Verslui nerimo sukėlusi GPAIS: atsakymai į dažniausiai užduodamus klausimus

Publikuota: 2017-10-27
Dalius Krinickas, Aplinkos ministerijos Atliekų departamento direktorius
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Dalius Krinickas, Aplinkos ministerijos Atliekų departamento direktorius Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Aplinkos ministerija skelbia, jog 2018 m. sausio 1 d. turinčios startuoti Vieningos gaminių, pakuočių ir atliekų apskaitos informacinės sistemos (GPAIS) sukūrimo darbai artėja link pabaigos. Apie GPAIS projekto įgyvendinimą, jo naudą verslui, visuomenei bei valstybės institucijoms pasakoja Dalius Krinickas, Aplinkos ministerijos Atliekų departamento direktorius.

Kokia šio projekto idėja ir tikslai?

Projekto tikslas – sukurti ir įdiegti funkcionalią, technologiškai patogią naudotojams, vieningą gaminių, pakuočių, atliekų susidarymo ir tvarkymo apskaitos informacinę sistemą, kuri užtikrintų Valstybinio atliekų tvarkymo plano numatytų tikslų vykdymą ir įmonėse vykdomos apskaitos veiksmingą stebėseną, kontrolę ir planavimą.

GPAIS yra skirta gaminių, pakuočių ir atliekų (GPA) apskaitos duomenų surinkimui, analizei ir kontrolei. Jos pagalba bus vykdoma atliekų susidarymo, tvarkymo, gaminių ir pakuotės tiekimo vidaus rinkai apskaita ir tvarkomi kiti GPA apskaitos duomenys. Be to, GPAIS bus gamintojų ir importuotojų sąvadas. GPAIS funkcijos apims ataskaitų ir kitų dokumentų pateikimo, ataskaitų tikrinimo, duomenų analizės ir apdorojimo bei kitus procesus.

Kokia tvarka buvo vykdoma ir ar apskritai buvo vykdoma GPA apskaita iki šiol? Su kokiomis problemomis ar trukdžiais buvo susiduriama?

Iki šiol galiojusi apskaitos sistema neatitiko šių dienų situacijos – įmonių, gyventojų ir kitų subjektų sukauptos atliekos buvo apskaitomos pateikiant pareigūnams popierinius apskaitos žurnalus, be to, tam tikrais atvejais ataskaitas reikėdavo pateikti ne vienai, o keletui institucijų.

Šiuo metu gamintojams ir importuotojams, atliekų darytojams bei tvarkytojams naudojantis informacine sistema yra privaloma teikti Aplinkos apsaugos agentūrai tik metines ataskaitas apie gaminių tiekimą vidaus rinkai ar atliekų susidarymą ir tvarkymą, o inspektoriams detali informacija apie įmonės atliekų apskaitą tampa prieinama tik jos patikrinimo metu. Be to, iki šiol dalis ataskaitų, kurias teikia įmonės ar net savivaldybės, yra teikiamos popierine forma ar el. paštu. Gaunant duomenis tokia forma reikalingi papildomi žmogiškieji ištekliai jų analizei. Toks informacijos gavimas neefektyvus ir neoperatyvus. GPA apskaitymo tvarka ne visiškai užtikrino efektyvų ES ir Lietuvos kompetentingų institucijų iškeltų atliekų tvarkymo tikslų įgyvendinimą ir įmonėse vykdomos atliekų apskaitos veiksmingą stebėseną, kontrolę bei planavimą.

Įvardinkite, kokias tikslines grupes apims sukurta GPA informacinė sistema?

Pirmiausia, GPAIS skirta palengvinti administracinę naštą pakuočių, elektros ir elektroninės įrangos, transporto priemonių, apmokestinamųjų gaminių, alyvų gamintojams ir importuotojams vykdant gaminių tiekimo rinkai apskaitą ir teikiant ataskaitas.

Pavyzdžiui, įmonės GPAIS sudarys savo gaminių sąrašą, kuris bus naudojamas toliau apskaitoje ir įmonėms pildant žurnalus nebereikės vis iš naujo suvedinėti gaminių, nes galės rinktis iš sudaryto sąrašo.

Naująja informacine sistema taip pat naudosis atliekų tvarkytojai bei įmonės, kurių veikloje susidaro atliekos ir kurios turi vykdyti apskaitą. Įgyvendinus projektą atliekų apskaitos vykdymo paslauga taps patogesnė, kadangi atliekų tvarkytojams nebereikės teikti atliekų apskaitos žurnalų regionų aplinkos apsaugos departamentų pareigūnams – jie galės įvertinti apskaitos duomenis iki vizito įmonėje. Atliekų tvarkytojai galės naudotis visa sistemoje esančia laisvai prieinama informacija su istorija apie jų įmonės apskaitytas atliekas.

Svarbu paminėti, kad kuriant GPAIS buvo siekiama, jog atliekų tvarkytojams nereikėtų naudotis keliomis informacinėmis sistemos, o tik viena GPAIS.

Kontroliuojantys pareigūnai taip pat gaus didelės naudos – jiems bus gerokai palengvinamos darbo sąlygos, kadangi įdiegus naująją sistemą bus sumažintas dokumentų, kuriuos reikia išanalizuoti nuvykus į įmonę, kiekis.

Tikėtina, jog įdiegus šią sistemą bus efektyviau ir operatyviau vykdoma galimų pažeidimų kontrolė, informacija bus gaunama operatyviai ir laiku, be to, šia informacine sistema skatinamas pateikiamų duomenų skaidrumas – pateiktų ir patvirtintų duomenų nebus galima keisti nenurodžius tokių keitimų priežasties.

Kaip žinia, Lietuva nėra pirmoji Europos Sąjungos valstybė narė, siekianti įdiegti minimą sistemą. Gal galėtumėte pakomentuoti, kokia praktika egzistuoja užsienio valstybėse ir ar ja bus remiamasi diegiant GPAIS Lietuvoje?

Rengiant GPAIS veiklos modelį, buvo vertinta užsienio valstybių patirtis gaminių, pakuočių apskaitos informacinių sistemų kontekste, analizuojama jose taikoma praktika. Atlikus užsienio valstybėse galiojančių atliekų apskaitos sistemų analizę pastebėjome, kad kai kuriose valstybėse šių duomenų apskaitymui yra naudojamos atskiros informacinės sistemos, tačiau dažnai jos apima tik dalį atliekų rūšių, pavyzdžiui, pakuočių apskaitą, bet neapima visų atliekų apskaitos.

Įgyvendindama šį projektą Aplinkos ministerija siekia sukurti vieningą sistemą, apimsiančią visų atliekų ir gaminių tiekimo rinkai apskaitą, atliekų sutvarkymą įrodančių dokumentų rengimą, kadangi tik turint visus atliekų tvarkymo proceso duomenis galima efektyviai identifikuoti pažeidimą ir spręsti su atliekų tvarkymu susijusias problemas. Todėl, Lietuvoje diegiama vieninga, visas atliekų, gaminių rūšis apimanti, sistema, tikimės, bus modernesnė ir pažangesnė lyginant su analizuota kitų šalių praktika.

Kuriamos informacinės sistemos nauda atliekų sektoriui neginčytina, nes didėja tiek apskaitos proceso efektyvumas, supaprastinant atliekų apskaitos vykdymą bei sumažinant tam reikalingas laiko sąnaudas, tiek užtikrinama galimų pažeidimų kontrolė ir padidinamas šio proceso skaidrumas.

Ar yra rengiami teisės aktų pakeitimo projektai šio projekto įgyvendinimui?

Aplinkos ministerija kelia itin aukštus reikalavimus kuriamai informacinei sistemai. Diegiant GPAIS, būtina ne tik informuoti projekto tikslines grupes apie proceso pokyčius, bet ir efektyvinant į elektroninę erdvę perkeliamus procesus, keisti teisės aktus, kuriais būtų reglamentuojami pokyčiai vykdant GPA apskaitą.

Ar jau visi poįstatyminiai aktai patvirtinti, jei ne – kokių trūksta, kada jie bus priimti?

Taip, visi projekto įgyvendinamieji teisės aktai, kurie reglamentuoja atliekų apskaitą, patvirtinti. Šiuo metu Vyriausybės lygmenyje svarstomi įstatymų pakeitimai ir Vyriausybės nutarimas, siekiant įtvirtinti GPAIS sistemą. Tikėtina, kad įstatymai bus patvirtinti iki šių metų pabaigos.

GPAIS startas numatytas sausio 1 d. Dalis įmonių nuogąstauja, kad liko per mažai laiko iki sausio tinkamai pasirengti darbui su GPAIS. Ar yra svarstoma nukelti sistemos starto datą?

Per šio projekto pristatymus akcentavome, kad įmonės turės dirbti su GPAIS sistema, nes vienas iš šio projekto tikslų, kurio pasiekti tikisi ir įmonės – užfiksuoti tikslius ir realius atliekų kiekius bei jų kelią. Įsigaliojimo termino nukėlimas šiuo metu nesvarstomas. Planuojama, kad sistema pradės veikti 2018 m. sausio 1 d.

Ar manote, kad vieningos sistemos sukūrimas prisidės prie galimos korupcijos atliekų tvarkymo srityje mažinimo?

Taip. Naujosios informacinės sistemos sukūrimas neabejotinai prisidės prie skaidrumo atliekų sektoriuje didinimo, kadangi nebus galima keisti pateiktų ir patvirtintų duomenų, nenurodžius kodėl tai daroma. Reikšmingos įtakos korupcijos mažinimui tikėtina turės tai, jog įdiegus GPAIS apskaitos duomenis kontroliuojančios institucijos galės matyti ir vertinti vos tik apskaitos subjektams juos suvedus į GPAIS. Be to, siekiant mažinti galimų apskaitos vykdymo klaidų skaičių, GPAIS yra kuriama tam, kad apskaitos subjektai negalėtų suvesti tokių duomenų, kurie, pavyzdžiui, prieštarautų turimam įmonės Taršos integruotos prevencijos ir kontrolės leidimui.

Duomenis per GPAIS sistemą nuo 2018 m. sausio privalės teikti apie 25.000 įmonių ir organizacijų. Apie tai, kodėl verslas ragina nukelti sistemos startą, skaitykite VŽ Premium.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
„Volkswagen“ dalijimosi platforma šiemet pasiūlys 8.400 elektromobilių 

Koncernas „Volkswagen AG“ skelbia apie šiais metais numatomą didelę savo teikiamų automobilių dalijimosi...

Turizmo rūmai: Lietuvos turizmo verslas pristabdė kelionių paketų į Kiniją pardavimą

Užsienio reikalų ministerijai (URM) rekomenduojant Lietuvos piliečiams laikinai nevykti į Kiniją, kur plinta...

Paslaugos
2020.01.27
„DPD Lietuva“ praneša apie praėjusio šventinio laikotarpio rekordą 

Tradiciškai intensyvų laikotarpį Prancūzijos pašto valdoma įmonė „DPD Lietuva“ pažymėjo elektroninės prekybos...

Koronavirusas: ką reikia žinoti Premium

Skaičiuojama, kad Kinijoje nuo naujojo koronaviruso sukeltos infekcijos mirė 80 žmonių. Apie naujus ligos...

Laisvalaikis
2020.01.27
Lietuvos oro uostai beveik ketvirtadaliu didino neaviacinių paslaugų pajamas 1

Lietuvos oro uostai (LTOU) skelbia praėjusiais metais 24%, iki 18 mln. Eur, padidinę neaviacinių paslaugų...

„Microsoft“ pasišovė išvalyti iš atmosferos per visą įmonės istoriją išskirtą CO2 2

JAV milžinė „Microsoft“ skelbia, kad sieks sumažinti išmetamo anglies dvideginio (CO2) kiekį ir ims...

Technologijos
2020.01.27
2019 m. pritraukti 47 TUI projektai, sukurta 4.600 darbo vietų 

2019 m. į Lietuvą buvo pritraukti 47 tiesioginių užsienio investicijų (TUI) projektai. Per šiuos projektus iš...

Finansai
2020.01.27
Dėmesys – „Tele2“ kalėdinei „bombai“, simpatijos – „Telios“ merginai Premium

Iš šiemečių kalėdinių lietuviškų reklamų galima išskirti tris aiškias lyderes: tai „Tele2“ klipas apie „La...

Rinkodara
2020.01.27
Prancūzijos kelionių agentūros stabdo keliones į Kiniją

Prancūzijos kelionių organizatoriai dėl naujo tipo koronaviruso epidemijos iki vasario 21 d. sustabdė...

Paslaugos
2020.01.27
Startuolių klaidos: ką darytų kitaip

Kuo jaunesnis verslas, tuo daugiau klaidų yra pridaroma. Tie, kas sugeba iš jų pasimokyti, atvirai dalijasi...

Gazelė
2020.01.26
Australijoje patvirtinti pirmieji užsikrėtimo koronavirusu atvejai 

Australija šeštadienį patvirtino pirmuosius keturis užsikrėtimo nauju koronavirusu, Kinijoje jau...

Verslo aplinka
2020.01.25
Dėl koronaviruso grėsmės Lietuvos oro uostuose budi sveikatos specialistai 

Dėl iš Kinijos plintančio koronaviruso, nuo šeštadienio visuose trijuose Lietuvos oro uostuose budi...

Verslo aplinka
2020.01.25
Rusijos kelionių organizatoriai sustabdė kelionių į Kiniją pardavimą

Rusijos kelionių organizatoriai nutraukė prekybą kelialapiais į Kiniją po to, kai už turizmą atsakinga šalies...

Paslaugos
2020.01.25
Kelionių ypatumai 2020-aisiais: laikas sulėtinti tempą Premium 1

Per praėjusius 10 metų ke­liauti pasidarė kaip niekada paprasta – pridygo pigių oro linijų, išpopuliarėjo...

Laisvalaikis
2020.01.25
Prancūzijoje patvirtinti pirmieji užsikrėtimo nauju koronavirusu atvejai Europoje 1

Prancūzijoje patvirtinti trys užsikrėtimo nauju koronavirusu, pirmiausiai išplitusiu Kinijoje, atvejai, kurie...

Paslaugos
2020.01.25
Kinijos valdžia nurodė nutraukti organizuotų kelionių į užsienį pardavimą 2

Kinijos kultūros ir turizmo ministerija nurodė šalies kelionių agentūroms ir kelionių organizatoriams nuo...

Paslaugos
2020.01.25
Neramumų Honkonge pasekmė – kritę konjako pardavimai

Prancūzų prabangių gėrimų gamintojos „Remy Cointreau“ akcijos patiria didžiausią griūtį per dešimt metų po...

Rinkos
2020.01.24
Eurostatas: turistų nakvynių skaičiaus augimas Lietuvoje – vienas didžiausių ES

Lietuvos viešbučiuose ir kitose apgyvendinimo įstaigose pernai apsilankiusiųjų turistų skaičaus...

Paslaugos
2020.01.24
Virtualių asistentų verslas klesti – per mėnesį įdarbina po keliolika naujų specialistų Premium 1

Apie galimybę dirbti nuotoliniu būdu daugelyje įmonių dar tik svarstoma. „Baltic Virtual Assistants“ ją...

Gazelė
2020.01.24
VPT: Anykščiai turi nutraukti 1 mln. Eur vertės mokinių maitinimo konkursą

Anykščių valdžia turi nutraukti maždaug 1 mln. Eur vertės rajono mokinių maitinimo konkursą, pareiškė Viešųjų...

Paslaugos
2020.01.24

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau