Pažangiausios Europos didmiesčių NT vystymo tendencijos ateina ir į Vilnių

Publikuota: 2019-04-23

Sostinės senamiestis – didelis traukos centras ir verslui, ir gyventojams, nenorintiems nutolti nuo miesto. Specialistai atskleidžia, kad centrinėje sostinės dalyje vykdomas konversijos projektas pasiūlys ne tik visus šiuolaikiško miesto atributus, bet ir kurs naują Vilniaus veidą.

Nekilnojamojo turto projektų vystytojai kuris laikas stebi miesto centro link krypstančią būsto tendenciją: laiką ir pinigus taupantys, kultūriniame miesto gyvenime norintys dalyvauti naujakuriai vis mieliau renkasi istoriškai gera infrastruktūra aprūpintą centrą nei tolimesnius rajonus ar priemiesčio kvartalus. Panaši situacija ir su biuro patalpomis: visaverčių pilnai urbanizuotų miesto dalių siūlomi privalumai nusveria svarstykles biurų Senamiestyje naudai, tad aukštus standartus atitinkančių darbo erdvių paklausa šioje Vilniaus dalyje tik auga ir jau gerokai viršija pasiūlą.

 „Visi Vilniaus senamiesčio klausimai atsidaro ir užsidaro tame pačiame taške – vietos trūkume. Turime pripažinti, kad svarbiausia sostinės dalis šia prasme turi daugybę apribojimų ir į juos privalu ypatingai jautriai atsižvelgti. Todėl svarbu atsigręžti į dar neišnaudotas galimybes“, – įsitikinęs vienos didžiausių Lietuvoje erdves gyvenimui, verslui ir poilsiui kuriančios bendrovės „Darnu Group“ turto valdymo skyriaus direktorius Linas Savickas.

Europos šalių patirtis rodo, kad geriausia išeitis – teritorijų konversija

Kaip išspręsti Senamiesčio, iš vienos pusės spaudžiamo ribotos erdvės, iš kitos – didėjančio skaičiaus žmonių, norinčių toje erdvėje kokybiškai dirbti, gyventi bei lankytis, dilemą?

Ekspertų pastebėjimu, toli dairytis pasiteisinusių sprendimų nereikia. Beveik visos Vakarų Europos ir Skandinavijos valstybės puoselėdamos didmiesčių veidą šiandien žengia pažangiausiu keliu: miestuose naujam gyvenimui prikelia apleistas arba savo paskirtį praradusias teritorijas. Tokiu būdu išsprendžiamos net kelios problemos: sutvarkoma nebenaudojama teritorija, o mieste atsiranda daugiau modernių erdvių gyventojams ir vietos transportui.

Teritorijų konversijos projektais ypač garsėja Malmė Švedijoje. Miesto centre esančio projekto „Vastra Hamnen“ teritorijoje, kur kažkada veikė laivų statybos kompanijos ir senieji dokai, dabar įrengti gyvenamųjų pastatų ir biurų kompleksai. Jie lengvai pasiekiami viešuoju transportu, o komplekso viduje puikiai išplėtota dviračių bei pėsčiųjų takų infrastruktūra, aktyviai propaguojama automobilių dalijimosi idėja.

Tokie Vakarų Europos didmiesčiuose patikrinti sprendimai jau skinasi kelią ir į Vilnių. Sostinės savivaldybės miesto plėtros departamentas yra paskaičiavęs, kad vien Vilniaus centre ir apie jį dar galima aptikti 500 ha apleistų teritorijų. Tokio dydžio neefektyviai naudojamas plotas –  per didelė prabanga bet kuriam miestui, todėl nenuostabu, kad Vilniaus savivaldybės vykdoma politika prioritetą teikia konversiniams projektams.

Į 2010-2020 metų Vilniaus miesto savivaldybės strateginį planą įtrauktas „Architektūros parkas“, kurio pavadinimas išduoda išskirtinės architektūrinės raiškos ir gamtos derinį, yra didžiausias ilgalaikis konversijos projektas Lietuvoje. Jis atskirais etapais numato istorinėje teritorijoje tarp Vilnios upės, Maironio, Subačiaus ir Pavilnio gatvių iškelti buvusias pramonės įmones ir integruoti šią dalį į vientisą miesto architektūros audinį.

nuotrauka::1 nocrop  

Sostinės Senamiestyje atstatomas istorinis daugiafunkcinis rajonas „Paupys“ – pirmasis žingsnis, įgyvendinant didžiausią Lietuvoje „Vilniaus architektūros parko“ konversijos projektą, kurio metu ketinama gyvenimui, darbui bei laisvalaikiui patraukliomis erdvėmis paversti 78 hektarus nenaudojamų, netoli miesto centro esančių pramoninių teritorijų.

„Atkuriant istorines, senamiestyje esančias teritorijas, itin svarbu išsaugoti kontekstualumą, dermę ne tik su gamta, bet ir su kultūrine, istorine, architektūrine aplinka. Paupio projektas – puikus pavyzdys, kai visa tai yra įgyvendinama nepriekaištingai. Jis, tikiu, užduos toną ir ateities projektams. Tai, kad šią teritoriją projektavo net šeši geriausi šalies architektai – laikau didele sėkme. Turėsime senamiesčio paveiksle puikiai derančią architektūrą, tuo pat metu kuriančią ir naujojo Vilniaus veidą“, – teigia vyriausiasis Vilniaus miesto architektas Mindaugas Pakalnis.

Pradžia — Senamiestyje

Turtingą praeitį turintis paupys nuo seno buvo žinomas kaip miestiečių poilsio vieta ir amatininkų centras, kuris praėjusiame šimtmetyje pamažėle paniro į stagnaciją. Netrukus 5 hektarų teritorija prie Vilnelės atgims su nauja jėga: taps gyvybingu, moderniu visaverčiu miesto rajonu, gamtos supamu traukos centru miestiečiams.

Daugiafunkciniame „Paupio“ rajone šalia gyvenamųjų namų įsikurs ir modernus verslo kompleksas su aukščiausios klasės biurais, nestandartinėmis patalpomis kūrybinių industrijų verslams, taip pat įvairios parduotuvės, restoranai, gurmanų namais, meno galerija su konferencijų centru, sporto klubas, vaikų darželis. Tam, kad erdvės būtų skirtos žmonėms, o ne automobiliams, po visu rajonu bus įrengtos požeminės aikštelės.

„Paupys“ išlaikys Senamiesčio dvasią ir lokaciją, kartu pasiūlydamas visus šiuolaikiško miesto atributus: modernius techninius sprendimus statybų procese, visavertiškumą bei dėmesį sveikai gyvensenai. Įrengiama pasivaikščiojimams, pasivažinėjimams dviračiais ir paspirtukais bei elektromobilių savininkams geriau pritaikyta infrastruktūra, verslo kvartale atsiras per 100 modernių dviračių saugyklų, dušai ir patogios drabužinės persirengti“, – apibendrina L. Savickas. Pasak specialisto, projekto vystytojai siekia paskatinti ekologiško transporto naudotojus, o kartu ir užbėgti už akių automobilių pertekliaus klausimui ateityje. „Tai kelias, kuriuo eina visi modernūs miestai Europoje“, – pabrėžia jis.

nuotrauka::2 nocrop  

Pasak Lietuvos žaliųjų pastatų tarybos prezidento Remigijaus Simanavičiaus, senamiesčio rajono konversija tik pradeda Vilniaus kaip tvaraus miesto vystymosi, pamatus. „Paupys“ – pirmasis žingsnis įgyvendinant didžiausią Lietuvoje „Vilniaus architektūros parko“ konversijos projektą, kurio metu ketinama gyvenimui, darbui bei laisvalaikiui patraukliomis erdvėmis paversti nenaudojamų, netoli miesto centro esančių pramoninių teritorijų.

„Vilniaus centre buvusių gamyklų kvartalai su aplink gerai išvystyta transporto ir kita viešąja infrastruktūra yra puikios platformos, kurių vystytojai iškart nušauna du zuikius – sutvarko dešimtmečiais apleistas teritorijas centrinėje miesto dalyje ir pasiūlo rinkai gerokai aukštesnės vertės ir kokybės pastatus, nei aplink esantys“,  – pažangius žingsnius sveikina R. Simanavičius.

Sekite NT rinkos naujienas ir tendencijas „Facebook“ puslapyje „VŽ Nekilnojamasis turtas“

Žinote, ką norite žinoti?
Užsisakykite personalizuotą naujienlaiškį.
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Žengti į NT rinką sugalvojusius naujokus „Realco“ paims už rankos Premium

Nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovė „Realco“ savo paslaugas nusprendė pradėti teikti rinkoje – valdys...

Pažangiausios Europos didmiesčių NT vystymo tendencijos ateina ir į Vilnių Verslo tribūna 9

Sostinės senamiestis – didelis traukos centras ir verslui, ir gyventojams, nenorintiems nutolti nuo miesto.

Statyba ir NT
2019.04.23
Asociacija: privaloma statybininko kortelė sumažintų šešėlį  5

Lietuvos statybininkų asociacija nuo 2020 metų siūlo įteisinti privalomą statybininko kortelę – pasak jos,...

Statyba ir NT
2019.04.23
Paryžiaus katedrai atstatyti – nuo 3D technologijų iki žaidimo „Assassin’s Creed“ Premium

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas pareiškė, kad nuo gaisro nukentėjusi Paryžiaus Dievo Motinos...

Laisvalaikis
2019.04.23
Vilnių gelbstint nuo spūsčių – naujo pėsčiųjų tilto vizija 26

Mindaugas Pakalnis, Vilniaus miesto vyriausiasis architektas, teigia, kad savivaldybėje labai rimtai...

Statyba ir NT
2019.04.23
Būsto įperkamumas Vilniuje vis dar kyla, bet nuo kaimynių atsilieka

Galimybės įpirkti būstą Lietuvos sostinėje vis dar auga, tačiau Rygoje ir Taline jos vis dar didesnės.

Statyba ir NT
2019.04.23
Vijūnėlės dvaro savininkai už teismo sprendimo nevykdymą sumokėjo baudą 2

Vadinamo Vijūnėlės dvaro Druskininkuose savininkai Žilvinas ir Zina Poviloniai už tai, kad iki šiol nesiėmė...

Statyba ir NT
2019.04.23
„Švyturys-Utenos alus“ įsivėlė į teisinius ginčus su statybininkais Premium 1

Po dvejų nuostolingų metų UAB „Švyturys-Utenos alus“ 2018 m. baigė pelningai. Tai paaiškėjo bendrovės...

Pramonė
2019.04.23
Vilniaus Pašilaičiuose planuojamas 141 buto projektas  17

Nekilnojamojo turto (NT) plėtros ir statybos UAB „Arkada“ Vilniaus Pašilaičiuose plečia vystomą būstų...

Statyba ir NT
2019.04.22
Teismas leido baigti Rusų dramos teatro remonto konkursą

Neatsiradus rangovų, Rusų dramos teatras Vilniuje gali baigti beveik 4 mln. Eur vertės pagalbinio pastato...

Statyba ir NT
2019.04.21
„Agrokoncernui“ priteisė avansą už žlugusį vilos Birštone sandorį

Jonavos krovinio transporto prekybos bendrovė „Harimanas“ turi grąžinti 200 tūkst. eurų avansą „valstiečių“...

Statyba ir NT
2019.04.21
„Eika“ renkasi vietas bendrabučiams Vilniuje ir Rygoje

Vieną bendrabutį su partneriais Kaune atidariusi nekilnojamojo turto (NT) bendrovė „Eika“ šiame sektoriuje...

Statyba ir NT
2019.04.20
Pasaulio miestai, kuriuose būstas brangiausias 3

Brangiausia nuosavą būstą įsigyti yra Honkonge, o nuomotis – Niujorke.

Statyba ir NT
2019.04.20
Teismas nurodė išardyti įstiklintą pastato dalį Vilniaus Gedimino pr. 5

Vilniaus miesto apylinkės teismas nusprendė, kad Vilniaus Gedimino pr. 27 pastato dalies įstiklinimas turi...

Statyba ir NT
2019.04.19
„NT Valdos“ aukcione už 4,25 mln. Eur pardavė kompleksą sostinėje 3

„Lietuvos energijos“ grupei priklausanti įmonė „NT Valdos“ už 4,25 mln. eurų (su PVM) pardavė vieną...

Statyba ir NT
2019.04.19
Plėtra būtina, bet investicijų naujuose sklypuose bendrovės planuoti neskuba Premium

Gamybinių pajėgumų trūkumas šiandien vienas didžiausių stabdžių Lietuvos pramonės augimui ir plėtra čia...

Pramonė
2019.04.19
„Lietuvos energija“ skelbs naują biuro nuomos konkursą 

Teismui balandžio pradžioje negaliojančiu pripažinus kvalifikacinį reikalavimą tiekėjams turėti statybų...

Statyba ir NT
2019.04.19
PST vadovas – apie konkurencinę aplinką, statybininkų kultūrą Premium 8

Dalius Gesevičius, vienos stambiausių šalies statybos bendrovių Panevėžio statybos trestas (PST) vadovas,...

Statyba ir NT
2019.04.19
„Kauno kelių“ apyvarta truputį augo, pelnas mažėjo

Kelių tiesimo, remonto ir priežiūros UAB „Kauno keliai“ praėjusiais metais kiek didino pardavimo pajamas,...

Statyba ir NT
2019.04.19
„Sweco Lietuva“ gavo užsakymą projektuoti kariuomenės objektus

Krašto apsaugos ministerija (KAM) ir NATO Paramos ir pirkimų agentūra (angl. NSPA) pasirašė beveik 1,3 mln.

Statyba ir NT
2019.04.18

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau