Ant vertintojų stalo – 15 geriausių NT projektų Baltijos šalyse

Publikuota: 2019-04-11

Sėkmingiausi 2018-aisiais baigti Lietuvos, Latvijos ir Estijos nekilnojamojo turto (NT) projektai varžosi dėl geriausiųjų titulo „Verslo žinių“ rengiamame konkurse.

Jau penktą kartą šiemet vyksiančiuose Baltijos NT apdovanojimuose bus įvertinti trijose šalyse pastatyti biurai, viešbučiai ir būstai.

Konkurso nugalėtojai bus apdovanoti kasmetiniame „Verslo žinių“ kartu su NT paslaugų bendrove „Newsec“ organizuojamame Baltijos šalių nekilnojamojo turto investicijų forume. Šio forumo partnerės – advokatų kontora „Ellex Valiunas“, bendrovės „Akropolis“, „Colliers International“, „Ober-Haus“ ir „Baltic Horizon“.

„Newsec“ ir „Ober-Haus“ iš pernai Baltijos šalyse baigtų 32 komercinių ir 79 gyvenamųjų projektų atrinko 15 konkurso finalininkų. Kitame etape atrinktus projektus išsamiai vertins konkurso komisija, kurią sudaro NT rinkos atstovai, ekspertai. Pagrindiniai kriterijai – naujoviškumas ir dizainas, vieta ir pasiekiamumas, kokybė ir statybos punktualumas, tačiau kiekvienoje kategorijoje, atsižvelgiant į jos specifiką, vertinimo kriterijai skiriasi.

[infogram id="66d2cfdb-79e4-4d73-a66b-29449373843f" prefix="FEA" format="interactive" title="„Baltijos NT apdovanojimų“ konkurso finalininkai 2019"]

Biurų rinka aktyviausia Vilniuje

Vilniaus biurų rinka ir toliau išlieka aktyviausia Baltijos regione, tačiau taip pat galima pasidžiaugti pokyčiais Kaune, sako Mindaugas Kulbokas, „Newsec“ tyrimų ir analizės grupės vadovas. Didžiausią paklausą pastaraisiais metais Vilniuje sudarė didelės užsienio kapitalo įmonės, kurios plečia savo veiklą, ir valstybinės institucijos, kurios siekia efektyviau ir taupiau naudoti NT. 

„Talino biurų rinka išlieka aktyvi ir pasižymi dideliu patalpų įsisavinimu bei nauja plėtra. Planuojama, kad 2019 m. pasiūloje dominuos projektai centriniame verslo rajone bei Ülemiste verslo miestelyje, o paklausa daugiausia kils iš IT ir finansų sektorių bei startuolių, pavyzdžiui, „Bolt“ ir „Pipedrive“. Taip pat yra skaičiuojama, kad biurų pasiūla kasmet turėtų augti 10–15% ir išlikti nuomininkų rinka“, – situaciją Estijos sostinėje apibūdina analitikas.

nuotrauka::1left

Jo žodžiais, ši rinka patraukliausia išlieka ir investuotojams – investicijos į biurų segmentą sudaro 80% visos šalies sandorių apimties. Be to, pastaraisiais metais jaučiamas padidėjęs Šveicarijos ir Skandinavijos investuotojų aktyvumas. 

O Rygos naujų biurų pasiūla įgauna pagreitį – planuojama, kad 2019–2020 m. rinkai bus pasiūlyta apie 90.000 kv. m – beveik tiek pat, kiek buvo pasiūlyta per pastaruosius 5 metus. Plačiau apie Rygos biurų rinką skaitykite čia.

„Nauji projektai aktyviai vystomi įvairiose miesto vietose, pastebimos tam tikros modernių biurų pastatų klasterių užuominos. Šiuo metu svarstoma, kuri miesto dalis taps pagrindiniu verslo rajonu – pagrindiniai kandidatai yra „Skanske“ teritorija ir vakarinis Daugavos upės krantas. Būtent šiose vietose planuojama plėtoti kelis skirtingus verslo miestelius“, – vardija p. Kulbokas.

Kyla būstų kokybė

nuotrauka::2right

Būsto kategorijos finalininkų eilėje atsidūrė po 2 projektus iš Lietuvos ir Estijos bei 1 iš Latvijos. Vertinant bendrai, ne tik trumpąjį sąrašą, matyti, kad pastaraisiais metais projektai smulkėja, sako Audrius Šapoka, „Ober-Haus“ būsto departamento vadovas.

„Visose Baltijos šalyse jau kelerius metus iš eilės vis didėja kokybiniai projektų parametrai: architektūra, įvairūs eksterjero, inžineriniai, išmanieji sprendimai. Nebūtų galima sakyti, kad pirkėjų edukacijos procesas baigtas, tačiau jie jau yra pajutę pasiūlos kokybės šuolį. O ir patys plėtotojai ryžtasi įgyvendinti papildomai kainuojančius sprendimus, nes mato, kad pirkėjai juos vertina teigiamai, yra pasirengę mokėti“, – situaciją rinkoje apibendrina pašnekovas.

„Ober-Haus“ duomenimis, pernai sparčiausias butų pasiūlos šuolis tarp Baltijos šalių sostinių užfiksuotas Rygoje. Per metus Latvijos sostinėje pastatyta šiek tiek daugiau nei 2.400 butų – 65% daugiau nei 2017 m. Kita vertus, apimtis dar nesiekia fiksuotos Vilniuje ir Taline, kur pernai atitinkamai buvo pastatyta 4.300 (5% daugiau nei užpernai) ir 3.100 (7% daugiau) butų.

Bendrovė skaičiuoja, kad Talinas sparčiai vejasi Lietuvos sostinę. 2014–2016 m. Vilniuje 1.000-iui gyventojų kasmet vidutiniškai teko po 6,1 pastatyto buto, o 2017–2019 m. laikotarpiu šis rodiklis ūgtels iki 7,9 buto. Taline 2014–2016 m. 1.000-iui gyventojų kasmet vidutiniškai buvo pastatyta po 3,9 buto, kai 2017–2019 m. prognozuojamas šuolis iki 7,1. Numatoma, kad Rygoje šis rodiklis 2017–2019 m laikotarpiui sieks 3,1.

Keičiantys miestus

Kalbėdamas apie naujus Baltijos šalių viešbučius, p. Kulbokas sako, kad visi į trumpąjį sąrašą patekę pasižymi išskirtine vieta mieste, plačiu teikiamų paslaugų pasirinkimu ir ypač aukštais „booking.com“ įvertinimais.

nuotrauka::3left

„Viešbučiai buvo vertinami pagal vietą, išmanias inžinerines sistemas, vidinį suplanavimą ir projekto atitikimą tvarumo reikalavimams. Visi sąraše esantys projektai yra išskirtiniai pastatai, kurie keičia miesto veidą“, – apibendrina „Newsec“ ekspertas.

„Newsec“ duomenimis, pernai Vilniuje buvo atidaryti 6 viešbučiai – rinka pasipildė daugiau nei 800 kambarių. O Rygos rinka pasipildė dviem aukštos klasės viešbučiais su 390 kambarių. Estijos sostinėje buvo atidaryti du aukštos klasės viešbučiai, jie pasiūlė apie 170 kambarių.

„Visuose trijuose miestuose viešbučių rinka sparčiai vystosi, tačiau Vakarų Europos ir Amerikos miestų vidurkio Baltijos šalys artimiausioje ateityje dar nepasieks. Apibendrintai galima teigti, kad Vilniaus miesto viešbučių rinka „spurtavo“ pernai ir estafetę perdavė Talinui, kur šiemet turėtų būti išplėtota apie 600 kambarių. O per ateinančius trejus metus turėtų pasižymėti Ryga, kur pasiūla gali išaugti apie 1.500 kambarių“, – svarsto p. Kulbokas

Nėra prekybos centrų

Šiemet konkurse trūksta prekybos centrų (PC) kategorijos. Pasak „Newsec“ ekspertų, taip nutiko dėl to, kad 2018 m. Baltijos šalyse buvo vos vienas toks projektas – T1 Estijos sostinėje. PC galima vadinti tik tokį objektą, kurio plotas didesnis nei 5.000 kv. m, jis turi ne mažiau nei 10 nuomininkų, o didžiausias nuomininkas užima ne daugiau nei 70% viso ploto. 

Kita vertus, šiemet turėtume sulaukti nemažai PC rekonstrukcijų ir plėtros projektų: Estijoje – „Kristiiine“ ir „Ulemiste“, Latvijoje – „Akropole“ ir „Via Jurmala Designer Outlet“ atidarymo bei „Alfa“ ir „Origo“ plėtros, o Lietuvoje – Vilniaus ir Kauno „Akropolių“ atsinaujinimo.

Be to, kitais metais, tikėtina, apdovanojimuose gali būti išskirtas gamybos, logistikos NT.

nuotrauka::4right

„2018 m. logistikos sektorius labiausiai pasižymėjo statyba nuosavoms reikmėms. Tačiau 2019–2020 m. turėtume sulaukti nemažai nuomai skirtų, profesionalių vystytojų įgyvendintų projektų. Gamybos sektorius taip pat aktyvus, tad tikrai galime tikėtis, kad šie sektoriai bus įtraukti į apdovanojimus“, – vardija p. Kulbokas.

Apie konkursą

Baltijos NT apdovanojimai yra Baltijos regiono NT projektų arba didelių projektų etapų, užbaigtų 2018 m., konkursas. „Verslo žinios“ šį konkursą rengia jau penktą kartą.

Pirmajame etape bendrovių „Newsec“ ir „Ober-Haus“ specialistai išrenka trumpąjį projektų finalininkų sąrašą. „Newsec“ atsakinga už komercinio turto kategorijas, „Ober-Haus“ – gyvenamojo. Tuomet projektų finalininkų plėtotojai kviečiami užpildyti paraiškas (klausimynus) ir pateikti išsamesnius duomenis apie pastatytus objektus. Užpildytos paraiškos atiduodamos į komisijos rankas – ji renka nugalėtojus kiekvienoje kategorijoje.

Geriausių NT projektų plėtotojai bus apdovanoti gegužės 16 d., Baltijos šalių nekilnojamojo turto ir investicijų forume, o antrąją forumo dieną (gegužės 17-ąją) nugalėtojai bus pakviesti pristatyti savo projektus renginyje.

[infogram id="f22cf18f-caaa-4c5c-8fef-f679f66e659f" prefix="KnT" format="interactive" title="Copy: Statyba ir NT: Baltijos NT apdovanojimai 2018"]

Konkurso komisija

Projektus vertins visoms trims Baltijos šalims atstovaujantys NT rinkos atstovai, ekspertai:

  • Ardi Roosimaa, bendrovės „Uus Maa Property Advisors“ pirmininkas ir savininkas, Estijos NT įmonių asociacijos valdybos narys (Estija);
  • Gvido Princisas, Rygos miesto architektas (Latvija);
  • Kristi Kool, Estijos verslo leidinio „Aripaev“ NT portalo „kinnisvarauudised.ee“ projektų vadovė (Estija);
  • Linas Naujokaitis, Vilniaus Gedimino technikos universiteto docentas, Lietuvos architektų sąjungos (LAS) Vilniaus skyriaus valdybos narys, UAB „Formatas A1“ direktorius;
  • Liucija Zubrutė, „Verslo žinių“ Statybos ir NT rubrikos redaktorė „Verslo žinios“ (Lietuva);
  • Mindaugas Statulevičius, Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos (LNTPA) direktorius (Lietuva);
  • Thomas Tranbergas, NT plėtros ir valdymo bendrovės „Bonnier Fastigheter“ viceprezidentas (Švedija).

Vertinimo kriterijai

Kiekvienam NT segmentui būdingi savi vertinimo kriterijai, tačiau visi projektai renkami atsižvelgiant į architektūrą, įgyvendintas naujas idėjas, ar pastatai patogūs naudotojams ir draugiški aplinkai, ar patogi plėtotojų pasirinkta vieta mieste. Taip pat vertinama kokybė ir kaip NT plėtotojai laikėsi statybos terminų.

[infogram id="45bfc9ab-9b20-4ba4-8102-05281fe69629" prefix="pe5" format="interactive" title="Copy: Baltijos NT projektų konkursas 2019 Projektų vertinimo kriterijai"]

Sekite NT rinkos naujienas ir tendencijas „Facebook“ puslapyje „VŽ Nekilnojamasis turtas“

Gauk nemokamą STATYBOS IR NT savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Investicijos į nekilnojamąjį turtą. Ką rinktis: Lietuvą, Latviją ar Estiją? Verslo tribūna

Vertindami dabartinę Lietuvos ekonomikos būklę ekonomistai negaili pagyrimų ir tokių apibūdinimų kaip „aukso...

Palangoje iškilusias „dušines“ imasi vertinti prokurorai 4

Klaipėdos apygardos prokuratūroje pradėtas tyrimas viešojo intereso gynimo aspektu dėl Palangoje vietoje...

Statyba ir NT
2019.08.22
Viešbučių „Congress“ valdytoja ketina plėsti iš „NT valdų“ perkamą biurų kompleksą Vilniuje 1

„Lietuvos energijai“ priklausanti bendrovė „NT valdos“ aukcione pardavė 4 nekilnojamojo turto (NT) objektus...

Statyba ir NT
2019.08.22
Panevėžys skelbs rangos konkursą S. Eidrigevičiaus menų centrui

Užsitikrinusi Kultūros ministerijos paramą Stasio Eidrigevičiaus menų centro (SEMC) kūrimo pirmajam etapui,...

Statyba ir NT
2019.08.22
Dalį projektavimo užsakymų Vilniuje iš savivaldybės įmonės paleidžia į rinką 1

Daugėjant infrastruktūros projektų, Vilniaus miesto savivaldybė skelbia konkursą inžinerinio projektavimo...

Statyba ir NT
2019.08.22
„Spartos“ fabrikas virs technologijų miesteliu: jau pasirašyta didžiausia nuomos sutartis šiemet Premium 27

1963 m. statytą buvusį „Spartos“ fabriką Vilniuje ketinama paversti technologijų miesteliu, kuriame įsikurtų...

Statyba ir NT
2019.08.22
Kaip verslui gauti paskolą ir kuo geresnėmis sąlygomis Verslo tribūna 1

Deividas Žukas, „Bigbank“ Verslo paskolų skyriaus vadovas, atsako į šiandien verslui ypač aktualų klausimą:...

Teismas atmetė „Biserio“ pretenzijas dėl Vilniaus tiltų ir viadukų priežiūros konkurso 2

Vilniaus miesto savivaldybė, aiškindama sostinės tiltų ir viadukų priežiūros konkurso sąlygas, jų...

Statyba ir NT
2019.08.21
R. Karbauskis su žmona įsigijo pastatų kompleksą prie Kauno marių 11

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis su žmona Lina už neįvardijamą sumą...

Statyba ir NT
2019.08.21
Vietoje apleistų „Snoro“ pastatų Vilniaus Žirmūnuose planuoja butus Premium 15

Aukcione iš bankrutavusio banko „Snoras“ apleistus pastatus įsigijusi įmonė Vilniaus Žirmūnuose, prie Neries,...

Statyba ir NT
2019.08.21
„WeWork“ į biržą susiruošė su milijardiniais nuostoliais, stebina įmonės ataskaitos 8

JAV bendrovė „WeWork“, siūlanti bendradarbystės erdves startuoliams, rugsėjį ketina žengti į Niujorko NYSE...

Rinkos
2019.08.21
Palangoje prie jūros dušinės „rekonstruotos“ į dviejų aukštų namą 27

Palangoje, prie jūros, išdygo 500 kv. m ploto gyvenamąjį namą primenantis pastatas, nors oficialiai teigiama,...

Statyba ir NT
2019.08.21
Elito apklausa: įtakingiausias verslo atstovas – R. Dargis 3

Tradicinėje apklausoje penktus metus iš eilės įtakingiausiu Lietuvos verslininku šalies elitas išrinko...

Verslo aplinka
2019.08.21
Geidžiamiausias būstas pajūryje Verslo tribūna 15

Šiais metais nekilnojamo turto pasiūla Lietuvos pajūryje nenusileidžia pasiūlai didžiuosiuose šalies...

Statyba ir NT
2019.08.21
Daugiabučių renovacija tęsiasi: naujam paraiškų etapui numatyta 150 mln. eurų Verslo tribūna 3

Aplinkos ministerija neseniai paskelbė jau septintą kvietimą gyventojams ir savivaldybėms teikti paraiškas...

Statyba ir NT
2019.08.21
Lietuvoje būsto paskolų brangimas – vienas didžiausių Europoje 61

Vakarų Europoje bankai jau pradeda primokėti už tai, kad žmonės ima būsto paskolas, tuo tarpu Lietuvoje...

Rinkos
2019.08.20
Sostinės Žirmūnų viešąsias erdves už 4,5 mln. Eur tvarkys „Žilinskis ir Co“ 1

Statybos UAB „Žilinskis ir Co“ imsis Vilniaus Žirmūnų viešosios infrastruktūros kompleksinių atnaujinimo...

Statyba ir NT
2019.08.20
Klaipėda ieško, kas už 3,2 mln. Eur sutvarkytų eismo valdymo sistemas 1

Klaipėdos miesto savivaldybės administracija ketina modernizuoti Minijos, Pilies ir Naujosios Uosto gatvėse...

Statyba ir NT
2019.08.20
Ieško, kam išskolinti iki 20 mln. Eur Premium 4

Suprastėjus verslo finansavimo sąlygoms bankuose, alternatyvūs finansuotojai naudojasi proga. Privačios...

Rinkos
2019.08.20
„INVL Baltic Real Estate“ pelnas smuko 10% 1

Investicijų į nekilnojamąjį turtą įmonių grupė „INVL Baltic Real Estate“ per šešis šių metų mėnesius uždirbo...

Rinkos
2019.08.20

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau