Faktai, o ne išgalvotos naujienos. Nenužudykite gretutinių teisių

Publikuota: 2018-12-11
„Reuters“ / „Sacnapix“ nuotr.
svg svg
„Reuters“ / „Sacnapix“ nuotr.
AFP Artimųjų Rytų vyriausiasis reporteris, Bajo ir Kalvadoso premijos karo korespondentas ir Alberto Londreso premijos laureatas

Vos prieš du mėnesius, rugsėjo 12-ąją, Europos Parlamentas per balsavimą masiškai palaikė pasiūlytą direktyvą, suteikusią spaudai ir naujienų agentūroms viltį, kad interneto milžinai galiausiai ims joms mokėti pinigus. Daugybę metų interneto milžinai kasdien imdavo tūkstančius žiniasklaidos istorijų nemokėdami nė cento tiems, kas jas kuria.

Šis istorinis balsavimas dėl „gretutinių teisių“ tapo įmanomas dėl precedento neturinčios žurnalistų mobilizacijos ir parlamento narių drąsos, nepaisant didžiulio spaudimo iš didžiųjų technologijų kompanijų.

Direktyvos tekstui dabar reikia Europos Parlamento, Europos Sąjungos Tarybos ir Europos Komisijos pritarimo.

Dabar vykdydami naują didelio masto lobizmo kampaniją interneto milžinai mėgina išimti iš to teksto esmę: jos bando panaikinti nuorodas į „trumpas ištraukas“, „faktus“ ar „trumpas naujienas“, kad išstumtų iš direktyvos naujienų agentūras ir sutrumpintų gretutinių teisių galiojimo laikotarpį.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Faktai: žurnalistikos esmė

Faktai yra skirti visiems. Visi gali juos paaiškinti ir analizuoti. Tačiau kai paieškos sistema ar agregatorius žodis į žodį ima laikraščio ar naujienų agentūros turinį, visiškai normalu sumokėti už gretutines teises, net jei tai tėra trumpa ištrauka.

Ar gali kažkas nors trumpam įsivaizduoti, kad nebūtų sumokėta už faktinę istoriją apie „Brexit“ arba pabėgėlių, dingusių jūroje prie Graikijos krantų, tragediją prisidengus pretekstu, kad tai tėra „trumpos ištraukos“?

Pagalvokite apie tiriamąjį darbą ir rašymą, slypintį po antraštės „Mirtininko ataka šiitų komplekse: žuvo 32 žmonės, sako policija ir ligoninės“ paskelbimu. Kad parašytų šią paprastą eilutę, žurnalistas kreipėsi į policiją, kad išsiaiškintų sprogimo pobūdį, skambino į ligonines, kad sužinotų žuvusiųjų skaičių, nuvyko į sprogimo vietą, kad ją apibūdintų ir pasikalbėtų su liudininkais.  Kartais jis rizikuoja savo gyvybe, nes toje pačioje vietoje gali įvykti antra ataka. Taip neseniai nutiko ir Kabule, kai žuvo devyni žurnalistai ir fotografai, tarp jų ir naujienų agentūros AFP fotografas Shahas Marai.

Nustatant faktus taip pat reikia atmesti gandus, kurie teršia visas didžiąsias naujienas: įkaitų drama per 2016-ųjų ataką Nicoje, per kurią žuvo 86 žmonės, dar vienas išpuolis prie Eifelio bokšto tragiškąjį lapkričio 13-osios vakarą Paryžiuje… Išgalvotos naujienos persmelkia socialinius tinklus ir išnyksta tik po atidžių žurnalistų patikrinimų.

Tai kasdien dirba visi žurnalistai, fotografai, operatoriai; taip pat daugybę metų tai buvo ir mano darbas Bagdade, Teherane, Kaire, Damaske, Beirute. Jei imant pranešimus iš leidėjų ir agentūrų bus išvengiama gretutinių teisių, nes jie tėra trumpos ištraukos, direktyva neturės esmės. Tai reikš, kad mūsų svarbus darbas, tyrimai ir patikrintų faktų rašymas neturi vertės, o visos leidėjų ir naujienų agentūrų investicijos siekiant pranešti žinias visuomenei bus visiškas švaistymas. Taip pat tai reikš, kad faktai nekuria istorijos. Galiausiai ši sritis bus palikta tiems, kas skleidžia išgalvotas naujienas.

Panaikinus gretutinių teisių taikymą trumpoms ištraukoms, leidėjai ir naujienų agentūros samdys mažiau žurnalistų, uždarys savo biurus Afganistane, Irake, Irane, Šiaurės Korėjoje…

Iš kur tada ateis informacija? Iš valstybinės žiniasklaidos? Iš autoritarinių režimų vykdomų dezinformacijos kampanijų?

Neleiskime „botams“ ar robotams, užprogramuotiems vykdyti įtakos kampanijas, ir „trolių fermoms“ užimti reporterių vietą arba interneto fikcijai pakeisti patikrintus faktus.

Jei bus panaikintas gretutinių teisių taikymas trumpoms ištraukoms, turinio grobstymas tęsis. To priežastis paprasta: interneto vartotojai didžiuliais kiekiais skaito būtent tas ištraukas, jos sugeneruoja milijonus internetinės sąveikos atvejų, taigi, ir nemažas pajamas platformoms. Jei iš direktyvos teksto bus pašalintos faktinės naujienos, iš jos liks tik tuščias kiautas.

Naujienos prieš išgalvotas naujienas

Dar vienas interneto milžinų arkliukas yra išstumti naujienų agentūras iš gretutinių teisių direktyvos. Tačiau jos yra naujienų priešakyje. Kiekvieną dieną, valandą ir minutę jos rašo istorijas, daro nuotraukas ir kuria vaizdo įrašus pasinaudodamos savo tankiais tinklais, kuriuos susikūrė visame pasaulyje, net ir pačiose neprieinamiausiose vietose. Jos tebėra nepakeičiamas kompasas patikrintai, objektyviai ir išsamiai informacijai, leidžiančiai visiems sužinoti, kas vyksta mūsų pasaulyje: nuo Sirijos iki Rusijos, nuo atokiausių provincijų iki sostinių.

Be agentūrų radijo stotys, televizijos laidos, laikraščiai ir portalai prarastų didelę dalį savo naujienų žaliavos. Būtų mažiau nuotraukų. Suklestėtų išgalvotos naujienos. Agentūrų turinys grobstomas lygiai taip pat  kaip ir leidėjų darbas. Demokratijai būtina, kad naujienų agentūros ir toliau gyvuotų, o tam reikia, kad jos, lygiai kaip ir leidėjai, būtų visiškai įtrauktos į direktyvą.

Teisių galiojimo laikas

Labai svarbus klausimas yra gretutinių teisių užtikrinimo galiojimo laikas. Kai kas nori sutrumpinti jį iki vienų metų. Argi nebūtų absurdiška, kad interneto milžinai galėtų už dyką naudoti 2015-ųjų tragiškų įvykių Paryžiuje nuotraukas, nes nuo jų praėjo daugiau kaip metai? Akivaizdu, kad nuotraukos gyvenimo trukmė neapribota vienais metais; ją reguliariai galima panaudoti iš naujo. Sveikas protas ir sąžiningumas reikalauja, kad būtų sugrąžintas pirminis gretutinių teisių galiojimo laikotarpis – 20 metų.

Ar gali Europos Sąjunga prisiimti riziką atimti esmę iš gretutinių teisių direktyvos, kai matome visame pasaulyje augančią grėsmę ir „išgalvotų naujienų“ sklaidą ?

Mums sakoma – ir teisingai – kokie svarbūs demokratijai yra kitų metų gegužę vyksiantys Europos Parlamento rinkimai. Tuomet nesunaikinkime parlamente rugsėjo 12-ąją priimto dvejus metus ruošto teksto, kuriam pritarė 438 europarlamentarai – labai stipri dauguma.

Dabar Briuselyje ant kortos pastatyta Europos kultūros ir spaudos apsauga, spaudos ir visų kitų kūrybinių menų – muzikos, literatūros, kino, teatro ar poezijos – ateitis. Vartotojai, kurie ir toliau turės nemokamą prieigą, neturėtų susidurti su jokiu neigiamu poveikiu.

Ponios ir ponai, ministrai, parlamentarai, Europos Komisijos nariai, žurnalistai, leidėjai ir naujienų agentūros vieningai reikalauja sąžiningo atlygio už savo darbą ir investicijas, skirtas visuomenei informuoti. Todėl tinkamas gretutinių teisių nustatymas yra itin svarbus mūsų demokratijai.

Sammy Ketzas (Samis Kecas) yra AFP Artimųjų Rytų vyriausiasis reporteris, Bajo ir Kalvadoso premijos karo korespondentas ir Albert’o Londres’o premijos laureatas

Autoriaus nuomonė nebūtinai sutampa su redakcijos pozicija.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

„Lietuvos ryto“ grupės finansai: metus lydėjo ir nuostoliai, ir dividendai Premium

Žiniasklaidos grupės „Lietuvos rytas“ valdomų bendrovių konsoliduotos pajamos 2021 m. simboliškai sumenko, o...

Rinkodara
12:38
Teismas neleido stabdyti prieigos prie „Russia Today“ portalų

Teismas gegužę neleido Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybai stabdyti prieigos prie Rusijos valstybinės...

Rinkodara
2022.05.23
„YouTube“ ištrynė daugiau kaip 70.000 Kremliaus pasakojimų apie karą 6

„YouTube“ pašalino daugiau kaip 70.000 vaizdo įrašų ir 9.000 kanalų, susijusių su Rusijos karu Ukrainoje, nes...

Inovacijos
2022.05.22
Ministerija: didžiųjų pasaulio įmonių apmokestinimo naudos Lietuva sulauktų 2025-aisias

Lietuva palaiko globalaus pelno mokesčio tarptautinėms kompanijoms iniciatyvą įvedant jį nuo 2024-ųjų, o jo...

Finansai
2022.05.19
„Transparency international“: dėl duomenų atvėrimo ir panaudojimo Lietuva užima paskutinę vietą ES 11

Lietuva yra tarp prasčiausiai viešajam interesui svarbius duomenis atveriančių ir panaudojančių Europos...

Rinkodara
2022.05.18
TV3 nuo birželio transliuos naują kanalą rusų kalba 2

TV3 žiniasklaidos grupė antradienį pranešė nuo birželio pradžios pradėsianti transliuoti naują kanalą rusų...

Rinkodara
2022.05.17
„Eurovizija“ su Monika Liu prie ekranų sutraukė per milijoną žiūrovų

Tarptautinį „Eurovizijos“ konkursą, kuriame šiemet Lietuvai atstovavo Monika Liu, buvo įsijungę daugiau nei...

Rinkodara
2022.05.17
„Verslo žinioms“ – Metų nacionalinės žiniasklaidos priemonės apdovanojimas

Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienos išvakarėse apdovanoti Europos Sąjungos (ES) investicijų efektyvumą...

Verslo aplinka
2022.05.06
„Rekvizitai.lt“ – nauja duomenų analizės paslauga ir dovana VŽ prenumeratoriams 6

Portalą „rekvizitai.lt“ papildo nauja „Premium“ rubrika, kurioje vartotojai galės parsisiųsti „rekvizitai.lt“...

Prekyba
2022.05.05
Internetinė žiniasklaida „google mokesčio“ norėtų nuo 2023-iųjų 4

Internetinė žiniasklaida siūlo Vyriausybei svarstyti galimybę taikyti skaitmeninių paslaugų mokestį...

Rinkodara
2022.05.04
EK atmetus skundą dėl LRT finansavimo, ginčas persikėlė į ES Teisingumo Teismą

Europos Komisija (EK) atmetė Lietuvos komercinės žiniasklaidos skundą dėl Lietuvos nacionalinio radijo ir...

Rinkodara
2022.05.03
„Ekspress Grupp“ pirmojo ketvirčio nuostolis viršijo 0,5 mln. Eur

„Delfi“ naujienų portalus Baltijos valstybėse valdanti Estijos žiniasklaidos ir pramogų grupė „Ekspress...

Rinkodara
2022.04.29
Institucijoms suteikta daugiau galių riboti karo propagandą

Seimas antradienį patvirtino pataisas, suteiksiančias daugiau galimybių žurnalistų etikos inspektoriui...

Verslo aplinka
2022.04.19
LRT atnaujina savo prekės ženklus

Iki 2022 m. vasaros LRT žiūrovai išvys atnaujintus LRT kanalų prekės ženklus. Įvaizdžio atnaujinimas apima...

Rinkodara
2022.04.12
Rusija apkaltino „YouTube“, kad blokuoja Valstybės Dūmos kanalą

Rusijos pareigūnai šeštadienį apkaltino vaizdo įrašų ir transliavimo platformą „YouTube“ blokuojant...

Verslo aplinka
2022.04.09
Rusija kovoja su „Google“: apkaltino „melagienų“ skleidimu

Rusijos žiniasklaidos priežiūros tarnyba „Roskomnadzor“ ketvirtadienį pareiškė uždrausianti JAV interneto...

Inovacijos
2022.04.07
Lietuvoje pradėta retransliuoti Ukrainos „UA: PBC“ radijo programa

Lietuvos radijo ir televizijos centras (Telecentras) per vidurinių bangų siųstuvą Lietuvoje pradėjo...

Rinkodara
2022.04.04
LRTK žiniasklaidai prilygino dalį vaizdo tinklaraštininkų 1

Lietuvos radijo ir televizijos komisija (LRTK) patvirtino gaires vaizdo tinklaraštininkams (vlogeriams),...

Rinkodara
2022.03.31
Ministerijos viešinimui išleidžia 30% mažiau nei planuoja

Ministerijų numatytos ir išleistos lėšos publikacijoms skiriasi bent 30%, pranešė „Transparency...

Rinkodara
2022.03.31
„Google“ raginama šalinti programėles, per kurias galima žiūrėti uždraustas TV programas 3

Lietuvos radijo ir televizijos komisija (LRTK) kreipėsi į „Google“, prašydama pašalinti iš „Google Play...

Rinkodara
2022.03.23

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku