4 bankai riboja skolinimą NT įmonėms, 3 – statybos bendrovėms

Statybos sektorių Lietuvoje veikiantys bankai vertina bene prasčiausiai, dalis jų pripažįsta ribojantys skolinimą tiek statybos, tiek nekilnojamojo turto (NT) įmonėms.
Lietuvos banko (LB) atlikta bankų apklausa parodė, kad skolintojai prasčiausiai vertina miškininkystės, statybos ir žemės ūkio sektorių įmonių būklę.
4 komercinių bankų ir 5 užsienio bankų filialų vadovaujančias pareigas einantys darbuotojai LB pasisakė apie šių metų antrojo ketvirčio skolinimo tendencijas ir prognozes.
LB teigimu, antrąjį ketvirtį bankai iš esmės nekeitė skolinimo standartų. Tik vienas iš devynių bankų teigė reikšmingai sugriežtinęs skolinimo įmonėms standartus ir nė vienas bankas neketina jų keisti per ateinantį ketvirtį.
Nors daugumai sektorių bankai skolinimo neribojo, keturi iš devynių apklaustų bankų nurodė ribojantys skolinimą NT įmonėms, o po tris statybos ir transporto įmonėms. Pagrindinės skolinimo ribojimo priežastys, respondentų teigimu, buvo
siekis perskirstyti bankų paskolų portfelį ir bendra ekonominė situacija, rašoma LB apžvalgoje.
Šeši iš devynių bankų taip pat pabrėžė, kad analizuojamu laikotarpiu bankų konkurencija dėl skolinimo NT ir statybų įmonėms buvo sumažėjusi, o keturi iš jų tikisi, kad konkurencija skolinant šių sektorių įmonėms mažės ir 2019 m. trečiąjį
ketvirtį.
[infogram id="93445047-c9b9-46cb-abdd-efcc1b2ab7fa" prefix="1Gz" format="interactive" title="LB bankų apklausa: Kaip per pastarąjį ketvirtį pakito Jūsų banko taikomi paskolų ir kredito linijų standartai?"]
Dauguma problemų būsto rinkoje nemato
Namų ūkių būklę bankai įvertina teigiamai (5 iš 7 bankų) ir du bankai mano, kad ji ir toliau gerės. Skolinimą namų ūkiams ribojo tik vienas bankas.
Bankai ir toliau tikisi sulaukti nuosaikaus naujos statybos būsto kainų augimo, o trečdalis būsto rinkoje pastebi kainų lygio disbalansus. Per ateinančius 12 mėn. šeši bankai prognozuoja naujos statybos būsto, o po du senos statybos būsto ir komercinio NT kainų kilimą iki 5%, apklausą apibendrina LB.
Nors dauguma bankų disbalansų NT rinkoje neįžvelgia, trys iš devynių bankų teigia, kad pastebi disbalansus gyvenamojo NT rinkoje, o vienas jų ir komercinio NT rinkoje.
Visi trys bankai sutinka, kad NT rinkoje pastebimi kainų lygio disbalansas, du iš jų mano, kad tai ir pasiūlos, o vienas kad ir paklausos disbalansas.
Vertinant namų ūkių paskolų paklausą, po vieną banką nurodė, kad truputį padidėjo ir būsto, ir vartojimo paskolų paklausa, tačiau vienas bankas taip pat teigė, kad vartojimo paskolų paklausa šiek tiek sumažėjo. Kaip teigiamus veiksnius namų ūkių
paskolų paklausai, vienas bankas nurodė būsto rinkos perspektyvas ir vartotojų pasitikėjimą.
LB teigimu, atliekant Lietuvoje veikiančių komercinių bankų ir užsienio bankų filialų apklausą, siekiama gauti informacijos apie aspektus, susijusius su bankų skolinimo veikla, kaip antai taikomus kreditavimo standartus, paskolų namų ūkiams ir įmonėms sąlygas, jų kaitos veiksnius, paskolų paklausą, bankų lūkesčius dėl tolesnės kreditavimo raidos ir kt. Apklausos rezultatų apžvalga skelbiama du kartus per metus.
[infogram id="ba048d5a-c20f-4640-8e51-563c684a9d03" prefix="2Rt" format="interactive" title="lb bankų apklausa NEKILNOJAMOJO TURTO RINKOS RAIDA"]
Sekite NT rinkos naujienas ir tendencijas Facebook puslapyje VŽ Nekilnojamasis turtas
Rašyti komentarą 0
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti