NT plėtotojų lūkesčiai 2019-iesiems: svarbiausia suvaldyti kainų augimą

Publikuota: 2018-12-28
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

2019-aisiais vienas didžiausių iššūkių nekilnojamojo turto (NT) rinkoje bus suvaldyti medžiagų ir darbo jėgos kainų augimą, vieningai sutaria BNS kalbinti rinkos dalyviai. Kitąmet jie tikisi vangesnio bankų skolinimo, teritorijų plėtrai trūkumo bei reiklesnių būstų pirkėjų.

Sulėtinti rinką galėtų politiniai neramumai

Kęstutis Vanagas, NT plėtros bendrovės „YIT Kausta“ vadovas, teigia, kad šių metų pradžia dėl vėliau nei planuota pradėtų pardavimų bendrovei buvo vangesnė, tačiau sėkmingi būsto pardavimai metų viduryje šįmet leis pasiekti apie 95% apyvartos augimą.

Pono Vanago nuomone, kitąmet NT rinkos situacija turėtų išlikti panaši kaip šįmet, jei politinė padėtis bus stabili.

„Nors jau kelerius metus kalbama apie rinkos burbulą, didelių grėsmės ženklų kol kas nematome. Esu įsitikinęs, kad krizės prasideda žmonių mintyse. Galima prisiminti 2014-uosius, kai Rusijai okupavus Krymą, buvo visiškai sustoję būsto pardavimai. Žmonės baiminosi, kad kariniai veiksmai persikels į Lietuvą. Tačiau to nenutiko ir 2015-ųjų pavasarį pardavimai kilo į netikėtas aukštumas. Tad didžiausias iššūkis rinkai kitąmet gali būti politinė situacija, taip pat – valstybinių institucijų veikla“, – sakė p. Vanagas.

Anot jo, kitąmet rinkoje galime išvysti ir daugiau būsto nuomai projektų. „YIT Kausta“ planavo ir pati rinkai pasiūlyti tokį projektą, tačiau dėl savo akcininkės Suomijos kompanijos „YIT“ ir kitos šios šalies bendrovės „Lemminkainen“ jungimosi planus kol kas atidėjo.

Ponas Vanagas pastebi, kad keičiasi ir pirkėjų įpročiai – vis daugiau gyventojų dėl didėjančių spūsčių ir noro turėti infrastruktūrą renkasi pirkti būstą arčiau miesto centro.

2019-aisiais įmonė ketina pradėti plėtrą apie 4 ha ploto teritorijoje tarp sostinės Linkmenų ir Žalgirio gatvių, kur planuoja pastatyti apie 700 butų ir du biurų pastatus.

Viešbučių pertekliaus Vilniuje nebus

Domas Dargis, šįmet apie 50 mln. Eur vertės komercinio komplekso „Live Square“ projektą sostinės centre pradėjusios NT plėtros bendrovės „Eika“ vadovas, teigia, kad 2018-ieji išsiskyrė prestižinės klasės būsto pasiūla, taip pat – itin žemu vakansijos lygiu sostinės biuruose, kuris ateityje turėtų padidėti.

„Vilniuje atsidarė ir nemažai viešbučių – „Marriott“, „Pacai“, „Radisson“, „Ibis“. Tai turėjo trumpalaikį poveikį, bet, augant turistų skaičiui, tai rinkos nesugriovė ir viešbučių plėtrai potencialo dar yra. Kitąmet atsidarys „Vilnia“, „Neringa“, galbūt ir mūsų „Hilton“. Nemažai projektų atidėta, nemažai – pradinėse stadijose, kiti – popieriuje. Rinkoje matomas stabilumas, paklausa suvalgė kambarių skaičiaus augimą. Manau, kad viešbučių pertekliaus Vilniuje nebus“, – kalba jis.

Pono Dargio teigimu, Kaune viešbučių plėtra gali tapti aktyvesnė, tačiau ji nebus tokia kaip sostinėje.

„Manau, kad negalime lyginti šių miestų. Labai skiriasi turistų skaičiai: verslo turistų, kur konferencijos, renginiai, valstybės, tarptautinių organizacijų veikla, Kaune žymiai mažiau. Kaune tikrai bus daugiau negu vienas viešbutis, bet plėtra skirsis kartais“, – sako jis.

Kalbėdamas apie kitų metų iššūkius plėtotojams p. Dargis įvardina vangesnį bankų finansavimą.

„Net ir didesniems rinkos žaidėjams, kaip mes, nėra palankių sąlygų finansuoti projektus, o ką jau kalbėti apie mažas kompanijas. Kas vyksta bankų rinkoje, tas mažėjimas, atsitraukimas, bankų susijungimai konkurencijai turi įtakos ir tikrai nėra palanku tiems, kas skolinasi. Gali būti, kad bankai šiek tiek nori mažinti riziką, ypač jei tai susiję su nekilnojamuoju turtu. Manau, kad 2019-aisiais ši tendencija nesikeis“, – teigia p. Dargis.

Anot jo, bankams sumažinus finansavimą atsiranda vis daugiau alternatyvių skolinimo šaltinių, kurie siūlo projektus finansuoti už 10 ir daugiau procentų, o tai gali kelti rizikos.

Sunkiausia – rasti, kur statyti

Saulius Putrimas, NT plėtros ir statybų bendrovės „Merko statyba“ vadovas, teigia, kad šįmet bendrovė išlaikys panašią apyvartą kaip 2017-aisiais – apie 35-40 mln. Eur, o kitąmet planuoja augimą. Jo teigimu, jau dabar jos pasirašytų rangos sutarčių vertė siekia apie 50 mln. Eur.

„Pirmas pusmetis buvo sudėtingas dėl mažesnio naujų kontraktų pasirašymo. Kainų augimą ir energetinių reikalavimų padidėjimą – dėl ko kainos kilo, jautėme jau metus ar dvejus, o užsakovai tą pajautė tik organizuodami konkursą ir gavę kainų pasiūlymus. Pirmą pusmetį buvome susidūrę su situacija, kad labai daug konkursų buvo atidėta dėl perplanavimo, naujo finansavimo paieškos“, – kalba p. Putrimas.

Tarp svarbiausių iššūkių kitiems metams jis įvardino teritorijų plėtrai paieškas.

„2019 ir 2020 m. būsto pasiūla bus didesnė nei paklausa, bet pirkėjas irgi yra labai išrankus. Mums, vystytojams, didžiausias iššūkis yra surasti vietą, kur galėtume pasiūlyti gerą produktą, nes pastatyti kokybišką daiktą bet kokioje vietoje galima, bet vietų, ypač Vilniuje, kur tą pasiūlyti, stipriai mažėja ir beveik nėra. Mums pagrindinis iššūkis yra rasti tinkamą vietą, nes pirkėjus turime“, – kalba p. Putrimas.

Pasak jo, dabar pirkėjai kur kas atsargesni nei prieš dešimtmetį, kai kilo krizė – tuo metu visi viską pirko.

„Rinkos gyvumas Vilniuje ir dabar – Kaune, labiau rodo miestų vystymąsi ir augimą, čia nėra pirkimas tik kad pirkti ir paskiau perparduoti. Pas mus nuomai arba investicijai perka 10-15% pirkėjų, didžioji dalis perka sau, nori geresnės kokybės. Augimas yra tvarus“, – tikina p. Putrimas.

Pirkėjai tampa reiklesni

Sigita Survilaitė-Mekionienė, buvusioje „Skaiteks“ gamyklos teritorijoje Užupyje kvartalą „Paupys“ ir biurų pastatą „Park Town“ plėtojančios bendrovės „Darnu Group“ vadovė, teigia, kad kitąmet plėtotojai turės daugiau dėmesio skirti būsto kokybei.

„Rinkai prognozuojame nedidelį kainų augimą. Būsto rinka turėtų stabiliai augti ir kitąmet, nebent įtaką darytų išoriniai veiksniai. Vystytojai turėtų pasukti galvas dėl kokybinių parametrų, nes šiandieninis pirkėjas yra kaip niekada reiklus kokybei, o statybos, žemės, darbo užmokesčio kaštai drastiškai auga, kai tuo tarpu kainų augimas mažesnis, ir su šituo iššūkiu reikėtų susitvarkyti“, – kalba p. Mekionienė.

Anot jos, plėtotojai šįmet labiau konkuravo dėl aukštesnės klasės būsto, ši tendencija turėtų išlikti ir 2019-aisiais.

Ponia Mekionienė mano, kad nuomos kainos sostinės biuruose taip pat turėtų nežymiai augti.

„Auganti biurų rinkos pasiūla Vilniuje turėtų būti absorbuota. Prognozuojame nedidelį kainų augimą, o kainų korekcijų kainų žemyn nereikėtų tikėtis, kol rinka yra nuomotojų rankose“, – sako ji.

Įsivežti darbuotojų trukdo biurokratija

Arvydas Avulis, NT plėtros bendrovės „Hanner“ valdybos pirmininkas, teigia, kad šįmet įmonei sėkminga buvo būsto ir biurų plėtra, tačiau sunkiau sekėsi įgyvendinti naujus projektus – dėl teisminio ginčo su Nacionaline žemės tarnyba, kuri siekia nutraukti nuomos sutartį, plėtra sklype sostinės Algirdo g. buvo sustabdyta, o tai gali lemti mažesnę apyvartą kitąmet.

„Kas liečia gyvenamąją statybą, būtų sunku tikėtis, kad mums kitąmet pavyks pasiekti tokių rezultatų, nes verslas yra inertiškas. Algirdo gatvės projektas yra sustabdytas ir akivaizdu, kad tai turės įtakos pardavimams. Kitąmet, kol vykdysime „Business Stadium North“ statybą, planuojame surinkti bent 50% biurų pastato nuomininkų. Gal pradėsime dar vieną verslo centro projektą ne „Žalgirio“ stadiono teritorijoje. Dabar vedamos derybos ir turime tikslą iki Kalėdų pasirašyti sutartis“, – sakė jis.

Pono Avulio teigimu, didėjanti butų pasiūla plėtotojams neleidžia didinti kainų, tačiau brangstančios medžiagos – jų mažinti, taigi kitąmet tikėtina rinkoje matyti tvarų augimą.

Anot jo, vienas didžiausių iššūkių plėtotojams kitąmet bus rasti darbuotojų.

„Darbo jėgos trūkumas akivaizdus ir situacija nepagerės, nes yra biurokratinių kliūčių įsivežti statybininkų, nors ir kalbama, kad sąlygos tam gerinamos. Matome kaip šįmet brango statybos – statistiškai skelbiama, kad 3%, bet tai netiesia, jos brango daugiau ir manau, kad ta tendencija išliks kitąmet, ir tai bus didžiausias iššūkis investuotojams ir vystytojams, nes suvaldyti kaštus bus sudėtingiausia. Tai susiję ir su atlyginimais“, – aiškina p. Avulis.

Algų kilimą subalansuos imigrantai

Mindaugo Vanago, NT plėtros bendrovės „Citus“ vadovo, nuomone, kitąmet statybininkų darbo užmokesčio augimą kiek prislopins atvykstantys ukrainiečiai.

„Atlyginimai šįmet didėjo, o būsto kainos tiek neaugo. Statistika kartais rodo, kad kainų augimas yra, bet jis labiau padidėjo dėl išaugusių vidutinės klasės būsto pardavimų – perkamas brangesnis būstas. Manau, augimas kainų bus labai nežymus daugiau dėl technologinių dalykų, nes statoma vis daugiau A+ klasės ir darbo jėga brangsta. Bet nemanau, kad labai smarkiai augs statybininkų darbo užmokestis, nes atvažiuoja darbuotojų iš Ukrainos“, – sako „Citus“ vadovas.

Pasak p. Vanago, šiuos metus bendrovė planuoja užbaigti su 10% apyvartos augimu ir į kitus žvelgia optimistiškai.

„Manome, kad rinka bus panaši kaip šiemet – šiemet buvo daugiausiai pardavimų nuo krizės ir tai turėtų išlikti. Kaip ir pernai, matome galimą pasiūlos perteklių. Bet, iš kitos pusės, jis valdomas, neauga taip staigiai, vystytojai atsargiai vertina. Manau, pasiūlos perteklius turėtų būti suvaldytas. O, vertinant iš pirkėjų pusės, žiūrime labai teigiamai – atlyginimai auga, įperkamumas auga, miestai, kur dirbame – Vilnius, Kaunas, turi gyventojų prieaugį“, – sako jis. 

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

Sekite NT rinkos naujienas ir tendencijas „Facebook“ puslapyje „VŽ Nekilnojamasis turtas“

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą STATYBOS IR NT savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Kriminalistai išaiškino šešėliniu statybų verslu įtariamą organizuotą grupę 3

Kriminalinės policijos biuras skelbia išaiškinęs gerai organizuotą asmenų grupę, įtariamą šešėliniu statybos...

Statyba ir NT
2019.01.22
„Vilbros“ verslo centre dėl nuomos susitarta su „Bentley Systems“ 8

Vilniaus Naujamiestyje NT plėtros bendrovės „Vilbra“ statomame verslo centre 2.700 kv. m išsinuomojo JAV...

Statyba ir NT
2019.01.22
KTU atidaromas Išmaniųjų miestų ir infrastruktūros centras 4

Kauno technologijos universiteto (KTU) Statybos ir architektūros fakultete antradienį atidaromas...

Technologijos
2019.01.22
Lietuvoje mažai girdėta įmonė Švedijoje – viena stipriausių Rėmėjo turinys 7

Konkurencijai Lietuvos statybos sektoriuje vis didėjant, ne viena įmonė žengia į užsienio rinkas, dažniausiai...

Statyba ir NT
2019.01.22
Teismas atmetė „Litcon“ pretenzijas dėl nutrauktos darželių statybos sutarties

Teismas atmetė „Litcon“ pretenzijas ginče su Vilniaus miesto savivaldybe dėl keturių modulinių darželių...

Statyba ir NT
2019.01.21
„Blue Bridge“ grįžo į renovuotą biurą „Verslo trikampyje“ 6

IT sprendimų bendrovė „Blue Bridge“, po gerą pusmetį trukusio biuro remonto, grįžo į Vilniaus „Verslo...

Technologijos
2019.01.21
Turto banką paliko M. Kliokys ir A. Grinienė

Nekilnojamąjį valstybės turtą valdantį Turto banką paliko jo direktoriaus pavaduotojas Marius Kliokys,...

Vadyba
2019.01.21
Prezidentė vetavo lengvatinį tarnybinių butų pardavimą 6

Prezidentė Dalia Grybauskaitė vetavo prieš pusantros savaitės Seimo priimtas pataisas dėl tarnybinių butų...

Verslo aplinka
2019.01.21
„Litexpo“ sklypo nuomos sutartis kempingui Vilniuje kelia abejonių – STT 5

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) teigia, kad Ekonomikos ir inovacijų ministerijos valdomos „Litexpo“...

Verslo aplinka
2019.01.21
Statybų tempas Suomijoje lėtėja

Statybų tempas Suomijoje lėtėja – kai kuriuose šalies regionuose leidimų statyboms išduota penktadaliu...

Statyba ir NT
2019.01.21
Būsto rinkos laukia dar viena veiksmo filmo dalis Premium 23

Praėjusių metų pradžioje naujo būsto rinkai prognozuotas pilkesnis scenarijus neišsipildė – didžiuosiuose...

Statyba ir NT
2019.01.21
Investicijos į nekilnojamąjį turtą tarpukario Kaune 6

Sukako 100 metų, kai 1919-ųjų sausio 2 d. iš lenkų okupuoto Vilniaus pasitraukė Lietuvos laikinoji...

Laisvalaikis
2019.01.20
Įvažiavimą į teatro kiemą susiaurinusiems statybininkams teismas nurodė jį atstatyti 5

Statybos leidimas šalia Lietuvos nacionalinio dramos teatro (LNDT) Vilniuje esančių pastatų remontui išduotas...

Statyba ir NT
2019.01.20
Vartojimo kreditai ir paskolos su NT įkeitimu: kas rizikingiau 11

Parašyti šį tekstą mane paskatino neseniai VŽ publikuotas straipsnis „Investicijos į paskolas su NT užstatu:...

Rinkos
2019.01.20
Švedijoje užfiksuotas būsto kainų mažėjimas 7

2018 m. trečiąjį ketvirtį tarp Europos Sąjungos (ES) narių būstas buvo atpigęs dviejose valstybėse –...

Statyba ir NT
2019.01.20
Statybos inspekcija galės taikyti sankcijas poilsio namų neįteisinusiai „Rovantai“ 1

Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija galės taikyti sankcijas bankrutavusiai nekilnojamojo...

Statyba ir NT
2019.01.19
Statyba: keičiasi energinio naudingumo reikalavimai  6

Nuo šių metų vasario 1-osios kečiasi energinio naudingumo reikalavimai naujai statomiems pastatams.

Statyba ir NT
2019.01.19
„YIT Lietuva“ už 12 mln. Eur rekonstruos kelio Šilalė-Šilutė ruožą ir tiltą 1

Statybos bendrovė „YIT Lietuva“ už 12,27 mln. Eur rekonstruos valstybinio kelio Šilalė-Šilutė ruožą ir tiltą...

Statyba ir NT
2019.01.18
„EfTEN Capital“ valdomo turto vertė pasiekė 700 mln. Eur 3

2018-ųjų pabaigoje didžiausio Baltijos šalyse komercinio nekilnojamojo turto (NT) fondų valdymo...

Statyba ir NT
2019.01.18
Nuosavybės teisių atkūrimas kaime – iš esmės baigtas 2

Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT) kaimo vietovėse iš esmės baigė atkurti nuosavybės teisę į žemę, kuri iš...

Statyba ir NT
2019.01.18

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau