LRT tarybos vadovas: pasitikima specialistų išvadomis apie finansus

Publikuota: 2018-02-01

Lietuvos radijo ir televizijos (LRT) tarybos pirmininkas teigia, kad ši institucija, tvirtindama nacionalinio transliuotojo metinius biudžetus ir kontroliuodama jo vykdymą, pasitiki finansų specialistų išvadomis. Taip pat tikinama, kad reguliariai atliekami LRT veiklos išoriniai auditai.

Apie tai Žygintas Pečiulis, LRT tarybos vadovas, kalbėjo ketvirtadienį visuomeninio transliuotojo finansinę veiklą tiriančios Seimo laikinosios komisijos posėdyje.

Papasakojo, kaip tvirtinamas biudžetas

Ponas Pečiulis valstiečio-žaliojo Arvydo Nekrošiaus vadovaujamai komisijai sakė, kad LRT 2016 m. tikrino Valstybės kontrolė, o 2017-aisiais buvo pasirūpinta, kad būtų atliktas įstaigos valdymo struktūros auditas. Dabar jo išvados yra analizuojamos ir šiemet turėtų būti įgyvendintos rekomendacijos. Valstybės kontrolės paprašyta atlikti ir pastarųjų metų finansinį auditą. Kontrolieriai dabar svarsto tokį LRT tarybos prašymą.

Pasak LRT tarybos vadovo, reguliariai vykdomi ir vidaus auditai. Tačiau juos užsako ne taryba, o LRT generalinis direktorius, bet taryba gauna informaciją apie jų rezultatus.

Paprašytas apibūdinti, kokiu būdu yra tvirtinami LRT metiniai biudžetai ir kaip užtikrinama jų vykdymo kontrolė, p. Pečiulis atsakė: „Biudžeto projektą teikiame Administracinei komisijai, kurioje yra ir finansų specialistai, ji pateikia išvadas ir rekomendacijas, tada svarstymas persikelia į Audito ir strateginio planavimo darbo grupę, kuri toliau gilinasi į šį klausimą kartu su Administracine komisija bei LRT administracija. Tada galiausiai dokumentas grįžta į tarybą ir ši tvirtina konkretų biudžetą. Taryba taip pat kontroliuoja, kaip vykdomas biudžetas, jai pateikiamos ataskaitos, kurios irgi yra nagrinėjamos panašia tvarka.“

Pasak LRT tarybos pirmininko, tiek biudžetui, tiek ir jo vykdymo ataskaitai būna pateikiama pastabų. „O ar eilinis tarybos narys gali ką nors suvokti apie finansų dinamiką? Kažkiek gali. Jis gali matyti tam tikrus pokyčius. Pvz., kiek didėja programų kainos, kiek išleidžiama technikai“, – tvirtino p. Pečiulis. Jis tikino, kad yra sąžiningas, nors ir nesąs „geriausias pasaulyje finansų specialistas“, nes yra humanitaras.

Tačiau p. Pečiulis pabrėžė, kad jis ir likusieji LRT tarybos nariai geba patys vertinti pateikiamą apibendrintą informaciją apie finansus, be to, esą pasitiki ir specialistų pateikiama nuomone. „Kai Seimas tvirtina biudžetą, ar visi Seimo nariai tikrai detaliai išmano tuos visus gausius skaičius? Tikiu, kad taip ir yra. Bet, matyt, pasitikima ir specialistų argumentais“, – kalbėjo jis.

Apgailestavo dėl politikų pasirinko kelio

Ponas Pečiulis LRT tiriančios komisijos posėdyje apgailestavo, kad Seimo politikai pasirinko būtent tokį nacionalinio transliuotojo veiklos tyrimo, o ne teisinį, įstatymuose numatytą LRT pateikiamų kasmetinių ataskaitų analizavimo ir rekomendacijų pateikimo, nepriklausomo auditavimo kelią. „Dėl to, sakyčiau, mums svyra rankos“, – sakė LRT tarybos vadovas. Jis pridūrė, kad britų nacionalinio transliuotojo BBC veiklos skaidrumo ir kontrolės mechanizmai Lietuvoje negali būti pritaikyti pilna apimtimi, nes yra skirtingi šių dviejų visuomeninių transliuotojų finansavimo, įstatyminiai ir veiklos modeliai.

LRT veiklą tiriančios Seimo komisijos posėdyje ketvirtadienį taip pat dalyvavo LRT generalinis direktorius Audrius Siaurusevičius bei jo pavaduotojas Rimvydas Paleckis. Tiesa, pastarasis, užtrukus p. Pečiulio apklausai, nebuvo apklaustas. O ir klausimus p. Siaurusevičiui dėl laiko trūkumo teko gerokai apriboti.

Jam buvo užduoti klausimai apie darbuotojus, jų gaunamo darbo užmokesčio struktūrą, apie LRT įtvirtintus darbo santykius. Ponas Siaurusevičius pranešė, kad LRT dirba beveik 600 žmonių. Bet, pasak jo, latvių ir estų visuomeniniai transliuotojai turi kur kas daugiau darbuotojų.

LRT generalinis direktorius pranešė, kad dabar, skirtingai nei prieš 10 metų, visi kūrybiniai darbuotojai gauna nebe minimalią algą ir honorarą, o normalų, pilnai „Sodros“ apmokestintą atlyginimą. Kalbėdamas apie tai, kokiais atvejais nusprendžiama mokėti papildomą honorarą, p. Siaurusevičius teigė, kad dalis darbuotojų rengia autorines laidas arba dirba laidos vedėju, bet laisvu laiku dar ir garsina filmus. Tokiais ir panašiais atvejais darbuotojams išmokami autoriniai honorarai.

Pasiskundė etikos sargams

Ponas Siaurusevičius, kurio antroji kadencija LRT generalinio direktoriaus pareigose baigiasi šiemet balandį, kreipėsi į Seimo Etikos ir procedūrų komisiją dėl laikinosios komisijos nurodymo pateikti jai 2013–2017 m. sudarytų sutarčių kopijas ir kitus dokumentus. Etikos sargų prašoma išaiškinti, ar reikalavimas per 20 darbo dienų pateikti didelės apimties skirtingų sričių penkerius LRT veiklos metus apimančius dokumentus nepažeidžia Seimo laikinųjų komisijų įstatymo reikalavimo netrikdyti valstybės institucijų darbo.

Pirmajame komisijos posėdyje nuspręsta kreiptis į 14 valstybės institucijų, prašant pateikti visą turimą medžiagą apie LRT. Be kita ko kreiptasi ir į LRT tarybą bei LRT administraciją.

Komisiją LRT finansams tirti Seimas sudarė sausio viduryje. Jos iniciatoriai valdantieji tikisi, kad ši komisija padės išsiaiškinti, ar nacionalinis transliuotojas tinkamai leidžia biudžeto lėšas. Komisijai pavesta iki š. m. birželio atsakyti į 12 klausimų, be kita ko nustatant, ar LRT iš prodiuserių perkamos paslaugos atitinka rinkos kainas, nagrinės viešuosius pirkimus, vadovybės struktūrą, jos atitikimą europinei praktikai ir kt.

Tyrimo kritikai šios komisijos sudarymą vadina politizuotu bei spaudimu žiniasklaidai. Bet pačios komisijos vadovas p. Nekrošius pabrėžia, kad bus tiriami tik LRT finansai, nesikišant į nacionalinio transliuotojo laidų turinį.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą RINKODAROS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Teismas nagrinės žurnalistų skundą dėl atsisakymo pateikti informaciją

Vilniaus apygardos administracinis teismas priėmė nagrinėti kelių redakcijų žurnalistų ir Lietuvos žurnalistų...

Rinkodara
2018.11.12
Įsilaužėliai portale „Kas vyksta Kaune“ patalpino žinią apie NATO planus pulti Baltarusiją 3

Naujienų portalas „Kas vyksta Kaune“ ketvirtadienį pranešė, kad spalio pabaigoje įvykdžius kibernetinę ataką...

Rinkodara
2018.11.08
Lietuvos kūrėjai džiaugiasi pergale prieš interneto vagis 5

Seimas priėmė Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymo pataisas, kuriomis siekiama numatyti naujas teisių...

Rinkodara
2018.11.08
Susivienijusiai Lietuvos žiniasklaidai – tarptautinis apdovanojimas 4

Visa Lietuvos žiniasklaidos bendruomenė buvo įvertinta žurnalisto Peterio Greste vardo apdovanojimu už...

Rinkodara
2018.11.07
Kai velnias slypi detalėse 4

Valdantiesiems ir vėl nepavyko sulaukti pritarimo laikinosios tyrimo komisijos dėl LRT veiklos išvadoms – po...

Rinkodara
2018.11.07
Valdantiesiems nepavyko patvirtinti LRT tyrimo išvadų

Seimo valdantiesiems kol kas nepavyko surinkti pakankamai balsų, kad būtų patvirtintos prieštaringai...

Verslo aplinka
2018.11.06
„Laisvės TV“ su „AltSpace“ žengia į senamiestį ir derasi su investuotojais Premium 2

„Laisvės TV“ žengia naują plėtros žingsnį – atidaro dar vieną „AltSpace“ bendradarbystės erdvių studiją...

Rinkodara
2018.11.06
Žurnalistai skundžia teismui Vyriausybės atsisakymą pateikti pasitarimo įrašą 6

Lietuvos žurnalistų sąjunga ir kelių redakcijų žurnalistai penktadienį kreipėsi į teismą, prašydami...

Rinkodara
2018.11.02
„Delfi“ savininkė toliau dairosi į mokamą skaitmeninį turinį 2

Estijos žiniasklaidos įmonių grupės AS „Ekspress Grupp“ pajamos per pirmuosius tris šių metų ketvirčius augo...

Rinkodara
2018.10.31
Seimo opozicija nori, kad dėl LRT tyrimo išvadų pasisakytų Seimo kontrolieriai

Seimo opozicija kreipiasi į Seimo kontrolierius prašydama įvertinimo, ar Seimo laikinosios komisijos dėl...

Rinkodara
2018.10.25
Pasikeitė KOMAA valdybos pirmininkė

Lietuvos komunikacijos agentūrų asociacija KOMAA trečiadienį vykusiame Visuotiniame narių susirinkime išrinko...

Rinkodara
2018.10.25
Prieštaringosios LRT išvados – vėl Seimo rankose

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas trečiadienį pritarė laikinosios komisijos tyrimo išvadoms dėl Lietuvos...

Rinkodara
2018.10.24
Prie LRT pastato – du skirtingi mitingai 26

Šiandien vidudienį prie LRT pastato vyko du skirtingų grupių organizuoti mitingai: vienas „Tautos forumo“,...

Rinkodara
2018.10.22
Siūlo mažesnius periodinių leidinių pristatymo tarifus kaimo vietovėms 3

Susisiekimo ministerija siūlo 2019–2021 m. laikotarpiui nustatyti vidutiniškai 30% mažesnius, nei galioja...

Rinkodara
2018.10.22

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau