Trys Statybos inspekcijos inkarai sostinės ambicijoms

Publikuota: 2017-09-23
Kontoros nuotr.
svg svg
Kontoros nuotr.
Advokatų kontoros GLIMSTEDT partneris

Viena didžiausių visuomeninių aktualijų pastaruoju metu tapo nenuspėjamas su statybomis, o kartu ir sostinės vystymusi susijusių kontroliuojančiųjų institucijų elgesys. Masiškai stabdomi statybų projektai žlugdo ne tik verslą, tačiau ir visuomeninių teritorijų bei paveldo objektų tvarkymą. Įsismarkavęs ir nebaudžiamas valdininkų siautėjimas trikdo miesto vystymąsi ir pasmerkia jo ambicijas tapti jaukiu, tvarkingu bei konkurencingu miestu.

Šiandien niekas nediskutuoja, ar Vilnius yra patrauklus miestas investicijoms. Jį keičia klausimas, ar iš viso dar kas nors nori čia investuoti. Valdininkų, pirmiausia - Valstybinės teritorijų planavimo ir priežiūros inspekcijos elgesys „Misionierių sodų“ projekto atžvilgiu atspindi situaciją, į kurią pateko dešimtys NT projektų vystytojų. Šiandien visi esame situacijoje, kai šabakštynai su buvusios sovietinės ligoninės architektūriniu vaiduoklių taikosi bujoti vienoje gražiausių Vilniaus vietų - ant Vilniaus išganytojo kalvos. Tai yra pavyzdys, kuomet paveldas, kurį reikia saugoti, išvalyti nuo sovietinių griuvėsių ir prikelti naujam gyvenimui lieka aptrūnijęs. Verslas ir miestas dėl valdininkų savivalės patiria nuostolius, kuriuos padengti gali tekti mokesčių mokėtojams.

„Misionierių sodų“ projekto vystymo patirtis leidžia įvardinti tris pagrindinius inkarus, kuriuos biurokratai metė miesto ambicijoms stabdyti. Vienas iliustratyviausių valdininkų nenuspėjamumo pavyzdžių yra atvejis, susijęs su konstrukcijomis, kurios taip ir vadinamos – statybiniai inkarai. Siekdama pakenkti „Misionierių sodų” projektui, Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (VTPSI) viešai apkaltino jo vystytojus svetimo sklypo užgrobimu ir nelegalių statybų jame vykdymu. Kartu inspekcija apie šį faktą informavo visuomenę skambiu pranešimu spaudai.

Pasirodo, nelegaliomis statybomis VTPSI pavadino laikinus statybinius inkarus, arba, paprastai kalbant, laikinai po žeme įkasamus metalinius strypus konstrukcijoms prilaikyti. Inspekcija net nepasidomėjo, kad pastarieji buvo įkasti su gretimo sklypo savininkų Vilniaus arkivyskupijos ekonomo tarnybos leidimu. Iki šiol VTPSI ir kitoms kontroliuojančioms institucijoms laikini statybos inkarai nekliūdavo nei šimtuose buvusių, nei dešimtyse šiandien vykstančių objektų statybų.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

„Misionierių sodų“ atveju inspekcija netikėtai persigalvojo ir sustabdė statybas Vilniaus arkivyskupijos sklype. Dar prieš gerus tris mėnesius oficialiame susitikime su aplinkos ministru „Misionierių sodų“ atstovas prašė nediskriminuoti šio projekto taikant vienodas sąlygas ir gavo pažadą, kad taip ir bus. Per tą laiką prie laikinų statybinių inkarų VTSPI prisikabino geroje dešimtyje visame mieste statomų objektų ir pareikalavo jų vystytojų sunešioti nesunešiojamas klumpes - gauti kaimyninių sklypų savininkų leidimus. Kai kurių sklypų valdomų bendrosios dalinės nuosavybės teise savininkai, o jų gali būti dešimtys ar šimtai, negyvena Lietuvoje, gali būti nepasiekiami arba nesukalbami. Jokio informavimo iš anksto, jokio pereinamojo laikotarpio. Maža to, jei kaimyninis sklypas priklauso valstybei, jokia institucija neturi įgaliojimų išduoti naujai sugalvoto „inkaro leidimo“. Jeigu VTPSI ir toliau taip žiūrės į teisės aktų taikymą, netrukus neliks įmonių, kurioms juos galima taikyti.

Siekdami stabdyti projektus inspektoriai nevengia viršyti įgaliojimus ir kaltinti dėl dalykų, kurie nėra jų išmanymo lauke. To pavyzdys yra dar viena VTPSI inicijuota byla prieš „Misionierių sodus“. Šią bylą VTPSI kelia ne dėl kokių nors teritorijų planavimo ar statybos klausimų, už kuriuos yra atsakinga, o dėl paveldosaugos klausimų, kuriais turėtų rūpintis ir rūpinasi Kultūros paveldo departamentas. VTPSI atrado vienos iš jokiu įstatymu nenumatytos KPD komisijos rekomendacinio pobūdžio sprendimą, kad specialusis planas, kuriame yra „Misionierių sodams“ ir Vilniaus arkivyskupijai priklausantys sklypai su visais Misionierių bažnyčių bokštais ir kurijos siekiais tvarkyti jai priklausančios Misionierių bažnyčios ansamblį gali būti koreguojamas.

Labiau nei paveldosaugininkai susirūpinusi paveldosauga VTPSI paprašė prokuratūros kreiptis į teismą, kad šis specialusis planas būtų naikinamas. Įdomu ir tai, kad inspekcija paaiškino, kad pati negali kreiptis į teismą, mat, pati tą specialųjį planą patikrino ir leido tvirtinti Kultūros ministrui. Misionierių bažnyčios tvarkymas taip pat tapo neįmanomas, kol vyks šis bylinėjimasis.

Šio projekto vystytojai parašė daugybę raštų kelioms susijusioms institucijoms su klausimais bei kvietimais spręsti kylančius klausimus dialogo būdu. Į jų raštus nei VTPSI, nei kuri nors kita institucija niekaip nereagavo, kol šiuos klausimus pradėjo kelti „Verslo žinių“ žurnalistė. Pagaliau šiomis dienomis sulauktas oficialus atsakymas, kad VTPSI atsakymų į jokius jų klausimus pateikti negali, mat, bylos nagrinėjamos teisme. Malonu bent tai, kad už mėnesį ir daugiau pradelstus atsakymo terminus VTPSI atsiprašė motyvuodama dideliu užimtumu.

Už UNESCO pasaulio paveldo sąraše esančio Vilniaus istorinio centro apsaugą atsakinga institucija yra Kultūros ministerija. Jos galioje yra visi reikiami su Vilniaus UNESCO apsauga susiję sprendimai. Vienos ministerijos sukurtos komisijos pavadinimas yra labai ilgas, tačiau vertas paminėjimo kaip tik šioje vietoje. Tai yra „Vilniaus istorinio centro, įrašyto į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą, išskirtines visuotines vertes išsaugojimo ir tausojamojo naudojimo priežiūros komisija prie Kultūros ministerijos“. Ši išsamaus pavadinimo komisija savo ruožtu pavedė paveldo ekspertų organizacijos ICOMOS Lietuvos nacionaliniam komitetui ištirti, ar „Misionierių sodų“ projektas atitinka UNESCO apsaugos reikalavimus. Ekspertai 2016 m. pavasarį nusprendė, kad jis Vilniaus senamiesčio išskirtinės visuotinės vertės nepažeis.

Ši ilgojo pavadinimo komisija verta paminėjimo todėl, kad jos posėdyje dalyvavo visa eilė dabartinių kovotojų prieš „Misionierių sodus“, tarp jų – Asta Junevičienė, Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos sekretoriato (Kultūros ministerijos pavaldume esanti įstaiga) generalinė sekretorė. Apie komisijos kreipimąsi ICOMOS Lietuvos nacionalinis komitetas žinojo ir dabartinė aplinkos viceministrė Rėda Brandišauskienė bei Asta Baškauskaitė, Senamiesčio bendruomenės pirmininkė. Niekas ekspertų vertinimo nekvestionavo, kaip ir architektūrinio konkurso komisijos sprendimo. Iki statybų pradžios, viskas visiems tiko, ir konkurse išrinktas projektas buvo gražus, o dabar, kai šaukštai po pietų jais bandoma tarškinti - kam negražu, kam ne vietoje, o kam įstatymai nepatinka. Apibendrinus šią iš pirmo žvilgsnio painią institucinę schemą - Vilniaus UNESCO apsaugos paradui vadovauja Kultūros ministerija ir visi sprendimai susiję su istorinio centro vertės saugojimu yra jos rankose. Ministerijos paskirti ekspertai nusprendė, kad UNESCO atžvilgiu su „Misionierių sodais“ viskas yra gerai.

Neįtikėtina, tačiau dabar ta pati Kultūros ministerija oficialiais raštais prašo UNESCO Pasaulio paveldo centrą (PPC) vertinti jos pačios priimtą bei jos pačios kompetencijoje esantį sprendimą. Išties įdomu, kaip jaučiasi UNESCO PPC patariamosios misijos ekspertai, kurie puikiai žino, kad jų siūlymai tai pačiai ministerijai gali būti išskirtinai rekomendacinio pobūdžio. Maža to, Kultūros ministerija į šias spekuliacijas paveldo apsauga įtraukė ir Seimo Kultūros komitetą, kurio pirmininkas Ramūnas Karbauskis taip pat išsiuntė prašymą atvykti UNESCO PPC ekspertinei misijai. Ką ji patars? Išsiaiškinti santykius tarpusavyje? Akivaizdu, kad tokios spekuliacijos visiškai nepadeda Vilniaus senamiesčio istorinio centro išsaugojimui ir yra skirtos valdininkų tarpusavio santykių aiškinimuisi.

Iš pateiktos situacijos matyti, kad šių trijų inkarų grandinės tarpusavyje yra persipynusios. Valdininkų savivalės ir nekompetencijos pavyzdžių yra ir daugiau, jas be sustojimo galėtų vardinti daugelio NT projektų vystytojai. Natūraliai kyla klausimas, kokios yra šio valdininkų siautėjimo priežastys ir ką daryti, kad situaciją sugražinti į normalias vėžes. Kitaip sakant, kur čia pakastas ne tik inkaras, bet ir šuo ?

Viena iš pagrindinių susidariusios situacijos priežasčių yra valstybės tarnautojų nebaudžiamumas ir bent kiek rimtesnės atsakomybės už sąmoningus įstatymo pažeidimus neturėjimas. Kaip matome, valdininkai mieste vykdomus projektus naudoja savo ambicijų karams ir tarpusavio santykių aiškinimuisi. Jie, neturėdami nei pakankamos kompetencijos, nei realių įgaliojimų, gali imti ir nuspręsti, kad „Misionierių sodų“ ar kuris kitas projektas yra ne toks, kokio jiems norisi, klaidinti visuomenę pramanais, įtraukti į savo intrigas kitas valstybines institucijas ir geriau už Lietuvoje bei pasaulyje pripažintus architektus bei garbingas architektūrinių konkursų komisijas spręsti, kas yra gražu, o kas - ne. Tam galima, o tam - ne.

Komentaro autorius - Linas Sesickas, projekto „Misionierių sodai” atstovas

Autoriaus nuomonė nebūtinai sutampa su redakcijos pozicija.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Statyba ir NT“
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

R. Pečiulaitė. Ar mes pagaliau pasiruošę dirbti patogiai?

Pilkų sienų biuras su fluorescensinėmis lempomis, vienodomis kėdžių ir stalų eilėmis, o interjero akcentas –...

Nuomonės
09:23
„Homa“ Vilniuje pradėjo prekybinių sandėlių plėtrą

Nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „Homa Group“ pranešė sostinėje, greta Vilniaus Vakarinio aplinkkelio,...

Statyba ir NT
2022.07.05
Iš pirmo karto – už kolegijos pastatą Naujamiestyje pasiūlė daugiau nei 6 mln. Eur

Antradienį popiet pasibaigusiame aukcione už Vilniaus kolegijos pastato sostinės Naujamiestyje pasiūlyta 6,25...

Statyba ir NT
2022.07.05
NKT, „Prysmian“, „Hitachi“ ir „Budimex“ – tarp galimų „Harmony Link“ statybos rangovų

Brangiausią Baltijos šalių elektros energetikos sistemos sinchronizavimo su Vakarų Europa projektą – jungtį...

Pramonė
2022.07.05
Netrukus planuojama pradėti dešimčių milijonų vertės „Rail Baltica“ tilto per Nerį statybas Premium

Dar šią vasarą ketinama pradėti europinės geležinkelio vėžės „Rail Baltica“ geležinkelio tilto per Nerį...

Statyba ir NT
2022.07.05
„Realco“ vadovas: būsto kainos pasiekė pirkėjų skausmo lygį Premium 7

Pastaruosius metus sparčiai kilusios būsto kainos jau pasiekė „pirkėjų skausmo lygį“, o sektoriaus laukia 1–2...

Statyba ir NT
2022.07.05
Medžiagų kainos nusistovi, bet nuolaidų nesitikėkite – jas nusinešė energijos baubas Premium 21

Stabilizuojantis pagrindinių statybinių žaliavų kainoms, gamybininkai tvirtina, kad siūlydami produktus dabar...

Statyba ir NT
2022.07.05
N. Dagilis apie „BalPol“ pardavimą: geriau, nei pralaimėti konkurencinę kovą Premium 8

Verslininkas Nemunas Dagilis, pardavęs polistireninio putplasčio gamintojo „Baltijos polistirenas“ („BalPol“)...

Pramonė
2022.07.05
Maskvos prekybos centrai ištuštėjo: užimtumas žemiausias nuo 2010 m. Premium

Neužimtų prekybinių plotų dalis Maskvos prekybos centruose (PC) per 2022 m. šešis mėnesius padidėjo 1,5 proc.

Prekyba
2022.07.04
„INVL Baltic Real Estate“ Latvijoje už 0,4 mln. Eur pardavė žemės sklypą 1

Investicijų į nekilnojamąjį turtą bendrovės „INVL Baltic Real Estate“ valdoma įmonė „Dommo Grupa“, šalia...

Statyba ir NT
2022.07.04
Butai Taline per metus brango 29,7%

Estijos sostinėje vidutinė buto kvadratinio metro kaina, patvirtinta pirkimo–pardavimo sandoriais, birželį...

Statyba ir NT
2022.07.04
Kinijos NT vystytoja „Shimao“ prisijungė prie įsipareigojimų neįvykdžiusių įmonių

Kinijos nekilnojamojo turto vystytoja „Shimao Group“ pranešė sekmadienį neįvykdžiusi skolinių įsipareigojimų,...

Rinkos
2022.07.04
Ką statome ir įrengiame, laukdami NATO brigados? Premium

Keli modernūs kariniai miesteliai, nauji poligonai, dešimtys karinei technikai, ginkluotei ir amunicijai...

Verslo aplinka
2022.07.04
D. Mertinas apie „Vingio Akropolio“ PC: svarbus balansas ir populiariausių prekės ženklų geriausios parduotuvės Premium

Baltijos šalyse prekybos centrus valdanti „Akropolis Group“ parengė daugiafunkcio komplekso „Akropolis...

Prekyba
2022.07.04
„Inreal“: neaišku, ar žmonės jau apsipirko, ar nebenori pirkti NT didelėmis kainomis 18

Birželį, palyginti su atitinkamu laikotarpiu pernai, Vilniuje pirminės rinkos butų pardavimai mažėjo 47%,...

Statyba ir NT
2022.07.03
Lietuvos pašto pastatų Šiauliuose aukcionas neįvyko

Penktadienį pasibaigęs Lietuvos pašto organizuotas pastatų Šiaulių Aušros alėjoje aukcionas neįvyko, nes...

Statyba ir NT
2022.07.03
M. Pakalnis apie sprendimus ne statytojų naudai: darbuotojai pasidarė labai atsargūs Premium

Pernai lapkritį paskelbus apie Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) atliekamą ikiteisminį tyrimą dėl galimos...

Statyba ir NT
2022.07.03
„Rewo“ planuoja vėl žengti į Turniškes Premium

Nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „Rewo“ sostinės Turniškėse planuoja naują projektą. Kol kas apie jį daug...

Statyba ir NT
2022.07.03
Vilniaus apsileidėliai lieka be žemės mokesčio lengvatos 2

Vilniuje sklypų neprižiūrintys savininkai nebegaus žemės mokesčio lengvatos – nuo šiol jiems bus taikomas...

Statyba ir NT
2022.07.02
Lietuvos bankas: kad būsto įperkamumas neprastėtų, reikia NT mokesčio 55

Nors Lietuvoje didėja būsto kainos, jo įperkamumas vis dar yra geras, tačiau gali prastėti. Norint, kad to...

Statyba ir NT
2022.07.02

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku