NT ar akcijų rinkos: kaip pasirinkti geriausią investavimo kryptį

Reklama publikuota: 2021-07-28
Visose Baltijos šalių sostinėse stebimas geras NT įperkamumo rodiklis, kuris, tikėtina, ir toliau artės prie Vakarų Europos sostinių lygio, o tai didins spaudimą kainų kilimui.
svg svg
Visose Baltijos šalių sostinėse stebimas geras NT įperkamumo rodiklis, kuris, tikėtina, ir toliau artės prie Vakarų Europos sostinių lygio, o tai didins spaudimą kainų kilimui.

Nekilnojamojo turto (NT) ir akcijų rinkos investuotojams turi tam tikrų panašumų. Bent jau tai, kad investuojantieji į NT gali uždirbti ne tik iš nuomos, bet ir iš kapitalo prieaugio. Lygiai kaip investuojant į akcijas tikimasi naudos iš dividendų, jei jie yra išmokami, ir iš akcijų kainos pokyčio. Tačiau skirtumų yra gerokai daugiau, o norint pasirinkti geriausią investavimo kryptį ir išvengti nusivylimų, tuos skirtumus įvertinti tiesiog būtina.

Deividas Urbanovičius, pirmosios NT nuomos investicijų platformos „InRento“ investicijų vadovas, sako, kad viena didesnių klaidų, kurias daro pradedantys investuotojai, yra nepamatuoti lūkesčiai. Esą reikėtų vengti rožinių akinių ir vilčių, kad viena ar kita turto rūšis slepia aukso klanus, arba, kad investavimas, apskritai, lengvai atneša grąžą. Tokios viltys – tiesus kelias į nusivylimą.

„Nors atstovauju NT rinkai, lygindamas šį įrankį su akcijų rinkomis visada mėgstu pradėti nuo NT minusų. Nes jų yra, o, prieš pradedant investuoti, tuos minusus ir visus galimus jų sprendimus būtina įvertinti“, – sako D. Urbanovičius.

Apie likvidumą ir barjerus

Pirmiausias ir dažniausiai akcentuojamas investavimo į NT minusas – mažas likvidumas, kitaip tariant, ribota galimybė greitai parduoti turtą už tuo metu rinkoje esančią kainą. „Net lyginant su sąlyginai nelikvidžia Baltijos šalių akcijų birža, ši turto klasė iš tiesų turi gana žemą likvidumo lygį. O ką jau kalbėti apie Niujorko, Frankfurto ar Londono biržų pasiūlą. Tiesa, tiems, kurių investavimo strategija paremta ilgalaikiu investavimu, šis minusas turi mažesnę reikšmę“, – pažymi D. Urbanovičius.

nuotrauka::1 left

„InRento“ platformos kūrėjai būtent šiai problemai spręsti siūlo aktyvią antrinę rinką – galimybę savo investiciją į NT parduoti kitam norinčiam investuotojui, jei iškyla toks poreikis. Tai, pasak pašnekovo, padeda šį minusą kiek sušvelninti ir suteikia investuotojams išeitį.

„Antra galima kliūtis – aukštas investicinis barjeras. Iš tiesų, norint investuoti į NT, reikia sąlyginai nemažos sumos, siekiančios ir kelis šimtus tūkstančių eurų. Šis veiksnys atbaido dalį investuotų. Mes, vėlgi, ieškojome sprendimo, kuris padėtų investicijas į NT padaryti labiau prieinamomis. „InRento“ galima į NT nuomos projektus investuoti dalinai, o investicijų suma prasideda nuo 500 Eur. Tai suteikia galimybę išbandyti tokią investiciją beveik visiems norintiems“, – pasakoja D. Urbanovičius.

Suvaldyti rizikas

Dar vienas NT minusas, palyginti su akcijų rinkomis, yra palyginti sunkiai pasiekiamas reikiamas diversifikacijos lygis. Diversifikacija – vienas iš esminių daugelio investavimo strategijų ramsčių. Mažesnis diversifikacijos lygis reiškia didesnę riziką, o tai daliai investuotojų nėra priimtina. Riziką kelia ir tikimybė, kad NT turtas bus suniokotas ar apgadintas.

„Tai gali būti išoriniai veiksniai: vandens užliejimas, sienų suskilinėjimas, įvairios karščio ar šalčio sukeltos problemos arba vidiniai veiksniai, pavyzdžiui, nuomininkų sukeltos problemos t. y. turto sugadinimas. Tokie įvykiai gali itin neigiamai paveikti investicijos pajamingumą“, – sako D. Urbanovičius.

„InRento“, pasak jo, taip pat turi tam tikrų sprendimų šioms rizikoms mažinti. Investuotojams pristatomi įvairių paskirčių, skirtingo pajamingumo bei kuo įvairesnės lokacijos NT nuomos projektai, taip suteikiant galimybę diversifikuoti investicijas. O projekto savininkai yra įpareigojami turtą apdrausti, kad turto sugadinimo atveju, žala būtų kompensuojama. Tai esą padeda galimą riziką kiek suvaldyti.

„Galiausiai, dar vienas svarbus skirtumas – sąlyginiai mažas NT pajamingumas. Ne paslaptis, kad investuojant į akcijas galima sugeneruoti aukštesnę investicinę grąžą, tačiau tai tuo pačiu lemia ir aukštesnį rizikos lygį. Jei prioritetą skiriate aukštesnei rizikai ir ne mažesniam nei 30% metiniam pajamingumui, investavimas į NT ar jo nuomą turbūt yra tiesiog ne jums“, – sako D. Urbanovičius.

Populiariausia kryptis

Kita vertus, NT rinka turi daug privalumų, kurie daliai investuotojų yra ne tik patrauklūs, bet ir lemiantys sprendimą. Pirmiausia, NT yra tiesiog lengviau suprantamas investicinis produktas, ne veltui tapęs populiariausia investavimo kryptimi Lietuvoje.

„Priežasčių tam yra įvairių: nuo investavimo į vertybinius popierius kultūros nebuvimo iki fizinio turto teikiamų naudų, tokių kaip galimybė jame gyventi. O jei investiciją supranti, jei viskas aišku, tada ir investuoti yra gerokai patogiau, mažiau galimybių nusivilti“, – sako „InRento“ investicijų vadovas ir priduria, kas dar vienas privalumas, prisidedantis prie šio investicinio turto populiarumo  – aiškesnė ir didžiajai investuotojų daliai lengviau supranta mokestinė aplinka.

NT rinka patraukli ir tuo, kad šio turto  nuvertėjimo tikimybė yra sąlyginai maža.  Pasak D. Urbanovičiaus, žvelgiant istoriškai, tiek Europoje, tiek už Atlanto NT kainos turi tendenciją augti. Žinoma, gali būti tam tikrų aplinkybių, tokių, kaip 2007-2009 m. pasaulinė finansų krizė. Tačiau po jos, NT kainos Lietuvoje auga tvariai ir užtikrintai.

Dar ne burbulas

„Yra teigiančių, kad ir šiuo metu Lietuvoje jau yra susiformavęs NT burbulas, kuris greitai turėtų bliūkšti. Tačiau taip skubėti vertinti nereikėtų. Mano vertinimu, didesnį nei 12% metinį kainų augimą išprovokavo vadinamoji ,,butelio kaklelio’’ situacija, kai per labai trumpą laiką investuoti galinčiųjų ir norinčiųjų paklausa viršijo esamą pasiūlą. Maža to, visose Baltijos šalių sostinėse stebime gerą NT įperkamumo  rodiklį, kuris, tikėtina, ir toliau artės prie Vakarų Europos sostinių lygio, o tai didins spaudimą kainų kilimui“, – situaciją įvertina D. Urbanovičius.

Vertinant kitus privalumus, būtina paminėti nuosekliai greitai pradedamą gauti investicijų grąžą, jei turtas yra nuomojamas. Nereikia laukti kelių metų, iš nuomojamo turto finansiniai srautai pradeda grįžti kas mėnesį. Be to, „InRento“ platformos dalyviai – nuomojamo NT savininkai – yra įpareigoti mokėti fiksuotas palūkanas net ir tada, kai NT neturi nuomininkų, taip investuotojui užtikrinant stabilų pajamų srautą.

Svarbi atranka

„InRento“ vertina ir pačius projektų savininkus bei patį NT turtą, kad investuotojai galėtų rinktis iš aukščiausio patikimumo objektų. Tai leidžia užtikrinti didesnę apsaugą nuo infliacijos. „Net ir žvelgiant istoriškai, augant bendram kainų lygiui t. y. infliacijai, kyla ir NT kainos. Tai leidžia turimam turtui ar investicijai nenuvertėti. Žinoma, jei pats turtas nėra probleminis ar nelikvidus“, – dar vieną privalumą mato D. Urbanovičius.

Šalia nuomos pajamų, investuotojui labai svarbus yra ir kapitalo prieaugis, NT pabrangimas. „Kokybiškai bei profesionaliai įvertintos NT rizikos ir galimybės leidžia tikėtis apčiuopiamo teigiamo kainos pokyčio per ateinančius kelis ar keliolika metų“, – sako D. Urbanovičius.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose

Tema „Statyba ir NT“

Gauk nemokamą STATYBOS IR NT savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
„Tilstos“ prašymu sustabdytas tunelio į Tarandę statybos konkursas

Prašymas teismui pateiktas dėl netinkamų paskelbto konkurso sąlygų, Kelių direkcija dar svarsto, ar skųs...

Logistika
09:51
„Merko Ehitus“ šiemet pajamas Baltijos šalyse augino 12,4% iki 145,9 mln. Eur

Estijos statybos ir nekilnojamojo turto (NT) plėtros grupė „Merko Ehitus“ šių metų I pusmetį pasiekė 145,86...

„Šilainių“ baseino rekonstrukcija kainuos 7-8 mln. Eur

1989 metais statytas Kauno plaukimo mokyklos baseinas „Šilainiai“ bus atnaujintas – jį planuojama už 7-8 mln.

Smiltynės kurhauzą atnaujins už 4,5 mln. Eur

Smiltynės pramoginio ir kultūrinio gyvenimo ašimi bei moderniausiu viešbučiu pajūryje buvusį, o paskui per...

Šiaulių bankas per pusmetį išdavė būsto paskolų už beveik 100 mln. Eur  3

Šiaulių bankas per pirmąjį šių metų pusmetį klientams suteikė būsto paskolų už 98,8 mln. Eur. Tai yra daugiau...

Rinkos
2021.08.05
„Eika“ gavo leidimą statyti 45 mln. Eur vertės biurų pastatą sostinės Konstitucijos pr. 2

Nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „Eika“ pranešė gavusi statybos leidimą sostinės Konstitucijos prospekte...

Statyba ir NT
2021.08.05
M. Jakulio Jasono šeima ir „Erudito licėjus“ įsigijo pastatą Vilniuje, kuriame kursis švietimo įstaiga Premium 3

Verslininko Mariaus Jakulio Jasono šeima ir „Erudito licėjus“ iš nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovės...

Statyba ir NT
2021.08.05
„Lietuvos geležinkeliai“ viešina Vilniaus stoties architektūros konkurso darbus 2

Valstybės valdomi „Lietuvos geležinkeliai“ pranešė viešinantys Vilniaus geležinkelio stoties pertvarkymo...

Statyba ir NT
2021.08.05
„Darnu Group“ Vilniuje įsigijo sklypų 900 butų statyboms 15

Nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „Darnu Group“ pranešė greta Vilniaus parodų ir kongresų centro „Litexpo“...

Statyba ir NT
2021.08.05
Bendradarbystės erdvės: skęstantieji segmentui – ne staigmena Premium 2

Įpusėjus 2021–iesiems tarptautinė nekilnojamojo turto (NT) kompanija „Technopolis“ pranešė pasitraukianti iš...

Statyba ir NT
2021.08.05
„VA statyba“ gavo 5,8 mln. Eur vertės Vilniaus kogeneracinės jėgainės užsakymą 1

Statybų bendrovė „VA statyba“ už 5,8 mln. Eur (be PVM) per vienerius metus įrengs biokuro saugojimo aikštelę...

Statyba ir NT
2021.08.04
ERPB daugiabučių renovacijai skolina 67,5 mln. Eur

Europos rekonstrukcijos ir plėtros bankas (ERPB) Lietuvai skolina 67,5 mln. Eur daugiabučių renovacijai.

Statyba ir NT
2021.08.04
Vilniaus Santariškėse pradedamos 47 mln. Eur vertės mokslo centro statybos

Sostinės Santariškių mikrorajone pradedamas statyti Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto mokslo centras,...

Statyba ir NT
2021.08.04
Turto bankas atveria duomenis apie valstybės NT sutartis 1

Valstybės valdomas Turto bankas pranešė pradedantis viešai skelbti sutartis, susijusias su valstybės...

Statyba ir NT
2021.08.04
EBPO: pandemija kaitina būsto segmentą visame pasaulyje, Lietuva – lentelių aukštumose Premium 23

Po pandemijos metų būsto kainos kyla daugelyje šalių, skelbia Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros...

Statyba ir NT
2021.08.04
„Peikko Lietuva“: skiepas – kiekvieno darbuotojo sąmoningas pasirinkimas Verslo tribūna

Šalyje blogėjant epidemiologinei situacijai daugelis įmonių nelaukia galimų valstybės sprendimų...

Pramonė
2021.08.04
Dar neįsibėgėjus daugiabučių Nemuno pakrantėje statyboms, sutarė dėl trečdalio butų 2

Privačių asmenų plėtojamame daugiabučių projekte „Kaunorama“, kuris kyla Kauno Žemųjų Šančių rajone,...

Statyba ir NT
2021.08.03
Plėtotojai: Vilniuje naujų būstų sutarčių ir rezervacijų skaičius išlieka didesnis nei anksčiau

Šiemet Vilniuje kas mėnesį preliminariai susitariama ir rezervuojama daugiau būstų nei pastaraisiais metais,...

Statyba ir NT
2021.08.03
„Inreal“: Būstų pardavimai Vilniuje vis dar didesni nei ikipandeminiais 2019 m.

Liepą, palyginti su atitinkamu laikotarpiu pernai, Vilniuje pirminės rinkos būstų pardavimai augo 36%, Kaune...

Statyba ir NT
2021.08.03
Rangovai prašo keisti sutarčių kainas, bet to greičiausiai nebus gana Premium

Jau kurį laiką kartojantys, kad dėl brangstančių statybų kai kurie viešojo sektoriaus projektai gali likti...

Statyba ir NT
2021.08.03

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku