Energetikų patirtys kvartalinės renovacijos projektuose

Savivaldybių energetikos įmonės, administruodamos senų daugiabučių atnaujinimo projektus, jau turi sukaupusios kvartalinės renovacijos projektų patirties. Valstybė vis garsiau kalba apie poreikį modernizacijos projektus įgyvendinti kompleksiškai, tad ką rodo patirtis ir ko galima pasimokyti savivaldybėms, būstų administratoriams ir gyventojams?
Kaip sako Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijos atstovas Mantas Paulauskas, vienas iš svarbių klausimų, kuris susijęs su kvartaline daugiabučių modernizacija, yra šilumos tinklų atnaujinimas. Šilumos tiekėjų asociacijos turimi duomenys rodo, kad šilumos tinklų ir daugiabučių atnaujinimas vyksta netolygiai, kas kartais sukuria tam tikrų problemų: Atnaujinant tinklus, jie projektuojami su esamu šilumos energijos poreikiu, bet vėliau sutvarkius daugiabutį, šis suvartoja mažiau energijos, o tinklai jau būna atvesti didesni nei reikia.
Asociacija skatina ir mažąją renovaciją, kai yra atnaujinamos tik daugiabučio vidaus inžinerinės sistemos, tokiu atveju gyventojai patys gali reguliuoti šilumos suvartojimą, išvengiama, kai to paties daugiabučio vienuose butuose yra per karšta, kituose per šalta. Pasak specialisto, š. m. balandžio mėn. pakeitus Šilumos ūkio įstatymą, savivaldybės ir šilumos tiekėjai turės parengti ilgalaikius energijos mažinimo planus, o pastatų valdytojai modernizuoti šilumos punktus ir užtikrinti tolygų šilumos pasiskirstymą, kad iki 2026 m. liepos 1 d. būtų įgyvendinti daugiabučių vidaus sistemų privalomieji reikalavimai. Todėl jau dabar reikėtų galvoti apie kompleksinius sprendimus, kurie apimtų ne tik pastato fasado atnaujinimą, bet viso kvartalo modernizaciją.
Siekiamybė yra, kad gyventojams būtų pasiūlomas kompleksinis renovacijos paketas, kuris susideda iš infrastruktūros pagerinimo, inžinerinių tinklų atnaujinimo ir fasadinės dalies atnaujinimo. Ir reikia supaprastinti biurokratiją, kad gyventojai lengviau galėtų priimti sprendimus. Manome, kad kartu su kvartaline renovacija, tokiu pačiu principu galėtų būti vykdoma ir mažoji renovacija. Tai leistų gyventojams susitvarkyti vidaus šildymo ir karšto vandens sistemas, o šilumos tiekėjas matytų, koks yra realus pastato šilumos poreikis, todėl galėtų daryti tolimesnius žingsnius, laukiant didžiosios renovacijos, teigė M. Paulauskas.
Kvartalinės renovacijos iššūkiai
Šiaulių mieto savivaldybės valdoma šilumos tiekimo įmonė per beveik dešimtmetį yra inicijavusi, įgyvendinusi ne vieno daugiabučio mieste atnaujinimą ir toliau aktyviai dirba šia linkme. Mieste per keletą metų buvo rekonstruota didelė dalis šilumos tinklų, modernizuoti šilumos punktai daugiabučiuose. Pasistūmėta ir kvartalinės renovacijos procesuose Draugystės prospektas vienas iš sėkmingų pavyzdžių.
Šiame prospekte buvo sutvarkyti ne tik daugiabučiai, bet ir inžineriniai tinklai, aplinka, dėl ko pagerėjo žmonių gyvenimo sąlygos, daug labiau pagerintas energinis efektyvumas. Šis kvartalas buvo vienas seniausių ir jame esantys daugiabučiai vieni iš daugiausiai šilumos energijos suvartojančių daugiabučių namų mieste, dabar vieni iš mažiausiai, sako Judita Kivyliūtė, bendrovės Daugiabučių namų renovacijos administravimo skyriaus viršininkė.
Pasak bendrovės atstovų, įmonei buvo suformuota užduotis modernizuoti miesto kvartalo daugiabučius ir šilumos tinklus. Tai buvo bene pirmasis tokio masto bendrovės įgyvendintas projektas.
Kvartalinės renovacijos projektas vykdytas sistemingai bei nuosekliai, pirmiausiai sutvarkytos šilumos trasos, o tik tuomet pradėti kiti inžinerinės infrastruktūros darbai sutvarkyti daugiabučių namų kiemai bei gatvė, įrengtos vaikų žaidimų aikštelės. Sukurtas bendras, nuosaikus kvartalo vaizdas.
Įvertino situaciją ir ėmėsi kompleksinių darbų
Elektrėnuose kvartalinės renovacijos projektas pradėtas 2016 m. Prie projekto vieningai dirbo savivaldybė ir komunalininkai buvo parengta esamos situacijos analizė, nustatyti prioritetai. Kaip pasakojo Ričardas Leckas, įmonės direktorius, būta iššūkių savivaldybei porą metų teko laukti, kol bus sutvarkyti magistraliniai tinklai kai kuriose gatvėse, tik tada buvo klojamas asfaltas. Buvo ir kitokių problemų ar pamokų.
Turėjome parengę sąrašą, bet galiausiai atlikome darbus pagal gyventojų iniciatyvas. Pagrindinė problema, su kuria susidūrėme, buvo kiemų sutvarkymas ir žemės priskyrimas. Taip pat pradžioje, neturėdami patirties, leidome fasadų spalvų chaosą, dabar pamoką išmokome ir neleidžiame tokios chaotiškos spalvų gamos, sako R. Leckas.
Per tuos metus Elektrėnuose ir Vievyje iš esmės sutvarkytos ne tik šilumos magistralės, bet ir vandentiekio, kanalizacijos. Tada imtasi modernizuoti daugiabučius. Šiuo metu sutvarkyta beveik trečdalis daugiabučių Elektrėnuose, taip pat didelė dalis viešosios paskirties pastatų.
Straipsnio autorė: Kotryna Grušauskaitė.
.png)
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Statyba ir NT
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti