Tvarieji pastatai: šiandienos realybė, rytdienos – būtinybė

Reklama publikuota: 2019-10-08
Verslo kompleksas „3 burės“ sertifikuotas pagal LEED ir LPTVS vertinimo sistemas. Sostinės Konstitucijos pr. visi nauji biurų pastatai jau yra sertifikuoti arba sertifikuojami pagal įvairias tvarumo sistemas. Norbert Tukaj nuotr.
svg svg
Verslo kompleksas „3 burės“ sertifikuotas pagal LEED ir LPTVS vertinimo sistemas. Sostinės Konstitucijos pr. visi nauji biurų pastatai jau yra sertifikuoti arba sertifikuojami pagal įvairias tvarumo sistemas. Norbert Tukaj nuotr.

Kaip automobilių pramonė šiandien savo ateitį sieja su ekologiškai pažangesniais elektromobiliais, taip nekilnojamojo turto (NT) vystytojai – su tvariais pastatais. Ir vienų, ir kitų pasaulyje sparčiai daugėja. Tačiau kokia tvariųjų pastatų šiandiena ir perspektyva mūsų šalyje? Analizuoti ir susipažinti su šiomis aktualijomis pasaulyje ir Lietuvoje lapkričio 12 d. NT vystytojai, investuotojai, projektuotojai ir architektai kviečiami į konferenciją „Green Building Baltics“.

Ją organizuoja Lietuvos žaliųjų pastatų taryba (LŽPT), kuri nuo 2013 m. vienija NT vystytojus, konsultantus, projektuotojus, architektus, statybinių medžiagų gamintojus ir technologijų kūrėjus. Taryba skatina tvarios aplinkos kūrimą ir inovacijas projektuojant, statant ir eksploatuojant žaliuosius pastatus.

„Green Building Baltics“

5-ojoje tarptautinėje konferencijoje „Green Building Baltics“ su jos dalyviais savo įžvalgomis dalinsis įvairių šalių ekspertai. Tai didžiausias renginys apie tvaraus nekilnojamojo turto plėtojimą Baltijos šalyse. Konferencijoje bus  nagrinėjamos dvi svarbiausios NT plėtros tendencijos – tvarumas ir skaitmeninimas, glaudžiai susijusios su anglies dvideginio (CO2) emisija, žiedine ekonomika, gyvavimo ciklo analize, skaitmeniniu modeliavimu. Apie tai savo patirtimi ir geriausia praktika dalinsis bei pasaulines tvaraus NT vystymo tendencijas apžvelgs ekspertai iš Lietuvos, JAV, Kanados, Latvijos, Airijos, Italijos, Norvegijos, Nyderlandų.

Pirmajame pranešime Carlo Battisti, Tarptautinio gyvenimo ateities instituto (angl. International Living Future Institute) vykdomasis direktorius dalinsis mintimis tema „Vizionieriškas kelias į atgimstančią ateitį. „Live Building Challenge 4.0“ – nuo galimo iki keičiamo“. „Live Building Challenge 4.0“ (LBC) –griežčiausias pasaulyje ekologiškų pastatų standartas, kai pastatuose siekiama nulinės CO2 emisijos ar teigiamos energijos suvartojimo, juose nėra nuodingų cheminių medžiagų, o jų energijos pėdsakas daug mažesnis už bendrą komercinę struktūrą.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Temą „Pasaulio žaliųjų pastatų tendencijos: rinkos varikliai ir iššūkiai“ analizuos dr. Donna Laquidara-Carr, kompanijos „Dodge Data & Analytics“ tyrimų direktorė. Ji išgarsėjo nagrinėdama ir pristatydama tokias temas, kaip „Pasaulio žaliųjų statybų tendencijos“, „BIM verslo vertė“, „Rizikos statybų pramonėje valdymas“, „Judėjimas link sveikesnių pastatų“, „Saugios kultūros kūrimas“ ir „Lean statyba“.

Norintys išgirsti tvarios statybos naujienas bei perspektyvas gali jau dabar registruotis tinklapyje greenbuilding2019.lzpt.lt.

Tvarieji pastatai Lietuvoje

Remigijus Simanavičius, LŽPT prezidentas, akcentuoja, kad pastatai, kuriuose šiuolaikinis žmogus praleidžia apie 90% viso savo gyvenimo, – vieni didžiausių aplinkos teršėjų ir energijos vartotojų. Pasauliniai tyrimai rodo, kad pastatai suvartoja apie 25% vandens, 40% energijos ir 55% visos medienos bei išskiria apie 40% CO2 ir „kalti“ dėl 40% statybinių atliekų. Todėl tvarios aplinkos kūrimas turi prasidėti nuo žalių pastatų projektavimo ir vystymo – jie ne tik mažiau sunaudoja energetinių ir kitų resursų, bet ir daro minimalų poveikį aplinkai, juose sveikesnis ir komfortiškesnis mikroklimatas, investuotojams svarbu – didesnė pastato dabartinė ir išliekamoji vertė.

Šį rudenį baigtame rengti Vilniaus miesto savivaldybės teritorijos bendrajame plane numatyta, kad centre ir senamiestyje esančiose teritorijose naujai statomi ar rekonstruojami pastatai, kurių bendrasis plotas didesnis nei 5.000 m2, bus privalomai sertifikuojami pagal statytojo pasirinktą Lietuvoje ar kitoje ES šalyje pripažįstamą pastatų sertifikavimo sistemą, nustatant minimalų privalomą tvarumo lygmenį investuotojams. Bendrajame plane yra daug svarbių su tvaria Vilniaus plėtra susijusių prioritetų. Pvz., iki 2020 m. numatoma perdirbti ar kitaip panaudoti ne mažiau kaip 65% komunalinių, o 50% kitų atliekų (plastiko, metalo, stiklo, popieriaus) – paruošti pakartotiniam naudojimui, perdirbimui ar energijos gamybai. Taip pat planuojama vystyti integruotą parkavimo ir dalijimosi automobiliais sistemą, įrengiant elektromobilių pakrovimo mieste tinklą bei sumažinant 50% įprastiniu kuru varomų automobilių skaičių. Plane numatoma skatinti naudoti ir atsinaujinančius energijos išteklius, o projektuojant želdynus numatyti kraštovaizdžio ir technines priemones lietaus vandens pertekliaus kaupimui ir panaudojimui.

nuotrauka::1 nocrop

Visos šios ir daugelis kitų, taip pat ir Lietuvos, ir Europos Sąjungos reglamentuose, numatytų priemonių ir prioritetų atsispindi ir Lietuvoje naudojamose sertifikavimo sistemose BREEAM, LEED ir Lietuvos pastatų tvarumo vertinimo sistemoje (LPTVS). Pastarąją sudaro 8 kategorijos (sveikata, energija, transportas, sklypo naudojimas ir ekologija, medžiagos, atliekų tvarkymas ir tarša, vandentvarka, projekto valdymas) ir 29 kriterijai. LPTVS, parengta ir nuolat atnaujinama remiantis pripažintomis pasaulyje vertinimo metodikomis, atsižvelgiant į galiojančius ar dar tik diegiamus Lietuvos ir ES teisinius reglamentus, ekonomines realijas, gamtines sąlygas ir kitas svarbias aplinkybes. Ji po truputį tampa nacionaliniu standartu, skatinančiu žmogaus sveikatai ir supančiai gamtai palankios infrastruktūros vystymą bei naujausių technologijų diegimą.

Jau tampa norma vertinti statomų biurų, viešbučių ir kitų komercinės paskirties pastatų tvarumą – Lietuvoje šiuo metu sertifikuojama ar jau sertifikuota daugiau kaip 70 tokių objektų, Anot R. Simanavičiaus, gyvenamųjų namų tvarumo vertinimo proveržio laukiama per artimiausius 2–3 m., nes vystant prestižinius daugiabučių projektus ypač konkurencingoje rinkoje neužtenka vartotojams pasiūlyti puikios vietos ar aukštesnės energetinės klasės – vis daugiau daugiabučių bus statomi remiantis tvarumo principais, naudojant pažangiausias technologijas bei kokybiškas medžiagas. Panašaus proveržio tikimasi ir projektuojant bei statant visuomeninius pastatus (vaikų darželius, poliklinikas, oro uostus, mokyklas ir pan.), nes tvarumo kriterijų taikymas valstybės ir ES lėšomis statomuose objektuose yra skatinamas, o netolimoje ateityje bus privalomas.

nuotrauka::2 nocrop

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Statyba ir NT“
Ekspertės apie komercinio NT sandorius: investuotojai kartais ramina mus Premium

Praėjus pusantro mėnesio nuo Rusijos karo Ukrainoje pradžios nuotaikos investicinių komercinio nekilnojamojo...

Vilnius galvoja apie ekstremalaus sporto centrą už 11,5 mln. Eur

Vilniuje norima statyti ekstremalaus sporto centrą, kurį valdytų konkurse atrinktas koncesininkas.

Statyba ir NT
2022.04.06
Viešbučio ir SPA komplekso Anykščiuose architektūros konkurse – 3 darbai

Nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovės „Eika“ skelbtame viešbučio ir SPA centro Anykščiuose architektūros...

Statyba ir NT
2022.04.06
Registrų centras: kovą NT sandorių 10% mažiau nei prieš metus, bet daugiau nei vasarį

Kovą įregistruota 11.912 nekilnojamojo turto (NT) sandorių, arba 10% mažiau nei 2021 m. tuo pačiu metu,...

Statyba ir NT
2022.04.06
K. Graužinis pasitraukė iš „Realinijos“ Premium

Iš vadovo pareigų pasitraukė nekilnojamojo turto plėtros bendrovės „Realinija“ direktorius Kęstutis Graužinis.

Statyba ir NT
2022.04.06
G. Gribulis tapo „Fegdos“ vadovu, pasikeitimai ir „Tilstoje“

Vilniaus kelių ir inžinerinių tinklų tiesimo bendrovės „Fegda” generalinio direktoriaus pareigas pradėjo eiti...

Statyba ir NT
2022.04.06
„Lords LB“ už 20 mln. Eur pardavė parduotuvę Rygoje „Hili Properties“

Maltos investicijų kompanija „Hili Properties“ pranešė už 20 mln. Eur perkanti mažmeninės prekybos tinklo...

Statyba ir NT
2022.04.06
„Eika“ ruošiasi sostinės Vilkpėdėje pasiūlyti antra tiek butų, kiek šiuo metu stato Premium

Nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „Eika“, sostinės Vilkpėdėje statanti daugiabučių kvartalą „Mėlyni...

Statyba ir NT
2022.04.06
Kovas parodė nuotaikas būsto segmente: nutraukta sutarčių, toliau mažėja pasiūla Premium 6

Ketvirtadaliu daugiau nutrauktų buto pirkimo sandorių – toks pirmojo ketvirčio rezultatas Vilniuje.

Statyba ir NT
2022.04.06
„Eikos statyba“ pernai išlaikė galvą virš vandens, bet medžiagų brangimas nugriebė pelną Premium

Vilniaus statybų bendrovės „Eikos statyba“ pardavimo pajamos 2021 m., palyginti su užpernai, mažėjo 16,1%,...

Statyba ir NT
2022.04.05
Siūlo prievolę įrengti slėptuves statant visuomeninius pastatus 3

Keli Seimo nariai siūlo įpareigoti įrengti slėptuves statant naujus visuomeninės paskirties pastatus,...

Statyba ir NT
2022.04.05
Parduoda beveik 300 butų kvartalo projektą Šventojoje 20

Kaune registruota telekomunikacijos įrangos tiekimo bendrovė „Frineta“ parduoda daugiabučių kvartalo...

Statyba ir NT
2022.04.05
D. Gedvilas. Dilema išgaravo: statybų sektoriaus laukia esminė transformacija

Žaliavų kainų ir tiekimo beprotybė tęsiasi trečius metus. Tačiau dėl Rusijos karo Ukrainoje tradicinių...

Nuomonės
2022.04.05
Gegužės 7 d. „Orlen Lietuva“ Mažeikių gamykla stabdoma dviejų mėnesių remontui

Lenkijos naftos koncerno „Orlen“ valdomos „Orlen Lietuvos“ Mažeikių naftos perdirbimo gamykla nuo gegužės 7...

Pramonė
2022.04.05
Statybininkų ID kodai jau išdalyti, neturinčiųjų kol kas skaudžiai nebaus Premium 1

Nuo balandžio kiekvienas statybininkas privalo turėti galiojantį skaidriai dirbančiojo asmens ID kodą. Jį jau...

Statyba ir NT
2022.04.05
Nori leisti įsivežti dalį nesertifikuotų statybinių medžiagų 6

Aplinkos ministerija planuoja palengvinimus dėl statybinių medžiagų importo iš Baltarusijos ir Rusijos...

Statyba ir NT
2022.04.05
2021 m. tarptautiniai tvarumo sertifikatai Lietuvoje suteikti 40 pastatų 1

2021 m. Lietuvoje tarptautiniai tvarumo sertifikatai, tokie kaip BREEAM, LEED, WELL ar „Fitwel“, suteikti 40...

Statyba ir NT
2022.04.05
Ginčas dėl 12 kv. m nuomos nukeliavo iki Aukščiausiojo Teismo ir formuoja precedentą Premium 6

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) išnagrinėjo pirmąją bylą, susijusią su pandemijos ribojimų įtaka...

Statyba ir NT
2022.04.05
Panevėžio statybos tresto grupė pernai pajamas augino 31,4%

AB Panevėžio statybos trestas 2021 m. pasiekė 98,45 mln. Eur konsoliduotą apyvartą – 31,4% didesnę nei...

Statyba ir NT
2022.04.04
Atnaujintos Vilniaus Nacionalinio stadiono vizualizacijos

Architektų biuras „Cloud architektai“ atnaujino vadinamojo Nacionalinio stadiono projekto sostinės Šeškinėje,...

Statyba ir NT
2022.04.04

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku