjo šeštoji konferencijų turizmo industrijos kontaktų mugė...

Juvelyras L. Viluckas: gavęs kelių dienų atlyginimą supratau, kad turiu dirbti sau Premium

Individualų papuošalą perkantis klientas linkęs mokėti ne tik už juvelyrinį dirbinį ar prekės ženklą – kai...

Didžiausia Lenkijos kelionių organizatorė siūlys keliones iš Vilniaus 11

Didžiausia Lenkijos kelionių organizatorė „Itaka Holdings“, kuriai nepavyko įsigyti didžiausio Baltijos...

Aptiko 100 t nelegaliai tvarkomų pavojingų atliekų

Kopūstėlių kaime medienos apdirbimu užsiimančios įmonės teritorijoje Ukmergės aplinkosaugininkai aptiko...

Žemaitijos restoranas, kurio taisykles svečiai išmoko Premium

Geri darbuotojai, darbas neskaičiuojant valandų, kelios kultūros taisyklės svečiams – tai padeda daugiau kaip...

Rado būdą, pelningesnį nei viešieji pirkimai: auga kaip ant mielių Premium

Galimybė studentams susipažinti su naujausia geodezijos įranga mainais į keletą praktikantų, kurie galbūt...

Advokatų kontoros jaukinasi dirbtinį protą – ar verta drebėti teisininkams Premium 16

Lietuvos advokatų kontoros skelbia pradedančios testuoti dirbtinį intelektą. Tačiau apie tai, kad jau...

L. Pereira: Vilniaus potencialas didelis, reikia tik daugiau ambicijų ir drąsos 1

Vilnius turi šansų tapti konferencijų verslo traukos centru Baltijos regione, o Lietuvos konferencijų...

Didžiausias algas 2017 m. mokėję restoranai ir kavinės 4

VŽ surikiavo Lietuvos maitinimo įmones pagal pernai mokėtą vidutinį mėnesio atlyginimą.

Aiškinasi „Metrail“ skandalo kaltininkus – gijos veda ir į Aplinkos ministeriją 12

Seimo Antikorupcijos komisija aplinkos ministro prašys identifikuoti ministerijoje už atliekų kontrolę...

Jei dalijiesi automobiliu, gali dalytis ir parkavimo vieta 4

Didmiesčiai kišasi nuo automobilių, vairuotojai susiduria su parkavimo vietų trūkumu, tačiau ir šią problemą...

Statyba ir NT
2018.02.08
„Metrail“ krizė gilėja – raginimus susimokėti gaus dar daugiau įmonių 1

Aplinkos ministerija gamintojams kol kas neteikia vilčių, jog priims jų siūlomą būdą „Metrail“ problemai...

Kabelių gamybos milžinės atėjimo į Kauną užkulisiai ir planai Premium

Danijos įmonių grupė „NKT Cables Group“, ką tik paskelbusi, jog steigia grupės finansinių paslaugų centrą...

„Sorainen“ komandoje – 4 nauji partneriai 3

Pasipildė keturiose šalyse veikiančios advokatų kontoros „Sorainen“ partnerių gretos. Kontora turi du naujus...

„Danske Bank“ atidarė 850 vietų biurą, šiemet samdys per 200 žmonių 17

Danijos bankas „Danske Bank“ trečiadienį Vilniuje atidarė savo Globalių paslaugų centro biurą „Danske Campus...

Technologijos
2018.02.07

Verslo žinių pasiūlymai

„Verslo žinių“ akademija

„Verslo žinių“ akademija

Išsamūs praktiniai mokymai ne didesnėse nei 14 dalyvių grupėse

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau