Kultūros ministerija su Registrų centru sukirto rankomis dėl žiniasklaidos registro

Publikuota: 2018-03-12
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Kultūros ministerija kartu su Registrų centru (RC) pradeda įgyvendinti žiniasklaidos registro projektą „Viešosios informacijos rengėjų ir skleidėjų dalyvių duomenų registravimo informacinė sistema (VIRSIS)“. Projekto vertė – 419.931 Eur. Didžioji dalis bus finansuojama iš Europos Sąjungos socialinio fondo. Planuojama, kad VIRSIS pradės veikti nuo 2019 m. lapkričio 1 dienos.

Kultūros ministerija praneša, kad su RC pasirašė jungtinės veiklos sutartį, kurioje numatyti abipusiai įsipareigojimai, įgyvendinant šį projektą. Jo tikslas – sumažinti korupcijos atsiradimo ir plitimo veiksnius viešajame sektoriuje, informuojant visuomenę apie vietinių, regioninių, nacionalinių laikraščių, žurnalų ir transliuotojų, retransliuotojų valdytojus, jų dalyvius ir ryšius su kitais viešosios informacijos rengėjais bei skleidėjais.

Europos Tarybos rekomendacija

„Naujoje informacinėje sistemoje bus renkami, kaupiami, sisteminami, saugomi ir neatlygintinai viešinami duomenys apie viešosios informacijos rengėjus ir skleidėjus, jų veiklą bei pajamas iš viešojo sektoriaus subjektų. Šių duomenų viešumo svarba demokratinėje visuomenėje jos  viešiesiems debatams pabrėžiama neseniai, kovo 7 d., priimtose Europos Tarybos Ministrų Komiteto rekomendacijose dėl žiniasklaidos pliuralizmo ir nuosavybės santykių skaidrumo“, – sako Visuomenės informavimo ir autorių teisių politikos skyriaus vedėjas Deividas Velkas.

VŽ anksčiau rašė, kad didžiąja dalimi iš ES lėšų ir mažesne iš Lietuvos valstybės kišenės finansuojamo projekto sisteminis palaikymas kasmet turėtų kainuoti apie 35.000 Eur.

Skelbs daugelį duomenų

„Siekiant išvengti nepagrįstos administracinės naštos duomenys informacinei sistemai bus teikiami iš turimų valstybės informacinių išteklių (Juridinių asmenų registro, Juridinių asmenų dalyvių informacinės sistemos, Adresų registro, Gyventojų registro, Licencijų informacinės sistemos), viešosios informacijos rengėjų ir skleidėjų veiklos reglamentavimo bei  savitvarkos, kitų valstybės ir savivaldybių institucijų. Kitus – iki šiol nerinktus ir minėtose institucijose nekaupiamus duomenis turės pateikti patys viešosios informacijos rengėjai ir skleidėjai elektroninių ryšių priemonėmis“, - rašoma ministerijos pranešime.

VŽ rašė, kad VIRSIS skelbs daugelį duomenų, tarp jų – valdomos visuomenės informavimo priemonės pavadinimas ir tipas; akcininkų, narių, dalininkų ir kitų dalyvių sąrašas, kuriame būtų nurodyti visų dalyvių duomenys bei nuosavybės teise turima ar valdoma juridinio asmens turto dalis procentais arba akcijų skaičius ir balsų dalis procentais; informacija apie padarytą rimtą profesinį pažeidimą ir už jį skirtą sankciją. Be to, VIRSIS skelbs informaciją apie viešosios informacijos rengėjų gautas pajamas iš politinės reklamos ir lėšas, gautas „sandorio ar administracinio akto pagrindu, kurių šaltinis yra valstybės ar savivaldybės biudžetas ar kitas valstybės ar savivaldybės įsteigtas fondas, valstybės ar savivaldybės įmonė, taip pat įmonė, kur valstybei ar savivaldybei priklauso 50% balsų“. VIRSIS duomenų paieška, anot projekto, turi būti vieša ir neatlygintina – su duomenimis galėtų susipažinti bet kuris suinteresuotas asmuo, institucija ar įstaiga.

Pakeitė įstatymą

Ministerijos pranešime primenama, kad Vyriausybė savo programos įgyvendinimo plane yra įsipareigojusi 2019 m. pabaigoje sukurti viešosios informacijos rengėjų ir skleidėjų informacinės, stebėsenos ir analizės sistemos viešąją prieigą. Nacionalinės kovos su korupcija programos įgyvendinimo 2015–2019 metų tarpinstituciniame veiklos plane numatyta – viešai ir neatlygintinai skelbti duomenis apie viešosios informacijos rengėjus ir skleidėjus, juridinio asmens akcininkus, vadovus, leidinius, pajamas ir pajamų šaltinius, išlaidas ir naudos gavėjus, skatinant visuomenės informavimo priemonių viešumą ir skaidrumą.

Šių metų sausio 12 dieną Seimas priėmė VIRSIS steigimą numatančias Visuomenės informavimo įstatymo pataisas, kurias parengė Kultūros ministerija. Už naujas nuostatas balsavo 84 Seimo nariai, balsavusių prieš nebuvo, susilaikė 10 parlamentarų.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą RINKODAROS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
„Nebūk briedis“ ir kitų kartelio dalyvių vadovams inicijuojamos baudos 

Keturių viešinimo ir programinės įrangos kūrimo bendrovių vadovams už prieš penkerius metus sudarytą...

Rinkodara
2018.04.20
LRT Garbačiauskaitės-Budrienės pavaduotoju paskyrė Oganauską 3

Monikos Garbačiauskaitės-Budrienės, LRT generalinės direktorės pavaduotoju tapo Gytis Oganauskas, buvęs...

Vadyba
2018.04.17
LRT pildosi naujais vadovais 3

LRT vadovų komandą netrukus papildys du nauji nariai – nacionalinio transliuotojo Administravimo ir veiklos...

Rinkodara
2018.04.13
LRT pradeda vadovauti nauja direktorė Monika Garbačiauskaitė-Budrienė 10

Šiandien, balandžio 4 d., pareigas pradeda eiti naujoji LRT vadovė Monika Garbačiauskaitė-Budrienė. Šiame...

Vadyba
2018.04.04

Verslo žinių pasiūlymai

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau