Kodėl Tauragės rajonas gali būti vadinamas žaliausiu Lietuvoje?

Publikuota: 2019-10-11
Dovydas Kaminskas, Tauragės r. meras.
svg svg
Dovydas Kaminskas, Tauragės r. meras.

Tauragė save tituluoja žaliausiu Lietuvos rajonu, kuriame išnaudojama saulės, vėjo, vandens ir net dumblo energija. Šiame rajone įrengtas didžiausias šalyje vėjo jėgainių parkas, Balskų užtvankoje – antra pagal dydį hidroelektrinė šalyje, veikia dumblo perdirbimo įrenginiai, o ant viešųjų įstaigų stogų – saulės elektrinės. Tauragės r. savivaldybė diegia įvairius energijos vartojimo efektyvumą didinančius sprendimus, deklaravo elektros sutaupymą ir tapo ESO Pažangios energijos klubo nare.

Iniciatyvą Tauragę paversti žaliausiu rajonu ne tik Lietuvoje, bet ir Baltijos regione 2015 m. iškėlė tuomet išrinktas meras Sigitas Mičiulis. Iniciatyva greitai tapo Tauragės savivaldybės administracijos vadovų ir jos darbuotojų vienu iš prioritetinių darbų, kurie sistemingai įgyvendinami.

nuotrauka::2 right

Miesto apšvietimas – 50% pigiau

Šiuo metu Tauragė baigia įgyvendinti vieną iš svarbiausių projektų – modernizuoti miesto apšvietimą. Visi seni miesto šviestuvai keičiami naujais LED šviesos šaltiniais – iš viso bus pakeista apie 3.500 miesto apšvietimo lempų.

„Neabejojame, kad baigus gatvių apšvietimo modernizavimą gyventojai pastebės ir įvertins, jog miesto gatvės tapo šviesesnės ir saugesnės. Tuo pačiu tai užtikrins ilgesnį šviestuvų eksploatavimo laiką ir mažesnes miesto išlaidas. Planuojame, kad pavyks sutaupyti iki 40–50% miesto apšvietimui suvartojamos elektros energijos, – projekto naudą skaičiuoja Dovydas Kaminskas, Tauragės r. meras. – Projekto vertė siekia daugiau nei 1 mln. Eur, tačiau su tiekėju bus atsiskaityta dalimis iš sutaupytų elektros energijos lėšų, o visą šį laikotarpį bus taikomas garantinis aptarnavimas.“

Siekiant prisidėti prie aplinkos tausojimo ir žaliosios energijos panaudojimo, ant Tauragės r. įstaigų pastatų šiemet pradėtos įrengti saulės elektrinės. Jos jau įrengtos ant Tauragės ligoninės ir darželio, savivaldybės administracijos pastato, o gavus valstybės biudžeto lėšų finansavimą šiemet saulės elektrinės iš viso bus įrengtos ant 6 įstaigų stogų. Vidutiniškai viena įstaiga planuoja pagaminti apie 40.000 kWh/metus arba apie 30–90% (priklausomai nuo įstaigos dydžio) suvartojamos elektros energijos.

Tauragė – elektrinių autobusų miestas

Tauragės meras aiškina, kad savivaldybė remiasi darnaus judumo planu, kur prioritetas teikiamas viešajam keleiviniam ir aplinką mažai teršiančiam transportui. 22.000 gyventojų turinčiame mieste baigiamos įrengti 5 elektromobilių įkrovimo stotelės, o iki metų pabaigos planuojama pradėti naudoti pirmuosius 2 tik elektra varomus keleivinius autobusus. Kitąmet autobusų parką turėtų papildyti dar 3 tokie elektrobusai. Tokios transporto priemonės, skaičiuojant kuro suvartojimą ir eksploatavimą, miestui kainuos 4 kartus mažiau nei naudojančios dyzeliną.

Tarp kitų įgyvendintų energetinių projektų išskirtinis yra 2015 m. pastatyti dumblo perdirbimo įrenginiai, kuriuose itin efektyviai tvarkomas susidarantis dumblas. Proceso metu išgautos biodujos panaudotos elektros energijos ir šilumos gamybai, dumblo džiovinimui bei savoms nuotekų valyklos reikmėms. 2018 m. pagaminta 300.000 m3 biodujų, 197.600 kWh elektros energijos ir apie 1,256 mln. kWh šilumos energijos, kuri naudojama UAB „Tauragės vandenys“ veiklai. Beje, centriniam šildymui Tauragėje 99% yra naudojamas biokuras.

nuotrauka::1 left

Tauragės r. savivaldybė – viena iš pirmaujančių savivaldybių renovuojant daugiabučius namus. Vien tik šiemet Tauragėje jau renovuota 10 objektų. Nuo atskirų daugiabučių atnaujinimo aktyviai pereinama prie kvartalinės renovacijos. Remiantis duomenimis iš 50 renovuotų daugiabučių, nuo 2014 m. energijos suvartojimas juose sumažėjo 3 kartus. Gyventojai įvertino, kad modernizuojant statinius miegamuosiuose rajonuose ne tik gerokai sutaupoma lėšų, bet ir pagerėja gyvenimo kokybė – kyla komforto lygis, keičiasi gyvenamųjų rajonų vaizdas, gerėja viešoji infrastruktūra.

Ne tik gamina, bet ir mažina vartojimą

„Turime kelis kartus didesnius instaliuotus šilumos ir elektros energijos generavimo galingumus nei suvartojama Tauragės rajone, – konstatuoja meras. – O ruošdami 2020–2030 m. rajono strateginį veiklos planą, ketiname jį kurti remiantis Tvaraus vystymosi tikslais.“

Tauragės r. taryba leido rengti 2 specialiuosius planus 166 MW vėjo jėgainėms statyti. Todėl dabar vienas ambicingiausių tikslų – į rajoną pritraukti 160 mln. Eur privačių investicijų vėjo jėgainių parkui plėsti, kuris, besiribodamas su Pagėgių savivaldybe, šiuo metu yra didžiausias šalyje. 2020 m. taip pat planuojama įrengti dar daugiau saulės elektrinių ant įstaigų stogų, įsigyti dar 3 elektrinius autobusus, plėsti elektromobilių įkrovimo stotelių tinklą.

„Žinoma, turime nepamiršti, kad tikslas – ne tik pasigaminti kuo daugiau atsinaujinančios elektros energijos, bet ir mažinti jos vartojimą, – teigia D. Kaminskas. – Šiemet baigiama įgyvendinti nemažai žaliosios energetikos projektų, todėl kitąmet svarbiausias tikslas bus įvertinti šių priemonių efektyvumą, pvz., elektrobusų baterijų tarnavimo laiką ir jų įveikiamus atstumus, kiek elektros energijos pagamins saulės elektrinės, ar gyventojai aktyviai naudosis elektromobilių įkrovimo stotelėmis. Nuo to priklausys, kaip toliau aktyviai sieksime pritaikyti vis naujas elektros energijos taupymo priemones. Taip pat aktyviai rinksime įvairius statistinius duomenis, mieste įrengsime išmanias duomenų rinkimo sistemas.“

Tauragės r. savivaldybė kelia ambicingus tikslus iki 2030 m. pakeisti visų biudžetinių įstaigų automobilių parką iš vidaus degimo variklių į elektromobilius.

nuotrauka::3 right

„Rūpinamės ne tik techniniais sprendimais, taupančiais ir kuriančiais žaliąją energiją, bet ir švietimu. Kitais metais, bendradarbiaujant su Klaipėdos ir Kauno technologijų universitetais bei Ternopilio (Ukraina) universitetu, planuojame atidaryti STEM švarios energetikos laboratoriją. Ja galės naudotis mokiniai, kolegijos ir universitetų studentai, kad susipažintų su ateities – švarios ir atsinaujinančios – energijos technologijomis, – artimiausiais planais dalinasi D. Kaminskas. – Mes, nedidelė savivaldybė, norime parodyti pavyzdį, kad siekiant kažką pakeisti reikia pradėti nuo savęs, todėl jei tiek galime padaryti mes, tai gali padaryti ir kitos šalies savivaldybės.“

Tauragės r. meras akcentuoja, kad įgyvendinant žaliosios energijos sprendimus mažėja neigiamas poveikis aplinkai, mažiau deginama iškastinio kuro ir išskiriamų teršalų, tausojami gamtiniai ištekliai ir mažėja energijos sąnaudos bei išlaidos už elektrą, o sutaupytos lėšos gali būti skiriamos infrastruktūrai ir paslaugų kokybei gerinti.

Sekite NT rinkos naujienas ir tendencijas „Facebook“ puslapyje „VŽ Nekilnojamasis turtas“

Gauk nemokamą STATYBOS IR NT savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Betono gaminių rinkoje – naujos gairės Verslo tribūna 1

Inercija dangų naudojimo sferoje slopsta. Stambios pramonės, logistikos įmonės transporto, sandėliavimo ir...

Karantininės būsto paskolos: suma krito beveik trečdaliu, palūkanos stabilios Premium 1

Naujai išduotų paskolų būstui įsigyti vidutinės palūkanos Lietuvoje gegužę siekė 2,4% – buvo kiek didesnės...

Išrinko geriausią Vilniaus Vokiečių gatvės atnaujinimo idėją 6

Vilniaus miesto savivaldybės inicijuotą Vokiečių gatvės rekonstravimo architektūrinės idėjos konkursą...

Statyba ir NT
2020.06.30
„Airbnb“ vadovas: koronaviruso pandemija tarptautinį turizmą pakeis iš esmės

Trumpalaikės būsto nuomos platformos „Airbnb“ vienas įkūrėjų ir vadovas prognozuoja, jog koronaviruso...

Paslaugos
2020.06.30
„Darnu Group“ pardavė antrąjį verslo centro „Park Town“ pastatą 2

Koncernui „MG Baltic“ priklausanti nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovė „Darnu Group“ užbaigė verslo...

Statyba ir NT
2020.06.30
Pro „Šventosios vartus“ – į naujai atrastą poilsį Lietuvoje Verslo tribūna 6

Nekilnojamojo turto bendrovė „Realco“ rinkai pristato unikalų projektą Šventojoje, šalia miestelyje esančio...

Statyba ir NT
2020.06.30
Buvęs „KDS grupės“ vadovas ir akcininkai turi įmonei sumokėti 1,6 mln. Eur Premium

Bankrutavusios inžinerines ir statybos įmones valdančios bendrovės „KDS grupė“ administratorius teisme įrodė,...

Statyba ir NT
2020.06.30
„Fegda“ pernai pelną augino 9 kartus, o griežtą karantiną tvertų 6 mėnesius Premium 1

Kelių tiesimo ir asfaltbetonio gamybos UAB „Fegda“ įmonių grupė pernai išlaikė stabilias pardavimo pajamas, o...

Statyba ir NT
2020.06.30
„Merko statyba“ gavo 6 mln. Eur užsakymą iš NATO

Estijos kapitalo UAB „Merko statyba“ už 6 mln. Eur (be PVM) statys NATO kareivines Kaune.

Statyba ir NT
2020.06.29
„Galio Group“ Vilniaus Žirmūnuose planuoja 280 butų 6

Verslininko Nerijaus Numos kontroliuojama nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovė „Galio Group“ Vilniaus...

Statyba ir NT
2020.06.29
Statybos darbai gegužę buvo pabrangę 1,8%

Šių metų gegužę statybos sąnaudų elementų kainos buvo 1,8% didesnės, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu...

Statyba ir NT
2020.06.29
Galutiniai naujos būstinės pasiūlymai „Ignitis grupei“ – liepą

Valstybės valdomo energetikos įmonių holdingo „Ignitis grupė“ naujos centrinės būstinės nuomos konkurse liepą...

Statyba ir NT
2020.06.29
Teismas: Smiltynės perkėla teisėtai nutraukė rekonstrukcijos sutartį su „LitCon“

Bendrovė Smiltynės perkėla teisėtai nutraukė Naujosios perkėlos rekonstrukcijos sutartį su restruktūrizuojama...

Statyba ir NT
2020.06.29
Europos investicijų bankas skolina verslo centro plėtrai Rygoje

Europos investicijų bankas (EIB) skiria 22 mln. Eur paskolą koncerno SBA įmonės „Capitalica Asset Management“...

Statyba ir NT
2020.06.29
Centrinės prekybinės gatvės: pramogų pliūpsnis ir bankų atsitraukimas Premium

Svarbiausių sostinės prekybinių gatvių analizė atskleidžia, kad dabartinė padėtis yra šiek tiek prastesnė nei...

Prekyba
2020.06.29
„KRS“ pajamos augo 12%, šiemet planuoja kritimą iki 20% Premium

Inžinerinių tinklų ir kelių tiesimo UAB „KRS“ pernai didino ir pardavimo pajamas, ir pelną. Planuojama, kad...

Statyba ir NT
2020.06.29
Alytuje rengiamasi statyti ledo areną

Alytaus miesto savivaldybės taryba pritarė, kad būtų rengiamas daugiafunkcės ledo arenos investicinis...

Statyba ir NT
2020.06.28
Vilniaus oro uoste pradėjo veikti naujas VIP terminalas 5

Vilniaus oro uoste duris atvėrė naujas labai svarbių asmenų (VIP) terminalas. Nors šio objekto atidarymui...

Didžiausia prekybos centrų valdytoja JK susidūrė su sunkumais

Neradus sutarimo su kreditoriais, prekybos centrų Jungtinėje Karalystėje (JK) valdytoja „Intu“ kompanijos...

Statyba ir NT
2020.06.27
Viešbučių rodikliai keliasi nuo dugno, prasčiausia padėtis regione – Vilniuje Premium 1

Lietuvos tinklinių viešbučių užimtumas gegužę tesiekė vos 6,8%, rodo tyrimų bendrovės STR duomenys. Visgi tai...

Paslaugos
2020.06.26

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus