Svarbiausi 2017 m. įvykiai turizme: nuo netikrų nuotraukų skandalo iki neįvykusio „Novaturo" pardavimo

Publikuota: 2017-12-29
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Turizmo sektoriui 2017-ieji buvo audringi. Iššūkių pažėrė Vilniaus oro uosto rekonstrukcija. Netikrų nuotraukų skandalas priminė, kad Lietuvos pristatymas pasauliui – sritis, kurioje turime pasitempti. Visgi nepaisant klaidų ir išbandymų metai buvo geri: Lietuvą aplankiusių turistų skaičius 2017 m. toliau didėjo. Optimistiškai nuteikia ir artėjantys 2018 –ieji.

Apžvelgiame pagrindinius 2017 m. įvykius turizmo sektoriuje.

Nuotraukos kainavo postą

nuotrauka::1left

Didžiauasias 2017 metų skandalas turizmo sektoriuje driokstelėjo vasarį. Naujojo Lietuvos kultūros ir gamtos paveldą reprezentuojančio šūkio „Lithuania. Real is beautiful“ komunikacija socialiniuose tinkluose apkarto paaiškėjus, kad reklamuojant Lietuvą vietoj lietuviškų vaizdų pasitelktos nuotraukos iš kitų šalių. Pavyzdžiui, nuotrauką, kuri neva vilioja žiemišku vaizdu Neringoje, galima rasti fotobanke „Shutterstock“, o šis kadras yra padarytas Slovakijoje, ir tokių nuotraukų yra ne viena.

Netikrų nuotraukų skandalas išvertė iš posto Turizmo departamento vadovę Jurgitą Kazlauskienę.

Kongresų centro teks palaukti

Kirtis konferenciniam turizmui. Įtarusi galimą korupciją, vasarį VĮ Turto bankas nutraukia Vilniaus koncertų ir sporto rūmų rangos darbų viešojo pirkimo procedūras.

Taigi viltis, kad Vilniaus sporto rūmus jau 2018 m. pavyks paversti moderniu kongresų centru ir šitaip paskatinti konferencinį turizmą, jau metų pradžioje ėmė po truputį blėsti.

Galutinai ji užgęsta rudenį: dėl teisėsaugos tyrimų įstrigus viešųjų pirkimų procedūroms, spalį ministrų kabinetas nutarė pavėlinti Vilniaus koncertų ir sporto rūmų rekonstrukcijos terminą – juos kongreso veiklai tikimasi pritaikyti iki 2021-ųjų.

Anksčiau buvo numatyta, kad rūmai bus rekonstruoti 2018-aisiais, o kongresai, konferencijos ir kultūros renginiai čia vyks jau nuo 2019-ųjų.

nuotrauka::2right

Metų sandoris, kuris neįvyko

Birželį paskelbta Lenkijos įmonių fondas VI (PEF VI), privataus kapitalo fondas, kurį valdo „Enterprise Investors“, ir mažieji akcininkai pasirašė sutartį, kuria pardavė „Novaturą“ – turizmo kelionių organizavimo lyderį Baltijos regione. Pirkėjas „Itaka Holdings“ – didžiausia kelionių organizavimo įmonė Lenkijoje ir svarbiausias kelionių organizatorius Centrinėje ir Rytų Europoje. Potencialaus sandorio vertė neatskleidžiama.

Šis pardavimas neabejotinai turėjo tapti didžiausiu metų sandoriu Lietuvos turizmo sektoriuje. Tačiau pardavimas taip ir neįvyko.

Lapkritį „Novaturo“ savininkė Lenkijos privataus kapitalo investicijų bendrovės „Enterprise Investors“ pranešė, kad prieš 4 mėnesius pasirašytas susitarimas dėl pardavimo įšaldomas nesulaukus konkurenciją prižiūrinčių institucijų leidimo.

„Kidy Tour“ plėtra

Vos prieš metus veiklą pradėjęs verslininkui Gediminui Žemeliui priklausantis Lietuvos kelionių organizatorius „Kidy Tour“ 2017 m. buvo sparčiausiai plėtrą užsienyje vykdantis turizmo sektoriaus dalyvis.

Vasarą „Kidy Tour“ įkėlė koją į Rusiją. Nuo birželio 27 d. jis maskviečiams pasiūlė keliones į Antalijos kurortą Turkijoje. Turistai į Antaliją skraidinami iš pamaskvėje esančio Žukovskio oro uosto, kurio vienas iš akcininkų yra p. Žiemeliui priklausanti „Avia Solutions Group“.

Rudenį „Kidy Tour“ pradėjo veiklą Latvijoje. Latvija tapo ketvirtoji šalis po Lietuvos, Estijos ir Rusijos, kurioje veikia šis kelionių organizatorius. Veiklos geografija, tikėtina, plėsis, nes „Kidy Tour“ dairosi naujų rinkų.

Viešbučių nerimas

2017-ieji viešbutininkams labiausiai įsiminė dėl valdžios ketinimų panaikinti iki šiol viešbučiams taikytą 9% PVM lengvatą. Nuogąstauta, kad nuo 2018 m. planuojamas PVM lengvatos viešbučiams panaikinimas stabdys investicijas šiame sektoriuje. Štai „Vičiūnų“ grupė vasarą apsiskelbė, kad tuo atveju, jei pakils PVM, stabdys viešbučio „Hilton“ statybos projektą Vilniuje.

Visgi mūšį dėl lengvatos viešbučiams pavyko laimėti. Valdantieji nusprendė, jog šis sektorius ir toliau mokės 9% PVM.

Plėtra Birštone

Judesiai sanatorinio turizmo segmente: vasarą Birštone duris atvėrė naujas „Eglės“ sanatorijos gyvenamasis korpusas su funkcinės diagnostikos ir reabilitacijos centru.

O metų pabaigoje paskelbta, kad Birštono kurorto viešbutis „Royal SPA Residence“ tampa tarptautinio tinklo „Accor Hotels“ dalimi. Po rekonstrukcijos 2019 m. šis Birštono viešbutis pakeis pavadinimą į „Mercure Birštonas Royal SPA Hotel“.

Metų iššūkis

nuotrauka::3left

Didžiausiu 2017 m. išbandymu turizmo sektoriui galima pavadinti Tarptautinio Vilniaus oro uosto (TVOU) rekonstrukciją, vykusią 2017 m. nuo liepos vidurio iki rugpjūčio vidurio. Jos metu sostinės oro uostas buvo uždarytas 35 dienoms, o dauguma skrydžių bus perkelta į Kauno oro uostą arba išvis nutraukti.

Artėjant rekonstrukcijai dalis politikų ir verslo atstovų platino abejonių bei panikos kupinus pareiškimus apie galimą visos oro transporto sistemos veiklos sujaukimą ir chaosą, taip pat turistų srauto į Lietuvą stiprų sumažėjimą.

Tačiau rudenį suskaičiavus rezultatus pripažinta, kad nerimauta be reikalo. Oro uostai tvarkėsi puikiai.

Praktiškai nesumažėjo ir turistų skaičius. Statistikos duomenimis, šalies apgyvendinimo įstaigose 2017 m. trečiąjį ketvirtį apgyvendinta 549.200 užsieniečių, tai yra vos 0,2 % mažiau nei 2016 m. atitinkamą ketvirtį.

Iš viso 2017 m. sausio–rugsėjo mėnesiais apgyvendinimo įstaigos sulaukė 1,2 mln. užsieniečių, 3,2 % daugiau nei per tą patį 2016 m. laikotarpį.

Virto dar viena kėdė

Vasarą iš pareigų atleidžiamas už turizmo ir verslo skatinimą sostinėje atsakingos VšĮ „Go Vilnius“ vadovas Darius Udrys. Pasak mero Remigijaus Šimašiaus, vadovas neišnaudojo viso įstaigos potencialo ir nepakankamai ambicingai siekė užsibrėžtų tikslų.

Tuo tarpu p. Udrys įžvelgė kitų motyvų. Esą jis buvęs atleistas dėl Miesto tarybos nario Adomo Bužinsko „paskleistų melagingų kaltinimų“, susijusių su p. Udrio pažiūromis į Lietuvos partizanus.

nuotrauka::4 right

Šansas Vilniui

Vasarą paskelbiama, kad Lietuvos sostinė Vilnius kartu su kitomis šešiomis ES šalimis – Kipru, Belgija, Čekija, Vokietija, Prancūzija ir Austrija – įtraukiama į UNESCO maršrutą „Romantiškoji Europa“.

Pripažinimas Japonijoje

Ruduo Lietuvai atnešė net du Japonijos turizmo apdovanojimus.

Japonijos kelionių organizatorių asociacija (JATA) apdovanojo Valstybinį turizmo departamentąuž ilgalaikį ir sėkmingą bendradarbiavimą su Latvija ir Estija pristatant Baltijos regioną Japonijoje ir auginant turizmo srautus iš Tekančios saulės šalies. Antrasis apdovanojimas skirtas VŠį „Kaunas IN“ už diplomato Chiune Sugiharos atminimo kelią Kaune ir jo viešinimą.

Užsimojo reorganizuoti

Po trijų nesėkmingų bandymų rasti naują Valstybinio turizmo departamento vadovą, lapkritį nuspręsta konkursą užimti šį postą išvis nutraukti. Taip pat paskelbta apie ketinimus šį departamentą pertvarkyti į viešąją įstaigą. Pertvarkos planą Ūkio ministerija žada pristatyti 2018 m. vasarį.

Nauja rinkliava sostinėje

Vilnius išsprendė problemą, kur gauti lėšų Vilniaus, kaip turizmo krypties, reklamai užsienio rinkose. Gruodį Vilniaus m. valdžia patvirtino taip vadinamą „pagalvės mokestį“ – turizmo rinkliavą. Rinkliava įsigalios nuo 2018 m. liepos 1 d. ir sieks 1 Eur vienam asmeniui už vieną nakvynę.

Lietuvos restoranams – Skandinavijos „Michelin‘ai“

Viena iš priežasčių kelionėms į Lietuvą – puikūs restoranai. Gruodį prestižinis Skandinavijos restoranų gidas „White Guide 2018“ antrą kartą reitingavo Lietuvos restoranus. Aštuoni iš penkiolikos įvertintų mūsų šalies restoranų pakliuvo į geriausių Latvijos, Lietuvos ir Estijos restoranų 30-tuką. Aukščiausiai – trečia vieta – įvertintas restoranas Kaune „Nüman“.

2017 m. patraukliausia Lietuvos vietovė

Metams baigiantis išrinkta patraukliausia 2017 m. Lietuvos turizmo traukos vietovė – ja tapo Pakruojo dvaras.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
KTU siūlo išmanų Vilniaus šiukšlių krizės sprendimą 13

Kauno technologijos universitetas (KTU) sostinės bėdas su šiukšlėmis siūlo spręsti diegiant išmanią...

Pigios liros efektas: turistai šturmuoja parduotuves 15

Turkijos liros kurso smukimas išprovokavo tikrą pardavimų bumą prabangos segmente besispecializuojančiuose...

Kas ketvirtoje kavinėje prie magistralės Vilnius–Kaunas–Klaipėda – pažeidimai 3

Kauno valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (Kauno VMVT) rugpjūčio 4–9 d. patikrinusi 24 viešojo...

Advokatai dirbtinį intelektą išmokė lietuvių kalbos Premium 6

Dirbdami prie įmonės įsigijimo projekto dirbtinio intelekto programą šią vasarą pirmą kartą panaudoję...

Kiek atliekų tilps į ministro kiemą? 10

Dėl stringančios Bendrosios gaminių, pakuočių ir atliekų apskaitos informacinės sistemos (GPAIS) kone...

Marijampolėje vandentiekio vanduo – jau saugus gerti

Po kelis mėnesius trukusios kovos su lervomis ir galima kitokia tarša, Marijampolės savivaldybė teigia, kad...

Lietuviai steigia restoranų tinklą JAV, naudos sutelktinį finansavimą 8

Patirties Lietuvos restoranų versle sukaupęs Rolandas Pulauskas kartu su verslo partneriu Justu Vėžiu tiki...

„City Service“ įmonė įsigijo degalinių statybos ir aptarnavimo bendrovę 1

Koncernui „Icor“ priklausančios pastatų priežiūros grupės „City Service“ įmonė įsigijo degalinių statybos ir...

Statyba ir NT
2018.08.13
GPAIS spragos sutrikdė įmonių atsiskaitymus Premium 3

Beveik pusšimtis komunalininkų tapo liūdnai pagarsėjusios Bendrosios gaminių, pakuočių ir atliekų apskaitos...

Karščiai kirto kelionių operatoriui – europiečiai vengia kelionių į šiltus kraštus 2

Didžiosios Britanijos kelionių operatorius „Thomas Cook Group“ paskelbė, kad dėl neįprastai karštų orų...

„Yandex. Taxi“ partneriai: nuo naujai įsteigtų iki ilgametę patirtį turinčių įmonių

Rusijos kapitalo įmonė „Yandex. Taxi“, teikdama keleivių pavėžėjimo paslaugas Lietuvoje, nurodo...

Rykantų gyventojams patariama negerti pašalinį kvapą turinčio vandens

Trakų rajone esančios Rykantų gyvenvietės vandenyje pastebėtas pašalinis kvapas ir tarša, todėl...

Samavičių šeimos verslas: po naują restoraną – kas trejus metus 3

Klaipėdiškis Vytautas Samavičius su kūrybingos virtuvės bistro „La Cle“ į kulinarijos sceną išėjo...

Laisvalaikis
2018.08.10
Teismas: ginčas su „Šiaulių arenos“ koncesininku negali būti nagrinėjamas arbitraže

Lietuvos apeliacinis teismas grąžino iš naujo nagrinėti pirmosios instancijos teismui bylą, kurioje Šiaulių...

Europoje startavo „Vilniaus – Europos G taško“ reklama: pažiūrėkite, kaip tai atrodo 64

Šiandien Londono ir Berlyno lauko reklamos ekranuose pradedama transliuoti audringų diskusijų Lietuvoje...

Rinkodara
2018.08.09
Kelionių agentūrų regionuose verslo praktika: dėl vietinių tampa ir organizatorėmis Premium

Regionų kelionių agentūros augina pajamas, radusios būdų prisikviesti keliautojų iš didmiesčių, o siekdamos...

Rinks geriausius Lietuvos barus 4

Šią liepą buvo paskelbtas trečiasis 30-ies geriausių Lietuvos restoranų sąrašas, taigi kolekcionuojantys...

Laisvalaikis
2018.08.08
Iš privačių darželių daugiausiai pelno uždirbo „Vaikystės sodas“: žada naujovių Premium 26

Iš Lietuvos privačių darželių didžiausią ikimokestinį pelną 2017 m. fiksavo šešiolika darželių jungianti UAB...

Daugiausiai vartotojų skundų – dėl avalynės ir drabužių 1

12.700 – tiek kartų per 2018 m. pirmąjį pusmetį gyventojai kreipėsi į Valstybinę vartotojų teisių apsaugos...

Popiežiaus vizitas: išlaidos scenoms, apsaugai ir raginimas Bažnyčiai atskleisti sąmatas 5

Lietuvos institucijos ir Katalikų bažnyčia pradėjo derinti pinigų poreikį artėjančiam popiežiaus Pranciškaus...

Laisvalaikis
2018.08.07

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau