Prieštaringosios LRT išvados – vėl Seimo rankose

Publikuota: 2018-10-24
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas trečiadienį pritarė laikinosios komisijos tyrimo išvadoms dėl Lietuvos radijo ir televizijos (LRT). Ketvirtadienį jos bus teikiamos svarstyti Seimui.

Už išvadas, kuriomis siūloma keisti LRT valdymo struktūrą, tarybos sudarymo tvarką, kartu jose konstatuojami buvusios vadovybės padaryti pažeidimai, balsavo aštuoni komiteto nariai, prieš buvo keturi.

„Valstietės“ Agnės Širinskienės vadovaujamas Teisės ir teisėtvarkos komitetas (TTK) buvo paskirtas pagrindiniu svarstant LRT tyrimo išvadas, tad pritarus pagrindiniam komitetui, toliau projektas bus teikiamas svarstyti Seimui. Numatyta svarstymo data – ketvirtadienis.

Tik Audito bei Žmogaus teisių komitetas komitetai, svarstydamas LRT tyrimo išvadas, siūlė TTK daryti pertrauką iki kol sprendimą dėl suburtos Seimo komisijos LRT veiklai tirti paskelbs Konstitucinis teismas.

Tam trečiadienį pritarti siūlė socdemas Julius Sabatauskas.

„Byla yra Konstituciniame Teisme, kreipimasis priimtas nagrinėti. Manau, būtų svarbi Konstitucinio Teismo nuomonė. Siūlau palaukti“, – kalbėjo p. Sabatauskas.

Tačiau TTK be didelių diskusijų pritarė išvadoms ir jos vėl keliauja į Seimo plenarinį posėdį.

VŽ rašė, kad prieš kelias savaites Seimas padarė pertrauką ir nesiryžo iš karto pritarti parengtoms išvadoms.

Stebisi skubėjimu

Monika Garbačiauskaitė-Budrienė, LRT generalinė direktorė, stebisi tokiu skubėjimu.

„Juolab, kad net du Seimo komitetai siūlė palaukti Konstitucinio teismo išvadų. Keista ir tai, kodėl Seimo nariai nepasinaudoja galimybe balsuoti ne už visą išvadų paketą. Pasikartosiu, nekvestionuojame tos išvadų dalies, kuri kalba LRT veiklą, pasiūlymams, susijusiems su skaidrumo didinimu, tačiau valdysenos modelio keitimas – atviras kelias į nacionalinio transliuotojo politizavimą. Tai labai neramina“, – pabrėžia p. Garbačiauskaitė-Budrienė.

nuotrauka::1

Pasak jos, jei vis tik ryt bus balsuojama dėl bendro paketo ir tam bus pritarta, toliau beliks sekti tolesnius veiksmus.

„Pati komisija bent kol kas pabrėžia, kad tai tik rekomendacinio pobūdžio išvados, stebėsime, ar atsiras įstatymų pataisos ir kokios jos bus. Vis tik tebesitikime, kad valdantieji neregistruos tokių pataisų, kurias neigiamai vertiname ne tik mes, bet ir tarptautinės žiniasklaidos organizacijos. Kita vertus, nesėdėsime sudėję rankų, organizuosime eilę diskusijų su įvairiomis organizacijomis, su vietos ir tarptautiniais ekspertais“, – kalba p. Garbačiauskaitė-Budrienė.

VŽ rašė, kad LRT vadovybė dėl susidariusios situacijos jau kreipėsi į Europos transliuotojų sąjungos vadovus ir informavo apie kylančias grėsmes LRT nepriklausomumui.

Seimo komisijos parengtus siūlymus aštriai sukritikavo žiniasklaidos ekspertai, įžvelgę siekį politizuoti LRT ir kėsintis į visuomeninio transliuotojo nepriklausomumą.

Šiuo metu LRT taryba yra sudaroma šešeriems metams iš 12 asmenų – visuomenės, mokslo ir kultūros veikėjų. Po keturis tarybos narius skirtingu metu skiria prezidentas ir Seimas, po vieną narį deleguoja Lietuvos mokslo taryba, Lietuvos švietimo taryba, Lietuvos meno kūrėjų asociacija, Lietuvos vyskupų konferencija.

Laikinosios komisijos išvadose siūloma iš dalies keisti tarybos narių skyrimo tvarką, susiejant su skiriančiųjų institucijų kadencijomis. Būtų nustatoma, kad prezidentas keturis tarybos narius skirtų ne visus vienu metu, o kas 15 mėnesių. Taip būtų nustatoma, kad prezidentas per savo kadenciją paskirtų visus pagal įstatymą deleguojamus tarybos narius.

Savo nuomonę, kad nederėtų keisti LRT tarybos skyrimo tvarkos išsakė ir prezidentė Dalia Grybauskaitė.

„Kėsinimasis į nacionalinio transliuotojo nepriklausomumą ir bandymai politizuoti jo veiklą – tai grėsmė ne tik žodžio laisvei ir demokratijai, bet ir tarptautiniam Lietuvos įvaizdžiui“, – teigia prezidentė.

Tokios nuomonės laikosi ir ministras pirmininkas Saulius Skvernelis.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą RINKODAROS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
„15min“ savininkas gali parduoti dalį verslo: bręsta iki 160 mln. Eur sandoris Premium

Estijos verslininkas Margusas Linnamae, kuriam priklauso naujienų portalas „15min.lt“ ir naujienų agentūra...

Rinkos
2019.03.20
„Žmonių“ rinkodaros vadovė: man sekasi ten, kur reikia drąsos ir pokyčių 8

Didžiausias iššūkis šiandien verslams yra kurti pridėtinę prekės ženklo vertę, kai visi aplink žvalgosi...

Rinkodara
2019.03.16
Po pažinties „Tesonet“ įkūrė komunikacijos agentūrą Premium 4

Savo vietą po saule Lietuvoje rado dar viena komunikacijos paslaugų agentūra „Blue Oceans PR“. Jos įkūrėjos...

Rinkodara
2019.03.14
„Delfi“ įsigijo konferencijų „Login“ organizatorę 4

Estijos žiniasklaidos grupės „Ekspress Grupp“ valdoma bendrovė „Delfi“ įsigijo technologijų ir inovacijų...

Rinkodara
2019.03.08
A. Tapino ir premjero kova keliasi į teismą 48

„Laisvės TV“ įkūrėjas, žurnalistas Andrius Tapinas, nesulaukęs premjero Sauliaus Skvernelio atsiprašymo, o...

Rinkodara
2019.03.06
„Delfi“ akcininkės pajamos augo, pelnas krito

Estijos žiniasklaidos įmonių grupės AS „Ekspress Grupp“, Lietuvoje valdančios portalą „Delfi“, pajamos augo...

Rinkodara
2019.02.28

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau