Ar ir toliau ramiai lauksime griūties su aukomis?!

Publikuota: 2017-10-02
Nuotr. - autoriaus
svg svg
Nuotr. - autoriaus
Laisvai samdomas verslo vystymo ir valdymo konsultantas

Rūpinimasis kokybe statybų sektoriuje – vienas nedėkingiausių užsiėmimų. Kokybe visi susirūpina, dažniausiai tik kai įvyksta griūtis, tenka perstatyti tai, kas pastatya, o ypač, kai sužalojami ar žūsta žmonės. Tada visi – pradedant aukščiausiais valstybės vadovais ir baigiant vos ne kiekvienu piliečiu, kuris ką nors kada nors savo gyvenime pastatė, išreiškia didelį rūpestį, siūlo griežčiau bausti, daugiau kontroliuoti.

Tačiau ilgainiui tas įkarštis nuslūgsta, vėl viskas pradeda tekėti yprasta vaga, taupomas laikas ir lėšos (dažniausia kokybės sąskaita), o keletas idealistų, nuoširdžiai besirūpinančių kokybe kaip baltos varnos trukdo visiems būti greitiems ir pelningiems.

Tokia susirūpinimo banga buvo akivaizdi po tragiškos „Maxima“ parduotuvės griūties Latvijoje. Buvo daug kalbų ir skambių pareiškimų. Tačiau gal kas nors gali paminėti, kokių konkrečių prevencinių priemonių buvo imtasi Lietuvoje, kad neįvyktų tokių ar panašių nelaimių? Dar anksčiau šis susirūpinimas kilo, kai Vilniuje griuvo Ledo rūmų stogas, įvyko namo griūtis Šiaulių gatvėje. Susidomėjimas kokybės klausimais šiek tiek vėl kilo po namo Vilniaus gatvėje griūties, atvejo su nauju Green Hall pastatu, o neseniai - su RIMI parduotuve Vilniuje.

Na ir kaip pasimokėme iš to kas įvyko? Ką dabar darome statybų sektoriuje kitaip negu anksčiau? Čia vertėtų paminėti, kad Latvijoje po minėto tragiško įvykio iš tiesų įvyko pokyčiai – dėl sugriežtintos statinių projektavimo kontrolės ir padidintų reikalavimų, projektų įgyvendinimas tapo labai ilgas, brangus ir, tikėtina ,sužlugdė daug valstybei reikalingų ir svarbių investicinių planų. Taigi klausimas ar Lietuvoje seksime Latvijos keliu ir lauksime tikrai skandalingos ir tragiškos nelaimės ar imsimės tokių prevencinių priemonių, kurios sumažintų griūčių ir nekokybiškų statybų tikimybę ir kartu netaptų rimta kliūtimi naujų projektų įgyvendinimui?

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Pabandysiu trumpai apžvelgti keletą galimų prevencinių priemonių, kurios galėtų mažinti tragiškų klaidų tikimybę ateityje. Minėjau keletą avarijų, kai dėl kokybės buvo patirta žala. Kas iš skaitytojų gali iš karto arba bent pasitelkęs paiešką internete greitai atsakyti, kokios įmonės, specialistai yra kalti dėl to kas įvyko, kokios yra įvykių priežastys?

Argi gera reputacija jau nieko nereiškia Lietuvoje? Jeigu reiškia, jeigu specialistai ir įmonės nori branginti savo vardą, tai kodėl, tarkim, draudimo bendrovės negalėtų būti įpareigotos informuoti Valstybinę teritorijų planavimo ir statybos inspekciją prie Aplinkos ministerijos, kuri, kartu su ministerija, turėtų rūpintis kokybės didinimu statybų sektoriuje? Taip pat būtų svarbu skelbti informaciją apie žalą sukėlusių įmonių savininkus, kad lengviau būtų galima atsekti neatsakingus verslininkus, mėgstančius kurti trumpalaikes įmones-feniksus.

Šiuo metu minimali projektuotojo civilinės atsakomybės privalomojo draudimo suma draudžiant vieną projektą yra mažiau negu 44.000 Eur, o draudžiant visą veiklą – mažiau negu 290.000 Eur. Ar to pakanka? Dar 2002 m. dokumentuose minimali draudimo apsauga buvo siejama su projekto dydžiu arba su projektavimo įmonės veiklos apimtimi. Tačiau vėliau kažkodėl šios nuostatos buvo išbrauktos. Įdomu, ar neseniai įvykusiams atvejui su RIMI parduotuve Vilniuje pakaks projektuotojų turėtos draudiminės apsaugos žalai atlyginti? Generalinio projektuotojo draudimas leidžia išvengti draudiminės apsaugos įsigijimo visiems subrangovams, nepaisant kokios svarbos yra subrangovo vykdomų darbų dalis. Ar tikrai ši tvarka yra gera? Ar, tarkim, neturėtų privalomas draudimas papildomai būti išplėstas bent statinio konstrukcijų dalies projektą rengiančiam projektuotojui?

Projektų vystytojai, užsakovai dažnai nustemba, kai projektuotojas nori sutartyje apriboti savo civilinę ir profesinę atsakomybę taip, kad ji atitiktų turimus draudimus. Tačiau tik nedaugelis suvokia, kad projektuotojo atsakomybė, kuri nedengiama draudimu, dažniausiai yra tik teorinė dėl nedidelio projektavimo įmonių likvidumo. Neatsakingai dirbančiom įmonėm tai mažai terūpi – gavę draudimą viršijantį ieškinį, jų savininkai daug nepergyvendami paskelbs įmonei bankrotą ir nedelsiant perkels visą veiklą į naujai įregistruotą įmonę. Todėl galbūt įstatymais suteikus projektuotojui teisę riboti savo atsakomybę pagal turimus draudimus, užsakovai pradės reikalauti draudimų projekto rizikas ir mastą atitinkančiai sumai, o projektuotojo reputacija ir galimybė gauti tokį draudimą taps viena iš paslaugos kokybės savireguliavimo priemonių. Taip pat užsakovai, negalėdami reikalauti atsakomybės už netiesioginius nuostolius, kurių nedengia draudimai, bus skatinami atidžiau rinktis projektuotoją.

Efektyvi kokybės valdymo sistema negali būti sukurta ir veikti jeigu į ją žiūrima kaip į biurokratinę prievolę. Jos būtinumu turi būti įsitikinę įmonės savininkai, o įmonės vidinė kultūra ir vertybės turi palaikyti tokios sistemos sukūrimą ir funkcionavimą. Deja, dažnai turime konstatuoti, kad tarptautiniu mastu pripažintas kokybės užtikrinimo sistemos standartas ISO9001 daugelyje statybos sektoriaus įmonių yra įdiegtas formaliai ir daro labai nedidelę įtaką paslaugų kokybei.

Todėl realaus įmonės pasirįžimo užtikrinti kokybę įvertinimui reikalingos kitos priemonės. Viena iš tokių priemonių yra įmonės ir joje dirbančių specialistų profesinės veiklos istorija, su ja susiję draudiminiai įvykiai. Kita priemonė, kurią galėtų naudoti draudimo įmonės, galėtų būti jų užsakyti įmonės rengiamos, atsitiktinai pasirinktos dokumentacijos kokybės ir kokybę užtikrinančių procesų nepriklausomi auditai, pagal kurių išvadas būtų diferencijuojama įmoka už draudiminę apsaugą.

Jeigu norime kuo daugiau klaidų projektuose, kuo daugiau dramatiškų ir gal net tragiškų įvykių statybvietėse, turime skatinti projektavimo darbų pirkimą už mažiausią kainą ir parengiant projektą per trumpiausią laiką. Nors niekas nenori minėtų pasekmių, bet kažkodėl užsakovai dažniausiai viską padaro, kad klaidų rizika būtų kuo didesnė. Užsakovai kiekvienam projekte vis iš naujo tikisi gauti pigią ir kokybišką paslaugą. Tačiau kai tas pats užsakovas nutaria sau pirkti kokybišką automobilį, jis neieško jo už mažiausią kainą sąvartyne, o kai jam yra aktuali kokybiška gydymo paslauga, kažkodėl dažniausiai renkasi pačią brangiausią privačią kliniką... Manyčiau, kad projektavimo darbų pirkimas už mažiausią kainą turėtų būti uždraustas. Taip pat Viešųjų pirkimų tarnyba turėtų aktyviau sekti ir stabdyti tuos pirkimus, kuriuose iš paslaugų tiekėjo reikalaujama prisiimti neapibrėžtus įsipareigojimus, rizikas, kurių paslaugos tiekėjas negali kontroliuoti.

Paminėjau keletą galimų prevencinių priemonių. Aptariau jas labai trumpai. Tikiu, kad rinkos dalyviai, atsakingos valstybinės institucijos galėtų žymiai išplėsti šį sąrašą, papildomai aptarti priemones skirtas statybų kokybės ir saugumo didinimui, daug išsamiau išduskutuoti kiekvieną priemonę ir pradėti jų įgyvendinimą. Tai gali įvykti, jeigu politikai gyvens ne vien šia diena, bet išmintingai ieškos sprendimų, kurie sumažintų tragiškų įvykių tikimybę ateityje, o tarp rinkos dalyvių atsiras pakankamas skaičius tokių įmonių, kurios neįsivaizduoja savo veiklos, jeigu negali dirbti sąžiningai ir kokybiškai.

Komentaro autorius - Almantas Stankūnas, Konsultantas

Autoriaus nuomonė nebūtinai sutampa su redakcijos pozicija.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Statyba ir NT“
Kauno savivaldybė Kėdainių tilto konkursą planuoja skelbti liepą 1

Kauno savivaldybė vadinamojo Kėdainių tilto per Nemuną konkursą rengiasi skelbti jau liepos mėnesį.

Statyba ir NT
2022.06.25
Mirė architektas A. Gvildys

Šią savaitę mirė žinomas architektas Antanas Gvildys, pranešė Lietuvos architektų sąjunga.

Verslo aplinka
2022.06.25
Naujo migrantų centro Pabradėje statybos kaina išaugo iki 9 mln. Eur

Naujo migrantų centro Pabradėje statybos rangovo konkursą trečią kartą skelbianti Valstybės sienos apsaugos...

Statyba ir NT
2022.06.24
„Baltic Asset Management“ metė 40 mln. Eur į būstus nuomai: užimtumas šimtaprocentinis Premium 2

Vilniuje randasi vis daugiau nuomojamo būsto projektų, į kuriuos investuoja profesionalūs rinkos dalyviai.

Statyba ir NT
2022.06.24
Tyrimas: kas būsto turi daugiausiai, kur jis brangiausias ir kur pigiausia nuoma 1

Būsto nuosavybės, kainų ir nuomos palyginamasis tyrimas parodė, kad Lietuva patenka į Europos šalių, kurių...

Finansai
2022.06.24
„Galio Group“ leista statyti daugiabučius sostinės Žirmūnuose

Nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovė „Galio Group“ skelbia gavusi statybos leidimą daugiabučių projektui...

Statyba ir NT
2022.06.23
APVA primena apie Lietuvos renovacijos žemėlapį Verslo tribūna

Interaktyvus Lietuvos renovacijos žemėlapis – puikus įrankis šalies gyventojams, besidomintiems daugiabučių...

Statyba ir NT
2022.06.23
„Capitalica Baltic Real Estate Fund I” trečia obligacijų emisija įtraukta į „First North“ rinką

Vertybinių popierių birža „Nasdaq Vilnius“ nuo šių metų birželio 23 d. į  prekybą Baltijos „First North“...

Rinkos
2022.06.23
V. Bezaras toliau vadovaus Kultūros paveldo departamentui

Kultūros paveldo departamento (KPD) vadovu antrai kadencijai paskirtas aplinkosaugininkas ir geografas...

Statyba ir NT
2022.06.23
Finansiniai rezultatai gerėja, bet pandemijos nukamuotiems viešbučiams – dar vienas išbandymų metas Premium

2021 m. daugelis didžiųjų šalies viešbučių fiksavo geresnius finansinius rezultatus, tačiau jų valdytojai...

Statyba ir NT
2022.06.23
„Newsec“ grupė pernai padvigubino pajamas iš konsultacijų, šiemet smarkiai plečia nuomojamų būstų paslaugas Premium 1

Nekilnojamojo turto (NT) paslaugų grupė, veikianti su prekės ženklu „Newsec“, pernai pajamas iš konsultacijų...

Statyba ir NT
2022.06.23
Interneto reklama karo akivaizdoje: mažėjo NT komunikacijos, sprogo kelionių pasiūla Premium

Per pirmuosius 4 šių metų mėnesius reklamos kiekius skaitmeninėje erdvėje labiausiai didino mobiliojo ryšio,...

Rinkodara
2022.06.22
G. Drobužas: niekada V. Puidoko neprašiau parduoti akcijų Premium

Pirmosios instancijos teismui nusprendus, kad ilgamečiam kelių tiesimo bendrovės HISK (buvusi „Panevėžio...

Statyba ir NT
2022.06.22
„Lords LB“ renkasi idėją verslo centrui sostinės Šnipiškėse 1

Investicijų bendrovės „Lords LB Asset Management“ valdomos įmonės „Inrega“ organizuotame kviestiniame...

Statyba ir NT
2022.06.22
„Rail Balticos“ projektų laukiantis „Kauno tiltų“ vadovas: turėsime nuostolingų užsakymų Premium

Kelių ir tiltų tiesimo AB „Kauno tiltai“ apyvarta pernai mažėjo 14,8% ir siekė 112,1 mln. Eur, tačiau pelnas...

Statyba ir NT
2022.06.22
Buvusiam „Panevėžio kelių“ vadovui teismas priteisė šimtatūkstantinę išmoką Premium

Ilgamečiam kelių tiesimo bendrovės HISK (buvusi „Panevėžio keliai“) vadovui ir smulkiajam akcininkui...

Statyba ir NT
2022.06.21
Paradoksaliame sandoryje nedidelis lietuviškas fondas finansuoja stambų austrų NT žaidėją 3

Lietuvos investicijų valdymo įmonės „Orion Asset Management“ (OAM) valdomo privačios skolos fondo „Orion...

Rinkos
2022.06.21
„Darnu Group“ skelbia architektūros konkursą sostinės „Verslo trikampio“ teritorijoje

„MG grupei“ priklausanti nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovė „Darnu Group“ paskelbė uždarą...

Statyba ir NT
2022.06.21
Šiaurės Europos investicinis fondas obligacijomis pasiskolino 3 mln. Eur

Šiaurės Europos investicinis fondas (ŠEIF) antrame obligacijų platinimo etape pusmečiui 3 mln. Eur...

Rinkos
2022.06.21
Architektai antrojo sostinės „Akropolio“ projekte pasigedo infrastruktūros 4

Prekybos centrus valdanti bendrovė „Akropolis Group“ Vilniaus regioninei architektūros tarybai (RAT) pristatė...

Statyba ir NT
2022.06.21

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku