Skvernelis nemato reikalo viešinti pasitarimo dėl registrų duomenų teikimo žiniasklaidai garso įrašą

Publikuota: 2018-10-05
Atnaujinta 2018-10-05 13:13
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Seimo opozicinių frakcijų atstovai penktadienį kreipėsi į ministrą pirmininką Saulių Skvernelį, prašydami pateikti Vyriausybės pasitarimo garso įrašą, kai svarstytas klausimas dėl informacijos teikimo iš Registrų centro žiniasklaidai.

„Mums nerimą kelia tendencijos, rodančios, kad valdžia bando apriboti žiniasklaidos laisvę ir didinti politinę įtaką žiniasklaidai. Todėl raginame Jus nedelsiant paskelbti minėtą garso įrašą, jį pateikiant mums ir to prašantiems žiniasklaidos atstovams“, – pranešime pažymimi didžiausios opozicinės Seimo konservatorių frakcijos seniūnas Gabrielius Landsbergis.

Kreipimąsi į ministrą pirmininką pasirašė ir opozicinių socialdemokratų, Liberalų sąjūdžio frakcijų atstovai, taip pat Mišrios Seimo narių grupės narė Aušra Maldeikienė.

Parlamentarai nurodo besiremiantys Seimo statutu bei Teisės gauti informaciją iš valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų įstatymo nuostatomis. 

Šio įstatymo 3 straipsnis nurodo, kad dokumentas yra institucijos veikloje užfiksuota informacija ar jos dalis, nepaisant jos pateikimo būdo, formos ir laikmenos, įskaitant registro duomenis, registro informaciją, registrui pateiktus dokumentus ir (arba) jų kopijas, valstybės informacinės sistemos duomenis.

Spalio 3 dieną vykusiame pasitarime Vyriausybė atidėjo sprendimus, kurie, kaip deklaruota viešai, vėl leistų žurnalistams neatlygintinai gauti Registrų centro informaciją.

Premjeras ir kanceliarija nemato pagrindo

 Ministras pirmininkas Skvernelis teigė nematantis pagrindo paviešinti Vyriausybės pasitarimo garso įrašą, nes pagal įprastą praktiką pasitarimai vyksta už uždarų durų.

„Tai nėra numatyta, jeigu klausimų turite, nematau paslapties galiu atsakyti (...). Pasitarimai visada yra darbingi, audringi, jie tam ir skirti. O posėdžiai jau yra transliuojami“, – žurnalistams penktadienį sakė premjeras.

Vyriausybės kanceliarijos spaudos tarnyba BNS nurodė, kad priešingai nei Vyriausybės posėdžiai, Vyriausybės pasitarimai nėra viešai transliuojami, į juos kviečiami tik suinteresuoti asmenys.

Pagal Vyriausybės darbo reglamentą, Vyriausybės pasitarimai yra protokoluojami.

„Pagal Vyriausybės įstatymą ir Vyriausybės nutarimu patvirtintą Vyriausybės darbo reglamentą protokoluojami ir daromas tik Vyriausybės posėdžių garso įrašas. Vyriausybės pasitarimų garso įrašai ir jų tvarkymas nėra Vyriausybės kanceliarijai pavestoji viešoji funkcija, todėl jie neskelbtini ir neteiktini“, – nurodo Vyriausybės kanceliarija.

Vyriausybės kanceliarija šiuo atveju remiasi tuo pačiu teisės aktu, kaip ir Seimo opozicijos atstovai – Teisės gauti informaciją iš valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų įstatymu, tik kitu jo straipsniu. 

Pagal šio įstatymo 2 straipsnį, jis netaikomas informacijai, kurios tvarkymas nėra įstatymais ir norminiais teisės aktais institucijai nustatyta viešoji funkcija.

„Tais atvejais, kai garso įrašai daromi, jie daromi tik tokios apimties, kokios reikia protokolui patikslinti ir toliau jie nėra saugomi“, – atsakymuose BNS nurodė Vyriausybės kanceliarijos spaudos tarnyba.

Kanceliarija taip pat pažymi, kad „remiantis teisės aktais, Vyriausybės pasitarimai nėra vieši, nėra viešai transliuojami, į juos kviečiami tik suinteresuoti asmenys. Tokia tvarka galiojo ir dirbant ankstesnėms Vyriausybėms, ji nebuvo keista“.

„Pasitarimo dalyviai žino, kad pasitarimas nėra viešas, kad jų pasakyti pastebėjimai, nuomonės nebus viešinamos ir nereikš oficialios Vyriausybės pozicijos ar galutinio sprendimo. Jei ši nuostata būtų keičiama ir Vyriausybės pasitarimai taptų vieši, reikėtų keisti Vyriausybės darbo reglamentą“, - teigiama kanceliarijos atsakymuose.

Skvernelis: reikia saugiklių, kad žiniasklaida netaptų priedanga verslui

Premjeras penktadienį taip pat sakė, kad atveriant Registrų centro duomenis būtina įtvirtinti saugiklius, jog žiniasklaida netaptų tik priedanga verslui renkant duomenis kitais tikslais.

„Labai svarbūs tam tikri saugikliai – ta informacija, kuri jums reikalinga jūsų tiesioginiam darbui, kad ji būtų panaudota tik jums, kad nebūtų prisidengiama žurnalistu, surenkama informacija ir po to panaudojama kitais tikslais“, – žurnalistams penktadienį sakė premjeras.

„Aš kalbu apie tuos verslus, kurie turi pagrindinėse įmonių grupėse ir žiniasklaidos verslą. Tai tokie nuogąstavimai buvo išsakyti“, – kalbėjo p. Skvernelis.

Konkrečių įmonių ar žiniasklaidos priemonių p. Skvernelis nepaminėjo. 

Pasak premjero, trečiadienį per Ministrų kabineto pasitarimą sprendimai dėl registrų duomenų atidėti, nes Susisiekimo ministerijos siūlymas Vyriausybei įpareigoti Registrų centrą teikti duomenis buvo neteisėtas.

Ponas Skvernelis teigė, kad šiomis dienomis rastas „teisinis kelias“ išspręsti šį klausimą, o sprendimai bus priimti trečiadienį.

Kai kurie žurnalistai ir opozicijos atstovai kreipėsi į Vyriausybę, prašydami pateikti Vyriausybės pasitarimo garso įrašą, kai svarstytas klausimas dėl informacijos teikimo iš Registrų centro žiniasklaidai.

Naujasis Registrų centro vadovas Saulius Urbanavičius rugsėjo viduryje nutraukė daugelį metų galiojusią praktiką neatlygintinai teikti duomenis pagal žurnalistų užklausas. Centro atstovų teigimu, praktika buvo neteisėta, nes nėra numatyta įstatymuose.

Lietuvos žurnalistai ir opozicijos atstovai teigia, kad įvesti ribojimai gauti informaciją nepagrįstai varžo žiniasklaidos laisvę.

Žurnalistai ketvirtadienį kreipėsi į valdžios atstovus, ragindami atšaukti įvestus apribojimus gauti Registrų centro duomenis.

Naujasis Registrų centro vadovas Saulius Urbanavičius rugsėjo viduryje nutraukė daugelį metų galiojusią praktiką neatlygintinai teikti duomenis pagal žurnalistų užklausas. Centro atstovų teigimu, praktika buvo neteisėta, nes nėra numatyta įstatymuose.

Lietuvos žurnalistai ir opozicijos atstovai teigia, kad įvesti ribojimai gauti informaciją nepagrįstai varžo žiniasklaidos laisvę.

Žurnalistai ketvirtadienį kreipėsi į valdžios atstovus, ragindami atšaukti įvestus apribojimus gauti Registrų centro duomenis.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą RINKODAROS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
„Valstiečių“ lyderiai siūlo mažinti PVM laikraščiams ir žurnalams 8

Daugumą Seime turinčių „valstiečių“ lyderiai Ramūnas Karbauskis ir premjeras Saulius Skvernelis siūlo nuo...

Finansai
2018.11.13
Teismas nagrinės žurnalistų skundą dėl atsisakymo pateikti informaciją

Vilniaus apygardos administracinis teismas priėmė nagrinėti kelių redakcijų žurnalistų ir Lietuvos žurnalistų...

Rinkodara
2018.11.12
Įsilaužėliai portale „Kas vyksta Kaune“ patalpino žinią apie NATO planus pulti Baltarusiją 3

Naujienų portalas „Kas vyksta Kaune“ ketvirtadienį pranešė, kad spalio pabaigoje įvykdžius kibernetinę ataką...

Rinkodara
2018.11.08
Lietuvos kūrėjai džiaugiasi pergale prieš interneto vagis 5

Seimas priėmė Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymo pataisas, kuriomis siekiama numatyti naujas teisių...

Rinkodara
2018.11.08
Susivienijusiai Lietuvos žiniasklaidai – tarptautinis apdovanojimas 4

Visa Lietuvos žiniasklaidos bendruomenė buvo įvertinta žurnalisto Peterio Greste vardo apdovanojimu už...

Rinkodara
2018.11.07
Kai velnias slypi detalėse 4

Valdantiesiems ir vėl nepavyko sulaukti pritarimo laikinosios tyrimo komisijos dėl LRT veiklos išvadoms – po...

Rinkodara
2018.11.07
Valdantiesiems nepavyko patvirtinti LRT tyrimo išvadų

Seimo valdantiesiems kol kas nepavyko surinkti pakankamai balsų, kad būtų patvirtintos prieštaringai...

Verslo aplinka
2018.11.06
„Laisvės TV“ su „AltSpace“ žengia į senamiestį ir derasi su investuotojais Premium 2

„Laisvės TV“ žengia naują plėtros žingsnį – atidaro dar vieną „AltSpace“ bendradarbystės erdvių studiją...

Rinkodara
2018.11.06
Žurnalistai skundžia teismui Vyriausybės atsisakymą pateikti pasitarimo įrašą 6

Lietuvos žurnalistų sąjunga ir kelių redakcijų žurnalistai penktadienį kreipėsi į teismą, prašydami...

Rinkodara
2018.11.02
„Delfi“ savininkė toliau dairosi į mokamą skaitmeninį turinį 2

Estijos žiniasklaidos įmonių grupės AS „Ekspress Grupp“ pajamos per pirmuosius tris šių metų ketvirčius augo...

Rinkodara
2018.10.31

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau