EPCM- raktas sudėtingiems statybų projektams

  Reklama publikuota: 2023-02-02
  Pagal EPCM statybų valdymo modelį Kauno LEZ statoma Singapūro medicininės įrangos gamykla: A++ energinės klasės 7 710 m2 ploto pastate bus įrengtos gamybos, sandėliavimo, biurų patalpos, o taip pat sporto, laisvalaikio ir ekspozicijų erdvės. „Be Live“ vizualizacijos
  svg svg
  Pagal EPCM statybų valdymo modelį Kauno LEZ statoma Singapūro medicininės įrangos gamykla: A++ energinės klasės 7 710 m2 ploto pastate bus įrengtos gamybos, sandėliavimo, biurų patalpos, o taip pat sporto, laisvalaikio ir ekspozicijų erdvės. „Be Live“ vizualizacijos

  EPCM yra sparčiai populiarėjantis statybų valdymo modelis, kai atsakomybę už visus statybų etapus – nuo idėjos iki rakto – prisiima viena konsultantų komanda. Integruojant skirtingus skaitmeninio projektavimo, statybos rangos ir kitus darbus taupomas laikas, lėšos ir pasiekiama sertifikuota, atsiperkanti kokybė dar vadinama pastatų tvarumu.

  EPCM (angl. Engineering, Procurement and Construction Management) statybos darbų valdymo modelis įsivyravo vystant pasaulinius pramonės megaprojektus, nes pastarųjų iššūkiams suvaldyti reikėjo rasti sumanesnių būdų. Šį modelį, dažniausiai šiuolaikiškų gamyklų statybai, ypač aktyviai naudoja kompleksinio statybų konsultavimo bendrovės „Be Live“ ir specializuotos statybų valdymo bendrovės „Be Constructive“ tandemas, išaugęs iš UAB „Baltic Engineers“.

  „Be Live“ vizualizacijos.
  „Be Live“ vizualizacijos.

  Darius Kvedaras, kompleksinės statybų konsultavimo bendrovės „Be Live“ generalinis direktorius, pastebi, kad Lietuvoje statybų projektai didėja. Pasak jo, jei anksčiau dideliu projektu būdavo 4.000 m2 ploto tai dabar jau nesistebime 40.000 m2 ar net kelių šimtų tūkstančių kvadratinių metrų statiniais. Taigi, galime pasidžiaugti, kad megaprojektai jau įgyvendinami ir Lietuvoje, o kartu su jais ateina ir naujoviškas jų valdymo būdas – EPCM.

  Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

  Svarbiausios dienos naujienos trumpai:   

  Anot D. Kvedaro, augant pastatų tvarumo poreikiui EPCM tapo parankus vystant daugumą sudėtingesnių pastatų, nes jų statyboms suvaldyti reikia vis įvairesnių kompetencijų.

  Vieno langelio principas statybose

  Bendrovės „Be Live“ vadovas sako, kad EPCM modelio esmė yra ta, jog klientui suteikiamos integruotos paslaugos.

  „Iš pirmo žvilgsnio, EPCM paslaugų integralumo kuriama pridėtinė vertė atrodo savaime suprantama, tačiau ji kol kas nei Lietuvoje nei platesniame regione nėra lengvai pasiekiama. Taip yra, nes visas tam reikiamas kompetencijas po vienu stogu rasti nėra lengva, realų integralumą užtikrinančiai komandai kurti reikia laiko ir kryptingų pastangų“, – sako „Be Live” vadovas.

  Einant EPCM keliu paraleliai dirba kelių sričių profesionalai tarp kurių kompetencijų yra sertifikuotas holistinis aplinkos vertinimas, skaitmeninis BIM projektavimas, statybų bei projektų valdymas, tarptautiniai tvarumo standartai BREEAM ar LEED ir taip toliau.

  D. Kvedaras atkreipia dėmesį, kad įgyvendinant EPCM modelį kartu darbuojasi skirtingos, tačiau susidirbusios projektuotojų ir statybų valdytojų komandos, kurios nuo pirmų projektavimo žingsnių užtikrina visų statybos iššūkių sprendimą vieno langelio principu.

  „Esco Lifesciences“ gamyklos statybos pradžios renginys Kauno LEZ. „Esco Lifesciences“ nuotr.
  „Esco Lifesciences“ gamyklos statybos pradžios renginys Kauno LEZ. „Esco Lifesciences“ nuotr.

  Pasak D. Kvedaro, greta projekto integralumo, kuris apima standartinį projektų valdymo trikampį – kaštai, kokybė, laikas, kartu sprendžiami projekto skaitmeniniai, tvarumo, eksploatacijos ateityje iššūkiai.

  Kaip pasakoja būtent statybų valdyme besispecializuojančios bendrovės „Be Constructive“ plėtros vadovas Šarūnas Survila, EPCM modelis nuo pat pradžių tinkamai struktūrizuoja projekto kūrimo ir statybų valdymo procesą. Anot jo, taip užtikrinami projekto kokybiniai, laiko bei ekonominiai rezultatai, o drauge su jais – projekto skaitmeninimas bei viską apibendrinantis pastatomų objektų tvarumas.

  „Be Live“ vizualizacijos.
  „Be Live“ vizualizacijos.

  Pasak Š. Survilos, tam, kad užsakovas susipažintų su statomu objektu, galėtų jame virtualiai apsilankyti dar projektavimo stadijoje komandos sukuria būsimo pastato tikslų skaitmeninį dvynį – 3D vaizdą. Tai yra pirmosios EPCM dedamosios – Engineering – raktas.

  Skaitmeninis dvynys atsiperka realybėje

  Jau projekto planavimo stadijoje komandos užkuria pastato skaitmeninio dvynio platformas, kurios vėliau naudojamos ne tik projektavimo, statybos darbų fazėse, tačiau ir skaitmeniniam pastato dokumentacijos tvarkymui, jos perdavimui į eksploataciją. „Paslydus planuojant darbus toli į priekį, vėlesnėse projekto įgyvendinimo stadijose labai lengva pamesti aukščiausius gamtosauginius, socialinius ir ekonominius standartus“, – teigia „Be Constructive“ plėtros vadovas.

  Kartu Š. Survila pastebi, kad projektavimas paprastai sudaro iki 10% viso statybos objekto kainos, tačiau projekto kokybė gali iš esmės sumažinti arba priešingai – dėl netikslumų pūsti statybų kainą.

  Anot jo, skaitmeninis modelis leidžia pamatyti ne tik visas būsimo pastato erdves, bet ir atskirus mazgus. Inžinerinius tinklus tiesiantys specialistai skaitmeniniame dvynyje tiksliai ir lengvai orientuojasi, kabeliai ar ventiliacijos sistemos suprojektuojami taip, kad neliktų neplanuotų alkūnių, susiėjimų ar, pavyzdžiui, jungiklių nepatogiose vietose. Taip, dar projektavimo stadijoje įvertinus visas smulkmenas, darbai realiose statybose gali būti atlikti ne tik greičiau, bet ir pigiau.

  „Yra apskaičiuota, kad skaitmeninio pastato dvynio parengimas iš esmės atsiperka dėl racionaliau atliekamų įvairių statybos ir apdailos darbų, Be to, kuomet 3D vaizdu viso pastato statybą galime matyti žingsnis po žingsnio, ateityje žymiai paprasčiau pastatą plėsti, rekonstruoti, bėgant laikui tobulinti inžineriją“, – sako Š. Survila.

  „Be Live“ vizualizacijos.
  „Be Live“ vizualizacijos.

  Antroji EPCM dedamoji  – Procurement – arba projektuotojo ir rangovo parinkimas, yra svarbi tuo, kad tinkamai parinkti tiekėjai tinkamai vykdo įsipareigojimus. „Su rangovo parinkimu mes gauname sutartį, grafiką, kokybę ir laiką. Su juo turėsime drauge judėti iki pat raktų pridavimo užsakovui. Atstovaudami klientui, padedame parengti sutartis taip, jog ateityje nekiltų ginčų, vertiname ne vien siūlomą kainą, bet ir kokybės santykį, rangovo kvalifikaciją, nes mažiausia kaina nėra visuomet geriausia, ką iliustruoja daugeliui žinomi stojusių statybų pavyzdžiai“, – pasakoja „Be Constructive“ plėtros vadovas.

  Detalizuodamas trečią EPCM dedamąją – Construction – Š. Survila pastebi, kad bendrovės specialistai atstovauja užsakovą statybų aikštelėje, pavyzdžiui, prižiūri, kaip laikomasi grafiko ir biudžeto, operatyviai atstovauja užsakovą visais iškylančiais klausimais.

  „Dar prieš pradėdami statybas mes jau galvojame apie jų pabaigą, ir pastato aptarnavimą. Paraleliai pasitelkiame reikiamus atestuotus specialistus, ruošiame būtinus dokumentus, kad vos tik baigus darbus objekte galėtume pasirūpinti jo pridavimu, o prie bet kurio įrenginio priėję darbuotojai rastų QR kodą su aiškiomis aptarnavimo instrukcijos“, – pasakoja Š. Survila.

  „Be Live“ vizualizacijos.
  „Be Live“ vizualizacijos.

  Anot statybų valdymo profesionalo, paskutinė dedamoji – Management – reiškia viso projekto suvaldymą taip, kad galutinis rezultatas džiugintų užsakovą. „Iš pirmo žvilgsnio EPCM modelis atrodo paprastas, tačiau prisiimti atsakomybę už visus statybos etapus įmanoma tik turint žinių ir patirties“, – reziumuoja jis.

  Dvi didžiausios gamyklos Lietuvoje statytos pagal EPCM

  Iš „Baltic Engineers“ išaugęs bendrovių „Be Live“ ir „Be Constructive“ tandemas EPCM paslaugai reikiamus raumenis augino dar nuo praeito dešimtmečio.

  Pirmasis didelis projektas, kurį bendrovės įgyvendino pasitelkus EPCM, buvo Marijampolės laisvosios ekonominės zonos išvystymas. Tuomet, 2018 m. dar su „Baltic Engineers“ prekės ženklu veikusi bendrovė parengė šios LEZ 64 ha teritorijos vystymo planą suprojektavo pirmuosius pastatų kompleksus, padėjo pastatyti Danijos kapitalo langų ir durų gamintojos „Dovista“ gamyklos pastatus.

  Iš „Baltic Engineers“ išaugusios bendrovės taip pat projektavo ir valdė „Continental Automotive Lithuania“ gamyklos, sandėlių ir biuro pastato Kauno LEZ statybas, vėliau dirbo su keliais šio automobilių pramonės milžinės plėtros etapais. Minėtos „Dovistos“ ir „Continental“ gamyklos kol kas yra didžiausios plyno lauko investicijos Lietuvoje.

  Šiuo metu „Be Live“ ir „Be Constructive“ tandemas projektuoja arba valdo septynių gamyklų statybos projektus, dviem iš jų taiko EPCM.

  Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

  Tema „Statyba ir NT“
  Rašyti komentarą 0
  Buvęs „Montuotojo“ vadovas paskirtas „Alvoros“ direktoriumi

  Martynas Pargaliauskas nuo vasario pradėjo vadovauti inžinerinių tinklų bendrovei „Alvora“, rodo Registrų...

  „BaltCap“ fondas Kauno rajone baigė sudėtingiausią mokyklų PPP projekto etapą: problemų radosi nuo investicinio projekto Premium

  Investicijų bendrovės „BaltCap“ fondas Kauno rajone baigė vieną iš švietimo infrastruktūros modernizavimo...

  Lietuvos teismas nenagrinės „Rosneft“ ieškinio – tai kenktų šalies saugumui

  Lietuvos teismas nutraukė bylą, kurioje Rusijos naftos koncernas „Rosneft“ prašė taikyti restituciją...

  Verslo aplinka
  2023.02.02
  27 mln. Eur vertės V. A. Bumelio Kamieninių ląstelių tyrimų centro projektas įgauna pavidalą Premium 3

  Vilniaus miesto inovacijų pramonės parke projektuojamas Vlado Algirdo Bumelio valdomos UAB Kamieninių...

  Pramonė
  2023.02.02
  EPCM- raktas sudėtingiems statybų projektams Verslo tribūna

  EPCM yra sparčiai populiarėjantis statybų valdymo modelis, kai atsakomybę už visus statybų etapus – nuo...

  Statyba ir NT
  2023.02.02
  „Newsec Project Management“ vadovo pareigas perima D. Balčiūnas

  Projektų valdymo paslaugas teikiančios UAB „Newsec Project Management“ vadovavimą nuo vasario perėmė Darius...

  Statyba ir NT
  2023.02.02
  NT sektoriaus nuotaikos prastesnės visuose segmentuose, bet didelio kritimo niekas nelaukia Premium 2

  Metų sandūroje VŽ apklausė daugiau nei 70 nekilnojamojo turto (NT) sektoriaus ekspertų, plėtotojų,...

  Statyba ir NT
  2023.02.02
  Daugiau nei dešimtadaliu pajamas auginusio „Eften Capital“ fondo šiemet laukia dideli pokyčiai

  Estijos investicijų bendrovės „Eften Capital“ valdomo fondo „Eften Real Estate Fund III“ konsoliduotosios...

  Statyba ir NT
  2023.02.02
  „Inreal“: būsto rinkos aktyvumą šiandien galime vadinti „dugnu“ 2

  Sausį, palyginti su atitinkamu laikotarpiu pernai, Vilniuje pirminėje rinkoje butų pardavimai mažėjo 66%,...

  Statyba ir NT
  2023.02.02
  Pirmąjį metų mėnesį NT plėtotojų butų pardavimai augo, bet pirkėjai dar lūkuriuoja Premium

  Sausį nekilnojamojo turto (NT) plėtotojų butų pardavimai sostinėje augo ir išsilaikė tvirtai virš 100 vienetų...

  Statyba ir NT
  2023.02.02
  Panevėžio statybos tresto akcininkai pritarė taikai su VMI

  Viena didžiausių Lietuvos statybų bendrovių Panevėžio statybos trestas galės sudaryti taikos sutartį su...

  Statyba ir NT
  2023.02.01
  „YIT Lietuvai“ – 8 mln. Eur užsakymas prie Pabradės

  Suomijos kapitalo statybos ir infrastruktūros bendrovė „YIT Lietuva“ praneša pasirašiusi beveik 8 mln. Eur...

  Statyba ir NT
  2023.02.01
  Didžiausius atlyginimus statybos ir NT sektoriuje mokančios įmonės: reagavo ir į infliaciją Premium

  2022 m. dauguma statybų ir nekilnojamojo turto (NT) sektoriuje veikiančių didesnių šalies įmonių augino...

  Statyba ir NT
  2023.02.01
  Prekybos tinklų plėtra: kautynės dėl kiekvieno gero sklypo Premium 2

  Iššūkių negailėję praėjusieji metai nesustabdė didžiųjų tinklų investicijų į parduotuves, o šiemet taip pat...

  Prekyba
  2023.02.01
  Valstybės duomenų agentūra: statybos darbų pernai atlikta už 4,5 mlrd. Eur

  Lietuvos statybos įmonės vidaus rinkoje pernai atliko 4,5 mlrd. Eur vertės darbų – palyginamosiomis kainomis...

  Statyba ir NT
  2023.02.01
  Senojo Vilniaus oro uosto pastato negriaus – dabar nori atnaujinti 8

  Anksčiau siūlęs nugriauti sovietmečiu statytą pagrindinį Vilniaus oro uosto pastatą ir statyti naują atvykimo...

  Statyba ir NT
  2023.02.01
  Klaipėdoje ketina statyti teismų pastatą už 10 mln. Eur

  Vyriausybė trečiadienį pritarė Turto banko siūlymui statyti teismų pastatą Klaipėdoje, kuriame įsikurtų...

  Statyba ir NT
  2023.01.31
  Sausį pradėti ir baigti NT projektai Premium

  Sausį Vilniuje ir Kaune pradėta prekybinių sandėlių plėtra, sostinės oro uoste pradėtos naujo terminalo, o...

  Statyba ir NT
  2023.01.31
  NT agentūros skundžia Konkurencijos tarybos baudas 1

  Lietuvos nekilnojamojo turto agentūrų asociacija bei dalis bendrovių, gruodį sulaukusių Konkurencijos tarybos...

  Statyba ir NT
  2023.01.31
  Vilniaus oro uoste pradedamos naujojo išvykimo terminalo statybos 5

  Vilniaus oro uoste antradienį oficialiai pradedamos naujojo išvykimo terminalo statybos. Terminalą už 50,2...

  Logistika
  2023.01.31

  Verslo žinių pasiūlymai