Vilniaus politikai atvėrė kelią nacionalinio stadiono statybų sutarčiai

Publikuota: 2019-02-20
Atnaujinta 2019-02-20 15:58
„Axis industries“ vedamo įmonių konsorciumo vizualizacija.
„Axis industries“ vedamo įmonių konsorciumo vizualizacija.

Vilniaus tarybai trečiadienį priėmus galutinius sprendimus, nebeliko kliūčių pasirašyti 79,9 mln. Eur vertės nacionalinio stadiono statybų sutartį. Ją ketinama pasirašyti su koncerno „Icor“ valdoma įmone „Axis Industries“.

Sutarties projektui pritarė 26, prieš buvo 10, susilaikė 7 tarybos nariai. 

Tačiau savivaldybės sprendimus teismui dar ginčija iš konkurso pašalinta antroji dalyvė – bendrovė Vilniaus nacionalinis stadionas. Vilniaus apygardos teismui trečiadienį pateikė ieškinį panaikinti sprendimą ją pašalinti iš konkurso bei naują prašymą laikinai stabdyti jo procedūras.  

Tuo metu Vyriausybė įspėja apie riziką dėl užtrukusių procesų prarasti 33,5 mln. Eur Europos Sąjungos paramos ir ragina svarstyti apie finansavimo alternatyvas.

Projektui priešinosi ir dalis Vilniaus tarybos opozicijos atstovų, reiškę abejonių derybų skaidrumu, per menkomis garantijomis netesybų atveju jau pastačius stadioną, neaiškaus likimo dėl ES lėšų, per trumpo laiko įsigilinti į patį sutarties projektą.

„Mums kabina rinkimus, visa kita. Bet sąlygos yra žalingos, duodama joms išsiaiškinti dvi savaites tarybos nariams, kurie neturi galimybių visiškai įsigilinti į informaciją“, – sakė opozicinių konservatorių atstovas Adomas Bužinskas.

P. Poderskis: yra ir planas B, ir C

Povilas Poderskis , savivaldybės administracijos direktorius, sako, kad sutartį tikimasi pasirašyti per mėnesį, pakoregavus projektą pagal tarybos narių, savivaldybės kontrolieriaus, Finansų ministerijos pastabas.

„Kai jie („Axis Industries“ – BNS) atsiųs galutinį pasiūlymą, mes galėsime dėti parašus. Tai gali užtrukti nuo savaitės iki mėnesio“, – sakė jis.

nuotrauka::1left

Kalbėdamas apie Vyriausybės įspėjimus, p. Poderskis patvirtino, kad Vyriausybė trečiadienį pavedė Vidaus reikalų ministerijai įvertinti rizikas ir apsispręsti, ar reikia perskirstyti pinigus.

Jis sako, kad blogiausiu atveju, savivaldybė turi atsarginius planus perskirstyti kitiems projektams numatytas lėšas.

„Jie paraleliai dirbo su mumis, mūsų sprendimų dar nežinojo. Vidaus reikalų ministerija įvertins, pamatys, kad mūsų sprendimai priimti ir jokio perskirstymo, manau, nebus. Galų gale yra ir B, ir C planas finansuoti projektą, jei matysime, kad jis įgauna didelę riziką“, – žurnalistams aiškino jis.

Anot jo, tai būtų galima padaryti padidinus kai kuriems projektams skiriamą ES lėšų dalį, ir atsilaisvinusius savivaldybės biudžeto pinigus nukreipti į kompleksą su stadionu Šeškinėje.

Kartu jis tikino, kad savivaldybė nemato rizikų dėl ES lėšų praradimo – tai nutiktų tuo atveju, jei stadionas nebūtų pastatytas iki 2023-iųjų spalio pradžios, tačiau tuo esą nebūtų suinteresuotas pats koncesininkas, kuriam pagal sutartį ir užkraunama rizika iki statybų pabaigos.

R. Šimašius laukia grįžtant S. Skvernelio

Meras Remigijus Šimašius tikina, kad „vienintelė likusi rizika“ projektui yra galimi Vyriausybės sprendimai perskirstyti nacionaliniam stadionui numatytas ES lėšas kitiems projektams. Jis sako lauksiantis, kol tai galės aptarti su iš atostogų sugrįšiančiu premjeru Sauliumi Skverneliu.

„Vakar du ministrai pasisakė, galbūt šiek tiek skirtingai, pradžioje vienaip, paskui kitaip. Grįš premjeras, natūralu, su juo reikės aptarti tuos dalykus“, – žurnalistams kalbėjo jis.

nuotrauka::2right

Taryboje trečiadienį nesvarstytas opozicijos atstovo Artūro Zuoko siūlymas suteikti stadionui Vyčio vardą, tačiau politikai įtvirtino galimybę tarybai apsispręsti dėl pavadinimo vėliau. Pritarimo nesulaukė ir šios frakcijos siūlymas padidinti baudą netesybų atveju jau po stadiono statybų nuo dabar esančių 2 iki 10 mln. Eur.

Savivaldybės indėlis – 3 mln. Eur

Derybose su „Axis industries“ savivaldybės ir Vyriausybės institucijų komisija sutarė kompleksą pastatyti už 79,9 mln. Eur, už statybas planuojama atsiskaityti per metus pradėjus veikti kompleksui. 

Pakeistose sąlygos, priešingai nei anksčiau, nenumato konkretaus savivaldybės indėlio kasmet išlaikant kompleksą po jo statybų.

Pagal projektą, komplekse su stadionu dar būtų lengvosios atletikos aikštė, įvairios treniruočių aikštės, rankinio, gimnastikos, bokso salės, vaikų darželis, biblioteka. 

Planuojama, kad 36,5 mln. Eur projekte investuos valstybė, 33,5 mln. Eur sudarys Europos Sąjungos parama, 2,96 mln. – savivaldybės lėšos. 

Tarptautinius reikalavimus atitinkantį stadioną sostinės Šeškinės mikrorajone bandoma pastatyti nuo 1987-ųjų, pastarąjį kartą statybos pradėtos 2008-aisiais, tačiau sustabdytos nutraukus finansavimą.

Kitas dalyvis kreipėsi į teismą

Iš koncesijos konkurso pašalinta UAB Vilniaus nacionalinis stadionas po savivaldybės tarybos balsavimo teigia neprarandanti vilties būti sugrąžinta į derybas.

„Jau kreipėmės į antstolius dėl Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nutartimi pritaikytų laikinų apsaugos priemonių vykdymo, taip pat vakar paprašėme prokuratūros ginti viešąjį interesą, o šiandien pateikėme ieškinį Vilniaus apygardos teismui, ginčydami neteisėtą mūsų pašalinimą iš konkurso. Ieškiniu taip pat paprašėme taikyti laikinąsias apsaugos priemones. Be to, pagal Koncesijų įstatymą, po mūsų ieškinio pateikimo savivaldybė negali sudaryti koncesijos sutarties su „Axis Industries“. Informavome apie tai komisiją. Viliamės, kad bus gerbiamas teisinis konkurso procesas, nors pastarojo laikotarpio miesto administracijos elgesys pasitikėjimo nekelia“, – išplatintame pranešime spaudai cituojamas Renatas Načajus, Vilniaus nacionalinio stadiono vadovas.

Dėl laikinųjų apsaugos priemonių bendrovė buvo kreipusis ir kiek anksčiau, tačiau Vilniaus apygardos teismas pirmadienį atmetė įmonės prašymą laikinai sustabdyti konkurso procedūras.

Vilniaus apygardos teismo atstovė Lina Nemeikaitė BNS patvirtino, kad teismas trečiadienį gavo Vilniaus nacionalinis stadiono ieškinį, kuriuo prašoma taikyti ir laikinąsias apsaugos priemones.

„Yra prašoma sustabdyti visas projekto koncesijos konkurso procedūras bei įpareigoti Vilniaus miesto savivaldybės administraciją ir Kūno kultūros ir sporto departamentą nesudaryti koncesijos sutarties su „Axis Industries“, iki nebus priimtas bei įvykdytas galutinis teismo sprendimas šioje byloje“, – BNS nurodė p. Nemeikaitė.

Pasak jos, kol kas neaišku, kada ieškinys bus nagrinėjamas, nes bylai dar nėra priskirtas teisėjas.

Po 50% Vilniaus nacionalinio stadiono akcijų valdo verslininkų Renato Načajaus ir Vitalijaus Vasiliausko įmonė „Nacionalinio stadiono operatorius“ bei Anelės Irutės Brusokienės valdoma įmonė „Naudos virsmas“.

 [infogram id="391c06bf-aa79-4cfc-9965-c87bd5710055" prefix="ydy" format="interactive" title="pasiūlymų nacionaliniam stadionui palyginimas"]

Sekite NT rinkos naujienas ir tendencijas „Facebook“ puslapyje „VŽ Nekilnojamasis turtas“

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Teismas: Vilniaus nacionalinis stadionas iš konkurso pašalintas teisėtai 4

Vilniaus valdžia pagrįstai pašalino UAB Vilniaus nacionalinis stadionas iš sporto komplekso Šeškinėje statybų...

Statyba ir NT
2019.04.25
„B23“ butų Vilniuje plėtotoja pernai gavo 12,9 mln. Eur pajamų

„Hanner“ grupės įmonė „Noto“, Vilniaus Naujamiestyje plėtojanti daugiabučių kvartalą, apyvartą pernai didino...

Statyba ir NT
2019.04.25
Aukcione – viešbučio ant Elektrėnų marių kranto idėja 4

Aukcione už 372.400 Eur (be PVM) pradinę kainą parduodamas pastatas ant Elektrėnų marių kranto su galimybe...

Statyba ir NT
2019.04.25
NT buferis leido išsaugoti verslą: Šilalės prekybininkai atidaro modernų viešbutį Premium 2

Anksčiau turistų autobusai dažnai aplenkdavo Šilalę dėl vienintelės priežasties – nebūdavo kur apsistoti...

Gazelė
2019.04.25
„Klaipėdos nafta“ norėtų naujos būstinės, išsirinko projektuotojus

Valstybės valdoma AB „Klaipėdos nafta“ uostamiestyje norėtų pasistatyti naują būstinę. Galutinis sprendimas...

Statyba ir NT
2019.04.25
„Luminor“ refinansuoja 24 „Baltic Sea Properties“ NT objektus

Komercinio nekilnojamojo turto (NT) plėtros ir valdymo bendrovė „Baltic Sea Properties“ užsitikrino banko...

Statyba ir NT
2019.04.25
NT rinkos dalyvių lūkesčiai dėl butų kainų Vilniuje šovė į viršų 20

Jei pernai vos 17% nekilnojamojo turto (NT) rinkos dalyvių manė, kad Vilniuje butai brangs, šių metų...

Statyba ir NT
2019.04.25
YIT Baltijos šalyse užsitikrino užsakymų už 53 mln. Eur

Suomijos nekilnojamojo turto (NT) plėtros ir statybų kompanijos YIT padaliniams Baltijos šalyse šių metų...

Statyba ir NT
2019.04.25
Pirmąjį ketvirtį Turto bankas pardavė NT už 9,5 mln. Eur

VĮ Turto bankas per šių metų pirmąjį ketvirtį rinkoje realizavo valstybei priklausančio nekilnojamojo turto...

Statyba ir NT
2019.04.25
Pastato automatika: energijos suvartojimas – optimalus, komfortas viduje – maksimalus Verslo tribūna

Kuo mažesni eksploataciniai kaštai – tuo greitesnė ir didesnė investicijų grąža. Šią tiesą puikiai žino...

Ateities statyba
2019.04.25
Keičiasi Regioninių architektūros tarybų sudėtis 1

Konkurencijos tarybai Lietuvos architektų rūmus įspėjus dėl galimų interesų konfliktų, keičiasi kai kurių...

Statyba ir NT
2019.04.24
„Hanner“ įmonė pernai pasiekė 8,1 mln. Eur pajamas

Nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovei „Hanner“ priklausanti UAB „Promola“ pernai gavo 8,1 mln. Eur...

Statyba ir NT
2019.04.24
Butams Vilniaus senamiestyje parinko architektūrinę idėją, keičia finansavimo modelį 20

Vilniaus Sodų gatvėje, šalia „Panoramos“ viešbučio, planuojamus vidutinės ir aukštos klasės daugiabučius...

Statyba ir NT
2019.04.24
Prasidėjo 26 kartą rengiama statybų paroda „Resta“ 2

Trečiadienį Vilniuje, parodų ir kongresų centre „Litexpo“, prasidėjo nuo 1994 m. rengiama ir keturias dienas...

Statyba ir NT
2019.04.24
Žengti į NT rinką sugalvojusius naujokus „Realco“ paims už rankos Premium 1

Nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovė „Realco“ savo paslaugas nusprendė pradėti teikti rinkoje – valdys...

Statyba ir NT
2019.04.24
Pažangiausios Europos didmiesčių NT vystymo tendencijos ateina ir į Vilnių Verslo tribūna 9

Sostinės senamiestis – didelis traukos centras ir verslui, ir gyventojams, nenorintiems nutolti nuo miesto.

Statyba ir NT
2019.04.23
Asociacija: privaloma statybininko kortelė sumažintų šešėlį  6

Lietuvos statybininkų asociacija nuo 2020 metų siūlo įteisinti privalomą statybininko kortelę – pasak jos,...

Statyba ir NT
2019.04.23
Paryžiaus katedrai atstatyti – nuo 3D technologijų iki žaidimo „Assassin’s Creed“ Premium

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas pareiškė, kad nuo gaisro nukentėjusi Paryžiaus Dievo Motinos...

Laisvalaikis
2019.04.23
Vilnių gelbstint nuo spūsčių – naujo pėsčiųjų tilto vizija 35

Mindaugas Pakalnis, Vilniaus miesto vyriausiasis architektas, teigia, kad savivaldybėje labai rimtai...

Statyba ir NT
2019.04.23
Būsto įperkamumas Vilniuje vis dar kyla, bet nuo kaimynių atsilieka

Galimybės įpirkti būstą Lietuvos sostinėje vis dar auga, tačiau Rygoje ir Taline jos vis dar didesnės.

Statyba ir NT
2019.04.23

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau