Statybos sektoriaus lyderiai: krentančioje rinkoje sugebėjo rasti užsakymų ir uždirbti

Publikuota: 2017-08-29
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Per praėjusius metus statybos darbų apimtys šalyje krito 9,6% – tai buvo antri metai be ES paramos, mat viešasis sektorius vėluoja ją naudoti ir nepradeda stambių projektų. Dalis statybos sektoriaus bendrovių apsiprato su užsakymų dieta ir rado būdų didinti pajamas bei pelną ar bent jau pristabdyti jų mažėjimą.

„Verslo žinios“ tęsia sektorių lyderių rinkimų projektą ir pateikia sąrašą statybos sektoriaus įmonių, kurių finansiniai rezultatai pernai buvo geriausi. Statybų sektoriaus lyderių rinkimuose dalyvauja bendrovės, kurios pernai dirbo pelningai, iki 2017 m. gegužės 31 d. yra pateikusios savo finansines ataskaitas Registrų centrui ir patenka į didžiausių Lietuvos bendrovių sąrašą. Balsuoti galite čia.

Statybininkai konstatuoja: projektai su 2014–2020 m. laikotarpio ES parama kaip neprasideda, taip neprasideda. Todėl pernai nebuvo stambių viešojo sektoriaus projektų, o dėl vykusių smulkesnių užsakymų vyko nuožmi konkurencija, bendrovės netgi dempingavo kainas, kad laimėtų šiuos konkursus.

Anot Statistikos departamento, pernai augo tik gyvenamųjų namų statyba – gyvenamųjų pastatų statybos darbų atlikta 10,4% daugiau nei ankstesniais metais. Tačiau gyvenamoji statyba sudaro vos penktadalį visų šalyje atliekamų statybos darbų, tad šio segmento augimas nepajėgė kompensuoti 18,3% sumenkusių inžinerinių statinių statybos apimčių.

Dėl valstybinių užsakymų stokos 8% mažėjo ir negyvenamųjų pastatų statybos apimtys, tačiau kritimą sušvelnino privatus sektorius – NT plėtros bendrovių, pramonės įmonių užsakymai.

Tokioje aplinkoje veikiančių bendrovių rezultatai labai skirtingi: vienos prisitaikė ir augino pajamas bei pelną, kitos patyrė nuosmukį, bet vis dar liko didžiausiomis sektoriuje.

[infogram id="79aea02a-3d11-4735-b8c3-362dedddf2ba" prefix="IND" format="interactive" title="NT: statybos sektoriaus lyderiai"]

Persiorientavo

Didžiausia sektoriaus bendrovė, susisiekimo infrastruktūros statytoja „Kauno tiltai“, pernai atsitiesė po sunkių 2015 m., kai apyvarta ir ikimokestinis pelnas buvo kritę maždaug ketvirtadaliu.

Praėjusiais metais bendrovės apyvarta mažėjo 3,7%, tačiau ikimokestinis pelnas augo beveik 29% iki 12,8 mln. Eur, o pelningumas buvo vienas geriausių tarp sektoriaus įmonių – 9,8%.

„Dabar mūsų šalies transporto infrastruktūros statybos rinkoje išties nelengva, stokojame didelės apimties užsakymų, todėl minėtą stygių stengiamės kompensuoti įgyvendindami projektus Švedijoje. Būtent ši Skandinavijos valstybė yra mūsų dėmesio centre, – sako Aldas Rusevičius, „Kauno tiltų“ generalinis direktorius. – Nors eksporto dalis svyruoja, visgi galima įžvelgti palaipsnio augimo tendenciją, pastaruoju metu siekiančią iki 20%.“

„Mitnijai“, vienai didžiausių sektoriaus bendrovių pagal pajamas ir ikimokestinį pelną, praėjusiais metais taip pat pavyko atsitiesti. Užpernai įmonės apyvarta ir pelnas stipriai smuko: kritimas atitinkamai siekė beveik 30% ir 28%. Pernai bendrovė padidino apyvartą 6,3%, iki 67,1 mln. Eur, pelnas smuktelėjo 5%.

„Mes persiorientavome į privataus sektoriaus užsakymus ir tai leido padidinti apyvartą“, – pasakoja Julius Gendvilis, statybos bendrovės „Mitnija“ generalinis direktorius.

Anot jo, bendrovė verslo užsakovams pasiūlė rinkoje primirštą projektavimo ir statybos paslaugą (angl. design&build), kuri pasiteisino. Be to, teigiamą postūmį davė laimėti NATO ir JAV kariuomenės konkursai ir pajudėję darbai Jungtinėje Karalystėje.

Stambesni užsakymai – didesnis efektyvumas

Statybos, projektavimo, rangos ir personalo nuomos paslaugas Norvegijoje teikianti UAB „Northern Baltic“ pernai uždirbo 1.980% daugiau nei ankstesniais metais, kai buvo patyrusi 12.000 Eur nuostolį.

„Pastaruosius kelerius metus įmonė pradėjo teikti įvairesnius statybos darbus, taip natūraliai didindama darbuotojų skaičių. Veiklą vykdome išskirtinai Norvegijos rinkoje, ten prieš dvejus metus įsteigėme filialą. Būdami šalia klientų galime greičiau reaguoti į konkurencinius iššūkius ir suteikti platų spektrą skydinių-karkasinių namų statybos sprendimų. Todėl praėję metai pagaliau leido fiksuoti teigiamus finansinius rodiklius. Šiemet pirmąjį pusmetį užsakymų augimo nejaučiame, todėl šių metų, tikėtina, rezultatai bus gana panašūs kaip ir praėjusių“, – rezultatus komentuoja Mantas Vaitkūnas, „Northern Baltic“ vykdomasis direktorius.

Susisiekimo infrastruktūros statybos bendrovės „Alkesta“ ikimokestinis pelnas pernai didėjo 1121,4% – nuo 99.000 Eur iki 1,2 mln. Eur.

„Pernai turėjome darbo keliuose stambiuose objektuose: statėme dviejų lygių sankryžą Marijampolėje – projektas susijęs su „Rail Baltica“, turėjome darbų „Via Baltica“ kelyje. Mums nereikėjo blaškytis po smulkius projektus ir galėjome dirbti koncentruotai, o tuomet ir efektyvumas gerokai didesnis“, – apyvartos ir pelno augimo priežastis aiškina Rimantas Malaškevičius, „Alkestos“ administracijos direktorius.

„Alkesta“ taip pat veikia Lenkijoje, tačiau, anot p. Malaškevičiaus, praėjusių metų rezultatams darbai kaimynų rinkoje neturėjo didelės įtakos.

„Jie saugo savo rinką daug stipriau nei mes. Jei nori būti visavertis rinkos dalyvis, turi steigti ten bendrovę. Mes prieš ketverius metus Lenkijoje įsigijome vietinę įmonę. Lenkijos rinka mus vis labiau domina, matome potencialą, tačiau pagrindinė mūsų rinka yra Lietuva, todėl labai svarbu, kad čia pajudėtų stambūs projektai“, – pabrėžia „Alkestos“ atstovas.

Pardavė ir uždirbo mažiau

Ne taip gerai sekėsi „Panevėžio keliams“ – antrus metus iš eilės panašiu tempu smunka bendrovės apyvarta ir ikimokestinis pelnas. Praėjusiais metais apyvarta ir pelnas mažėjo beveik trečdaliu, tačiau bendrovė vis dar patenka tarp penkių daugiausia uždirbusių įmonių.

Panašiai klostėsi ir statybos bendrovei „Alvora“, kuri užpernai buvo tarp penkių didžiausių sektoriaus įmonių pagal pardavimo pajamas, o pernai išgyveno sunkesnius metus – 2016 m. ji gavo beveik 58% mažiau pajamų, pelnas traukėsi 42% iki 2,3 mln. Eur. Tačiau bendrovė vis dar yra penketuke daugiausiai uždirbusių sektoriaus įmonių, o 7,8% pelningumas yra vienas geresnių tarp statybos sektoriaus lyderių.

„Maždaug pusę mūsų apyvartos sudaro Baltarusijoje atlikti darbai – pelningumas Baltarusijoje didesnis nei Lietuvoje. Bet ir ten nėra lengva: rinka permaininga, užsakymų mažėja. Vis dėlto norime šią rinką išlaikyti, nes joje dirbame daugiau nei 19 metų, turime gerą vardą ir įdirbį“, – kalba Nikolajus Kolesnikas, „Alvoros“ vadovas.

Anot Daliaus Gedvilo, Lietuvos statybininkų asociacijos prezidento, keletą pastarųjų metų vyrauja tendencija, kad valstybė mažina investicijas į statybas ir tai neigiamai veikia statybos sektorių.

„Praėjusiais metais statybos sektorius sudarė 6,5% BVP. Tai neigiamai veikia visą ekonomiką – ekonomiškai stipriose šalyse statybos sektorius sudaro apie 10% BVP.

Neteisinga sakyti, kad statyboms išleidžiamos lėšos yra pinigų „sudėjimas“ į plytas ir betoną, – tai investicijos į darbo vietas. Protingai suplanuotos valstybės išlaidos statyboms gali padėti išspręsti daug socialinių problemų. Esame skaičiavę, kad dažniausia emigravusių mūsų piliečių profesija – statybininkai“, – kalba p. Gedvilas.

[infogram id="copy_sektoriu_lyderiai_maitinimo_imones" prefix="2ig" format="interactive" title="Sektorių lyderiai: statyba"]

Sekite NT rinkos naujienas ir tendencijas „Facebook“ puslapyje „VŽ Nekilnojamasis turtas“

Gauk nemokamą STATYBOS IR NT savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Didžiausias būsto sandoris Londone: investuotojas iš Kinijos paklojo 200 mln. GBP Premium 1

Kinijos nekilnojamojo turto (NT) grupės „CC Land“ įkūrėjas ir valdybos pirmininkas Cheung Chung-kiu pasiekė...

Po gerų pernykščių metų „Eika“ šiemet suplanavo 45 mln. Eur investicijas

Nekilnojamojo turto (NT) ir statybos įmonių grupė „Eika“ pernai pardavė 450 butų – 27% daugiau nei užpernai...

Statyba ir NT
2020.01.17
Vilniaus senamiestyje kuriamas „Senatorių pasažas“ Premium 5

Restoranų verslo padangėje jau senokai sklando kalbos, jog iš viešbučio „Pacai“ restoranų su visa komanda...

Laisvalaikis
2020.01.17
Už VŠT pastatą aukcione pasiūlyta 2,36 mln. Eur 

Už Vilniaus savivaldybės valdomą Vilniaus šilumos tinklų (VŠT) pastatą sostinės Smolensko gatvėje aukcione...

Statyba ir NT
2020.01.16
Kaunas ieško, kas už 4,3 mln. Eur sutvarkytų Ąžuolyno parką

Laikinojoje sostinėje ketinama sutvarkyti beveik 63 ha ploto parko infrastruktūrą ir labiau pritaikyti ją...

Statyba ir NT
2020.01.16
Sostinės Avižieniuose suplanavo tris administracinius pastatus 

Greta magistralinio kelio Vilnius – Panevėžys ketinama statyti tris 2–3 aukštų administracinės paskirties...

Statyba ir NT
2020.01.16
„Ober–Haus“: pernai butai brango labiausiai nuo 2007 m. 1

Nekilnojamojo turto (NT) paslaugų bendrovės „Ober-Haus“ skaičiavimu, praėjusių metų gruodį, palyginti su tuo...

Statyba ir NT
2020.01.16
„Tesonet“ sutarė dėl biuro nuomos „Green Hall 1“ verslo centre

SBA grupei priklausanti nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovė „Urban Inventors“ ir kibernetinio saugumo...

Statyba ir NT
2020.01.16
Lietuvoje daugėja renovuotų daugiabučių – 2019 m. atsinaujino per 300 pastatų Verslo tribūna

Lietuvoje jau ne pirmus metus įgyvendinant daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą, 2019 m.

Statyba ir NT
2020.01.16
Kaune numatė 4 teniso kortų komplekso plėtrą Premium

Praėjusiais metais Mažąją teniso areną su trimis uždarais teniso kortais už 1,8 mln. Eur išplėtojusi UAB...

Statyba ir NT
2020.01.16
Vilnius planuoja naują skverą Stoties rajone 2

Vilniaus savivaldybė paskelbė besirengianti visiškai atnaujinti iki šiol apleistą ir nenaudojamą, tačiau...

Laisvalaikis
2020.01.15
Vilnius pasirašė sutartį su „Airbnb“ dėl turisto mokesčio surinkimo 5

Vasario 1-ąją įsigalios sutartis tarp Vilniaus miesto ir vienos didžiausių pasaulio trumpalaikio...

Paslaugos
2020.01.15
Rekordinius prabangaus būsto pardavimus augina ir naujo tipo pirkėjai Premium 7

Prabangaus būsto, kurio vertė viršija 300.000 Eur, pernai Lietuvoje buvo parduota 32% daugiau nei 2018 m., o...

Statyba ir NT
2020.01.15
Efektyvioms statyboms bazinių BIM žinių nepakanka Verslo tribūna

LR Vyriausybės sprendimu, jau nuo šių metų liepos 1 d. bus privaloma taikyti BIM metodiką projektuojant ir...

Ateities statyba
2020.01.15
„Rail Balticą“ tikimasi nutiesti 4 kartus pigiau už Europos vidurkį Premium 3

Valstybiniai Baltijos šalių auditoriai įspėja, jog kyla rizika, kad „Rail Baltica“ pabrangs ir nebus baigta...

„Realco“ į gyvenamųjų namų projektą sostinės Markučiuose investuos 15,5 mln. Eur

Koncernui „Icor“ priklausanti nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovė „Realco“ įsigijo teritoriją Vilniaus...

Statyba ir NT
2020.01.14
Ekspertas: priežasčių būsto kainų mažėjimui šiemet Vilniuje nėra 4

Pernai Vilniuje buvo parduota 39% daugiau butų nei užpernai, jų kainos augo beveik 7%, o ekspertai...

Statyba ir NT
2020.01.14
Suskilinėję studentų namai: kuria pagalbos paketą bendrabučiams tvarkyti Premium

Vyriausybė sausio pradžioje vykusiame pasitarime pritarė idėjai sukurti bandomąją finansavimo priemonę, kurią...

Statyba ir NT
2020.01.14
Būsto nuomos kainų įšaldymas Berlyne jau kerta statybininkams 11

Vokietijos sostinės valdžios sprendimas penkeriems metams įšaldyti būsto nuomos kainas antru lazdos galu...

Statyba ir NT
2020.01.14
„Lords LB“ fondui leista pirkti verslo centrą Vilniuje

Konkurencijos taryba leido uždarojo tipo informuotiesiems investuotojams skirto NT investicinio fondo „Lords...

Statyba ir NT
2020.01.13

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau