Statybos sektoriaus lyderiai: krentančioje rinkoje sugebėjo rasti užsakymų ir uždirbti

Publikuota: 2017-08-29
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Per praėjusius metus statybos darbų apimtys šalyje krito 9,6% – tai buvo antri metai be ES paramos, mat viešasis sektorius vėluoja ją naudoti ir nepradeda stambių projektų. Dalis statybos sektoriaus bendrovių apsiprato su užsakymų dieta ir rado būdų didinti pajamas bei pelną ar bent jau pristabdyti jų mažėjimą.

„Verslo žinios“ tęsia sektorių lyderių rinkimų projektą ir pateikia sąrašą statybos sektoriaus įmonių, kurių finansiniai rezultatai pernai buvo geriausi. Statybų sektoriaus lyderių rinkimuose dalyvauja bendrovės, kurios pernai dirbo pelningai, iki 2017 m. gegužės 31 d. yra pateikusios savo finansines ataskaitas Registrų centrui ir patenka į didžiausių Lietuvos bendrovių sąrašą. Balsuoti galite čia.

Statybininkai konstatuoja: projektai su 2014–2020 m. laikotarpio ES parama kaip neprasideda, taip neprasideda. Todėl pernai nebuvo stambių viešojo sektoriaus projektų, o dėl vykusių smulkesnių užsakymų vyko nuožmi konkurencija, bendrovės netgi dempingavo kainas, kad laimėtų šiuos konkursus.

Anot Statistikos departamento, pernai augo tik gyvenamųjų namų statyba – gyvenamųjų pastatų statybos darbų atlikta 10,4% daugiau nei ankstesniais metais. Tačiau gyvenamoji statyba sudaro vos penktadalį visų šalyje atliekamų statybos darbų, tad šio segmento augimas nepajėgė kompensuoti 18,3% sumenkusių inžinerinių statinių statybos apimčių.

Dėl valstybinių užsakymų stokos 8% mažėjo ir negyvenamųjų pastatų statybos apimtys, tačiau kritimą sušvelnino privatus sektorius – NT plėtros bendrovių, pramonės įmonių užsakymai.

Tokioje aplinkoje veikiančių bendrovių rezultatai labai skirtingi: vienos prisitaikė ir augino pajamas bei pelną, kitos patyrė nuosmukį, bet vis dar liko didžiausiomis sektoriuje.

[infogram id="79aea02a-3d11-4735-b8c3-362dedddf2ba" prefix="IND" format="interactive" title="NT: statybos sektoriaus lyderiai"]

Persiorientavo

Didžiausia sektoriaus bendrovė, susisiekimo infrastruktūros statytoja „Kauno tiltai“, pernai atsitiesė po sunkių 2015 m., kai apyvarta ir ikimokestinis pelnas buvo kritę maždaug ketvirtadaliu.

Praėjusiais metais bendrovės apyvarta mažėjo 3,7%, tačiau ikimokestinis pelnas augo beveik 29% iki 12,8 mln. Eur, o pelningumas buvo vienas geriausių tarp sektoriaus įmonių – 9,8%.

„Dabar mūsų šalies transporto infrastruktūros statybos rinkoje išties nelengva, stokojame didelės apimties užsakymų, todėl minėtą stygių stengiamės kompensuoti įgyvendindami projektus Švedijoje. Būtent ši Skandinavijos valstybė yra mūsų dėmesio centre, – sako Aldas Rusevičius, „Kauno tiltų“ generalinis direktorius. – Nors eksporto dalis svyruoja, visgi galima įžvelgti palaipsnio augimo tendenciją, pastaruoju metu siekiančią iki 20%.“

„Mitnijai“, vienai didžiausių sektoriaus bendrovių pagal pajamas ir ikimokestinį pelną, praėjusiais metais taip pat pavyko atsitiesti. Užpernai įmonės apyvarta ir pelnas stipriai smuko: kritimas atitinkamai siekė beveik 30% ir 28%. Pernai bendrovė padidino apyvartą 6,3%, iki 67,1 mln. Eur, pelnas smuktelėjo 5%.

„Mes persiorientavome į privataus sektoriaus užsakymus ir tai leido padidinti apyvartą“, – pasakoja Julius Gendvilis, statybos bendrovės „Mitnija“ generalinis direktorius.

Anot jo, bendrovė verslo užsakovams pasiūlė rinkoje primirštą projektavimo ir statybos paslaugą (angl. design&build), kuri pasiteisino. Be to, teigiamą postūmį davė laimėti NATO ir JAV kariuomenės konkursai ir pajudėję darbai Jungtinėje Karalystėje.

Stambesni užsakymai – didesnis efektyvumas

Statybos, projektavimo, rangos ir personalo nuomos paslaugas Norvegijoje teikianti UAB „Northern Baltic“ pernai uždirbo 1.980% daugiau nei ankstesniais metais, kai buvo patyrusi 12.000 Eur nuostolį.

„Pastaruosius kelerius metus įmonė pradėjo teikti įvairesnius statybos darbus, taip natūraliai didindama darbuotojų skaičių. Veiklą vykdome išskirtinai Norvegijos rinkoje, ten prieš dvejus metus įsteigėme filialą. Būdami šalia klientų galime greičiau reaguoti į konkurencinius iššūkius ir suteikti platų spektrą skydinių-karkasinių namų statybos sprendimų. Todėl praėję metai pagaliau leido fiksuoti teigiamus finansinius rodiklius. Šiemet pirmąjį pusmetį užsakymų augimo nejaučiame, todėl šių metų, tikėtina, rezultatai bus gana panašūs kaip ir praėjusių“, – rezultatus komentuoja Mantas Vaitkūnas, „Northern Baltic“ vykdomasis direktorius.

Susisiekimo infrastruktūros statybos bendrovės „Alkesta“ ikimokestinis pelnas pernai didėjo 1121,4% – nuo 99.000 Eur iki 1,2 mln. Eur.

„Pernai turėjome darbo keliuose stambiuose objektuose: statėme dviejų lygių sankryžą Marijampolėje – projektas susijęs su „Rail Baltica“, turėjome darbų „Via Baltica“ kelyje. Mums nereikėjo blaškytis po smulkius projektus ir galėjome dirbti koncentruotai, o tuomet ir efektyvumas gerokai didesnis“, – apyvartos ir pelno augimo priežastis aiškina Rimantas Malaškevičius, „Alkestos“ administracijos direktorius.

„Alkesta“ taip pat veikia Lenkijoje, tačiau, anot p. Malaškevičiaus, praėjusių metų rezultatams darbai kaimynų rinkoje neturėjo didelės įtakos.

„Jie saugo savo rinką daug stipriau nei mes. Jei nori būti visavertis rinkos dalyvis, turi steigti ten bendrovę. Mes prieš ketverius metus Lenkijoje įsigijome vietinę įmonę. Lenkijos rinka mus vis labiau domina, matome potencialą, tačiau pagrindinė mūsų rinka yra Lietuva, todėl labai svarbu, kad čia pajudėtų stambūs projektai“, – pabrėžia „Alkestos“ atstovas.

Pardavė ir uždirbo mažiau

Ne taip gerai sekėsi „Panevėžio keliams“ – antrus metus iš eilės panašiu tempu smunka bendrovės apyvarta ir ikimokestinis pelnas. Praėjusiais metais apyvarta ir pelnas mažėjo beveik trečdaliu, tačiau bendrovė vis dar patenka tarp penkių daugiausia uždirbusių įmonių.

Panašiai klostėsi ir statybos bendrovei „Alvora“, kuri užpernai buvo tarp penkių didžiausių sektoriaus įmonių pagal pardavimo pajamas, o pernai išgyveno sunkesnius metus – 2016 m. ji gavo beveik 58% mažiau pajamų, pelnas traukėsi 42% iki 2,3 mln. Eur. Tačiau bendrovė vis dar yra penketuke daugiausiai uždirbusių sektoriaus įmonių, o 7,8% pelningumas yra vienas geresnių tarp statybos sektoriaus lyderių.

„Maždaug pusę mūsų apyvartos sudaro Baltarusijoje atlikti darbai – pelningumas Baltarusijoje didesnis nei Lietuvoje. Bet ir ten nėra lengva: rinka permaininga, užsakymų mažėja. Vis dėlto norime šią rinką išlaikyti, nes joje dirbame daugiau nei 19 metų, turime gerą vardą ir įdirbį“, – kalba Nikolajus Kolesnikas, „Alvoros“ vadovas.

Anot Daliaus Gedvilo, Lietuvos statybininkų asociacijos prezidento, keletą pastarųjų metų vyrauja tendencija, kad valstybė mažina investicijas į statybas ir tai neigiamai veikia statybos sektorių.

„Praėjusiais metais statybos sektorius sudarė 6,5% BVP. Tai neigiamai veikia visą ekonomiką – ekonomiškai stipriose šalyse statybos sektorius sudaro apie 10% BVP.

Neteisinga sakyti, kad statyboms išleidžiamos lėšos yra pinigų „sudėjimas“ į plytas ir betoną, – tai investicijos į darbo vietas. Protingai suplanuotos valstybės išlaidos statyboms gali padėti išspręsti daug socialinių problemų. Esame skaičiavę, kad dažniausia emigravusių mūsų piliečių profesija – statybininkai“, – kalba p. Gedvilas.

[infogram id="copy_sektoriu_lyderiai_maitinimo_imones" prefix="2ig" format="interactive" title="Sektorių lyderiai: statyba"]

Sekite NT rinkos naujienas ir tendencijas „Facebook“ puslapyje „VŽ Nekilnojamasis turtas“

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

„Sweco Lietuva“ gavo užsakymą projektuoti kariuomenės objektus

Krašto apsaugos ministerija (KAM) ir NATO Paramos ir pirkimų agentūra (angl. NSPA) pasirašė beveik 1,3 mln.

Statyba ir NT
2019.04.18
Vilniuje vietoje buvusios „Žalgirio“ bazės – svečių namai  3

Buvusios Vilniaus futbolo klubo „Žalgiris“ poilsio bazės teritorijoje, sostinės Žolyno g. 29, planuojami...

Statyba ir NT
2019.04.18
Bendradarbystės centrų operatoriai plėtrą planuoja ir Lietuvoje, ir užsienyje 2

Keli bendradarbystės (angl. co-working) centrų operatoriai žada naujų vietų tiek Vilniuje, tiek Kaune. Be to,...

Statyba ir NT
2019.04.18
Kaune ir Klaipėdoje – dviženklis naujų butų kainų augimas 2

Pirmąjį šių metų ketvirtį šalyje būstui įsigyti buvo išleista apie 440 mln. Eur, arba 15,6% daugiau nei...

Statyba ir NT
2019.04.18
„Belmonto“ savininkė Vilniaus centre planuoja būstus „prabangą galintiems leisti žmonėms“ 18

„Belmonto“ laisvalaikio kompleksą Vilniuje valdanti UAB „Vordana“ prie Vilniaus sporto rūmų planuoja būstų...

Statyba ir NT
2019.04.18
Prie Vilniaus Vakarinio aplinkkelio suplanavo 30.000 kv. m ploto biurų kompleksą 10

Estų investicijų į nekilnojamąjį turtą (NT) valdymo bendrovė „Capital Mill“ Vilniuje, šalia Vakarinio...

Statyba ir NT
2019.04.18
Inovatyvūs gaminiai ir spalvų sprendimai – Baltijos šalių rinkai Verslo tribūna

Didžiosios Britanijos aplinkotvarkos specialistai įvardindami 2019 m. vyrausiančias aplinkotvarkos...

Ateities statyba
2019.04.17
Vyriausybė spartina ministerijų pastatų atnaujinimą  1

Lietuvai rizikuojant sulaukti baudų už lėtą viešųjų pastatų renovavimą, Vyriausybė trečiadienį pritarė...

Statyba ir NT
2019.04.17
Vyriausybė pritarė siūlymui „Nemuno žiedo“ trasą atnaujinti koncesijos būdu

Ministrų kabinetas trečiadienį pasitarime pritarė, kad lenktynių trasa „Nemuno žiedas“ būtų atnaujinta...

Statyba ir NT
2019.04.17
„Girteka“ imasi būstinės statybos Vilniuje – investuojama 60 mln. Eur 24

Krovinių gabenimo grupė „Girteka“ investuoja į naują būstinę Vilniuje, kurioje po kelerių metų perkels dirbti...

Statyba ir NT
2019.04.17
Ieško, kas už 2,1 mln. Eur sutvarkytų Gedimino kalną  5

Lietuvos nacionalinis muziejus antrą kartą skelbia Gedimino kalno sutvarkymo konkursą – pernykštis neįvyko...

Statyba ir NT
2019.04.17
„3 burė“ įvertinta aukščiausiu LEED sertifikatu 1

Vilniaus biurų komplekso „3 burės“ trečiasis pastatas įvertintas aukščiausiu tarptautinės tvarių pastatų...

Statyba ir NT
2019.04.17
„BaltCap“ investicija – senelių namai 6

Didžiausias Baltijos šalyse privačių fondų valdytojas „BaltCap“ investuoja į senelių namus.

Rinkos
2019.04.17
Su „Vlantana“ susijusi „Stonus Invest“ prie Klaipėdos planuoja logistikos centrą Premium 1

Bendrovė „Stonus Invest“ Klaipėdos rajone, šalia autostrados Vilnius–Klaipėda, ketina statyti naują...

„Eikos“ rangos verslas šovė į viršų, planuose – daugiau bendrabučių Premium 3

Praėjusiais metais nekilnojamojo turto (NT) įmonių grupėje „Eika“ į viršų šovė rangos verslas. Vis dėlto...

Statyba ir NT
2019.04.17
 Populiarėjantis pastatų BREEAM standartas – keliama kartelė vystytojams Verslo tribūna 2

Mūsų šalyje BREEAM standartu įvertintų pastatų kol kas – vienetai. Vis dėlto specialistai teigia, kad šis...

Išmani Lietuva
2019.04.16
„Luminor“ aukcione išparduoda turto už 7,8 mln. Eur 1

Bankas „Luminor“ e. aukcione ruošiasi parduoti 53 nekilnojamojo turto (NT) objektus, kurių bendra pradinė...

Statyba ir NT
2019.04.16
„Ober-Haus“: butų kainos kovą didmiesčiuose augo 5% 6

Bendras butų kainų lygis penkiuose Lietuvos didmiesčiuose per 12 mėnesių nuo kovo buvo paaugęs 5%.

Statyba ir NT
2019.04.16
„Akropolio Group“ įmonė skolinasi 140 mln. Eur 9

UAB „Ozo turtas“, kuriai priklauso Vilniaus prekybos centras (PC) „Akropolis“, iš kelių bankų skolinasi 140...

Statyba ir NT
2019.04.16
Naujam daugiabučių renovacijos etapui – beveik trečdalis milijardo Verslo tribūna

Investicijos į naują senos statybos daugiabučių namų renovacijos etapą Lietuvoje turėtų siekti 304 mln. eurų.

Statyba ir NT
2019.04.16

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau