EPCM- raktas sudėtingiems statybų projektams

EPCM yra sparčiai populiarėjantis statybų valdymo modelis, kai atsakomybę už visus statybų etapus nuo idėjos iki rakto prisiima viena konsultantų komanda. Integruojant skirtingus skaitmeninio projektavimo, statybos rangos ir kitus darbus taupomas laikas, lėšos ir pasiekiama sertifikuota, atsiperkanti kokybė dar vadinama pastatų tvarumu.
EPCM (angl. Engineering, Procurement and Construction Management) statybos darbų valdymo modelis įsivyravo vystant pasaulinius pramonės megaprojektus, nes pastarųjų iššūkiams suvaldyti reikėjo rasti sumanesnių būdų. Šį modelį, dažniausiai šiuolaikiškų gamyklų statybai, ypač aktyviai naudoja kompleksinio statybų konsultavimo bendrovės Be Live ir specializuotos statybų valdymo bendrovės Be Constructive tandemas, išaugęs iš UAB Baltic Engineers.

Darius Kvedaras, kompleksinės statybų konsultavimo bendrovės Be Live generalinis direktorius, pastebi, kad Lietuvoje statybų projektai didėja. Pasak jo, jei anksčiau dideliu projektu būdavo 4.000 m2 ploto tai dabar jau nesistebime 40.000 m2 ar net kelių šimtų tūkstančių kvadratinių metrų statiniais. Taigi, galime pasidžiaugti, kad megaprojektai jau įgyvendinami ir Lietuvoje, o kartu su jais ateina ir naujoviškas jų valdymo būdas EPCM.
Anot D. Kvedaro, augant pastatų tvarumo poreikiui EPCM tapo parankus vystant daugumą sudėtingesnių pastatų, nes jų statyboms suvaldyti reikia vis įvairesnių kompetencijų.
Vieno langelio principas statybose
Bendrovės Be Live vadovas sako, kad EPCM modelio esmė yra ta, jog klientui suteikiamos integruotos paslaugos.
Iš pirmo žvilgsnio, EPCM paslaugų integralumo kuriama pridėtinė vertė atrodo savaime suprantama, tačiau ji kol kas nei Lietuvoje nei platesniame regione nėra lengvai pasiekiama. Taip yra, nes visas tam reikiamas kompetencijas po vienu stogu rasti nėra lengva, realų integralumą užtikrinančiai komandai kurti reikia laiko ir kryptingų pastangų, sako Be Live vadovas.
Einant EPCM keliu paraleliai dirba kelių sričių profesionalai tarp kurių kompetencijų yra sertifikuotas holistinis aplinkos vertinimas, skaitmeninis BIM projektavimas, statybų bei projektų valdymas, tarptautiniai tvarumo standartai BREEAM ar LEED ir taip toliau.
D. Kvedaras atkreipia dėmesį, kad įgyvendinant EPCM modelį kartu darbuojasi skirtingos, tačiau susidirbusios projektuotojų ir statybų valdytojų komandos, kurios nuo pirmų projektavimo žingsnių užtikrina visų statybos iššūkių sprendimą vieno langelio principu.

Pasak D. Kvedaro, greta projekto integralumo, kuris apima standartinį projektų valdymo trikampį kaštai, kokybė, laikas, kartu sprendžiami projekto skaitmeniniai, tvarumo, eksploatacijos ateityje iššūkiai.
Kaip pasakoja būtent statybų valdyme besispecializuojančios bendrovės Be Constructive plėtros vadovas Šarūnas Survila, EPCM modelis nuo pat pradžių tinkamai struktūrizuoja projekto kūrimo ir statybų valdymo procesą. Anot jo, taip užtikrinami projekto kokybiniai, laiko bei ekonominiai rezultatai, o drauge su jais projekto skaitmeninimas bei viską apibendrinantis pastatomų objektų tvarumas.

Pasak Š. Survilos, tam, kad užsakovas susipažintų su statomu objektu, galėtų jame virtualiai apsilankyti dar projektavimo stadijoje komandos sukuria būsimo pastato tikslų skaitmeninį dvynį 3D vaizdą. Tai yra pirmosios EPCM dedamosios Engineering raktas.
Skaitmeninis dvynys atsiperka realybėje
Jau projekto planavimo stadijoje komandos užkuria pastato skaitmeninio dvynio platformas, kurios vėliau naudojamos ne tik projektavimo, statybos darbų fazėse, tačiau ir skaitmeniniam pastato dokumentacijos tvarkymui, jos perdavimui į eksploataciją. Paslydus planuojant darbus toli į priekį, vėlesnėse projekto įgyvendinimo stadijose labai lengva pamesti aukščiausius gamtosauginius, socialinius ir ekonominius standartus, teigia Be Constructive plėtros vadovas.
Kartu Š. Survila pastebi, kad projektavimas paprastai sudaro iki 10% viso statybos objekto kainos, tačiau projekto kokybė gali iš esmės sumažinti arba priešingai dėl netikslumų pūsti statybų kainą.
Anot jo, skaitmeninis modelis leidžia pamatyti ne tik visas būsimo pastato erdves, bet ir atskirus mazgus. Inžinerinius tinklus tiesiantys specialistai skaitmeniniame dvynyje tiksliai ir lengvai orientuojasi, kabeliai ar ventiliacijos sistemos suprojektuojami taip, kad neliktų neplanuotų alkūnių, susiėjimų ar, pavyzdžiui, jungiklių nepatogiose vietose. Taip, dar projektavimo stadijoje įvertinus visas smulkmenas, darbai realiose statybose gali būti atlikti ne tik greičiau, bet ir pigiau.
Yra apskaičiuota, kad skaitmeninio pastato dvynio parengimas iš esmės atsiperka dėl racionaliau atliekamų įvairių statybos ir apdailos darbų, Be to, kuomet 3D vaizdu viso pastato statybą galime matyti žingsnis po žingsnio, ateityje žymiai paprasčiau pastatą plėsti, rekonstruoti, bėgant laikui tobulinti inžineriją, sako Š. Survila.

Antroji EPCM dedamoji Procurement arba projektuotojo ir rangovo parinkimas, yra svarbi tuo, kad tinkamai parinkti tiekėjai tinkamai vykdo įsipareigojimus. Su rangovo parinkimu mes gauname sutartį, grafiką, kokybę ir laiką. Su juo turėsime drauge judėti iki pat raktų pridavimo užsakovui. Atstovaudami klientui, padedame parengti sutartis taip, jog ateityje nekiltų ginčų, vertiname ne vien siūlomą kainą, bet ir kokybės santykį, rangovo kvalifikaciją, nes mažiausia kaina nėra visuomet geriausia, ką iliustruoja daugeliui žinomi stojusių statybų pavyzdžiai, pasakoja Be Constructive plėtros vadovas.
Detalizuodamas trečią EPCM dedamąją Construction Š. Survila pastebi, kad bendrovės specialistai atstovauja užsakovą statybų aikštelėje, pavyzdžiui, prižiūri, kaip laikomasi grafiko ir biudžeto, operatyviai atstovauja užsakovą visais iškylančiais klausimais.
Dar prieš pradėdami statybas mes jau galvojame apie jų pabaigą, ir pastato aptarnavimą. Paraleliai pasitelkiame reikiamus atestuotus specialistus, ruošiame būtinus dokumentus, kad vos tik baigus darbus objekte galėtume pasirūpinti jo pridavimu, o prie bet kurio įrenginio priėję darbuotojai rastų QR kodą su aiškiomis aptarnavimo instrukcijos, pasakoja Š. Survila.

Anot statybų valdymo profesionalo, paskutinė dedamoji Management reiškia viso projekto suvaldymą taip, kad galutinis rezultatas džiugintų užsakovą. Iš pirmo žvilgsnio EPCM modelis atrodo paprastas, tačiau prisiimti atsakomybę už visus statybos etapus įmanoma tik turint žinių ir patirties, reziumuoja jis.
Dvi didžiausios gamyklos Lietuvoje statytos pagal EPCM
Iš Baltic Engineers išaugęs bendrovių Be Live ir Be Constructive tandemas EPCM paslaugai reikiamus raumenis augino dar nuo praeito dešimtmečio.
Pirmasis didelis projektas, kurį bendrovės įgyvendino pasitelkus EPCM, buvo Marijampolės laisvosios ekonominės zonos išvystymas. Tuomet, 2018 m. dar su Baltic Engineers prekės ženklu veikusi bendrovė parengė šios LEZ 64 ha teritorijos vystymo planą suprojektavo pirmuosius pastatų kompleksus, padėjo pastatyti Danijos kapitalo langų ir durų gamintojos Dovista gamyklos pastatus.
Iš Baltic Engineers išaugusios bendrovės taip pat projektavo ir valdė Continental Automotive Lithuania gamyklos, sandėlių ir biuro pastato Kauno LEZ statybas, vėliau dirbo su keliais šio automobilių pramonės milžinės plėtros etapais. Minėtos Dovistos ir Continental gamyklos kol kas yra didžiausios plyno lauko investicijos Lietuvoje.
Šiuo metu Be Live ir Be Constructive tandemas projektuoja arba valdo septynių gamyklų statybos projektus, dviem iš jų taiko EPCM.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Statyba ir NT
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti