Ant vertintojų stalo – 15 geriausių NT projektų Baltijos šalyse

Publikuota: 2019-04-11

Sėkmingiausi 2018-aisiais baigti Lietuvos, Latvijos ir Estijos nekilnojamojo turto (NT) projektai varžosi dėl geriausiųjų titulo „Verslo žinių“ rengiamame konkurse.

Jau penktą kartą šiemet vyksiančiuose Baltijos NT apdovanojimuose bus įvertinti trijose šalyse pastatyti biurai, viešbučiai ir būstai.

Konkurso nugalėtojai bus apdovanoti kasmetiniame „Verslo žinių“ kartu su NT paslaugų bendrove „Newsec“ organizuojamame Baltijos šalių nekilnojamojo turto investicijų forume. Šio forumo partnerės – advokatų kontora „Ellex Valiunas“, bendrovės „Akropolis“, „Colliers International“, „Ober-Haus“ ir „Baltic Horizon“.

„Newsec“ ir „Ober-Haus“ iš pernai Baltijos šalyse baigtų 32 komercinių ir 79 gyvenamųjų projektų atrinko 15 konkurso finalininkų. Kitame etape atrinktus projektus išsamiai vertins konkurso komisija, kurią sudaro NT rinkos atstovai, ekspertai. Pagrindiniai kriterijai – naujoviškumas ir dizainas, vieta ir pasiekiamumas, kokybė ir statybos punktualumas, tačiau kiekvienoje kategorijoje, atsižvelgiant į jos specifiką, vertinimo kriterijai skiriasi.

[infogram id="66d2cfdb-79e4-4d73-a66b-29449373843f" prefix="FEA" format="interactive" title="„Baltijos NT apdovanojimų“ konkurso finalininkai 2019"]

Biurų rinka aktyviausia Vilniuje

Vilniaus biurų rinka ir toliau išlieka aktyviausia Baltijos regione, tačiau taip pat galima pasidžiaugti pokyčiais Kaune, sako Mindaugas Kulbokas, „Newsec“ tyrimų ir analizės grupės vadovas. Didžiausią paklausą pastaraisiais metais Vilniuje sudarė didelės užsienio kapitalo įmonės, kurios plečia savo veiklą, ir valstybinės institucijos, kurios siekia efektyviau ir taupiau naudoti NT. 

„Talino biurų rinka išlieka aktyvi ir pasižymi dideliu patalpų įsisavinimu bei nauja plėtra. Planuojama, kad 2019 m. pasiūloje dominuos projektai centriniame verslo rajone bei Ülemiste verslo miestelyje, o paklausa daugiausia kils iš IT ir finansų sektorių bei startuolių, pavyzdžiui, „Bolt“ ir „Pipedrive“. Taip pat yra skaičiuojama, kad biurų pasiūla kasmet turėtų augti 10–15% ir išlikti nuomininkų rinka“, – situaciją Estijos sostinėje apibūdina analitikas.

nuotrauka::1left

Jo žodžiais, ši rinka patraukliausia išlieka ir investuotojams – investicijos į biurų segmentą sudaro 80% visos šalies sandorių apimties. Be to, pastaraisiais metais jaučiamas padidėjęs Šveicarijos ir Skandinavijos investuotojų aktyvumas. 

O Rygos naujų biurų pasiūla įgauna pagreitį – planuojama, kad 2019–2020 m. rinkai bus pasiūlyta apie 90.000 kv. m – beveik tiek pat, kiek buvo pasiūlyta per pastaruosius 5 metus. Plačiau apie Rygos biurų rinką skaitykite čia.

„Nauji projektai aktyviai vystomi įvairiose miesto vietose, pastebimos tam tikros modernių biurų pastatų klasterių užuominos. Šiuo metu svarstoma, kuri miesto dalis taps pagrindiniu verslo rajonu – pagrindiniai kandidatai yra „Skanske“ teritorija ir vakarinis Daugavos upės krantas. Būtent šiose vietose planuojama plėtoti kelis skirtingus verslo miestelius“, – vardija p. Kulbokas.

Kyla būstų kokybė

nuotrauka::2right

Būsto kategorijos finalininkų eilėje atsidūrė po 2 projektus iš Lietuvos ir Estijos bei 1 iš Latvijos. Vertinant bendrai, ne tik trumpąjį sąrašą, matyti, kad pastaraisiais metais projektai smulkėja, sako Audrius Šapoka, „Ober-Haus“ būsto departamento vadovas.

„Visose Baltijos šalyse jau kelerius metus iš eilės vis didėja kokybiniai projektų parametrai: architektūra, įvairūs eksterjero, inžineriniai, išmanieji sprendimai. Nebūtų galima sakyti, kad pirkėjų edukacijos procesas baigtas, tačiau jie jau yra pajutę pasiūlos kokybės šuolį. O ir patys plėtotojai ryžtasi įgyvendinti papildomai kainuojančius sprendimus, nes mato, kad pirkėjai juos vertina teigiamai, yra pasirengę mokėti“, – situaciją rinkoje apibendrina pašnekovas.

„Ober-Haus“ duomenimis, pernai sparčiausias butų pasiūlos šuolis tarp Baltijos šalių sostinių užfiksuotas Rygoje. Per metus Latvijos sostinėje pastatyta šiek tiek daugiau nei 2.400 butų – 65% daugiau nei 2017 m. Kita vertus, apimtis dar nesiekia fiksuotos Vilniuje ir Taline, kur pernai atitinkamai buvo pastatyta 4.300 (5% daugiau nei užpernai) ir 3.100 (7% daugiau) butų.

Bendrovė skaičiuoja, kad Talinas sparčiai vejasi Lietuvos sostinę. 2014–2016 m. Vilniuje 1.000-iui gyventojų kasmet vidutiniškai teko po 6,1 pastatyto buto, o 2017–2019 m. laikotarpiu šis rodiklis ūgtels iki 7,9 buto. Taline 2014–2016 m. 1.000-iui gyventojų kasmet vidutiniškai buvo pastatyta po 3,9 buto, kai 2017–2019 m. prognozuojamas šuolis iki 7,1. Numatoma, kad Rygoje šis rodiklis 2017–2019 m laikotarpiui sieks 3,1.

Keičiantys miestus

Kalbėdamas apie naujus Baltijos šalių viešbučius, p. Kulbokas sako, kad visi į trumpąjį sąrašą patekę pasižymi išskirtine vieta mieste, plačiu teikiamų paslaugų pasirinkimu ir ypač aukštais „booking.com“ įvertinimais.

nuotrauka::3left

„Viešbučiai buvo vertinami pagal vietą, išmanias inžinerines sistemas, vidinį suplanavimą ir projekto atitikimą tvarumo reikalavimams. Visi sąraše esantys projektai yra išskirtiniai pastatai, kurie keičia miesto veidą“, – apibendrina „Newsec“ ekspertas.

„Newsec“ duomenimis, pernai Vilniuje buvo atidaryti 6 viešbučiai – rinka pasipildė daugiau nei 800 kambarių. O Rygos rinka pasipildė dviem aukštos klasės viešbučiais su 390 kambarių. Estijos sostinėje buvo atidaryti du aukštos klasės viešbučiai, jie pasiūlė apie 170 kambarių.

„Visuose trijuose miestuose viešbučių rinka sparčiai vystosi, tačiau Vakarų Europos ir Amerikos miestų vidurkio Baltijos šalys artimiausioje ateityje dar nepasieks. Apibendrintai galima teigti, kad Vilniaus miesto viešbučių rinka „spurtavo“ pernai ir estafetę perdavė Talinui, kur šiemet turėtų būti išplėtota apie 600 kambarių. O per ateinančius trejus metus turėtų pasižymėti Ryga, kur pasiūla gali išaugti apie 1.500 kambarių“, – svarsto p. Kulbokas

Nėra prekybos centrų

Šiemet konkurse trūksta prekybos centrų (PC) kategorijos. Pasak „Newsec“ ekspertų, taip nutiko dėl to, kad 2018 m. Baltijos šalyse buvo vos vienas toks projektas – T1 Estijos sostinėje. PC galima vadinti tik tokį objektą, kurio plotas didesnis nei 5.000 kv. m, jis turi ne mažiau nei 10 nuomininkų, o didžiausias nuomininkas užima ne daugiau nei 70% viso ploto. 

Kita vertus, šiemet turėtume sulaukti nemažai PC rekonstrukcijų ir plėtros projektų: Estijoje – „Kristiiine“ ir „Ulemiste“, Latvijoje – „Akropole“ ir „Via Jurmala Designer Outlet“ atidarymo bei „Alfa“ ir „Origo“ plėtros, o Lietuvoje – Vilniaus ir Kauno „Akropolių“ atsinaujinimo.

Be to, kitais metais, tikėtina, apdovanojimuose gali būti išskirtas gamybos, logistikos NT.

nuotrauka::4right

„2018 m. logistikos sektorius labiausiai pasižymėjo statyba nuosavoms reikmėms. Tačiau 2019–2020 m. turėtume sulaukti nemažai nuomai skirtų, profesionalių vystytojų įgyvendintų projektų. Gamybos sektorius taip pat aktyvus, tad tikrai galime tikėtis, kad šie sektoriai bus įtraukti į apdovanojimus“, – vardija p. Kulbokas.

Apie konkursą

Baltijos NT apdovanojimai yra Baltijos regiono NT projektų arba didelių projektų etapų, užbaigtų 2018 m., konkursas. „Verslo žinios“ šį konkursą rengia jau penktą kartą.

Pirmajame etape bendrovių „Newsec“ ir „Ober-Haus“ specialistai išrenka trumpąjį projektų finalininkų sąrašą. „Newsec“ atsakinga už komercinio turto kategorijas, „Ober-Haus“ – gyvenamojo. Tuomet projektų finalininkų plėtotojai kviečiami užpildyti paraiškas (klausimynus) ir pateikti išsamesnius duomenis apie pastatytus objektus. Užpildytos paraiškos atiduodamos į komisijos rankas – ji renka nugalėtojus kiekvienoje kategorijoje.

Geriausių NT projektų plėtotojai bus apdovanoti gegužės 16 d., Baltijos šalių nekilnojamojo turto ir investicijų forume, o antrąją forumo dieną (gegužės 17-ąją) nugalėtojai bus pakviesti pristatyti savo projektus renginyje.

[infogram id="f22cf18f-caaa-4c5c-8fef-f679f66e659f" prefix="KnT" format="interactive" title="Copy: Statyba ir NT: Baltijos NT apdovanojimai 2018"]

Konkurso komisija

Projektus vertins visoms trims Baltijos šalims atstovaujantys NT rinkos atstovai, ekspertai:

  • Ardi Roosimaa, bendrovės „Uus Maa Property Advisors“ pirmininkas ir savininkas, Estijos NT įmonių asociacijos valdybos narys (Estija);
  • Gvido Princisas, Rygos miesto architektas (Latvija);
  • Kristi Kool, Estijos verslo leidinio „Aripaev“ NT portalo „kinnisvarauudised.ee“ projektų vadovė (Estija);
  • Linas Naujokaitis, Vilniaus Gedimino technikos universiteto docentas, Lietuvos architektų sąjungos (LAS) Vilniaus skyriaus valdybos narys, UAB „Formatas A1“ direktorius;
  • Liucija Zubrutė, „Verslo žinių“ Statybos ir NT rubrikos redaktorė „Verslo žinios“ (Lietuva);
  • Mindaugas Statulevičius, Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos (LNTPA) direktorius (Lietuva);
  • Thomas Tranbergas, NT plėtros ir valdymo bendrovės „Bonnier Fastigheter“ viceprezidentas (Švedija).

Vertinimo kriterijai

Kiekvienam NT segmentui būdingi savi vertinimo kriterijai, tačiau visi projektai renkami atsižvelgiant į architektūrą, įgyvendintas naujas idėjas, ar pastatai patogūs naudotojams ir draugiški aplinkai, ar patogi plėtotojų pasirinkta vieta mieste. Taip pat vertinama kokybė ir kaip NT plėtotojai laikėsi statybos terminų.

[infogram id="45bfc9ab-9b20-4ba4-8102-05281fe69629" prefix="pe5" format="interactive" title="Copy: Baltijos NT projektų konkursas 2019 Projektų vertinimo kriterijai"]

Sekite NT rinkos naujienas ir tendencijas „Facebook“ puslapyje „VŽ Nekilnojamasis turtas“

Gauk nemokamą STATYBOS IR NT savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Verslo centro „Magnum“ koziris – itin erdvios aukščiausios klasės biuro patalpos viename aukšte   Verslo tribūna

Prognozuojama, kad kitąmet Kaune bus pasiūlytas didžiausias pastaraisiais metais modernaus biuro plotas – per...

Magnum
06:00
Kauno taryba įsteigė komisiją urbanistiniams klausimams, jai vadovaus V. Matijošaitis

Kauno savivaldybės taryba antradienį nusprendė įkurti iš tarybos narių ir administracijos darbuotojų sudarytą...

„Technopolis Lietuva“ reorganizuoja valdomas įmones Premium

Didžiausią biurų parką Vilniuje valdanti UAB „Technopolis Lietuva“ efektyvina veiklą ir reorganizuoja šešias...

„Colliers“: laisvalaikio ir pramogų segmente – apstu nišų 

Prekybos centrų plėtotojai žino, kad sėkminga objekto veikla vis labiau priklauso nuo to, kiek išplėtotas...

Prekyba
2019.11.19
I. Laursas kuria investavimo platfomą: siūlys tokenizuoti NT Premium 4

Verslininkas ir investuotojas Ilja Laursas kuria sutelktinio finansavimo platformą „Oz finance“, kuri, kaip...

Rinkos
2019.11.19
„Proptech“ startuolis iš „70Ventures“ pritraukė 300.000 Eur investiciją 

Lietuvoje įkurtas nekilnojamojo turto technologijų (angl. property technology, proptech) startuolis „uNTu“...

Statyba ir NT
2019.11.19
Dėl mokestinių NT verčių pančių – praradimai ir valstybei, ir gyventojams 3

Augantys miestai, ištobulėjusios statybų technologijos lemia bene kasdien besikeičiantį nekilnojamojo turto...

Statyba ir NT
2019.11.19
Lietuvos bankas siūlo, kaip didinti konkurenciją būsto paskolų rinkoje 9

Lietuvos bankas (LB) mano, kad Lietuvoje įmanoma padidinti konkurenciją būsto paskolų rinkoje ir siūlo kelias...

Statyba ir NT
2019.11.19
Konfliktas: „Veikmės statyba“ nesumoka „Arlangai“ už darbus „Avia Solutions Group“ būstinėje Premium 6

Langų ir durų gamybos UAB „Arlanga pvc“ teisme iš „Icor“ koncernui priklausančios UAB „Veikmės statyba“ bando...

Statyba ir NT
2019.11.19
„Ignitis grupė“ derėsis dėl naujos centrinės būstinės

Valstybės valdoma energetikos grupė „Ignitis grupė“ (buvusi „Lietuvos energija“) patvirtino pakvietusi...

Statyba ir NT
2019.11.18
Panevėžys ieško architektūrinių idėjų naujam baseinui

Už maždaug 15 mln. Eur ketinama rekonstruoti Panevėžio sporto ir sveikatingumo kompleksą, praplečiant jo...

Statyba ir NT
2019.11.18
Teismas panaikino paveldosaugininkų sprendimą dėl dvaro Utenos rajone 1

Vilniaus apygardos administracinis teismas (VAAT) patenkino Panevėžio apygardos prokuratūros ieškinį dėl...

Statyba ir NT
2019.11.18
Konkurencijos taryba: „Panevėžio melioracija“ ir „Biržų ranga“ turi susimokėti baudas

Už kartelinius susitarimus savivaldybių viešuosiuose pirkimuose nubaustos bendrovės „Panevėžio melioracija“...

Statyba ir NT
2019.11.18
NT platformoje „Crowdestate“ – nemoki paskola 5

Daugiau nei 1.100 Estijos sutelktinio finansavimo NT platformos „Crowdestate“, per kurią investuoja ir...

Rinkos
2019.11.18
Vilniaus valdžia ir Architektų rūmai nesusitarė dėl bendrojo plano

Lietuvos architektų rūmai nepasirašys taikos sutarties su Vilniaus valdžia dėl miesto bendrojo plano išimties...

Statyba ir NT
2019.11.18
„Žilinskio ir ko“ prisijungė antrinę įmonę

Prekybos elektrotechnikos komponentais UAB „Žilinskio ir ko“ prisijungė antrinę elektros sistemų įrengimo UAB...

Statyba ir NT
2019.11.18
„Ober-Haus“: Vilniuje sumažėjo laisvų biuro patalpų lygis 

Bendras išnuomotų modernių biuro patalpų kiekis per tris 2019 m. ketvirčius Vilniuje sudarė 58.600 kv. m –...

Statyba ir NT
2019.11.18
Pasikeitė „Omberg“ vadovas

Gyvenamojo nekilnojamojo turto (NT) plėtros UAB „Omberg“ vėl vadovauja Mindaugas Mockus, bendrovės akcininkas.

Statyba ir NT
2019.11.18
Įstatymu numatys, kaip bus kompensuojamos verslo išlaidos infrastruktūrai  Premium

Viliamasi, kad Seime svarstomas Savivaldybių infrastruktūros plėtros įstatymas suvaldys chaotišką teritorijų...

Statyba ir NT
2019.11.18
Teismas sustabdė Kauno savivaldybės sprendimą stabdyti sutikimą dėl „Britanikos“ 1

BNS

Kauno apygardos administracinis teismas sustabdė sprendimą, kuriuo Kauno savivaldybės taryba...

Statyba ir NT
2019.11.17

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau