Naujas valdančiųjų taikinys – „Laisvės TV“

Publikuota: 2018-10-09
Vakar vykęs liberalų ir žurnalistų piketas prie Vyriausybės. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Vakar vykęs liberalų ir žurnalistų piketas prie Vyriausybės. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Visuomenei ūžiant dėl „valstiečių“ užmojų prieš žiniasklaidos laisvę: kovojant už teisę vėl gauti Registro centro duomenis, stebintis klausimų keliančiais komisijos ketinimais dėl LRT, valdantieji paruošė ir dar vieną staigmeną – įregistravo nutarimą, kuris turėtų keisti transliuotojų internete veiklą.

Seimo „valstiečiai“ siūlo kontroliuoti turinį internete, suteikiant išskirtinę teisę Lietuvos radijo ir televizijos komisijai (LRTK) blokuoti turinį, kanalą ir prieigą prie jo interneto vartotojams. Tai padaryti LRTK galėtų vienašališkai nustačiusi, kad internetinė televizija ar atskirų programų kūrėjai kuria ir transliuoja turinį apie tai nepranešę komisijai, teigiama Liberalų sąjūdžio išplatintame pranešime.

Šiuo metu internetinėms televizijoms nereikia licencijų, o norėdami nutraukti jų veiklą LRTK turi kreiptis į administracinį teismą.

„Šiandien Lietuvoje turime stiprią ir inovatyvią internetinę televiziją – „Laisvės TV“, nemažai socialiniuose tinkluose įtakingų vaizdo turinio kūrėjų, kurie laisvai reiškia savo nuomonę, rengia laidas, kviečia į jas pašnekovus, o jų veiklai licencijos nereikia. Valstiečių siūlomos nutarimo nuostatos suteiktų įrankį valstybei kontroliuoti „Youtube“ ir kitose platformose šiuo metu skleidžiamą tokių asmenų ir internetinių televizijų turinį“, – siūlomą nutarimą vertina liberalė Aušrinė Armonaitė.

Pasak jos, jei parengtas nutarimas įsigaliotų, į jo reguliavimo lauką neabejotinai patektų ir „Laisvės TV“, ir Olegas Šurajevas su savo laidomis ir t.t.

„Šiandien jiems nereikia licencijos, tačiau jie turėtų įspėti komisiją. Klausimas, kaip būtų elgiamasi po to. Įspėti yra viena, antra yra tai, ką komisija darys po to – ar ji tikrins turinį, ar jį prižiūrės ir kaip elgsis, jeigu bus pažeistas komisijos supratimas apie tai, koks tas turinys turėtų būti. Gi paminėtose laidose dažnai kalbama šmaikščiai, aštriai. Situacija kelia didelį susirūpinimą, ar taip nėra bandoma lįsti į dar vieną nišą ir bandoma ją kontroliuoti“, – svarsto p. Armonaitė.

nuotrauka::1left

Pasak jos, tai yra įrankis kontroliuoti internetinę žiniasklaidą, laisvą žodį, tinklaraštininkus, įvairų turinį, kuris šiandien yra „Youtube“, „Vimeo“ ir kt. platformose.

„Ar tuo įrankiu bus naudojamasi, parodys laikas, bet vien tai, kad jis yra sukuriamas jau kelia pavojų“, – pabrėžia p. Armonaitė.

Ji sutinka, kai aštrioje šiandieninėje situacijoje, kai žiniasklaida kovoja už teisę vėl naudotis Registrų centro duomenimis, kai sunaikinami Vyriausybės narių pasitarimų įrašai, kur nuskambėjo skambūs premjero pasisakymai apie žodžio laisvę, o LRT veiklą tyrusi komisija parengė siūlymus, kuriuose numatoma, be kita ko, keisti nacionalinio transliuotojo valdymą įvedant valdybą ir sugretinti vadovų skyrimą su Seimo kadencijomis, yra dar vienas bandymas savo žongliruoti žiniasklaida.

„Priėmus siūlomą nutarimą komisija galėtų duodi privalomus nurodymus internetinėms platformoms skubiai pašalinti turinį arba panaikinti galimybę vartotojams jį pasiekti. Net jei turinio kūrėjai praneš apie savo veiklą, komisija gali imtis tyrimo siekdama nustatyti, ar jų kuriamas turinys nepažeidžia įstatymų, – teigia p. Armonaitė. – Kalbant pavyzdžiais – jei „Laisvės TV“ neinformuos komisijos apie tai, kad kuria vaizdo įrašus, LRTK gali nuspręsti „uždaryti“ platformą“.

Pagal parengtą nutarimą, tokios sąlygos galiotų bet kuriam internetinio vaizdo ar garso turinio kanalui – pradedant didžiųjų naujienų portalų kuriamais vaizdo įrašais ir baigiant individualiais autoriais, periodiškai kuriančiais savo tinklaraščius, jei tik LRTK nuspręs, kad tai – internetinis televizijos kanalas.

„Dar vienas aspektas – komisija turėtų didelę interpretacijos laisvę: nei siūlomame Seimo nutarime, nei įstatymuose nėra aiškiai apibrėžta, kas yra internetinė televizija“, – kalba p. Armonaitė.

„Valdantieji, atrodo, ištikimi savo „pagrindinei linijai“: visomis išgalėmis mažinti nepriklausomos raiškos galimybes, drausti ir kontroliuoti tai, kas jiems neparanku“, – antrina Arūnas Gelūnas, Seimo narys.

Tvirtinant šiandieninę Seimo darbotvarkę Liberalų sąjūdžio frakcija prašė išimti šį klausimą iš jos, tačiau Seimas tam nepritarė. Jei Seimas pritars nutarimui, jis keliaus komitetų svarstymui ir po jų išvadų grįš į Seimo salę.

LRTK yra Seimui atskaitinga institucija, prižiūrinti ir reguliuojanti Lietuvos teritorijoje veikiančius programų transliuotojus, retransliuotojus, televizijos programų ir atskirų programų platintojus internete bei užsakomųjų visuomenės informavimo audiovizualinėmis priemonėmis paslaugų teikėjus.

Minėtą pataisą įregistravo Valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas, Kultūros komiteto pirmininkas Ramūnas Karbauskis. Pataisai vakar buvo pritarta po pateikimo. 

Projektą pristatęs p. Karbauskis teigė, kad „šiuo atveju daugiau yra šnekama apie tuos dalykus, kurie susiję su informacija, filmais, kurių negalima rodyti, kuriems nėra teisės suteikta, o ne tiek sutelkta į tokius pavyzdžius, kaip antai „Laisvės TV“, vakar BNS vakar citavo p. Karbauskį.

Situacija baugina

Mykolas Markauskas, „Laisvės TV“ direktorius, paklaustas apie minėtą nutarimą, teigia, stebintys situaciją.

„Gal kiek ir paranojiškai skamba, tačiau manome, kad nemaža dalimi šie pakeitimai nutaikyti būtent į „Laisvės TV“. Neramu? Tikrai, tendencija yra bauginanti, juolab, kai matome įvykius susijusius su RC, su įrašų trynimu. Tai žingsniai, kryptingai nutaikyti prieš žodžio laisvę, siekiant užkirsti kelią kritikai“, – įsitikinęs p. Markauskas.

Jis primena situaciją, kad „Laisvės TV“ nuo pirmų dienų, kuomet TV3 bandė juos kaltinti, kad veikia nelegaliai, turi LRTK išaiškinimą, kad iš esmės neatitinka transliuotojo sąvokos ir registruotis neturi.

„Toks buvo jų požiūris „Laisvės TV“ atžvilgiu. Žinoma, visi suprantame, kad LRTK požiūris gali pasikeisti ir, esant šiems siūlomiems pakeitimams, atsirastų teorinė prievolė mums registruotis, kaip transliuotojams. O tuomet jau kita lyga ir kitos žaidimo taisyklės – mus pradėtų stebėti, galimai bausti už kalbos nusižengimus ir pan. Žvelgiant į įregistruotą nutarimą, tuomet registruotis ar pranešti apie save LRTK privalėtų visi influenceriai, „YouTuberiai“, tinklaraštininkai ir t.t. Absurdas“, – piktinasi p. Markauskas.

VŽ rašė, kad vakar dėl valdančiųjų veiksmų nukreiptų prieš žiniasklaidą, keli šimtai žurnalistų ir visuomenės atstovų susirinko į politinių jaunimo organizacijų rengtą protestą prie Vyriausybės.

Nuo Nepriklausomybės atgavimo žiniasklaidoje dirbanti, šiuo metu LRT ir „Laisvės TV“ laidas rengianti Rita Miliūtė interviu VŽ teigia, kad šiandieniniai siūlymai ir sprendimai atskleidžia valdžioje esančių politikų požiūrį į demokratines vertybes ir primena sistemingus siekius apriboti žiniasklaidos laisvę.

„Dabar, kai mes matome organizuotą veikimą iš vienos daugiausiai Seimo narių turinčios partijos ir neišeina galvoti, kad čia vienas Skvernelis sugalvojo arba viena Širinskienė, tiksliau, Nekrošius, nes formaliai jo vadovaujamos komisijos rankomis yra tvarkoma LRT, nors, turbūt, niekas neabejoja, kad tai daro Širinskienė. Ir partija, vėlgi. Niekada nebuvo tokio žingsnio atgal“, – vakar kalbėjo p. Miliūtė.

Visą interviu su p. Miliūte skaitykite čia.

FOTOGALERIJA Žurnalistų protestas (20 nuotr.)

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Policija pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl žurnalisto Š. Černiausko veiksmų  7

Policija pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl žurnalisto Šarūno Černiausko veiksmų, BNS patvirtino policijos...

Rinkodara
2019.05.17
J. Veklenko užgožia ankstesnės „Eurovizijos“ žvaigždės 6

Per pastaruosius kelerius metus „Eurovizija“ piko metu buvo minima per 2.000 kartų pranešimuose per mėnesį, o...

Rinkodara
2019.05.16
Prezidentė išbraukė žurnalistą Š. Černiauską iš valstybės apdovanotųjų sąrašo 7

Prezidentė Dalia Grybauskaitė išbraukė iš naujienų portalo „15min.lt“ atleistą žurnalistą Šarūną Černiauską...

Rinkodara
2019.05.16
„Lietuvos ryto“ planuose – nuo kitų metų mažesnis periodiškumas Premium 4

Nuo kitų metų pradžios dienraštį „Lietuvos rytą“, VŽ duomenimis, planuojama leisti 3 kartus per savaitę...

Rinkodara
2019.05.16
Š. Černiausko ir D. Gudelio akistatoje verslas – nuosaikus Premium 2

Rinkoje linksniuojant iš „15min“ atleisto žurnalisto Šarūno Černiausko santykius su komunikacijos agentūra...

Rinkodara
2019.05.16
„15min“ informaciją apie Š. Černiausko veiklą perdavė teisėsaugai 41

Naujienų portalas „15min.lt“ trečiadienį pranešė, kad teisėsaugai perdavė informaciją apie atleisto...

Rinkodara
2019.05.15
Prezidento rinkimai prie TV sutraukė pusę Lietuvos

Savaitgalį vykę Prezidento rinkimai prie TV ekranų pritraukė daugiau nei pusę Lietuvos (53,6%) – juos iš viso...

Rinkodara
2019.05.15
„Delfi“ Latvijoje startuoja su mokamu turiniu, Lietuvoje – dar svarstymai 18

Latvijos rinkoje startuoja „Delfi Plus“. Tai mokamas produktas skaitytojams, suteikiantis prieigą prie...

Rinkodara
2019.05.14
Muzikos svetainė pažeidė autorių teises

Vykdydama intelektinės nuosavybės teisių turėtojų internete priežiūrą, Lietuvos radijo ir televizijos...

Rinkodara
2019.05.14
„Lietuvos ryto“ spaustuvė išmokės 1,5 mln. Eur dividendų

„Lietuvos ryto“ spaustuvės pajamos 2018 m. išliko bemaž tokios pat kaip ir ankstesniais metais. Bendrovė...

Rinkodara
2019.05.14
Likviduojamos „Lietuvos žinios“ registruoja turėtą prekės ženklą 1

„Lietuvos žinios“ Valstybiniam patentų biurui pateikė paraišką registruoti prekės ženklą „Jonavos Naujienos“.

Rinkodara
2019.05.14
Seimas: LRT gali transliuoti „Keno“ ir „Jėgos“ loterijas 2

Seimas nesutiko, kad nacionaliniam transliuotojui LRT būtų uždrausta transliuoti „Keno“ ir „Jėgos“ loterijas.

Rinkodara
2019.05.07
Daugiausiai dėmesio sulaukė kandidatų į prezidentus debatai apie ekonomiką

LRT rengiami ir tiesiogiai transliuojami kandidatų į prezidentus debatai yra viena populiariausių pastarojo...

Rinkodara
2019.05.07
Kavos puodelis ant „Sostų karų“ pjedestalo užminė mįslę

Milijonus žiūrovų visame pasaulyje pritraukiančio HBO televizijos serialo „Sostų karai“ („Game of Thrones“)...

Rinkodara
2019.05.07
Šiandien Lietuvoje minima spaudos atgavimo diena

Šiandien Lietuvoje minime Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną. Nacionalinis transliuotojas LRT,...

Rinkodara
2019.05.07
„Lietuvos ryto“ televizijos nuostoliai išaugo 58% 30

„Lietuvos ryto“ televizijos pajamos per 2018 m. sumenko 8%, o nuostoliai padidėjo 58%.

Rinkodara
2019.05.06
„AltSpace“ šiemet ketina išaugti dvigubai

Prieš metus duris atvėrusios bendradarbystės erdvės „AltSpace“ įkūrėjai šiemet planuoją plėtrą.

Rinkodara
2019.05.06
LTR norima uždrausti transliuoti „Keno“ ir „Jėgos“ loterijas 21

Seime užsimota prieš „Keno“ ir „Jėgos“ loterijas, kurias rodo nacionalinis transliuotojas LRT. Jas iš...

Rinkodara
2019.05.05

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau