Svarbiausios metų tendencijos: statybų brangimas, būsto segmento aktyvumas, permainos biurų segmente

Publikuota: 2022-01-02
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Statybų kainų augimas, Vilniaus bendrasis planas, valstybinės žemės nuomos pakeitimai, būsto segmento aktyvumas, permainos biurų segmente - svarbiausios tencencijos 2021 m. Lietuvos nekilnojamojo turto (NT) sektoriuje.

BNS apklausoje 11 sektoriaus dalyvių – statybos, NT plėtros, architektų, investicijų bendrovių – nurodė iki 3, jų manymu, svarbiausių šių metų įvykių ar tendencijų.

Daugelis jų sutinka, jog svarbiausia metų tendencija buvo statybos kainų augimas bei medžiagų tiekimo sutrikimai.

„Medžiagų brangimas ir tiekimo trukmė trikdo statybų bei patalpų rengimo terminus, verčia persvarstyti biudžetus. Tikėtina, kad augančių kainų spiralė vers kelti ne tik gyvenamosios statybos, bet ir biurų nuomos kainas“, – teigė Kęstutis Vedeckis, NT plėtros bendrovės „Vastint Lithuania“ vadovas.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Laurynas Žilys, Estijos investicijų bendrovės „Eften Capital“ vadovas Lietuvoje, pabrėžė, kad dėl statybų kainų augimo spaudimas didės ne tik nuomos ar pardavimo kainoms, bet ir vystytojų bei investuotojų grąžai.

„Žinome atvejų, kur projektų sąmatos vystytojams metų pabaigoje, lyginant su praėjusių metų pabaiga ar šių metų pradžia, išaugo net iki 50%“, – sakė L. Žilys.

Pasak Sauliaus Putrimo, statybos bendrovės „Merko statyba“ vadovo, šiemet ypač sparčiai kilo metalo, stiklo gaminių, plastiko, šiltinimo medžiagų kainos.

„Negana to, dėl išaugusios pasaulinės paklausos bei geopolitinės situacijos sutriko medžiagų tiekimo grandinė, pradėjo vėluoti jų pristatymas. Visa tai ypač palietė objektus, dėl kurių statybos buvo sutarta dar praėjusiais metais, kai niekas neprognozavo tokių staigių ir dramatiškų pokyčių“, – tvirtino aiškino S. Putrimas.

Pasak Jurgitos Kveselaitės, NT plėtros bendrovės „Homa“ vadovės, statybos sąnaudų augimui įtakos turi ir elektros bei dujų kainų šuolis, atlyginimų augimas bei vis dar brangstantys sklypai.

Vilniaus bendrasis planas: daugiau aiškumo ir chaoso

„Diskusijų dėl bendrojo plano sprendinių buvo daug, tačiau aišku viena – bendrojo plano patvirtinimas reikšmingas ir svarbus įvykis miesto vystymuisi“, – teigė Vytautas Bakšinskas, investicijų bendrovės „INVL Baltic Real Estate“ fondo valdytojas.

Anot Sabinos Daugėlienės, architektų biuro „Do Architects“ vadovaujančios partnerės, plano patvirtinimas reikšmingas dėl jame atsiradusių sprendinių – platesnio miesto pritaikymo pėstiesiems ir dviratininkams, žaliųjų plotų didėjimo, aiškesnio aukštingumo reglamentavimo, architektūros taisyklių ir gatvių standarto atsiradimo.

„Taip pat jis leidžia pradėti teritorijų, kurios ankstesniame plane buvo kitaip reglamentuojamos, vystymą. Atsiradęs aiškumas leidžia pradėti detaliųjų planų rengimo procedūras, kurios iki patvirtinimo dėl galiojančių ir planuojamų reglamentų nesutapimo buvo tarsi įšaldytos“, – aiškino S. Daugėlienė.

Rasa Radavičienė, NT plėtros bendrovės „Lithome“ vadovė, pabrėžė, kad atsirado naujų papildomų procedūrų.

„Buvo siekiama suteikti daugiau aiškumo, tačiau praktika rodo ką kitą – ruošdami naujus projektus laukiame mėnesių mėnesius, kad gautume vieną ar kitą atsakymą. Deja, chaoso tik padaugėjo. Dėl šių priežasčių stringa visi nauji projektai Vilniaus mieste, ir dėl panašių priežasčių pasiūla neatitinka paklausos. Anksčiau iššūkis buvo rasti sklypą, dabar iššūkis yra suprojektuoti daugiabutį ir gauti leidimą“, – sakė ji.

Rekordiniai butų pardavimai

Ugnius Latvys, NT plėtros bendrovės „Baltic Asset Management“ generalinis direktorius, teigė, jog dar nesibaigiant metams aišku, kad butų pardavimai Vilniuje viršys rekordinius 2019 m. rezultatus.

,„Labai tikėtina, kad 2021 m. naujų butų sandorių skaičius perlips 6.500 ribą“, – teigė jis.

Pasak „Merko statybos“ vadovo S. Putrimo, padidėjusią  būsto paklausą pakurstė pernai pusei metų sulėtėjusios statybos, sumažėjusi pasiūla, supratimas, kad NT – saugi investicija ir pinigų apsaugos nuo infliacijos priemonė.

„Tiesa, dabar jau stebime, kad paklausos augimas stabilizuojasi. Viena pagrindinių to priežasčių – kainų augimas koregavo pirkėjų perkamąją galią“, – teigė S. Putrimas.

„Lithome“ vadovė R. Radavičienė nurodė, jog šiemet buvo stebimi ir besikeičiantys būsto pirkėjų poreikiai bei elgsena.

„Pirkėjai dairosi vis didesnių būstų, pirmenybę teikia įdomesniems projektams. Tai skatina kurti dar įdomesnius ir patrauklesnius projektus būsimiems gyventojams“, – sakė ji.

Anot „Eften Capital“ vadovo Lietuvoje L. Žilio, jaunoms šeimoms būsto įperkamumas mažėjo, todėl, tikėtina, tai duos papildomo impulso ir taip aktyviai būsto nuomos rinkai.

Pokyčiai biurų segmente

Anot „Vastint Lithuania“ vadovo K. Vedeckio, hibridinis darbas pradeda lemti ilgalaikius nuomininkų sprendimus dėl biurų.

„Kita vertus, naujos pandemijos bangos iškreipia objektyvų vaizdą dėl darbo iš namų efektyvumo, reikia sulaukti pandemijos pabaigos prieš darant galutines išvadas. Taip pat logistikos įmonės tapo aktyviais žaidėjais biurų rinkoje, sudaryti reikšmingi nuomos sandoriai“, – sakė K. Vedeckis.

Pasak „INVL Baltic Real Estate“ fondo valdytojo V. Bakšinsko, 2021 m. buvo kilusių baimių, nerimo dėl biurų poreikio mažėjimo ateityje dingimo metai.

„Tapo aišku, jog pandemijos sukelti pokyčiai neturės esminės įtakos biurų segmentui. Keisis biurų planavimo, darbo organizavimo procesai, tačiau 2021 m. toliau augusi biurų paklausa bei nuomos kainos ir naujai pradedami biurų projektai įrodo, jog įmonėms ir toliau reikės erdvės suburti darbuotojus“, – teigė V. Bakšinskas.

Kęstutis Sasnauskas, Švedijos investicijų bendrovės „Eastnine Lithuania“ generalinis direktorius, taip pat tvirtino, jog biurai išlieka vienu stabiliausių NT rinkos segmentu.

„Fizinės susitikimų vietos ateityje labai reikės, tik keičiasi galbūt pats jos naudojimas, kai kurie parametrai – reikės daugiau kvadratinių metrų žmogui, nebus efektyvu „susodinimas“, bet galbūt daugiau bendravimas. Keisis labiau jau pats biurų naudojimas“, – aiškino K. Sasnauskas.

Alternatyvių segmentų plėtra

Giedrius Muliuolis, NT plėtros bendrovės „SBA Urban“ vadovas, teigė, jog didelis pinigų kiekis skatino privačius institucinius investuotojus priimti rizikingesnių sprendimų, kas lėmė gerokai susitraukusį pelningumą. 

„Didėjant konkurencijai investuotojai į populiarius objektus turėjo investuoti daugiau, kas natūraliai didino laikotarpį, per kurį investicija atsipirks. Ši tendencija ryškiausiai juntama populiariausių turto klasių šiais metais segmente – logistikos, mažmeninės prekybos tinklų, A klasės klasės biurų“, – sakė jis.

Anot jo, anksčiau mažiau patrauklūs ir alternatyvūs NT projektai šiais metais atsidūrė plėtotojų ir investuotojų akiratyje.

„Pavyzdžiui, pozityvios tendencijos ir poreikis e. prekybos, gamybos sektoriuose lėmė išaugusią paklausą logistikos srityje – pastaroji tapo viena populiariausių turto klasių 2021 m. Tuo tarpu užsienio investuotojų dėmesys ir pirmieji sandoriai iki tol Lietuvoje neegzistavusiam bendro gyvenamojo būstų (co–living - angl.) segmentui nuteikia optimistiškai – ši sritis ateinančiais metais gali dar labiau ūgtelti“, – sakė G. Muliuolis.

Jis taip pat pabrėžė, kad įtempta situacija sostinėje paskatino vystytojus ieškoti ne tokių pervertintų ir greičiau atsipirksiančių alternatyvų kituose miestuose.

„Daugėjo projektų mažesniuose miestuose – Kaune, Klaipėdoje, Palangoje. Taip pat šiais metais buvo galima stebėti vis daugiau Lietuvos vystytojų žengiančių už šalies ribų – padaugėjo žemės įsigijimų ir naujų projektų Latvijoje“, – aiškino G. Muliuolis.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Statyba ir NT“
Rašyti komentarą 0
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Neringos meras: netvarkomoms krantinėms gresia griūtis 4

Susidėvėjusių marių krantinių tvarkymas Nidoje, Pervalkoje ir Preiloje yra pernelyg didelė finansinė našta...

Statyba ir NT
2022.08.07
TOP 50 NT įmonių, per pirmąjį pusmetį sumokėjusių daugiausia mokesčių Premium 1

Pirmąjį pusmetį 50 įmonių, nurodžiusių vykdančios nekilnojamojo turto (NT) operacijų veiklą, į Valstybinės...

Statyba ir NT
2022.08.07
Retos statybos Neringoje: Pervalka pasipildys beveik 100 būstų Premium 4

Neringa artimiausiu metu turėtų pasipildyti retu būsto projektu – Pervalkoje pradedamos 93 apartamentų ir...

Statyba ir NT
2022.08.07
Paskelbtas Kauno S. Dariaus ir S. Girėno stadiono ir sporto halės koncesijos konkursas

Kauno miesto savivaldybė paskelbė baigiamų rekonstruoti S. Dariaus ir S. Girėno stadiono bei sporto halės...

Statyba ir NT
2022.08.07
TOP 50 statybos įmonių, I pusmetį sumokėjusių daugiausia mokesčių Premium

Per šių metų pirmąjį pusmetį 50 statybos įmonių į Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) sąskaitas pervedė...

Statyba ir NT
2022.08.06
Lokomotyvų remonto depas bus iškeltas į Vaidotus

Dabartinėje depo vietoje planuojama kurti biurus, laisvalaikio ir prekybos vietas, naujasias remonto...

Logistika
2022.08.05
„1Partner LT“: prielaidų būsto rinkai grįžti į augimą yra pakankamai 1

Birželį didžiausias butų kainos augimas nuo metų pradžios fiksuotas sostinės Pilaitėje (13,2%), mažiausias –...

Statyba ir NT
2022.08.05
Sandoris, pakėlęs rinkai antakį: „Realco“ sukirto rankomis su „Braitin“ dėl projekto Markučiuose Premium 1

Nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovė „Realco“ su investicijų įmone „Braitin“ sukirto rankomis dėl...

Statyba ir NT
2022.08.05
Savivaldybių pastatų atnaujinimui – 20 mln. Eur

Nuo ketvirtadienio savivaldybių pastatų valdytojai gali kreiptis dėl subsidijos viešųjų pastatų atnaujinimui.

Statyba ir NT
2022.08.04
Pastato sostinės Naujamiestyje kainą nepagailėjo užkelti beveik 1 mln. Eur 3

VĮ Turto banko rengtame aukcione už administracinį pastatą Vilniaus Naujamiestyje ketvirtadienį pasiūlyta...

Statyba ir NT
2022.08.04
Rugpjūčio pabaigoje IKEA atidarys pirmą parduotuvę Estijoje

Švedijos mažmeninės prekybos baldais įmonė IKEA baigė 30.000 kv. m dydžio parduotuvės statybas netoli Talino,...

Prekyba
2022.08.04
„Merko Ehitus“ grynasis pelnas pirmąjį pusmetį traukėsi ketvirtadaliu

Estijos statybos ir nekilnojamojo turto (NT) plėtros grupės „Merko Ehitus“ konsoliduotos pajamos šių metų...

Statyba ir NT
2022.08.04
A. Barštys telkia nedidelį investuotojų klubą biurų pastato projektui Vilniuje Premium

Investicijų bendrovė „Capitalica Asset Management“ sostinės Šnipiškėse, visai šalia jau valdomo biurų pastato...

Statyba ir NT
2022.08.04
NT statytojus sugluminęs žaliosios transformacijos siurprizas stringa plonuose laiduose Premium

Nekilnojamojo turto (NT) plėtotojus pasiekė netikėta žinia, kad nauji pastatai nuo šiol turės būti visiškai...

Statyba ir NT
2022.08.04
Fantazija dykumoje: vieno pastato miestas Premium 2

Saudo Arabija pristatė urbanistinę fantaziją „Linija“ („The Line“) – miesto dykumoje projektą. Tačiau kalba...

Laisvalaikis
2022.08.03
Panevėžio statybos trestas gavo 10 mln. Eur užsakymą Mažeikių naftos perdirbimo gamykloje

AB Panevėžio statybos trestas su generaliniu rangovu iš Jungtinės Karalystės „Petrofac International“...

Statyba ir NT
2022.08.03
Euro zonoje šoktelėjo būsto paskolų palūkanos

Būsto paskolų palūkanos euro zonoje po dešimtmečio mažėjimo birželį patyrė dar vieną šuolį į viršų.

Rinkos
2022.08.03
Butai Taline brango ketvirtadaliu

Nors butai Taline pinga antrą mėnesį iš eilės, vidutinis metinis jų brangimas siekia 24,5%, rodo Estijos...

Statyba ir NT
2022.08.03
Didėjant palūkanų normoms, teks mažinti lūkesčius dėl svajonių būsto Premium 14

Būstų kainoms nesustojant augti ir pradėjus kilti palūkanų normoms, žinios prastos ne tik turintiems...

Statyba ir NT
2022.08.03
Investuoti Vilniuje planuoja visą verslo grandinę valdanti „Balto“ Premium 1

Knygų leidybos, spausdinimo ir pardavimo verslą jungianti nekilnojamojo turto nuomos UAB „Balto“ Vilniuje...

Pramonė
2022.08.03

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku