„YIT Lietuva“ taikiklyje – paklausių paslaugų verslui vystymas ir skaitmenizacijos galimybės

Reklama publikuota: 2021-12-03
Kęstutis Vanagas, statybų UAB „YIT Lietuva“ vadovas. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Kęstutis Vanagas, statybų UAB „YIT Lietuva“ vadovas. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Viena stipriausių statybų sektoriuje „Verslo žinių“ analitikų pripažinta darnios miestų plėtros ir statybų bendrovė „YIT Lietuva“ reitingų nesureikšmina ir labiau koncentruojasi į savo darbus. Generalinis direktorius Kęstutis Vanagas sako, kad šiuo metu įmonė sutelkusi dėmesį į skaitmenizacijos galimybes ir naujos „build-to-suit“ paslaugos vystymą, o šalia – projektų procesų ir kaštų valdymas dirbant pandemijos iškreiptoje rinkoje.

„Beveik dveji pandemijos metai mūsų įmonei, kaip ir visam statybų sektoriui, buvo ir iššūkių, ir galimybių laikas. Susidūrę su pirmuoju karantinu, iš pradžių pristabdėme projektus, kai kurių pradžią nukėlėme. Nei bankai, nei užsakovai, nei patys statytojai neįsivaizdavo, kaip toliau klostysis situacija ir kiek ilgai truks nežinia. Bet jau 2020 m. birželį susidūrėme su didžiule paklausa – pardavėme apie dvidešimt butų. Manėme, kad situacija netrukus grįš į ankstesnes vėžes, tačiau beveik metus laiko kiekvienas mėnuo savo pardavimais buvo rekordinis – pavyzdžiui, šių metų kovą pardavėme 78, o balandį – 83 butus. Be to, pernai laikinai stabtelėję du dideli projektai – gamykla Klaipėdoje ir verslo centras Žalgirio gatvėje Vilniuje – šiemet baigėsi sėkmingais sandoriais su investuotojais, tad pagal pajamas šie metai mūsų įmonei bus rekordiniai“, – tikina K. Vanagas.

Kita vertus, anot pašnekovo, būsto rinkos situacija pamažu grįžta į savas vėžes. Pastaruoju metu įmonė parduoda apie 30 butų per mėnesį, o tai, K. Vanago žodžiais, yra sveikas rodiklis. Iš pradžių paklausą, generalinio direktoriaus nuomone, taip stipriai sukėlė keli faktoriai: pirma, žmonės, išsigandę infliacijos, nusprendė investuoti į nekilnojamąjį turtą. Antra, pradėjus dirbti ir mokytis nuotoliniu būdu, šeimoms prireikė erdvesnių būstų. Dėl to keičiasi ir įmonės vystomi projektai – jei anksčiau 100 kv. m. būstas būdavo laikomas išskirtinai erdviu, dabar statomi ir 200 kv. m. butai – ir jie greitai išperkami.

Bendrovės vadovas atkreipia dėmesį, kad išaugusi paklausa, ypač būsto sektoriuje, vis tik turi ir savų niuansų. Parduodami projektą „iš popieriaus“, sutartį vystytojai pasirašo vienais metais, o darbus baigia tik kitais, kai medžiagų kainos yra gerokai pasikeitusios. K. Vanagas pažymi, kad dėl šios priežasties pastaraisiais metais ne vienas vystytojas, nesuvaldęs kaštų, pasirinko nutraukti sutartis ir sumokėti baudas, o ne tęsti projektus. Tad vienas didžiausių šiuo metu statytojams tenkančių iššūkių – itin atidžiai stebėti projektų finansines eilutes.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

„Galbūt ir tarp stipriausių sektoriaus įmonių esame todėl, kad nesitikime ir nesivaikome nerealių pelnų, o tiesiog vykdydami projektus stengiamės ugdyti savo įmonę. Sekame pasaulines rinkos naujienas, mokomės dirbti su naujais įrankiais, naudojamės atsivėrusiomis skaitmenizacijos galimybėmis ir diegiame naujus projektų vystymo modelius, kurie atliepia besikeičiančius mūsų klientų lūkesčius“, – tikina pašnekovas.

Verslo akiratyje – build-to-suit paslauga

Viena K. Vanago minimų svarbių įmonės darbo krypčių – paslaugos verslui „build-to-suit“ vystymas, kuri pastaruoju metu sulaukia vis didesnio susidomėjimo. Toks projektų vystymo modelis, anot pašnekovo, aktualiausias įmonėms, kurioms standartinės patalpos dėl veiklos pobūdžio ar kitų priežasčių netinka. Pasirinkusios šį sprendimą, įmonės investicijas ir laiką gali skirti savo pagrindinei veiklai, o ne nekilnojamojo turto plėtrai.

„Standartinių patalpų pritaikymas konkretaus verslo poreikiams pareikalauja išties nemažai lėšų, o gaunamas rezultatas dažnai vis tiek nebūna optimalus. Dėl to įmonėms belieka investuoti į nuosavo objekto statybas arba ieškoti vystytojo, kuris galėtų pasiūlyti tinkamą sklypą, suprojektuoti ir pastatyti pastatą bei jį vėliau išnuomoti. Pastarasis modelis įmonėms dažnai tampa patraukliausiu pasirinkimu“, – sako generalinis direktorius.

Pašnekovo teigimu, šio modelio populiarumą skatina kintantys įmonių poreikiai, patalpoms taikomi vis aukštesni kokybės standartai, gamyboje ir kituose veiklos procesuose pasitelkiami inovatyvūs, dažnai nišiniai, sprendimai. O finansiškai pajėgiems vystytojams toks sprendimas atveria daugiau galimybių investuoti į patrauklius ir investicinės grąžos požiūriu perspektyvius projektus, tuo pačiu užtikrinant specifinius užsakovų poreikius.

„Vystytojams tokių projektų įgyvendinimui svarbu rinktis patikimus ir finansiškai pajėgius užsakovus, kurie atsakingai vykdytų nuomos sutarties įsipareigojimus visą laikotarpį. Įgyvendindamas build-to-suit projektus bei investuodamas į konkrečiam užsakovui pritaikytą pastatą, kurio niekam kitam gali nereikėti, vystytojas prisiima didelę riziką. Kita vertus, tokiems projektams pasirenkami tik patikimi nuomininkai, todėl ilgalaikės nuomos sutartys užtikrina ilgalaikes pajamas ir projekto atsiperkamumą“, – sako K. Vanagas.

Laiką ir išlaidas valdo technologijos

Generalinis direktorius pažymi, kad siekiant būti tarp rinkos lyderių bei užtikrinti įsipareigojimų vykdymą užsakovams, itin svarbu efektyviai sudėlioti vidinius įmonės veiklos procesus. Tam  didelę įtaką turi inovatyvių skaitmeninių įrankių bei sistemų diegimas.

„Tinkamai parinkti įrankiai ir efektyvus jų naudojimas ženkliai palengvina darbo procesus. Tiesa, neretai, bandant suderinti skirtingas sistemas, jas sklandžiai integruoti, valdyti duomenų srautus, susiduriama su iššūkiais. Be to, tam, kad įrankiai būtų naudojami tinkamai, reikia skirti daug laiko darbuotojų mokymui, BIM žinių bei kompiuterinio raštingumo didinimui. Svarbu, kad galutiniam vartotojui naujieji įrankiai būtų suprantami, paprasti ir patogūs naudoti“, – patirtimi dalijasi „YIT Lietuva“ vadovas.

Šiuo metu iš įmonės naudojamų sistemų galima išskirti du sprendimus – iTWO ir Dalux,, kurie turi skirtingą paskirtį, tačiau naudoja tuos pačius skaitmeninius duomenis. „iTWO“ įrankis naudojamas projekto valdymui planavimo, projektavimo ir statybos etapuose. Ši sistema padeda  efektyviai valdyti projektus atsižvelgiant į kainos ir laiko faktorius: naudojantis ja, planuojamos išlaidos, pajamos, resursai, stebima, kaip sekasi laikytis patvirtinto biudžeto ir grafiko. Be to, sistema susieta su finansų valdymo įrankiais, todėl lengva kontroliuoti ir palyginti planuotas išlaidas su realiomis.

„Dalux“ sistema skirta projekto informacijos valdymui viso statinio gyvavimo ciklo metu, taip pat padeda užtikrinti statybos darbų kokybės kontrolę ir saugą darbe. Vienas esminių jos privalumų – veikimas, paremtas debesijos technologijomis. Vartotojai visuomet turi prieigą prie projekto nuolat atsinaujinančios informacijos, ją pasiekti gali tiek stacionariais, tiek mobiliaisiais įrenginiais.

„Neabejojame, kad ateityje tokių sisteminių įrankių svarba tik didės. Ir mūsų patirtis rodo, kad inovacijas taikyti – būtina. Tik taip galime kurti funkcionalesnius, patrauklesnius bei tvaresnius ateities miestus ir aplinkas“, – įsitikinęs K. Vanagas.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Statyba ir NT“
Rašyti komentarą 0
Lietuvos bankas keis projektą, kad sumažėtų 40 mln. Eur planuojamos būstinės sąmata 1

Šiemet smarkiai pabrangus statybinėms medžiagoms, 40 mln. Eur pasiekė ir Lietuvos banko naujosios būstinės,...

Statyba ir NT
2021.12.31
Kitą savaitę bus pradėti ardyti stadiono griaučiai Vilniaus Šeškinėje 3

Kitą savaitę planuojama pradėti nebaigto statyti ir nuo 1993 m. užkonservuoto stadiono Šeškinės mikrorajone...

Statyba ir NT
2021.12.31
Daugiabučių Justiniškėse plėtotojos vadovas nuteistas už nelaimingą atsitikimą statybvietėje

Dabar jau bankrutavusios nekilnojamojo turto plėtros bendrovės „Vilniaus vakarai“ savininkas, tuo pačiu ėjęs...

Statyba ir NT
2021.12.31
Jungtinėje Karalystėje – didžiausias būsto kainų augimas nuo 2006 m.

Gruodį Jungtinėje Karalystėje būsto kainos šoktelėjo 10,4%, po mėnesiu anksčiau fiksuoto 10% augimo, rodo...

Statyba ir NT
2021.12.31
Gruodį pradėti ir baigti NT projektai Premium

Gruodį Vilniuje pradėtos mokslo centro, 18 aukštų biurų pastato, rajone – gamyklos, o Kaune ir Klaipėdoje –...

Statyba ir NT
2021.12.31
„Infes“ gavo 14,3 mln. Eur vertės užsakymą statyti pastatą policijai Vilniuje 1

Valstybės valdomas Turto bankas pranešė pasirašęs 14,3 mln. Eur (su PVM) vertės sutartį su Vilniaus bendrove...

Statyba ir NT
2021.12.30
Finansinių sunkumų turinti „Stockmann“ rado pirkėją prekybos centrams Taline ir Rygoje

Suomijos grupė „Stockmann“ už maždaug 87 mln. Eur pardavė prekybos centrus Taline ir Rygoje Estijos pramonės...

Statyba ir NT
2021.12.30
Valstybė skolina 23,5 mln. Eur per pandemiją įstrigusiam „Hilton“ viešbučio projektui 16

Valstybės investicijų valdymo agentūra (VIVA), valdanti Pagalbos verslui fondą, paskolins 23,5 mln. Eur...

Finansai
2021.12.30
„Eika“: 2021 m. plėtotojai Vilniuje susitarė dėl istoriškai daugiausiai butų 1

Per 2021 m. metus nekilnojamojo turto (NT) plėtotojai Vilniuje susitarė (preliminariosios sutartys ir...

Statyba ir NT
2021.12.30
Statistikos departamentas: statybų kainos per metus padidėjo 10,2%

Statybos sąnaudų elementų kainos lapkritį, palyginti su praėjusių metų lapkričiu, didėjo 10,2%.

Statyba ir NT
2021.12.30
Darbuotojų daugėjant, biurus plečia ne visi Premium

Įmonės, planuojančios ženklų darbuotojų skaičiaus augimą, gali ir nedidinti darbo vietų skaičiaus biure:...

Vadyba
2021.12.30
2022 m. komercinio NT segmente – nesibaigianti transformacija Premium 1

Biurų, logistikos ir prekybos nekilnojamojo turto (NT) segmentai jau ne pirmus metus jaučia pandemijos...

Statyba ir NT
2021.12.30
Į regioną ateina stambus investuotojas su bent 450 mln. Eur amunicijos įsigijimams Premium

Stambių įsigijimų planus Centrinėje Europoje imasi įgyvendinti JK statybos medžiagų išteklių valdytoja...

Rinkos
2021.12.30
Pavargo nuo „juodųjų“ brokerių: vėl sieks licencijuoti NT tarpininkus Premium 9

Brokeriu šiandien gali tapti bet kas – užtenka išsiimti individualios veiklos pažymėjimą, sako Giedrius...

Statyba ir NT
2021.12.30
„Panevėžio keliai“ iš buvusio vadovo V. Puidoko siekia prisiteisti beveik 18,49 mln. Eur

Viena didžiausių kelių tiesimo bendrovių Lietuvoje „Panevėžio keliai“ iš buvusio vadovo ir smulkiojo...

Statyba ir NT
2021.12.29
Architektūros konkursų mašinai sklandžiai veikti dar reikia tepalų Premium

Kasmet vyksta vis daugiau reikšmingų architektūros konkursų, juose vis dažniau dalyvauja tarptautiniai...

Statyba ir NT
2021.12.29
A. Čebanauskas: statybos kainų šuolis šiemet mums kainavo 700.000 Eur Premium 2

Dėl medžiagų brangimo ir stringančio tiekimo statybos įmonėms šiemet teko minti užsakovų slenksčius, net ir...

Statyba ir NT
2021.12.29
Būsto pirkimo rekordai augina ir apdailininkus – klientai stoja į eilę, nors raktus gavo dar ne visi Premium 17

NT pirkimo vajus kelia ir susijusį vidaus apdailos verslą. Didesnio darbų krūvio meistrai tikisi kitąmet, kai...

Gazelė
2021.12.29
Statybos Latvijoje brango 11,9%

Statybų kainos Latvijoje praėjusį mėnesį buvo vidutiniškai 11,9% didesnės nei pernai lapkritį, pranešė...

Statyba ir NT
2021.12.28
„SBA Urban“ už darbus Vilniaus „Green Hall“ rangovei turėtų sumokėti dar 112.400 Eur 1

Nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „SBA Urban“ už darbus sostinės biurų pastate „Green Hall“ fasadų...

Statyba ir NT
2021.12.28

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku