„Inreal“: šių metų aktualija – ne NT, o turto likvidumas

Po praėjusių rekordinių metų būsto segmente 2022-ieji prasidėjo netikėtais iššūkiais. Jei pernykštė gyventojų aktualija buvo noras apsisaugoti nuo infliacijos, šiemet daugiausia dėmesio bus skiriama užsitikrinti turimo turto likvidumą.
Tomas Sovijus Kvainickas, Inreal investicijų ir analizės vadovas, sako, kad Rusijos karas prieš Ukrainą neabejotinai turės įtakos išteklių kainoms bei gyventojų požiūriui į nekilnojamąjį turtą (NT).
Pernai svarbiausias gyventojų investicinis į NT tikslas buvo apsaugoti lėšas nuo infliacijos. Šiemet vienas pagrindinių poreikių bus užtikrinti savo turto likvidumą gali būti, kad nebus tokio didelio noro pirkti NT, nes norėsis turėti likvidų turtą, prognozuoja jis.
Esą dabartinėmis aplinkybėmis pirkti dar nepastatytą būstą gali būti nejauku, nes stringant statyboms, jį būtų sunku parduoti.
NT sektorius yra labai priklausomas nuo demografinių tendencijų, tačiau, pasak T. S. Kvainicko, šiuo metu kalbėti apie gyventojų pokyčius sudėtinga, nes kiekvieni metai formuoja naujus iššūkius.
2020 m. prasidėjo pandemija, Jungtinė Karalystė išstojo iš Europos Sąjungos, prasidėjo IT sektoriaus migracija iš Baltarusijos. 2022 m. Rusija pradėjo karą Ukrainoje. Tai tik keli veiksniai, kurie lėmė ir lems migraciją į Lietuvą ir iš Lietuvos. Įvertinti visus tiek esamus veiksnius, tiek galimas juodąsias gulbes beveik neįmanoma, sako jis.
Vis dėlto jis prabrėžia, kad Lietuvoje NT sektorius iš esmės koncentruojasi trijuose Lietuvos didmiesčiuose bei kurortinėse teritorijose.
Pirmame segmente gyventojų skaičius auga, o antrame jis nėra tiek svarbus, nes dažniausiai čia įsigijimas antrasis būstas, sako T. S. Kvainickas.
2021 m. NT plėtotojai pardavė 7.069 naujus būstus (be kotedžų) 48% daugiau nei užpernai. Per metus jie pasiūlė rekordinį kiekį būstų 5.320 būstų, arba 22% daugiau nei 2020-aisiais.
Metinis kainų augimas pirminėje būsto rinkoje, priklausomai nuo būsto klasės, sudarė 2628%.
Spartus pasiūlos mažėjimas gali paskatinti dvi kardinaliai skirtingas tendencijas. Pirmoji jeigu įsivyraus požiūris, kad pirkėjai pirks bet ką ir, juo labiau, iš brėžinių, galutinis produktas gali smarkiai nuvilti. Antroji rinkos aktyvumui vis dar išliekant ypač aukštame lygyje, vystytojai gali imtis rizikingesnių, netipinių projektų mažiau urbanizuotose ar ne tokiose patraukliose miesto dalyse, pasiūlyti nestandartinių sprendimų, orientuotų į nuotolinį darbą ir pakitusį gyvenimo būdą, sako T.S. Kvainickas.
Kaune 2021 m. parduoti nauji 977 būstai (be kotedžų) 34% daugiau nei užpernai. Pirkėjams pasiūlyti 1.274 būstai 68% daugiau, o metinis kainų augimas ekonominėje ir vidutinėje būsto klasėse siekė atitinkamai 8% ir 10%. Prestižinėje klasėje, kurios 2021 m. butų beveik neliko, apie 20%.
2021 m. Klaipėdoje parduoti nauji 368 būstai 4% daugiau nei užpernai. Plėtotojai pasiūlė 398 būstus 3 kartus daugiau nei 2020 m., o kainų pokytis siekė 2324%.
[infogram id="d37239a7-a3a4-4b28-8530-38d5ad52b59b" prefix="9hQ" format="interactive" title="Statyba ir NT. Naujų butų pardavimai kas mėnesį 2022. Sausis. Inreal"]
[infogram id="c2fe112f-438c-4b5f-935c-f3fbd5c79ec9" prefix="szr" format="interactive" title="Statyba ir NT. Naujų butų kainos pagal klases. Sausis 2022. Inreal"]
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Statyba ir NT
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti