LRT tarybos vadovas: pasitikima specialistų išvadomis apie finansus

Publikuota: 2018-02-01

Lietuvos radijo ir televizijos (LRT) tarybos pirmininkas teigia, kad ši institucija, tvirtindama nacionalinio transliuotojo metinius biudžetus ir kontroliuodama jo vykdymą, pasitiki finansų specialistų išvadomis. Taip pat tikinama, kad reguliariai atliekami LRT veiklos išoriniai auditai.

Apie tai Žygintas Pečiulis, LRT tarybos vadovas, kalbėjo ketvirtadienį visuomeninio transliuotojo finansinę veiklą tiriančios Seimo laikinosios komisijos posėdyje.

Papasakojo, kaip tvirtinamas biudžetas

Ponas Pečiulis valstiečio-žaliojo Arvydo Nekrošiaus vadovaujamai komisijai sakė, kad LRT 2016 m. tikrino Valstybės kontrolė, o 2017-aisiais buvo pasirūpinta, kad būtų atliktas įstaigos valdymo struktūros auditas. Dabar jo išvados yra analizuojamos ir šiemet turėtų būti įgyvendintos rekomendacijos. Valstybės kontrolės paprašyta atlikti ir pastarųjų metų finansinį auditą. Kontrolieriai dabar svarsto tokį LRT tarybos prašymą.

Pasak LRT tarybos vadovo, reguliariai vykdomi ir vidaus auditai. Tačiau juos užsako ne taryba, o LRT generalinis direktorius, bet taryba gauna informaciją apie jų rezultatus.

Paprašytas apibūdinti, kokiu būdu yra tvirtinami LRT metiniai biudžetai ir kaip užtikrinama jų vykdymo kontrolė, p. Pečiulis atsakė: „Biudžeto projektą teikiame Administracinei komisijai, kurioje yra ir finansų specialistai, ji pateikia išvadas ir rekomendacijas, tada svarstymas persikelia į Audito ir strateginio planavimo darbo grupę, kuri toliau gilinasi į šį klausimą kartu su Administracine komisija bei LRT administracija. Tada galiausiai dokumentas grįžta į tarybą ir ši tvirtina konkretų biudžetą. Taryba taip pat kontroliuoja, kaip vykdomas biudžetas, jai pateikiamos ataskaitos, kurios irgi yra nagrinėjamos panašia tvarka.“

Pasak LRT tarybos pirmininko, tiek biudžetui, tiek ir jo vykdymo ataskaitai būna pateikiama pastabų. „O ar eilinis tarybos narys gali ką nors suvokti apie finansų dinamiką? Kažkiek gali. Jis gali matyti tam tikrus pokyčius. Pvz., kiek didėja programų kainos, kiek išleidžiama technikai“, – tvirtino p. Pečiulis. Jis tikino, kad yra sąžiningas, nors ir nesąs „geriausias pasaulyje finansų specialistas“, nes yra humanitaras.

Tačiau p. Pečiulis pabrėžė, kad jis ir likusieji LRT tarybos nariai geba patys vertinti pateikiamą apibendrintą informaciją apie finansus, be to, esą pasitiki ir specialistų pateikiama nuomone. „Kai Seimas tvirtina biudžetą, ar visi Seimo nariai tikrai detaliai išmano tuos visus gausius skaičius? Tikiu, kad taip ir yra. Bet, matyt, pasitikima ir specialistų argumentais“, – kalbėjo jis.

Apgailestavo dėl politikų pasirinko kelio

Ponas Pečiulis LRT tiriančios komisijos posėdyje apgailestavo, kad Seimo politikai pasirinko būtent tokį nacionalinio transliuotojo veiklos tyrimo, o ne teisinį, įstatymuose numatytą LRT pateikiamų kasmetinių ataskaitų analizavimo ir rekomendacijų pateikimo, nepriklausomo auditavimo kelią. „Dėl to, sakyčiau, mums svyra rankos“, – sakė LRT tarybos vadovas. Jis pridūrė, kad britų nacionalinio transliuotojo BBC veiklos skaidrumo ir kontrolės mechanizmai Lietuvoje negali būti pritaikyti pilna apimtimi, nes yra skirtingi šių dviejų visuomeninių transliuotojų finansavimo, įstatyminiai ir veiklos modeliai.

LRT veiklą tiriančios Seimo komisijos posėdyje ketvirtadienį taip pat dalyvavo LRT generalinis direktorius Audrius Siaurusevičius bei jo pavaduotojas Rimvydas Paleckis. Tiesa, pastarasis, užtrukus p. Pečiulio apklausai, nebuvo apklaustas. O ir klausimus p. Siaurusevičiui dėl laiko trūkumo teko gerokai apriboti.

Jam buvo užduoti klausimai apie darbuotojus, jų gaunamo darbo užmokesčio struktūrą, apie LRT įtvirtintus darbo santykius. Ponas Siaurusevičius pranešė, kad LRT dirba beveik 600 žmonių. Bet, pasak jo, latvių ir estų visuomeniniai transliuotojai turi kur kas daugiau darbuotojų.

LRT generalinis direktorius pranešė, kad dabar, skirtingai nei prieš 10 metų, visi kūrybiniai darbuotojai gauna nebe minimalią algą ir honorarą, o normalų, pilnai „Sodros“ apmokestintą atlyginimą. Kalbėdamas apie tai, kokiais atvejais nusprendžiama mokėti papildomą honorarą, p. Siaurusevičius teigė, kad dalis darbuotojų rengia autorines laidas arba dirba laidos vedėju, bet laisvu laiku dar ir garsina filmus. Tokiais ir panašiais atvejais darbuotojams išmokami autoriniai honorarai.

Pasiskundė etikos sargams

Ponas Siaurusevičius, kurio antroji kadencija LRT generalinio direktoriaus pareigose baigiasi šiemet balandį, kreipėsi į Seimo Etikos ir procedūrų komisiją dėl laikinosios komisijos nurodymo pateikti jai 2013–2017 m. sudarytų sutarčių kopijas ir kitus dokumentus. Etikos sargų prašoma išaiškinti, ar reikalavimas per 20 darbo dienų pateikti didelės apimties skirtingų sričių penkerius LRT veiklos metus apimančius dokumentus nepažeidžia Seimo laikinųjų komisijų įstatymo reikalavimo netrikdyti valstybės institucijų darbo.

Pirmajame komisijos posėdyje nuspręsta kreiptis į 14 valstybės institucijų, prašant pateikti visą turimą medžiagą apie LRT. Be kita ko kreiptasi ir į LRT tarybą bei LRT administraciją.

Komisiją LRT finansams tirti Seimas sudarė sausio viduryje. Jos iniciatoriai valdantieji tikisi, kad ši komisija padės išsiaiškinti, ar nacionalinis transliuotojas tinkamai leidžia biudžeto lėšas. Komisijai pavesta iki š. m. birželio atsakyti į 12 klausimų, be kita ko nustatant, ar LRT iš prodiuserių perkamos paslaugos atitinka rinkos kainas, nagrinės viešuosius pirkimus, vadovybės struktūrą, jos atitikimą europinei praktikai ir kt.

Tyrimo kritikai šios komisijos sudarymą vadina politizuotu bei spaudimu žiniasklaidai. Bet pačios komisijos vadovas p. Nekrošius pabrėžia, kad bus tiriami tik LRT finansai, nesikišant į nacionalinio transliuotojo laidų turinį.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą RINKODAROS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Užbaigtas „Eltos“ įsigijimo sandoris

Naujienų agentūros įsigijimo sandoris baigtas – 80% „Eltos“ akcijų iš leidėjo Vito Tomkaus įsigijo UAB „GM...

Rinkodara
2018.02.21
„Eltos“ įsigijimo sandoris užstrigo dėl pastatų atskyrimo

Gerą pusmetį besitęsiantis naujienų agentūros „Elta“ įsigijimo sandoris turėtų būti užbaigtas artimiausiomis...

Rinkodara
2018.02.20
Metus nematysime „RTR Planeta“ 33

Dėl pasikartojančio propagandinio ir nesantaiką kurstančio turinio metams stabdomas rusiškos televizijos...

Rinkodara
2018.02.14
Tomkus vėl ima „Respubliką“ į savo rankas 10

„Respublikos“ leidinių grupės savininkas Vitas Tomkus grįžta į aktyvią redakcinę veiklą po to, kai prieš...

Rinkodara
2018.02.13
„Bonnier“: skaitytojai sutinka mokėti už kokybišką žurnalistiką internete 2

Švedijos žiniasklaidos grupės „Bonnier“ pajamos 2017 m. siekė 25,7 mlrd. SEK, veiklos pelnas (EBITA) – 625...

Rinkodara
2018.02.13
„Finnair“ lėktuvuose atsisako popierinių leidinių

„Finnair“ lėktuvuose atsisakoma popierinių, nemokamai pradedami siūlomi skaitmeniniai leidiniai.

Transportas
2018.02.12
Žiemos olimpinės žaidynės – šįkart per TV3 kanalus 8

Penktadienį prasideda Žiemos olimpinės žaidynės Pietų Korėjoje, Pjongčange. Šį kartą visą olimpiadą,...

Rinkodara
2018.02.09
„Twitter“ pirmą kartą uždirbo pelno, akcijų kaina šoko į viršų

Socialinio tinklo „Twitter“ akcijų kaina ketvirtadienį pakilo 25%, įmonei paskelbus apie pirmą pelną ir...

Technologijos
2018.02.08
Didesnį pliusą deda TV reklamai nei „Facebook“ ar „Youtube“ Premium 5

Australijoje buvo atliktas tyrimas, kuriuo siekta išsiaiškinti, kaip per TV, „Youtube“ ar „Facebook“ matyta...

Rinkodara
2018.02.07
LRT tarybos vadovas: pasitikima specialistų išvadomis apie finansus 1

Lietuvos radijo ir televizijos (LRT) tarybos pirmininkas teigia, kad ši institucija, tvirtindama nacionalinio...

Rinkodara
2018.02.01
„Blackstone“ derasi dėl „Thomson Reuters“ verslo įsigijimo

JAV turto valdymo bendrovė „Blackstone“ derasi dėl 55% „Thomson Reuters“ finansų ir rizikos vertinimo verslo...

Rinkos
2018.01.31
Spaudos leidėjai vienijasi į asociaciją 2

Trys leidėjai – UAB „Media bitės“, leidžianti žurnalus „Žmonės“, „Laima“, „Ji“, „Edita“, UAB „Savaitė“,...

Rinkodara
2018.01.31
Pretendentams į LRT vadovo kėdę – mėnuo pateikti paraiškas

LRT taryba paskelbė viešą konkursą eiti nacionalinio transliuotojo generalinio direktoriaus pareigas.

Rinkodara
2018.01.31
„Reuters“ žurnalistams uždrausta dalyvauti Olimpiados atidaryme 1

„Reuters“ žurnalistai ir fotografai negalės dalyvauti kitą mėnesį vyksiančiame Pjongčango žiemos olimpinių...

Rinkodara
2018.01.31

Verslo žinių pasiūlymai

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

„Verslo žinių“ akademija

„Verslo žinių“ akademija

Išsamūs praktiniai mokymai ne didesnėse nei 14 dalyvių grupėse

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau