Verslo centrams išskirtinės architektūros nepakanka: investuotojams reikia tvarumo

Reklama publikuota: 2021-09-29

Nuomininkai verslo centrams šiandien kelia vis aukštesnius reikalavimus. Norima, kad biuro patalpos būtų ne tik patogiai išplanuotos ir suteiktų visus efektyviam darbui reikalingus privalumus, bet ir būtų draugiškos aplinkai bei žmogui. Investuotojai ir pastatų vystytojai vis daugiau dėmesio skiria verslo centrų tvarumo aspektams. Šiuo metu aplinkos apsaugos, socialinės atsakomybės ir gerosios valdysenos (ESG) principai, ne tik nusako galimus finansinius investicijos rodiklius, tačiau dažnai ir nulemia sandorių baigtį. Vertinimų bendrovės „SEES Group“ vadovas Kęstutis Kvietkauskas sako, kad tokie pastato tvarumą patvirtinantys sertifikatai kaip „BREEAM“ padidina verslo centrų vertę ir patrauklumą. Tuo metu vieną išskirtiniausių pastarojo meto verslo centrų sostinėje įgyvendinančios bendrovės „Lords LB Asset Management“ fondų valdytojas Marius Žemaitis teigia, kad taikant į aukščiausią kokybės kartelę be visuotinai pripažintų tvarumo standartų apsieiti neįmanoma.

Tvarumu domisi ir užsienio investuotojai, ir vietos nuomininkai

K. Kvietkauskas pažymi, kad poreikis užtikrinti pastato tvarumą ir gauti tai patvirtinantį sertifikatą verslo centrų segmente nuolat auga. Tarp investuotojų vis dažniau girdime apie ESG principų, tvarumu kuriančių ilgalaikę vertę bei teigiamą poveikį aplinkai, svarbą. Šiuo metu vienas populiariausių tarptautinių pastatų tvarumo sertifikatų yra „BREEAM“, kurio siekia vis daugiau pastatų vystytojų ir valdytojų. Šis standartas skatina tvarią statybą, sveiką ir draugišką darbo aplinką, leidžia sumažinti pastatų poveikį aplinkai.

nuotrauka::1 right

„„BREEAM“ sertifikatas parodo, kad pastatas atitinka aukštus tvarumo reikalavimus ir gerąją praktiką ne tik vietiniame, bet ir pasauliniame kontekste. Jei anksčiau toks sertifikatas galbūt buvo aktualiausias užsienio investuotojus pritraukti siekiantiems projektams, tai šiandien, kuomet tvarumo siekiai, įmonėms tampa vieni svarbiausių, „BREEAM“ įvertinimas tampa reikšmingu privalumu ar net būtinybe ir į vietos rinką besiorientuojantiems pastatų vystytojams, valdytojams bei nuomininkams“, – sako K. Kvietkauskas.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Jis pažymi, kad vadovaujantis „BREEAM“ sertifikato kriterijais siekiama užtikrinti ne tik mažesnį pastato statybų ir eksploatacijos poveikį aplinkai, bet ir pastatu besinaudojantiems žmonėms palankesnę bei saugesnę aplinką. Pavyzdžiui, „BREEAM Excellent“ sertifikatą turintys verslo centrai, pagal parinktą vertinimo strategiją, dažniausia atitinka aukštus akustinius, apšvietimo, oro kokybės užtikrinimo rodiklius.

Pradėti galvoti apie tvarumą reikėtų dar ankstyvoje projektavimo stadijoje

K. Kvietkauskas pažymi, kad siekiant „BREEAM“ įvertinimo, procesas idealiu atveju turėtų prasidėti dar pastato ankstyvoje projektavimo stadijoje. Tai leidžia tvarumą, aukštą eksploatacijos efektyvumą ir patogią aplinką žmonėms užtikrinančius sprendimus numatyti iš anksto ir integruoti statybų eigoje.

„„BREEAM“ sertifikato siekiančio pastato projektavimo stadijoje atliekamos papildomos studijos, sudaromi dinaminiai pastato modeliai, simuliuojamas pastato funkcionavimas eksploatacijos metu. Tai padeda pasirinkti pastato energijos vartojimą optimizuoti leidžiančias inžinerines sistemas, užtikrinti visapusišką komfortą būsimiems pastato naudotojams. Ankstyvose projekto stadijose taip pat galimos atsinaujinančių energijos šaltinių panaudojimo galimybių studijos, akustinių parametrų ir daugelio kitų žmogaus sveikatai svarbių aspektų įvertinimas“, – sako K. Kvietkauskas.

„BREEAM“ sertifikato siekia ir vienas išskirtiniausių sostinės verslo centrų

Ekspertas pažymi, kad kuo pastato architektūriniai sprendimai yra sudėtingesni, kuo jo plotas ir tūris didesnis, tuo „BREEAM“ standartų užtikrinimas tampa sudėtingesnis ir ilgesnis. Nepaisant to, tokiems pastatams tvarumą užtikrinantys sertifikatai gali būti dar svarbesni. Vilniaus finansiniame centre, Konstitucijos prospekte, įgyvendinamas 84 metrų aukščio „Artery“ verslo centro projektas yra laikomas bene sudėtingiausiu šiuo metu Vilniuje vystomų administracinės paskirties pastatų, tačiau tai netrukdo jam siekti aukščiausių tvarumo standartų.

nuotrauka::2 left

„Mūsų partneriai nuolatos atlieka pastato dinaminio modeliavimo darbus, rengia reikiamus projektinius pasiūlymus ir dokumentaciją, tam, kad „Artery“ atitiktų aukščiausius „BREEAM“ tvarumo ir saugios aplinkos žmonėms reikalavimus. Manome, kad tvarumas šiandien yra neatsiejamas aukščiausios klasės verslo centrų aspektas. Neužtenka, kad pastatas išsiskirtų savo architektūra. Jis turi būti draugiškas aplinkai ir žmonėms. Būtent dėl to vystydami „Artery“ verslo centrą dirbame ne tik su geriausiais Lietuvos ir pasaulio architektais, bet ir siekiame užtikrinti pastato atitikimą visuotinai pripažįstamo „BREEAM“ sertifikato reikalavimams“, – sako verslo centrą „Artery“ vystančios bendrovės „Lords LB Asset Management“ fondų valdytojas M. Žemaitis.

Pasaulinio garso „Studio Libeskind“ kartu su studijos „Archinova“ architektų komanda suprojektuotas verslo centras išsiskirs savo geometrine forma, konstrukciniais ir inžineriniais sprendimais. Nei vienas iš 20 pastato aukštų neturės identiško išplanavimo. Dalis laikančiųjų pastato konstrukcijų bus pasviros. Kaip ir evakuacinė laiptinė, kuri iki paskutiniojo aukšto kils atkartodama pastato fasado formą. Į pastatą taip pat bus integruota prie Vilniaus miesto savivaldybės esančią Europos aikštę su Baltuoju tiltu jungsianti požeminė perėja. Pastatas pagrindiniame sostinės verslo kvartale turėtų iškilti iki 2023 metų rudens.

Pastangos siekti tvarumo – visapusiškai svarbios

K. Kvietkauskas pripažįsta, kad tokio dydžio ir sudėtingumo pastato vertinimas siekiant aukščiausių „BREEAM“ rodiklių tikrai sukelia daugiau iššūkių.

„Vien tokio pastato dinaminio modelio paruošimas trunka mažiausiai dvigubai ar trigubai daugiau laiko nei paprastos geometrijos statinių. Pastato energijos, vandens vartojimo efektyvumo užtikrinimas taip pat reikalauja daugiau dėmesio. Be to, sudėtingiau valdyti tokio masto projekto procesus. Papildomų iššūkių, be abejo, kyla ir rangovui, kuris turi būti išties lankstus ir kūrybingas siekdamas ne tik išsitekti statybų aikštelėje, bet ir laikytis visų tvarumo reikalavimų“, – sako K. Kvietkauskas.

Visgi, eksperto teigimu, tikslas didinti pastatų tvarumą yra vertas papildomų pastangų. K. Kvietkauskas neabejoja, kad tvarumo svarba ne tik vystant, bet ir restauruojant verslo centrus ir kitus nekilnojamojo turto objektus ateityje tik augs. Tuo pačiu didės ir pastatų tvarumo įvertinimo bei sertifikavimo poreikis. K. Kvietkausko teigimu, iš to išloš visa visuomenė, kuri galės gyventi ir dirbti patogesniuose ir aplinkai draugiškesniuose pastatuose, o svarbiausia tai, kad aukščiau keliama tvarumo kartelė padeda tausoti planetą ir jos išteklius.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Statyba ir NT“
Rašyti komentarą 0
Lenkijoje biurų pastatai ruošiami karo pabėgėliams apgyvendinti

Biurų pastatai Lenkijos sostinėje Varšuvoje pertvarkomi į pabėgėlių iš Ukrainos apgyvendinimo centrus. Tokios...

„Rewo“ planams sostinės Lazdynuose – architektų pastabos

Vilniaus regioninė architektūros taryba (RAT) turėjo priekaištų nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovės...

Gedimino kalno nuošliaužoms tvarkyti skelbiamas naujas konkursas 1

Lietuvos nacionalinis muziejus skelbia konkursą galimoms naujoms Gedimino kalno nuošliaužoms tvarkyti.

Statyba ir NT
2022.04.02
Technologijų miestelio „Cyber City“ statybos Vilniaus Naujamiestyje artėja prie pabaigos 2

Sostinės Naujamiestyje, buvusioje „Spartos“ fabriko teritorijoje, kylančio technologijų miestelio „Cyber...

Statyba ir NT
2022.04.01
VŽ klausomiausi podkastai kovą

Pateikiame daugiausia „Verslo žinių“ prenumeratorių dėmesio sulaukusių podkastų TOP 10.

Verslo aplinka
2022.04.01
13,6 mln. Eur už universiteto NT pasiūlęs pirkėjas atsitraukė: pardavinės iš naujo Premium 3

Vilniaus Gedimino technikos universiteto („Vilnius Tech“) pastatų sostinės Naujamiestyje aukcioną laimėjusi...

Statyba ir NT
2022.04.01
„LTG Infra“ su Italijos „Rizzani de Eccher“ pasirašė sutartį dėl tilto per Nerį statybų

AB „Lietuvos geležinkelių“ antrinė įmonė „LTG Infra“ su Italijos kompanija „Rizzani de Eccher“ pasirašė...

Statyba ir NT
2022.04.01
„BH Europa“ generaline direktore tapo I. Ardava

Prekybos centrą „Europa“ nuosavybės teise valdančios bendrovės „BH Europa“ generalinės direktorės pareigas...

Vadyba
2022.04.01
Karas atgrasė būsto pirkėjus, plėtotojai vargsta skaičiuodami, kas laukia ateityje Premium 34

Būsto pirkėjams karo pradžioje atsitraukus, pardavimai po truputį atsigauna, sako nekilnojamojo turto (NT)...

Statyba ir NT
2022.04.01
Kovą pradėti ir baigti NT projektai Premium

Vilniuje pradėtos biurų pastato statybos, Misionierių vienuolyno statinių ansamblio rekonstrukcija. Sostinėje...

Statyba ir NT
2022.03.31
Nacionalinio stadiono projektui – EK pritarimas beveik 155 mln. Eur valstybės ir savivaldybės investicijoms 6

Europos Komisija (EK) pranešė patvirtinusi beveik 155 mln. Eur dydžio Lietuvos investicijas į Nacionalinio...

Statyba ir NT
2022.03.31
Po perskaičiavimo Konkurencijos tarybos baudos „City Service“ įmonėms sumažėjo 5 kartus 1

Konkurencijos taryba pranešė perskaičiavusi baudas pastatų priežiūros grupės „City Service“ įmonėms, skirtas...

Statyba ir NT
2022.03.31
„Civinity“ prižiūrės „Impuls“ ir „Lemon Gym“ sporto klubus

Pastatų priežiūros įmonių grupė „Civinity“ pranešė pasirašiusi sutartį su sporto klubų tinklo valdytoja UAB...

Statyba ir NT
2022.03.31
Žvilgsnis į ateitį: siūlo galvoti ir apie modernių slėptuvių įrengimą Premium 12

Statytojai ir architektai, prasidėjus karui Ukrainoje ir didėjant finansavimui krašto apsaugai, siūlo į...

Statyba ir NT
2022.03.31
Dėl sankcijų įšaldyti buvusio „Aeroflot“ vadovo šeimos butai Palangoje

Dėl Europos Sąjungos (ES) sankcijų Rusijai Lietuvos institucijos įšaldė iki kovo pabaigos Rusijos oro vežėjai...

Verslo aplinka
2022.03.31
Nuo karo pabėgus gyventi gali tekti po tiltu 33

Daugiau nei mėnuo praėjo nuo dienos, kai Rusija užpuolė Ukrainą. „Mūsų vienybė“, – kas, be siurrealistinio...

Nuomonės
2022.03.31
Kviečia balsuoti Metų renovacijos projekto rinkimuose Verslo tribūna

Kovo 17 d. prasidėjo Metų renovacijos projekto rinkimai, kuriuose dalyvauja Lietuvos daugiabučiai,...

Statyba ir NT
2022.03.31
Sapiegų rūmuose Vilniuje kursis ŠMC padalinys

Sapiegų rūmai Vilniaus Antakalnio rajone taps kultūros pažinimo centru – juose suplanuotos koncertų,...

Laisvalaikis
2022.03.30
Statistikos departamentas: statybos per metus brango 15,5% 2

Statybos sąnaudų elementų kainos vasarį per metus padidėjo 15,5%, o per mėnesį 3,6%, skelbia Statistikos...

Statyba ir NT
2022.03.30
90 mln. Eur vertės prekybos miesteliui prie Kauno – danų architektų idėja 3

Nekilnojamojo turto (NT), baldų gamybos ir tekstilės sektoriuose veikiančiai SBA grupei priklausančios NT...

Statyba ir NT
2022.03.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku