Svarbiausi 2017 m. įvykiai turizme: nuo netikrų nuotraukų skandalo iki neįvykusio „Novaturo" pardavimo

Publikuota: 2017-12-29
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Turizmo sektoriui 2017-ieji buvo audringi. Iššūkių pažėrė Vilniaus oro uosto rekonstrukcija. Netikrų nuotraukų skandalas priminė, kad Lietuvos pristatymas pasauliui – sritis, kurioje turime pasitempti. Visgi nepaisant klaidų ir išbandymų metai buvo geri: Lietuvą aplankiusių turistų skaičius 2017 m. toliau didėjo. Optimistiškai nuteikia ir artėjantys 2018 –ieji.

Apžvelgiame pagrindinius 2017 m. įvykius turizmo sektoriuje.

Nuotraukos kainavo postą

nuotrauka::1left

Didžiauasias 2017 metų skandalas turizmo sektoriuje driokstelėjo vasarį. Naujojo Lietuvos kultūros ir gamtos paveldą reprezentuojančio šūkio „Lithuania. Real is beautiful“ komunikacija socialiniuose tinkluose apkarto paaiškėjus, kad reklamuojant Lietuvą vietoj lietuviškų vaizdų pasitelktos nuotraukos iš kitų šalių. Pavyzdžiui, nuotrauką, kuri neva vilioja žiemišku vaizdu Neringoje, galima rasti fotobanke „Shutterstock“, o šis kadras yra padarytas Slovakijoje, ir tokių nuotraukų yra ne viena.

Netikrų nuotraukų skandalas išvertė iš posto Turizmo departamento vadovę Jurgitą Kazlauskienę.

Kongresų centro teks palaukti

Kirtis konferenciniam turizmui. Įtarusi galimą korupciją, vasarį VĮ Turto bankas nutraukia Vilniaus koncertų ir sporto rūmų rangos darbų viešojo pirkimo procedūras.

Taigi viltis, kad Vilniaus sporto rūmus jau 2018 m. pavyks paversti moderniu kongresų centru ir šitaip paskatinti konferencinį turizmą, jau metų pradžioje ėmė po truputį blėsti.

Galutinai ji užgęsta rudenį: dėl teisėsaugos tyrimų įstrigus viešųjų pirkimų procedūroms, spalį ministrų kabinetas nutarė pavėlinti Vilniaus koncertų ir sporto rūmų rekonstrukcijos terminą – juos kongreso veiklai tikimasi pritaikyti iki 2021-ųjų.

Anksčiau buvo numatyta, kad rūmai bus rekonstruoti 2018-aisiais, o kongresai, konferencijos ir kultūros renginiai čia vyks jau nuo 2019-ųjų.

nuotrauka::2right

Metų sandoris, kuris neįvyko

Birželį paskelbta Lenkijos įmonių fondas VI (PEF VI), privataus kapitalo fondas, kurį valdo „Enterprise Investors“, ir mažieji akcininkai pasirašė sutartį, kuria pardavė „Novaturą“ – turizmo kelionių organizavimo lyderį Baltijos regione. Pirkėjas „Itaka Holdings“ – didžiausia kelionių organizavimo įmonė Lenkijoje ir svarbiausias kelionių organizatorius Centrinėje ir Rytų Europoje. Potencialaus sandorio vertė neatskleidžiama.

Šis pardavimas neabejotinai turėjo tapti didžiausiu metų sandoriu Lietuvos turizmo sektoriuje. Tačiau pardavimas taip ir neįvyko.

Lapkritį „Novaturo“ savininkė Lenkijos privataus kapitalo investicijų bendrovės „Enterprise Investors“ pranešė, kad prieš 4 mėnesius pasirašytas susitarimas dėl pardavimo įšaldomas nesulaukus konkurenciją prižiūrinčių institucijų leidimo.

„Kidy Tour“ plėtra

Vos prieš metus veiklą pradėjęs verslininkui Gediminui Žemeliui priklausantis Lietuvos kelionių organizatorius „Kidy Tour“ 2017 m. buvo sparčiausiai plėtrą užsienyje vykdantis turizmo sektoriaus dalyvis.

Vasarą „Kidy Tour“ įkėlė koją į Rusiją. Nuo birželio 27 d. jis maskviečiams pasiūlė keliones į Antalijos kurortą Turkijoje. Turistai į Antaliją skraidinami iš pamaskvėje esančio Žukovskio oro uosto, kurio vienas iš akcininkų yra p. Žiemeliui priklausanti „Avia Solutions Group“.

Rudenį „Kidy Tour“ pradėjo veiklą Latvijoje. Latvija tapo ketvirtoji šalis po Lietuvos, Estijos ir Rusijos, kurioje veikia šis kelionių organizatorius. Veiklos geografija, tikėtina, plėsis, nes „Kidy Tour“ dairosi naujų rinkų.

Viešbučių nerimas

2017-ieji viešbutininkams labiausiai įsiminė dėl valdžios ketinimų panaikinti iki šiol viešbučiams taikytą 9% PVM lengvatą. Nuogąstauta, kad nuo 2018 m. planuojamas PVM lengvatos viešbučiams panaikinimas stabdys investicijas šiame sektoriuje. Štai „Vičiūnų“ grupė vasarą apsiskelbė, kad tuo atveju, jei pakils PVM, stabdys viešbučio „Hilton“ statybos projektą Vilniuje.

Visgi mūšį dėl lengvatos viešbučiams pavyko laimėti. Valdantieji nusprendė, jog šis sektorius ir toliau mokės 9% PVM.

Plėtra Birštone

Judesiai sanatorinio turizmo segmente: vasarą Birštone duris atvėrė naujas „Eglės“ sanatorijos gyvenamasis korpusas su funkcinės diagnostikos ir reabilitacijos centru.

O metų pabaigoje paskelbta, kad Birštono kurorto viešbutis „Royal SPA Residence“ tampa tarptautinio tinklo „Accor Hotels“ dalimi. Po rekonstrukcijos 2019 m. šis Birštono viešbutis pakeis pavadinimą į „Mercure Birštonas Royal SPA Hotel“.

Metų iššūkis

nuotrauka::3left

Didžiausiu 2017 m. išbandymu turizmo sektoriui galima pavadinti Tarptautinio Vilniaus oro uosto (TVOU) rekonstrukciją, vykusią 2017 m. nuo liepos vidurio iki rugpjūčio vidurio. Jos metu sostinės oro uostas buvo uždarytas 35 dienoms, o dauguma skrydžių bus perkelta į Kauno oro uostą arba išvis nutraukti.

Artėjant rekonstrukcijai dalis politikų ir verslo atstovų platino abejonių bei panikos kupinus pareiškimus apie galimą visos oro transporto sistemos veiklos sujaukimą ir chaosą, taip pat turistų srauto į Lietuvą stiprų sumažėjimą.

Tačiau rudenį suskaičiavus rezultatus pripažinta, kad nerimauta be reikalo. Oro uostai tvarkėsi puikiai.

Praktiškai nesumažėjo ir turistų skaičius. Statistikos duomenimis, šalies apgyvendinimo įstaigose 2017 m. trečiąjį ketvirtį apgyvendinta 549.200 užsieniečių, tai yra vos 0,2 % mažiau nei 2016 m. atitinkamą ketvirtį.

Iš viso 2017 m. sausio–rugsėjo mėnesiais apgyvendinimo įstaigos sulaukė 1,2 mln. užsieniečių, 3,2 % daugiau nei per tą patį 2016 m. laikotarpį.

Virto dar viena kėdė

Vasarą iš pareigų atleidžiamas už turizmo ir verslo skatinimą sostinėje atsakingos VšĮ „Go Vilnius“ vadovas Darius Udrys. Pasak mero Remigijaus Šimašiaus, vadovas neišnaudojo viso įstaigos potencialo ir nepakankamai ambicingai siekė užsibrėžtų tikslų.

Tuo tarpu p. Udrys įžvelgė kitų motyvų. Esą jis buvęs atleistas dėl Miesto tarybos nario Adomo Bužinsko „paskleistų melagingų kaltinimų“, susijusių su p. Udrio pažiūromis į Lietuvos partizanus.

nuotrauka::4 right

Šansas Vilniui

Vasarą paskelbiama, kad Lietuvos sostinė Vilnius kartu su kitomis šešiomis ES šalimis – Kipru, Belgija, Čekija, Vokietija, Prancūzija ir Austrija – įtraukiama į UNESCO maršrutą „Romantiškoji Europa“.

Pripažinimas Japonijoje

Ruduo Lietuvai atnešė net du Japonijos turizmo apdovanojimus.

Japonijos kelionių organizatorių asociacija (JATA) apdovanojo Valstybinį turizmo departamentąuž ilgalaikį ir sėkmingą bendradarbiavimą su Latvija ir Estija pristatant Baltijos regioną Japonijoje ir auginant turizmo srautus iš Tekančios saulės šalies. Antrasis apdovanojimas skirtas VŠį „Kaunas IN“ už diplomato Chiune Sugiharos atminimo kelią Kaune ir jo viešinimą.

Užsimojo reorganizuoti

Po trijų nesėkmingų bandymų rasti naują Valstybinio turizmo departamento vadovą, lapkritį nuspręsta konkursą užimti šį postą išvis nutraukti. Taip pat paskelbta apie ketinimus šį departamentą pertvarkyti į viešąją įstaigą. Pertvarkos planą Ūkio ministerija žada pristatyti 2018 m. vasarį.

Nauja rinkliava sostinėje

Vilnius išsprendė problemą, kur gauti lėšų Vilniaus, kaip turizmo krypties, reklamai užsienio rinkose. Gruodį Vilniaus m. valdžia patvirtino taip vadinamą „pagalvės mokestį“ – turizmo rinkliavą. Rinkliava įsigalios nuo 2018 m. liepos 1 d. ir sieks 1 Eur vienam asmeniui už vieną nakvynę.

Lietuvos restoranams – Skandinavijos „Michelin‘ai“

Viena iš priežasčių kelionėms į Lietuvą – puikūs restoranai. Gruodį prestižinis Skandinavijos restoranų gidas „White Guide 2018“ antrą kartą reitingavo Lietuvos restoranus. Aštuoni iš penkiolikos įvertintų mūsų šalies restoranų pakliuvo į geriausių Latvijos, Lietuvos ir Estijos restoranų 30-tuką. Aukščiausiai – trečia vieta – įvertintas restoranas Kaune „Nüman“.

2017 m. patraukliausia Lietuvos vietovė

Metams baigiantis išrinkta patraukliausia 2017 m. Lietuvos turizmo traukos vietovė – ja tapo Pakruojo dvaras.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Istoriniuose Pacų rūmuose duris atveria 5 žvaigždučių viešbutis 14

XVII a. baroko stiliaus Pacų rūmai atgimė į prabangų 5 žvaigždučių viešbutį. Pastatų tyrimai ir...

Naujojo „Pacų“ viešbučio vadovas: niekas kitas negali pasiūlyti tiek daug istorijos ir autentikos Premium 7

Vis daugiau žmonių keliaudami ieško ne tik vietos pernakvoti, bet tikisi ir unikalios patirties,...

„BaltCap“ pardavė paslaugų nuomos bendrovę „Runway BPO“  

Didžiausia Baltijos šalyse privataus ir rizikos kapitalo fondų valdymo bendrovė „BaltCap“ kartu su „Dasha...

Gediminas Kuprevičius – apie „Ogmios“ centro pradžią ir mecenatystę 1

„Taip nebus. Nes Kultūros ministerija parengė nekokį mecenatystės įstatymą. Kas gali skirti milijoną eurų?...

Laisvalaikis
2018.05.18
Didžiausias algas kovą mokėję optikos salonai 1

VŽ surikiavo optikos salonus pagal vidutinį šiemet kovą mokėtą darbo užmokestį prie mokesčius.

VMI atleido nuo delspinigių „Metrail“ istorijos dalyvius 2

Bendrovės, kurioms buvo priskaičiuoti delspinigiai dėl laiku nesumokėto mokesčio už aplinkos teršimą, bus...

Finansai
2018.05.17
Vilnius vėl kviečia rinkti svetingiausius

Iki rugsėjo vilniečiai ir sostinės svečiai kviečiami dalyvauti konkurse „Vilniaus svetingumas“ ir balsuoti už...

Laisvalaikis
2018.05.17
Ministerijos žinia įmonėms: taikos sutartis dėl „Metrail“ gali būti pasirašyta 1

Aplinkos ministerija, įvertinusi gamintojų ir importuotojų atstovų pateiktą taikos sutarties projektą,...

Siekia reglamentuoti alternatyviąją mediciną

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) parengė įstatymo projektą, kuris reglamentuotų papildomos ir...

Ilgai lauktos kainos ir kokybės kriterijaus taikymo taisyklės pagal LAT

Viešųjų pirkimų procesų dalyviams Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) 2018 m. gegužės 3 d. nutartimi...

Seimas imasi tikslinti žmonių laidojimo reglamentavimą 1

Seimas antradienį po svarstymo pritarė trims projektams, kuriais siekiama aiškiai reglamentuoti žmogaus...

„Booking.com“: samdymo tempas Lietuvoje tenkina, pasaulyje auga ne viešbučių segmentas Premium 1

Olandijoje įkurta gyvenamojo ploto rezervacijų kompanija „Booking.com“ Vilniuje iš laikinų patalpų persikėlė...

Technologijos
2018.05.15
Verslas ragina pratęsti GPAIS pereinamąjį laikotarpį 4

Iki pereinamojo laikotarpio pabaigos, kuomet įmonės turėtų visiškai pereiti prie Vieningos gaminių, pakuočių...

Pereinamasis laikotarpis atliekų vežėjams Vilniuje baigėsi

Nuo mėnesio pradžios pagal naują tvarką Vilniuje pradėjusiems dirbti atliekų vežėjams gegužės 15 d. baigiasi...

„Booking.com“ atidarė biurą Lietuvoje: tikisi išaugti iki 900 žmonių komandos 11

Apgyvendinimo paslaugų kompanija „Booking.com“ oficialiai atidarė biurą Vilniuje.  Bendrovė Lietuvoje turi...

Technologijos
2018.05.15
Bankrutuoja „TakeWay“: parklupdė finansiniai sunkumai Premium 49

Veiklą nutraukė visi šeši Lietuvoje veikę sveikesniojo maisto restoranai „TakeWay“. Jų valdytoja UAB...

Lietuvos paštas atidarė didžiausią Lietuvoje siuntų terminalą 1

Gegužės pradžios Vilniuje pradėjo veikti didžiausias šalyje Lietuvos pašto dukterinės įmonės „LP Express“...

Dzūkijos perliukai: slenkantis Punios piliakalnis, senienos kurmiarausiuose ir razavi blynai

Vasara – puikus metas trumputėms kelionėms po Lietuvą. VŽ domėjosi, ką smalsūs keliautojai gali pamatyti...

Kostiumo valymo kainų reitingas: įtrauktas ir Vilnius 5

Daugiausia už sausą kostiumo valymą tenka sumokėti Oslo (Norvegija) gyventojams. Pigiausiai šia paslauga...

Vadyba
2018.05.12
Ugdantys geros kavos pirkėjus, pirmiausia su ja pažindina 4

Kavos gėrėjų yra daug, bet iš jų kavą kruopščiai renkasi ir ją ruošia gal tik keli procentai. Gerosios kavos...

Verslo žinių pasiūlymai

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau