Seimo specialioji komisija narstys LRT veiklą ir finansus

Publikuota: 2018-01-12
Atnaujinta 2018-01-12 19:13
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Seimo valdančioji dauguma sudarė specialią parlamentinę komisiją, įpareigotą per nepilnus penkis mėnesius ištirti, kaip nacionalinis transliuotojas LRT leidžia iš valstybės biudžeto skiriamas milijonines lėšas. Komisijai vadovaus valstietis-žaliasis Arvydas Nekrošius, Seimo vicepirmininkas.

Už nutarimo priėmimą po aštrių, visą penktadienį vykusių diskusijų balsavo 59 Seimo nariai, prieš buvo 18, niekas nesusilaikė.

Ši parlamentinė tyrimo komisija sudaryta artėjant pavasarį įvyksiantiems naujiems LRT generalinio direktoriaus rinkimams. Opoziciniai liberalai nedelegavo savo atstovų į tokią laikinąją tyrimo komisiją.

Pasigedo atsakymų, todėl tirs komisijoje

Penktadienį Seimo plenariniame posėdyje Agnė Širinskienė, Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto (TTK) pirmininkė, pateikė prieš savaitę beveik pusšimčio Seimo narių pasirašytą iniciatyvą priimti nutarimo projektą „Dėl laikinosios tyrimo komisijos sudarymo ir pavedimo jai atlikti LRT valdymo, finansinės bei ūkinės veiklos parlamentinį tyrimą“.

Jame nurodoma, kad „laikinoji tyrimo komisija sudaroma įvertinus LRT tarybos pateiktą 2016 m. veiklos ataskaitą, taip pat LRT lapkričio ir sausio mėnesiais pateiktus atsakymus į Seimo narių grupės klausimus“. Seimo valdančiosios koalicijos atstovai pastaruoju metu reiškė nepasitenkinimą tuo, kad LRT vadovybė pernelyg aptakiai ir formaliai atsakė į kelias dešimtis jai surašytų klausimų apie nacionalinio transliuotojo biudžetą ir valdymą. Esą į daug klausimų išvis nebuvo atsakyta, prisidengiant konfidencialia ir komerciškai jautria informacija.

Seimo nutarime, kurį iš viso pasirašė 39 valstiečių-žaliųjų, taip pat „tvarkiečių“ bei Lenkų rinkimų akcijos atstovai, tarp jų – Valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis, nurodoma, kad „laikinoji tyrimo komisija remsis tarptautiniuose ir Lietuvos teisės aktuose įtvirtintais bei garantuojamais visuomeninės paskirties žiniasklaidos nepriklausomumo, skaidrumo ir atskaitingumo principais, kurių praktinio įgyvendinimo gerąja praktika laiko Didžiosios Britanijos transliuotojo BBC pavyzdį“.

Pagal nutarimą komisij įpareigojama ištirti 12 klausimų dėl „racionalaus valstybės biudžeto lėšų naudojimo, palyginimo su nacionaliniams transliuotojams taikoma europine praktika, LRT veiklos atskaitingumo, viešumo garantijų, taikomos viešųjų pirkimų tvarkos, taip pat 2013–2017 m. Viešųjų pirkimų tarnybos teiktų pastabų dėl vykdytų viešųjų pirkimų, LRT valdomo turto nuomos ar kitokio naudojimo atitikties rinkos sąlygoms ir kt.“

Ponia Širinskienė tvirtino, kad „jokie suformuluotieji klausimai nekelia abejonių dėl LRT laidų turinio, tik dėl viešųjų lėšų panaudojimo efektyvumo vykdant konstitucinę nacionalinę transliuotojo misiją“. Ji taip pat tikino, kad šios komisijos „negalima vadinti kišimusi ir persekiojimu, nes klausimai yra finansinio ir vadybinio pobūdžio, bet ne dėl laidų turinio“. „Laikinoji komisija yra reikalinga, nes problemos turi būti ne tik konstatuotos, bet ir pateikti pasiūlymus dėl galimų teisės aktų pataisų“, – sakė TTK pirmininkė.

Diskutavo Sausio 13-osios renginių fone

Tačiau opozicijos atstovai aštrios diskusijos metu pareiškė abejojantys dėl tokios komisijos būtinumo. „Kam čia politikams kištis? Juk yra kompetentingų institucijų, kurios galėtų atlikti tokį auditą? Tai panašu į persekiojimą“, – sakė konservatorius Mykolas Majauskas. „Mes kaip ir sutariame, kad LRT produkcijos turinys yra geras. Čia keliamas klausimas, ar tas produktas galėjo būti pagamintas pigiau. Galbūt. Bet ar į tokį klausimą turi atsakinėti Seimo politikai?“, – retorišką klausimą uždavė jis.

„Parlamentiniai tyrimai paprastai baigiasi politikavimu. O šiuo tyrimu aiškiai artėjame prie toli gražu demokratinių principų pastaruoju metu nedemonstruojančių Vengrijos ir Lenkijos, dar baisiau – prie Rusijos ir Baltarusijos“, – teigė liberalas Eugenijus Gentvilas. „Bet koks politikų priartėjimas prie žurnalistų laisvės nėra laikomas Europoje geru tonu“, – tvirtino kitas liberalas Arūnas Gelūnas.

Diskusija dėl LRT veiklos Seime vyko tuo pat metu, kai prie LRT pastato surengta Sausio 13-osios atminimo laužų uždegimo ceremonija. 1991 m. sausio 13-ąją sovietų kariškiai užėmė Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos pastatus, pabandė užgniaužti ne tik laisvą žodį, bet ir apskritai šalies nepriklausomybės siekius.

Į šį sutapimą svarstymo metu atkreipė dėmesį ir opozicija. „Ne kartą ir Konstitucinis teismas yra atkreipęs dėmesį, kad turi būti užtikrintas nacionalinio transliuotojo nepriklausomumas, o įstatymo leidėjas turi kartu užtikrinti efektyvią nacionalinio transliuotojo finansavimo kontrolę, bet jokiais būdais nepažeidžiant žodžio laisvės principų. Šios doktrinos būtina laikytis, jeigu norime išlikti demokratine šalimi“, – teigė konservatorius Andrius Kubilius.

Nesutiko atiduoti Valstybės kontrolei

Socialdemokratė Rasa Budbergytė pateikė siūlymą nesudaryti specialiosios parlamentinės komisijos, bet kreiptis į Valstybės kontrolę, kad ši iki š. m. rugpjūčio atliktų valstybinį LRT veiklos auditą.

TTK nesutiko su šiuo pasiūlymu, argumentuodamas tuo, kad Seimo sudarytoji laikinoji komisija turėtų didesnį teisinį svorį ir galėtų atsakyti į visus užduodamus klausimus. Be to, anot p. Širinskienės, Valstybės kontrolė esą net nebus įpareigota atlikti tokį auditą, o galės pati spręsti, ar vykdyti tokį Seimo prašymą. Todėl balsų dauguma šis p. Budbergytės pasiūlymas buvo atmestas.

Komisija po diskusijų vis dėlto būtų sudaryta. Tyrimą atlikti bei išvadą ir parengtą nutarimo projektą pateikti Seimui ji turės iki š. m. birželio 1 d. Komisijoje dirbs 12 Seimo narių, kurie turi teisę dirbti su slapta informacija. Komisijos vadovu paskirtas valdančiųjų valstiečių-žaliųjų atstovas p. Nekrošius.

Opozicinis Liberalų sąjūdis ne tik nedelegavo savo atstovų į šią komisiją, bet ir nedalyvavo balsavime dėl nutarimo priėmimo. atstovai grasina nedeleguoti savo atstovų į šią laikinąją parlamentinio tyrimo komisiją, jeigu tokia būtų sudaryta.

Kaltina bandymu perimti turinio kontrolę

Šiemet balandį baigiasi antroji penkerius metus trukusi LRT generalinio direktoriaus Audriaus Siaurusevičiaus kadencija. LRT taryba netrukus imsis naujo vadovo parinkimo procedūros. Ponas Siaurusevičius turi teisę dalyvauti šiame konkurse.

Valdančiųjų lyderis p. Karbauskis nuolat kartoja, kad Seimo noras išsiaiškinti LRT veiklos efektyvumą „niekaip nesusijęs su naujojo generalinio direktoriaus parinkimu“. Šiemet iš valstybės biudžeto LRT finansuoti numatyta skirti beveik 39 mln. Eur.

Ilgai tylėjęs LRT generalinis direktorius penktadienį viešai pareiškė, kad tokiais savo veiksmais valdantieji siekia perimti nacionalinio transliuotojo turinio kontrolę.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

ES Taryba patvirtino Autorių teisų direktyvą 1

Europos Sąjungos Taryba pirmadienį pritarė Autorių teisių direktyvai internete. Žalia šviesa šiai direktyvai...

Rinkodara
2019.04.15
„Laisvės TV“ įkūrėjai: valdomų prekės ženklų vertė auga 9

Prieš kelerius metus veiklą pradėjusios internetinės televizijos „Laisvės TV“ įkūrėjai nusprendė įregistruoti...

Rinkodara
2019.04.10
Buvęs LRT direktorius A. Siaurusevičius vadovaus „Lietuvos ryto“ televizijai 1

Audrius Siaurusevičius, buvęs nacionalinio transliuotojo LRT generalinis direktorius, vadovaus „Lietuvos...

Rinkodara
2019.04.08
Buvęs LRT žurnalistas A. Matonis dirbs VSD 1

Audrius Matonis, anksčiau buvęs nacionalinio transliuotojo LRT televizijos naujienų tarnybos vadovas, dirbs...

Rinkodara
2019.04.08
Patrauklaus darbdavio įvaizdis: gražesnių skelbimų nepakanka 4

Susidaro įspūdis, kad patrauklaus darbdavio įvaizdis (angl. employer branding), paskutiniu metu yra...

Rinkodara
2019.04.07
„Radiocentro“ metiniai pardavimai ir pelnas šovė į viršų 7

UAB „Radiocentras“ pajamos per 2018 m. išaugo 67%, grynasis pelnas – septynis kartus, iki 269.474 Eur, rodo...

Rinkodara
2019.04.05
„Maximos“ ir „Lidl“ kova dėl kiekvieno kliento kaitina reklamos rinką Premium 5

2018 m. Lietuvos reklamos rinka fiksavo 4,3% augimą ir siekė 116 mln. Eur. Pridėjus verslo investicijas į...

Rinkodara
2019.04.03
Kaip veiks neleistino turinio blokavimas internete

Nuo šiandien, balandžio 1-osios įsigalioja nauja Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymo redakcija,...

Rinkodara
2019.04.01
Krizė įmonėje: požymiai ir didžiausi priešai

Atsidūrus sudėtingoje situacijoje, verslui svarbu pirmiausia įvertinti, ar tai jau yra krizinė situacija ar...

Rinkodara
2019.04.01

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau