Verslo centras „Vertas“ – pavyzdys Europai

Reklama publikuota: 2022-11-25
„Eastnine“ valdomas verslo centras Vertas.
svg svg
„Eastnine“ valdomas verslo centras Vertas.

Nekilnojamojo turto verslo sektorius neabejotinai yra vienas didžiausių, galinčių reikšmingai prisidėti prie tvarumo ir aplinkosaugos. Ypatingas dėmesys šiam sektoriui suprantamas: jis yra tarp daugiausiai energiją vartojančių, jo anglies pėdsakas – vienas didžiausių, tad įtaka, siekiant tvarumo tikslų, itin reikšminga. Lietuvoje veikiančios NT bendrovės kasmet imasi neatidėliotinų veiksmų, siekdamos sumažinti neigiamą poveikį aplinkai ir žmonėms. Kai kurios jų tampa pavyzdžiu visai Europai.

Švedijos kapitalo nekilnojamojo turto bendrovės „Eastnine“ Lietuvoje valdomas verslo centras „Vertas“ pagal LEED (angl. Leadership in Energy and Environment Design) sertifikavimo sistemą pernai pripažintas geriausiu ne naujos statybos biurų pastatu Europoje, surinkęs 92 taškus iš 110 galimų. Kiti „Eastnine“ valdomi verslo centrai, „3Burės“, „Uniq“ yra pelnę aukščiausią – „Platinum“ – įvertinimą, kuriam reikalingas ne mažesnis nei 80 taškų įvertinimas.

„Dalyvavimas šiame tarptautiniame NT ekologiškumo etalono vertinime – dar vienas žingsnis, įgyvendinant mūsų neatsiejamą prioritetą – daryti kiek įmanoma mažesnę neigiamą poveikį aplinkai ir žmonėms. Gauti įvertinimai ir netgi buvimas pavyzdžiu kitiems skatina kaskart stengtis tik dar labiau, stebėti rezultatus, kurti strategijas ir jas įgyvendinti. Džiugu matyti tendencijas, kad aplinkosauga ir tvarumas tampa vis paklausesni ir tarp pastatų nuomininkų – jiems rūpi, kokiame biure dirba darbuotojai ir kaip visi kartu galime prisidėti prie švaresnės ir tvaresnės aplinkos“, – sako Rūta Narutavičė, „Eastnine“ verslo centrų direktorė.

Rūta Narutavičė, „Eastnine“ verslo centrų direktorė.
Rūta Narutavičė, „Eastnine“ verslo centrų direktorė.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

LEED – aukščiausios klasės aplinkosaugos vertinimo sistema sukurta prieš daugiau nei 20 metų, plačiai taikoma Jungtinėse Amerikos Valstijose. Ji skirta įvertinti pastato aplinkosaugos charakteristikas bei paskatinti darnią pastato gyvavimo ciklo raidą. Nors ši sertifikavimo programa prasidėjo JAV, ji tapo ekologiškų pastatų vertinimo etalonu pasaulyje. Pastatai, dalyvaujantys vertinime Europos žemyne, yra sertifikuojami kas 3-5 metus, o juos vertina Jungtinių Amerikos Valstijų žaliųjų pastatų tarybos (angl. United States Green Building Council) padalinys Europoje.

Tvarumo konsultantas Mindaugas Mikolainis pasakoja, kad pastato sertifikavimas pagal LEED metodiką paprastai užtrunka maždaug pusantrų metų. „Pagrindinis dėmesys vertinant pastatą yra skiriamas kriterijams, parodantiems, kokį poveikį jis daro aplinkai. Kuo mažesnis neigiamas poveikis, tuo gaunamas aukštesnis įvertinimas. Surinkta dokumentacija yra tikrinama JAV organizacijos“, – komentuoja M. Mikolainis.

Svarbu kuo mažiau suvartoti elektros ir šildymo energijos

Daugiau nei penktadalį LEED vertinimo kriterijų imties lemia pastato valdytojo taikoma geroji praktika, susijusi su energetiniu efektyvumu. „Pirmiausia yra skaičiuojamas istorinis 12 mėnesių pastato elektros ir šilumos energijos suvartojimas, paremtas sąskaitomis. Tai daroma naudojantis „Energy Star“ pastatų energetinio efektyvumo palyginimo sistema . Tikslas –parodyti kaip efektyviai pastatas, priklausomai nuo darbuotojų skaičiaus ir darbo valandų, suvartoja elektros ir šildymo energijos. Visa tai turi būti įgyvendinta nemažinant žmonių, dirbančių tuose pastatuose, komforto. Sprendimų, pastatų elektros ir šilumos vartojimui mažinti, gali būti ne vienas – nuo LED apšvietimo diegimo, būvio daviklių įrengimo bendrose pastato erdvėse, reguliarios vėdinimo ir oro kondicionavimo įrenginių priežiūros, temperatūros daviklių darbo zonose, iki išmanaus darbuotojų darbo grafiko suderinimo su inžinerinių sistemų veikla“, – komentuoja M. Mikolainis.

Taip pat vertinančioji organizacija atsižvelgia į pastato energetinio efektyvumo bei anglies dvideginio emisijos metinius rezultatus, kadangi šiuos duomenis reikia pateikti kasmet. „Kalbant apie „Eastnine“ verslo centrus verta paminėti, kad 100 proc. pastatuose naudojamos elektros energijos yra žalioji, tai anglies dvideginio emisiją sumažina iki 80 proc.“, – priduria R. Narutavičė. 

Skatina darbovietę pasiekti alternatyviomis transporto priemonėmis

Dar vieną svarią LEED dalį (apie 18 proc.) lemia pastato vieta ir susisiekimo galimybės. Šis vertinimas pirmiausia susijęs su skatinimu atvykti į darbą ne automobiliu: viešuoju transportu, dviračiais ar paspirtukais. Taip mažinama netiesioginė nuo pastato valdytojo mažai priklausanti anglies dvideginio emisija.

„Beveik visuose mums priklausančiuose pastatuose yra įrengtos saugojimo vietos dviračiams bei paspirtukams. Visuose verslo centruose yra ir remonto stotelės dviračiams bei paspirtukams. Be abejo, esame įrengę ir elektromobilių krovimo stoteles. Kalbant apie galimybes atvykti į biurus alternatyviu transportu, šį kriterijų atitinka visi mūsų valdomi pastatai, kadangi jie išsidėstę tankiai urbanizuotose teritorijose su puikiu susisiekimu“, – pažymi R. Narutavičė.

„Eastnine“ valdomas verslo centras Vertas.
„Eastnine“ valdomas verslo centras Vertas.

Tam, kad būtų atsižvelgta į nuomininkų atsiliepimus bei pastabas dėl esamų bei planuojamų tvarumo strategijų įgyvendinimo, „Eastnine“ reguliariai atlieka nuomininkų apklausas, kuriose klausiama, kokiais būdais darbuotojai keliauja į darbą, kokiu atstumu jų darbo vieta yra nuo gyvenamosios vietos, ar žino, kad yra sukurta atitinkama infrastruktūra, siūlanti alternatyvas kelionei automobiliu. Kuo rečiau kasdien žmonės naudojasi automobiliu ir turi sąlygas pasiekti darbo vietą alternatyviomis priemonėmis, tuo palankesnis ir LEED įvertinimas.

Tokios pačios apklausos atliekamos ir siekiant išsiaiškinti, kiek biuruose dirbantys žmonės jaučiasi komfortiškai dėl pastato oro kokybės, vidaus patalpų temperatūros, apšvietimo kiekio ar švaros. „Jeigu 20 proc. apklaustųjų skundžiasi tam tikru kriterijumi, iškart reaguojame. Sudaromas veiksmų planas, kaip pagerinti komfortą, skiriamos atitinkamos investicijos ir įgyvendinami darbai, kadangi nuomininkų darbo kokybė yra prioritetas“, – sako R. Narutavičė.

Specialūs sprendimai vandeniui taupyti ir oro kokybei gerinti

Dar vienas LEED vertinimo kriterijus – vandens suvartojimo rodikliai. „Eastnine“ verslo centruose bene trečdaliu sumažintas vandens vartojimas. To pasiekti padeda įrengti specialūs vandens debitą mažinantys aeratoriai, vandenį taupančios dušo galvutės. Taip pat ypatingą dėmesį skiriame žaliųjų zonų laistymui. Idealiu atveju, šiose zonose atsodinami augalai, kuriems nereikia papildomo laistymo, jiems užtenka metinio kritulių kiekio. Jei reikalingas laistymas, pavyzdžiui, gėlynams, turime užtikrinti, kad jis nebūtų pastovus, o tik tada, kai reikia. Taip pat šis vanduo turi būti atskirai apskaitomas“, – pateikia pavyzdį M. Mikolainis.

Tvarumo konsultantas Mindaugas Mikolainis.
Tvarumo konsultantas Mindaugas Mikolainis.

LEED vertintojai atsižvelgia ir į pastato oro kokybę – kaip jame užtikrinamas pakankamas oro kiekis, kuris skaičiuojamas ne tik pagal statybos techninį reglamentą, bet ir pagal tarptautines normas. „Oro kokybei įvertinti atsižvelgiama ir į tai, kokios valymo priemonės naudojamos – 75 proc. valymo priemonių turi būti sertifikuotos pagal „Ecolabel“ arba jo analogo reikalavimus, kad būtų užtikrintas ribotas lakiųjų organinių junginių kiekis. Taip pat valymui naudojama įranga turi veikti iki 40 decibelų garsu – tai tik keli pavyzdžiai, padedantys pasiekti geresnės oro kokybės bei akustinius rezultatus“, – vardija M. Mikolainis.

Kiti LEED vertinimo kriterijai apima atitinkamų medžiagų naudojimą pastatų rekonstrukcijos metu, reikalavimus pastato stogo dangai ar teritorijos sklypo priežiūrai. „Siekdami atitikti kiekvieną kriterijų, jau eilę metų įgyvendiname įvairius sprendimus. Medžiagų, neturinčių lakiųjų organinių junginių, naudojimas, šviesi stogo danga, kad mažintume saulės šviesos sugėrimą ir šilumos atspindį į aplinką, magnio chlorido druskos naudojimas, kad savo veikla nekeistume gruntinių vandenų pH, ar atliekų rūšiavimas į ne mažiau nei 4 rūšiuojamąsias grupes – tai tik keli mūsų taikomų sprendimų pavyzdžiai“, – vardija „Eastnine“ verslo centrų direktorė.

„Eastnine“ įmonių grupės valdomi verslo centrai LEED vertinime dalyvauja nuo 2016 m. Šiuo metu „Eastnine“ Lietuvoje valdo 9 pastatus, priklausančius verslo centrams „3Burės“ „Vertas“, „Uniq“, „Uptown Park“, S7, 3 Latvijoje – „Alojas Biroji“, „Valdemara centrs“, „Zala 1“ ir 1 Lenkijoje – „Nowy Rynek D“.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Statyba ir NT“
Rašyti komentarą 0
Lazdynų baseino atidarymas – po Naujųjų

Olimpiniame Lazdynų baseine sostinėje statybų darbai iš esmės baigti, jį tikimasi atverti kitų metų vasarį,...

Vilniaus Šnipiškėse purenamas beveik 350 butų projektas Premium

Estijos kapitalo nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovė „Merko būstas“ sostinės Šnipiškėse ketina...

Ieškoma, kas sutvarkytų avarinės būklės Klaipėdos švyturį

Lietuvos transporto saugos administracija (LTSA) paskelbė konkursą Melnragėje stovinčiam avarinės būklės...

Laisvalaikis
11:19
Nauji įpročiai atveria galimybių nišiniam NT segmentui Premium

Specialistams prognozuojant, kad lanksčios darbo vietos turės vis daugiau reikšmės įmonėms renkantis biurus,...

Statyba ir NT
2022.11.26
Estijos medinių namų statytojas laimėjo pirmąjį konkursą Ukrainoje nuo karo pradžios 1

Modulinių namų gamintojas „Harmet“ statys vaikų darželį Ukrainos miestelyje netoli Baltarusijos sienos. Tai...

Pramonė
2022.11.26
Kaune po rekonstrukcijos atidarytas PC „Kalniečiai“ 8

Kaune, Savanorių pr. 375, rekonstravus prekybos ir verslo centrą S375, atidarytas prekybos centras...

Prekyba
2022.11.26
Vystytojai, pasiruoškite: kviečia atrakinti Klaipėdos NT rinką, bet teks pasiimti daug raktų Premium 4

Nekilnojamojo turto (NT) plėtotojai kviečiami nepraleisti galimybės išbandyti Klaipėdą, esą būsto poreikis...

Statyba ir NT
2022.11.26
Kinijos institucijos ragina šalies bankus išduoti daugiau paskolų NT sektoriui

Kinijos finansų institucijos ragina šalies bankus suteikti daugiau paskolų nekilnojamojo turto (NT)...

Statyba ir NT
2022.11.25
Estijos statybų sektorius toliau traukiasi

Estijos statybų sektorius traukiasi antrą ketvirtį iš eilės – metinis nuosmukis palyginamosiomis kainomis nuo...

Statyba ir NT
2022.11.25
„KG Constructions“ – milijoniniai užsakymai Skandinavijoje 1

Fasadų gamintojos „KG Constructions“ įmonių grupė gavo du 40 mln. Eur bendros vertės užsakymus iš Norvegijos...

Statyba ir NT
2022.11.25
Verslo centras „Vertas“ – pavyzdys Europai Verslo tribūna

Nekilnojamojo turto verslo sektorius neabejotinai yra vienas didžiausių, galinčių reikšmingai prisidėti prie...

Statyba ir NT
2022.11.25
„Galio Group“ Klaipėdoje baigė statyti pirmąjį „STOCK-O“ komplekso etapą Verslo tribūna

Nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „Galio Group“ Klaipėdoje baigė komercinių patalpų komplekso „STOCK-O“...

Statyba ir NT
2022.11.25
Skandalingo tyrimo metai: atsakymų mažai, bet NT sektoriui poveikis – skausmingas Premium 1

Lygiai prieš metus teisėsauga patvirtino atliekanti ikiteisminį tyrimą, kurio akiratyje – keliasdešimt...

Statyba ir NT
2022.11.25
Vyriausybė siaurina paramą daugiabučių renovacijai

Daugiabučių renovaciją valstybė rems tik tada, kai atnaujinant bus pasiekiama B ar aukštesnė pastato energinė...

Statyba ir NT
2022.11.24
Lietuvoje pradedama teikti WC patalpų inventoriaus nuoma ir jų priežiūra Verslo tribūna

Tekstilės, higienos ir patalpų priežiūros sprendimus siūlanti įmonė „Elis Textile Service“ padės šalies...

Statyba ir NT
2022.11.24
Galvasopė bendradarbystės erdvėms, arba Kaip bent metus išlaikyti klientą Premium

Bendradarbystės erdvių (angl. „co-working“) valdytojai pajuto išaugusias išlaidas energijai, verčiančias...

Statyba ir NT
2022.11.24
„Hanner“ investuoja į VMG konstrukcijų gamyklą Naujojoje Akmenėje 2

Tarptautinė investicinė Vakarų medienos grupė pranešė sutarusi su nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrove...

Statyba ir NT
2022.11.23
„SBA Urban“ projektui Kaune telkia jėgas su Barščiais 7

SBA grupei priklausanti nekilnojamojo turto (NT) plėtros bei valdymo bendrovė „SBA Urban“ projektui...

Statyba ir NT
2022.11.23
„Lords LB“ investicijų įmonė apsipirko Vilniuje, šalia naujų būstų kvartalų – galimybės komerciniam objektui Premium

„Lords LB Asset Management“ valdoma investicinė įmonė „Tewox“ Vilniuje iš kelininkų įsigijo teritoriją su...

Statyba ir NT
2022.11.23
D. Mockus: kitąmet esu linkęs investuoti 7

Darius Mockus, vienos didžiausių Lietuvoje gamybos, prekybos, nekilnojamojo turto (NT) ir žiniasklaidos...

Statyba ir NT
2022.11.22

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku