Bus kuriamas atskiras žiniasklaidos registras

Publikuota: 2018-01-12
„Matton“ nuotr.
„Matton“ nuotr.

Po kiek daugiau kaip pusantrų metų Lietuvoje atsiras atskira žiniasklaidos informacinė sistema. Joje bus talpinami duomenys apie viešosios informacijos rengėjus ir skleidėjus bei jų veiklą, įskaitant ir apie pajamas, gautas iš politinės reklamos bei iš biudžetinių įmonių.

Tokią Vyriausybės pasiūlytą Visuomenės informavimo įstatymo pataisą penktadienį priėmė Seimas. Už naujas nuostatas balsavo 84 Seimo nariai, balsavusių prieš nebuvo, susilaikė 10 parlamentarų.

„Tokiu būdu siekiama užtikrinti didesnį visuomenės informavimo procesų skaidrumą ir viešosios informacijos objektyvumą“, – rašoma Seimo pranešime spaudai apie priimtąjį projektą.

Dėl įstatymo Seimo posėdyje beveik nekilo jokių diskusijų, tik liberalas Simonas Gentvilas suabejojo, ar naujosios sistemos kūrimas nesukels papildomos administracinės naštos žiniasklaidos įmonėms.

Pataisos numato, kad iki 2019 m. lapkričio 1 d. turi būti sukurta Viešosios informacijos rengėjų ir skleidėjų informacinė sistema (VIRSIS). Pagal priimtąsias pataisas pareiga deklaruoti duomenis nustatyta visiems viešosios informacijos rengėjams ar skleidėjams, nepriklausomai nuo jų turimo turto dalies ar akcijų skaičiaus. Iki šiol toks reikalavimas buvo nustatytas tik daugiau kaip 10% akcijų atitinkamoje žiniasklaidos priemonėje turintiems subjektams.

„VIRSIS bus formuojama Juridinių asmenų registre (JAR), Juridinių asmenų dalyvių informacinėje sistemoje (JADIS), Licencijų informacinėje sistemoje (LIS), kituose valstybės registruose ir informacinėse sistemose kaupiamų duomenų pagrindu. Kadangi didžioji dalis viešosios informacijos rengėjų ir skleidėjų duomenų yra kaupiami valstybės registruose ir informacinėse sistemose, šių duomenų viešosios informacijos rengėjams ir skleidėjams papildomai deklaruoti nereikės – jie būtų pateikiami į VIRSIS iš tokių valstybės registrų ir informacinių sistemų“, – pabrėžiama pranešime, taip atsakant į p. Gentvilo išsakytas abejones dėl galimo administracinės naštos didinimo.

VIRSIS bus be kita ko pateikiami šie papildomi viešosios informacijos rengėjų ir skleidėjų duomenys: valdomos visuomenės informavimo priemonės pavadinimas, rūšis ir kategorija; informacija apie padarytą rimtą profesinį pažeidimą; informacija apie profesinės etikos nesilaikančius viešosios informacijos rengėjus ar skleidėjus; informacija apie viešosios informacijos rengėjo ir skleidėjo pajamas iš politinės reklamos ir lėšas, gautas sandorio ar administracinio akto pagrindu, kurių šaltinis yra valstybės ar savivaldybės biudžetas ar kitas valstybės ar savivaldybės įsteigtas fondas, valstybės ar savivaldybės įmonė ir kt.

Rengiant projektą planuotas visiškas viešosios informacijos priemonių finansinių duomenų atskleidimas, tačiau žiniasklaidos atstovai ir konkurencijos specialistai tam pasipriešino.

Kultūros ministerija skaičiuoja, kad VIRSIS steigimas gali kainuoti apie 420.000 Eur. Visas ar didesnę dalį šių išlaidų bus siekiama padengti iš Europos Sąjungos fondų. Sistemos palaikymui kasmet reikės apie 35.000 Eur.

VIRSIS duomenų paieška turės būti vieša ir neatlygintina – su duomenimis galėtų susipažinti bet kuris suinteresuotas asmuo, institucija ar įstaiga.

Naujas įstatymas pasiūlytas vykdant Vyriausybės programą, kuriame yra ir punktas apie „žiniasklaidos atsakomybės nacionaliniu ir regioniniu lygiu skatinimą, tokiu būdu užtikrinant visuomenės saugumą ir sąmoningumą“, taip pat siekiant efektyviau kovoti su korupcija ir skaidrinant valstybės lėšų panaudojimą.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą RINKODAROS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Už rusiškos televizijos transliavimą – 150.000 Eur bauda 18

Lietuvos radijo ir televizijos komisija (LRTK) skyrė 150 tūkst. eurų baudą televizijos paslaugas tiekiančiai...

Rinkodara
16:20
„Unboxed“ žada atverti „Facebook“ piniginę Premium 2

Lietuvos ir JAV bendrovė „Unboxed“, jungianti mažuosius nuomonės formuotojus socialiniuose tinkluose, nuo...

Rinkodara
2018.04.24
Leidėjai nepaliauja kovoti su blokuojančiais reklamą internete 11

Vokietijos Aukščiausiasis teismas atmetė ieškinį, kuriuo buvo siekiama apriboti „AdBlock Plus“ įskiepio,...

Rinkodara
2018.04.23
„Nebūk briedis“ ir kitų kartelio dalyvių vadovams inicijuojamos baudos 

Keturių viešinimo ir programinės įrangos kūrimo bendrovių vadovams už prieš penkerius metus sudarytą...

Rinkodara
2018.04.20
LRT Garbačiauskaitės-Budrienės pavaduotoju paskyrė Oganauską 3

Monikos Garbačiauskaitės-Budrienės, LRT generalinės direktorės pavaduotoju tapo Gytis Oganauskas, buvęs...

Vadyba
2018.04.17
LRT pildosi naujais vadovais 4

LRT vadovų komandą netrukus papildys du nauji nariai – nacionalinio transliuotojo Administravimo ir veiklos...

Rinkodara
2018.04.13
LRT pradeda vadovauti nauja direktorė Monika Garbačiauskaitė-Budrienė 10

Šiandien, balandžio 4 d., pareigas pradeda eiti naujoji LRT vadovė Monika Garbačiauskaitė-Budrienė. Šiame...

Vadyba
2018.04.04

Verslo žinių pasiūlymai

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau