Strategine įmone tapusios „Problematikos“ vadovas: bijau „Geotermos“ pavyzdžio

Publikuota: 2019-11-14
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Seimui nusprendus įtraukti valstybės valdomą kelių techninės priežiūros ir kokybės kontrolės bendrovę „Problematika“ į strateginių įmonių sąrašą, jos vadovas Artūras Palekas sako bijantis bankrutavusios valstybės įmonės „Geoterma“ likimo.

„Aš visiems darbuotojams sakau, kad bijau „Geotermos“ pavyzdžio, kai ji kažkada irgi galėjo būti privatizuota, bent kiek aš žinau, gal aš visų detalių nežinau, bet neprivatizavo, padarė strategine įmone, nieko normaliai nedarė ir bankrutavo“, – BNS sakė įmonės vadovas.

Prieš porą metų buvo pradėtas neveikiančios Klaipėdos šilumos gamybos įmonės „Geoterma“ privatizavimo procesas, tačiau ją įtraukus į svarbių nacionaliniam saugumui įmonių sąrašą, procesas sustabdytas. Šiemet įmonė bankrutavo.

Į privatizuojamų įmonių sąrašą Vyriausybė šiemet įtraukė ir „Problematiką“, todėl bendrovė iš Susisiekimo ministerijos žinios tapo tiesiogiai atsakinga Turto bankui.

Tačiau Seimas praeitą mėnesį nusprendė ją įtraukti į strateginių įmonių sąrašą, kad apsaugotų „nuo galimų privatizavimo grėsmių“. Prezidentas Gitanas Nausėda įstatymą vetavo, bet Seimas ketvirtadienį veto atmetė. 

Nerimaujama, kad ministerija nenorės perimti įmonės akcijų

Pasak „Problematikai“ nuo pernai rugpjūčio vadovaujančio A. Paleko, įtraukus bendrovę į strateginių įmonių sąrašą, Turto bankas turės perduoti ją atgal vienai iš ministerijų, nerimaujama, jog nė viena iš jų nenorės perimti įmonės akcijų.

„Patampam strategine įmone ir Turto bankas tada suruošia dokumentus mūsų atidavimui, nes jis mūsų negali laikyti, mus turi grąžinti ministerijai – Finansų arba Ekonomikos ir inovacijų, arba Susisiekimo, arba dar kažkokiai ministerijai“, – teigė „Problematikos“ vadovas.

„Ministerijos gali mūsų nelabai norėti ir pradėt stumdytis. Eina laikas, o jos stumdosi (...) Mes patampam našta ir jeigu neatsiras atsakingas žmogus, kuriam rūpės daugiau negu jo asmeniniai interesai – rinkimai, kad tarkim, ir priimtų nepopuliarius sprendimus, tai mums bus blogai, mes pradėsime vegetuot“, – pridūrė jis.

Jis taip pat pridūrė, kad „Problematikai“ tapus strategine įmone galimas variantas atskirti įmonėje veikiančią tyrimų laboratoriją nuo kelių priežiūros veiklos.

„Jeigu kalbam apie išgryninimą, tai galim atskirt. Niekas nenugrius – galima drąsiai atskirt laboratoriją ir palikti ją valstybei“, – sakė A. Palekas.

„Čia yra vienas svarbus niuansas – mes nesame dotuojami iš valstybės, mes dalyvaujame viešuosiuose pirkimuose ir mes konkuruojame. Yra daug kompanijų, kurios vykdo techninę priežiūrą, bet jos neturi laboratorijos“, – teigė jis. 

A. Palekas taip pat teigė, kad ateityje įmanoma laboratorijos plėtra, tačiau tapus strategine įmone tam gali būti kliūčių.

Pusė patalpų – nereikalingos

Dėmesio centre pastaruoju metu atsidūrusi „Problematika“ įsikūrusi Vilniuje, Granito gatvėje. Čia įmonei priklauso apie 6.000 kv. m patalpų.

Įmonės administracija įsikūrusi kelių aukštų moderniai atnaujintame pastate, kuriame veikia ir laboratorijos, taip pat šalia pastatyti du nauji pastatai, ant kurių stogų buvo sumontuoti saulės kolektoriai.

Pasak bendrovės vadovo A. Paleko, norint įmonės turtą išnaudoti efektyviai, būtų geriausia įmonę iškelti į kitą vietą.

„Aš nelabai matau ateities. Taip, mes galime čia sėdėt dar 5, 10, 20 metų, bet jeigu mes norime būti efektyvūs ir efektyviai išnaudoti turtą, tai jos man nėra tinkamos“, – sakė A. Palekas.

Jis pridūrė, kad išsikelti neapsimokėtų tik tuo atveju, jeigu tai kainuotų brangiau negu likti esamose patalpose.

„Vizija yra, kad mus reikėtų išsikelt, bet jeigu mums neapsimoka, tai geriau neišsikelt, gal pasilikt“, – teigė įmonės vadovas.

Bendrovė šiuo metu savo veiklai išnaudoja apie pusę turimų Vilniuje turimų patalpų. Kita dalis nuomojama dviems įmonėms – „Biseriui“ ir „Montuotojui“. 

Pasak vadovo, nuoma padeda surinkti papildomai daugiau nei 100.000 Eur per metus, tačiau bendrovei tai – našta.

„Našta – vienareikšmiškai, tai ne mūsų tiesioginė veikla. Mes nesame nekilnojamojo turto vystytojai, mes nemokame to daryt, mes galim ir klaidų padaryt“ , – tvirtino A. Palekas.

Anot jo, galvojama, ką daryti su įmonei nereikalingomis patalpomis, nes kai kurioms iš jų reiktų rekonstrukcijos, norint išnuomoti, kadangi nėra atskirų įdėjimų.

„Taip, mums reikia mažiau patalpų negu mes naudojam“, – tvirtino A. Palekas.

Palikimas – pirtis, baseinas, boulingas, treniruoklių salė

„Problematikoje“ prieš keliolika metų buvo įrengta ir moderni laisvalaikio zona su pirtimi, baseinu, boulingu ir treniruoklių sale.

„Įmonė kaip ir gyveno, kaip ir vykdė savo veiklą, bet sakyčiau, kad truputį užmigo: pradėjo rūpintis pastatais, gražiais kilimais, apšvietimu ir savo įvaizdžiu, bet mūsų tikslas labiau yra graži laboratorija negu gražūs stalai“, – sakė dabartinis bendrovės vadovas.

Apie 17 metų įmonėje dirbanti Anželika Barisė BNS teigė pamenanti, kad laisvalaikio zona buvo įrengta netrukus po to, kai ji pradėjo karjerą „Problematikoje“.

Pasak Asfaltbetonio tyrimų skyriaus vadovo pavaduotojos, darbuotojams buvo sudarytos sąlygos laisvalaikio zona naudotis sumokant už tai pinigus.

„Mes naudojomės, mums buvo suteiktos sąlygos. Ir, sakykime, merginos kiekvieną antradienį renkasi po darbų ir atsipalaiduoja. Mes ir nuomodavomės, ir pinigus mokėdavom kaip darbuotojai, jeigu norim pilnai naudotis tuo komplektu, reikia už tas valandas susimokėti“, – sakė viena įmonės senbuvių.

Referente „Problematikoje“ dirbančiai Dominykai Dovidaitytei – 23-eji. Įmonėje ji pradėjo dirbti prieš penkerius metus. Ji teigia, kad laisvalaikio zona naudotis teko ne kartą.

„Per savo gimtadienį esu žaidusi boulingą ir šiaip, buvau išsinuomavusi ne vieną kartą ir žaisdavom ten. Tikrai patogu, jeigu yra“, – teigė ji.

Bus siūloma įmonę grąžinti Susisiekimo ministerijai

Kaip BNS informavo Turto banko atstovas Tomas Bagdonas, Seimui ketvirtadienį priėmus sprendimą dėl „Problematikos“, Vyriausybei bus siūloma ją išbraukti iš privatizuojamų įmonių sąrašo ir valdymą grąžinti Susisiekimo ministerijai.

„Turto bankas vykdo tik privatizuojamų įmonių valdymą, todėl siūlysime Vyriausybei privatizuojamų įmonių sąrašo pakeitimus, kuriais „Problematika“ būtų išbraukiama iš šio sąrašo“, – teigė T. Bagdonas.

„Tuo pačiu siūlysime įmonę grąžinti buvusiam valdytojui – Susisiekimo ministerijai. Galutinį sprendimą dėl įmonės valdymo ateities turi priimti Vyriausybė“, – sakė jis.

Valstybės valdoma bendrovė „Problematika“ įkurta 1991 metais. Ji užsiima kelių priežiūra, taip pat tirdama kelių statybos medžiagas vykdo kelių kokybės kontrolę.

Šiemet įmonę norėta privatizuoti, tačiau dalis Seimo narių tam pasipriešino siūlydami įmonę įtraukti į strategiškai svarbių įmonių sąrašą. 

„Valstiečių“ Viktoro Rinkevičiaus, Antano Bauros, Valiaus Ąžuolo bei „socialdarbiečio“ Rimanto Sinkevičiaus pataisą dėl „Problematikos“ buvo vetavęs prezidentas Gitanas Nausėda. 

Ketvirtadienį šį šalies vadovo veto parlamentarai atmetė ir įmonę įtraukė į strategiškai svarbių įmonių sąrašą.

„Problematikos“ pajamos pernai sumažėjo 25,9%, iki 5,138 mln. Eur, grynasis pelnas smuko 2,5 karto, iki 618.200 Eur. Bendrovė į valstybės biudžetą šiemet pervedė 1,33 mln. Eur dividendų, joje dirba apie 100 žmonių.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

Sekite NT rinkos naujienas ir tendencijas „Facebook“ puslapyje „VŽ Nekilnojamasis turtas“

Gauk nemokamą STATYBOS IR NT savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
LAT: buvusi daugiabučių „Trinapolis“ plėtotoja parduotų pastatų neatgaus Premium

Bankrutavusiai nekilnojamojo turto (NT) vystytojai UAB „Egvilta“ nebus grąžinti objektai Vilniaus Verkių...

Statyba ir NT
2019.12.09
Kaip apskaičiuoti ir deklaruoti nekilnojamojo turto mokestį? Verslo tribūna

Artėjant gruodžio 15 dienai – terminui, iki kurio mokesčių mokėtojai, atitinkantys Lietuvos Respublikos...

Statyba ir NT
2019.12.09
„Eikos statyba“ Klaipėdoje už 2,6 mln. Eur imasi socialinio daugiabučio statybos 

Uostamiestyje pradėtos dar vieno sunkiai besiverčiantiems žmonėms skirto daugiabučio statybos.

Statyba ir NT
2019.12.09
Lietuvoje – kelios dešimtys PPP konkursų Premium 4

Šiuo metu Lietuvoje vyksta 22 viešo ir privataus sektorių partnerystės projektų (angl. public-private...

Statyba ir NT
2019.12.09
Rengės ruože – baigiamieji atstatymo darbai 

Prieš dešimtmetį išardytame geležinkelio ruože iš Mažeikių į Latvijos Rengę vyksta baigiamieji atstatymo...

Vilniaus savivaldybės planuojamas įrengti japoniškas sodas pabrango dukart

Vilniaus savivaldybės Šnipiškėse planuojamas įrengti japoniškas sodas pabrango iki 2,98 mln. Eur.

Statyba ir NT
2019.12.08
Investavimas į NT paskolas su antrine hipoteka 8

Lietuvos ir užsienio sutelktinio finansavimo NT platformose vis dažniau tenka pamatyti antrinę hipoteką...

Rinkos
2019.12.08
Gruzdžių miestelis neranda, kas už 670.000 Eur imtųsi tvarkymo darbų 1

Šiaulių rajone esantis Gruzdžių miestelis antrą kartą ieško, kas sutvarkytų bendruomenės erdves.

Statyba ir NT
2019.12.07
„Mitnija“ statys beveik 8.000 kv. m ploto viešbutį Anglijoje  2

Koncernui „MG Baltic“ priklausanti statybos UAB „Mitnija“ gavo užsakymą statyti 8 aukštų, 210 kambarių „Moxy“...

Statyba ir NT
2019.12.06
Statybų srityje dirbanti Guoda moksleiviams siuntė svarbią žinutę: netikėkite, jei kas nors mano, kad jūs kažko negalit Verslo tribūna

Ar jauna šviesiaplaukė gali sėkmingai vadovauti statybų projektams?  Tarp statybų srityje dirbančių šeimos...

Vadyba
2019.12.06
Lietuvos urbanistai įvertinti globalios Europos konkurse Premium

Lietuvos urbanistų komanda PUPA (Public Urbanism Personal Architecture) tarptautiniame urbanistiniame...

Laisvalaikis
2019.12.05
VPT: statybos viešuosiuose pirkimuose – teigiamas pokytis 1

Statybos viešuosiuose pirkimuose didėja konkurencija, todėl paslaugas pradėjo teikti daugiau įmonių. Nors...

Statyba ir NT
2019.12.05
V. Andrejevas: Panemunės aplinkkelį tikimasi sutvarkyti po metų

Prieš ketverius metus nekokybiškai nutiesto ir kol kas nenaudojamo Panemunės aplinkkelio pasienyje su...

Statyba ir NT
2019.12.05
Kelių direkcija: rangovai vilkina defektų taisymą 1

Pernai atlikus valstybinės reikšmės kelių auditą, rangovai vilkina defektų tvarkymą, todėl dalis jų bus...

Statyba ir NT
2019.12.05
Butų pardavimo sandorių skaičius Vilniuje augo 5%

Per šių metų 11 mėn. butų sandorių skaičius penkiuose didžiausiuose šalies miestuose augo 4–11%, palyginti su...

Statyba ir NT
2019.12.05
„Orion“ fondo įmonė įsigijo Palangos aplinkkelio projektą Premium 1

Investicijų valdymo bendrovės „Orion Asset Management“ fondo bendrovė įsigijo įmonę, kuri viešojo ir...

Statyba ir NT
2019.12.05
Konferencija BIM FORUM VILNIUS 2019: STATYBŲ DIENA Verslo tribūna

Š. m. lapkričio 21 d. Vilniuje įvyko konferencija BIM FORUM VILNIUS 2019: STATYBŲ DIENA. Trečią kartą...

Statyba ir NT
2019.12.05
Vyriausybė panaikino dalį verslo liudijimų Premium 6

Vyriausybė panaikino verslo liudijimus statybos apdailos darbams, autoservisų ir auklių paslaugoms. Smulkieji...

Finansai
2019.12.05
Investuoja į 200 vietų senjorų namus Premium 2

UAB „Veisnera“ pernai Varėnos r. Spenglos kaime įsigytą apleistą internatinę mokyklą, esančią 5 ha ploto...

Statyba ir NT
2019.12.05
Komercinio sklypo pardavimas – lyg pardavėjo ir pirkėjo protų mūšis Premium

Komercinės paskirties objektų teritorijų kainą, jų pardavimo ir vystymo galimybes iš esmės lemia penki...

Statyba ir NT
2019.12.05

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau