NT plėtotojų lūkesčiai 2019-iesiems: svarbiausia suvaldyti kainų augimą

Publikuota: 2018-12-28
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

2019-aisiais vienas didžiausių iššūkių nekilnojamojo turto (NT) rinkoje bus suvaldyti medžiagų ir darbo jėgos kainų augimą, vieningai sutaria BNS kalbinti rinkos dalyviai. Kitąmet jie tikisi vangesnio bankų skolinimo, teritorijų plėtrai trūkumo bei reiklesnių būstų pirkėjų.

Sulėtinti rinką galėtų politiniai neramumai

Kęstutis Vanagas, NT plėtros bendrovės „YIT Kausta“ vadovas, teigia, kad šių metų pradžia dėl vėliau nei planuota pradėtų pardavimų bendrovei buvo vangesnė, tačiau sėkmingi būsto pardavimai metų viduryje šįmet leis pasiekti apie 95% apyvartos augimą.

Pono Vanago nuomone, kitąmet NT rinkos situacija turėtų išlikti panaši kaip šįmet, jei politinė padėtis bus stabili.

„Nors jau kelerius metus kalbama apie rinkos burbulą, didelių grėsmės ženklų kol kas nematome. Esu įsitikinęs, kad krizės prasideda žmonių mintyse. Galima prisiminti 2014-uosius, kai Rusijai okupavus Krymą, buvo visiškai sustoję būsto pardavimai. Žmonės baiminosi, kad kariniai veiksmai persikels į Lietuvą. Tačiau to nenutiko ir 2015-ųjų pavasarį pardavimai kilo į netikėtas aukštumas. Tad didžiausias iššūkis rinkai kitąmet gali būti politinė situacija, taip pat – valstybinių institucijų veikla“, – sakė p. Vanagas.

Anot jo, kitąmet rinkoje galime išvysti ir daugiau būsto nuomai projektų. „YIT Kausta“ planavo ir pati rinkai pasiūlyti tokį projektą, tačiau dėl savo akcininkės Suomijos kompanijos „YIT“ ir kitos šios šalies bendrovės „Lemminkainen“ jungimosi planus kol kas atidėjo.

Ponas Vanagas pastebi, kad keičiasi ir pirkėjų įpročiai – vis daugiau gyventojų dėl didėjančių spūsčių ir noro turėti infrastruktūrą renkasi pirkti būstą arčiau miesto centro.

2019-aisiais įmonė ketina pradėti plėtrą apie 4 ha ploto teritorijoje tarp sostinės Linkmenų ir Žalgirio gatvių, kur planuoja pastatyti apie 700 butų ir du biurų pastatus.

Viešbučių pertekliaus Vilniuje nebus

Domas Dargis, šįmet apie 50 mln. Eur vertės komercinio komplekso „Live Square“ projektą sostinės centre pradėjusios NT plėtros bendrovės „Eika“ vadovas, teigia, kad 2018-ieji išsiskyrė prestižinės klasės būsto pasiūla, taip pat – itin žemu vakansijos lygiu sostinės biuruose, kuris ateityje turėtų padidėti.

„Vilniuje atsidarė ir nemažai viešbučių – „Marriott“, „Pacai“, „Radisson“, „Ibis“. Tai turėjo trumpalaikį poveikį, bet, augant turistų skaičiui, tai rinkos nesugriovė ir viešbučių plėtrai potencialo dar yra. Kitąmet atsidarys „Vilnia“, „Neringa“, galbūt ir mūsų „Hilton“. Nemažai projektų atidėta, nemažai – pradinėse stadijose, kiti – popieriuje. Rinkoje matomas stabilumas, paklausa suvalgė kambarių skaičiaus augimą. Manau, kad viešbučių pertekliaus Vilniuje nebus“, – kalba jis.

Pono Dargio teigimu, Kaune viešbučių plėtra gali tapti aktyvesnė, tačiau ji nebus tokia kaip sostinėje.

„Manau, kad negalime lyginti šių miestų. Labai skiriasi turistų skaičiai: verslo turistų, kur konferencijos, renginiai, valstybės, tarptautinių organizacijų veikla, Kaune žymiai mažiau. Kaune tikrai bus daugiau negu vienas viešbutis, bet plėtra skirsis kartais“, – sako jis.

Kalbėdamas apie kitų metų iššūkius plėtotojams p. Dargis įvardina vangesnį bankų finansavimą.

„Net ir didesniems rinkos žaidėjams, kaip mes, nėra palankių sąlygų finansuoti projektus, o ką jau kalbėti apie mažas kompanijas. Kas vyksta bankų rinkoje, tas mažėjimas, atsitraukimas, bankų susijungimai konkurencijai turi įtakos ir tikrai nėra palanku tiems, kas skolinasi. Gali būti, kad bankai šiek tiek nori mažinti riziką, ypač jei tai susiję su nekilnojamuoju turtu. Manau, kad 2019-aisiais ši tendencija nesikeis“, – teigia p. Dargis.

Anot jo, bankams sumažinus finansavimą atsiranda vis daugiau alternatyvių skolinimo šaltinių, kurie siūlo projektus finansuoti už 10 ir daugiau procentų, o tai gali kelti rizikos.

Sunkiausia – rasti, kur statyti

Saulius Putrimas, NT plėtros ir statybų bendrovės „Merko statyba“ vadovas, teigia, kad šįmet bendrovė išlaikys panašią apyvartą kaip 2017-aisiais – apie 35-40 mln. Eur, o kitąmet planuoja augimą. Jo teigimu, jau dabar jos pasirašytų rangos sutarčių vertė siekia apie 50 mln. Eur.

„Pirmas pusmetis buvo sudėtingas dėl mažesnio naujų kontraktų pasirašymo. Kainų augimą ir energetinių reikalavimų padidėjimą – dėl ko kainos kilo, jautėme jau metus ar dvejus, o užsakovai tą pajautė tik organizuodami konkursą ir gavę kainų pasiūlymus. Pirmą pusmetį buvome susidūrę su situacija, kad labai daug konkursų buvo atidėta dėl perplanavimo, naujo finansavimo paieškos“, – kalba p. Putrimas.

Tarp svarbiausių iššūkių kitiems metams jis įvardino teritorijų plėtrai paieškas.

„2019 ir 2020 m. būsto pasiūla bus didesnė nei paklausa, bet pirkėjas irgi yra labai išrankus. Mums, vystytojams, didžiausias iššūkis yra surasti vietą, kur galėtume pasiūlyti gerą produktą, nes pastatyti kokybišką daiktą bet kokioje vietoje galima, bet vietų, ypač Vilniuje, kur tą pasiūlyti, stipriai mažėja ir beveik nėra. Mums pagrindinis iššūkis yra rasti tinkamą vietą, nes pirkėjus turime“, – kalba p. Putrimas.

Pasak jo, dabar pirkėjai kur kas atsargesni nei prieš dešimtmetį, kai kilo krizė – tuo metu visi viską pirko.

„Rinkos gyvumas Vilniuje ir dabar – Kaune, labiau rodo miestų vystymąsi ir augimą, čia nėra pirkimas tik kad pirkti ir paskiau perparduoti. Pas mus nuomai arba investicijai perka 10-15% pirkėjų, didžioji dalis perka sau, nori geresnės kokybės. Augimas yra tvarus“, – tikina p. Putrimas.

Pirkėjai tampa reiklesni

Sigita Survilaitė-Mekionienė, buvusioje „Skaiteks“ gamyklos teritorijoje Užupyje kvartalą „Paupys“ ir biurų pastatą „Park Town“ plėtojančios bendrovės „Darnu Group“ vadovė, teigia, kad kitąmet plėtotojai turės daugiau dėmesio skirti būsto kokybei.

„Rinkai prognozuojame nedidelį kainų augimą. Būsto rinka turėtų stabiliai augti ir kitąmet, nebent įtaką darytų išoriniai veiksniai. Vystytojai turėtų pasukti galvas dėl kokybinių parametrų, nes šiandieninis pirkėjas yra kaip niekada reiklus kokybei, o statybos, žemės, darbo užmokesčio kaštai drastiškai auga, kai tuo tarpu kainų augimas mažesnis, ir su šituo iššūkiu reikėtų susitvarkyti“, – kalba p. Mekionienė.

Anot jos, plėtotojai šįmet labiau konkuravo dėl aukštesnės klasės būsto, ši tendencija turėtų išlikti ir 2019-aisiais.

Ponia Mekionienė mano, kad nuomos kainos sostinės biuruose taip pat turėtų nežymiai augti.

„Auganti biurų rinkos pasiūla Vilniuje turėtų būti absorbuota. Prognozuojame nedidelį kainų augimą, o kainų korekcijų kainų žemyn nereikėtų tikėtis, kol rinka yra nuomotojų rankose“, – sako ji.

Įsivežti darbuotojų trukdo biurokratija

Arvydas Avulis, NT plėtros bendrovės „Hanner“ valdybos pirmininkas, teigia, kad šįmet įmonei sėkminga buvo būsto ir biurų plėtra, tačiau sunkiau sekėsi įgyvendinti naujus projektus – dėl teisminio ginčo su Nacionaline žemės tarnyba, kuri siekia nutraukti nuomos sutartį, plėtra sklype sostinės Algirdo g. buvo sustabdyta, o tai gali lemti mažesnę apyvartą kitąmet.

„Kas liečia gyvenamąją statybą, būtų sunku tikėtis, kad mums kitąmet pavyks pasiekti tokių rezultatų, nes verslas yra inertiškas. Algirdo gatvės projektas yra sustabdytas ir akivaizdu, kad tai turės įtakos pardavimams. Kitąmet, kol vykdysime „Business Stadium North“ statybą, planuojame surinkti bent 50% biurų pastato nuomininkų. Gal pradėsime dar vieną verslo centro projektą ne „Žalgirio“ stadiono teritorijoje. Dabar vedamos derybos ir turime tikslą iki Kalėdų pasirašyti sutartis“, – sakė jis.

Pono Avulio teigimu, didėjanti butų pasiūla plėtotojams neleidžia didinti kainų, tačiau brangstančios medžiagos – jų mažinti, taigi kitąmet tikėtina rinkoje matyti tvarų augimą.

Anot jo, vienas didžiausių iššūkių plėtotojams kitąmet bus rasti darbuotojų.

„Darbo jėgos trūkumas akivaizdus ir situacija nepagerės, nes yra biurokratinių kliūčių įsivežti statybininkų, nors ir kalbama, kad sąlygos tam gerinamos. Matome kaip šįmet brango statybos – statistiškai skelbiama, kad 3%, bet tai netiesia, jos brango daugiau ir manau, kad ta tendencija išliks kitąmet, ir tai bus didžiausias iššūkis investuotojams ir vystytojams, nes suvaldyti kaštus bus sudėtingiausia. Tai susiję ir su atlyginimais“, – aiškina p. Avulis.

Algų kilimą subalansuos imigrantai

Mindaugo Vanago, NT plėtros bendrovės „Citus“ vadovo, nuomone, kitąmet statybininkų darbo užmokesčio augimą kiek prislopins atvykstantys ukrainiečiai.

„Atlyginimai šįmet didėjo, o būsto kainos tiek neaugo. Statistika kartais rodo, kad kainų augimas yra, bet jis labiau padidėjo dėl išaugusių vidutinės klasės būsto pardavimų – perkamas brangesnis būstas. Manau, augimas kainų bus labai nežymus daugiau dėl technologinių dalykų, nes statoma vis daugiau A+ klasės ir darbo jėga brangsta. Bet nemanau, kad labai smarkiai augs statybininkų darbo užmokestis, nes atvažiuoja darbuotojų iš Ukrainos“, – sako „Citus“ vadovas.

Pasak p. Vanago, šiuos metus bendrovė planuoja užbaigti su 10% apyvartos augimu ir į kitus žvelgia optimistiškai.

„Manome, kad rinka bus panaši kaip šiemet – šiemet buvo daugiausiai pardavimų nuo krizės ir tai turėtų išlikti. Kaip ir pernai, matome galimą pasiūlos perteklių. Bet, iš kitos pusės, jis valdomas, neauga taip staigiai, vystytojai atsargiai vertina. Manau, pasiūlos perteklius turėtų būti suvaldytas. O, vertinant iš pirkėjų pusės, žiūrime labai teigiamai – atlyginimai auga, įperkamumas auga, miestai, kur dirbame – Vilnius, Kaunas, turi gyventojų prieaugį“, – sako jis. 

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

Sekite NT rinkos naujienas ir tendencijas „Facebook“ puslapyje „VŽ Nekilnojamasis turtas“

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Pastato automatika: energijos suvartojimas – optimalus, komfortas viduje – maksimalus Verslo tribūna

Kuo mažesni eksploataciniai kaštai – tuo greitesnė ir didesnė investicijų grąža. Šią tiesą puikiai žino...

Keičiasi Regioninių architektūros tarybų sudėtis 1

Konkurencijos tarybai Lietuvos architektų rūmus įspėjus dėl galimų interesų konfliktų, keičiasi kai kurių...

Statyba ir NT
2019.04.24
„Hanner“ įmonė pernai pasiekė 8,1 mln. Eur pajamas

Nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovei „Hanner“ priklausanti UAB „Promola“ pernai gavo 8,1 mln. Eur...

Statyba ir NT
2019.04.24
Butams Vilniaus senamiestyje parinko architektūrinę idėją, keičia finansavimo modelį 15

Vilniaus Sodų gatvėje, šalia „Panoramos“ viešbučio, planuojamus vidutinės ir aukštos klasės daugiabučius...

Statyba ir NT
2019.04.24
Prasidėjo 26 kartą rengiama statybų paroda „Resta“ 1

Trečiadienį Vilniuje, parodų ir kongresų centre „Litexpo“, prasidėjo nuo 1994 m. rengiama ir keturias dienas...

Statyba ir NT
2019.04.24
Žengti į NT rinką sugalvojusius naujokus „Realco“ paims už rankos Premium 1

Nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovė „Realco“ savo paslaugas nusprendė pradėti teikti rinkoje – valdys...

Statyba ir NT
2019.04.24
Pažangiausios Europos didmiesčių NT vystymo tendencijos ateina ir į Vilnių Verslo tribūna 9

Sostinės senamiestis – didelis traukos centras ir verslui, ir gyventojams, nenorintiems nutolti nuo miesto.

Statyba ir NT
2019.04.23
Asociacija: privaloma statybininko kortelė sumažintų šešėlį  6

Lietuvos statybininkų asociacija nuo 2020 metų siūlo įteisinti privalomą statybininko kortelę – pasak jos,...

Statyba ir NT
2019.04.23
Paryžiaus katedrai atstatyti – nuo 3D technologijų iki žaidimo „Assassin’s Creed“ Premium

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas pareiškė, kad nuo gaisro nukentėjusi Paryžiaus Dievo Motinos...

Laisvalaikis
2019.04.23
Vilnių gelbstint nuo spūsčių – naujo pėsčiųjų tilto vizija 35

Mindaugas Pakalnis, Vilniaus miesto vyriausiasis architektas, teigia, kad savivaldybėje labai rimtai...

Statyba ir NT
2019.04.23
Būsto įperkamumas Vilniuje vis dar kyla, bet nuo kaimynių atsilieka

Galimybės įpirkti būstą Lietuvos sostinėje vis dar auga, tačiau Rygoje ir Taline jos vis dar didesnės.

Statyba ir NT
2019.04.23
Vijūnėlės dvaro savininkai už teismo sprendimo nevykdymą sumokėjo baudą 2

Vadinamo Vijūnėlės dvaro Druskininkuose savininkai Žilvinas ir Zina Poviloniai už tai, kad iki šiol nesiėmė...

Statyba ir NT
2019.04.23
„Švyturys-Utenos alus“ įsivėlė į teisinius ginčus su statybininkais Premium 1

Po dvejų nuostolingų metų UAB „Švyturys-Utenos alus“ 2018 m. baigė pelningai. Tai paaiškėjo bendrovės...

Pramonė
2019.04.23
Vilniaus Pašilaičiuose planuojamas 141 buto projektas  17

Nekilnojamojo turto (NT) plėtros ir statybos UAB „Arkada“ Vilniaus Pašilaičiuose plečia vystomą būstų...

Statyba ir NT
2019.04.22
Teismas leido baigti Rusų dramos teatro remonto konkursą

Neatsiradus rangovų, Rusų dramos teatras Vilniuje gali baigti beveik 4 mln. Eur vertės pagalbinio pastato...

Statyba ir NT
2019.04.21
„Agrokoncernui“ priteisė avansą už žlugusį vilos Birštone sandorį

Jonavos krovinio transporto prekybos bendrovė „Harimanas“ turi grąžinti 200 tūkst. eurų avansą „valstiečių“...

Statyba ir NT
2019.04.21
„Eika“ renkasi vietas bendrabučiams Vilniuje ir Rygoje

Vieną bendrabutį su partneriais Kaune atidariusi nekilnojamojo turto (NT) bendrovė „Eika“ šiame sektoriuje...

Statyba ir NT
2019.04.20
Pasaulio miestai, kuriuose būstas brangiausias 3

Brangiausia nuosavą būstą įsigyti yra Honkonge, o nuomotis – Niujorke.

Statyba ir NT
2019.04.20
Teismas nurodė išardyti įstiklintą pastato dalį Vilniaus Gedimino pr. 5

Vilniaus miesto apylinkės teismas nusprendė, kad Vilniaus Gedimino pr. 27 pastato dalies įstiklinimas turi...

Statyba ir NT
2019.04.19
„NT Valdos“ aukcione už 4,25 mln. Eur pardavė kompleksą sostinėje 3

„Lietuvos energijos“ grupei priklausanti įmonė „NT Valdos“ už 4,25 mln. eurų (su PVM) pardavė vieną...

Statyba ir NT
2019.04.19

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau