LRT tarybos vadovas: pasitikima specialistų išvadomis apie finansus

Publikuota: 2018-02-01

Lietuvos radijo ir televizijos (LRT) tarybos pirmininkas teigia, kad ši institucija, tvirtindama nacionalinio transliuotojo metinius biudžetus ir kontroliuodama jo vykdymą, pasitiki finansų specialistų išvadomis. Taip pat tikinama, kad reguliariai atliekami LRT veiklos išoriniai auditai.

Apie tai Žygintas Pečiulis, LRT tarybos vadovas, kalbėjo ketvirtadienį visuomeninio transliuotojo finansinę veiklą tiriančios Seimo laikinosios komisijos posėdyje.

Papasakojo, kaip tvirtinamas biudžetas

Ponas Pečiulis valstiečio-žaliojo Arvydo Nekrošiaus vadovaujamai komisijai sakė, kad LRT 2016 m. tikrino Valstybės kontrolė, o 2017-aisiais buvo pasirūpinta, kad būtų atliktas įstaigos valdymo struktūros auditas. Dabar jo išvados yra analizuojamos ir šiemet turėtų būti įgyvendintos rekomendacijos. Valstybės kontrolės paprašyta atlikti ir pastarųjų metų finansinį auditą. Kontrolieriai dabar svarsto tokį LRT tarybos prašymą.

Pasak LRT tarybos vadovo, reguliariai vykdomi ir vidaus auditai. Tačiau juos užsako ne taryba, o LRT generalinis direktorius, bet taryba gauna informaciją apie jų rezultatus.

Paprašytas apibūdinti, kokiu būdu yra tvirtinami LRT metiniai biudžetai ir kaip užtikrinama jų vykdymo kontrolė, p. Pečiulis atsakė: „Biudžeto projektą teikiame Administracinei komisijai, kurioje yra ir finansų specialistai, ji pateikia išvadas ir rekomendacijas, tada svarstymas persikelia į Audito ir strateginio planavimo darbo grupę, kuri toliau gilinasi į šį klausimą kartu su Administracine komisija bei LRT administracija. Tada galiausiai dokumentas grįžta į tarybą ir ši tvirtina konkretų biudžetą. Taryba taip pat kontroliuoja, kaip vykdomas biudžetas, jai pateikiamos ataskaitos, kurios irgi yra nagrinėjamos panašia tvarka.“

Pasak LRT tarybos pirmininko, tiek biudžetui, tiek ir jo vykdymo ataskaitai būna pateikiama pastabų. „O ar eilinis tarybos narys gali ką nors suvokti apie finansų dinamiką? Kažkiek gali. Jis gali matyti tam tikrus pokyčius. Pvz., kiek didėja programų kainos, kiek išleidžiama technikai“, – tvirtino p. Pečiulis. Jis tikino, kad yra sąžiningas, nors ir nesąs „geriausias pasaulyje finansų specialistas“, nes yra humanitaras.

Tačiau p. Pečiulis pabrėžė, kad jis ir likusieji LRT tarybos nariai geba patys vertinti pateikiamą apibendrintą informaciją apie finansus, be to, esą pasitiki ir specialistų pateikiama nuomone. „Kai Seimas tvirtina biudžetą, ar visi Seimo nariai tikrai detaliai išmano tuos visus gausius skaičius? Tikiu, kad taip ir yra. Bet, matyt, pasitikima ir specialistų argumentais“, – kalbėjo jis.

Apgailestavo dėl politikų pasirinko kelio

Ponas Pečiulis LRT tiriančios komisijos posėdyje apgailestavo, kad Seimo politikai pasirinko būtent tokį nacionalinio transliuotojo veiklos tyrimo, o ne teisinį, įstatymuose numatytą LRT pateikiamų kasmetinių ataskaitų analizavimo ir rekomendacijų pateikimo, nepriklausomo auditavimo kelią. „Dėl to, sakyčiau, mums svyra rankos“, – sakė LRT tarybos vadovas. Jis pridūrė, kad britų nacionalinio transliuotojo BBC veiklos skaidrumo ir kontrolės mechanizmai Lietuvoje negali būti pritaikyti pilna apimtimi, nes yra skirtingi šių dviejų visuomeninių transliuotojų finansavimo, įstatyminiai ir veiklos modeliai.

LRT veiklą tiriančios Seimo komisijos posėdyje ketvirtadienį taip pat dalyvavo LRT generalinis direktorius Audrius Siaurusevičius bei jo pavaduotojas Rimvydas Paleckis. Tiesa, pastarasis, užtrukus p. Pečiulio apklausai, nebuvo apklaustas. O ir klausimus p. Siaurusevičiui dėl laiko trūkumo teko gerokai apriboti.

Jam buvo užduoti klausimai apie darbuotojus, jų gaunamo darbo užmokesčio struktūrą, apie LRT įtvirtintus darbo santykius. Ponas Siaurusevičius pranešė, kad LRT dirba beveik 600 žmonių. Bet, pasak jo, latvių ir estų visuomeniniai transliuotojai turi kur kas daugiau darbuotojų.

LRT generalinis direktorius pranešė, kad dabar, skirtingai nei prieš 10 metų, visi kūrybiniai darbuotojai gauna nebe minimalią algą ir honorarą, o normalų, pilnai „Sodros“ apmokestintą atlyginimą. Kalbėdamas apie tai, kokiais atvejais nusprendžiama mokėti papildomą honorarą, p. Siaurusevičius teigė, kad dalis darbuotojų rengia autorines laidas arba dirba laidos vedėju, bet laisvu laiku dar ir garsina filmus. Tokiais ir panašiais atvejais darbuotojams išmokami autoriniai honorarai.

Pasiskundė etikos sargams

Ponas Siaurusevičius, kurio antroji kadencija LRT generalinio direktoriaus pareigose baigiasi šiemet balandį, kreipėsi į Seimo Etikos ir procedūrų komisiją dėl laikinosios komisijos nurodymo pateikti jai 2013–2017 m. sudarytų sutarčių kopijas ir kitus dokumentus. Etikos sargų prašoma išaiškinti, ar reikalavimas per 20 darbo dienų pateikti didelės apimties skirtingų sričių penkerius LRT veiklos metus apimančius dokumentus nepažeidžia Seimo laikinųjų komisijų įstatymo reikalavimo netrikdyti valstybės institucijų darbo.

Pirmajame komisijos posėdyje nuspręsta kreiptis į 14 valstybės institucijų, prašant pateikti visą turimą medžiagą apie LRT. Be kita ko kreiptasi ir į LRT tarybą bei LRT administraciją.

Komisiją LRT finansams tirti Seimas sudarė sausio viduryje. Jos iniciatoriai valdantieji tikisi, kad ši komisija padės išsiaiškinti, ar nacionalinis transliuotojas tinkamai leidžia biudžeto lėšas. Komisijai pavesta iki š. m. birželio atsakyti į 12 klausimų, be kita ko nustatant, ar LRT iš prodiuserių perkamos paslaugos atitinka rinkos kainas, nagrinės viešuosius pirkimus, vadovybės struktūrą, jos atitikimą europinei praktikai ir kt.

Tyrimo kritikai šios komisijos sudarymą vadina politizuotu bei spaudimu žiniasklaidai. Bet pačios komisijos vadovas p. Nekrošius pabrėžia, kad bus tiriami tik LRT finansai, nesikišant į nacionalinio transliuotojo laidų turinį.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą RINKODAROS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
„Delfi“ pajamas pernai augino interneto reklama 4

Bendrovės grynasis pelnas per metus padidėjo 4,6%, iki 1,419 mln. Eur. Įmonė vienintelei savo akcininkei...

Rinkodara
2018.07.12
Dainų šventės renginiai sutraukė rekordinę auditoriją 4

Praėjusią savaitę vykusios Dainų šventės auditorija siekė 1,5 mln. gyventojų – tiek žmonių šventės renginius...

Laisvalaikis
2018.07.12
Europos antikvariatai užversti nelegaliais dramblio kaulo dirbiniais

Trys ketvirtadaliai dramblio kaulo dirbinių, kurie Europoje parduodami kaip antikvariniai, iš tiesų yra...

Laisvalaikis
2018.07.10
„Alma litteros“ apyvarta pernai augo iki 33 mln. Eur

Arvydo Andrijausko kontroliuojama knygų leidybos ir prekybos grupę „Alma littera“ valdanti bendrovė...

Naujas „Facebook“ žingsnis – spausdintas žurnalas

Socialinis tinklas „Facebook“ tyliai pristatė naujovę – savo spausdintą žurnalą „Grow“, skirtą Didžiosios...

Rinkodara
2018.07.08
Sukūrė robotą, generuojantį naujienas apie NT sandorius 4

Viena stambiausių Švedijos žiniasklaidos grupių „MittMedia“ sukūrė robotą, generuojantį naujienas apie...

Statyba ir NT
2018.07.06
Žiniasklaida po permainų metų žengia į naujas sritis Premium 7

Finansiniai žiniasklaidos sektoriaus rodikliai neblizga: didžiausių spaudos leidinių ir interneto portalų...

Rinkodara
2018.07.05
Komisija skyrė įspėjimą „TV Play Baltics“

Pirmadienio posėdyje Lietuvos radijo ir televizijos komisija (LRTK) skyrė įspėjimą „TV Play Baltics“...

Rinkodara
2018.07.02
„MG Baltic Media“ grupės pajamos pernai smuko 12%

Verslininko Dariaus Mockaus netiesiogiai valdoma žiniasklaidos ir telekomunikacijos įmones vienijanti grupė...

Rinkodara
2018.06.29
Darbas netrukdo stebėti futbolo čempionato

Žiūrimiausios pasaulio futbolo čempionato rungtynės pasiekė 7,5% reitingą, tai lenkia tokias populiarias...

Rinkodara
2018.06.28

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau