Skvernelis nemato reikalo viešinti pasitarimo dėl registrų duomenų teikimo žiniasklaidai garso įrašą

Publikuota: 2018-10-05
Atnaujinta 2018-10-05 13:13
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Seimo opozicinių frakcijų atstovai penktadienį kreipėsi į ministrą pirmininką Saulių Skvernelį, prašydami pateikti Vyriausybės pasitarimo garso įrašą, kai svarstytas klausimas dėl informacijos teikimo iš Registrų centro žiniasklaidai.

„Mums nerimą kelia tendencijos, rodančios, kad valdžia bando apriboti žiniasklaidos laisvę ir didinti politinę įtaką žiniasklaidai. Todėl raginame Jus nedelsiant paskelbti minėtą garso įrašą, jį pateikiant mums ir to prašantiems žiniasklaidos atstovams“, – pranešime pažymimi didžiausios opozicinės Seimo konservatorių frakcijos seniūnas Gabrielius Landsbergis.

Kreipimąsi į ministrą pirmininką pasirašė ir opozicinių socialdemokratų, Liberalų sąjūdžio frakcijų atstovai, taip pat Mišrios Seimo narių grupės narė Aušra Maldeikienė.

Parlamentarai nurodo besiremiantys Seimo statutu bei Teisės gauti informaciją iš valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų įstatymo nuostatomis. 

Šio įstatymo 3 straipsnis nurodo, kad dokumentas yra institucijos veikloje užfiksuota informacija ar jos dalis, nepaisant jos pateikimo būdo, formos ir laikmenos, įskaitant registro duomenis, registro informaciją, registrui pateiktus dokumentus ir (arba) jų kopijas, valstybės informacinės sistemos duomenis.

Spalio 3 dieną vykusiame pasitarime Vyriausybė atidėjo sprendimus, kurie, kaip deklaruota viešai, vėl leistų žurnalistams neatlygintinai gauti Registrų centro informaciją.

Premjeras ir kanceliarija nemato pagrindo

 Ministras pirmininkas Skvernelis teigė nematantis pagrindo paviešinti Vyriausybės pasitarimo garso įrašą, nes pagal įprastą praktiką pasitarimai vyksta už uždarų durų.

„Tai nėra numatyta, jeigu klausimų turite, nematau paslapties galiu atsakyti (...). Pasitarimai visada yra darbingi, audringi, jie tam ir skirti. O posėdžiai jau yra transliuojami“, – žurnalistams penktadienį sakė premjeras.

Vyriausybės kanceliarijos spaudos tarnyba BNS nurodė, kad priešingai nei Vyriausybės posėdžiai, Vyriausybės pasitarimai nėra viešai transliuojami, į juos kviečiami tik suinteresuoti asmenys.

Pagal Vyriausybės darbo reglamentą, Vyriausybės pasitarimai yra protokoluojami.

„Pagal Vyriausybės įstatymą ir Vyriausybės nutarimu patvirtintą Vyriausybės darbo reglamentą protokoluojami ir daromas tik Vyriausybės posėdžių garso įrašas. Vyriausybės pasitarimų garso įrašai ir jų tvarkymas nėra Vyriausybės kanceliarijai pavestoji viešoji funkcija, todėl jie neskelbtini ir neteiktini“, – nurodo Vyriausybės kanceliarija.

Vyriausybės kanceliarija šiuo atveju remiasi tuo pačiu teisės aktu, kaip ir Seimo opozicijos atstovai – Teisės gauti informaciją iš valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų įstatymu, tik kitu jo straipsniu. 

Pagal šio įstatymo 2 straipsnį, jis netaikomas informacijai, kurios tvarkymas nėra įstatymais ir norminiais teisės aktais institucijai nustatyta viešoji funkcija.

„Tais atvejais, kai garso įrašai daromi, jie daromi tik tokios apimties, kokios reikia protokolui patikslinti ir toliau jie nėra saugomi“, – atsakymuose BNS nurodė Vyriausybės kanceliarijos spaudos tarnyba.

Kanceliarija taip pat pažymi, kad „remiantis teisės aktais, Vyriausybės pasitarimai nėra vieši, nėra viešai transliuojami, į juos kviečiami tik suinteresuoti asmenys. Tokia tvarka galiojo ir dirbant ankstesnėms Vyriausybėms, ji nebuvo keista“.

„Pasitarimo dalyviai žino, kad pasitarimas nėra viešas, kad jų pasakyti pastebėjimai, nuomonės nebus viešinamos ir nereikš oficialios Vyriausybės pozicijos ar galutinio sprendimo. Jei ši nuostata būtų keičiama ir Vyriausybės pasitarimai taptų vieši, reikėtų keisti Vyriausybės darbo reglamentą“, - teigiama kanceliarijos atsakymuose.

Skvernelis: reikia saugiklių, kad žiniasklaida netaptų priedanga verslui

Premjeras penktadienį taip pat sakė, kad atveriant Registrų centro duomenis būtina įtvirtinti saugiklius, jog žiniasklaida netaptų tik priedanga verslui renkant duomenis kitais tikslais.

„Labai svarbūs tam tikri saugikliai – ta informacija, kuri jums reikalinga jūsų tiesioginiam darbui, kad ji būtų panaudota tik jums, kad nebūtų prisidengiama žurnalistu, surenkama informacija ir po to panaudojama kitais tikslais“, – žurnalistams penktadienį sakė premjeras.

„Aš kalbu apie tuos verslus, kurie turi pagrindinėse įmonių grupėse ir žiniasklaidos verslą. Tai tokie nuogąstavimai buvo išsakyti“, – kalbėjo p. Skvernelis.

Konkrečių įmonių ar žiniasklaidos priemonių p. Skvernelis nepaminėjo. 

Pasak premjero, trečiadienį per Ministrų kabineto pasitarimą sprendimai dėl registrų duomenų atidėti, nes Susisiekimo ministerijos siūlymas Vyriausybei įpareigoti Registrų centrą teikti duomenis buvo neteisėtas.

Ponas Skvernelis teigė, kad šiomis dienomis rastas „teisinis kelias“ išspręsti šį klausimą, o sprendimai bus priimti trečiadienį.

Kai kurie žurnalistai ir opozicijos atstovai kreipėsi į Vyriausybę, prašydami pateikti Vyriausybės pasitarimo garso įrašą, kai svarstytas klausimas dėl informacijos teikimo iš Registrų centro žiniasklaidai.

Naujasis Registrų centro vadovas Saulius Urbanavičius rugsėjo viduryje nutraukė daugelį metų galiojusią praktiką neatlygintinai teikti duomenis pagal žurnalistų užklausas. Centro atstovų teigimu, praktika buvo neteisėta, nes nėra numatyta įstatymuose.

Lietuvos žurnalistai ir opozicijos atstovai teigia, kad įvesti ribojimai gauti informaciją nepagrįstai varžo žiniasklaidos laisvę.

Žurnalistai ketvirtadienį kreipėsi į valdžios atstovus, ragindami atšaukti įvestus apribojimus gauti Registrų centro duomenis.

Naujasis Registrų centro vadovas Saulius Urbanavičius rugsėjo viduryje nutraukė daugelį metų galiojusią praktiką neatlygintinai teikti duomenis pagal žurnalistų užklausas. Centro atstovų teigimu, praktika buvo neteisėta, nes nėra numatyta įstatymuose.

Lietuvos žurnalistai ir opozicijos atstovai teigia, kad įvesti ribojimai gauti informaciją nepagrįstai varžo žiniasklaidos laisvę.

Žurnalistai ketvirtadienį kreipėsi į valdžios atstovus, ragindami atšaukti įvestus apribojimus gauti Registrų centro duomenis.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.
Žinote, ką norite žinoti?
Užsisakykite personalizuotą naujienlaiškį.
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

ES Taryba patvirtino Autorių teisų direktyvą 1

Europos Sąjungos Taryba pirmadienį pritarė Autorių teisių direktyvai internete. Žalia šviesa šiai direktyvai...

Rinkodara
2019.04.15
„Laisvės TV“ įkūrėjai: valdomų prekės ženklų vertė auga 9

Prieš kelerius metus veiklą pradėjusios internetinės televizijos „Laisvės TV“ įkūrėjai nusprendė įregistruoti...

Rinkodara
2019.04.10
Buvęs LRT direktorius A. Siaurusevičius vadovaus „Lietuvos ryto“ televizijai 1

Audrius Siaurusevičius, buvęs nacionalinio transliuotojo LRT generalinis direktorius, vadovaus „Lietuvos...

Rinkodara
2019.04.08
Buvęs LRT žurnalistas A. Matonis dirbs VSD 1

Audrius Matonis, anksčiau buvęs nacionalinio transliuotojo LRT televizijos naujienų tarnybos vadovas, dirbs...

Rinkodara
2019.04.08
Patrauklaus darbdavio įvaizdis: gražesnių skelbimų nepakanka 4

Susidaro įspūdis, kad patrauklaus darbdavio įvaizdis (angl. employer branding), paskutiniu metu yra...

Rinkodara
2019.04.07
„Radiocentro“ metiniai pardavimai ir pelnas šovė į viršų 7

UAB „Radiocentras“ pajamos per 2018 m. išaugo 67%, grynasis pelnas – septynis kartus, iki 269.474 Eur, rodo...

Rinkodara
2019.04.05
„Maximos“ ir „Lidl“ kova dėl kiekvieno kliento kaitina reklamos rinką Premium 5

2018 m. Lietuvos reklamos rinka fiksavo 4,3% augimą ir siekė 116 mln. Eur. Pridėjus verslo investicijas į...

Rinkodara
2019.04.03
Kaip veiks neleistino turinio blokavimas internete

Nuo šiandien, balandžio 1-osios įsigalioja nauja Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymo redakcija,...

Rinkodara
2019.04.01
Krizė įmonėje: požymiai ir didžiausi priešai

Atsidūrus sudėtingoje situacijoje, verslui svarbu pirmiausia įvertinti, ar tai jau yra krizinė situacija ar...

Rinkodara
2019.04.01

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau