Teismai iš naujo nagrinės „Hanner“ ir NŽT ginčą dėl sklypo sostinės Naujamiestyje

Vilniaus miesto apylinkės teismas iš naujo imsis nagrinėti nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovės Hanner ir Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) ginčą dėl valstybinio sklypo sostinės Naujamiesčio mikrorajone.
Taip neskundžiama nutartimi nusprendė Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT), išnagrinėjęs NŽT kasacinį skundą.
LAT vertinimu, žemesnės instancijos teismai nenustatė, ar anksčiau sklype buvusius statinius įmonė nugriovė savo iniciatyva, ar savivaldybės nurodymu. Jie taip pat neįvertino, ar gali sklypas būti nuomojamas likusių statinių aikštelės ir tvoros eksploatavimui.
Nuomos sutartyse sklypo paskirtis pramonės ir sandėliavimo įmonių statybos. Pirmosios instancijos teismas nustatė, kad sklype buvę pastatai sunaikinti ir išregistruoti nuo 2015 m., likę du sutarčių sudarymo metu buvę statiniai. Ne bet kokio statinio ar įrenginio buvimas valstybinėje žemėje sudaro pagrindą ją išnuomoti ne aukciono būdu. Byloje nustačius, kad įsigytieji statiniai, išskyrus du, yra nugriauti, kyla klausimas, ar šios aikštelės naudojimas statybinėms medžiagoms laikyti gali būti pripažįstamas išnuomoto sklypo naudojimu pagal sutartyse nurodytą paskirtį, rašoma teismo nutartyje.
LAT konstatavo, jog pirmosios ir apeliacinės instancijos teismai tinkamai nenustatė svarbių bylos aplinkybių, todėl turi ją nagrinėti iš naujo.
Teismai iki šiol sprendė, jog NŽT, norėdama nutraukti sklypo nuomos sutartį, veikė teisėtai. Vis dėlto sutarties nutraukimas buvo neproporcinga priemonė, nes Hanner įmonė po įspėjimo žemę pradėjo naudoti pagal paskirtį.
Hanner įmonė LT Development Fund statinius bei sklypo Algirdo g. 77 nuomos teisę įsigijo 2014 m.
VŽ primena, kad ginčas dėl daugiau nei 2 ha ploto valstybinės žemės kilo 2018 m. Čia LT Development Fund nori plėtoti daugiabučių kvartalą ir investuoti 50 mln. Eur. Dar nepakeitus žemės naudojimo būdo, įmonė sandėlius nugriovė, o savo ruožtu NŽT konstatavo, kad sklypas nėra naudojamas pagal paskirtį, todėl nuomos be aukciono sutartis turi būti nutraukta.
LT Development Fund aiškino, kad avarinės būklės sandėlių nebepageidavo savivaldybė, tokius statinius apmokestinusi didesniu NT mokesčiu. Pagal Vilniaus bendrąjį planą, numatyta, kad ši miesto teritorija nebeturėtų būti pramoninė. Norėdama keisti žemės naudojimo būdą, bendrovė kreipėsi į institucijas, jos išdavė leidimus planuoti, tačiau pasipriešino NŽT.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti