Tvarieji pastatai: šiandienos realybė, rytdienos – būtinybė

Publikuota: 2019-10-08
Verslo kompleksas „3 burės“ sertifikuotas pagal LEED ir LPTVS vertinimo sistemas. Sostinės Konstitucijos pr. visi nauji biurų pastatai jau yra sertifikuoti arba sertifikuojami pagal įvairias tvarumo sistemas. Norbert Tukaj nuotr.
Verslo kompleksas „3 burės“ sertifikuotas pagal LEED ir LPTVS vertinimo sistemas. Sostinės Konstitucijos pr. visi nauji biurų pastatai jau yra sertifikuoti arba sertifikuojami pagal įvairias tvarumo sistemas. Norbert Tukaj nuotr.

Kaip automobilių pramonė šiandien savo ateitį sieja su ekologiškai pažangesniais elektromobiliais, taip nekilnojamojo turto (NT) vystytojai – su tvariais pastatais. Ir vienų, ir kitų pasaulyje sparčiai daugėja. Tačiau kokia tvariųjų pastatų šiandiena ir perspektyva mūsų šalyje? Analizuoti ir susipažinti su šiomis aktualijomis pasaulyje ir Lietuvoje lapkričio 12 d. NT vystytojai, investuotojai, projektuotojai ir architektai kviečiami į konferenciją „Green Building Baltics“.

Ją organizuoja Lietuvos žaliųjų pastatų taryba (LŽPT), kuri nuo 2013 m. vienija NT vystytojus, konsultantus, projektuotojus, architektus, statybinių medžiagų gamintojus ir technologijų kūrėjus. Taryba skatina tvarios aplinkos kūrimą ir inovacijas projektuojant, statant ir eksploatuojant žaliuosius pastatus.

„Green Building Baltics“

5-ojoje tarptautinėje konferencijoje „Green Building Baltics“ su jos dalyviais savo įžvalgomis dalinsis įvairių šalių ekspertai. Tai didžiausias renginys apie tvaraus nekilnojamojo turto plėtojimą Baltijos šalyse. Konferencijoje bus  nagrinėjamos dvi svarbiausios NT plėtros tendencijos – tvarumas ir skaitmeninimas, glaudžiai susijusios su anglies dvideginio (CO2) emisija, žiedine ekonomika, gyvavimo ciklo analize, skaitmeniniu modeliavimu. Apie tai savo patirtimi ir geriausia praktika dalinsis bei pasaulines tvaraus NT vystymo tendencijas apžvelgs ekspertai iš Lietuvos, JAV, Kanados, Latvijos, Airijos, Italijos, Norvegijos, Nyderlandų.

Pirmajame pranešime Carlo Battisti, Tarptautinio gyvenimo ateities instituto (angl. International Living Future Institute) vykdomasis direktorius dalinsis mintimis tema „Vizionieriškas kelias į atgimstančią ateitį. „Live Building Challenge 4.0“ – nuo galimo iki keičiamo“. „Live Building Challenge 4.0“ (LBC) –griežčiausias pasaulyje ekologiškų pastatų standartas, kai pastatuose siekiama nulinės CO2 emisijos ar teigiamos energijos suvartojimo, juose nėra nuodingų cheminių medžiagų, o jų energijos pėdsakas daug mažesnis už bendrą komercinę struktūrą.

Temą „Pasaulio žaliųjų pastatų tendencijos: rinkos varikliai ir iššūkiai“ analizuos dr. Donna Laquidara-Carr, kompanijos „Dodge Data & Analytics“ tyrimų direktorė. Ji išgarsėjo nagrinėdama ir pristatydama tokias temas, kaip „Pasaulio žaliųjų statybų tendencijos“, „BIM verslo vertė“, „Rizikos statybų pramonėje valdymas“, „Judėjimas link sveikesnių pastatų“, „Saugios kultūros kūrimas“ ir „Lean statyba“.

Norintys išgirsti tvarios statybos naujienas bei perspektyvas gali jau dabar registruotis tinklapyje greenbuilding2019.lzpt.lt.

Tvarieji pastatai Lietuvoje

Remigijus Simanavičius, LŽPT prezidentas, akcentuoja, kad pastatai, kuriuose šiuolaikinis žmogus praleidžia apie 90% viso savo gyvenimo, – vieni didžiausių aplinkos teršėjų ir energijos vartotojų. Pasauliniai tyrimai rodo, kad pastatai suvartoja apie 25% vandens, 40% energijos ir 55% visos medienos bei išskiria apie 40% CO2 ir „kalti“ dėl 40% statybinių atliekų. Todėl tvarios aplinkos kūrimas turi prasidėti nuo žalių pastatų projektavimo ir vystymo – jie ne tik mažiau sunaudoja energetinių ir kitų resursų, bet ir daro minimalų poveikį aplinkai, juose sveikesnis ir komfortiškesnis mikroklimatas, investuotojams svarbu – didesnė pastato dabartinė ir išliekamoji vertė.

Šį rudenį baigtame rengti Vilniaus miesto savivaldybės teritorijos bendrajame plane numatyta, kad centre ir senamiestyje esančiose teritorijose naujai statomi ar rekonstruojami pastatai, kurių bendrasis plotas didesnis nei 5.000 m2, bus privalomai sertifikuojami pagal statytojo pasirinktą Lietuvoje ar kitoje ES šalyje pripažįstamą pastatų sertifikavimo sistemą, nustatant minimalų privalomą tvarumo lygmenį investuotojams. Bendrajame plane yra daug svarbių su tvaria Vilniaus plėtra susijusių prioritetų. Pvz., iki 2020 m. numatoma perdirbti ar kitaip panaudoti ne mažiau kaip 65% komunalinių, o 50% kitų atliekų (plastiko, metalo, stiklo, popieriaus) – paruošti pakartotiniam naudojimui, perdirbimui ar energijos gamybai. Taip pat planuojama vystyti integruotą parkavimo ir dalijimosi automobiliais sistemą, įrengiant elektromobilių pakrovimo mieste tinklą bei sumažinant 50% įprastiniu kuru varomų automobilių skaičių. Plane numatoma skatinti naudoti ir atsinaujinančius energijos išteklius, o projektuojant želdynus numatyti kraštovaizdžio ir technines priemones lietaus vandens pertekliaus kaupimui ir panaudojimui.

nuotrauka::1 nocrop

Visos šios ir daugelis kitų, taip pat ir Lietuvos, ir Europos Sąjungos reglamentuose, numatytų priemonių ir prioritetų atsispindi ir Lietuvoje naudojamose sertifikavimo sistemose BREEAM, LEED ir Lietuvos pastatų tvarumo vertinimo sistemoje (LPTVS). Pastarąją sudaro 8 kategorijos (sveikata, energija, transportas, sklypo naudojimas ir ekologija, medžiagos, atliekų tvarkymas ir tarša, vandentvarka, projekto valdymas) ir 29 kriterijai. LPTVS, parengta ir nuolat atnaujinama remiantis pripažintomis pasaulyje vertinimo metodikomis, atsižvelgiant į galiojančius ar dar tik diegiamus Lietuvos ir ES teisinius reglamentus, ekonomines realijas, gamtines sąlygas ir kitas svarbias aplinkybes. Ji po truputį tampa nacionaliniu standartu, skatinančiu žmogaus sveikatai ir supančiai gamtai palankios infrastruktūros vystymą bei naujausių technologijų diegimą.

Jau tampa norma vertinti statomų biurų, viešbučių ir kitų komercinės paskirties pastatų tvarumą – Lietuvoje šiuo metu sertifikuojama ar jau sertifikuota daugiau kaip 70 tokių objektų, Anot R. Simanavičiaus, gyvenamųjų namų tvarumo vertinimo proveržio laukiama per artimiausius 2–3 m., nes vystant prestižinius daugiabučių projektus ypač konkurencingoje rinkoje neužtenka vartotojams pasiūlyti puikios vietos ar aukštesnės energetinės klasės – vis daugiau daugiabučių bus statomi remiantis tvarumo principais, naudojant pažangiausias technologijas bei kokybiškas medžiagas. Panašaus proveržio tikimasi ir projektuojant bei statant visuomeninius pastatus (vaikų darželius, poliklinikas, oro uostus, mokyklas ir pan.), nes tvarumo kriterijų taikymas valstybės ir ES lėšomis statomuose objektuose yra skatinamas, o netolimoje ateityje bus privalomas.

nuotrauka::2 nocrop

Sekite NT rinkos naujienas ir tendencijas „Facebook“ puslapyje „VŽ Nekilnojamasis turtas“

Gauk nemokamą STATYBOS IR NT savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Geležinkelį Plungė-Šateikiai už 57 mln. Eur platins „Kauno tiltai“

Didžiausia Lietuvoje infrastruktūros statybos bendrovė „Kauno tiltai“ už 56,5 mln. Eur (su PVM)...

Statyba ir NT
2019.12.31
„YIT Lietuva“ už 14 mln. Eur pardavė automobilių prekybos ir paslaugų centrą

Nekilnojamojo turto (NT) plėtros ir statybos bendrovė „YIT Lietuva“ bei įmonė „Juta NT“ pasirašė automobilių...

Statyba ir NT
2019.12.31
Kauno stadioną statantys turkai pradėjo bado streiką dėl nesumokėtų algų 1

Kauno S. Dariaus ir S. Girėno stadioną statantys turkai antradienį pradėjo bado streiką dėl nesumokėtų algų.

Statyba ir NT
2019.12.31
„M.M.M. projektai“ buvusioje „Velgos“ teritorijoje ruošiasi investuoti 100 mln. Eur Premium 2

Verslininko Nerijaus Numavičiaus kontroliuojama nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovė „M.M.M. projektai“...

Statyba ir NT
2019.12.31
Vilniaus savivaldybė skelbia architektūrinį konkursą Vokiečių gatvės rekonstrukcijai 

Vilniaus savivaldybė atsisako prieš kelerius metus parengto Vokiečių gatvės rekonstrukcijos projekto ir...

Statyba ir NT
2019.12.31
Gautas leidimas Kaune statyti „Mokslo salą“, ieškos rangovo 2

Kauno savivaldybė tikisi pirmaisiais 2020 metų mėnesiais paskelbti „Mokslo salos“ rangovo konkursą.

Statyba ir NT
2019.12.31
5 galvosūkiai investuojantiems į NT Premium 4

Tarptautinė NT paslaugų kompanija „Jones Lang LaSalle Incorporated“ (JLL) išskiria 5 didžiausius...

Statyba ir NT
2019.12.31
„VIG Fund“ Rygoje įsigijo tris 20.000 kv. m ploto biurų pastatus

Nauja investuotoja Baltijos šalių nekilnojamojo turto (NT) rinkoje, „Vienna Insurance Group AG“ (VIG)...

Statyba ir NT
2019.12.30
Profesinės sąjungos prašo užtikrinti turkų teises Kauno stadiono statybose

Trys profesinės sąjungos kreipėsi į Visvaldą Matijošaitį, Kauno merą, prašydamos užtikrinti S. Dariaus ir S.

Statyba ir NT
2019.12.30
Istorinį pastatą Vilniuje įsigijo „Geolitas“, planuoja butus Premium 3

VĮ Turto banko už 2,05 mln. Eur aukcione parduotą buvusį Eksperimentinės ir klinikinės medicinos institutą...

Statyba ir NT
2019.12.30
Statybos sąnaudos lapkritį padidėjo 4,8%

Šių metų lapkritį, palyginti su 2018 m. lapkričiu, statybos sąnaudos padidėjo 4,2%. Tai daugiausiai lėmė...

Statyba ir NT
2019.12.30
Buvę „Icor“ akcininkai ir „Rewo“ prie Vilniaus „Ozo“ imasi NT projekto Premium 1

Trijų verslininkų valdoma įmonė Ozo parko teritorijoje, arčiau Kalvarijų gatvės, planuoja poilsio paskirties...

Statyba ir NT
2019.12.30
Parkavimo vietų dalijimosi platforma žengia į Kauną Premium

Automobilių parkavimo vietų dalijimosi platforma „Barking“ ruošiasi startui Kaune. Neseniai veikla Lietuvoje...

Statyba ir NT
2019.12.30
Statybų inspekcija nesutinka sudaryti taikos sutarties dėl atlikėjo E. Dragūno namo 8

Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (VTPSI) nesutinka sudaryti taikos sutarties dėl...

Statyba ir NT
2019.12.29
Šilutė už 560.000 Eur planuoja statyti pėsčiųjų tiltą 1

Per Šilutėje tekančią Šyšos upę ketinama pastatyti 760 m ilgio pėsčiųjų ir dviračių tiltą.

Statyba ir NT
2019.12.29
Šiaulių tardymo izoliatorių svarstoma statyti pasitelkus verslo lėšas

Stringant valstybės finansavimui, Teisingumo ministerija neatsisako planų statyti naują Šiaulių tardymo...

Verslo aplinka
2019.12.28
15 skaitomiausių VŽ publikacijų apie statybą ir NT

2019-aisiais „Verslo žinių“ prenumeratorius labiausiai domino finansavimo tema, taip pat didžiausi sandoriai...

Statyba ir NT
2019.12.28
Kauno Vienybės aikštę pabaigti planuojama iki pavasario

Rekonstruojama Kauno Vienybės aikštė jau atverta praeiviams, tačiau darbai joje tęsiasi. Juos vykdančios...

Statyba ir NT
2019.12.28
Statyba ir NT: svarbiausi teisiniai pokyčiai 2019 m. Premium

Pateikiame svarbiausius teisinius pokyčius statybos bei nekilnojamojo turto (NT) srityje šiemet.

Statyba ir NT
2019.12.27
Ekspertai: būsto rinkos kryptys 2020-aisiais  2

Mažėjantis vidutinis butų plotas ir didėjančios gyventojų finansinės galimybės skatina būsto pirkėjus vis...

Statyba ir NT
2019.12.27

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau