Naujas valdančiųjų taikinys – „Laisvės TV“

Publikuota: 2018-10-09
Vakar vykęs liberalų ir žurnalistų piketas prie Vyriausybės. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Vakar vykęs liberalų ir žurnalistų piketas prie Vyriausybės. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Visuomenei ūžiant dėl „valstiečių“ užmojų prieš žiniasklaidos laisvę: kovojant už teisę vėl gauti Registro centro duomenis, stebintis klausimų keliančiais komisijos ketinimais dėl LRT, valdantieji paruošė ir dar vieną staigmeną – įregistravo nutarimą, kuris turėtų keisti transliuotojų internete veiklą.

Seimo „valstiečiai“ siūlo kontroliuoti turinį internete, suteikiant išskirtinę teisę Lietuvos radijo ir televizijos komisijai (LRTK) blokuoti turinį, kanalą ir prieigą prie jo interneto vartotojams. Tai padaryti LRTK galėtų vienašališkai nustačiusi, kad internetinė televizija ar atskirų programų kūrėjai kuria ir transliuoja turinį apie tai nepranešę komisijai, teigiama Liberalų sąjūdžio išplatintame pranešime.

Šiuo metu internetinėms televizijoms nereikia licencijų, o norėdami nutraukti jų veiklą LRTK turi kreiptis į administracinį teismą.

„Šiandien Lietuvoje turime stiprią ir inovatyvią internetinę televiziją – „Laisvės TV“, nemažai socialiniuose tinkluose įtakingų vaizdo turinio kūrėjų, kurie laisvai reiškia savo nuomonę, rengia laidas, kviečia į jas pašnekovus, o jų veiklai licencijos nereikia. Valstiečių siūlomos nutarimo nuostatos suteiktų įrankį valstybei kontroliuoti „Youtube“ ir kitose platformose šiuo metu skleidžiamą tokių asmenų ir internetinių televizijų turinį“, – siūlomą nutarimą vertina liberalė Aušrinė Armonaitė.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:













Svarbiausios dienos naujienos trumpai:



 

Pasak jos, jei parengtas nutarimas įsigaliotų, į jo reguliavimo lauką neabejotinai patektų ir „Laisvės TV“, ir Olegas Šurajevas su savo laidomis ir t.t.

„Šiandien jiems nereikia licencijos, tačiau jie turėtų įspėti komisiją. Klausimas, kaip būtų elgiamasi po to. Įspėti yra viena, antra yra tai, ką komisija darys po to – ar ji tikrins turinį, ar jį prižiūrės ir kaip elgsis, jeigu bus pažeistas komisijos supratimas apie tai, koks tas turinys turėtų būti. Gi paminėtose laidose dažnai kalbama šmaikščiai, aštriai. Situacija kelia didelį susirūpinimą, ar taip nėra bandoma lįsti į dar vieną nišą ir bandoma ją kontroliuoti“, – svarsto p. Armonaitė.

nuotrauka::1left

Pasak jos, tai yra įrankis kontroliuoti internetinę žiniasklaidą, laisvą žodį, tinklaraštininkus, įvairų turinį, kuris šiandien yra „Youtube“, „Vimeo“ ir kt. platformose.

„Ar tuo įrankiu bus naudojamasi, parodys laikas, bet vien tai, kad jis yra sukuriamas jau kelia pavojų“, – pabrėžia p. Armonaitė.

Ji sutinka, kai aštrioje šiandieninėje situacijoje, kai žiniasklaida kovoja už teisę vėl naudotis Registrų centro duomenimis, kai sunaikinami Vyriausybės narių pasitarimų įrašai, kur nuskambėjo skambūs premjero pasisakymai apie žodžio laisvę, o LRT veiklą tyrusi komisija parengė siūlymus, kuriuose numatoma, be kita ko, keisti nacionalinio transliuotojo valdymą įvedant valdybą ir sugretinti vadovų skyrimą su Seimo kadencijomis, yra dar vienas bandymas savo žongliruoti žiniasklaida.

„Priėmus siūlomą nutarimą komisija galėtų duodi privalomus nurodymus internetinėms platformoms skubiai pašalinti turinį arba panaikinti galimybę vartotojams jį pasiekti. Net jei turinio kūrėjai praneš apie savo veiklą, komisija gali imtis tyrimo siekdama nustatyti, ar jų kuriamas turinys nepažeidžia įstatymų, – teigia p. Armonaitė. – Kalbant pavyzdžiais – jei „Laisvės TV“ neinformuos komisijos apie tai, kad kuria vaizdo įrašus, LRTK gali nuspręsti „uždaryti“ platformą“.

Pagal parengtą nutarimą, tokios sąlygos galiotų bet kuriam internetinio vaizdo ar garso turinio kanalui – pradedant didžiųjų naujienų portalų kuriamais vaizdo įrašais ir baigiant individualiais autoriais, periodiškai kuriančiais savo tinklaraščius, jei tik LRTK nuspręs, kad tai – internetinis televizijos kanalas.

„Dar vienas aspektas – komisija turėtų didelę interpretacijos laisvę: nei siūlomame Seimo nutarime, nei įstatymuose nėra aiškiai apibrėžta, kas yra internetinė televizija“, – kalba p. Armonaitė.

„Valdantieji, atrodo, ištikimi savo „pagrindinei linijai“: visomis išgalėmis mažinti nepriklausomos raiškos galimybes, drausti ir kontroliuoti tai, kas jiems neparanku“, – antrina Arūnas Gelūnas, Seimo narys.

Tvirtinant šiandieninę Seimo darbotvarkę Liberalų sąjūdžio frakcija prašė išimti šį klausimą iš jos, tačiau Seimas tam nepritarė. Jei Seimas pritars nutarimui, jis keliaus komitetų svarstymui ir po jų išvadų grįš į Seimo salę.

LRTK yra Seimui atskaitinga institucija, prižiūrinti ir reguliuojanti Lietuvos teritorijoje veikiančius programų transliuotojus, retransliuotojus, televizijos programų ir atskirų programų platintojus internete bei užsakomųjų visuomenės informavimo audiovizualinėmis priemonėmis paslaugų teikėjus.

Minėtą pataisą įregistravo Valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas, Kultūros komiteto pirmininkas Ramūnas Karbauskis. Pataisai vakar buvo pritarta po pateikimo. 

Projektą pristatęs p. Karbauskis teigė, kad „šiuo atveju daugiau yra šnekama apie tuos dalykus, kurie susiję su informacija, filmais, kurių negalima rodyti, kuriems nėra teisės suteikta, o ne tiek sutelkta į tokius pavyzdžius, kaip antai „Laisvės TV“, vakar BNS vakar citavo p. Karbauskį.

Situacija baugina

Mykolas Markauskas, „Laisvės TV“ direktorius, paklaustas apie minėtą nutarimą, teigia, stebintys situaciją.

„Gal kiek ir paranojiškai skamba, tačiau manome, kad nemaža dalimi šie pakeitimai nutaikyti būtent į „Laisvės TV“. Neramu? Tikrai, tendencija yra bauginanti, juolab, kai matome įvykius susijusius su RC, su įrašų trynimu. Tai žingsniai, kryptingai nutaikyti prieš žodžio laisvę, siekiant užkirsti kelią kritikai“, – įsitikinęs p. Markauskas.

Jis primena situaciją, kad „Laisvės TV“ nuo pirmų dienų, kuomet TV3 bandė juos kaltinti, kad veikia nelegaliai, turi LRTK išaiškinimą, kad iš esmės neatitinka transliuotojo sąvokos ir registruotis neturi.

„Toks buvo jų požiūris „Laisvės TV“ atžvilgiu. Žinoma, visi suprantame, kad LRTK požiūris gali pasikeisti ir, esant šiems siūlomiems pakeitimams, atsirastų teorinė prievolė mums registruotis, kaip transliuotojams. O tuomet jau kita lyga ir kitos žaidimo taisyklės – mus pradėtų stebėti, galimai bausti už kalbos nusižengimus ir pan. Žvelgiant į įregistruotą nutarimą, tuomet registruotis ar pranešti apie save LRTK privalėtų visi influenceriai, „YouTuberiai“, tinklaraštininkai ir t.t. Absurdas“, – piktinasi p. Markauskas.

VŽ rašė, kad vakar dėl valdančiųjų veiksmų nukreiptų prieš žiniasklaidą, keli šimtai žurnalistų ir visuomenės atstovų susirinko į politinių jaunimo organizacijų rengtą protestą prie Vyriausybės.

Nuo Nepriklausomybės atgavimo žiniasklaidoje dirbanti, šiuo metu LRT ir „Laisvės TV“ laidas rengianti Rita Miliūtė interviu VŽ teigia, kad šiandieniniai siūlymai ir sprendimai atskleidžia valdžioje esančių politikų požiūrį į demokratines vertybes ir primena sistemingus siekius apriboti žiniasklaidos laisvę.

„Dabar, kai mes matome organizuotą veikimą iš vienos daugiausiai Seimo narių turinčios partijos ir neišeina galvoti, kad čia vienas Skvernelis sugalvojo arba viena Širinskienė, tiksliau, Nekrošius, nes formaliai jo vadovaujamos komisijos rankomis yra tvarkoma LRT, nors, turbūt, niekas neabejoja, kad tai daro Širinskienė. Ir partija, vėlgi. Niekada nebuvo tokio žingsnio atgal“, – vakar kalbėjo p. Miliūtė.

Visą interviu su p. Miliūte skaitykite čia.

FOTOGALERIJA Žurnalistų protestas (20 nuotr.)

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

„Lietuvos ryto“ grupės finansai: metus lydėjo ir nuostoliai, ir dividendai Premium

Žiniasklaidos grupės „Lietuvos rytas“ valdomų bendrovių konsoliduotos pajamos 2021 m. simboliškai sumenko, o...

Rinkodara
2022.05.24
Teismas neleido stabdyti prieigos prie „Russia Today“ portalų

Teismas gegužę neleido Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybai stabdyti prieigos prie Rusijos valstybinės...

Rinkodara
2022.05.23
„YouTube“ ištrynė daugiau kaip 70.000 Kremliaus pasakojimų apie karą 6

„YouTube“ pašalino daugiau kaip 70.000 vaizdo įrašų ir 9.000 kanalų, susijusių su Rusijos karu Ukrainoje, nes...

Inovacijos
2022.05.22
Ministerija: didžiųjų pasaulio įmonių apmokestinimo naudos Lietuva sulauktų 2025-aisias

Lietuva palaiko globalaus pelno mokesčio tarptautinėms kompanijoms iniciatyvą įvedant jį nuo 2024-ųjų, o jo...

Finansai
2022.05.19
„Transparency international“: dėl duomenų atvėrimo ir panaudojimo Lietuva užima paskutinę vietą ES 11

Lietuva yra tarp prasčiausiai viešajam interesui svarbius duomenis atveriančių ir panaudojančių Europos...

Rinkodara
2022.05.18
TV3 nuo birželio transliuos naują kanalą rusų kalba 2

TV3 žiniasklaidos grupė antradienį pranešė nuo birželio pradžios pradėsianti transliuoti naują kanalą rusų...

Rinkodara
2022.05.17
„Eurovizija“ su Monika Liu prie ekranų sutraukė per milijoną žiūrovų

Tarptautinį „Eurovizijos“ konkursą, kuriame šiemet Lietuvai atstovavo Monika Liu, buvo įsijungę daugiau nei...

Rinkodara
2022.05.17
„Verslo žinioms“ – Metų nacionalinės žiniasklaidos priemonės apdovanojimas

Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienos išvakarėse apdovanoti Europos Sąjungos (ES) investicijų efektyvumą...

Verslo aplinka
2022.05.06
„Rekvizitai.lt“ – nauja duomenų analizės paslauga ir dovana VŽ prenumeratoriams 6

Portalą „rekvizitai.lt“ papildo nauja „Premium“ rubrika, kurioje vartotojai galės parsisiųsti „rekvizitai.lt“...

Prekyba
2022.05.05
Internetinė žiniasklaida „google mokesčio“ norėtų nuo 2023-iųjų 4

Internetinė žiniasklaida siūlo Vyriausybei svarstyti galimybę taikyti skaitmeninių paslaugų mokestį...

Rinkodara
2022.05.04
EK atmetus skundą dėl LRT finansavimo, ginčas persikėlė į ES Teisingumo Teismą

Europos Komisija (EK) atmetė Lietuvos komercinės žiniasklaidos skundą dėl Lietuvos nacionalinio radijo ir...

Rinkodara
2022.05.03
„Ekspress Grupp“ pirmojo ketvirčio nuostolis viršijo 0,5 mln. Eur

„Delfi“ naujienų portalus Baltijos valstybėse valdanti Estijos žiniasklaidos ir pramogų grupė „Ekspress...

Rinkodara
2022.04.29
Institucijoms suteikta daugiau galių riboti karo propagandą

Seimas antradienį patvirtino pataisas, suteiksiančias daugiau galimybių žurnalistų etikos inspektoriui...

Verslo aplinka
2022.04.19
LRT atnaujina savo prekės ženklus

Iki 2022 m. vasaros LRT žiūrovai išvys atnaujintus LRT kanalų prekės ženklus. Įvaizdžio atnaujinimas apima...

Rinkodara
2022.04.12
Rusija apkaltino „YouTube“, kad blokuoja Valstybės Dūmos kanalą

Rusijos pareigūnai šeštadienį apkaltino vaizdo įrašų ir transliavimo platformą „YouTube“ blokuojant...

Verslo aplinka
2022.04.09
Rusija kovoja su „Google“: apkaltino „melagienų“ skleidimu

Rusijos žiniasklaidos priežiūros tarnyba „Roskomnadzor“ ketvirtadienį pareiškė uždrausianti JAV interneto...

Inovacijos
2022.04.07
Lietuvoje pradėta retransliuoti Ukrainos „UA: PBC“ radijo programa

Lietuvos radijo ir televizijos centras (Telecentras) per vidurinių bangų siųstuvą Lietuvoje pradėjo...

Rinkodara
2022.04.04
LRTK žiniasklaidai prilygino dalį vaizdo tinklaraštininkų 1

Lietuvos radijo ir televizijos komisija (LRTK) patvirtino gaires vaizdo tinklaraštininkams (vlogeriams),...

Rinkodara
2022.03.31
Ministerijos viešinimui išleidžia 30% mažiau nei planuoja

Ministerijų numatytos ir išleistos lėšos publikacijoms skiriasi bent 30%, pranešė „Transparency...

Rinkodara
2022.03.31
„Google“ raginama šalinti programėles, per kurias galima žiūrėti uždraustas TV programas 3

Lietuvos radijo ir televizijos komisija (LRTK) kreipėsi į „Google“, prašydama pašalinti iš „Google Play...

Rinkodara
2022.03.23

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku