„Cloud architektai“ ginčą su Architektų rūmais užbaigė taikiai

Publikuota: 2019-08-26
Antanas Dagelis, architektų biuro „Cloud architektai“ steigėjas. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Antanas Dagelis, architektų biuro „Cloud architektai“ steigėjas. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Architektų biuras „Cloud architektai“, reiškęs pretenzijas dėl Vilniaus regioninės architektūros tarybos sudėties, su Lietuvos architektų rūmais susitarė taikiai.

Po devynis mėnesius trukusio bylinėjimosi praėjusią savaitę Vilniaus miesto apylinkės teismas patvirtino šalių taikos sutartį.

Jos turinio nei architektų biuro, nei Architektų rūmų atstovai nedetalizuoja, tačiau nurodo, kad taikiai susitarti nuspręsta po to, kai sudaryta darbo grupė regioninių architektūros tarybų veiklai tobulinti.

Antanas Dagelis, „Cloud architektų“ vadovas, BNS sakė, kad įsteigus darbo grupę, nebeliko priežasčių ginčytis teisme.

„Architektų rūmai po diskusijų sutiko kurti darbo grupę, kurios tikslas – tobulinti regioninių architektūros tarybų veiklą. Kadangi vienas iš mūsų keliamų klausimų buvo dėl netobulos sistemos, ir iš principo sutarėme, kad reikia ją gerinti, esminės mūsų ieškinio dalies nebeliko, nusprendėme siekti taikos. Abi šalys suinteresuotos stipria savivalda ir tobulėjimu“, – sakė jis.

„Darbo grupė bus instrumentas, kuris leis visiems rūmų nariams teikti pasiūlymus tarybai. Pasiūlymai darbo grupėje bus aprobuojami ir teikiami tvirtinti. Lūkesčiai yra, kad greičiau nei už pusės metų, kai visuotiniame suvažiavime bus nauji rinkimai, turėtume veiklos gaires, kuriomis bus patenkinti visi mūsų bendruomenės nariai“, – aiškino A. Dagelis.

Pasak Architektų rūmams laikinai vadovaujančio Luko Rekevičiaus, darbo grupė suburta balandį, o po to nuspręsta ir teismo ginčą baigti taikiai.

„Supratome, kad mūsų tikslas yra vienas – architektūros kokybė, tik mes jo siekiame skirtingais būdais. Kadangi konfliktinė situacija buvo kilusi dėl regioninės architektūros tarybos, kuri yra vienas iš organų, padedančių užtikrinti architektūros kokybę, susitarėme. Rūmai iš savo pusės jau prieš kelis mėnesius pradėjo daryti narių apklausas, kaip galėtų tarybų veiklą patobulinti, įkūrė darbo grupę, kuri analizuos ir siūlys. O ieškovas, tai matydamas, pasiūlė sudaryti taiką. Kadangi mūsų tikslas yra ne kovoti, o kurti, mielai sutikome“, – BNS sakė jis.

L. Rekevičius kol kas darbo grupės teikiamų siūlymų neįvardijo.

„(Darbo grupė pasiūlymų – BNS) yra pateikusi, bet jie nėra apibendrinti. Todėl apie juos kol kas nepasisakysiu“, – teigė jis.

Nori daugiau ekspertų ir operatyvumo

Klausiamas, kokie yra lūkesčiai dėl regioninių architektūros tarybų veiklos tobulinimo, A. Dagelis teigė manantis, kad į jas būtų galima įtraukti ne tik architektūros, bet ir kitų sričių ekspertų.

„Pagrindiniai principai, ko trūko – platesnio spektro specialybių dalyvavimo vertinime. Pavyzdžiui, Didžiojoje Britanijoje, Olandijoje įtraukiami kraštovaizdžio architektai, urbanistai, paveldo specialistai. Pas mus dominavo architektai-praktikai. Kad tarybos taptų platesnės kompetencijos, kur atėjęs architektas būtų ne kritikuojamas, o norėtų eiti pas ekspertus ir gautų patarimų, kaip patobulinti projektus“, – sakė jis.

A. Dagelis prasidėjus konfliktui VŽ sakė, kad regioninės tarybos tampa susidorojimo su konkurentais, o ne projektų vertinimo ir tobulinimo vieta.

Dabar A. Dagelis sako, kad regioninės architektūros tarybos taip pat turėtų vertinti projektus iškart po to, kai jų projektiniai pasiūlymai paskelbiami viešai. Nes dabar, pasak A. Dagelio, pasitaiko atvejų, kai tarybos svarsto jau statomų objektų projektus.

„Projektai turėtų būti vertinami ne galutinėje, o projektinių pasiūlymų stadijoje. Kaip gali atsižvelgti į rekomendacijas, kai projektas yra baigtas? Pradinėje stadijoje turi vykti visos diskusijos ir turime rasti kompromisą. Beveik visi projektai turi būti viešinami visuomenei, tai visi matome, kas yra projektuojama ir yra laikas dvi tris savaites teikti pasiūlymus bei pastabas. Tai geriausias momentas projektams nagrinėti“, – aiškino A. Dagelis.

„Ekspertai neturėtų stengtis sustabdyti ar žlugdyti, turėtų vengti asmeniškumų, interesų konfliktų. Taryba – priemonė pagerinti projektą, bet ne jį stabdyti ar žlugdyti“, – sakė jis.

L. Rekevičius taip pat teigė, jog regioninės architektūros tarybos turėtų sudaryti galimybes architektams gauti ekspertų patarimų.

„Pats principas yra vienas, kad norėdami užtikrinti architektūros kokybę, turėtume tų svarbių projektų svarbiose vietose autoriams kažkaip ekspertiškai padėti. Jeigu vyksta konkursas – tai padaro vertinimo komisija. Jeigu jo nėra, o daugeliu viešųjų pirkimų atvejų nėra, tuomet siektume, kad kuo daugiau architektų pasinaudotų ta kita ekspertine galimybe – regionine architektūros taryba“, – teigė jis.

Architektų rūmų vadovas pripažino, kad šiuo metu regioninės architektų tarybos turi kitokį įvaizdį.

„Čia turbūt ir toks įvaizdžio klausimas, nes nemažai architektų galvoja, kad čia toks susidorojimo įrankis. Bet tarybos tokios nėra: jų darbas – kolegiškai patarti, atkreipti dėmesį į problemas, kurias šiandien gal ir galėtume lengvai apeiti, bet vėliau tai gali tapti teisminiais ginčais, profesinės etikos pažeidimais ir t. t. Tarybos yra pasitikrinimas, ar su projektu viskas gerai“, – kalbėjo L. Rekevičius.

Ginčas – dėl teismų pastato projekto

Teisme „Cloud architektai“ siekė negaliojančiais pripažinti Lietuvos architektų rūmų sprendimus dėl Vilniaus regioninės architektūros tarybos sudėties. Ieškinį teismui biuras pateikė 2018 metų rudenį, kai tarybos posėdyje nuspręsta svarstyti jo rengtus naujo teismų pastato Šeimyniškių gatvėje bei investicijų bendrovės „Lords LB Asset Management“ fondo biurų pastato Lvovo gatvėje sostinėje projektus.

„Cloud architektai“ siekė, kad tarybai būtų laikinai uždrausta svarstyti projektus, tačiau teismas atmetė prašymą dėl laikinųjų apsaugos priemonių taikymo.

Teismų pastato projektą svarstyti prašė Šnipiškių, Tuskulėnų ir Žirmūnų bendruomenės, biurų pastato Lvovo gatvėje – Kęstutis Matuliauskas.

„Cloud architektai“ tvirtino, kad taryba neinformavo, kokiu pagrindu ir aspektais bus svarstomi projektai. Įmonė taip pat kaltino regionines architektų tarybas veikiant neskaidriai, nes jų nariai svarsto konkurentų projektus, kėlė klausimą dėl narių paskyrimo teisėtumo.

2018-ųjų pabaigoje iš Vilniaus regioninės architektūros tarybos pareigų pasitraukė Tomas Grunskis, motyvuodamas sprendimą dideliu krūviu.

Šį balandį iš kelių regioninių architektūros tarybų, tarp jų ir Vilniaus, savo noru pasitraukė dalis narių, nusprendę, jog rūmų nariai turėtų dalyvauti tik vieno organo veikloje.

Dėl teismų pastato projekto Vilniaus regioninė architektūros taryba 2018-ųjų pabaigoje pateikė išvadą, kad jis neatitinka architektūros kokybės kriterijų. Be to, projektui, tarybos nuomone, turėjo būti skelbtas architektūros konkursas. Tačiau objektą planuojanti statyti Nacionalinė teismų administracija nusprendė į tarybos išvadas neatsižvelgti, projekto nekoreguoti ir šį birželį paskelbė rangos darbų konkursą.

Tuo metu „Lords LB Asset Management“ fondo įmonės planuojamo biurų pastato Lvovo gatvėje projektui architektai pastabų neturėjo. Šį birželį pradėtos jo statybos, į kurias iki 2021 metų vidurio planuojama investuoti 40 mln. Eur.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

Sekite NT rinkos naujienas ir tendencijas „Facebook“ puslapyje „VŽ Nekilnojamasis turtas“

Gauk nemokamą STATYBOS IR NT savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Įstatymu numatys, kaip bus kompensuojamos verslo išlaidos infrastruktūrai  Premium

Viliamasi, kad Seime svarstomas Savivaldybių infrastruktūros plėtros įstatymas suvaldys chaotišką teritorijų...

Teismas sustabdė Kauno savivaldybės sprendimą stabdyti sutikimą dėl „Britanikos“ 1

BNS

Kauno apygardos administracinis teismas sustabdė sprendimą, kuriuo Kauno savivaldybės taryba...

Statyba ir NT
2019.11.17
Turto bankas rengs kūrybines dirbtuves nebeveikiančio Lukiškių kalėjimo teritorijai 1

Valstybės valdomas Turto bankas kitąmet ketina surengti kūrybos dirbtuves nebeveikiančio Lukiškių kalėjimo...

Statyba ir NT
2019.11.17
„Alkesta“ už 730.000 Eur tvarkys gatvę Alytuje

Dzūkijos sostinėje registruota UAB „Alkesta“ laimėjo viešą Naujosios gatvės remonto konkursą.

Statyba ir NT
2019.11.17
URM planuoja kapitalinį pastatų remontą už 9,5 mln. Eur

Užsienio reikalų ministerija 2022 m. planuoja atlikti kapitalinį pastatų remontą.

Statyba ir NT
2019.11.17
Šaltiniai: GIPL rangovo konkurso nugalėtoja vėl „Alvora“

Beveik 100 mln. Eur vertės strateginį Lietuvai dujotiekį į Lenkiją (GIPL) turėtų statyti vamzdynų statybos...

Statyba ir NT
2019.11.15
Vietoje mazuto saugyklų prie Gariūnų planuojami sandėliai 1

Su logistikos ir transporto grupe „Girteka“ susijusi įmonė vietoje mazuto saugyklų Vilniuje, šalia Gariūnų,...

Statyba ir NT
2019.11.15
Įmonės vis giliau lenda į tiekėjų kišenę, atsiskaitymai ilgėja visuose sektoriuose Premium 1

Naujausi duomenys rodo, kad įmonių tarpusavio vėlavimai atsiskaityti per pastaruosius 12 mėnesių Lietuvoje...

Finansai
2019.11.15
Strategine įmone tapusios „Problematikos“ vadovas: bijau „Geotermos“ pavyzdžio

Seimui nusprendus įtraukti valstybės valdomą kelių techninės priežiūros ir kokybės kontrolės bendrovę...

Statyba ir NT
2019.11.14
Restoranų tinklas „iLunch“ žengia į dar du verslo centrus

Du nauji „iLunch“ pietų restoranai Vilniuje įsikurs „M.M.M projektų“ plėtojamuose verslo centruose: „WAVE“...

Paslaugos
2019.11.14
Pastatai prestižinėse Vilniaus vietose parduoti už 6,4 mln. Eur

Turto bankas už bendrą 6,4 mln. Eur sumą pardavė buvusios Vaikų ligoninės Vilniaus Žvėryne ir buvusio...

Statyba ir NT
2019.11.14
Teismas: D. Nedzinsko įmonės ir „Trakų autobusų“ mainų sutartis turi būti panaikinta 2

Verslininko Dariaus Nedzinsko bendrovės „Trastas“ bei Trakų savivaldybės įmonės „Trakų autobusai“ 2016 metais...

Statyba ir NT
2019.11.14
„Evernord“ kuria trečią NT fondą: investuos Rygoje

Lietuvos NT fondų valdymo įmonė „Evernord asset management“ planuoja turėti trečią NT fondą, kuris investuos...

Rinkos
2019.11.14
„Rail Baltica“ bendrąją duomenų aplinką valdys Lietuvoje kuriamas „ProjectWise“ Verslo tribūna

Globaliai veikianti amerikiečių bendrovė „Bentley Systems“, teikianti kompleksinius programinius sprendimus...

Ateities statyba
2019.11.14
Gatvę Vilniaus Šnipiškėse už 1,3 mln. Eur tvarkys „Grinda“

700 m ilgio Širvintų g. Vilniaus Šnipiškėse tvarkys savivaldybės valdoma UAB „Grinda“.

Statyba ir NT
2019.11.14
Leistų statyti daugiabučių skaičius Lietuvoje augo 38%

Šių metų trečiąjį ketvirtį, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai, leistų statyti daugiabučių skaičius...

Statyba ir NT
2019.11.14
Trečiąjį metų ketvirtį statybos darbų atlikta 5,6% daugiau nei prieš metus

Šių metų trečiąjį ketvirtį Lietuvoje augo atliktų statybos darbų apimtys, o užsienyje atliktų darbų augimo...

Statyba ir NT
2019.11.14
Įstrigo Rygos „Z-Towers“ projekto užbaigimas

Komercinio nekilnojamojo turto (NT) projekto „Z-Towers“ plėtotojas niekaip negali užbaigti statybos. Vietos...

Statyba ir NT
2019.11.14
Airija suplanavo iki 30.000 naujų būstų kasmet, o kokybę vertina sertifikatais Premium

Airijos būsto sertifikavimo standarto „Home Performance Index“ (HPI) kūrėjai įsitikinę, kad tokiose mažose...

Statyba ir NT
2019.11.14
KPD vadovas: Kauno ir Klaipėdos paštų pastatai turėtų likti visuomeninės paskirties

Kauno ir Klaipėdos paštų centriniai pastatai turėtų likti visuomeninės paskirties bei atlikti pašto...

Statyba ir NT
2019.11.13

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau