Vilniaus savivaldybei - 500.000 Eur bauda už Liepkalnio sankryžos rekonstrukcijos konkursą

Vilniaus miesto savivaldybė neteisėtai pasirinko kelių tiesimo bendroves Fegda ir Tilsta sostinės Liepkalnio, Žirnių gatvių ir Minsko plento sankryžos rekonstrukcijos konkurso laimėtojomis.
Tai neskundžiama nutartimi nusprendė Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT), skyręs savivaldybei 500.000 Eur dydžio baudą, o į teismą besikreipusiai vienai didžiausių šalyje kelių tiesimo bendrovių Panevėžio keliai priteisęs po 35.000 Eur bylinėjimosi išlaidų tiek iš savivaldybės, tiek iš Fegdos.
LAT konstatavo, jog konkursas buvo neskaidrus, tačiau nusprendė ne nutraukti sutartį su rangovu, o skirti perkančiajai organizacijai alternatyvią sankciją. Priimdamas šį sprendimą, LAT prioritetą teikė viešajam interesui ir atsižvelgė, kad jau atlikta didelė dalis darbų pagal sutartį.
Povilas Poderskis, sostinės savivaldybės administracijos direktorius VŽ sakė, jog LAT nutartis yra prieštaringa.
Teismo baudą vertiname neigiamai ir pačios nutarties nesuprantame, nes vienu metu viską (pirkime VŽ) vertinome ir per griežtai, ir per mažai griežtai, bet čia jau niekam pasiskųsti nebepavyks. Pasirinkdami laimėtojo pasiūlymą sutaupėme 1,5 mln. Eur ir labai nemažai laiko. Tai bendroje sumoje pasirinkimas išlieka tikslingas, o baudą sumokėsime, sakė jis.
Administracijos direktorius teigė, jog taip pat bus svarstoma galimybė prisiteisti baudą iš rangovo.
Nagrinėsime galimybę nuregresuoti baudą į rangovą, šitą pasirinkimą turime, sakė P. Poderskis.
Anot P. Poderskio, sankryžos rekonstrukciją planuojama baigti laiku.
Darbai sekasi puikiai. Rangovas dirba laiku, viskas sustyguota iki smulkmenų, o pats objektas atsidarys laiku, tikino administracijos direktorius.
Pateikė melagingą informaciją
Teismo vertinimu, konkurso laimėtojų pateikta informacija pirkime apie planuojamo pasitelkti specialisto patirtį buvo melaginga, todėl joms negalėjo būti leista toliau tikslinti kvalifikacijos duomenis, o pasiūlymas turėjo būti atmestas.
Aplinkybė, jog tiekėjų grupė kelis kartus tikslino savo kvalifikacijos duomenis, suponuoja neteisėtą įstatymo taikymą, procedūrų neskaidrumą. Net jei duomenų negalima būtų vertinti kaip melagingų, perkančiosios organizacijos leidimas tikslinti duomenis tol, kol jais būtų pagrindžiama kvalifikacijos atitiktis, pažeidžia tiekėjų lygiateisiškumo ir skaidrumo principus, laimėtojų atžvilgiu lemia nepagrįstos pirmenybės suteikimą", rašoma teismo nutartyje.
Teismas panaikino 2019 metais ir 2020 metas žemesnės instancijos teismų priimtas nutartis, kuriose Panevėžio kelių pretenzijos buvo atmestos. Tačiau nusprendė nenutraukti rangos sutarties, o skyrė alternatyvią sankciją baudą.
Dėl sutartimi sulygtų darbų ir jų rezultatų svarbos, susijusios su daliai visuomenės reikšmingos infrastruktūros sukūrimu, atsižvelgiant, jog nemaža dalis darbų jau įvykdyta, sutartis nepripažintina negaliojančia, kartu perkančiajai organizacijai skiriant baudą apie 1,25% sutarties vertės. Kolegija vertina, kad toks baudos dydis atitiks bendruosius veiksmingumo ir atgrasomumo tikslus, rašoma teismo nutartyje.
Skelbta, jog teisme Panevėžio keliai siekė, kad būtų panaikintas savivaldybės sprendimas sudaryti tiekėjų eilę, jos ir bendrovės Fegda sudaryta rangos sutartis, o konkurso dalyviai grąžinti į pasiūlymų vertinimo stadiją.
Anot Panevėžio kelių, konkursą laimėjusi Fegda pasiūlyme pateikė melagingą informaciją apie statybos vadovo patirtį.
2019 metais sostinės savivaldybė pasirašė 31 mln. Eur vertės sutartį su bendrovėmis Fegda ir Tilsta. Sankryžos rekonstrukcija pradėta tų pačių metų rudenį, o projektą planuojama įgyvendinti per 2020 metus.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Statyba ir NT
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti