Užsimojo įvesti privalomas lietuviškos muzikos kvotas radijo stotims

Publikuota: 2018-09-11
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos ir Seimo kultūros komiteto narys Vytautas Kernagis siūlo Lietuvos radijo stotims nustatyti 35% nacionalinių kūrinių kvotą, kurios ketvirtadalis būtų skiriama naujiems (ne senesniems nei 3 m.) lietuviškiems kūriniams ir įrašams.

„Lietuvoje, kitaip nei daugelyje Vakarų valstybių, visuomenės informavimo įstatymas nereglamentuoja, kiek procentų laiko radijo stotys turi transliuoti lietuvių kūrėjų kūrinius. Tad daugelyje radijo stočių Lietuvos kūrėjų muzikai tenka minimali laiko dalis. Nuo to ypač kenčia jaunieji lietuviškos muzikos kūrėjai, kurie atsimuša į Lietuvos transliuotojų pastatytą „neformato“ sieną. Tai užkerta kelią jauniems Lietuvos atlikėjams ar jaunoms grupėms sėkmingai daryti karjerą bei lygiavertėmis sąlygomis konkuruoti dėl klausytojų dėmesio“, – išplatintame pranešime teigia p. Kernagis.

Pasak jo, Lietuvai, siekiant kelti lietuviškos muzikos kokybę, daugelio Vakarų valstybių pavyzdžiu, reikia nusistatyti atitinkamas nacionalinių kūrinių kvotas.

„Tokia kvota Lietuvos radijo stotims galėtų siekti bent 35%. Taip pat svarbu, kad 1/4 šios kvotos būtų skirta naujiems — per pastaruosius trejus metus sukurtiems muzikos kūriniams. Šis žingsnis esminis, siekiant auginti jaunąją lietuvių atlikėjų ir kūrėjų kartą, skirti jai daugiau laiko eteryje, didinti jų potencialą, padėti eksportuoti lietuvišką muzikinį turinį į užsienį“, – teigia parlamentaras.

Jis priduria, kad panašaus pobūdžio nacionalinių kūrinių kvotos yra įvestos daugelyje Vakarų Europos valstybių, o šalys, dar neįteisinusios analogiško teisės akto, tai ketina atlikti artimiausiu metu (pvz. Vokietija).

Įstatymo projektas artimiausiu metu turėtų būti pateiktas svarstyti Seimo plenarinei sesijai.

Stebisi iniciatyvomis

Mindaugas Pleskevičius, „Radiocentras“ direktorius, stebisi ir neigiamai vertina tokias seimo narių idėjas.

„Keista, kad imamasi vis naujų ir naujų bandymų kažką riboti. Ne jau visos radijo stotys turi būti vienodos? O kaip bus su stotimis, kurių transliacijos skirtos tautinėms mažumoms? Iš pradžių pasitartų su rinkos dalyviais, o po to kurtų ir rengtų įstatymų projektus“, – piktinasi p. Pleskevičius.

nuotrauka::1nocropleft

Paklaustas, kiek dabar „Radiocentras“ transliuoja lietuviškos muzikos, patikina, kad ta dalis turbūt svyruoja apie 15%.

„Sunku tiksliai atsakyti. Klausimas, pavyzdžiui, kuriai daliai reiktų priskirti Lietuvos atlikėjus, dainuojančius angliškai“, – svarsto p. Pleskevičius.

Rūta Grušnienė, M-1 generalinė direktorė, tokią iniaciatyvą vertina kaip radijo verslo Lietuvoje žlugdymą.

„Kuo konservatoriams neįtiko radijo stotys, kad bandoma jas sužlugdyti? Ribojimus, ką mums transliuoti, galima įvesti, bet kaip jie privers žmones klausyti būtent to, ko nori Seimo nariai? Globaliame pasaulyje internetu pasiekiama visa pasaulio muzika ir žmonės klausosi tos, kuri jiems patinka. Verslo abėcėlė visiems ta pati: radijas gauna tiek reklamos pinigų, kiek turi klausytojų. Sumažėjus auditorijai, reklamos pajamos mažės, tuo pačiu radijas mokės mažesnius pinigus autoriams. Ir šita skambi frazė, kad konservatorių partija suteiks daugiau galimybių lietuviškos muzikos kūrėjams virs absoliučiu šnipštu“, – pabrėžia p. Grušnienė.

Ji priduria, kad Lietuvoje transliuojama tikrai daug radijo stočių, iš kurių galima išsirinkti tą, kurios muzika patinka.

„Mūsų radijo grupėje lietuviškos muzikos gerbėjams skirta radijo stotis „Lietus“ turi didžiulę auditoriją. Tačiau kodėl reikia ir kitas radijo stotis versti transliuoti tai, ko jų auditorija nemėgsta? Kaip priversti seną užsienietišką muziką transliuojančios radijo stoties „M-1 Plius“ klausytojus mėgti naujausius lietuviškus kūrinius? Niekaip. Jie tiesiog ras kitas platformas, kur klausys tik tai, kas jiems patinka. Po šito radijo stočių transliuojamos muzikos ribojimo turėtų atsirasti knygynuose parduodamų lietuvių autorių knygų kvota, drabužių parduotuvės turėtų pardavinėti 35% lietuviškos produkcijos, o vaistinėse turėtų būti 35% Lietuvoje pagamintų vaistų. Gal kitas Seimo žingsnis bus privalomų transliuoti lietuviškų kūrinių sąrašas? Kaip nelabai seniai, Sovietų Sąjungos laikais, buvo draudžiamų kūrinių sąrašas? – ironizuoja p. Grušnienė. – Tikiuosi, kad sveikas protas nugalės ir tokie ribojimai nebus patvirtinti“.

Žinote, ką norite žinoti?
Užsisakykite personalizuotą naujienlaiškį.
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

ES Taryba patvirtino Autorių teisų direktyvą 1

Europos Sąjungos Taryba pirmadienį pritarė Autorių teisių direktyvai internete. Žalia šviesa šiai direktyvai...

Rinkodara
2019.04.15
„Laisvės TV“ įkūrėjai: valdomų prekės ženklų vertė auga 9

Prieš kelerius metus veiklą pradėjusios internetinės televizijos „Laisvės TV“ įkūrėjai nusprendė įregistruoti...

Rinkodara
2019.04.10
Buvęs LRT direktorius A. Siaurusevičius vadovaus „Lietuvos ryto“ televizijai 1

Audrius Siaurusevičius, buvęs nacionalinio transliuotojo LRT generalinis direktorius, vadovaus „Lietuvos...

Rinkodara
2019.04.08
Buvęs LRT žurnalistas A. Matonis dirbs VSD 1

Audrius Matonis, anksčiau buvęs nacionalinio transliuotojo LRT televizijos naujienų tarnybos vadovas, dirbs...

Rinkodara
2019.04.08
Patrauklaus darbdavio įvaizdis: gražesnių skelbimų nepakanka 4

Susidaro įspūdis, kad patrauklaus darbdavio įvaizdis (angl. employer branding), paskutiniu metu yra...

Rinkodara
2019.04.07
„Radiocentro“ metiniai pardavimai ir pelnas šovė į viršų 7

UAB „Radiocentras“ pajamos per 2018 m. išaugo 67%, grynasis pelnas – septynis kartus, iki 269.474 Eur, rodo...

Rinkodara
2019.04.05
„Maximos“ ir „Lidl“ kova dėl kiekvieno kliento kaitina reklamos rinką Premium 5

2018 m. Lietuvos reklamos rinka fiksavo 4,3% augimą ir siekė 116 mln. Eur. Pridėjus verslo investicijas į...

Rinkodara
2019.04.03
Kaip veiks neleistino turinio blokavimas internete

Nuo šiandien, balandžio 1-osios įsigalioja nauja Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymo redakcija,...

Rinkodara
2019.04.01
Krizė įmonėje: požymiai ir didžiausi priešai

Atsidūrus sudėtingoje situacijoje, verslui svarbu pirmiausia įvertinti, ar tai jau yra krizinė situacija ar...

Rinkodara
2019.04.01

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau