Kodėl Tauragės rajonas gali būti vadinamas žaliausiu Lietuvoje?

Publikuota: 2019-10-11
Dovydas Kaminskas, Tauragės r. meras.
Dovydas Kaminskas, Tauragės r. meras.

Tauragė save tituluoja žaliausiu Lietuvos rajonu, kuriame išnaudojama saulės, vėjo, vandens ir net dumblo energija. Šiame rajone įrengtas didžiausias šalyje vėjo jėgainių parkas, Balskų užtvankoje – antra pagal dydį hidroelektrinė šalyje, veikia dumblo perdirbimo įrenginiai, o ant viešųjų įstaigų stogų – saulės elektrinės. Tauragės r. savivaldybė diegia įvairius energijos vartojimo efektyvumą didinančius sprendimus, deklaravo elektros sutaupymą ir tapo ESO Pažangios energijos klubo nare.

Iniciatyvą Tauragę paversti žaliausiu rajonu ne tik Lietuvoje, bet ir Baltijos regione 2015 m. iškėlė tuomet išrinktas meras Sigitas Mičiulis. Iniciatyva greitai tapo Tauragės savivaldybės administracijos vadovų ir jos darbuotojų vienu iš prioritetinių darbų, kurie sistemingai įgyvendinami.

nuotrauka::2 right

Miesto apšvietimas – 50% pigiau

Šiuo metu Tauragė baigia įgyvendinti vieną iš svarbiausių projektų – modernizuoti miesto apšvietimą. Visi seni miesto šviestuvai keičiami naujais LED šviesos šaltiniais – iš viso bus pakeista apie 3.500 miesto apšvietimo lempų.

„Neabejojame, kad baigus gatvių apšvietimo modernizavimą gyventojai pastebės ir įvertins, jog miesto gatvės tapo šviesesnės ir saugesnės. Tuo pačiu tai užtikrins ilgesnį šviestuvų eksploatavimo laiką ir mažesnes miesto išlaidas. Planuojame, kad pavyks sutaupyti iki 40–50% miesto apšvietimui suvartojamos elektros energijos, – projekto naudą skaičiuoja Dovydas Kaminskas, Tauragės r. meras. – Projekto vertė siekia daugiau nei 1 mln. Eur, tačiau su tiekėju bus atsiskaityta dalimis iš sutaupytų elektros energijos lėšų, o visą šį laikotarpį bus taikomas garantinis aptarnavimas.“

Siekiant prisidėti prie aplinkos tausojimo ir žaliosios energijos panaudojimo, ant Tauragės r. įstaigų pastatų šiemet pradėtos įrengti saulės elektrinės. Jos jau įrengtos ant Tauragės ligoninės ir darželio, savivaldybės administracijos pastato, o gavus valstybės biudžeto lėšų finansavimą šiemet saulės elektrinės iš viso bus įrengtos ant 6 įstaigų stogų. Vidutiniškai viena įstaiga planuoja pagaminti apie 40.000 kWh/metus arba apie 30–90% (priklausomai nuo įstaigos dydžio) suvartojamos elektros energijos.

Tauragė – elektrinių autobusų miestas

Tauragės meras aiškina, kad savivaldybė remiasi darnaus judumo planu, kur prioritetas teikiamas viešajam keleiviniam ir aplinką mažai teršiančiam transportui. 22.000 gyventojų turinčiame mieste baigiamos įrengti 5 elektromobilių įkrovimo stotelės, o iki metų pabaigos planuojama pradėti naudoti pirmuosius 2 tik elektra varomus keleivinius autobusus. Kitąmet autobusų parką turėtų papildyti dar 3 tokie elektrobusai. Tokios transporto priemonės, skaičiuojant kuro suvartojimą ir eksploatavimą, miestui kainuos 4 kartus mažiau nei naudojančios dyzeliną.

Tarp kitų įgyvendintų energetinių projektų išskirtinis yra 2015 m. pastatyti dumblo perdirbimo įrenginiai, kuriuose itin efektyviai tvarkomas susidarantis dumblas. Proceso metu išgautos biodujos panaudotos elektros energijos ir šilumos gamybai, dumblo džiovinimui bei savoms nuotekų valyklos reikmėms. 2018 m. pagaminta 300.000 m3 biodujų, 197.600 kWh elektros energijos ir apie 1,256 mln. kWh šilumos energijos, kuri naudojama UAB „Tauragės vandenys“ veiklai. Beje, centriniam šildymui Tauragėje 99% yra naudojamas biokuras.

nuotrauka::1 left

Tauragės r. savivaldybė – viena iš pirmaujančių savivaldybių renovuojant daugiabučius namus. Vien tik šiemet Tauragėje jau renovuota 10 objektų. Nuo atskirų daugiabučių atnaujinimo aktyviai pereinama prie kvartalinės renovacijos. Remiantis duomenimis iš 50 renovuotų daugiabučių, nuo 2014 m. energijos suvartojimas juose sumažėjo 3 kartus. Gyventojai įvertino, kad modernizuojant statinius miegamuosiuose rajonuose ne tik gerokai sutaupoma lėšų, bet ir pagerėja gyvenimo kokybė – kyla komforto lygis, keičiasi gyvenamųjų rajonų vaizdas, gerėja viešoji infrastruktūra.

Ne tik gamina, bet ir mažina vartojimą

„Turime kelis kartus didesnius instaliuotus šilumos ir elektros energijos generavimo galingumus nei suvartojama Tauragės rajone, – konstatuoja meras. – O ruošdami 2020–2030 m. rajono strateginį veiklos planą, ketiname jį kurti remiantis Tvaraus vystymosi tikslais.“

Tauragės r. taryba leido rengti 2 specialiuosius planus 166 MW vėjo jėgainėms statyti. Todėl dabar vienas ambicingiausių tikslų – į rajoną pritraukti 160 mln. Eur privačių investicijų vėjo jėgainių parkui plėsti, kuris, besiribodamas su Pagėgių savivaldybe, šiuo metu yra didžiausias šalyje. 2020 m. taip pat planuojama įrengti dar daugiau saulės elektrinių ant įstaigų stogų, įsigyti dar 3 elektrinius autobusus, plėsti elektromobilių įkrovimo stotelių tinklą.

„Žinoma, turime nepamiršti, kad tikslas – ne tik pasigaminti kuo daugiau atsinaujinančios elektros energijos, bet ir mažinti jos vartojimą, – teigia D. Kaminskas. – Šiemet baigiama įgyvendinti nemažai žaliosios energetikos projektų, todėl kitąmet svarbiausias tikslas bus įvertinti šių priemonių efektyvumą, pvz., elektrobusų baterijų tarnavimo laiką ir jų įveikiamus atstumus, kiek elektros energijos pagamins saulės elektrinės, ar gyventojai aktyviai naudosis elektromobilių įkrovimo stotelėmis. Nuo to priklausys, kaip toliau aktyviai sieksime pritaikyti vis naujas elektros energijos taupymo priemones. Taip pat aktyviai rinksime įvairius statistinius duomenis, mieste įrengsime išmanias duomenų rinkimo sistemas.“

Tauragės r. savivaldybė kelia ambicingus tikslus iki 2030 m. pakeisti visų biudžetinių įstaigų automobilių parką iš vidaus degimo variklių į elektromobilius.

nuotrauka::3 right

„Rūpinamės ne tik techniniais sprendimais, taupančiais ir kuriančiais žaliąją energiją, bet ir švietimu. Kitais metais, bendradarbiaujant su Klaipėdos ir Kauno technologijų universitetais bei Ternopilio (Ukraina) universitetu, planuojame atidaryti STEM švarios energetikos laboratoriją. Ja galės naudotis mokiniai, kolegijos ir universitetų studentai, kad susipažintų su ateities – švarios ir atsinaujinančios – energijos technologijomis, – artimiausiais planais dalinasi D. Kaminskas. – Mes, nedidelė savivaldybė, norime parodyti pavyzdį, kad siekiant kažką pakeisti reikia pradėti nuo savęs, todėl jei tiek galime padaryti mes, tai gali padaryti ir kitos šalies savivaldybės.“

Tauragės r. meras akcentuoja, kad įgyvendinant žaliosios energijos sprendimus mažėja neigiamas poveikis aplinkai, mažiau deginama iškastinio kuro ir išskiriamų teršalų, tausojami gamtiniai ištekliai ir mažėja energijos sąnaudos bei išlaidos už elektrą, o sutaupytos lėšos gali būti skiriamos infrastruktūrai ir paslaugų kokybei gerinti.

Sekite NT rinkos naujienas ir tendencijas „Facebook“ puslapyje „VŽ Nekilnojamasis turtas“

Gauk nemokamą STATYBOS IR NT savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

„Pro Kapital Grupp“ užbaigė 5 daugiabučių Vilniaus Senamiestyje statybą 1

Estijos kapitalo nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovė „Pro Kapital Grupp“ baigė Vilniaus Senamiestyje...

STT atnaujins patalpas Vilniaus centre

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) už maždaug 250.000 Eur atnaujins naujas Vilniaus centre esančias patalpas.

Kokie mikrorajonai būstui įsigyti populiariausi Vilniuje 5

Per šių metų 9 mėnesius dėl naujos statybos butų daugiausia buvo susitarta Pilaitėje, Šnipiškėse,...

Neigiamos bankų palūkanų normos didina NT burbulo Europoje grėsmę Premium 27

Sumaištis dėl „Brexit“ sumažino spartų Londono nekilnojamojo turto (NT) kainų kilimą, tačiau rekordiškai...

„Ober-Haus“: rugsėjį butai didmiesčiuose buvo pabrangę 6,3%  10

Nekilnojamojo turto (NT) paslaugų bendrovė „Ober-Haus“ skaičiuoja, kad šių metų rugsėjį, palyginti su tuo...

Statyba ir NT
2019.10.11
Palangos poilsio namų „Baltija“ pirkėjas ruošiasi kompleksą prikelti naujam gyvenimui 1

UAB Poilsio namai Baltija už 4,02 mln. Eur įsigijo UAB „Laviga“.

Statyba ir NT
2019.10.11
Alytaus savivaldybė už Sporto rūmų rekonstrukciją turės grąžinti beveik 500.000 Eur

Alytaus miesto savivaldybė už Sporto rūmų rekonstrukciją Ekonomikos ir inovacijų ministerijai turės grąžinti...

Statyba ir NT
2019.10.11
Rekordinis sandoris: parduotas verslo centras „Quadrum“ Premium 22

Norvegų kapitalo nekilnojamojo turto (NT) bendrovė „Schage Real Estate“ susitarė dėl savo plėtoto ir valdyto...

Statyba ir NT
2019.10.11
Kodėl Tauragės rajonas gali būti vadinamas žaliausiu Lietuvoje? Verslo tribūna 15

Tauragė save tituluoja žaliausiu Lietuvos rajonu, kuriame išnaudojama saulės, vėjo, vandens ir net dumblo...

Statyba ir NT
2019.10.11
179.000 Eur būsto paskola tapo našta – bankas neteisingai skaičiavo palūkanas Premium 6

Bankas „Nordea“ priskaičiavo gyventojui per daug palūkanų, pripažino Lietuvos bankas ir rekomendavo banko...

Finansai
2019.10.11
Bankroto prašanti buvusi „Irdaiva“ stabdo darbus Jonavos stadione 2

UAB „Active Construction Management“ (buvusi UAB „Irdaiva“) stabdo darbus centriniame Jonavos stadione, kur...

Statyba ir NT
2019.10.10
LHV pensijų fondas įsigijo verslo centrą Taline 2

Estijos LHV pensijų fondas, bendradarbiaujant su investicijų į NT bendrove „Lumi Capital“, įsigijo 6.800 kv.

Statyba ir NT
2019.10.10
A. Paleičikas sako sutaręs su R. Šimašiumi: autobusų stotis nebus iškelta 12

Vilniaus autobusų stotį valdantis verslininkas Andriejus Paleičikas sako ketvirtadienį sutaręs su Vilniaus...

Statyba ir NT
2019.10.10
8,3 mln. Eur užsakymą gilinti Klaipėdos Malkų įlanką gavo „Jan de Nul“

Klaipėdos jūrų uosto Malkų įlanką toliau gilins Belgijos uostų akvatorijų gilinimo ir valymo bendrovė „Jan de...

Statyba ir NT
2019.10.10
Už skolintas lėšas būstus perkančioms jaunoms šeimoms siūloma notarinė lengvata

Už skolintas lėšas būstus perkančioms jaunoms šeimoms nebereikės mokėti notarams už nekilnojamo turto (NT)...

Statyba ir NT
2019.10.10
Mokestinės NT vertės paprastai yra mažesnės už rinkos 5

Nekilnojamojo turto ir žemės vertė nustatoma masiniu vertinimu, kuris atsižvelgia į NT objekto buvimo vietą,...

Finansai
2019.10.10
Butų pirkėjai nesustoja: jau pasiekė metų rekordą, bet laukia atoslūgis Premium 97

Per šių metų 9 mėnesius Vilniuje jau susitarta dėl daugiau naujos statybos butų nei per visus praėjusius...

Statyba ir NT
2019.10.10
NT mokestis: socialinis teisingumas 26.000 vilniečių sąskaita Premium 29

Finansų ministerija (FM) siūlo nuo 2020-ųjų plėsti nekilnojamojo turto (NT) mokesčio bazę. Nepavykus...

Statyba ir NT
2019.10.10
Vyriausybėje – S. Skvernelio priekaištai Vilniaus valdžiai dėl Lazdynų baseino 12

Premjeras Saulius Skvernelis ir Vyriausybės kancleris Algirdas Stončaitis trečiadienį per Ministrų kabineto...

Statyba ir NT
2019.10.09
„Geležinkelio tiesimo centras“ sumažino kapitalą penktadaliu iki 31,8 mln. Eur 1

Valstybės valdomų „Lietuvos geležinkelių“ antrinė įmonė „Geležinkelio tiesimo centras“ (GTC) sumažino...

Statyba ir NT
2019.10.09

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau