Vilniaus politikai atvėrė kelią nacionalinio stadiono statybų sutarčiai

Publikuota: 2019-02-20
Atnaujinta 2019-02-20 15:58
„Axis industries“ vedamo įmonių konsorciumo vizualizacija.
„Axis industries“ vedamo įmonių konsorciumo vizualizacija.

Vilniaus tarybai trečiadienį priėmus galutinius sprendimus, nebeliko kliūčių pasirašyti 79,9 mln. Eur vertės nacionalinio stadiono statybų sutartį. Ją ketinama pasirašyti su koncerno „Icor“ valdoma įmone „Axis Industries“.

Sutarties projektui pritarė 26, prieš buvo 10, susilaikė 7 tarybos nariai. 

Tačiau savivaldybės sprendimus teismui dar ginčija iš konkurso pašalinta antroji dalyvė – bendrovė Vilniaus nacionalinis stadionas. Vilniaus apygardos teismui trečiadienį pateikė ieškinį panaikinti sprendimą ją pašalinti iš konkurso bei naują prašymą laikinai stabdyti jo procedūras.  

Tuo metu Vyriausybė įspėja apie riziką dėl užtrukusių procesų prarasti 33,5 mln. Eur Europos Sąjungos paramos ir ragina svarstyti apie finansavimo alternatyvas.

Projektui priešinosi ir dalis Vilniaus tarybos opozicijos atstovų, reiškę abejonių derybų skaidrumu, per menkomis garantijomis netesybų atveju jau pastačius stadioną, neaiškaus likimo dėl ES lėšų, per trumpo laiko įsigilinti į patį sutarties projektą.

„Mums kabina rinkimus, visa kita. Bet sąlygos yra žalingos, duodama joms išsiaiškinti dvi savaites tarybos nariams, kurie neturi galimybių visiškai įsigilinti į informaciją“, – sakė opozicinių konservatorių atstovas Adomas Bužinskas.

P. Poderskis: yra ir planas B, ir C

Povilas Poderskis , savivaldybės administracijos direktorius, sako, kad sutartį tikimasi pasirašyti per mėnesį, pakoregavus projektą pagal tarybos narių, savivaldybės kontrolieriaus, Finansų ministerijos pastabas.

„Kai jie („Axis Industries“ – BNS) atsiųs galutinį pasiūlymą, mes galėsime dėti parašus. Tai gali užtrukti nuo savaitės iki mėnesio“, – sakė jis.

nuotrauka::1left

Kalbėdamas apie Vyriausybės įspėjimus, p. Poderskis patvirtino, kad Vyriausybė trečiadienį pavedė Vidaus reikalų ministerijai įvertinti rizikas ir apsispręsti, ar reikia perskirstyti pinigus.

Jis sako, kad blogiausiu atveju, savivaldybė turi atsarginius planus perskirstyti kitiems projektams numatytas lėšas.

„Jie paraleliai dirbo su mumis, mūsų sprendimų dar nežinojo. Vidaus reikalų ministerija įvertins, pamatys, kad mūsų sprendimai priimti ir jokio perskirstymo, manau, nebus. Galų gale yra ir B, ir C planas finansuoti projektą, jei matysime, kad jis įgauna didelę riziką“, – žurnalistams aiškino jis.

Anot jo, tai būtų galima padaryti padidinus kai kuriems projektams skiriamą ES lėšų dalį, ir atsilaisvinusius savivaldybės biudžeto pinigus nukreipti į kompleksą su stadionu Šeškinėje.

Kartu jis tikino, kad savivaldybė nemato rizikų dėl ES lėšų praradimo – tai nutiktų tuo atveju, jei stadionas nebūtų pastatytas iki 2023-iųjų spalio pradžios, tačiau tuo esą nebūtų suinteresuotas pats koncesininkas, kuriam pagal sutartį ir užkraunama rizika iki statybų pabaigos.

R. Šimašius laukia grįžtant S. Skvernelio

Meras Remigijus Šimašius tikina, kad „vienintelė likusi rizika“ projektui yra galimi Vyriausybės sprendimai perskirstyti nacionaliniam stadionui numatytas ES lėšas kitiems projektams. Jis sako lauksiantis, kol tai galės aptarti su iš atostogų sugrįšiančiu premjeru Sauliumi Skverneliu.

„Vakar du ministrai pasisakė, galbūt šiek tiek skirtingai, pradžioje vienaip, paskui kitaip. Grįš premjeras, natūralu, su juo reikės aptarti tuos dalykus“, – žurnalistams kalbėjo jis.

nuotrauka::2right

Taryboje trečiadienį nesvarstytas opozicijos atstovo Artūro Zuoko siūlymas suteikti stadionui Vyčio vardą, tačiau politikai įtvirtino galimybę tarybai apsispręsti dėl pavadinimo vėliau. Pritarimo nesulaukė ir šios frakcijos siūlymas padidinti baudą netesybų atveju jau po stadiono statybų nuo dabar esančių 2 iki 10 mln. Eur.

Savivaldybės indėlis – 3 mln. Eur

Derybose su „Axis industries“ savivaldybės ir Vyriausybės institucijų komisija sutarė kompleksą pastatyti už 79,9 mln. Eur, už statybas planuojama atsiskaityti per metus pradėjus veikti kompleksui. 

Pakeistose sąlygos, priešingai nei anksčiau, nenumato konkretaus savivaldybės indėlio kasmet išlaikant kompleksą po jo statybų.

Pagal projektą, komplekse su stadionu dar būtų lengvosios atletikos aikštė, įvairios treniruočių aikštės, rankinio, gimnastikos, bokso salės, vaikų darželis, biblioteka. 

Planuojama, kad 36,5 mln. Eur projekte investuos valstybė, 33,5 mln. Eur sudarys Europos Sąjungos parama, 2,96 mln. – savivaldybės lėšos. 

Tarptautinius reikalavimus atitinkantį stadioną sostinės Šeškinės mikrorajone bandoma pastatyti nuo 1987-ųjų, pastarąjį kartą statybos pradėtos 2008-aisiais, tačiau sustabdytos nutraukus finansavimą.

Kitas dalyvis kreipėsi į teismą

Iš koncesijos konkurso pašalinta UAB Vilniaus nacionalinis stadionas po savivaldybės tarybos balsavimo teigia neprarandanti vilties būti sugrąžinta į derybas.

„Jau kreipėmės į antstolius dėl Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nutartimi pritaikytų laikinų apsaugos priemonių vykdymo, taip pat vakar paprašėme prokuratūros ginti viešąjį interesą, o šiandien pateikėme ieškinį Vilniaus apygardos teismui, ginčydami neteisėtą mūsų pašalinimą iš konkurso. Ieškiniu taip pat paprašėme taikyti laikinąsias apsaugos priemones. Be to, pagal Koncesijų įstatymą, po mūsų ieškinio pateikimo savivaldybė negali sudaryti koncesijos sutarties su „Axis Industries“. Informavome apie tai komisiją. Viliamės, kad bus gerbiamas teisinis konkurso procesas, nors pastarojo laikotarpio miesto administracijos elgesys pasitikėjimo nekelia“, – išplatintame pranešime spaudai cituojamas Renatas Načajus, Vilniaus nacionalinio stadiono vadovas.

Dėl laikinųjų apsaugos priemonių bendrovė buvo kreipusis ir kiek anksčiau, tačiau Vilniaus apygardos teismas pirmadienį atmetė įmonės prašymą laikinai sustabdyti konkurso procedūras.

Vilniaus apygardos teismo atstovė Lina Nemeikaitė BNS patvirtino, kad teismas trečiadienį gavo Vilniaus nacionalinis stadiono ieškinį, kuriuo prašoma taikyti ir laikinąsias apsaugos priemones.

„Yra prašoma sustabdyti visas projekto koncesijos konkurso procedūras bei įpareigoti Vilniaus miesto savivaldybės administraciją ir Kūno kultūros ir sporto departamentą nesudaryti koncesijos sutarties su „Axis Industries“, iki nebus priimtas bei įvykdytas galutinis teismo sprendimas šioje byloje“, – BNS nurodė p. Nemeikaitė.

Pasak jos, kol kas neaišku, kada ieškinys bus nagrinėjamas, nes bylai dar nėra priskirtas teisėjas.

Po 50% Vilniaus nacionalinio stadiono akcijų valdo verslininkų Renato Načajaus ir Vitalijaus Vasiliausko įmonė „Nacionalinio stadiono operatorius“ bei Anelės Irutės Brusokienės valdoma įmonė „Naudos virsmas“.

 [infogram id="391c06bf-aa79-4cfc-9965-c87bd5710055" prefix="ydy" format="interactive" title="pasiūlymų nacionaliniam stadionui palyginimas"]

Sekite NT rinkos naujienas ir tendencijas „Facebook“ puslapyje „VŽ Nekilnojamasis turtas“

Gauk nemokamą STATYBOS IR NT savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Ruošiasi sutvarkyti neasfaltuotą gatvę Vilniaus Šnipiškėse

Vilniaus miesto savivaldybė ruošiasi sutvarkyti Šnipiškėse esančią Krokuvos gatvę, kurios dalis vis dar...

Statyba ir NT
2019.07.16
Kaunas už 14,3 mln. Eur žada statyti lengvosios atletikos maniežą 5

Kauno savivaldybė paskelbė architektūrinį konkursą 14,3 mln. Eur vertės lengvosios atletikos maniežui...

Statyba ir NT
2019.07.16
Prabangaus būsto ypatumai Lietuvoje: ieškoma aktyviai, bet nelabai yra iš ko rinktis Premium

Itin prabangaus būsto rinkoje pasiūla nepasiveja paklausos dėl išaugusių šiuolaikinių pirkėjų reikalavimų.

Statyba ir NT
2019.07.16
„Inreal“: nepaisant rekordinės biurų plėtros, neužimto ploto nėra daug

Nors šiemet ir ateinančius kelerius metus Vilniaus biurų rinkoje numatoma itin sparti plėtra, kol kas plotų...

Statyba ir NT
2019.07.16
Šiemet prasidės Palangos oro uosto rekonstrukcija

Šių metų pabaigoje planuojama pradėti Palangos oro uosto rekonstrukciją, po kurios bus perplanuotos pastato...

Varžytinėse ir aukcionuose pardavė turto už 51 mln. Eur

Pirmąjį šių metų pusmetį varžytinėse ir aukcionuose buvo parduota turto beveik 20% daugiau nei tuo pačiu metu...

Statyba ir NT
2019.07.16
Augantys rezultatai – vertę kuriančios strategijos pergalė prieš akcijų pasiutpolkes Verslo tribūna 1

Namų apdailos prekių mažmeninių prekybininkų teigimu šio rinkos sektoriaus aktualijos verčia ieškoti naujų...

Marijampolės LEZ valdymo bendrovės akcijos areštuotos Premium 7

Teismo nutartimi 49% UAB Marijampolės laisvosios ekonominės zonos valdymo bendrovės akcijų lieka areštuotos.

Pramonė
2019.07.16
Bendrovei „Sostinės gatvės“ iškelta bankroto byla 2

Kelių ir gatvių tiesimo, priežiūros bei remonto UAB „Sostinės gatvės“ paskelbtas bankrotas ir paskirtas...

Statyba ir NT
2019.07.15
Prekybos, pramonės ir amatų rūmai galės nemokamai naudotis valstybės turtu

Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje veikiantys Prekybos, pramonės ir amatų rūmai,...

Statyba ir NT
2019.07.15
Už parduotą valstybės turtą gavo beveik 17 mln. Eur

VĮ Turto bankas, valdanti ir prižiūrinti valstybės nekilnojamąjį turtą (NT), per pirmąjį šių metų pusmetį...

Statyba ir NT
2019.07.15
Kiek skolintis būstui yra protinga Premium 56

Būsto įperkamumui viršijant rekordus, o palūkanoms dar ilgai žadant būti rekordiškai žemoms, gyventojams gali...

Rinkos
2019.07.15
Viešbučio „Best Western“ valdytoja ginčija „k18B“ statybas 36

Vilniaus viešbučio „Best Western“ pastato valdytoja ginčija šalia jo, Konstitucijos prospekte, statomo biurų...

Statyba ir NT
2019.07.15
„Conrestos“ prekės ženklo pokyčiai – evoliucija į naują, visapusiškai modernų etapą Verslo tribūna 7

Šiemet dešimtmetį mininti generalinės rangos bendrovė, atnaujinusi savo prekės ženklą, teigia, kad pokyčiai...

Statyba ir NT
2019.07.15
Kad prievolė nuomotis patalpas netaptų priedanga melžti valstybę  1

Seimas praėjusią savaitę priėmė Valstybės ir savivaldybių turto valdymo ir kitų susijusių įstatymų pataisas,...

Finansai
2019.07.15
Per dešimtmetį aktyviausia būsto rinka kol kas nerodo išsikvėpimo ženklų  Premium 16

Pirmasis šių metų pusmetis Lietuvos būsto rinkoje buvo aktyviausias nuo pat 2007 m. – niekada po to per...

Statyba ir NT
2019.07.15
Molėtuose po trejų metų turėtų iškilti baseinas

Molėtų valdžia ketina iki 2022 m. mieste pastatyti baseiną. Skaičiuojama, kad jis kainuos 3,84 mln. Eur, o...

Statyba ir NT
2019.07.14
Kaune rekonstruojant gatvę ruošiamasi taikyti žemės paėmimo procedūrą 1

Nepavykus susitarti su namų savininkais dėl turto pardavimo, Kauno savivaldybė ruošiasi inicijuoti žemės...

Statyba ir NT
2019.07.14
„Inhus Group“ ikimokestinio pelno šuolis – 65% Premium 2

Statybinių konstrukcijų gamybos bei montavimo įmonių grupė „Inhus Group“ pernai apyvartą išaugino 29,7%,...

Statyba ir NT
2019.07.14
Kėdainiai imasi daugiabučių kvartalo atnaujinimo  1

Kėdainių rajono savivaldybės administracija ieško, kas už 830.000 Eur sutvarkytų daugiabučių namų kvartalo...

Statyba ir NT
2019.07.14

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau