Pažangiausios Europos didmiesčių NT vystymo tendencijos ateina ir į Vilnių

Publikuota: 2019-04-23

Sostinės senamiestis – didelis traukos centras ir verslui, ir gyventojams, nenorintiems nutolti nuo miesto. Specialistai atskleidžia, kad centrinėje sostinės dalyje vykdomas konversijos projektas pasiūlys ne tik visus šiuolaikiško miesto atributus, bet ir kurs naują Vilniaus veidą.

Nekilnojamojo turto projektų vystytojai kuris laikas stebi miesto centro link krypstančią būsto tendenciją: laiką ir pinigus taupantys, kultūriniame miesto gyvenime norintys dalyvauti naujakuriai vis mieliau renkasi istoriškai gera infrastruktūra aprūpintą centrą nei tolimesnius rajonus ar priemiesčio kvartalus. Panaši situacija ir su biuro patalpomis: visaverčių pilnai urbanizuotų miesto dalių siūlomi privalumai nusveria svarstykles biurų Senamiestyje naudai, tad aukštus standartus atitinkančių darbo erdvių paklausa šioje Vilniaus dalyje tik auga ir jau gerokai viršija pasiūlą.

 „Visi Vilniaus senamiesčio klausimai atsidaro ir užsidaro tame pačiame taške – vietos trūkume. Turime pripažinti, kad svarbiausia sostinės dalis šia prasme turi daugybę apribojimų ir į juos privalu ypatingai jautriai atsižvelgti. Todėl svarbu atsigręžti į dar neišnaudotas galimybes“, – įsitikinęs vienos didžiausių Lietuvoje erdves gyvenimui, verslui ir poilsiui kuriančios bendrovės „Darnu Group“ turto valdymo skyriaus direktorius Linas Savickas.

Europos šalių patirtis rodo, kad geriausia išeitis – teritorijų konversija

Kaip išspręsti Senamiesčio, iš vienos pusės spaudžiamo ribotos erdvės, iš kitos – didėjančio skaičiaus žmonių, norinčių toje erdvėje kokybiškai dirbti, gyventi bei lankytis, dilemą?

Ekspertų pastebėjimu, toli dairytis pasiteisinusių sprendimų nereikia. Beveik visos Vakarų Europos ir Skandinavijos valstybės puoselėdamos didmiesčių veidą šiandien žengia pažangiausiu keliu: miestuose naujam gyvenimui prikelia apleistas arba savo paskirtį praradusias teritorijas. Tokiu būdu išsprendžiamos net kelios problemos: sutvarkoma nebenaudojama teritorija, o mieste atsiranda daugiau modernių erdvių gyventojams ir vietos transportui.

Teritorijų konversijos projektais ypač garsėja Malmė Švedijoje. Miesto centre esančio projekto „Vastra Hamnen“ teritorijoje, kur kažkada veikė laivų statybos kompanijos ir senieji dokai, dabar įrengti gyvenamųjų pastatų ir biurų kompleksai. Jie lengvai pasiekiami viešuoju transportu, o komplekso viduje puikiai išplėtota dviračių bei pėsčiųjų takų infrastruktūra, aktyviai propaguojama automobilių dalijimosi idėja.

Tokie Vakarų Europos didmiesčiuose patikrinti sprendimai jau skinasi kelią ir į Vilnių. Sostinės savivaldybės miesto plėtros departamentas yra paskaičiavęs, kad vien Vilniaus centre ir apie jį dar galima aptikti 500 ha apleistų teritorijų. Tokio dydžio neefektyviai naudojamas plotas –  per didelė prabanga bet kuriam miestui, todėl nenuostabu, kad Vilniaus savivaldybės vykdoma politika prioritetą teikia konversiniams projektams.

Į 2010-2020 metų Vilniaus miesto savivaldybės strateginį planą įtrauktas „Architektūros parkas“, kurio pavadinimas išduoda išskirtinės architektūrinės raiškos ir gamtos derinį, yra didžiausias ilgalaikis konversijos projektas Lietuvoje. Jis atskirais etapais numato istorinėje teritorijoje tarp Vilnios upės, Maironio, Subačiaus ir Pavilnio gatvių iškelti buvusias pramonės įmones ir integruoti šią dalį į vientisą miesto architektūros audinį.

nuotrauka::1 nocrop  

Sostinės Senamiestyje atstatomas istorinis daugiafunkcinis rajonas „Paupys“ – pirmasis žingsnis, įgyvendinant didžiausią Lietuvoje „Vilniaus architektūros parko“ konversijos projektą, kurio metu ketinama gyvenimui, darbui bei laisvalaikiui patraukliomis erdvėmis paversti 78 hektarus nenaudojamų, netoli miesto centro esančių pramoninių teritorijų.

„Atkuriant istorines, senamiestyje esančias teritorijas, itin svarbu išsaugoti kontekstualumą, dermę ne tik su gamta, bet ir su kultūrine, istorine, architektūrine aplinka. Paupio projektas – puikus pavyzdys, kai visa tai yra įgyvendinama nepriekaištingai. Jis, tikiu, užduos toną ir ateities projektams. Tai, kad šią teritoriją projektavo net šeši geriausi šalies architektai – laikau didele sėkme. Turėsime senamiesčio paveiksle puikiai derančią architektūrą, tuo pat metu kuriančią ir naujojo Vilniaus veidą“, – teigia vyriausiasis Vilniaus miesto architektas Mindaugas Pakalnis.

Pradžia — Senamiestyje

Turtingą praeitį turintis paupys nuo seno buvo žinomas kaip miestiečių poilsio vieta ir amatininkų centras, kuris praėjusiame šimtmetyje pamažėle paniro į stagnaciją. Netrukus 5 hektarų teritorija prie Vilnelės atgims su nauja jėga: taps gyvybingu, moderniu visaverčiu miesto rajonu, gamtos supamu traukos centru miestiečiams.

Daugiafunkciniame „Paupio“ rajone šalia gyvenamųjų namų įsikurs ir modernus verslo kompleksas su aukščiausios klasės biurais, nestandartinėmis patalpomis kūrybinių industrijų verslams, taip pat įvairios parduotuvės, restoranai, gurmanų namais, meno galerija su konferencijų centru, sporto klubas, vaikų darželis. Tam, kad erdvės būtų skirtos žmonėms, o ne automobiliams, po visu rajonu bus įrengtos požeminės aikštelės.

„Paupys“ išlaikys Senamiesčio dvasią ir lokaciją, kartu pasiūlydamas visus šiuolaikiško miesto atributus: modernius techninius sprendimus statybų procese, visavertiškumą bei dėmesį sveikai gyvensenai. Įrengiama pasivaikščiojimams, pasivažinėjimams dviračiais ir paspirtukais bei elektromobilių savininkams geriau pritaikyta infrastruktūra, verslo kvartale atsiras per 100 modernių dviračių saugyklų, dušai ir patogios drabužinės persirengti“, – apibendrina L. Savickas. Pasak specialisto, projekto vystytojai siekia paskatinti ekologiško transporto naudotojus, o kartu ir užbėgti už akių automobilių pertekliaus klausimui ateityje. „Tai kelias, kuriuo eina visi modernūs miestai Europoje“, – pabrėžia jis.

nuotrauka::2 nocrop  

Pasak Lietuvos žaliųjų pastatų tarybos prezidento Remigijaus Simanavičiaus, senamiesčio rajono konversija tik pradeda Vilniaus kaip tvaraus miesto vystymosi, pamatus. „Paupys“ – pirmasis žingsnis įgyvendinant didžiausią Lietuvoje „Vilniaus architektūros parko“ konversijos projektą, kurio metu ketinama gyvenimui, darbui bei laisvalaikiui patraukliomis erdvėmis paversti nenaudojamų, netoli miesto centro esančių pramoninių teritorijų.

„Vilniaus centre buvusių gamyklų kvartalai su aplink gerai išvystyta transporto ir kita viešąja infrastruktūra yra puikios platformos, kurių vystytojai iškart nušauna du zuikius – sutvarko dešimtmečiais apleistas teritorijas centrinėje miesto dalyje ir pasiūlo rinkai gerokai aukštesnės vertės ir kokybės pastatus, nei aplink esantys“,  – pažangius žingsnius sveikina R. Simanavičius.

Sekite NT rinkos naujienas ir tendencijas „Facebook“ puslapyje „VŽ Nekilnojamasis turtas“

Gauk nemokamą STATYBOS IR NT savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Teismas: Rusnės estakados rangovo konkursas vyko tinkamai

Lietuvos automobilių kelių direkcija (LAKD) Rusnės estakados statybos rangovo konkursą rengė tinkamai, todėl...

R. Karbauskis siūlo NT apmokestinimo lengvatą daugiavaikėms šeimoms 3

Seimui antradienį atmetus Vyriausybės siūlymą nuo 2020 metų išplėsti gyventojų nekilnojamojo turto (NT)...

Seimas: biudžetinių įstaigų NT nebus apmokestinamas

Valstybės ir savivaldybių valdomas nekilnojamasis  turtas (NT) kol kas nebus apmokestinamas. 

Vilniaus centrinio pašto pradinė kaina – 10 mln. Eur 1

Valstybės valdomas Lietuvos paštas sostinės centrinio pašto pastatą gruodį aukcione pardavinės už 10,002 mln.

„Softbank“ gelbėja „WeWork“ – įlies milijardus dolerių, valdys 80% akcijų

Japonijos investicijų bendrovė „Softbank“ į finansinėje duobėje atsidūrusią JAV bendradarbystės erdvių įmonę...

Rinkos
10:00
Renovacija Lietuvoje – pavyzdys kaimynams Verslo tribūna

Baltarusijos Gardino ir Mogiliovo apskrityse žengiami pirmieji žingsniai link daugiabučių renovacijos. Spalio...

Po 80% apyvartą auginanti „Tilsta“: iškilti leido sąžiningumas Premium

Tiltų statybos UAB „Tilsta“ sako jau nebesanti vien tiltų ir viadukų statytoja, o pastaraisiais metais...

Geležinkelio ruožą už 51 mln. Eur ties „Eurovia“ ir GTC  

Antrąjį 10,7 km ilgio geležinkelio kelią ruože Livintai – Gaižiūnai, netoli Jonavos, ties AB „Eurovia...

Statyba ir NT
2019.10.22
NT mokesčio išplėtimo pataisos grąžintos Vyriausybei   1

Seimas antradienį keliais balsais nepriėmė svarstyti siūlymo nuo 2020 metų išplėsti gyventojų nekilnojamojo...

Statyba ir NT
2019.10.22
„Colliers“: Lietuvos komercinis NT pritraukė tiek investicijų, kiek Latvijos ir Estijos kartu sudėjus

Per pirmuosius tris šių metų ketvirčius Lietuvos komercinio nekilnojamojo turto (NT) rinkoje buvo sudaryta...

Statyba ir NT
2019.10.22
Viešbutis „Panorama“ Vilniuje planuoja plėstis 1

Netoli Vilniaus autobusų ir geležinkelio stočių įsikūręs viešbutis „Panorama“ planuoja plėstis 28-iais...

Statyba ir NT
2019.10.22
Seimas Vyriausybei sugrąžino tobulinti NT mokestį, I.Šimonytė įžvelgė landų 3

Seimas antradienį atmetė ir Vyriausybei grąžino tobulinti mokestines pataisas, kuriomis siūloma nuo 200.000...

Finansai
2019.10.22
Kaip planuojamas naujasis prekybos apmokestinimas paveiks būsto įperkamumą

Lietuvos Respublikos Seimas su kitų metų biudžetu gali patvirtinti ir LR Stambios prekybos mokesčio įstatymo...

Statyba ir NT
2019.10.22
Trilijoną valdančios „Citco“ atstovas: pinigai šiuo metu juda į NT ir nebiržines bendroves Premium

1 trln. USD klientų turto administruojančios „Citco“ vienas vadovų duotame interviu teigia, kad Vilniuje...

Finansai
2019.10.22
Turto bankas parduoda tris pastatus Vilniuje už 8 mln. Eur

VĮ Turto bankas viešų aukcionų metu ketina parduoti tris objektus sostinės Sodų, Vilniaus ir Blindžių gatvėse.

Statyba ir NT
2019.10.22
Skelbiamos VDU nuosavybės teise valdomų pastatų aukcionų datos Verslo tribūna

Lapkričio pabaigoje Vytauto Didžiojo universitete (VDU) vyks

Statyba ir NT
2019.10.22
SBA apie modulinių namų gamyklą: su IKEA tiesiogiai nesusijus Premium

SBA grupei pranešus apie investicijas į modulinių namų gamybą, sektoriaus dalyviai svarsto, kad tai gali būti...

Pramonė
2019.10.22
Kokiais atvejais nustatomas servitutas ir kaip už jį atlyginama? Verslo tribūna

Lietuvos Aukščiausiojo Teismo trijų teisėjų kolegija, rugsėjo mėn. sprendusi dėl materialiosios teisės normų,...

Statyba ir NT
2019.10.21
Precedentas NT rinkoje: Berlyno savivaldybė 5 metams įšaldo būsto nuomos kainas

Berlyno miesto tarybos valdančiosios partijos susitarė penkeriems metams įšaldyti būsto nuomos kainas...

Finansai
2019.10.21
Palangoje planuoja pastatyti 4 „ofisus“ 2

Palangos mieste planuojamas administracinės paskirties pastatas, kuriame, statytojų teigimu, turėtų būti 4...

Statyba ir NT
2019.10.21

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau