Patarimai įmonėms, kaip pasirengti darbui su GPAIS

Įmonės, kurios, vadovaujantis teisės aktų reikalavimais, privalo vykdyti gaminių ar pakuočių apskaitą bei atliekų apskaitą, nuo kitų metų šias apskaitas vykdys naudodamos Vieningą gaminių, pakuočių ir atliekų apskaitos informacinę sistemą (GPAIS). Kaip jai pasiruošti, pataria Jolanta Graudinytė , UAB Ekokonsultacijos aplinkos apsaugos specialistė.
Aplinkos ministerija šiuo metu rengia teisės aktų projektus, kurie reglamentuos duomenų į GPAIS pateikimo tvarką.
Kol diegiama sistema bei siekiant, kad įmonėms sklandžiau vyktų pradinių duomenų perkėlimas į GPAIS, siūlome gamintojams ir importuotojams siūlome persižiūrėti šiuo metu vykdomas gaminių ir (ar) pakuočių apskaitas ir programas ir įsivertinti jų atitikimą teisės aktų reikalavimams.
Atliekų tvarkytojams rekomenduojama persižiūrėti TIPK/Taršos leidimo sąlygas, užfiksuoti didžiausius vienu metu leidžiamų laikyti atliekų kiekius: pavojingųjų atliekų pagal technologinius srautus, nepavojingųjų atliekų bendrą kiekį, įskaitant apdorojimo metu susidarančių atliekų kiekį.
Taip pat sutikrinti Atliekų tvarkytojų valstybės registre pateiktus duomenis su TIPK/taršos leidimo sąlygomis, peržiūrėti, esant poreikiui pasirengti ir pasirašyti sutartis su atliekų tvarkytojais, gamintojais ir importuotojais, licencijuotomis gamintojų ir importuotojų organizacijomis, atliekų darytojais ir pan.
Taip pat būtina kuo anksčiau 2018 metų pradžioje turėti duomenis apie įmonėje 2017 m. pabaigoje laikomas atliekas ir jų kiekius, t.y. 2017 m. pabaigos atliekų likučius.
Naujas biurokratinis mechanizmas?
VŽ rašė, jog GPAIS Lietuvoje turi pradėti veikti 2018 m. sausio 1 d. Tačiau atliekų verslininkai ragina jos pradžią atidėti bent jau metams, nes sistema iki šiol nė nepradėta testuoti, tad įmonės iki sausio bijosi nespėsiančios pasirengti dirbti su ja.
Lina Šleinotaitė-Budrienė, UAB Ekokonsultacijos vadovaujanti partnerė, sako, kad vieninga gaminių, pakuočių ir atliekų apskaitos informacinė sistema (GPAIS) sumanyta kaip įrankis valstybei gaminių, pakuočių ir atliekų (GPA) apskaitos duomenų surinkimui, duomenų analizei ir kontrolei.
Pirmieji šio įrankio pristatymai ir esamas sistemos funkcionalumas, nenoras atsižvelgti į asociacijų, įmonių ir konsultantų pastabas leidžia abejoti šių tikslų pasiekimu ir kol kas aiškiai matome kuriamą naują biurokratinį mechanizmą verslui, programuojamas dvigubas apskaitas įmonių viduje. Atitinkamai gali tekti daugiau skiriamų žmogiškųjų resursų, laiko šio aparato aptarnavimui ir labai daug darbo konsultantams. Apie sistemos rezultatus galėsime kalbėti po metų, kai ji bus pilnai įgyvendinta, kalba ji.
Bus tiksliau ir skaidriau
Aplinkos ministerija aiškina, kad GPAIS padarys atliekų apskaitą tikslesnę, o atliekų tvarkymo kontrolę efektyvesnę. Sistema leis gauti naujausius ir patikimus duomenis apie į rinką patenkančius gaminių ir pakuočių kiekius, o taip pat tvarkomų atliekų srautus, bus galima atsekti atliekų kelią nuo jų pateikimo į rinką iki sutvarkymo. Šiuo metu ministerija vertina atliekų srautus remiasi dviejų metų senumo duomenimis.
Šių metų pabaigoje arba kitų pradžioje ministerija planuoja GPAIS papildyti rizikos vertinimo moduliu principais, pagal kurį įmonės bus atrenkamos į rizikingų įmonių sąrašą.
Duomenis per GPAIS sistemą nuo sausio privalės teikti didelis skaičius įmonių ir organizacijų iš viso apie 25.000.
Tai gamintojai ir importuotojai, kurie tiekia į rinką apmokestinamus gaminius ir pakuotes, prekybos įmonės, pramonės įmonės, atliekų tvarkytojai, surinkėjai, perdirbėjai, atliekų eksportuotojai, tarpininkai, užsiimantys atliekų prekyba, savivaldybės, regioniniai atliekų tvarkymo centrai.
Plačiau apie tai, kodėl verslininkai ragina atidėti GPAIS startą bent metams, skaitykite čia.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Paslaugos
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti