Kodėl Tauragės rajonas gali būti vadinamas žaliausiu Lietuvoje?

Publikuota: 2019-10-11
Dovydas Kaminskas, Tauragės r. meras.
Dovydas Kaminskas, Tauragės r. meras.

Tauragė save tituluoja žaliausiu Lietuvos rajonu, kuriame išnaudojama saulės, vėjo, vandens ir net dumblo energija. Šiame rajone įrengtas didžiausias šalyje vėjo jėgainių parkas, Balskų užtvankoje – antra pagal dydį hidroelektrinė šalyje, veikia dumblo perdirbimo įrenginiai, o ant viešųjų įstaigų stogų – saulės elektrinės. Tauragės r. savivaldybė diegia įvairius energijos vartojimo efektyvumą didinančius sprendimus, deklaravo elektros sutaupymą ir tapo ESO Pažangios energijos klubo nare.

Iniciatyvą Tauragę paversti žaliausiu rajonu ne tik Lietuvoje, bet ir Baltijos regione 2015 m. iškėlė tuomet išrinktas meras Sigitas Mičiulis. Iniciatyva greitai tapo Tauragės savivaldybės administracijos vadovų ir jos darbuotojų vienu iš prioritetinių darbų, kurie sistemingai įgyvendinami.

nuotrauka::2 right

Miesto apšvietimas – 50% pigiau

Šiuo metu Tauragė baigia įgyvendinti vieną iš svarbiausių projektų – modernizuoti miesto apšvietimą. Visi seni miesto šviestuvai keičiami naujais LED šviesos šaltiniais – iš viso bus pakeista apie 3.500 miesto apšvietimo lempų.

„Neabejojame, kad baigus gatvių apšvietimo modernizavimą gyventojai pastebės ir įvertins, jog miesto gatvės tapo šviesesnės ir saugesnės. Tuo pačiu tai užtikrins ilgesnį šviestuvų eksploatavimo laiką ir mažesnes miesto išlaidas. Planuojame, kad pavyks sutaupyti iki 40–50% miesto apšvietimui suvartojamos elektros energijos, – projekto naudą skaičiuoja Dovydas Kaminskas, Tauragės r. meras. – Projekto vertė siekia daugiau nei 1 mln. Eur, tačiau su tiekėju bus atsiskaityta dalimis iš sutaupytų elektros energijos lėšų, o visą šį laikotarpį bus taikomas garantinis aptarnavimas.“

Siekiant prisidėti prie aplinkos tausojimo ir žaliosios energijos panaudojimo, ant Tauragės r. įstaigų pastatų šiemet pradėtos įrengti saulės elektrinės. Jos jau įrengtos ant Tauragės ligoninės ir darželio, savivaldybės administracijos pastato, o gavus valstybės biudžeto lėšų finansavimą šiemet saulės elektrinės iš viso bus įrengtos ant 6 įstaigų stogų. Vidutiniškai viena įstaiga planuoja pagaminti apie 40.000 kWh/metus arba apie 30–90% (priklausomai nuo įstaigos dydžio) suvartojamos elektros energijos.

Tauragė – elektrinių autobusų miestas

Tauragės meras aiškina, kad savivaldybė remiasi darnaus judumo planu, kur prioritetas teikiamas viešajam keleiviniam ir aplinką mažai teršiančiam transportui. 22.000 gyventojų turinčiame mieste baigiamos įrengti 5 elektromobilių įkrovimo stotelės, o iki metų pabaigos planuojama pradėti naudoti pirmuosius 2 tik elektra varomus keleivinius autobusus. Kitąmet autobusų parką turėtų papildyti dar 3 tokie elektrobusai. Tokios transporto priemonės, skaičiuojant kuro suvartojimą ir eksploatavimą, miestui kainuos 4 kartus mažiau nei naudojančios dyzeliną.

Tarp kitų įgyvendintų energetinių projektų išskirtinis yra 2015 m. pastatyti dumblo perdirbimo įrenginiai, kuriuose itin efektyviai tvarkomas susidarantis dumblas. Proceso metu išgautos biodujos panaudotos elektros energijos ir šilumos gamybai, dumblo džiovinimui bei savoms nuotekų valyklos reikmėms. 2018 m. pagaminta 300.000 m3 biodujų, 197.600 kWh elektros energijos ir apie 1,256 mln. kWh šilumos energijos, kuri naudojama UAB „Tauragės vandenys“ veiklai. Beje, centriniam šildymui Tauragėje 99% yra naudojamas biokuras.

nuotrauka::1 left

Tauragės r. savivaldybė – viena iš pirmaujančių savivaldybių renovuojant daugiabučius namus. Vien tik šiemet Tauragėje jau renovuota 10 objektų. Nuo atskirų daugiabučių atnaujinimo aktyviai pereinama prie kvartalinės renovacijos. Remiantis duomenimis iš 50 renovuotų daugiabučių, nuo 2014 m. energijos suvartojimas juose sumažėjo 3 kartus. Gyventojai įvertino, kad modernizuojant statinius miegamuosiuose rajonuose ne tik gerokai sutaupoma lėšų, bet ir pagerėja gyvenimo kokybė – kyla komforto lygis, keičiasi gyvenamųjų rajonų vaizdas, gerėja viešoji infrastruktūra.

Ne tik gamina, bet ir mažina vartojimą

„Turime kelis kartus didesnius instaliuotus šilumos ir elektros energijos generavimo galingumus nei suvartojama Tauragės rajone, – konstatuoja meras. – O ruošdami 2020–2030 m. rajono strateginį veiklos planą, ketiname jį kurti remiantis Tvaraus vystymosi tikslais.“

Tauragės r. taryba leido rengti 2 specialiuosius planus 166 MW vėjo jėgainėms statyti. Todėl dabar vienas ambicingiausių tikslų – į rajoną pritraukti 160 mln. Eur privačių investicijų vėjo jėgainių parkui plėsti, kuris, besiribodamas su Pagėgių savivaldybe, šiuo metu yra didžiausias šalyje. 2020 m. taip pat planuojama įrengti dar daugiau saulės elektrinių ant įstaigų stogų, įsigyti dar 3 elektrinius autobusus, plėsti elektromobilių įkrovimo stotelių tinklą.

„Žinoma, turime nepamiršti, kad tikslas – ne tik pasigaminti kuo daugiau atsinaujinančios elektros energijos, bet ir mažinti jos vartojimą, – teigia D. Kaminskas. – Šiemet baigiama įgyvendinti nemažai žaliosios energetikos projektų, todėl kitąmet svarbiausias tikslas bus įvertinti šių priemonių efektyvumą, pvz., elektrobusų baterijų tarnavimo laiką ir jų įveikiamus atstumus, kiek elektros energijos pagamins saulės elektrinės, ar gyventojai aktyviai naudosis elektromobilių įkrovimo stotelėmis. Nuo to priklausys, kaip toliau aktyviai sieksime pritaikyti vis naujas elektros energijos taupymo priemones. Taip pat aktyviai rinksime įvairius statistinius duomenis, mieste įrengsime išmanias duomenų rinkimo sistemas.“

Tauragės r. savivaldybė kelia ambicingus tikslus iki 2030 m. pakeisti visų biudžetinių įstaigų automobilių parką iš vidaus degimo variklių į elektromobilius.

nuotrauka::3 right

„Rūpinamės ne tik techniniais sprendimais, taupančiais ir kuriančiais žaliąją energiją, bet ir švietimu. Kitais metais, bendradarbiaujant su Klaipėdos ir Kauno technologijų universitetais bei Ternopilio (Ukraina) universitetu, planuojame atidaryti STEM švarios energetikos laboratoriją. Ja galės naudotis mokiniai, kolegijos ir universitetų studentai, kad susipažintų su ateities – švarios ir atsinaujinančios – energijos technologijomis, – artimiausiais planais dalinasi D. Kaminskas. – Mes, nedidelė savivaldybė, norime parodyti pavyzdį, kad siekiant kažką pakeisti reikia pradėti nuo savęs, todėl jei tiek galime padaryti mes, tai gali padaryti ir kitos šalies savivaldybės.“

Tauragės r. meras akcentuoja, kad įgyvendinant žaliosios energijos sprendimus mažėja neigiamas poveikis aplinkai, mažiau deginama iškastinio kuro ir išskiriamų teršalų, tausojami gamtiniai ištekliai ir mažėja energijos sąnaudos bei išlaidos už elektrą, o sutaupytos lėšos gali būti skiriamos infrastruktūrai ir paslaugų kokybei gerinti.

Sekite NT rinkos naujienas ir tendencijas „Facebook“ puslapyje „VŽ Nekilnojamasis turtas“

Gauk nemokamą STATYBOS IR NT savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
„Corum“ Lietuvoje įsigijo dar vieną „Depo“ parduotuvę

Tarptautinė nekilnojamo turto (NT) investicijų fondų valdymo bendrovė „Corum“ įsigijo antrą Latvijos...

 Talino tvirtovės „Batareinaja“ pirkėjas ketina ją paversti daugiafunkciniu centru

Carinės Rusijos laikų tvirtovės „Batareinaja“ („Patarei“) Estijos sostinėje vienintelis potencialus pirkėjas...

„WeWork“ atleidžia 2.400 darbuotojų

JAV bendradarbystės centrų kompanija „WeWork“ išdalino atleidimo lapelius 2.400 darbuotojų. Tokia būdu...

Vadyba
13:38
Teismas: Vilniaus valdžia turi atlyginti 0,5 mln. Eur žalos valstybei

Vilniaus valdžia ir savivaldybės valdoma įmonė „Vilniaus vystymo kompanija“ turi atlyginti daugiau nei 0,5...

Susisiekimo ministerija sieks stabdyti tik Kauno ir Klaipėdos paštų pardavimą 1

Susisiekimo ministerija sieks stabdyti Kauno ir Klaipėdos centrinių paštų pastatų pardavimą, Vilniaus pašto...

Rengia konsultacijas dėl Šv. Jokūbo ligoninės architektūrinio projekto 1

Architektūrinį konkursą buvusios Šv. Jokūbo ligoninės konversijos projektui rengti laimėjusi studija vykdo...

Sostinės Kalnėnuose planuoja statyti parduotuvę

Vilniaus Kalnėnų mikrorajone, Rasų seniūnijoje, planuojamos 4.300 kv. m ploto parduotuvės statybos.  

Naujos Panevėžio autobusų stoties projektą miestui dovanoja „Baltisches Haus“

Panevėžio miesto savivaldybės taryba ketvirtadienį atvėrė galimybę miestui pasirašyti sutartį dėl naujos...

Pakoregavo Vilniaus Centro poliklinikos naujo korpuso projektą 4

Pakoreguotas ir iš naujo viešinamas sostinės Centro poliklinikos planuojamas naujas korpusas.

Bankrutavusios „Geotermos“ turtas parduodamas už 5,95 mln. Eur

Bankrutavusios Klaipėdos šilumos gamybos įmonės „Geoterma“ administratorius paskelbė įmonės turto varžytines.

Pramonė
10:10
Sostinės Pilaitėje suplanavo laidojimo namus 

Vilniaus Pilaitės seniūnijoje, Karveliškių kapinių link vedančioje Čekoniškių gatvėje, ketinama statyti...

Klaipėdos savivaldybė svarsto pirkti centrinio pašto pastatą, prašo stabdyti aukcioną 4

Klaipėdos savivaldybė prašo Lietuvos pašto stabdyti Klaipėdos centrinio pašto pastatų aukcioną ir skelbia,...

Statyba ir NT
2019.11.21
Saulės jėgainės ant stogo norintys gyventojai užvertė verslą užsakymais Premium

Kurį laiką į saulės energiją labiau investuodavo entuziastai, norintys pagelbėti pasauliui, o,...

Gazelė
2019.11.21
„Eika Real Estate Fund“ įsigijo 5.700 kv. m ploto verslo centrą Vilniuje 1

Investicijų valdymo bendrovės UAB „Eika Asset Management“ valdomas fondas „Eika Real Estate Fund“ už 5,8 mln.

Statyba ir NT
2019.11.21
Konkurencija toliau smukdo tinklinių viešbučių rodiklius Premium 1

Vilniuje smarkiai išaugusi naujų kambarių pasiūla toliau mažėjimo linkme koreguoja tarptautiniams tinklams...

Paslaugos
2019.11.21
Vilniaus Perkūnkiemyje darželiui statyti perimama privati žemė

Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT) pradeda procedūras, reikalingas visuomenės poreikiams perimti privačius žemės...

Statyba ir NT
2019.11.21
Žalieji pastatai – neišvengiamybė, iš kurios galima išpešti naudos Premium

„Aplinkai draugiški pastatai Europos Sąjungoje bus reglamentuojami teisės aktais ir tai yra...

Statyba ir NT
2019.11.21
Bankrutuoja statybų bendrovė „Magirnis“ Premium

Vilniuje registruotai statybų UAB „Magirnis“, vykdžiusiai generalinės rangos, pastatų renovacijos ir...

Statyba ir NT
2019.11.20
Per 6 metus ketinama rekonstruoti kelią nuo Marijampolės iki pasienio 9

Šiandien Vyriausybė pritarė daugiau nei 40 km ilgio magistralinio kelio „Via Baltica“ A5...

Tyrimas: kasmet vis daugiau gyventojų nori renovuoti savo daugiabutį Verslo tribūna

Daugiau nei trys ketvirtadaliai arba 77 proc. Lietuvos gyventojų, gyvenančių daugiabučiuose, pastatytuose iki...

Statyba ir NT
2019.11.20

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau