Garbačiauskaitė-Budrienė: situacija yra dviprasmiška

Publikuota: 2018-10-16
LRT generalinė direktorė Monika Garbačiauskaitė-Budrienė. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
LRT generalinė direktorė Monika Garbačiauskaitė-Budrienė. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Skirtinguose Seimo komitetuose antradienį virė aštrios diskusijos dėl LRT veiklą tyrusios valdančiųjų komisijos išvadų svarstymo.

LRT vadovybė antradienį buvo pakviesta į penkis skirtingų komitetų posėdžius. Vienas jų – Audito komitetas – priėmė sprendimą siūlyti pagrindiniam Teisės ir teisėtvarkos komitetui, daryti pertrauką šio nutarimo svarstyme iki kol bus priimtas Konstitucinio Teismo sprendimas, susijęs su komisijos skyrimo klausimais.

Tuo tarpu „valstiečių“ lyderio Ramūno Karbauskio vadovaujamas Seimo Kultūros komitetas antradienį pritarė parlamentinės tyrimo komisijos dėl LRT ūkinės, finansinės veiklos išvadoms, atmesdamas visus opozicinių Seimo frakcijų atstovų pasiūlymus.

Kultūros komiteto posėdyje nebuvo pritarta nei vienam opozicinių partijų siūlymui. Neišgirsta liko liberalų iniciatyva tvirtinti komisijos išvadas, tačiau išbraukti iš tyrimo išvadų punktus, kuriais siūloma keisti LRT tarybos sudarymo tvarką, tarybos narių kadenciją, LRT valdymo modelį.

Už komisijos išvadas jau teigiamai šiandien pasisakė ir Biudžeto bei finansų komitetas.

Monika Garbačiauskaitė-Budrienė, LRT generalinė direktorė, teigia, kad situacija yra dviprasmiška.

„Matome didžiulį skubėjimą. Valdantieji neatsitraukia nuo savo siūlymų. Taip, tarsi iš p. Karbauskio šiandien išgirdome retorinį klausimą ir siūlymą mažinti politikų skiriamą LRT tarybos narių skaičių, tačiau kartu popiet buvo patvirtintos išvados, kurios LRT tarybos skyrimo tvarką politizuotų. Keista, kad matome tokį skubėjimą. Klausimas, kodėl nenorima laukti Konstitucinio teismo išvadų, – pabrėžia p. Garbačiauskaitė-Budrienė. – Mūsų noras vienintelis, kad LRT išliktų nepriklausomu transliuotoju“.

VŽ rašė, kad Seimo valdančiųjų inicijuota komisija parengė siūlymus, kuriuose numatoma, be kita ko, keisti nacionalinio transliuotojo valdymą įvedant valdybą ir sugretinti tarybos narių skyrimą susiejant juos su skiriančiosios institucijos kadencijos metais.

Išvadose minimi viešųjų pirkimų pažeidimai, padaryti ankstesnės vadovybės. Konstatuota, kad Viešųjų pirkimų tarnyba nuo 2005 m. sistemingai fiksavo pažeidimus, bet nėra duomenų, kad tuometine LRT vadovybė būtų ėmusis priemonių užkirsti jiems kelią.

Ponia Garbačiauskaitė-Budrienė tvirtina, kad dalies Seimo tyrimo komisijos išvadų LRT nekvestionuoja, dalį pasiūlymų, susijusių su skaidrumo didinimu, LRT įgyvendins, tačiau likusi dalis Seimo tyrimo komisijos išvadų – itin neramina.

„Mums kelia nerimą ta išvadų dalis, kuri susijusi su LRT valdysena: siūlymai keisti LRT tarybos formavimo tvarką, keisti tarybos narių kadencijų trukmę, naikinti nesutampančių su politiniais ciklais tarybos narių kadencijų principą, mažinti tarybos galias, teikiant naują valdymo organą – valdybą ir kaip ta valdyba bus formuojama“, – nuogąstavimais dalijasi p. Garbačiauskaitė-Budrienė.

Savo ruožtu p. Garbačiauskaitė-Budrienė dėl susidariusios situacijos kreipėsi į Europos transliuotojų sąjungos vadovus ir informavo apie kylančias grėsmes LRT nepriklausomumui.

Seimo komisijos parengtus siūlymus aštriai sukritikavo žiniasklaidos ekspertai, įžvelgę siekį politizuoti LRT ir kėsintis į visuomeninio transliuotojo nepriklausomumą.

Rytiniame posėdyje Kultūros komitete dalyvavusi prezidentės Dalios Grybauskaitė patarėja Rūta Kačkutė taip pat pabrėžė, kad prezidentūra turi abejonių dėl Seimo tyrimo komisijos dėl LRT veiklos išvadų. Jos teigimu, kad Seimo tyrimo komisijos tikslas buvo tirti LRT ūkinę, finansinę veiklą, tad sunku suprasti, kodėl tyrimo išvadose kalbama apie LRT valdymo pakeitimus.

Savo nuomonę, kad nederėtų keisti LRT tarybos skyrimo tvarkos šiandien išsakė ir ministras pirmininkas Saulius Skvernelis. Pasak jo, pirmiausia klausimų kyla dėl siūlymo susieti LRT tarybos narių skyrimą su Seimo ir prezidento kadencijomis. Premjero teigimu, šioje vietoje nieko keisti nereikėtų, nes dabar taikomas skyrimo modelis visuomeniniam transliuotojui kaip tik suteikia nepriklausomumo.

Šiuo metu LRT taryba yra sudaroma šešeriems metams iš 12 asmenų – visuomenės, mokslo ir kultūros veikėjų. Po keturis tarybos narius skirtingu metu skiria prezidentas ir Seimas, po vieną narį deleguoja Lietuvos mokslo taryba, Lietuvos švietimo taryba, Lietuvos meno kūrėjų asociacija, Lietuvos vyskupų konferencija.

Laikinosios komisijos išvadose siūloma iš dalies keisti tarybos narių skyrimo tvarką, susiejant su skiriančiųjų institucijų kadencijomis. Būtų nustatoma, kad prezidentas keturis tarybos narius skirtų ne visus vienu metu, o kas 15 mėnesių. Taip būtų nustatoma, kad prezidentas per savo kadenciją paskirtų visus pagal įstatymą deleguojamus tarybos narius.

VŽ primena, kad dėl išvadų Seimo plenariniame posėdyje jau buvo balsuota praėjusį ketvirtadienį, tačiau po pateikimo nuspręsta padaryti pertrauką. Neatmetama, kad prie klausimo bus vėl grįžta šį ketvirtadienį.

Gauk nemokamą RINKODAROS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Žurnalistų sąjungos narių teises gins „Triniti“

Nuo šiol Lietuvos žurnalistų sąjungos narius konsultuos ir jų teises gins advokatų kontora „Triniti“.

Rinkodara
15:45
Išleista „Rinkodaros sektoriaus apžvalga 2019“

„Verslo žinios“ antrus metus iš eilės pristato leidinį, skirtą rinkodaros, komunikacijos ir...

Rinkodara
2019.12.09
LRT – nauja R. Miliūtės laida 7

Rita Miliūtė į LRT televizijos eterį išleidžia naują laidą „Langas į valdžią“, kurią kurs naudodama viešai...

Rinkodara
2019.12.05
L. Blaževičiūtė: keičiasi ne tik pagrindinis mūsų prekių ženklas Premium

„All Media Lithuania“, Lietuvoje valdanti TV3 televiziją, registruoja naują ir keičia pagrindinį savo prekių...

Rinkodara
2019.12.02
TV3 – su nauju prekės ženklu 3

„All Media Lithuania“, Lietuvoje valdanti TV3 televiziją, registruoja naują ir keičia pagrindinį savo prekės...

Rinkodara
2019.12.01
Akiratyje bus ir influencerių reklamos žymėjimas, ir skelbiamas turinys Premium

Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnyba per artimiausias kelias savaites žada pristatyti ir patvirtinti...

Rinkodara
2019.11.26
„15min“ turi naują rinkodaros vadovę

Nuo šiandien naujienų portalo „15min“ rinkodarai pradeda vadovauti ryšių su visuomene ir rinkodaros...

Rinkodara
2019.11.25
Kodėl komunikacijos krizei svarbu ruoštis tada, kai ja net nekvepia

Sukurti ir išvystyti verslą iki tokio lygio, kad jis pradėtų nešti bent menkiausius vaisius, gali užtrukti...

Rinkodara
2019.11.24
Vartotojai – už influencerių reklamos žymėjimą 1

Dauguma vartotojų norėtų, kad nuomonės formuotojai socialiniuose tinkluose savo žinutėse nurodytų, kad jo...

Rinkodara
2019.11.22
„15min“ registruoja naują prekės ženklą ir siūlys mokamą turinį Premium 2

Portalas „15min“ registruoja naują prekės ženklą „15MAX“, kuris skirtas nuo gruodžio startuosiančiam mokamam...

Rinkodara
2019.11.21
Čekijos planuose – skaitmeninis mokestis „Google“ ir „Facebook“

Čekijos vyriausybė pritarė siūlymui įvesti 7% skaitmeninio verslo mokestį, kuriuo siekiama padidinti...

Rinkodara
2019.11.19

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau