Pažangiausios Europos didmiesčių NT vystymo tendencijos ateina ir į Vilnių

Publikuota: 2019-04-23

Sostinės senamiestis – didelis traukos centras ir verslui, ir gyventojams, nenorintiems nutolti nuo miesto. Specialistai atskleidžia, kad centrinėje sostinės dalyje vykdomas konversijos projektas pasiūlys ne tik visus šiuolaikiško miesto atributus, bet ir kurs naują Vilniaus veidą.

Nekilnojamojo turto projektų vystytojai kuris laikas stebi miesto centro link krypstančią būsto tendenciją: laiką ir pinigus taupantys, kultūriniame miesto gyvenime norintys dalyvauti naujakuriai vis mieliau renkasi istoriškai gera infrastruktūra aprūpintą centrą nei tolimesnius rajonus ar priemiesčio kvartalus. Panaši situacija ir su biuro patalpomis: visaverčių pilnai urbanizuotų miesto dalių siūlomi privalumai nusveria svarstykles biurų Senamiestyje naudai, tad aukštus standartus atitinkančių darbo erdvių paklausa šioje Vilniaus dalyje tik auga ir jau gerokai viršija pasiūlą.

 „Visi Vilniaus senamiesčio klausimai atsidaro ir užsidaro tame pačiame taške – vietos trūkume. Turime pripažinti, kad svarbiausia sostinės dalis šia prasme turi daugybę apribojimų ir į juos privalu ypatingai jautriai atsižvelgti. Todėl svarbu atsigręžti į dar neišnaudotas galimybes“, – įsitikinęs vienos didžiausių Lietuvoje erdves gyvenimui, verslui ir poilsiui kuriančios bendrovės „Darnu Group“ turto valdymo skyriaus direktorius Linas Savickas.

Europos šalių patirtis rodo, kad geriausia išeitis – teritorijų konversija

Kaip išspręsti Senamiesčio, iš vienos pusės spaudžiamo ribotos erdvės, iš kitos – didėjančio skaičiaus žmonių, norinčių toje erdvėje kokybiškai dirbti, gyventi bei lankytis, dilemą?

Ekspertų pastebėjimu, toli dairytis pasiteisinusių sprendimų nereikia. Beveik visos Vakarų Europos ir Skandinavijos valstybės puoselėdamos didmiesčių veidą šiandien žengia pažangiausiu keliu: miestuose naujam gyvenimui prikelia apleistas arba savo paskirtį praradusias teritorijas. Tokiu būdu išsprendžiamos net kelios problemos: sutvarkoma nebenaudojama teritorija, o mieste atsiranda daugiau modernių erdvių gyventojams ir vietos transportui.

Teritorijų konversijos projektais ypač garsėja Malmė Švedijoje. Miesto centre esančio projekto „Vastra Hamnen“ teritorijoje, kur kažkada veikė laivų statybos kompanijos ir senieji dokai, dabar įrengti gyvenamųjų pastatų ir biurų kompleksai. Jie lengvai pasiekiami viešuoju transportu, o komplekso viduje puikiai išplėtota dviračių bei pėsčiųjų takų infrastruktūra, aktyviai propaguojama automobilių dalijimosi idėja.

Tokie Vakarų Europos didmiesčiuose patikrinti sprendimai jau skinasi kelią ir į Vilnių. Sostinės savivaldybės miesto plėtros departamentas yra paskaičiavęs, kad vien Vilniaus centre ir apie jį dar galima aptikti 500 ha apleistų teritorijų. Tokio dydžio neefektyviai naudojamas plotas –  per didelė prabanga bet kuriam miestui, todėl nenuostabu, kad Vilniaus savivaldybės vykdoma politika prioritetą teikia konversiniams projektams.

Į 2010-2020 metų Vilniaus miesto savivaldybės strateginį planą įtrauktas „Architektūros parkas“, kurio pavadinimas išduoda išskirtinės architektūrinės raiškos ir gamtos derinį, yra didžiausias ilgalaikis konversijos projektas Lietuvoje. Jis atskirais etapais numato istorinėje teritorijoje tarp Vilnios upės, Maironio, Subačiaus ir Pavilnio gatvių iškelti buvusias pramonės įmones ir integruoti šią dalį į vientisą miesto architektūros audinį.

nuotrauka::1 nocrop  

Sostinės Senamiestyje atstatomas istorinis daugiafunkcinis rajonas „Paupys“ – pirmasis žingsnis, įgyvendinant didžiausią Lietuvoje „Vilniaus architektūros parko“ konversijos projektą, kurio metu ketinama gyvenimui, darbui bei laisvalaikiui patraukliomis erdvėmis paversti 78 hektarus nenaudojamų, netoli miesto centro esančių pramoninių teritorijų.

„Atkuriant istorines, senamiestyje esančias teritorijas, itin svarbu išsaugoti kontekstualumą, dermę ne tik su gamta, bet ir su kultūrine, istorine, architektūrine aplinka. Paupio projektas – puikus pavyzdys, kai visa tai yra įgyvendinama nepriekaištingai. Jis, tikiu, užduos toną ir ateities projektams. Tai, kad šią teritoriją projektavo net šeši geriausi šalies architektai – laikau didele sėkme. Turėsime senamiesčio paveiksle puikiai derančią architektūrą, tuo pat metu kuriančią ir naujojo Vilniaus veidą“, – teigia vyriausiasis Vilniaus miesto architektas Mindaugas Pakalnis.

Pradžia — Senamiestyje

Turtingą praeitį turintis paupys nuo seno buvo žinomas kaip miestiečių poilsio vieta ir amatininkų centras, kuris praėjusiame šimtmetyje pamažėle paniro į stagnaciją. Netrukus 5 hektarų teritorija prie Vilnelės atgims su nauja jėga: taps gyvybingu, moderniu visaverčiu miesto rajonu, gamtos supamu traukos centru miestiečiams.

Daugiafunkciniame „Paupio“ rajone šalia gyvenamųjų namų įsikurs ir modernus verslo kompleksas su aukščiausios klasės biurais, nestandartinėmis patalpomis kūrybinių industrijų verslams, taip pat įvairios parduotuvės, restoranai, gurmanų namais, meno galerija su konferencijų centru, sporto klubas, vaikų darželis. Tam, kad erdvės būtų skirtos žmonėms, o ne automobiliams, po visu rajonu bus įrengtos požeminės aikštelės.

„Paupys“ išlaikys Senamiesčio dvasią ir lokaciją, kartu pasiūlydamas visus šiuolaikiško miesto atributus: modernius techninius sprendimus statybų procese, visavertiškumą bei dėmesį sveikai gyvensenai. Įrengiama pasivaikščiojimams, pasivažinėjimams dviračiais ir paspirtukais bei elektromobilių savininkams geriau pritaikyta infrastruktūra, verslo kvartale atsiras per 100 modernių dviračių saugyklų, dušai ir patogios drabužinės persirengti“, – apibendrina L. Savickas. Pasak specialisto, projekto vystytojai siekia paskatinti ekologiško transporto naudotojus, o kartu ir užbėgti už akių automobilių pertekliaus klausimui ateityje. „Tai kelias, kuriuo eina visi modernūs miestai Europoje“, – pabrėžia jis.

nuotrauka::2 nocrop  

Pasak Lietuvos žaliųjų pastatų tarybos prezidento Remigijaus Simanavičiaus, senamiesčio rajono konversija tik pradeda Vilniaus kaip tvaraus miesto vystymosi, pamatus. „Paupys“ – pirmasis žingsnis įgyvendinant didžiausią Lietuvoje „Vilniaus architektūros parko“ konversijos projektą, kurio metu ketinama gyvenimui, darbui bei laisvalaikiui patraukliomis erdvėmis paversti nenaudojamų, netoli miesto centro esančių pramoninių teritorijų.

„Vilniaus centre buvusių gamyklų kvartalai su aplink gerai išvystyta transporto ir kita viešąja infrastruktūra yra puikios platformos, kurių vystytojai iškart nušauna du zuikius – sutvarko dešimtmečiais apleistas teritorijas centrinėje miesto dalyje ir pasiūlo rinkai gerokai aukštesnės vertės ir kokybės pastatus, nei aplink esantys“,  – pažangius žingsnius sveikina R. Simanavičius.

Sekite NT rinkos naujienas ir tendencijas „Facebook“ puslapyje „VŽ Nekilnojamasis turtas“

Gauk nemokamą STATYBOS IR NT savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

„Omberg“ per pusmetį susitarė dėl 196 būstų pardavimo

Nekilnojamojo turto (NT) bendrovė „Omberg“ šių metų pirmąjį pusmetį skaičiuoja susitarusi dėl 196 butų ir...

Statybos inspekcija: leidimas D. Libeskindo pastatui Vilniuje išduotas teisėtai 4

Statybos leidimas architekto Danielio Libeskindo suprojektuoto komercinio komplekso „k18B“ plėtrai sostinės...

Ekspertai mato grėsmę, kad valstybės turtą gali parduoti per pigiai 2

Rinkos dalyviai kritikuoja pasirinkimą turto vertinimo konkursų laimėtoją rinktis pagal mažiausios kainos...

Už VU sporto bazę Trakų rajone aukcione pasiūlyta 355.000 Eur

Vilniaus universiteto (VU) aukcione už sporto ir sveikatingumo bazę Trakų rajone pasiūlyta 355.000 Eur.

Verslas irgi galės teikti paramą pirmajam būstui 1

Paramą jaunoms šeimoms pirmajam būstui regionuose nuo liepos gali teikti ne tik valstybė, bet ir savivaldybės...

„A. Žilinskio ir ko“ vadovas: skatinant konkurenciją statybose, pamirštama kita pusė Premium 14

Jei itin daug statybos darbų užsakanti valstybė savo dėmesį sutelkia tik į konkurencijos skatinimą, tai...

Statyba ir NT
2019.06.30
Atgimsta diskusijos dėl Seimo fontano 7

Seimui ir Vilniaus savivaldybei dešimtmetį nesutariant, kaip elgtis su buvusiu fontanu prie parlamento, tarp...

Statyba ir NT
2019.06.30
Interviu su I. Dargyte: nacionaliniai investavimo į NT fondus ypatumai Premium 20

Vien Vilniuje yra apie 300 į NT fondus galinčių investuoti asmenų, tam galinčių skirti šimtus tūkstančių ar...

Rinkos
2019.06.29
Su „Omberg“ susijusi įmonė Vilniaus Bajorų kelyje planuoja 122 butus 18

UAB „MM investicinė grupė“ sostinės Verkių seniūnijoje, Bajorų kel. 29, planuoja išplėtoti kelis daugiabučius...

Statyba ir NT
2019.06.29
Statybos inspekcijoje – permainos 9

Nuo liepos 1-osios keičiasi Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (VTPSI) valdymas...

Statyba ir NT
2019.06.28
Klaipėdoje pradedamas įrengti naujas parkas 2

Klaipėdoje pradedamas įrengti naujas parkas, penktadienį pranešė miesto savivaldybė.

Statyba ir NT
2019.06.28
Vilniuje duris atveria privačiomis lėšomis statytas komisariatas ir areštinė  12

Nuo pirmadienio Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato darbuotojai iš seno pastato sostinėje,...

Statyba ir NT
2019.06.28
Vilniuje tęsiama Geležinio Vilko gatvės rekonstrukcija 4

Vilniaus savivaldybė planuoja iki rudens atnaujinti Geležinio Vilko gatvę nuo Geležinio Vilko tilto iki...

Investuotojai į NT imasi bendradarbystės erdvių kūrimo Vilniuje 2

Investicijų į nekilnojamąjį turtą (NT) bendrovė „INVL Baltic Real Estate“ pasirašė franšizės sutartį dėl...

Statyba ir NT
2019.06.28
„Lelija“ imasi butų ir biurų projekto Vilniaus Naujamiestyje 20

Siuvimo UAB „Lelija“ Vilniaus Naujamiestyje suplanavo išplėtoti 121 butą ir 2.811 kv. m biurų pastatą.

Statyba ir NT
2019.06.28
Sudarytas kol kas didžiausias 2019 m. biurų nuomos sandoris 4

„Danske Bank“ susitarė dėl dar 13.000 kv. m ploto biurų nuomos Vilniuje – nekilnojamojo turto (NT) plėtros...

Statyba ir NT
2019.06.28
Atsistatydina aplinkos viceministrė R. Brandišauskienė 7

Aplinkos viceministrė Rėda Brandišauskienė nusprendė atsistatydinti iš pareigų.

Vadyba
2019.06.28
Teismas turės iš naujo spręsti dėl D. Nedzinsko įmonės ir „Trakų autobusų“ mainų 4

Vilniaus apygardos teismas turės iš naujo spręsti, ar verslininko Dariaus Nedzinsko bendrovės „Trastas“ bei...

Statyba ir NT
2019.06.27
Statybos sąnaudos gegužę padidėjo 4,2% 1

2019 m. gegužę, palyginti su 2018 m. geguže, statybos sąnaudos padidėjo 4,2%. Daugiausia tai lėmė darbo...

Statyba ir NT
2019.06.27
„Inhus“ Vilniuje pasistatė biurą 3

Vienos stambiausių gelžbetonio gamintojų Baltijos šalyse „Concretus grupės“ įmonės įsikūrė naujame biure...

Statyba ir NT
2019.06.27

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau