„Inreal“: pirkėjams Vilniuje siūloma per mažai būstų, bet statyti brangu

Publikuota: 2022-08-30
Tomas Sovijus Kvainickas, „Inreal“ grupės investicijų ir analizės vadovas. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Tomas Sovijus Kvainickas, „Inreal“ grupės investicijų ir analizės vadovas. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Pastaruosius mėnesius smarkiai lėtėjusios apsukos naujų butų segmente rodo, kad smarkiai trūksta pasiūlos. Tačiau priešingai nei anksčiau, plėtotojai neskuba jos pildyti valdydami rizikas, teigia Tomas Sovijus Kvainickas, nekilnojamojo turto (NT) paslaugų bendrovės „Inreal“ investicijų ir analizės vadovas.

Tokiomis įžvalgomis jis dalijasi įmonei pristatant I pusmečio NT sektoriaus apžvalgą.

Anot T. S. Kvainicko, NT paklausa Lietuvoje ne tik išlieka, ji po truputį auga.

„Gyventojų daugėja, jiems reikia kažkur gyventi, o pasiūlos, kitaip tariant, pastatytų objektų trūksta beveik visuose segmentuose. Tačiau statyti brangu ir kainų didėjimas kelia riziką, kad pirkėjai gali neįpirkti, neišsinuomoti. Taigi pasiūla atsigaus, jei plėtotojams pavyks suvaldyti išlaidas, o priklausomai nuo to, kada gyventojų pajamos pasivys išaugusias kainas arba pastarosios sumažės, matysime skirtingo ryškumo „spyruoklės“ efektą“, – kalba jis.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Analitiko žodžiais, kuo ilgesnis bus sulėtėjimo laikotarpis, tuo stipriau atšoks „spyruoklė“ ir tuo daugiau disbalanso ji sukels sektoriuje.

„Inreal“ duomenimis, 2022 m. viduryje Vilniuje naujų butų pasiūla siekė 3.462 būstus, kas atitinka 2021 m. pabaigos lygį.

Naujausiais įmonės skelbtais duomenimis, liepą plėtotojai Vilniuje susitarė dėl 64, bet taip pat nutraukti 25 ankstesni susitarimai. Tuo metu per liepą plėtotojai pirkėjams Vilniuje pasiūlė 274 butus. Rugpjūčio duomenys bus skelbiami rugsėjo pradžioje.

[infogram id="01428718-0cfc-44bf-9003-215324cab233" prefix="I1u" format="interactive" title="Statyba ir NT. Naujų butų pardavimai kas mėnesį 2020-2022. Inreal"]

„Panašus pasiūlos lygis su nedideliais pokyčiais Vilniuje išlieka jau pusantrų metų. Jeigu anksčiau vystytojai skubėjo pildyti pasiūlą ir pasinaudoti išaugusia paklausa, tai dabar dalis jų nusprendžia nepradėti pardavimų ypač ankstyvoje projektų stadijoje, kad sumažintų plėtros išlaidų valdymo riziką. Tai reiškia, kad ateityje laikotarpis tarp preliminarios pirkimo sutarties ir notarinio sandorio mažės, taigi pirkėjai greičiau galės įsikelti į naują būstą, tačiau pasirinkimo galimybės ir toliau išliks ypač ribotos“, – aiškina T. S. Kvainickas.

Sunkiausia ekonominio būsto pirkėjams

Pasak jo, pirkėjų aktyvumo mažėjimas naujų butų segmente aiškiai indikuoja, kad jiems per mažai siūloma būstų, ne visi projektai yra priimtini, jie norėtų įsigyti pastatytą ar baigiamą statyti NT, o mokėti kiek mažiau, ypač augančių bazinių palūkanų, EURIBOR ir recesijos galimybės fone.

„Pasiūlos mažėjimo tendencija turi dvi pagrindines priežastis. Viena – plėtotojai pradeda būsto pardavimus projektuose vėlesnėse statybos stadijose, kas padeda išvengti kainodaros keitimo augant statybos kaštams bei suvaldyti galimų konfliktų su ankstyvaisiais pirkėjais riziką. Antra priežastis – per paskutinius porą metų pasikeitęs NT plėtros reguliavimas apsunkino plėtrą, todėl užtikrinti pakankamą pasiūlą tampa itin sudėtinga“, – priduria T. S. Kvainickas. 

Anot jo, ekonominės klasės būsto pirkėjai Vilniuje su perkamosios galios mažėjimu susiduria nuo 2021 m. vidurio.

„Nors būstų skaidymas klasėmis yra paremtas ne kaina, bet vieta, architektūros bei inžineriniais sprendiniais, tačiau kaina yra pagrindinis rodiklis, pagal kurį būstą renkasi ekonominės klasės pirkėjai. Jie jautriausi ekonominiams svyravimams, jų lėšos tampriai susijusios su darbo pajamomis, todėl kainoms augant sparčiau nei atlyginimams, jie nebegali įpirkti naujų būstų“, – sako analitikas.

[infogram id="56330bc0-20f3-4a21-8d1b-ec5412ed2345" prefix="9hC" format="interactive" title="Statyba ir NT. Naujų butų kainos pagal klases. 2020-2022. Inreal"]

Esą tai lėmė, kad ekonominės klasės būstų pardavimų dalis nuo 50% 2021 m. trečiąjį ketvirtį sumažėjo iki 35–40% šiemet, o gelbėjimosi ratu tapo pigesni loftų projektai, kurių pardavimų dalis per metus augo nuo 6% iki beveik 10%.

Tuo metu vidutinės ir prestižinės klasės būstų bei kotedžų pardavimai, anot „Inreal“, augo keliais procentais.

„Teoriškai, pirkėjams nebeįperkant vidutinės klasės būsto, jie galėtų „nusileisti“ laipteliu į ekonominę klasę, tačiau dėl pastatyto NT trūkumo tokia migracija vyko vangiai“, – priduria T. S. Kvainickas.

Kita tendencija, nulemta sumažėjusio įperkamumo ir naujų būstų pasiūlos, – pirkėjų migracija į antrinę rinką, kur kainos žemesnės ir galima apsigyventi iš karto. 

„Bet ne naujų būstų pasiūlos taip pat trūksta, nes pardavėjai negali parduoti vienintelio turto neturėdami kuo jį pakeisti, todėl pasiūlą čia pildo daugiausia anksčiau buvę investiciniai būstai“, – aiškina jis. 

Vilniuje situacija sudėtingiausia

Dėl šių priežasčių, naujų būstų sandorių dalis, įprastai bendruose pardavimuose buvusi apie 40%, antrąjį ketvirtį nukrito iki 25%. Panaši situacija (27%) buvo tik per pandemiją – 2021 m. trečiąjį ketvirtį.

„Šis struktūrinis pokytis rodo ne tik sumažėjusį naujų būstų patrauklumą, bet ir lėtesnę naujų projektų plėtrą“, – sako T. S. Kvainickas.

Sumažėjus naujų, ypač ekonominės klasės, būstų patrauklumui, anot analitiko, neparduoto šio NT dalis augo nuo 37% iki 47%. Tai, anot analitiko, reiškia, jog šios klasės būstas patirs didžiausią spaudimą atsistatant rinkai. 

„Kalbant apie pirmąjį pusmetį, pirminėje rinkoje pardavimai traukėsi beveik trigubai – paskutinį kartą tokie kuklūs jie buvo 2020 m. pirmoje pusėje, prasidėjus COVID-19 pandemijai. O įperkamo būsto plotas Vilniuje sumažėjo iki 45 kv. m. Taigi išaugę plėtros kaštai bei pasiūlos ir paklausos disbalansas nubraukė penkerių metų progresą – 2020 m. įperkamumas siekė 60 kv. m“, – situaciją apibūdina T. S. Kvainickas. 

[infogram id="8df93347-e50d-4586-ab1b-30b363ff50c1" prefix="03v" format="interactive" title="Statyba ir NT. Būsto įperkamumas. 2020-2022 m. Sutrumpintas Swedbank, Inreal"]

Anot jo, Kaune būsto sektorius taip pat lėtėjo, nors tendencija nebuvo tokia ryški kaip sostinėje: plėtotojai susitarė 3% mažiau vienetų, o pasiūlė 20% mažiau nei prieš metus. 

Vis dėlto metų viduryje Kaune būstų buvo siūloma apie 1,5 karto daugiau nei prieš metus. 

Anot T. S. Kvainicko, tai gali tapti problema vystytojams, ypač jei jų lūkesčiai pardavimams artimi 2020 m. ar 2021 m. pabaigos rezultatams, nes didesnė pasiūla riboja galimybę didinti kainas. Tai taip pat reiškia, kad segmento sulėtėjimas Kaune gali būti mažiau skausmingas.

Klaipėdoje pirmąjį pusmetį plėtotojų pardavimai mažėjo dvigubai, naujų projektų pasiūlyta trečdaliu mažiau, tačiau pasiūla išliko panaši kaip ir prieš metus.

Palangoje atitinkamai pardavimai mažėjo 29%, o pasiūla 14%, tačiau, anot T. S. Kvainicko, nepaisant šio miesto patrauklumo mažėjimo pastaruosius metus, jis išlieka didesnis nei iki pandemijos.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Statyba ir NT“
Rašyti komentarą 0
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų ar klausimų?

Parašykite redaktorių komandai arba vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt. Konfidencialumą užtikriname.

„Inreal“: būsto pirkėjai ir pardavėjai laukia, kas pirmas palūš 28

Rugsėjį, palyginti su atitinkamu laikotarpiu pernai, Vilniuje pirminės rinkos butų pardavimai mažėjo 76%,...

Statyba ir NT
2022.10.03
„Rewo“ atnaujino sostinės Žygimantų g. daugiabučio projektą

Nekilnojamo turto plėtros bendrovė „Rewo“ atnaujino sostinės Žygimantų gatvėje planuojamo daugiabučio...

Statyba ir NT
2022.10.03
Toliau lėtėjant pardavimams, „Eika“ vėl jungia saugumo programą

Nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovė „Eika“ skelbia rudenį butų pirkėjams taikysianti papildomų...

Statyba ir NT
2022.10.03
„Realco“ daugiabučius sostinės Pašilaičiuose statys pagal projektą „Trekšt!“

Nekilnojamojo turto plėtros bendrovės „Realco“ skelbtą uždarą architektūros konkursą daugiabučių projektui...

Statyba ir NT
2022.10.03
„Staticus“ gavo 47 mln. Eur užsakymą Islandijoje

Lietuviško kapitalo fasadų rangos įmonių grupė „Staticus“ gavo daugiau nei 47 mln. Eur užsakymą projektuoti,...

Statyba ir NT
2022.10.03
Į Kėdainių LEZ ateina suomių vidaus konstrukcijų lyderė

Suomijos interjero dizaino ir konstrukcinių elementų gamintoja „Maler Oy“ Kėdainiuose statys gamyklą, kurioje...

Pramonė
2022.10.03
„Ltintus“ baigiamai statyti gamyklai pasiskolino 8 mln. Eur

Praėjusiais metais pradėtai langų gamyklos statybai UAB „Ltintus“ pasiskolino 8 mln. Eur. Šiaulių...

Pramonė
2022.10.03
Buvusiam VSD mokymų centrui ieško interjero projektuotojų

Kalėjimų departamentas ieško interjero projektuotojų su buvusiu slaptu Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV)...

Statyba ir NT
2022.10.02
Seimas palengvino daugiabučių gyventojų sprendimų priėmimo tvarką

Seimas palengvino daugiabučių gyventojų susirinkimų skelbimo ir sprendimų priėmimo tvarką – antrą kartą...

Statyba ir NT
2022.10.02
Infografika: kokį būstą pasaulio sostinėse įpirktumėte už 1 mln. USD Premium 1

Prabangaus nekilnojamojo turto (NT) rinkoje per metus būstai pabrango 8,4%, o labiausiai – Dubajuje,...

Statyba ir NT
2022.10.02
Parduotas verslo centras „Lvivo“: potencialas didžiausiam investiciniam sandoriui Premium

Vilniaus biurų pastatas „Lvivo“ pakeitė savininką. Nors turtu domėjosi įvairūs investuotojai, jį iš...

Statyba ir NT
2022.10.01
VŽ klausomiausi podkastai rugsėjį

Pateikiame daugiausia „Verslo žinių“ prenumeratorių dėmesio sulaukusių podkastų TOP 10.

Žiniasklaida
2022.10.01
Rugsėjį pradėti ir baigti NT projektai Premium

Rugsėjį Vilniuje pradėtos „Lidl“ logistikos centro, daugiabučių, Šilalės rajone – karinio miestelio statybos.

Statyba ir NT
2022.09.30
„A. Žilinskio ir Ko“ tampa „Žilinskis Group“, keičiasi pagrindinės įmonės vadovas

Daugiausia infrastruktūros srityje veikianti bendrovė „A. Žilinskio ir Ko“ praneša apjungianti visas grupės...

Statyba ir NT
2022.09.30
M. Statulevičius perrinktas Lietuvos NT plėtros asociacijos prezidentu

Mindaugas Statulevičius perrinktas Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos (LNTPA) prezidentu antrai...

Statyba ir NT
2022.09.30
„Capitalicos“ NT įmonė pajamas didino 4,4%, dvigubai augino pelną

Investicijų bendrovės „Capitalica Asset Management“ nekilnojamojo turto įmonė „Capitalica Baltic Real Estate...

Statyba ir NT
2022.09.30
Sostinės „Verslo trikampio“ teritorijos konversiją kurs keli Lietuvos architektų biurai

„MG grupei“ priklausančios nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovės „Darnu Group“ planuojamą sostinės...

Statyba ir NT
2022.09.30
Paskirtas ketvirtasis aplinkos viceministras – architektas M. Michaliunjo

Aplinkos ministro Simono Gentvilo komandoje penktadienį pradėjo dirbti naujas viceministras – architektas...

Statyba ir NT
2022.09.30
Statistikos departamentas: per metus statybos Lietuvoje brango 19,6%

Statybos sąnaudų elementų kainos rugpjūtį, palyginti su liepa, didėjo 0,5%, per metus – 19,6%, pranešė...

Statyba ir NT
2022.09.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku