NT plėtotojų lūkesčiai 2019-iesiems: svarbiausia suvaldyti kainų augimą

Publikuota: 2018-12-28
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

2019-aisiais vienas didžiausių iššūkių nekilnojamojo turto (NT) rinkoje bus suvaldyti medžiagų ir darbo jėgos kainų augimą, vieningai sutaria BNS kalbinti rinkos dalyviai. Kitąmet jie tikisi vangesnio bankų skolinimo, teritorijų plėtrai trūkumo bei reiklesnių būstų pirkėjų.

Sulėtinti rinką galėtų politiniai neramumai

Kęstutis Vanagas, NT plėtros bendrovės „YIT Kausta“ vadovas, teigia, kad šių metų pradžia dėl vėliau nei planuota pradėtų pardavimų bendrovei buvo vangesnė, tačiau sėkmingi būsto pardavimai metų viduryje šįmet leis pasiekti apie 95% apyvartos augimą.

Pono Vanago nuomone, kitąmet NT rinkos situacija turėtų išlikti panaši kaip šįmet, jei politinė padėtis bus stabili.

„Nors jau kelerius metus kalbama apie rinkos burbulą, didelių grėsmės ženklų kol kas nematome. Esu įsitikinęs, kad krizės prasideda žmonių mintyse. Galima prisiminti 2014-uosius, kai Rusijai okupavus Krymą, buvo visiškai sustoję būsto pardavimai. Žmonės baiminosi, kad kariniai veiksmai persikels į Lietuvą. Tačiau to nenutiko ir 2015-ųjų pavasarį pardavimai kilo į netikėtas aukštumas. Tad didžiausias iššūkis rinkai kitąmet gali būti politinė situacija, taip pat – valstybinių institucijų veikla“, – sakė p. Vanagas.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Anot jo, kitąmet rinkoje galime išvysti ir daugiau būsto nuomai projektų. „YIT Kausta“ planavo ir pati rinkai pasiūlyti tokį projektą, tačiau dėl savo akcininkės Suomijos kompanijos „YIT“ ir kitos šios šalies bendrovės „Lemminkainen“ jungimosi planus kol kas atidėjo.

Ponas Vanagas pastebi, kad keičiasi ir pirkėjų įpročiai – vis daugiau gyventojų dėl didėjančių spūsčių ir noro turėti infrastruktūrą renkasi pirkti būstą arčiau miesto centro.

2019-aisiais įmonė ketina pradėti plėtrą apie 4 ha ploto teritorijoje tarp sostinės Linkmenų ir Žalgirio gatvių, kur planuoja pastatyti apie 700 butų ir du biurų pastatus.

Viešbučių pertekliaus Vilniuje nebus

Domas Dargis, šįmet apie 50 mln. Eur vertės komercinio komplekso „Live Square“ projektą sostinės centre pradėjusios NT plėtros bendrovės „Eika“ vadovas, teigia, kad 2018-ieji išsiskyrė prestižinės klasės būsto pasiūla, taip pat – itin žemu vakansijos lygiu sostinės biuruose, kuris ateityje turėtų padidėti.

„Vilniuje atsidarė ir nemažai viešbučių – „Marriott“, „Pacai“, „Radisson“, „Ibis“. Tai turėjo trumpalaikį poveikį, bet, augant turistų skaičiui, tai rinkos nesugriovė ir viešbučių plėtrai potencialo dar yra. Kitąmet atsidarys „Vilnia“, „Neringa“, galbūt ir mūsų „Hilton“. Nemažai projektų atidėta, nemažai – pradinėse stadijose, kiti – popieriuje. Rinkoje matomas stabilumas, paklausa suvalgė kambarių skaičiaus augimą. Manau, kad viešbučių pertekliaus Vilniuje nebus“, – kalba jis.

Pono Dargio teigimu, Kaune viešbučių plėtra gali tapti aktyvesnė, tačiau ji nebus tokia kaip sostinėje.

„Manau, kad negalime lyginti šių miestų. Labai skiriasi turistų skaičiai: verslo turistų, kur konferencijos, renginiai, valstybės, tarptautinių organizacijų veikla, Kaune žymiai mažiau. Kaune tikrai bus daugiau negu vienas viešbutis, bet plėtra skirsis kartais“, – sako jis.

Kalbėdamas apie kitų metų iššūkius plėtotojams p. Dargis įvardina vangesnį bankų finansavimą.

„Net ir didesniems rinkos žaidėjams, kaip mes, nėra palankių sąlygų finansuoti projektus, o ką jau kalbėti apie mažas kompanijas. Kas vyksta bankų rinkoje, tas mažėjimas, atsitraukimas, bankų susijungimai konkurencijai turi įtakos ir tikrai nėra palanku tiems, kas skolinasi. Gali būti, kad bankai šiek tiek nori mažinti riziką, ypač jei tai susiję su nekilnojamuoju turtu. Manau, kad 2019-aisiais ši tendencija nesikeis“, – teigia p. Dargis.

Anot jo, bankams sumažinus finansavimą atsiranda vis daugiau alternatyvių skolinimo šaltinių, kurie siūlo projektus finansuoti už 10 ir daugiau procentų, o tai gali kelti rizikos.

Sunkiausia – rasti, kur statyti

Saulius Putrimas, NT plėtros ir statybų bendrovės „Merko statyba“ vadovas, teigia, kad šįmet bendrovė išlaikys panašią apyvartą kaip 2017-aisiais – apie 35-40 mln. Eur, o kitąmet planuoja augimą. Jo teigimu, jau dabar jos pasirašytų rangos sutarčių vertė siekia apie 50 mln. Eur.

„Pirmas pusmetis buvo sudėtingas dėl mažesnio naujų kontraktų pasirašymo. Kainų augimą ir energetinių reikalavimų padidėjimą – dėl ko kainos kilo, jautėme jau metus ar dvejus, o užsakovai tą pajautė tik organizuodami konkursą ir gavę kainų pasiūlymus. Pirmą pusmetį buvome susidūrę su situacija, kad labai daug konkursų buvo atidėta dėl perplanavimo, naujo finansavimo paieškos“, – kalba p. Putrimas.

Tarp svarbiausių iššūkių kitiems metams jis įvardino teritorijų plėtrai paieškas.

„2019 ir 2020 m. būsto pasiūla bus didesnė nei paklausa, bet pirkėjas irgi yra labai išrankus. Mums, vystytojams, didžiausias iššūkis yra surasti vietą, kur galėtume pasiūlyti gerą produktą, nes pastatyti kokybišką daiktą bet kokioje vietoje galima, bet vietų, ypač Vilniuje, kur tą pasiūlyti, stipriai mažėja ir beveik nėra. Mums pagrindinis iššūkis yra rasti tinkamą vietą, nes pirkėjus turime“, – kalba p. Putrimas.

Pasak jo, dabar pirkėjai kur kas atsargesni nei prieš dešimtmetį, kai kilo krizė – tuo metu visi viską pirko.

„Rinkos gyvumas Vilniuje ir dabar – Kaune, labiau rodo miestų vystymąsi ir augimą, čia nėra pirkimas tik kad pirkti ir paskiau perparduoti. Pas mus nuomai arba investicijai perka 10-15% pirkėjų, didžioji dalis perka sau, nori geresnės kokybės. Augimas yra tvarus“, – tikina p. Putrimas.

Pirkėjai tampa reiklesni

Sigita Survilaitė-Mekionienė, buvusioje „Skaiteks“ gamyklos teritorijoje Užupyje kvartalą „Paupys“ ir biurų pastatą „Park Town“ plėtojančios bendrovės „Darnu Group“ vadovė, teigia, kad kitąmet plėtotojai turės daugiau dėmesio skirti būsto kokybei.

„Rinkai prognozuojame nedidelį kainų augimą. Būsto rinka turėtų stabiliai augti ir kitąmet, nebent įtaką darytų išoriniai veiksniai. Vystytojai turėtų pasukti galvas dėl kokybinių parametrų, nes šiandieninis pirkėjas yra kaip niekada reiklus kokybei, o statybos, žemės, darbo užmokesčio kaštai drastiškai auga, kai tuo tarpu kainų augimas mažesnis, ir su šituo iššūkiu reikėtų susitvarkyti“, – kalba p. Mekionienė.

Anot jos, plėtotojai šįmet labiau konkuravo dėl aukštesnės klasės būsto, ši tendencija turėtų išlikti ir 2019-aisiais.

Ponia Mekionienė mano, kad nuomos kainos sostinės biuruose taip pat turėtų nežymiai augti.

„Auganti biurų rinkos pasiūla Vilniuje turėtų būti absorbuota. Prognozuojame nedidelį kainų augimą, o kainų korekcijų kainų žemyn nereikėtų tikėtis, kol rinka yra nuomotojų rankose“, – sako ji.

Įsivežti darbuotojų trukdo biurokratija

Arvydas Avulis, NT plėtros bendrovės „Hanner“ valdybos pirmininkas, teigia, kad šįmet įmonei sėkminga buvo būsto ir biurų plėtra, tačiau sunkiau sekėsi įgyvendinti naujus projektus – dėl teisminio ginčo su Nacionaline žemės tarnyba, kuri siekia nutraukti nuomos sutartį, plėtra sklype sostinės Algirdo g. buvo sustabdyta, o tai gali lemti mažesnę apyvartą kitąmet.

„Kas liečia gyvenamąją statybą, būtų sunku tikėtis, kad mums kitąmet pavyks pasiekti tokių rezultatų, nes verslas yra inertiškas. Algirdo gatvės projektas yra sustabdytas ir akivaizdu, kad tai turės įtakos pardavimams. Kitąmet, kol vykdysime „Business Stadium North“ statybą, planuojame surinkti bent 50% biurų pastato nuomininkų. Gal pradėsime dar vieną verslo centro projektą ne „Žalgirio“ stadiono teritorijoje. Dabar vedamos derybos ir turime tikslą iki Kalėdų pasirašyti sutartis“, – sakė jis.

Pono Avulio teigimu, didėjanti butų pasiūla plėtotojams neleidžia didinti kainų, tačiau brangstančios medžiagos – jų mažinti, taigi kitąmet tikėtina rinkoje matyti tvarų augimą.

Anot jo, vienas didžiausių iššūkių plėtotojams kitąmet bus rasti darbuotojų.

„Darbo jėgos trūkumas akivaizdus ir situacija nepagerės, nes yra biurokratinių kliūčių įsivežti statybininkų, nors ir kalbama, kad sąlygos tam gerinamos. Matome kaip šįmet brango statybos – statistiškai skelbiama, kad 3%, bet tai netiesia, jos brango daugiau ir manau, kad ta tendencija išliks kitąmet, ir tai bus didžiausias iššūkis investuotojams ir vystytojams, nes suvaldyti kaštus bus sudėtingiausia. Tai susiję ir su atlyginimais“, – aiškina p. Avulis.

Algų kilimą subalansuos imigrantai

Mindaugo Vanago, NT plėtros bendrovės „Citus“ vadovo, nuomone, kitąmet statybininkų darbo užmokesčio augimą kiek prislopins atvykstantys ukrainiečiai.

„Atlyginimai šįmet didėjo, o būsto kainos tiek neaugo. Statistika kartais rodo, kad kainų augimas yra, bet jis labiau padidėjo dėl išaugusių vidutinės klasės būsto pardavimų – perkamas brangesnis būstas. Manau, augimas kainų bus labai nežymus daugiau dėl technologinių dalykų, nes statoma vis daugiau A+ klasės ir darbo jėga brangsta. Bet nemanau, kad labai smarkiai augs statybininkų darbo užmokestis, nes atvažiuoja darbuotojų iš Ukrainos“, – sako „Citus“ vadovas.

Pasak p. Vanago, šiuos metus bendrovė planuoja užbaigti su 10% apyvartos augimu ir į kitus žvelgia optimistiškai.

„Manome, kad rinka bus panaši kaip šiemet – šiemet buvo daugiausiai pardavimų nuo krizės ir tai turėtų išlikti. Kaip ir pernai, matome galimą pasiūlos perteklių. Bet, iš kitos pusės, jis valdomas, neauga taip staigiai, vystytojai atsargiai vertina. Manau, pasiūlos perteklius turėtų būti suvaldytas. O, vertinant iš pirkėjų pusės, žiūrime labai teigiamai – atlyginimai auga, įperkamumas auga, miestai, kur dirbame – Vilnius, Kaunas, turi gyventojų prieaugį“, – sako jis. 

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Statyba ir NT“
„SBA Urban“ Vilniaus rajone įsigijo 4,3 ha sklypą

Nekilnojamojo turto (NT), baldų gamybos ir tekstilės sektoriuose veikiančiai SBA grupei priklausanti NT...

„Sirin Development“ sukirto rankomis su „Kesko Senukais“ dėl sandėlių nuomos Rygoje

Su „Girtekos“ grupe susijusi industrinio nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovė „Sirin Development“...

Draudimas rusams pirkti NT ir investuoti į fondus Lietuvoje sukrėtimo nežada, bet tikrintojams bus reikalų Premium

Europos Parlamentui svarstant šeštąjį sankcijų paketą, kuriame numatytas draudimas Rusijos piliečiams Europos...

Kai Palanga per brangi: NT dairosi Italijoje ar Ispanijoje Premium 9

Siūlantys būstus užsienyje teigia pastebintys augančią paklausą, tačiau teisiniai niuansai gali apkartinti...

Statyba ir NT
2022.05.23
VIVA 2 mln. Eur didina finansavimą „Montuotojui“

Valstybės investicijų valdymo agentūra (VIVA) iš Pagalbos verslui fondo (PVF) suteiks papildomą 2 mln. Eur...

Finansai
2022.05.23
Europos investicijų bankas skolina „Teltonika IoT Group“ 50 mln. Eur 1

Europos investicijų bankas (EIB) suteikė bendrovei „Teltonika IoT Group“ 50 mln. Eur paskolą, kad ji...

Pramonė
2022.05.23
Verslininkai: prievolė įrengti slėptuves brangins projektus

Vyriausybei planuojant teikti įstatymo pataisas, numatančias prievolę statant naujus visuomeninius pastatus...

Statyba ir NT
2022.05.23
Verslininkas, kuris bijo baubo po lova 6

Savo kasdienėje veikloje analizuodami informaciją, įvairius duomenis ir rašydami straipsnius dažniausiai...

VŽ požiūris
2022.05.23
„Orlen Lietuva“: esame sukaupę bitumo atsargų Premium 1

Remontui sustabdyta Mažeikių naftos perdirbimo AB „Orlen Lietuva“ ramina, kad dėl bitumo stygiaus nutraukti...

Pramonė
2022.05.23
„City Service“ pardavė verslą Rusijoje Premium

Pastatų priežiūros grupė „City Service“ patvirtino radusi pirkėją verslo daliai Rusijoje, kuri 2021 m.

Statyba ir NT
2022.05.23
Šiaulių bankas paskolino „Infra Group“ daugiabučio statyboms sostinės Šnipiškėse

Šiaulių bankas pranešė suteikęs 2,6 mln. Eur dydžio finansavimą nekilnojamojo turto plėtotojai „Infra Group“...

Statyba ir NT
2022.05.22
Dėliojamos Klaipėdos vasaros estrados rekonstrukcijos gairės

Klaipėdos savivaldybės atstovai ir projektuotojai ėmėsi dėlioti miesto vasaros estrados rekonstrukcijos...

Statyba ir NT
2022.05.22
Estijos rangovų nerimas: turime numatyti 3 mėnesius į priekį, o tai neįmanoma Premium

Estijos statybų bendrovės vieningos – sektoriuje kol kas nėra jokių stabilizavimosi požymių. Kad galėtų...

Statyba ir NT
2022.05.22
Medinių dangoraižių statybų lenktynės įsibėgėja Premium 1

Jei prieš trejus metus nedidelis miestelis Norvegijoje tapo aukščiausio medinio pastato namais, visai...

Statyba ir NT
2022.05.21
Statybų inspekcija: E. Dragūnas turi nugriauti regioniniame parke pastatytą namą 17

Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija mano, kad Vilniuje, Pavilnių regioniniame parke,...

Statyba ir NT
2022.05.21
„Homa“ Šeškinėje planuoja dar 23 mln. Eur investicijų

Nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „Homa Development“ pranešė sostinės Šeškinės mikrorajone planuojanti dar...

Statyba ir NT
2022.05.21
HISK grupės pajamos menko 8,2%

Vienos didžiausių šalyje infrastruktūros AB HISK (buv. „Panevėžio keliai“) konsoliduotosios 2021 m. pajamos...

Statyba ir NT
2022.05.20
„YIT Lietuva“ gavo 3,8 mln. Eur užsakymą netoli Klaipėdos

Suomijos kapitalo nekilnojamojo turto plėtros ir statybų bendrovė „YIT Lietuva“ praneša gavusi 3,8 mln. Eur...

Statyba ir NT
2022.05.20
„Sotheby's“: šiemet Latvijoje 23% daugiau prabangių būstų sandorių

Šiemet I ketv. Latvijos prestižinės klasės būsto segmente sudaryti 268 sandoriai – 22,9% daugiau nei pet tą...

Statyba ir NT
2022.05.20
27 metų senumo detalusis planas įžiebė ginčą dėl statybų sostinės Žvėryne Premium 6

Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija teisme bando įrodyti, kad prieš porą metų sostinės...

Statyba ir NT
2022.05.20

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku