Vilniuje kuriama centralizuota patalpų nuomos sistema kelia nerimą sporto mokykloms

Publikuota: 2020-06-15
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Vilniaus savivaldybė kuria centralizuotą sistemą mokyklų ir darželių infrastruktūros nuomai ir taip deklaruoja siekį surinkti daugiau pinigų, užtikrinti skaidrumą bei lygias konkurencines sąlygas visiems potencialiems nuomininkams.

Tačiau sostinės privačios sporto mokyklos sako, kad nuomos pirmenybė bus teikiama savivaldybės įstaigoms, todėl kaip tik bus iškraipyta rinka ir žlugdomas verslas.

Kaip BNS sakė savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Adomas Bužinskas, naujoji sistema „Active Vilnius“ leis visiems norintiesiems realiu laiku internete matyti visas laisvas sales, kabinetus, stadionus, aikštynus ir kitas patalpas 250-yje sostinės įstaigų ir jas išsinuomoti sumokant per elektroninę bankininkystę.

Per šią sistemą ilgalaikes sutartis su įstaigomis sudarys ir sporto būrelių atstovai, jie bus atrenkami pagal savivaldybės nustatytus penkis kriterijus.

A. Bužinskas neslepia, kad pirmenybė bus teikiama savivaldybės įstaigoms, toliau – privatiems būreliams, kuriuos lanko to rajono ir tos ugdymo įstaigos vaikai ir kurie priima apskritai daugiau vaikų, taip pat jei jie vykdo užsiėmimus neįgaliesiems. Jei salė yra skirta specifinei sporto šakai, prioritetas būtų teikiamas ir tos šakos atstovams.

Naujoji tvarka, jei ją sostinės politikai patvirtins balsuodami kitą savaitę, pakeis ligšiolinę, kai sporto ir kitų būrelių vadovai nuomos klausimus spręsdavo tiesiogiai su mokyklų administracijomis ar apskritai nuomodavosi be sutarčių, o nemaža dalis patalpų ne ugdymo proceso metu, anot savivaldybės atstovų, stovėdavo tuščios.

„Tai reikalinga dėl dviejų pagrindinių priežasčių: kad būtų užtikrinta pasiūla, nes mokyklos nebūtinai yra suinteresuotos nuomoti, antra, turi būti užtikrintas skaidrumas. Nes dabar matome, kad yra labai daug susitarimų, kai nefigūruoja oficialios sutartys ir nebūtinai laikomasi galiojančios nustatytos tvarkos“, – sakė A. Bužinskas.

Anot jo, problemos itin aiškiai matyti, pavyzdžiui, naujame Pilaitės aikštyne, į jį pretenduoja bemaž 20 futbolo mokyklų.

„Jos visos trūks plyš nori ten patekti. Pagal buvusią tvarką, gudresnis tas, kas pirmesnis ar „gražesnis“, ar geriau sutaria su direktoriumi, ar žino, kokį konjaką mėgsta ūkvedys. Tai kažkaip nutinka, kad pasirašomos sutartys – ir viskas. Dabar darome viešą konkursą, yra aiškūs penki kriterijai ir jie galioja visiems“, – tvirtino jis.

Naująja tvarka siūloma dvigubai, nuo 8 iki 16,5 savaitinių valandų ilginti ir galimos nuomos laiką privačioms įstaigoms konkrečiose patalpose. Kaip ir iki šiol, 12 valandų bus skirta savivaldybės įstaigoms.

Krepšinio mokyklos atstovas: teks atleisti trenerius

Vis dėlto privačioms įstaigoms nerimą kelia, kad prioritetas sprendžiant, kam išnuomoti patalpas, bus teikiamas įstaigoms, kurių steigėja ar dalininkė yra savivaldybė, be to, savivaldybės įstaigoms patalpos bus suteikiamos nemokamai. 

Maždaug 3.500 vaikų krepšinio mokančios Sostinės krepšinio mokyklos steigėjas Andrius Čerškus BNS sakė pačią idėją sukurti centralizuotą nuomos sistemą vertinantis pozityviai, tačiau numatyta pirmenybė konkuruojant dėl patalpų savivaldybės įstaigoms iškraipo konkurencinės rinkos dėsnius.

„Kai savivaldybės taryboje Adomas Bužinskas ir vicemeras Valdas Benkunskas pradeda skirstyti – mūsų vaikai ir ne mūsų vaikai, tai kelia vilniečių pyktį. Mūsų – tie kurie lanko savivaldybės, o ne mūsų – kurie lanko privačias. Manome, kad tai iš esmės pažeidžia lygias galimybes, laisvą konkurenciją, tėvelių galimybę rinktis. Prioritetas biudžetinėms įstaigoms patalpas nuomotis be konkurso turi būti panaikintas“, – tvirtino A. Čerškus.

Anot jo, Sostinės krepšinio mokykla ir dar devynios Neformalaus vaikų švietimo asociacijai priklausančios įvairių sporto šakų mokyklos Vilniuje užima apie 15.000 vaikų. Tačiau jei tvarka įsigalios spalį, jos bus priverstos dalies užsiėmimų atsisakyti, atleisti dalį darbuotojų.

„Jos liks nuošaly, kol biudžetinės įstaigos susirinks geriausius laikus sporto salėse, geriausias sales, o visi kiti pasidalys trupinius. Vilniaus sporto infrastruktūros situacija yra tragiška, bene prasčiausia Lietuvoje, sporto salių tikrai labai trūksta, dėl kiekvienos vyksta kova, konkurencija. Bet ta konkurencija turi būti sąžininga“, – sakė krepšinio mokyklos steigėjas.

Anot jo, sporto mokyklos antradienį aikštėje prie savivaldybės dėl to rengia piketą.

A. Bužinskas: pirmenybė savivaldybei numatyta ir seniau

A. Bužinskas tvirtino, kad savivaldybės įstaigoms prioritetas teiktas ir iki šiol, tačiau realios konkurencijos nebūdavo, nes įstaigos tiesiog nežinodavo apie laisvas sales.

„Mokykla užpildydavo savo poreikį, tada – biudžetinės įstaigos, tada tik buvo nuomojama. Bet niekas apie laisvas vietas nežinodavo, nes sistema buvo neskaidri“, – tikino jis.

„Manau, kad visų pirma, mes pradėsime racionaliai išnaudoti savivaldybės turtą, mokyklos gaus papildomas pajamas už sales, klases ir visa kita. Reikia suprasti, kad šios tvarkos esmė – geros valdysenos praktikos, kaip panaudoti turtą kuo efektyviau“, – tvirtino savivaldybės atstovas.

Anot A. Bužinsko, jam keista klausytis kritikos, nes savivaldybės sistema padvigubins galimas legalias nuomos valandas, be to, penktadaliu padidins pačių salių skaičių, nes būtent tiek jų iki šiol neįsileidžia nei savivaldybės, nei privačių sporto mokyklų.

„Kalbant paprastai – dukart pageriname sąlygas privačiam verslui, įvedame skaidrumą. Kodėl jie priešinasi, nes savivaldybės įstaigoms prioritetas buvo ir prieš tai, suprasti darosi labai sudėtinga. Manau, valandų skaičius turėtų būti tinkamas, tada, matyt, netinka skaidrumas“, – tvirtino administracijos direktoriaus pavaduotojas.

„Taip, jei pagal anksčiau galiojusią tvarką tu, kaip įstaiga, manipuliavai ir kažkokių pokiliminių susitarimų pagrindu su direktoriais gaudavai daugiau negu aštuonias valandas per savaitę, tada turime bėdą ir net padvigubinus laiką iki 16 valandų, gali tekti susimažinti. Bet nebūtinai. Kaip dabar tilpo visos sporto įstaigos mūsų salėse, taip tilps ir toliau“, – pridūrė jis.

Kaltina siekiu panaikinti savivaldybės įstaigas

Tarybos sprendimu kartu būtų nustatoma sporto salių ir kabinetų kaina – priklausomai nuo rajono, 100 kv. m ploto salės nuoma atsieitų 2–5 Eur už valandą, kabinetų – 5–8,25 Eur valandai.

Šie įkainiai, palyginti su dabartiniais, būtų didinami, nes planuojama į kainą įskaičiuoti ir komunalinius į staigų mokesčius.

Administracijos atstovas pripažįsta, kad įgyvendinti naująją tvarką savivaldybei „bus iššūkis“, nes teks administruoti tūkstančius sutarčių.

A. Bužinskas sako pastebintis, kad oponentai, keldami klausimus, ar savivaldybė susitvarkys, kartu inicijuoja ir diskusiją, kad „apskritai verta uždaryti savivaldybės neformalaus švietimo įstaigas – muzikos mokyklas, chorus“.

„Aš šioje diskusijoje nenoriu dalyvauti, nes ji – visiškai kito lygmens, bet tvarką mėginama stabdyti tam, kad būtų pradedamos kalbos, verta ar neverta turėti tokių įstaigų savivaldybei“, –  teigė A. Bužinskas.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

Sekite NT rinkos naujienas ir tendencijas „Facebook“ puslapyje „VŽ Nekilnojamasis turtas“

Gauk nemokamą STATYBOS IR NT savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Dėl Rusnės estakados Kelių direkcijai skirta 95.000 Eur bauda 2

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas penktadienį tenkino Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) ieškinį ir neskundžiama...

Statyba ir NT
2020.07.03
„Litgrid“ skelbia konkursus elektros perdavimo linijų rekonstrukcijai

Siekiant sinchronizacijos su Vakarų Europos tinklais, Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorius...

Pramonė
2020.07.03
Per birželį valstybė suteikė 1,39 mln. Eur nuomos subsidijų

Per birželį suteikta 1,39 mln. Eur nuomos subsidijų, BNS informavo paramą administruojanti „Invega“.

Statyba ir NT
2020.07.03
Dėl dušinių rekonstrukcijos Palangos meras kreipėsi į prokuratūrą 4

Dėl dušinių rekonstrukcijos teisėtumo pajūryje Šarūnas Vaitkus, Palangos meras, kreipėsi į Generalinę...

Statyba ir NT
2020.07.03
Vilniaus maniežo architektūriniame konkurse – 21 pasiūlymas

Vilniaus savivaldybės paskelbtame architektūriniame konkurse lengvosios atletikos maniežo projektui sukurti...

Statyba ir NT
2020.07.02
„Axis Tech“ gavo užsakymą statyti biokuro jėgainę Lenkijoje

Koncernui „Icor“ priklausanti energijos gamybos sprendimų ir metalo apdirbimo įmonė „Axis Tech“ gavo užsakymą...

Statyba ir NT
2020.07.02
„Eika“: naujų butų pardavimai Vilniuje antrąjį ketvirtį krito 72% 5

Šių metų antrąjį ketvirtį sostinėje buvo susitarta dėl 411 naujos statybos butų pardavimo – 72% mažiau nei...

Statyba ir NT
2020.07.02
NT plėtotojų asociacijoje R. Dargį keičia M. Statulevičius 3

Visuotiniame Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos (LNTPA) narių susirinkime prezidentu išrinktas...

Statyba ir NT
2020.07.02
Proga laisvam kapitalui, kuria dažnas Lietuvoje bijo pasinaudoti Premium

Koronavirusas vienų verslininkų visą laiką suvalgė likvidumo paieškoms. O kitiems atveria naujų galimybių,...

Statyba ir NT
2020.07.02
„Maximos“ įmonei pavyko atsikovoti teises į sklypą Vilniaus Žirmūnuose  Premium

Lietuvos apeliacinis teismas panaikino žemesnės instancijos sprendimą ir atmetė prokurorų ieškinį, kuriame...

Statyba ir NT
2020.07.02
„Mokslo salos“ rangovo konkurse gautas daugiau nei vienas pasiūlymas

Kauno miesto savivaldybė trečiadienį susipažino su pasiūlymais, pateiktais mokslo ir inovacijų centro „Mokslo...

Statyba ir NT
2020.07.01
Buvusio bankininko R. Baranausko namo vietoje daugiabučius plėtos „Realco“ Premium 1

Anksčiau Vilniaus Naujamiestyje stovėjusio bankrutavusio banko „Snoras“ akcininko Raimondo Baranausko namo...

Statyba ir NT
2020.07.01
„Verslo trikampio“ valdytoja prisijungs pagrindinę akcininkę 1

Sostinės biurų kompleksą „Verslo trikampis“ valdanti to paties pavadinimo investicijų bendrovė prisijungs...

Statyba ir NT
2020.07.01
Betono gaminių rinkoje – naujos gairės Verslo tribūna

Inercija dangų naudojimo sferoje slopsta. Stambios pramonės, logistikos įmonės transporto, sandėliavimo ir...

Statyba ir NT
2020.07.01
Karantininės būsto paskolos: suma krito beveik trečdaliu, palūkanos stabilios Premium 1

Naujai išduotų paskolų būstui įsigyti vidutinės palūkanos Lietuvoje gegužę siekė 2,4% – buvo kiek didesnės...

Statyba ir NT
2020.07.01
Išrinko geriausią Vilniaus Vokiečių gatvės atnaujinimo idėją 9

Vilniaus miesto savivaldybės inicijuotą Vokiečių gatvės rekonstravimo architektūrinės idėjos konkursą...

Statyba ir NT
2020.06.30
„Airbnb“ vadovas: koronaviruso pandemija tarptautinį turizmą pakeis iš esmės

Trumpalaikės būsto nuomos platformos „Airbnb“ vienas įkūrėjų ir vadovas prognozuoja, jog koronaviruso...

Paslaugos
2020.06.30
„Darnu Group“ pardavė antrąjį verslo centro „Park Town“ pastatą 2

Koncernui „MG Baltic“ priklausanti nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovė „Darnu Group“ užbaigė verslo...

Statyba ir NT
2020.06.30
Pro „Šventosios vartus“ – į naujai atrastą poilsį Lietuvoje Verslo tribūna 8

Nekilnojamojo turto bendrovė „Realco“ rinkai pristato unikalų projektą Šventojoje, šalia miestelyje esančio...

Statyba ir NT
2020.06.30
Buvęs „KDS grupės“ vadovas ir akcininkai turi įmonei sumokėti 1,6 mln. Eur Premium

Bankrutavusios inžinerines ir statybos įmones valdančios bendrovės „KDS grupė“ administratorius teisme įrodė,...

Statyba ir NT
2020.06.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus