Faktai, o ne išgalvotos naujienos. Nenužudykite gretutinių teisių

Publikuota: 2018-12-11
„Reuters“ / „Sacnapix“ nuotr.
„Reuters“ / „Sacnapix“ nuotr.
AFP Artimųjų Rytų vyriausiasis reporteris, Bajo ir Kalvadoso premijos karo korespondentas ir Alberto Londreso premijos laureatas

Vos prieš du mėnesius, rugsėjo 12-ąją, Europos Parlamentas per balsavimą masiškai palaikė pasiūlytą direktyvą, suteikusią spaudai ir naujienų agentūroms viltį, kad interneto milžinai galiausiai ims joms mokėti pinigus. Daugybę metų interneto milžinai kasdien imdavo tūkstančius žiniasklaidos istorijų nemokėdami nė cento tiems, kas jas kuria.

Šis istorinis balsavimas dėl „gretutinių teisių“ tapo įmanomas dėl precedento neturinčios žurnalistų mobilizacijos ir parlamento narių drąsos, nepaisant didžiulio spaudimo iš didžiųjų technologijų kompanijų.

Direktyvos tekstui dabar reikia Europos Parlamento, Europos Sąjungos Tarybos ir Europos Komisijos pritarimo.

Dabar vykdydami naują didelio masto lobizmo kampaniją interneto milžinai mėgina išimti iš to teksto esmę: jos bando panaikinti nuorodas į „trumpas ištraukas“, „faktus“ ar „trumpas naujienas“, kad išstumtų iš direktyvos naujienų agentūras ir sutrumpintų gretutinių teisių galiojimo laikotarpį.

Faktai: žurnalistikos esmė

Faktai yra skirti visiems. Visi gali juos paaiškinti ir analizuoti. Tačiau kai paieškos sistema ar agregatorius žodis į žodį ima laikraščio ar naujienų agentūros turinį, visiškai normalu sumokėti už gretutines teises, net jei tai tėra trumpa ištrauka.

Ar gali kažkas nors trumpam įsivaizduoti, kad nebūtų sumokėta už faktinę istoriją apie „Brexit“ arba pabėgėlių, dingusių jūroje prie Graikijos krantų, tragediją prisidengus pretekstu, kad tai tėra „trumpos ištraukos“?

Pagalvokite apie tiriamąjį darbą ir rašymą, slypintį po antraštės „Mirtininko ataka šiitų komplekse: žuvo 32 žmonės, sako policija ir ligoninės“ paskelbimu. Kad parašytų šią paprastą eilutę, žurnalistas kreipėsi į policiją, kad išsiaiškintų sprogimo pobūdį, skambino į ligonines, kad sužinotų žuvusiųjų skaičių, nuvyko į sprogimo vietą, kad ją apibūdintų ir pasikalbėtų su liudininkais.  Kartais jis rizikuoja savo gyvybe, nes toje pačioje vietoje gali įvykti antra ataka. Taip neseniai nutiko ir Kabule, kai žuvo devyni žurnalistai ir fotografai, tarp jų ir naujienų agentūros AFP fotografas Shahas Marai.

Nustatant faktus taip pat reikia atmesti gandus, kurie teršia visas didžiąsias naujienas: įkaitų drama per 2016-ųjų ataką Nicoje, per kurią žuvo 86 žmonės, dar vienas išpuolis prie Eifelio bokšto tragiškąjį lapkričio 13-osios vakarą Paryžiuje… Išgalvotos naujienos persmelkia socialinius tinklus ir išnyksta tik po atidžių žurnalistų patikrinimų.

Tai kasdien dirba visi žurnalistai, fotografai, operatoriai; taip pat daugybę metų tai buvo ir mano darbas Bagdade, Teherane, Kaire, Damaske, Beirute. Jei imant pranešimus iš leidėjų ir agentūrų bus išvengiama gretutinių teisių, nes jie tėra trumpos ištraukos, direktyva neturės esmės. Tai reikš, kad mūsų svarbus darbas, tyrimai ir patikrintų faktų rašymas neturi vertės, o visos leidėjų ir naujienų agentūrų investicijos siekiant pranešti žinias visuomenei bus visiškas švaistymas. Taip pat tai reikš, kad faktai nekuria istorijos. Galiausiai ši sritis bus palikta tiems, kas skleidžia išgalvotas naujienas.

Panaikinus gretutinių teisių taikymą trumpoms ištraukoms, leidėjai ir naujienų agentūros samdys mažiau žurnalistų, uždarys savo biurus Afganistane, Irake, Irane, Šiaurės Korėjoje…

Iš kur tada ateis informacija? Iš valstybinės žiniasklaidos? Iš autoritarinių režimų vykdomų dezinformacijos kampanijų?

Neleiskime „botams“ ar robotams, užprogramuotiems vykdyti įtakos kampanijas, ir „trolių fermoms“ užimti reporterių vietą arba interneto fikcijai pakeisti patikrintus faktus.

Jei bus panaikintas gretutinių teisių taikymas trumpoms ištraukoms, turinio grobstymas tęsis. To priežastis paprasta: interneto vartotojai didžiuliais kiekiais skaito būtent tas ištraukas, jos sugeneruoja milijonus internetinės sąveikos atvejų, taigi, ir nemažas pajamas platformoms. Jei iš direktyvos teksto bus pašalintos faktinės naujienos, iš jos liks tik tuščias kiautas.

Naujienos prieš išgalvotas naujienas

Dar vienas interneto milžinų arkliukas yra išstumti naujienų agentūras iš gretutinių teisių direktyvos. Tačiau jos yra naujienų priešakyje. Kiekvieną dieną, valandą ir minutę jos rašo istorijas, daro nuotraukas ir kuria vaizdo įrašus pasinaudodamos savo tankiais tinklais, kuriuos susikūrė visame pasaulyje, net ir pačiose neprieinamiausiose vietose. Jos tebėra nepakeičiamas kompasas patikrintai, objektyviai ir išsamiai informacijai, leidžiančiai visiems sužinoti, kas vyksta mūsų pasaulyje: nuo Sirijos iki Rusijos, nuo atokiausių provincijų iki sostinių.

Be agentūrų radijo stotys, televizijos laidos, laikraščiai ir portalai prarastų didelę dalį savo naujienų žaliavos. Būtų mažiau nuotraukų. Suklestėtų išgalvotos naujienos. Agentūrų turinys grobstomas lygiai taip pat  kaip ir leidėjų darbas. Demokratijai būtina, kad naujienų agentūros ir toliau gyvuotų, o tam reikia, kad jos, lygiai kaip ir leidėjai, būtų visiškai įtrauktos į direktyvą.

Teisių galiojimo laikas

Labai svarbus klausimas yra gretutinių teisių užtikrinimo galiojimo laikas. Kai kas nori sutrumpinti jį iki vienų metų. Argi nebūtų absurdiška, kad interneto milžinai galėtų už dyką naudoti 2015-ųjų tragiškų įvykių Paryžiuje nuotraukas, nes nuo jų praėjo daugiau kaip metai? Akivaizdu, kad nuotraukos gyvenimo trukmė neapribota vienais metais; ją reguliariai galima panaudoti iš naujo. Sveikas protas ir sąžiningumas reikalauja, kad būtų sugrąžintas pirminis gretutinių teisių galiojimo laikotarpis – 20 metų.

Ar gali Europos Sąjunga prisiimti riziką atimti esmę iš gretutinių teisių direktyvos, kai matome visame pasaulyje augančią grėsmę ir „išgalvotų naujienų“ sklaidą ?

Mums sakoma – ir teisingai – kokie svarbūs demokratijai yra kitų metų gegužę vyksiantys Europos Parlamento rinkimai. Tuomet nesunaikinkime parlamente rugsėjo 12-ąją priimto dvejus metus ruošto teksto, kuriam pritarė 438 europarlamentarai – labai stipri dauguma.

Dabar Briuselyje ant kortos pastatyta Europos kultūros ir spaudos apsauga, spaudos ir visų kitų kūrybinių menų – muzikos, literatūros, kino, teatro ar poezijos – ateitis. Vartotojai, kurie ir toliau turės nemokamą prieigą, neturėtų susidurti su jokiu neigiamu poveikiu.

Ponios ir ponai, ministrai, parlamentarai, Europos Komisijos nariai, žurnalistai, leidėjai ir naujienų agentūros vieningai reikalauja sąžiningo atlygio už savo darbą ir investicijas, skirtas visuomenei informuoti. Todėl tinkamas gretutinių teisių nustatymas yra itin svarbus mūsų demokratijai.

Sammy Ketzas (Samis Kecas) yra AFP Artimųjų Rytų vyriausiasis reporteris, Bajo ir Kalvadoso premijos karo korespondentas ir Albert’o Londres’o premijos laureatas

Autoriaus nuomonė nebūtinai sutampa su redakcijos pozicija.
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą RINKODAROS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Sulaukta mažiau nusiskundimų dėl žalingo turinio internete

Per 2018 m. Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) interneto karštąja linija gavo 3.149...

Rinkodara
10:25
„Google“ testuoja būsimos Autorinių teisių direktyvos scenarijų 3

Praėjusią savaitę „Google“ pradėjo eksperimentuoti su nedidele dalimi vartotojų Europoje, kad suprastų, kokia...

Rinkodara
2019.01.22
Baltijos šalių gyventojai noriau moka už turinį

Praėjusiais metais Baltijos šalių žiūrovai atsikratė mokamų vaizdo transliacijų internetu baimės ir lyginant...

Rinkodara
2019.01.20
A. Tapino ir premjero kova įsibėgėja 41

„Laisvės TV“ įkūrėjas, žurnalistas Andrius Tapinas, nesulaukęs premjero Sauliaus Skvernelio atsiprašymo ir...

Rinkodara
2019.01.18
„Netflix“ paslaugų branginimas glosto širdį investuotojams

JAV interneto televizijos bendrovės „Netflix“ akcijų kaina biržoje antradienį šoktelėjo 6,5% po žinių apie...

Rinkos
2019.01.16
Politikai viešumo kainos mokėti nelinkę 2

Kad ir kiek valstiečių vedlys Ramūnas Karbauskis dievagojasi, esą jokio apynasrio žiniasklaidai mauti...

Rinkodara
2019.01.16
Plečia draudžiamos informacijos sąrašą, tačiau cenzūros nežada 4

Seimas svarstys du variantus įstatymo pataisų, kuriomis plečiamas draudžiamos skelbti informacijos sąrašas.

Verslo aplinka
2019.01.12
Seimas imasi opozicijos ir žurnalistų kritikuojamos LRT valdymo pertvarkos 1

Seimas valdančiosios daugumos balsais sutiko pradėti svarstyti Valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderio Ramūno...

Verslo aplinka
2019.01.11
Paskui regioninę spaudą kelius į Lenkiją mina ir „Lietuvos žinios“ Premium 5

Mažėjant popieriniams leidinių tiražams ir tebeieškant geriausio veiklos modelio skaitmeninėje erdvėje,...

Rinkodara
2019.01.10
EBU ragina valdančiuosius neskubėti ir užtikrinti LRT nepriklausomumą 1

Seime rengiantis svarstyti LRT įstatymo pataisas, Europos transliuotojų sąjunga (EBU) paragino Lietuvos...

Rinkodara
2019.01.09
Žiniasklaidos ekspertas lenktynėmis vadina naujas pataisas dėl draudžiamos informacijos

Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto docentas Deimantas Jastramskis lenktynėmis vadina opozicinių...

Rinkodara
2019.01.07
Atsistatydinusiam E. Vaitekūnui grėsė atleidimas iš LRTK

Lietuvos radijo ir televizijos komisijos (LRTK) narys, buvęs jos pirmininkas Edmundas Vaitekūnas pasitraukė...

Rinkodara
2019.01.07
LRTK tikina, kad jos nariai nėra susiję su transliuotojais 1

Lietuvos radijo ir televizijos komisija (LRTK) atmeta buvusio komisijos pirmininko Edmundo Vaitekūno...

Rinkodara
2019.01.07
LRT ieško, kas atliktų galimybių studiją geriausiam NT panaudojimui 9

VšĮ Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija (LRT) ruošiasi skelbti konkursą galimybių studijai atlikti –...

Statyba ir NT
2019.01.07
Iš pareigų pasitraukė LRT komisijos narys E. Vaitekūnas

Iš pareigų pasitraukė Lietuvos radijo ir televizijos komisijos (LRTK) narys Edmundas Vaitekūnas.

Vadyba
2019.01.06
Premjeras – abejingas A. Tapino pareiškimams 41

Premjeras Saulius Skvernelis neketina reaguoti į „Laisvės TV“ įkūrėjo, žurnalisto Andriaus Tapino viešą...

Rinkodara
2019.01.04
Visuomenės informavimo įstatymo pataisų rengėjams toliau beria kritiką

Penkių Seimo narių įregistruotos Visuomenės informavimo įstatymo pataisos, kuriomis remiantis, žiniasklaidoje...

Rinkodara
2019.01.04
Naujos Visuomenės informavimo įstatymo nuostatos kelia aistras 5

Penki Seimo nariai įregistravo Visuomenės informavimo įstatymo pataisas, kuriomis remiantis, žiniasklaidoje...

Rinkodara
2019.01.03
Portalo lrt.lt vyriausiuoju redaktoriumi vietoj V. Laučiaus paskirtas M. Jackevičius 9

Keičiasi Lietuvos nacionalinio transliuotojo portalo lrt.lt vyriausiasis redaktorius: Vladimirą Laučių šiose...

Rinkodara
2019.01.03
Komisija prašo daugiau galių stabdyti TV programas, jei būtų bandoma paveikti rinkimus 2

Siūloma leisti Lietuvos radijo ir televizijos komisijai (LRTK) skubiai stabdyti televizijos programas, jei...

Rinkodara
2019.01.02

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau