Vilniaus politikai atvėrė kelią nacionalinio stadiono statybų sutarčiai

Publikuota: 2019-02-20
„Axis industries“ vedamo įmonių konsorciumo vizualizacija.
„Axis industries“ vedamo įmonių konsorciumo vizualizacija.

Vilniaus tarybai trečiadienį priėmus galutinius sprendimus, nebeliko kliūčių pasirašyti 79,9 mln. Eur vertės nacionalinio stadiono statybų sutartį. Ją ketinama pasirašyti su koncerno „Icor“ valdoma įmone „Axis Industries“.

Sutarties projektui pritarė 26, prieš buvo 10, susilaikė 7 tarybos nariai. 

Tačiau savivaldybės sprendimus teismui dar ginčija iš konkurso pašalinta antroji dalyvė – bendrovė Vilniaus nacionalinis stadionas. Vilniaus apygardos teismui trečiadienį pateikė ieškinį panaikinti sprendimą ją pašalinti iš konkurso bei naują prašymą laikinai stabdyti jo procedūras.  

Tuo metu Vyriausybė įspėja apie riziką dėl užtrukusių procesų prarasti 33,5 mln. Eur Europos Sąjungos paramos ir ragina svarstyti apie finansavimo alternatyvas.

Projektui priešinosi ir dalis Vilniaus tarybos opozicijos atstovų, reiškę abejonių derybų skaidrumu, per menkomis garantijomis netesybų atveju jau pastačius stadioną, neaiškaus likimo dėl ES lėšų, per trumpo laiko įsigilinti į patį sutarties projektą.

„Mums kabina rinkimus, visa kita. Bet sąlygos yra žalingos, duodama joms išsiaiškinti dvi savaites tarybos nariams, kurie neturi galimybių visiškai įsigilinti į informaciją“, – sakė opozicinių konservatorių atstovas Adomas Bužinskas.

P. Poderskis: yra ir planas B, ir C

Povilas Poderskis , savivaldybės administracijos direktorius, sako, kad sutartį tikimasi pasirašyti per mėnesį, pakoregavus projektą pagal tarybos narių, savivaldybės kontrolieriaus, Finansų ministerijos pastabas.

„Kai jie („Axis Industries“ – BNS) atsiųs galutinį pasiūlymą, mes galėsime dėti parašus. Tai gali užtrukti nuo savaitės iki mėnesio“, – sakė jis.

nuotrauka::1left

Kalbėdamas apie Vyriausybės įspėjimus, p. Poderskis patvirtino, kad Vyriausybė trečiadienį pavedė Vidaus reikalų ministerijai įvertinti rizikas ir apsispręsti, ar reikia perskirstyti pinigus.

Jis sako, kad blogiausiu atveju, savivaldybė turi atsarginius planus perskirstyti kitiems projektams numatytas lėšas.

„Jie paraleliai dirbo su mumis, mūsų sprendimų dar nežinojo. Vidaus reikalų ministerija įvertins, pamatys, kad mūsų sprendimai priimti ir jokio perskirstymo, manau, nebus. Galų gale yra ir B, ir C planas finansuoti projektą, jei matysime, kad jis įgauna didelę riziką“, – žurnalistams aiškino jis.

Anot jo, tai būtų galima padaryti padidinus kai kuriems projektams skiriamą ES lėšų dalį, ir atsilaisvinusius savivaldybės biudžeto pinigus nukreipti į kompleksą su stadionu Šeškinėje.

Kartu jis tikino, kad savivaldybė nemato rizikų dėl ES lėšų praradimo – tai nutiktų tuo atveju, jei stadionas nebūtų pastatytas iki 2023-iųjų spalio pradžios, tačiau tuo esą nebūtų suinteresuotas pats koncesininkas, kuriam pagal sutartį ir užkraunama rizika iki statybų pabaigos.

R. Šimašius laukia grįžtant S. Skvernelio

Meras Remigijus Šimašius tikina, kad „vienintelė likusi rizika“ projektui yra galimi Vyriausybės sprendimai perskirstyti nacionaliniam stadionui numatytas ES lėšas kitiems projektams. Jis sako lauksiantis, kol tai galės aptarti su iš atostogų sugrįšiančiu premjeru Sauliumi Skverneliu.

„Vakar du ministrai pasisakė, galbūt šiek tiek skirtingai, pradžioje vienaip, paskui kitaip. Grįš premjeras, natūralu, su juo reikės aptarti tuos dalykus“, – žurnalistams kalbėjo jis.

nuotrauka::2right

Taryboje trečiadienį nesvarstytas opozicijos atstovo Artūro Zuoko siūlymas suteikti stadionui Vyčio vardą, tačiau politikai įtvirtino galimybę tarybai apsispręsti dėl pavadinimo vėliau. Pritarimo nesulaukė ir šios frakcijos siūlymas padidinti baudą netesybų atveju jau po stadiono statybų nuo dabar esančių 2 iki 10 mln. Eur.

Savivaldybės indėlis – 3 mln. Eur

Derybose su „Axis industries“ savivaldybės ir Vyriausybės institucijų komisija sutarė kompleksą pastatyti už 79,9 mln. Eur, už statybas planuojama atsiskaityti per metus pradėjus veikti kompleksui. 

Pakeistose sąlygos, priešingai nei anksčiau, nenumato konkretaus savivaldybės indėlio kasmet išlaikant kompleksą po jo statybų.

Pagal projektą, komplekse su stadionu dar būtų lengvosios atletikos aikštė, įvairios treniruočių aikštės, rankinio, gimnastikos, bokso salės, vaikų darželis, biblioteka. 

Planuojama, kad 36,5 mln. Eur projekte investuos valstybė, 33,5 mln. Eur sudarys Europos Sąjungos parama, 2,96 mln. – savivaldybės lėšos. 

Tarptautinius reikalavimus atitinkantį stadioną sostinės Šeškinės mikrorajone bandoma pastatyti nuo 1987-ųjų, pastarąjį kartą statybos pradėtos 2008-aisiais, tačiau sustabdytos nutraukus finansavimą.

Kitas dalyvis kreipėsi į teismą

Iš koncesijos konkurso pašalinta UAB Vilniaus nacionalinis stadionas po savivaldybės tarybos balsavimo teigia neprarandanti vilties būti sugrąžinta į derybas.

„Jau kreipėmės į antstolius dėl Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nutartimi pritaikytų laikinų apsaugos priemonių vykdymo, taip pat vakar paprašėme prokuratūros ginti viešąjį interesą, o šiandien pateikėme ieškinį Vilniaus apygardos teismui, ginčydami neteisėtą mūsų pašalinimą iš konkurso. Ieškiniu taip pat paprašėme taikyti laikinąsias apsaugos priemones. Be to, pagal Koncesijų įstatymą, po mūsų ieškinio pateikimo savivaldybė negali sudaryti koncesijos sutarties su „Axis Industries“. Informavome apie tai komisiją. Viliamės, kad bus gerbiamas teisinis konkurso procesas, nors pastarojo laikotarpio miesto administracijos elgesys pasitikėjimo nekelia“, – išplatintame pranešime spaudai cituojamas Renatas Načajus, Vilniaus nacionalinio stadiono vadovas.

Dėl laikinųjų apsaugos priemonių bendrovė buvo kreipusis ir kiek anksčiau, tačiau Vilniaus apygardos teismas pirmadienį atmetė įmonės prašymą laikinai sustabdyti konkurso procedūras.

Vilniaus apygardos teismo atstovė Lina Nemeikaitė BNS patvirtino, kad teismas trečiadienį gavo Vilniaus nacionalinis stadiono ieškinį, kuriuo prašoma taikyti ir laikinąsias apsaugos priemones.

„Yra prašoma sustabdyti visas projekto koncesijos konkurso procedūras bei įpareigoti Vilniaus miesto savivaldybės administraciją ir Kūno kultūros ir sporto departamentą nesudaryti koncesijos sutarties su „Axis Industries“, iki nebus priimtas bei įvykdytas galutinis teismo sprendimas šioje byloje“, – BNS nurodė p. Nemeikaitė.

Pasak jos, kol kas neaišku, kada ieškinys bus nagrinėjamas, nes bylai dar nėra priskirtas teisėjas.

Po 50% Vilniaus nacionalinio stadiono akcijų valdo verslininkų Renato Načajaus ir Vitalijaus Vasiliausko įmonė „Nacionalinio stadiono operatorius“ bei Anelės Irutės Brusokienės valdoma įmonė „Naudos virsmas“.

 [infogram id="391c06bf-aa79-4cfc-9965-c87bd5710055" prefix="ydy" format="interactive" title="pasiūlymų nacionaliniam stadionui palyginimas"]

Sekite NT rinkos naujienas ir tendencijas „Facebook“ puslapyje „VŽ Nekilnojamasis turtas“

Gauk nemokamą STATYBOS IR NT savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

KPD vadovas: Kauno ir Klaipėdos paštų pastatai turėtų likti visuomeninės paskirties

Kauno ir Klaipėdos paštų centriniai pastatai turėtų likti visuomeninės paskirties bei atlikti pašto...

Kaip Baltijos šalis vertina bendradarbystės milžinė „WeWork“ Premium

Viena didžiausių bendradarbystės centrų kompanijų „WeWork“ stebi Baltijos šalių biurų rinkos progresą ir...

EY susitarė dėl biuro nuomos Kaune

Profesinių paslaugų bendrovė „Ernst & Young Baltic“ (EY) susitarė dėl naujo biuro nuomos SBA grupės įmonė...

Konkurencijos taryba leido įsigyti verslo centrą Vilniuje „Quadrum“

Konkurencijos taryba Vokietijos įmonių grupės „Deka Group“ įmonei „Deka Immobilien Investment GmbH“ leido...

Statyba ir NT
2019.11.12
„Akropolis“ prie Vingio parko gali tapti didžiausiu PC Baltijos šalyse 14

VP grupei priklausanti UAB „Akropolis Group“ Vilniuje, buvusios „Velgos“ teritorijoje, šalia Vingio parko,...

Statyba ir NT
2019.11.12
R. Šimašius siunčia žinią dėl naujo Vilniaus bendrojo plano 4

Norintys pasitvirtinti nekilnojamojo turto (NT) projektus pagal dabar galiojantį sostinės bendrąjį planą,...

Statyba ir NT
2019.11.12
Juda į priekį peržiūrėto NT mokesčio įvedimas  2

Seimas iš antro karto sutiko imtis svarstyti nekilnojamojo turto (NT) mokesčio bazės plėtrą. Siūloma...

Verslo aplinka
2019.11.12
Kaunas aplenkė Vilnių: pirmą kartą moderniausios grindinio technologijos panaudotos rekonstruojant sankryžą miesto širdyje  Verslo tribūna 6

Kaune pirmą kartą Lietuvoje panaudotos moderniausios grindinio judėjimo prevenciją užtikrinsiančios...

Ateities statyba
2019.11.12
Planuojamas Vilniaus Sapiegų parko kraštovaizdžio architektūros konkursas 1

Vilniaus Sapiegų parkui sutvarkyti planuojamas kraštovaizdžio architektūros konkursas.

Statyba ir NT
2019.11.11
Kauno centre suplanavo 6 aukštų automobilių stovėjimo aikštelę

Kauno centrinėje dalyje esančioje K. Donelaičio g. ketinama statyti beveik 7.000 kv. m ploto automobilių...

Statyba ir NT
2019.11.11
Ketina atnaujinti Vilniaus autobusų stotį 1

Vilniaus autobusų stotis nebus iškelta į kitą vietą, o jos valdytojai skirs resursų rekonstrukcijai.

Statyba ir NT
2019.11.11
Vilniuje suplanavo pėsčiųjų tunelį po geležinkeliu 

Ties sostinės Zuikių g. ketinama įrengti 113 m. ilgio pėsčiųjų tunelį, sujungsiantį Aukštųjų ir Žemųjų...

Statyba ir NT
2019.11.11
„Transmedos projektai“ gaivina verslo centro idėją Vilniaus J. Jasinskio g. Premium

Nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovė „Transmedos projektai“ Vilniaus Naujamiestyje imasi praėjusios...

Statyba ir NT
2019.11.11
Valdantieji po truputį atsitraukia dėl NT mokesčio  2

Valdančiosios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) lyderis Ramūnas Karbauskis bando ieškoti Seimo...

Verslo aplinka
2019.11.11
Molėtuose parduotas pastatas, kuriame įsikūrusi „Maxima“

Norvegijos kapitalo nekilnojamojo turto (NT) investicijų bendrovės EECP įmonė Molėtuose įsigijo parduotuvę,...

Statyba ir NT
2019.11.11
„Rail Balticos“ terminalo Taline architektūrinį konkursą laimėjo „Zaha Hadid Architects“ ir „Esplan“  1

Europinės vėžės „Rail Baltica“ terminalą Estijos sostinėje gali projektuoti viena garsiausių architektūros...

Statyba ir NT
2019.11.11
Ar „nepritempti“ vertinimai NT platformose: Domeikavos atvejis Premium 6

Lietuvos NT platformose atsirandantys pirmieji NT plėtotojų nemokumo atvejai rodo, kad užstatų vertė gali...

Rinkos
2019.11.11
Didžiausias algas mokančios statybos įmonės Premium

Iš 1.000 didžiausių pagal 2018 m. apyvartą Lietuvos bendrovių VŽ atrinko statybos sektoriaus įmones,...

Statyba ir NT
2019.11.11
Nusilpus kronai, norvegų partneriai spaudžia dėl mažesnių kainų Premium

Susilpnėjusi Norvegijos krona kol kas nepakirto Lietuvos eksporto į šią rinką. Tačiau verslininkai sako, kad...

Verslo aplinka
2019.11.11
Rengiamasi rekonstruoti „Via Baltica“ ruožą iki Lenkijos sienos 4

Kelių direkcija rengiasi maždaug 300 mln. vertės „Via Baltica“ atkarpos nuo Marijampolės iki sienos su...

Verslo aplinka
2019.11.10

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau