Atsisveikiname su milžinu, kuris augino: „Barclays“ įtaka NT rinkai ir kas toliau

Publikuota: 2019-09-16
Bendrovės nuotr.
Bendrovės nuotr.
NT įmonės „Urban Inventors“ plėtros analizės vadovas

„Barclays“ odisėja Vilniuje tęsėsi 10 metų. Kad Jungtinės Karalystės milžinas nutraukia globalių operacijų centro veiklą – jau plačiai apkalbėta. Tačiau prieš dešimtmetį „Barclays“ ne tik atkreipė kitų pasaulinių bendrovių dėmesį į Lietuvą ir parideno paslaugų centrų steigimosi gniūžtę mūsų šalyje. Giganto atėjimas žymėjo kokybiškai naujo šalies komercinio nekilnojamojo turto (NT) rinkos etapo pradžią.

Taigi, kokią įtaką „Barclays“ padarė Lietuvos komercinio NT sektoriui ir su kokiais iššūkiais, prognozuojama, šis sektorius susidurs ateityje? 

„Barclays“– iššūkis NT rinkai

2009-ųjų rudenį Lietuvos vyriausybei pasirašius investicijų sutartį dėl „Barclays“ paslaugų centro steigimo aidėjo ovacijos, o į Lietuvą sužiuro kiti tarptautiniai rinkos žaidėjai. Tačiau sostinės NT sektoriui priimti tokį milžiną buvo iššūkis. „Barclays“ visame pasaulyje veikia aukščiausios klasės biuruose ir neketina standartų kartelės nuleisti.

Tuo metu verslo biurų rinka Vilniuje žengė pirmuosius žingsnius – dominavo B, B1 klasės centrai, o šiandien standartu tapęs inovatyvumas ir tvarumas buvo tik tolima ateitis. Nors NT sektoriuje buvo nemažai – apie 15% – laisvo ploto, vis dėlto didelė dalis jo neatitiko „Barclays“ keliamų reikalavimų: tvarumui, vietai, kokybei, plotui.

Prieš gerą dešimtmetį, 2008-aisiais, verslo centrai Vilniuje galėjo pasiūlyti beveik 400.000 kv. m. modernaus biurų ploto. Aukščiausios, vadinamosios „Prime“ klasės verslo centruose vidutinis registruotas nuomininko plotas tuo metu siekė tik 250 kv. m., kai vien tik veiklos pradžioje „Barclays“ poreikiai siekė keliolika kartų daugiau – apie 3.000 kv. m.

Sostinės biurų rinkai 2008-2009 m. stigo ir kokybinių parametrų, įskaitant modernius inžinerinius sprendinius, erdvių perplanavimo galimybes. Svarbiu veiksniu tuo metu tapo ir įsismarkavusi finansinė bei ekonominė krizė, vertusi NT plėtotojus pasispausti, peržiūrėti suplanuotus projektus, taupyti inovacijų sąskaita.

Reiklus klientas

2009-aisiais „Barclays“ nusprendė įsikurti tais pačiais metais duris atvėrusiame SBA grupės vystomame verslo centre. Nors tuo metu verslo centrų rinkoje dominavo nedidelio ploto nuomininkai, pastato vystytojai, atlikę rinkos tyrimą ir prognozuodami didesnių erdvių poreikį ateityje, nusprendė parengti vienam potencialiam nuomininkui kelis kartus didesnį plotą nei tuo metu vidutiniškai vyravo rinkoje.

Tad paruoštas aukšto plotas puikiai tiko giganto veiklos pradžiai.

„Barclays“ ne ką mažiau svarbūs buvo ir kiti aspektai. Klientui reikėjo erdvių įvairovės: pačių moderniausių telekonferencijų kambarių, atvirų bendrų erdvių ir mažesnių, skirtų pokalbiams tet-a-tet (pvz., reguliariam darbuotojų veiklos rezultato aptarimui, kas daugeliui vietos bendrovių vis dar buvo vadybos naujovė).

Pradėjęs nuo kelių aukštų „Barclays“ galiausiai išsinuomojo beveik visą pastatą. Per patį veiklos piką jame dirbo 1.500 žmonių – 6 kartus daugiau nei buvo nustatyta žemutinė riba pasirašant investicijų sutartį su Vyriausybe.

Ypatingas dėmesys darbuotojų poreikiams

Žvelgiant 10 metų atgal, „Barclays“ atėjimo į Lietuvos rinką įtaka buvo milžiniška visomis prasmėmis. Visų pirma, tai buvo paslaugų centrų rinkos flagmanas, kuris pritraukė naujus investuotojus, savo pavyzdžiu brėžęs aukštus kokybės standartus būsimiems komercinio NT vystytojams bei iš esmės pakeitęs supratimą, koks turi būti biuras. Tačiau ypač svarbu, kad kartelę užkėlė ne tik verslo centrų rinkai, tačiau ir darbdavio sąvokai.

Ypatingas dėmesys darbuotojui ir jo savijautai buvo išskirtinis „Barclays“ kaip verslo centrų nuomininko bruožas.

Vilniuje globalių operacijų centro darbuotojams buvo užtikrintos ergonomiškos darbo vietos, papildomos skatinimo priemonės ir kiti privalumai, kurių daugelis dabar jau skamba kaip visiškas biuro standartas, nors tuo metu buvo absoliuti naujovė: sporto, žaidimų, kino ir poilsio salės, bendravimo erdvės, nemokami užkandžiai, vaisiai ir pan.

Sniego gniūžtė

„Barclays“ atėjimas ir vietos plėtotojų sugebėjimas išpildyti reiklaus kliento lūkesčius aiškiai parodė, kad galime būti šalis, ne tik siūlanti aukštos kompetencijos specialistus, bet ir galinti pasiūlyti kokybe ir modernumu Vakarų šalims nė kiek nenusileidžiančią darbo aplinką.

Po sėkmingo „Barclays“ įsikūrimo į sostinės rinką vienas po kito sugužėjo stambios užsienio kapitalo įmonės, ieškančios kvalifikuotų žmonių ir modernių biurų: „Western Union“, „Danske Bank“, SEB, „Swedbank“, AON ir kiti.

Centrų kūrimąsi katalizavo ir augantys Vyriausybės institucijų, ypač „Investuok Lietuvoje“ aktyvumas ir  kompetencijos pritraukti tarptautines kompanijas.

Per dešimtmetį tarptautinio kapitalo paslaugų centrų darbuotojų skaičius Lietuvoje nuo kelių šimtų išaugo iki keliolikos tūkstančių. Keliolikos tūkstančių gerai apmokamų darbo vietų.

Nepaisant individualių naujų klientų poreikių, kiekvienas naujo paslaugų centro atėjimas buvo lengvesnis, nes didžioji dalis tarptautinio lygio klientų aptarnavimo pamokų jau buvo išmokta. Tačiau kiekvienas jų toliau augino ir ugdė sostinės komercinio NT rinką, kuriai esminį impulsą kokybiniam šuoliui suteikė „Barclays“.

Ir įsisuko sėkmės ratas: turime gerų tarptautinių pavyzdžių, turime gerų darbuotojų, turime gerų biurų, mokame pritraukti. Pritraukiame. Gerų pavyzdžių atsiranda dar daugiau, daugėja kvalifikuotų darbuotojų, aukštos kokybės biurų dar daugiau, dar geriau mokame pritraukti. Pritraukiame...

Pasaulinės vadybos konsultacijų bendrovės „A.T. Kearney“ sudaromame patraukliausių vietų tarptautiniams paslaugų centrams indekse Lietuva kartu su JAV, Didžiąja Britanija bei Estija per pastaruosius porą metų padarė didžiausią šuolį. Pakilusi net per 13 vietų 2019 m. galutiniame reitinge Lietuva užėmė 16 vietą visame pasaulyje.

„Investuok Lietuvoje“ duomenimis pagal paslaugų centruose dirbančiųjų skaičių 1.000 gyventojų (beveik 26 žmonės), Vilnius dvigubai lenkia Rygą. Tiesa, pagal šį rodiklį gana ryškiai atsiliekame nuo Prahos (39 darbuotojai), Krokuvos (83), tad erdvės kur stengtis tikrai yra.

Kūdikis užaugo

„Barclays“ pažadinta komercinio NT rinka pastarąjį dešimtmetį iš kūdikystės stadijos greitai pasiekė brandžią paauglystę ir toliau sparčiai bręsta. Biurų pasiūla nuo giganto atėjimo išaugo dviem trečdaliais, vidutinis nuomojamo ploto dydis – tris kartus.

Šių metų II ketvirčio duomenimis, sostinės rinkoje yra 670.000 kv. m. biurų ploto, o vidutinis nuomininkas šiandien užima apie 600-800 kv. m. plotą.

Per 10 metų pasikeitė ir pats verslo centrų išplanavimas bei nuomojamų patalpų aukšto plotai – jei vidutinis verslo centrų vieno aukšto plotas iki 2012 m. siekė apie 500 kv. m., tai po paslaugų centrų įsitvirtinimo jis nuolat didėjo ir dabar siekia apie 1.000 kv. m.

Jeigu anksčiau kasmet buvo išnuomojama apie 35.000 kv. m. biurų ploto, tai nuo 2015 metų  — dvigubai daugiau.

Pastaruosius ketverius metus kasmet išnuomojama po beveik 70.000 kv. m. biurų ploto.

Tiesa, analizuojant komercinio NT rinką ir nuomininkų poreikius, pastebime, kad naujų paslaugų centrų pradinis nuomojamas plotas mažėja dėl natūralių pokyčių darbo rinkoje ir populiarėjančio pasirinkimo dirbti nuotoliniu būdu, o nauji paslaugų centrai pradeda veiklą su nedidele komanda, dažniausiai įsikurdami bendradarbystės erdvėse. Tik antro etapo metu jau seka persikėlimas į verslo centrus su plėtros galimybe.

Gigantas pėdsaką paliko. Kas toliau?

„Barclays“ išėjimas sulaukė ir prieštaringų komentarų, tačiau bendra rinkos situacija nerodo lėtėjimo.

Paslaugų centrų išėjimą iš šalies gali lemti daugelis veiksnių: keičiasi vidinės įmonių politikos, kas 10-15 metų peržiūrimi veiklos rodikliai bei priimami atitinkami sprendimai, minėtas darbuotojų darbas nuotoliniu būdu. Priežastimi gali tapti ir mokestinės lengvatos. Bendra situacija Centrinėje ir Rytų Europoje rodo, kad paslaugų centrai pastaruoju metu savo veiklą linkę perkelti į Malaiziją, Filipinus ar Indoneziją.

Visgi, stebint tendencijas, panašu, kad kompetencijų centrų grįžimą gali lemti vis plačiau pritaikomi dirbtinio intelekto sprendimai. Tiesa, jie turi įtakos funkcinių paslaugų centrų darbuotojų skaičiaus mažėjimui ilguoju laikotarpiu. 

Per dešimtmetį Vilnius tarp užsienio investuotojų, ypač iš Skandinavijos, užsirekomendavo kaip puikus pasirinkimas informacinių technologijų ir paslaugų centrams. O be tiesioginės įtakos biurų rinkai, šiame sektoriuje buvo sukurta dar ir 17.000 kvalifikuotų darbo vietų. Analizuojant paskutinius „Investuok Lietuvoje“ duomenis, galima pastebėti, kad buvę „Barclays“ darbuotojai puikiai įsilieja į kitų sparčiai augančių paslaugų centrų veiklą.

NT rinkai taip pat nederėtų būgštauti, jei vienas kitas tarptautinis žaidėjas pasitraukia. Tokie gigantai kaip „Barclays“ palieka ryškų pėdsaką tiek paslaugų, tiek verslo biurų rinkoje.

Tačiau būtina toliau stiprinti sėkmės pagrindą – žmonių kompetencijas. Sprendimus, ką daryti, kad kaip Slovėnijos atveju neliktume be darbo jėgos, kuri tuos tarptautinius tinklus gali aptarnauti, reikia priimti jau dabar. Jei ne „vakar“.

Štai, kad ir Estijos pavyzdys – didieji paslaugų centrai iš šios šalies išėjo prieš 3-5 metus, tačiau rinka prisitaikė – IT, mokslo ir technologijų, finansų, žmogiškųjų resursų specialistai arba įkūrė savo įmones, parduodančias paslaugas savo buvusiems darbdaviams, arba dirba mažesniuose, specializuotuose paslaugų centruose, kurie atėjo po didžiųjų pasitraukimo.

Specializuoti kompetencijų centrai finansų, IT, duomenų analizės srityse auga ir plečiasi. Per ateinančius penkerius metus dar labiau išaugs ir dirbtinio intelekto panaudojimas, tad natūraliai fiksuotų darbo vietų poreikis mažėja, kartu su nuomojamo ploto poreikiu. Tad šalia darbo jėgos trūkumo, mūsų laukia pakankamai griežta aukšto lygio kompetencijų specializacija, o biurų rinkos – nauji iššūkiai.

Vis dėlto, esame šalis, kuri ne kartą įrodė, kad geba ir moka prisitaikyti. Turime puikių specialistų, tad net išeinant didelėms tarptautinėms įmonėms, Lietuvoje kuriasi ir panašu, kad toliau kursis mažesnės, specializuotos įmonės, turinčios platų augimo potencialą.  

Benediktas Laurušonis yra SBA įmonės „Urban Inventors“, Vilniuje plėtojančios biurų kompleksą „Green Hall“, plėtros analizės vadovas

Autoriaus nuomonė nebūtinai sutampa su redakcijos pozicija.

Sekite NT rinkos naujienas ir tendencijas „Facebook“ puslapyje „VŽ Nekilnojamasis turtas“

Gauk nemokamą STATYBOS IR NT savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Už Vilniaus centrinį paštą pasiūlyta daugiau nei 11 mln. Eur 

Penktadienį pasibaigus Vilniaus Gedimino prospekte esančio centrinio pašto pardavimo aukcionui, jį laimėjęs...

Statyba ir NT
2019.12.13
Atslinko dempinguotų statybos kainų šmėkla  Premium 5

Statybos bendrovės skundžiasi, kad viešasis sektorius rangovų ieško kainomis, kurios nebeegzistuoja keletą...

Statyba ir NT
2019.12.13
Vilniuje duris atvėrė dar viena bendradarbystės erdvė 1

Ketvirtadienį Vilniaus Senamiestyje atidaryta bendradarbystės erdvė „Talent Garden Vilnius“. 

Statyba ir NT
2019.12.12
Su „Citus“ susijusi įmonė Vilniaus Šnipiškėse planuoja daugiabutį

Su nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrove „Citus“ susijusi UAB „Palatinas“ Vilniaus Šnipiškių mikrorajone...

Statyba ir NT
2019.12.12
PST už 18,5 mln. Eur statys „Lietuvos draudimo“ pastatų kompleksą Vilniuje 2

AB Panevėžio statybos trestas (PST) pasirašė sutartį dėl „Lietuvos draudimo“ administracinių ir gyvenamųjų...

Statyba ir NT
2019.12.12
Nuo kitų metų daugiau savininkų mokės būsto mokestį 35

Nuo kitų metų daugiau gyventojų mokės būsto ar kitų patalpų mokestį – Seimas ketvirtadienį išplėtė...

Verslo aplinka
2019.12.12
Policija planuoja dar vieno komisariato statybą kartu su verslu Premium

Policijos departamentas rengiasi dar vienai viešojo ir privataus sektoriaus partnerystės (anlg.

Statyba ir NT
2019.12.12
Turto bankas imasi Lukiškių komplekso sostinėje analizės 

Valstybės nekilnojamąjį turtą (NT) valdantis Turto bankas (TB) pradėjo Lukiškių kalėjimo komplekso analizę,...

Statyba ir NT
2019.12.12
Renkantis biuro patalpas šiuolaikinėms įmonėms svarbu kokybė ir taupomas laikas   Verslo tribūna

Patraukli darbo vieta – tiek pačios patalpos, tiek biuro lokacija mieste – yra vienas iš būdų pritraukti ir...

Magnum
2019.12.12
FNTT akiratyje – Kauno statybos bendrovės veikla šešėlyje

Vienos Kaune registruotos įmonės direktorius įtariamas apgaulingu apskaitos tvarkymu ir bendrovės turto...

Statyba ir NT
2019.12.12
Panevėžys 54 kartus nerado statybos rangovų Premium 3

Per 2018 m. ir 2019 m. 11 mėnesių Panevėžio miesto savivaldybei daugiau nei 50 kartų teko nutraukti statybos...

Statyba ir NT
2019.12.12
Vilniaus pašonėje – 12 mln. Eur investicija į didžiulį SPA centrą 4

Vilniaus raj. įsikūrusio viešbučio „Vilnius Grand Resort“ valdytojai investavo 12 mln. Eur į naują SPA centrą.

Paslaugos
2019.12.11
Lietuvos paštas stabdo Kauno ir Klaipėdos centrinių paštų pardavimą 1

Valstybės valdomo Lietuvos pašto valdyba nutarė stabdyti įmonės veiklai nebenaudojamų Kauno ir Klaipėdos...

Statyba ir NT
2019.12.11
Vilniaus Žygimantų gatvėje planuoja daugiabutį Premium

UAB „Laitus“ sostinės Žygimantų gatvėje, šalia Neries, planuoja plėtoti 4 aukštų su mansarda daugiabutį.

Statyba ir NT
2019.12.11
„Swedbank“: per metus galimybės įsigyti būstą labiausiai išaugo Kaune

Šių metų trečiąjį ketvirtį vilniečiai galėjo įpirkti 4 kv. m ploto didesnį būstą nei prieš metus,...

Statyba ir NT
2019.12.11
Kaune lapkritį atmesti 6 NT projektai, savivaldybė priežasčių neatskleidžia Premium 4

Šių metų lapkritį Kauno miesto savivaldybė paprašė pakoreguoti 6 nekilnojamojo turto (NT) projektų...

Statyba ir NT
2019.12.11
„Ober-Haus“: butai per metus pabrango 6,3%, augo kainų atotrūkis tarp didmiesčių

Nekilnojamojo turto (NT) paslaugų bendrovės „Ober-Haus“ skaičiavimu, šių metų lapkritį, palyginti su tuo...

Statyba ir NT
2019.12.11
Valstybės valdomas NT: siekiama parduoti daugiau, keičiamos sąlygos Premium

Turto bankas (TB) planuoja pokyčius valdant ir atnaujinant valstybės nekilnojamąjį turtą (NT), sieks jo...

Statyba ir NT
2019.12.11
Latviai nušluostė nosį Lietuvai: atidaro didžiausią regione kongresų centrą Premium 5

Rygos ir Vilniaus lenktynės, kuris pirmas pasistatys modernų kongresų centrą, atveriantį galimybę...

Paslaugos
2019.12.11
Įvardijo naują datą, kada Sporto rūmai virs kongresų centru Premium

Už Vilniaus kongresų centro projektą atsakingas Turto bankas informuoja, kad kongresų centras dabartinių...

Paslaugos
2019.12.11

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau