Registrų centro duomenys žiniasklaidai – parengtas projektas teikia vilčių

Publikuota: 2018-10-08
Atnaujinta 2018-10-08 17:52

Vienašališkas sprendimas nutraukti Registrų centro duomenų teikimą žiniasklaidai sukėlė didžiulę sumaištį: dėl atsiradusių ribojimų žurnalistų bendruomenė pasirašė viešą kreipimąsi, šiandien prie Vyriausybės pastato įvyko žurnalistų ir politinių jaunimo organizacijų protestas.

VŽ primena, kad rugsėjo 14 d. be išankstinio perspėjimo ir be konsultacijų su žurnalistų bendruomene Registrų centras nutraukė daugelį metų galiojusią praktiką žiniasklaidai teikti neatlygintinus Registrų duomenis, o praėjusį trečiadienį, spalio 3 d. vyriausybė atidėjo sprendimus, kurie, kaip buvo viešai deklaruojama, vėl leistų žurnalistams gauti informaciją.

Tądien vykęs pasitarimo turinys taip ir liko už uždarų sienų, nes Vyriausybės kanceliarija pareiškė, nematanti reikalo viešinti šio įrašo, o šiandien buvo paskelbta, kad įrašas sunaikintas.

Aistė Žilinskienė, Interneto žiniasklaidos asociacijos vadovė, dalyvavusi minėtame pasitarime, patvirtino, kad čia vyko aštrios diskusijos.

„Taip, premjeras emocingai kėlė klausimą, kodėl žiniasklaidai reiktų suteikti nemokamą prieigą, argumentuodamas, kad tai yra taip pat privatus verslas, siekiantis pelno. Posėdžio metu teko ne kartą priminti, kad žiniasklaida yra specifinis verslas, kurio misija yra šviesti ir informuoti. Tai yra įtvirtinta ir Visuomenės informavimo įstatyme, o žiniasklaidos negalima prilyginti tradiciniam verslui“, – akcentuoja p. Žilinskienė.

Ji viliasi, kad šio trečiadienio posėdyje bus išspręsti visi teisiniai niuansai ir iš politikų bus girdėti daugiau supratimo, kad žiniasklaidai privalu suteikti prieigą prie duomenų.

„Puikus pavyzdys yra Didžioji Britanija, Čekija, kur šie duomenys yra prieinami visiems, ne tik žiniasklaidai“, – priduria p. Žilinskienė.

Viliasi, kad nuomonės nepakeis

Dainius Radzevičius, Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas, po šiandien vykusio pasitarimo su Algirdu Stončaičiu, Vyriausybės kancleriu, Sauliumi Urbanavičiumi, Registrų centro vadovu, taip pat su 4 ministrais (susisiekimo, finansų, teisingumo ir kultūros), teigė, kad jie visi pritarė projektui, kuris turėtų išspręstų šią situaciją. Naujoji tvarka leistų jau nuo šio trečiadienio redakcijoms, žurnalistams vėl gauti Registrų centro duomenis.

„Jie visi pritarė šiam projektui, tad reiktų viltis, kad tokį projektą ir matysime šį trečiadienį Vyriausybės posėdyje. Be to, šiandien buvo pažadėta, kad Visuomenės informavimo įstatymo pataisos, kur atsiras šios nuostatos, bus teikiamos svarstymams skubos tvarka. Belieka viltis, kad minėdami Konstitucijos dieną, pasitiksime su jau pakeistu įstatymu, – kalba p. Radzevičius. – Žurnalistų sąjungos pozicija paprasta – šie duomenys turi būti teikiami nemokamai žurnalistams.“

Paklaustas apie po praėjusio trečiadienio nuvilnijusias nuomones apie kritiškus premjero pasisakymus apie žiniasklaidą, p. Radzevičius atsako retoriškai: „Jei pažiūrėtume, įvertintume, kiek per pastaruosius keletą metų atsirado visokių iniciatyvų Seime, tai didžioji dalis jų susijusi su įvairiausiais draudimais ir ribojimais, tad turbūt atsakymas čia ir slypi.“

Pasak p. Radzevičiaus, politikams derėtų atidžiau peržvelgti į mūsų tarptautinius įsipareigojimus dėl žodžio, žiniasklaidos laisvės.

„Šiuo atveju, deja, galima labiau įžvelgti asmenines, o ne teisines intencijas. Teisinių kliūčių teikti tokią informaciją žurnalistams, net ir žvelgiant į šiandieninius įstatymus, praktiškai nėra. Turime lygiuotis į šalis, kur žiniasklaidos laisvės indeksas didžiausias“, – pabrėžia p. Radzevičius.

Prezidentės raginimas

Imtis ryžtingų ir greitų permainų šiandien paragino ir prezidentė Dalia Grybauskaitė, teigdama, kad Registrų centro įvesti suvaržymai neproporcingi.

„Dirbtiniai suvaržymai žiniasklaidai yra nepagrįsti ir neproporcingi bei neatitinka pasaulio tendencijų. Dauguma valstybių jau seniai eina duomenų atvėrimo keliu, nes atvira prieiga prie duomenų daro teigiamą poveikį ekonomikai ir inovacijų plėtrai, valstybės progresui ir kasdieniam piliečių gyvenimui“, – žiniasklaidai išplatintame pareiškime teigė prezidentė, pridurdama, kad „Lietuvos įstatymai nedraudžia teikti Registro centro informacijos žiniasklaidai ir visuomenei nemokamai, tam reikia tik politinės valios.“

Praėjusią savaitę viešą kreipimąsi pasirašė ir didžiosios šalies žiniasklaidos priemonės, tokių veiksmų imtis paragino ir Seimo opozicija.

Kitų šalių praktika

Europos verslo laikraščių asociacijos teigimu, žurnalistams Europoje nekyla sunkumų ar kokių apribojimų naudotis registrų centrų informacija: tokia informacija teikiama neatlygintinai, nes naudojama ne komerciniais, o visuomenės informavimo tikslais.

Daugumoje šalių duomenys žiniasklaidai paprastai yra teikiami nemokamai elektroniniu variantu, o jei reikia kažkokio popierinio pavidalo ar teisinio patvirtinimo – imamas mokestis. Jokie mokesčiai netaikomi Didžiojoje Britanijoje, Čekijoje, Danijoje.

Nemokamai – ir valstybinėms institucijoms

VŽ rašė, kad pernai metų pabaigoje buvo priimtas įstatymas, kuriuo remiantis nuo 2019 m. pradžios valstybės ir savivaldybių institucijos bei įstaigos Lietuvoje taip pat galės valstybės registrais naudotis nemokamai.

Europos Sąjungoje jau bemaž 15 m. galioja direktyva, rekomenduojanti, kad valstybės institucijos duomenimis keistųsi nemokamai.

Valstybės kontrolės atliktas auditas parodė, kad vien pernai valstybės institucijos už duomenų teikimą ir gavimą Registrų centrui sumokėjo 3,2 mln. Eur.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą RINKODAROS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
„Valstiečių“ lyderiai siūlo mažinti PVM laikraščiams ir žurnalams 8

Daugumą Seime turinčių „valstiečių“ lyderiai Ramūnas Karbauskis ir premjeras Saulius Skvernelis siūlo nuo...

Finansai
2018.11.13
Teismas nagrinės žurnalistų skundą dėl atsisakymo pateikti informaciją

Vilniaus apygardos administracinis teismas priėmė nagrinėti kelių redakcijų žurnalistų ir Lietuvos žurnalistų...

Rinkodara
2018.11.12
Įsilaužėliai portale „Kas vyksta Kaune“ patalpino žinią apie NATO planus pulti Baltarusiją 3

Naujienų portalas „Kas vyksta Kaune“ ketvirtadienį pranešė, kad spalio pabaigoje įvykdžius kibernetinę ataką...

Rinkodara
2018.11.08
Lietuvos kūrėjai džiaugiasi pergale prieš interneto vagis 5

Seimas priėmė Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymo pataisas, kuriomis siekiama numatyti naujas teisių...

Rinkodara
2018.11.08
Susivienijusiai Lietuvos žiniasklaidai – tarptautinis apdovanojimas 4

Visa Lietuvos žiniasklaidos bendruomenė buvo įvertinta žurnalisto Peterio Greste vardo apdovanojimu už...

Rinkodara
2018.11.07
Kai velnias slypi detalėse 4

Valdantiesiems ir vėl nepavyko sulaukti pritarimo laikinosios tyrimo komisijos dėl LRT veiklos išvadoms – po...

Rinkodara
2018.11.07
Valdantiesiems nepavyko patvirtinti LRT tyrimo išvadų

Seimo valdantiesiems kol kas nepavyko surinkti pakankamai balsų, kad būtų patvirtintos prieštaringai...

Verslo aplinka
2018.11.06
„Laisvės TV“ su „AltSpace“ žengia į senamiestį ir derasi su investuotojais Premium 2

„Laisvės TV“ žengia naują plėtros žingsnį – atidaro dar vieną „AltSpace“ bendradarbystės erdvių studiją...

Rinkodara
2018.11.06
Žurnalistai skundžia teismui Vyriausybės atsisakymą pateikti pasitarimo įrašą 6

Lietuvos žurnalistų sąjunga ir kelių redakcijų žurnalistai penktadienį kreipėsi į teismą, prašydami...

Rinkodara
2018.11.02
„Delfi“ savininkė toliau dairosi į mokamą skaitmeninį turinį 2

Estijos žiniasklaidos įmonių grupės AS „Ekspress Grupp“ pajamos per pirmuosius tris šių metų ketvirčius augo...

Rinkodara
2018.10.31

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau