Statybos sektoriaus lyderiai: krentančioje rinkoje sugebėjo rasti užsakymų ir uždirbti

Publikuota: 2017-08-29
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Per praėjusius metus statybos darbų apimtys šalyje krito 9,6% – tai buvo antri metai be ES paramos, mat viešasis sektorius vėluoja ją naudoti ir nepradeda stambių projektų. Dalis statybos sektoriaus bendrovių apsiprato su užsakymų dieta ir rado būdų didinti pajamas bei pelną ar bent jau pristabdyti jų mažėjimą.

„Verslo žinios“ tęsia sektorių lyderių rinkimų projektą ir pateikia sąrašą statybos sektoriaus įmonių, kurių finansiniai rezultatai pernai buvo geriausi. Statybų sektoriaus lyderių rinkimuose dalyvauja bendrovės, kurios pernai dirbo pelningai, iki 2017 m. gegužės 31 d. yra pateikusios savo finansines ataskaitas Registrų centrui ir patenka į didžiausių Lietuvos bendrovių sąrašą. Balsuoti galite čia.

Statybininkai konstatuoja: projektai su 2014–2020 m. laikotarpio ES parama kaip neprasideda, taip neprasideda. Todėl pernai nebuvo stambių viešojo sektoriaus projektų, o dėl vykusių smulkesnių užsakymų vyko nuožmi konkurencija, bendrovės netgi dempingavo kainas, kad laimėtų šiuos konkursus.

Anot Statistikos departamento, pernai augo tik gyvenamųjų namų statyba – gyvenamųjų pastatų statybos darbų atlikta 10,4% daugiau nei ankstesniais metais. Tačiau gyvenamoji statyba sudaro vos penktadalį visų šalyje atliekamų statybos darbų, tad šio segmento augimas nepajėgė kompensuoti 18,3% sumenkusių inžinerinių statinių statybos apimčių.

Dėl valstybinių užsakymų stokos 8% mažėjo ir negyvenamųjų pastatų statybos apimtys, tačiau kritimą sušvelnino privatus sektorius – NT plėtros bendrovių, pramonės įmonių užsakymai.

Tokioje aplinkoje veikiančių bendrovių rezultatai labai skirtingi: vienos prisitaikė ir augino pajamas bei pelną, kitos patyrė nuosmukį, bet vis dar liko didžiausiomis sektoriuje.

[infogram id="79aea02a-3d11-4735-b8c3-362dedddf2ba" prefix="IND" format="interactive" title="NT: statybos sektoriaus lyderiai"]

Persiorientavo

Didžiausia sektoriaus bendrovė, susisiekimo infrastruktūros statytoja „Kauno tiltai“, pernai atsitiesė po sunkių 2015 m., kai apyvarta ir ikimokestinis pelnas buvo kritę maždaug ketvirtadaliu.

Praėjusiais metais bendrovės apyvarta mažėjo 3,7%, tačiau ikimokestinis pelnas augo beveik 29% iki 12,8 mln. Eur, o pelningumas buvo vienas geriausių tarp sektoriaus įmonių – 9,8%.

„Dabar mūsų šalies transporto infrastruktūros statybos rinkoje išties nelengva, stokojame didelės apimties užsakymų, todėl minėtą stygių stengiamės kompensuoti įgyvendindami projektus Švedijoje. Būtent ši Skandinavijos valstybė yra mūsų dėmesio centre, – sako Aldas Rusevičius, „Kauno tiltų“ generalinis direktorius. – Nors eksporto dalis svyruoja, visgi galima įžvelgti palaipsnio augimo tendenciją, pastaruoju metu siekiančią iki 20%.“

„Mitnijai“, vienai didžiausių sektoriaus bendrovių pagal pajamas ir ikimokestinį pelną, praėjusiais metais taip pat pavyko atsitiesti. Užpernai įmonės apyvarta ir pelnas stipriai smuko: kritimas atitinkamai siekė beveik 30% ir 28%. Pernai bendrovė padidino apyvartą 6,3%, iki 67,1 mln. Eur, pelnas smuktelėjo 5%.

„Mes persiorientavome į privataus sektoriaus užsakymus ir tai leido padidinti apyvartą“, – pasakoja Julius Gendvilis, statybos bendrovės „Mitnija“ generalinis direktorius.

Anot jo, bendrovė verslo užsakovams pasiūlė rinkoje primirštą projektavimo ir statybos paslaugą (angl. design&build), kuri pasiteisino. Be to, teigiamą postūmį davė laimėti NATO ir JAV kariuomenės konkursai ir pajudėję darbai Jungtinėje Karalystėje.

Stambesni užsakymai – didesnis efektyvumas

Statybos, projektavimo, rangos ir personalo nuomos paslaugas Norvegijoje teikianti UAB „Northern Baltic“ pernai uždirbo 1.980% daugiau nei ankstesniais metais, kai buvo patyrusi 12.000 Eur nuostolį.

„Pastaruosius kelerius metus įmonė pradėjo teikti įvairesnius statybos darbus, taip natūraliai didindama darbuotojų skaičių. Veiklą vykdome išskirtinai Norvegijos rinkoje, ten prieš dvejus metus įsteigėme filialą. Būdami šalia klientų galime greičiau reaguoti į konkurencinius iššūkius ir suteikti platų spektrą skydinių-karkasinių namų statybos sprendimų. Todėl praėję metai pagaliau leido fiksuoti teigiamus finansinius rodiklius. Šiemet pirmąjį pusmetį užsakymų augimo nejaučiame, todėl šių metų, tikėtina, rezultatai bus gana panašūs kaip ir praėjusių“, – rezultatus komentuoja Mantas Vaitkūnas, „Northern Baltic“ vykdomasis direktorius.

Susisiekimo infrastruktūros statybos bendrovės „Alkesta“ ikimokestinis pelnas pernai didėjo 1121,4% – nuo 99.000 Eur iki 1,2 mln. Eur.

„Pernai turėjome darbo keliuose stambiuose objektuose: statėme dviejų lygių sankryžą Marijampolėje – projektas susijęs su „Rail Baltica“, turėjome darbų „Via Baltica“ kelyje. Mums nereikėjo blaškytis po smulkius projektus ir galėjome dirbti koncentruotai, o tuomet ir efektyvumas gerokai didesnis“, – apyvartos ir pelno augimo priežastis aiškina Rimantas Malaškevičius, „Alkestos“ administracijos direktorius.

„Alkesta“ taip pat veikia Lenkijoje, tačiau, anot p. Malaškevičiaus, praėjusių metų rezultatams darbai kaimynų rinkoje neturėjo didelės įtakos.

„Jie saugo savo rinką daug stipriau nei mes. Jei nori būti visavertis rinkos dalyvis, turi steigti ten bendrovę. Mes prieš ketverius metus Lenkijoje įsigijome vietinę įmonę. Lenkijos rinka mus vis labiau domina, matome potencialą, tačiau pagrindinė mūsų rinka yra Lietuva, todėl labai svarbu, kad čia pajudėtų stambūs projektai“, – pabrėžia „Alkestos“ atstovas.

Pardavė ir uždirbo mažiau

Ne taip gerai sekėsi „Panevėžio keliams“ – antrus metus iš eilės panašiu tempu smunka bendrovės apyvarta ir ikimokestinis pelnas. Praėjusiais metais apyvarta ir pelnas mažėjo beveik trečdaliu, tačiau bendrovė vis dar patenka tarp penkių daugiausia uždirbusių įmonių.

Panašiai klostėsi ir statybos bendrovei „Alvora“, kuri užpernai buvo tarp penkių didžiausių sektoriaus įmonių pagal pardavimo pajamas, o pernai išgyveno sunkesnius metus – 2016 m. ji gavo beveik 58% mažiau pajamų, pelnas traukėsi 42% iki 2,3 mln. Eur. Tačiau bendrovė vis dar yra penketuke daugiausiai uždirbusių sektoriaus įmonių, o 7,8% pelningumas yra vienas geresnių tarp statybos sektoriaus lyderių.

„Maždaug pusę mūsų apyvartos sudaro Baltarusijoje atlikti darbai – pelningumas Baltarusijoje didesnis nei Lietuvoje. Bet ir ten nėra lengva: rinka permaininga, užsakymų mažėja. Vis dėlto norime šią rinką išlaikyti, nes joje dirbame daugiau nei 19 metų, turime gerą vardą ir įdirbį“, – kalba Nikolajus Kolesnikas, „Alvoros“ vadovas.

Anot Daliaus Gedvilo, Lietuvos statybininkų asociacijos prezidento, keletą pastarųjų metų vyrauja tendencija, kad valstybė mažina investicijas į statybas ir tai neigiamai veikia statybos sektorių.

„Praėjusiais metais statybos sektorius sudarė 6,5% BVP. Tai neigiamai veikia visą ekonomiką – ekonomiškai stipriose šalyse statybos sektorius sudaro apie 10% BVP.

Neteisinga sakyti, kad statyboms išleidžiamos lėšos yra pinigų „sudėjimas“ į plytas ir betoną, – tai investicijos į darbo vietas. Protingai suplanuotos valstybės išlaidos statyboms gali padėti išspręsti daug socialinių problemų. Esame skaičiavę, kad dažniausia emigravusių mūsų piliečių profesija – statybininkai“, – kalba p. Gedvilas.

[infogram id="copy_sektoriu_lyderiai_maitinimo_imones" prefix="2ig" format="interactive" title="Sektorių lyderiai: statyba"]

Sekite NT rinkos naujienas ir tendencijas „Facebook“ puslapyje „VŽ Nekilnojamasis turtas“

Gauk nemokamą STATYBOS IR NT savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Investavimas į NT paskolas su antrine hipoteka 1

Lietuvos ir užsienio sutelktinio finansavimo NT platformose vis dažniau tenka pamatyti antrinę hipoteką...

Rinkos
09:30
Gruzdžių miestelis neranda, kas už 670.000 Eur imtųsi tvarkymo darbų 1

Šiaulių rajone esantis Gruzdžių miestelis antrą kartą ieško, kas sutvarkytų bendruomenės erdves.

Statyba ir NT
2019.12.07
„Mitnija“ statys beveik 8.000 kv. m ploto viešbutį Anglijoje  1

Koncernui „MG Baltic“ priklausanti statybos UAB „Mitnija“ gavo užsakymą statyti 8 aukštų, 210 kambarių „Moxy“...

Statyba ir NT
2019.12.06
Statybų srityje dirbanti Guoda moksleiviams siuntė svarbią žinutę: netikėkite, jei kas nors mano, kad jūs kažko negalit Verslo tribūna

Ar jauna šviesiaplaukė gali sėkmingai vadovauti statybų projektams?  Tarp statybų srityje dirbančių šeimos...

Vadyba
2019.12.06
Lietuvos urbanistai įvertinti globalios Europos konkurse Premium

Lietuvos urbanistų komanda PUPA (Public Urbanism Personal Architecture) tarptautiniame urbanistiniame...

Laisvalaikis
2019.12.05
VPT: statybos viešuosiuose pirkimuose – teigiamas pokytis 1

Statybos viešuosiuose pirkimuose didėja konkurencija, todėl paslaugas pradėjo teikti daugiau įmonių. Nors...

Statyba ir NT
2019.12.05
V. Andrejevas: Panemunės aplinkkelį tikimasi sutvarkyti po metų

Prieš ketverius metus nekokybiškai nutiesto ir kol kas nenaudojamo Panemunės aplinkkelio pasienyje su...

Statyba ir NT
2019.12.05
Kelių direkcija: rangovai vilkina defektų taisymą 1

Pernai atlikus valstybinės reikšmės kelių auditą, rangovai vilkina defektų tvarkymą, todėl dalis jų bus...

Statyba ir NT
2019.12.05
Butų pardavimo sandorių skaičius Vilniuje augo 5%

Per šių metų 11 mėn. butų sandorių skaičius penkiuose didžiausiuose šalies miestuose augo 4–11%, palyginti su...

Statyba ir NT
2019.12.05
„Orion“ fondo įmonė įsigijo Palangos aplinkkelio projektą Premium 1

Investicijų valdymo bendrovės „Orion Asset Management“ fondo bendrovė įsigijo įmonę, kuri viešojo ir...

Statyba ir NT
2019.12.05
Konferencija BIM FORUM VILNIUS 2019: STATYBŲ DIENA Verslo tribūna

Š. m. lapkričio 21 d. Vilniuje įvyko konferencija BIM FORUM VILNIUS 2019: STATYBŲ DIENA. Trečią kartą...

Statyba ir NT
2019.12.05
Vyriausybė panaikino dalį verslo liudijimų Premium 4

Vyriausybė panaikino verslo liudijimus statybos apdailos darbams, autoservisų ir auklių paslaugoms. Smulkieji...

Finansai
2019.12.05
Investuoja į 200 vietų senjorų namus Premium 2

UAB „Veisnera“ pernai Varėnos r. Spenglos kaime įsigytą apleistą internatinę mokyklą, esančią 5 ha ploto...

Statyba ir NT
2019.12.05
Komercinio sklypo pardavimas – lyg pardavėjo ir pirkėjo protų mūšis Premium

Komercinės paskirties objektų teritorijų kainą, jų pardavimo ir vystymo galimybes iš esmės lemia penki...

Statyba ir NT
2019.12.05
Vilnius rengia mokestinių naujovių nuomojantiems butus per „Airbnb“ Premium 4

Vilniaus m. savivaldybė planuoja pasirašyti sutartį su tarptautine nakvynių rezervavimo platforma „Airbnb“...

Paslaugos
2019.12.04
Kitąmet mažės statybos darbų, kuriuos bus galima atlikti su verslo liudijimais 3

Nuo 2020 m. liepos 1 d. pagal verslo liudijimą nebus galima verstis statybos baigimo apdailos darbais,...

Statyba ir NT
2019.12.04
Vilniaus valdžia ėmėsi svarstyti nacionalinio stadiono sutarties projektą 2

Vilniaus savivaldybės taryba trečiadienį ėmėsi svarstyti naują nacionalinio stadiono sutarties koncesijos...

Statyba ir NT
2019.12.04
Susisiekimo ministras nepritars geležinkelio elektrifikavimo sutarčiai

Susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius negali pasirašyti sprendimo dėl Vilniaus mazgo ir geležinkelio...

Vilniaus valdžiai – 55.000 Eur bauda už Profsąjungų rūmų griovimo konkursą 5

Vilniaus bendrovė „Statybų kodas“ neteisėtai pripažinta buvusių Profsąjungų rūmų Vilniuje griovimo konkurso...

Statyba ir NT
2019.12.04
„Devold“ ir „Sweco Lietuvos“ byla bus peržiūrėta Premium

Trikotažo gamintojos UAB „Devold“ ginčas su projektavimo UAB „Sweco Lietuva“ dėl žalos atlyginimo yra...

Pramonė
2019.12.04

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau