Svarbiausi 2017 m. įvykiai turizme: nuo netikrų nuotraukų skandalo iki neįvykusio „Novaturo" pardavimo

Publikuota: 2017-12-29
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Turizmo sektoriui 2017-ieji buvo audringi. Iššūkių pažėrė Vilniaus oro uosto rekonstrukcija. Netikrų nuotraukų skandalas priminė, kad Lietuvos pristatymas pasauliui – sritis, kurioje turime pasitempti. Visgi nepaisant klaidų ir išbandymų metai buvo geri: Lietuvą aplankiusių turistų skaičius 2017 m. toliau didėjo. Optimistiškai nuteikia ir artėjantys 2018 –ieji.

Apžvelgiame pagrindinius 2017 m. įvykius turizmo sektoriuje.

Nuotraukos kainavo postą

nuotrauka::1left

Didžiauasias 2017 metų skandalas turizmo sektoriuje driokstelėjo vasarį. Naujojo Lietuvos kultūros ir gamtos paveldą reprezentuojančio šūkio „Lithuania. Real is beautiful“ komunikacija socialiniuose tinkluose apkarto paaiškėjus, kad reklamuojant Lietuvą vietoj lietuviškų vaizdų pasitelktos nuotraukos iš kitų šalių. Pavyzdžiui, nuotrauką, kuri neva vilioja žiemišku vaizdu Neringoje, galima rasti fotobanke „Shutterstock“, o šis kadras yra padarytas Slovakijoje, ir tokių nuotraukų yra ne viena.

Netikrų nuotraukų skandalas išvertė iš posto Turizmo departamento vadovę Jurgitą Kazlauskienę.

Kongresų centro teks palaukti

Kirtis konferenciniam turizmui. Įtarusi galimą korupciją, vasarį VĮ Turto bankas nutraukia Vilniaus koncertų ir sporto rūmų rangos darbų viešojo pirkimo procedūras.

Taigi viltis, kad Vilniaus sporto rūmus jau 2018 m. pavyks paversti moderniu kongresų centru ir šitaip paskatinti konferencinį turizmą, jau metų pradžioje ėmė po truputį blėsti.

Galutinai ji užgęsta rudenį: dėl teisėsaugos tyrimų įstrigus viešųjų pirkimų procedūroms, spalį ministrų kabinetas nutarė pavėlinti Vilniaus koncertų ir sporto rūmų rekonstrukcijos terminą – juos kongreso veiklai tikimasi pritaikyti iki 2021-ųjų.

Anksčiau buvo numatyta, kad rūmai bus rekonstruoti 2018-aisiais, o kongresai, konferencijos ir kultūros renginiai čia vyks jau nuo 2019-ųjų.

nuotrauka::2right

Metų sandoris, kuris neįvyko

Birželį paskelbta Lenkijos įmonių fondas VI (PEF VI), privataus kapitalo fondas, kurį valdo „Enterprise Investors“, ir mažieji akcininkai pasirašė sutartį, kuria pardavė „Novaturą“ – turizmo kelionių organizavimo lyderį Baltijos regione. Pirkėjas „Itaka Holdings“ – didžiausia kelionių organizavimo įmonė Lenkijoje ir svarbiausias kelionių organizatorius Centrinėje ir Rytų Europoje. Potencialaus sandorio vertė neatskleidžiama.

Šis pardavimas neabejotinai turėjo tapti didžiausiu metų sandoriu Lietuvos turizmo sektoriuje. Tačiau pardavimas taip ir neįvyko.

Lapkritį „Novaturo“ savininkė Lenkijos privataus kapitalo investicijų bendrovės „Enterprise Investors“ pranešė, kad prieš 4 mėnesius pasirašytas susitarimas dėl pardavimo įšaldomas nesulaukus konkurenciją prižiūrinčių institucijų leidimo.

„Kidy Tour“ plėtra

Vos prieš metus veiklą pradėjęs verslininkui Gediminui Žemeliui priklausantis Lietuvos kelionių organizatorius „Kidy Tour“ 2017 m. buvo sparčiausiai plėtrą užsienyje vykdantis turizmo sektoriaus dalyvis.

Vasarą „Kidy Tour“ įkėlė koją į Rusiją. Nuo birželio 27 d. jis maskviečiams pasiūlė keliones į Antalijos kurortą Turkijoje. Turistai į Antaliją skraidinami iš pamaskvėje esančio Žukovskio oro uosto, kurio vienas iš akcininkų yra p. Žiemeliui priklausanti „Avia Solutions Group“.

Rudenį „Kidy Tour“ pradėjo veiklą Latvijoje. Latvija tapo ketvirtoji šalis po Lietuvos, Estijos ir Rusijos, kurioje veikia šis kelionių organizatorius. Veiklos geografija, tikėtina, plėsis, nes „Kidy Tour“ dairosi naujų rinkų.

Viešbučių nerimas

2017-ieji viešbutininkams labiausiai įsiminė dėl valdžios ketinimų panaikinti iki šiol viešbučiams taikytą 9% PVM lengvatą. Nuogąstauta, kad nuo 2018 m. planuojamas PVM lengvatos viešbučiams panaikinimas stabdys investicijas šiame sektoriuje. Štai „Vičiūnų“ grupė vasarą apsiskelbė, kad tuo atveju, jei pakils PVM, stabdys viešbučio „Hilton“ statybos projektą Vilniuje.

Visgi mūšį dėl lengvatos viešbučiams pavyko laimėti. Valdantieji nusprendė, jog šis sektorius ir toliau mokės 9% PVM.

Plėtra Birštone

Judesiai sanatorinio turizmo segmente: vasarą Birštone duris atvėrė naujas „Eglės“ sanatorijos gyvenamasis korpusas su funkcinės diagnostikos ir reabilitacijos centru.

O metų pabaigoje paskelbta, kad Birštono kurorto viešbutis „Royal SPA Residence“ tampa tarptautinio tinklo „Accor Hotels“ dalimi. Po rekonstrukcijos 2019 m. šis Birštono viešbutis pakeis pavadinimą į „Mercure Birštonas Royal SPA Hotel“.

Metų iššūkis

nuotrauka::3left

Didžiausiu 2017 m. išbandymu turizmo sektoriui galima pavadinti Tarptautinio Vilniaus oro uosto (TVOU) rekonstrukciją, vykusią 2017 m. nuo liepos vidurio iki rugpjūčio vidurio. Jos metu sostinės oro uostas buvo uždarytas 35 dienoms, o dauguma skrydžių bus perkelta į Kauno oro uostą arba išvis nutraukti.

Artėjant rekonstrukcijai dalis politikų ir verslo atstovų platino abejonių bei panikos kupinus pareiškimus apie galimą visos oro transporto sistemos veiklos sujaukimą ir chaosą, taip pat turistų srauto į Lietuvą stiprų sumažėjimą.

Tačiau rudenį suskaičiavus rezultatus pripažinta, kad nerimauta be reikalo. Oro uostai tvarkėsi puikiai.

Praktiškai nesumažėjo ir turistų skaičius. Statistikos duomenimis, šalies apgyvendinimo įstaigose 2017 m. trečiąjį ketvirtį apgyvendinta 549.200 užsieniečių, tai yra vos 0,2 % mažiau nei 2016 m. atitinkamą ketvirtį.

Iš viso 2017 m. sausio–rugsėjo mėnesiais apgyvendinimo įstaigos sulaukė 1,2 mln. užsieniečių, 3,2 % daugiau nei per tą patį 2016 m. laikotarpį.

Virto dar viena kėdė

Vasarą iš pareigų atleidžiamas už turizmo ir verslo skatinimą sostinėje atsakingos VšĮ „Go Vilnius“ vadovas Darius Udrys. Pasak mero Remigijaus Šimašiaus, vadovas neišnaudojo viso įstaigos potencialo ir nepakankamai ambicingai siekė užsibrėžtų tikslų.

Tuo tarpu p. Udrys įžvelgė kitų motyvų. Esą jis buvęs atleistas dėl Miesto tarybos nario Adomo Bužinsko „paskleistų melagingų kaltinimų“, susijusių su p. Udrio pažiūromis į Lietuvos partizanus.

nuotrauka::4 right

Šansas Vilniui

Vasarą paskelbiama, kad Lietuvos sostinė Vilnius kartu su kitomis šešiomis ES šalimis – Kipru, Belgija, Čekija, Vokietija, Prancūzija ir Austrija – įtraukiama į UNESCO maršrutą „Romantiškoji Europa“.

Pripažinimas Japonijoje

Ruduo Lietuvai atnešė net du Japonijos turizmo apdovanojimus.

Japonijos kelionių organizatorių asociacija (JATA) apdovanojo Valstybinį turizmo departamentąuž ilgalaikį ir sėkmingą bendradarbiavimą su Latvija ir Estija pristatant Baltijos regioną Japonijoje ir auginant turizmo srautus iš Tekančios saulės šalies. Antrasis apdovanojimas skirtas VŠį „Kaunas IN“ už diplomato Chiune Sugiharos atminimo kelią Kaune ir jo viešinimą.

Užsimojo reorganizuoti

Po trijų nesėkmingų bandymų rasti naują Valstybinio turizmo departamento vadovą, lapkritį nuspręsta konkursą užimti šį postą išvis nutraukti. Taip pat paskelbta apie ketinimus šį departamentą pertvarkyti į viešąją įstaigą. Pertvarkos planą Ūkio ministerija žada pristatyti 2018 m. vasarį.

Nauja rinkliava sostinėje

Vilnius išsprendė problemą, kur gauti lėšų Vilniaus, kaip turizmo krypties, reklamai užsienio rinkose. Gruodį Vilniaus m. valdžia patvirtino taip vadinamą „pagalvės mokestį“ – turizmo rinkliavą. Rinkliava įsigalios nuo 2018 m. liepos 1 d. ir sieks 1 Eur vienam asmeniui už vieną nakvynę.

Lietuvos restoranams – Skandinavijos „Michelin‘ai“

Viena iš priežasčių kelionėms į Lietuvą – puikūs restoranai. Gruodį prestižinis Skandinavijos restoranų gidas „White Guide 2018“ antrą kartą reitingavo Lietuvos restoranus. Aštuoni iš penkiolikos įvertintų mūsų šalies restoranų pakliuvo į geriausių Latvijos, Lietuvos ir Estijos restoranų 30-tuką. Aukščiausiai – trečia vieta – įvertintas restoranas Kaune „Nüman“.

2017 m. patraukliausia Lietuvos vietovė

Metams baigiantis išrinkta patraukliausia 2017 m. Lietuvos turizmo traukos vietovė – ja tapo Pakruojo dvaras.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Vien SMS nebepakanka, „Lietuvos energija“ klientus informuos ir per „Viber“ Premium 12

Bendrovė „Lietuvos energija“ įvairią informaciją savo klientams praneš ne tik SMS žinutėmis, bet ir...

„Kauno vandenims“ skirta 133.700 Eur bauda

Kauno apygardos teismas už nevalytas nuotekas Kauno savivaldybės įmonei „Kauno vandenys“ priteisė sumokėti...

„Sugedusio“ telefono pamėtėtą vaisių pristatymo paslaugą eksportuoja į Rygą Premium 2

Vaisių ir užkandžių pristatymo į biurus paslauga „SnackBox“ šią savaitę pradeda veikti Rygoje.

Paskelbtas geriausias Lietuvos virėjas

Savaitgalį vykusios tarptautinės svetingumo parodos „BaltShop. BaltHotel. BaltGastro 2018“ metu vykusiame...

Laisvalaikis
2018.11.12
Teismas: „Grindos būstas“ pavadinime negali naudoti žodžio „Grinda“ 2

Koncerno „Icor“ grupės bendrovė „Grindos būstas“ negali įmonės pavadinime naudoti žodžio „Grinda“, nusprendė...

Statyba ir NT
2018.11.12
FNTT prakalbo apie antrą „Metrail“ – kuo tai gresia įmonėms Premium 2

Dar nesibaigė 30 mln. Eur baudų verslui atnešusi „Metrail“ istorijai, o Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba...

Ko iš viešnagės viešbučiuose tikisi verslo turistai 7

Keliaujantieji verslo reikalais viešbučiams suneša svarią pajamų dalį, tačiau į darbo rinką ateinant naujai...

Baltijos maisto ir gėrimų mugėje BAF paaiškės geriausias Lietuvos virėjas 2

Lapkričio 9 ir 10 d. Vilniuje, parodų centre „Litexpo“, veikia dvi tarptautinės parodos, susiję su vienu...

Laisvalaikis
2018.11.09
„Impuls“ grupė 2019 m. plėsis pigių sporto klubų segmente Premium 3

Sporto ir sveikatingumo rinkos banginis – 28 sporto klubus Baltijos šalyse valdanti „Impuls“ grupė – kitąmet...

Ligoninių tinklą peržiūrės kas 5 metus, jose atsiras valdybos

Seimui vėl teikiamos pataisos dėl gydymo įstaigų pertvarkos, be kita ko numatančios ir galimybę optimizuoti...

Verslo aplinka
2018.11.09
„Švaros broliai“ pajamas šiemet didino 45% 3

Automobilių plovimo bei patalpų valymo paslaugas teikianti UAB „Švaros broliai“ šiemet per tris ketvirčius...

Arseno aptikta ir Lazdijų rajono vandenyje

Per didelis arseno kiekis geriamajame vandenyje aptiktas jau ketvirtame šalies rajone. Lazdijų rajono...

Kaune prasidėjo paroda „Moters pasaulis 2018“ 1

Kauno „Žalgirio“ arenoje ketvirtadienį prasidėjo paroda „Moters pasaulis 2018“. Ji bus uždaryta lapkričio 11...

Seimas sudarė sąlygas mažinti antstolių ir notarų įkainius 3

Seimas priėmė Notariato ir Antstolių įstatymų pataisas, kuriomis numatoma atsisakyti privalomo notarų ir...

Gaisrui dėl GPAIS plintant ministerija rengia „planą B“ Premium 2

Raginama verslo ir kai kurių Seimo politikų, Aplinkos ministerija žada rengti „planą B“. Jis gamintojams ir...

„Soprano“ ledaines nusipirko A. Guoga su verslo partneriu 12

Aštuoniolika metų Lietuvoje veikiantį „Soprano“ ledainių tinklą lygiomis dalimis įsigijo Antanas Guoga ir...

Krematoriumui šalia Vilniaus – politikų barjerai Premium 9

Kėdainių krematoriumo valdytojai paskelbus plėtros Vilniaus rajone planus, sukruto ir vietos politikai. Jie...

Palangoje atidaryta gintaro pirtis 11

Palangoje, poilsio ir sveikatinimo komplekse „Atostogų parkas“, atidaryta gintaro pirtis, kurios vidus...

Laisvalaikis
2018.11.06
Islandijos kelionių organizatorius Vilniuje įdarbins 75 žmones

Islandijos kelionių organizatorius „Arctic Adventures“ paskelbė apie planus savo pirmąjį užsienio padalinį...

Kitąmet iš Vilniaus pradės tiesioginius skrydžius į Madagaskarą 15

Kitų metų pavasarį Vilniaus oro uoste nusileis didžiausias reguliariais reisais skraidantis keleivinis...

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau