Kieno širdžiai mieliausias nelegalus „dvaras“?

Vadinamojo Vijūnėlės dvaro savininkai ir jų globėjai į šio pastato gelbėjimo planą įtraukė ir Vyriausybę nors Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) jau du kartus paskelbė verdiktą, įpareigojantį griauti nelegalų statinį, Aplinkos ir Teisingumo ministerijos apsiėmė tarti savo žodį dėl Druskininkų savivaldybės prašymo perimti minėtą dvarą visuomenės reikmėms. Teismo sprendimo nevykdymas gali sudaryti precedentą ir kitų nelegaliai pastatytų objektų savininkams reikalauti savo teisybės.
Druskininkų savivaldybė nerimsta skandalingoje Vijūnėlės dvaro istorijoje ieško aukštų užtarėjų, kad bet kokia kaina išsaugotų Lietuvos teismų nelegaliu pripažintą ir griauti pasmerktą statinį. Įdarbintos ne tik Aplinkos ir Teisingumo ministerijos: Druskininkų savivaldybė taip pat prašė Vyriausybės dėl Vijūnėlės dvaro sukurti darbo grupę iš Vyriausybės, ministerijų ir kurorto savivaldybės atstovų, kad ši išnagrinėtų klausimą dėl nelegaliai pastatyto statinio perėmimo. Apie teismo nutarties vykdymą nė žodžio.
Druskininkų centre, kurortinėje zonoje, 600 kv. metrų gyvenamasis namas, druskininkiečių pramintas Vijūnėlės dvaru, buvo pradėtas statyti 2013 m. Į tai, kad minėtoje zonoje tokios statybos yra neleistinos, Druskininkų savivaldybė ir vietos žemėtvarkininkai pažvelgė pro pirštus ir išdavė statybai reikalingus dokumentus. O kad leidimas būtų įmūrytas įstatymu, į pagalbą buvo pasitelktas tuometis aplinkos ministras ir kiti šios dramos veikėjai. 2015 m. rudenį Vyriausybė iš savo nutarimo išbraukė visą skyrių, kuris reglamentavo kurortų apsaugos zonas. Teisėsauga buvo pradėjusi ikiteisminį tyrimą, įtardama neteisėtą poveikį naikinant šį teisės aktą, tačiau tyrimas buvo nutrauktas esą nerasta nusikalstamos veikos požymių. Tačiau, paviešinus jame figūravusių politikų ir Vyriausybės narių pokalbių išklotines, paaiškėjo, kad kurortinių zonų panaikinimo siekė Druskininkų meras Ričardas Malinauskas, tuo metu priklausęs Socialdemokratų partijai. Jis ne kartą skambino tuomečiam aplinkos ministrui Kęstučiui Trečiokui, Vyriausybės kancleriui Alminui Mačiuliui ir kt. Tuomet ir nuskambėjo garsioji K. Trečioko frazė Gerai, tuoj kancleriui duosiu zadaniją. Ir, kaip byloja istorija, davė.
Dabar Vijūnėlės dvaro statybos peripetijas narplioja ir Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT). Žilvinui Poviloniui (dvaro savininkui), R. Malinauskui ir jo patarėjui Aivarui Kadziauskui pateikti įtarimai dėl korupcijos. Anksčiau STT vadovas Žydrūnas Bartkus yra sakęs, kad yra duomenų apie Vijūnėlės dvaro byloje mokėtus kyšius. Galiu paminėti Vijūnėlės dvaro bylą, kur lyg ir priimtas sprendimas, kad dvaras turi būti nugriautas, bet žinant, kad dvaras iki šiol stovi ir nematomoj gyvenimo pusėj vyksta korupciniai susitarimai, kad sprendimas būtų pakeistas, kad būtų rasti kiti sprendimai ir suinteresuoti asmenys pasiektų savo tikslą, sakė Ž. Bartkus.
LAT šių metų liepą antrą kartą paskelbė, kad parko teritorijoje išdygęs Vijūnėlės dvaras turi būti nugriautas. Griovimo darbus turėtų vykdyti Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija, išlaidos turėtų būti išieškotos iš savininkų. Šie iškart įjungė savus skaičiuotuvus: Ž. Povilonis kreipėsi į teismą ir nurodė, kad jo žala dėl namo nugriovimo siekia 1,8 mln. Eur. Pakvipus šviežiai galimybei, kad pastatas galėtų būti perimtas visuomenės reikmėms, savininkas prabilo apie perleidimo sumą, kuri būtų derybų klausimas.
Visoje šioje istorijoje yra daugybė neatsakytų klausimų. Pirmiausia, kodėl Druskininkų savivaldybė ir vietos žemėtvarkininkai išdavė leidimą statyti namą kurortinėje zonoje? Gal ne šiaip sau STT vadovas prabilo apie mokėtus kyšius juolab kad panašiose istorijose tokie metodai tapo seniai įtvirtinta tradicija. Kokie yra tikrieji Druskininkų mero R. Malinausko interesai, jei jis taip aktyviai rūpinosi kurorto apsaugos zonų panaikinimu, kad čia išdygtų minėtas dvarelis, ir toliau taip uoliai kovoja dėl jo gyvasties? Ar mes gyvename teisinėje valstybėje ar normalu ir teisėta kvestionuoti, tiksliau ignoruoti teismų sprendimus, ir kaulyti iš Vyriausybės nepaklusti, apginti, perimti (nupirkti?) nelegalų dvarelį?
VŽ nuomone, atsakymų į klausimus galėtų paieškoti ir STT. O druskininkiečiai turėtų įjungti sveiką protą kas sumokės už visuomenės reikmėms pasiliktą statinį? Galbūt savivaldybė, taip nukirpdama algas mokytojams ar medikams? Kišenes gali tekti pakratyti ir visiems miesto gyventojams kažin kaip greitai tuomet nutiltų metų metais sklindančios liaupsės nepakeičiamam kurorto merui? Ką tars Druskininkų savivaldybės įdarbinta ir tikriausiai kitų darbų neturinti Vyriausybė? Regis, kurorto šeimininkas bei visa savivaldybė manosi ir dabar galinti užsakyti zadanijų.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Statyba ir NT
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti