Daugiabučių modernizavimas patrauklus šalies gyventojams

Rinkos tyrimų bendrovės Spinter tyrimai kartu su Būsto energijos taupymo agentūra (toliau BETA) atliktas reprezentatyvus Lietuvos gyventojų nuomonės tyrimas atskleidžia šalies gyventojų nuomonę apie renovaciją. Lietuviai į modernizaciją žiūri palankiai ir mano, kad modernizacija prisideda prie gyvenimo kokybės gerinimo.
85 proc. respondentų sutinka, kad Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programa prisideda prie Lietuvos žmonių gyvenimo kokybės gerinimo. Tyrimo dalyviai taip pat išreiškė norą renovuoti savo daugiabučius net 79 proc. respondentų, esant tinkamoms aplinkybėms, dalyvautų namo atnaujinimo procesuose.
Gyventojus (82 proc.) renovuoti savo daugiabutį paskatintų ir tai, jei jų namas būtų įtrauktas į savivaldybės kvartalų energinio efektyvumo didinimo programą. Ją įgyvendinant bus atnaujinami visi kvartalo daugiabučiai ir viešieji pastatai, mašinų stovėjimo aikštelės, gatvių apšvietimo tinklai, vaikų žaidimų aikštelės ir kt.
Gyventojų, norinčių kvartalinės renovacijos, laukia geros žinios. Šiandien jau 39 šalies savivaldybės yra pasirengusios Kvartalų energinio efektyvumo didinimo programas. Iš viso į parengtas programas yra įtraukta beveik 120 kvartalų, kuriuose planuojama atnaujinti 3420 daugiabučių, 315 viešųjų pastatų bei daugiau kaip 500 kitų pastatų teigia BETA direktorius Valius Serbenta.
Populiarėja atsinaujinantys energijos šaltiniai
Beveik du trečdaliai (63 proc.) renovuotinų namų gyventojų norėtų įsidiegti inovatyvias energijos taupymo priemones savo daugiabutyje. Gyventojai norėtų įsidiegti atsinaujinančius energijos šaltinius, dėl galimybės sutaupyti ir gauti mažesnes sąskaitas už sunaudotą energiją (55 proc.). Ketvirtadaliui (26 proc.) apklaustųjų svarbi klimato kaitos prevencija.
Tyrimo rezultatai rodo didelį gyventojų palaikymą ir programos potencialą. Gyventojai džiaugiasi mažesnėmis išlaidomis ir gerėjančia gyvenimo kokybe, vadinasi programa žengia teisingu keliu, pažymi V. Serbenta.
Jis priduria, kad padarytas įdirbis padės siekti aukštesnių energinio efektyvumo tikslų, įgyvendinant pastatų energinio efektyvumo didinimo programas. Iki 2050 metų Lietuvoje planuojama modernizuoti apie 30 tūkst. daugiabučių.
Tyrimo metu absoliuti dauguma (89 proc.) respondentų pasisakė, teigiamai žiūrintys į valstybės planus, kad ateityje visi gyvenamieji namai būtų energija autonomiškai apsirūpinantys, neteršiantys ir nešildantys aplinkos.
Veikia 3 kvietimai gauti finansinę paramą
Šiuo metu yra paskelbti net 3 kvietimai renovacijai, kuriais pasinaudojus gyventojai gali gauti valstybės paramą ir sutvarkyti savo daugiabutį, kad jis būtų draugiškas aplinkai. Teikti paraiškas galima visiems 3 kvietimams vienu metu.
Kviečiama teikti paraiškas daugiabučiams namams renovuoti ir įsirengti šilumos siurblius, saulės jėgaines ar kitus atsinaujinančios energijos įrenginius. Šioms priemonėms bus skiriama papildoma 30 proc. parama iš Aplinkos ministerijos administruojamos Klimato kaitos programos. BETA laukia naujų paraiškų iki 2021 m. kovo 1 d.
Antrasis kvietimas teikti paraiškas atsinaujinantiems energijos šaltiniams įrengti daugiabučiuose namuose, kurie nėra prijungti prie centralizuotų šilumos tinklų arba yra gavę savivaldybės pritarimą. Paraiškos priimamos visuose BETA regioniniuose padaliniuose iki 2020 m. gruodžio 31 d. arba iki tol, kol bus viršyta šiai priemonei numatyta lėšų suma.
Taip pat kviečiama teikti paraiškas mažajai renovacijai daugiabučių namų vidaus šildymo ir karšto vandens sistemoms modernizuoti. Paraiškos priimamos visuose BETA regioniniuose padaliniuose iki 2021 m. vasario 1 d. arba tol, kol nebus viršyta šiai priemonei numatyta suma.
Remiantis BETA duomenimis, šiuo metu šalyje atnaujinama apie 570 daugiabučių. Iš viso nuo 2013 m. Lietuvoje atnaujinta daugiau nei 2600 daugiabučių.
nuotrauka::1 nocrop
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti