Ko ieško LRT bomba?

Publikuota: 2018-01-11
Gediminas Sakalauskas, mokymų ir konsultacijų VšĮ „Praeventi“ įkūrėjas ir vadovas, buvęs VTEK Sekretoriato vadovas, yra dirbęs Specialiųjų tyrimų tarnyboje (STT), korupcijos prevencijos srityje. Artūro Steponavičiaus nuotr.
Gediminas Sakalauskas, mokymų ir konsultacijų VšĮ „Praeventi“ įkūrėjas ir vadovas, buvęs VTEK Sekretoriato vadovas, yra dirbęs Specialiųjų tyrimų tarnyboje (STT), korupcijos prevencijos srityje. Artūro Steponavičiaus nuotr.
Mokymų ir konsultacijų etikos klausimais VšĮ „Praeventi“ įkūrėjas

Panašu, kad asmuo ar asmenys, esantys „už“ e. pašto lrtbomba@gmail.com, renka ar turi įrodymų dėl kronizmo. Tačiau kyla ir kitų klausimų – kas paliudys faktus dėl ryšių? O kas slėps ir mėtys pėdsakus? Verta ir naudinga visiems, nes dėmesio centre atsiduria galimi interesų konfliktai.

Niekada nereikėtų užmiršti, kad galioja nekaltumo prezumpcija. Nėra svarbu, žmogus geras ar blogas. Tikime, kad reikia analizuoti ir vertinti asmens elgesį, t. y. veiksmus vienoje ar kitoje situacijoje.

Vietoje įžangos

Būti objektyviam, nešališkam ir skaidriam gana paprasta, bet viskas prasideda, kai reikia įrodyti, kad toks buvai, esi ir būsi. Puikiai valdomi interesų konfliktai yra įrankis, kuris gali padėti įrodyti valdžios atstovo objektyvumą ir skaidrumą ginant viešąjį interesą.

Visi rašo ir kalba apie skaidrumą, net jei ir nežino, kas nėra skaidrumas. Ką jau kalbėti apie subalansuotus skaidrumo standartus?

Šiame tekste Jūs nerasite įrodymų, kurie asmenys LRT istorijoje yra teisūs, o kurie klysta: ar Seimo nariai, ar žurnalistai. O gal visi po lygiai, taip pat ir mes?

Įdomu, ar nacionalinis transliuotojas savimi pasitiki, ir gali visiems įrodyti, kad kuria aplinką, grįstą aukštu pasitikėjimu? Jeigu taip, tai jiems vaizdingas teiginys „politikai medžioja žurnalistus“ būtų juokingas. Šioje istorijoje svarbi detalė vėliau bus LRT tarybos pirmininko Žyginto Pečiulio liudijimai dėl LRT direktoriaus nusišalinimo (esant interesų konflikto situacijai dėl draugų) priėmimo ar jo nepriėmimo.

Lex specialis

Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymas (toliau – Įstatymas) yra specialusis teisės aktas. Tai reiškia, kad LRT darbuotojams, kurie turi administravimo įgaliojimus, Įstatymas taikomas visa apimti, iš viso 8 įrankiai.

Šioje istorijoje kol kas išnaudojamas pats nekalčiausias, bet pavojingiausias įrankis – privačių interesų deklaravimas, nes be jo kiti likusieji tiesiog neveikia. Leiskimės į kelionę.

Kodėl tiria Jakilaitienę, o ne Siaurusevičių?

Atsakymas gana paprastas. Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) gavo pagrįstą skundą. Kuo šis tyrimas įdomus? Beveik niekuo, nes jis nesiskiria nuo tokių kitų. Tačiau, jeigu pasitvirtins VTEK spaudos pranešime nurodytos aplinkybės, tai pirma dėlionės dalis bus išspręsta. Tiesiog per tam tikrus asmenis vėliau bus įrodytas verslo organizacijų ryšys su LRT. Tokių ryšių deklaravimas Įstatyme skamba taip:

Reikia deklaruoti juridinį asmenį, kurio dalyvis jis ar jo sutuoktinis yra (Įstatymo 6 straipsnio 1 dalies 2 punktas). Panašu, kad p. Jakilaitienė, papildydama deklaraciją, jau nurodė vyro (savo sutuoktinio) verslo ryšius. Deklaracijoje matyti šie juridiniai asmenys: UAB „Media 3“, UAB „Kaltanėnų svirnas“, VšĮ „Pilietinė medija“, UAB „TV Play Content Marketing“, UAB „TV Play“. Žinoma, viską patikrinusi, VTEK konstatuos galutinį ryšį. Juk deklaracija yra tik priemonė dėlionėje.Reikia deklaruoti savo ir (ar) sutuoktinio individualią veiklą, kaip ji apibrėžta Gyventojų pajamų mokesčio įstatyme (Įstatymo 6 straipsnio 1 dalies 3 punktas). Na, o šie duomenys yra naudingi ne tik interesų konfliktų prevencijai, bet ir mokestiniams patikrinimams.

Kodėl nepradėjo tyrimo dėl Siaurusevičiaus?

Spėjame, jog tai tik laiko klausimas. Greičiausiai VTEK irgi gaus skundą dėl jo, bet tik tuomet, kai antra dėlionės dalis bus slapčia paruošta (t. y. nustatytas draugystės ryšys tarp žurnalistų, prodiuserių ir kitų asmenų su LRT direktoriumi). Tikriausiai kas nors, tvirtindamas tokį ryšį, remtųsi šiais faktais:

„15min.lt“ žurnalistai užfiksuoja akimirką, kai Seimo narys R. Karbauskis, gavęs į e. paštą E. Jakilaičio ir A. Siaurusevičiaus bendrą šeimų nuotrauką, ją Seimo posėdžio metu apžiūri.

nuotrauka::1

Diskusijų laidoje „Nuoga tiesa“ E. Jakilaitis, komentuodamas nuotrauką, kurioje užfiksuoti jis, LRT generalinis direktorius Audrius Siaurusevičius, televizijos laidų kūrėjas, E. Jakilaičio verslo partneris Laurynas Šeškus, Jogaila Morkūnas, mini, jog tai buvo kelionė draugų kompanijoje

2007-04-23 d. „alfa.lt“ paviešintame straipsnyje apie to meto LTV laidos „Spaudos klubas“ vedėjo Audriaus Siaurusevičiaus 40-mečio proga surengtą šventę, rašoma, jog ja rūpinosi J. Morkūno renginių organizavimo įmonė.

Ir kiti, dažniausiai socialiniuose tinkluose iškylantys dalykai.

Pagal Įstatymo nuostatas, reikia deklaruoti savo ir (ar) sutuoktinio artimus asmenis ar kitus jam žinomus asmenis arba duomenis, dėl kurių gali kilti interesų konfliktas (Įstatymo 6 straipsnio 1 dalies 7 punktas).

Šiuo atveju bus įdomu, ar A. Siaurusevičius ir kiti LRT darbuotojai yra deklaravę kitus asmenis (tai yra: draugai, pažįstami, kurie kelia interesų konfliktą.) Jeigu tokių duomenų deklaracijose nėra, prasideda trečias etapas, kuris, kaip žinome, jau įgyvendintas.

Kodėl LRT davė dokumentus Seimui?

Galima vertinti įvairiais pjūviais (parlamentinė kontrolė, daug anoniminių skundų dėl LRT skaidrumo ir pan.), bet šiuo atveju įdomus kitas dalykas.

Ar A. Siaurusevičius ar jo pavaduotojai yra pasirašę nors vieną sutartį su verslo organizacijomis, kurias deklaravo R. Jakilaitienė, ir deklaruos dar kiti? Kol kas šie dokumentai nėra viešai prieinami. Įdomu, kodėl? Jeigu A. Siaurusevičius visgi pasirašė tokias sutartis, davė nurodymus pavaldiems asmenims ir pan., tai VTEK privalės konstatuoti Įstatymo pažeidimus. Tik ar vien direktoriui, ar ir kitiems LRT darbuotojams?

Kita įdomi detalė – ar LRT taryba nors kartą yra priėmusi LRT direktoriaus A. Siaurusevičiaus nusišalinimą dėl jam kylančio interesų konflikto? Jeigu yra, tai LRT direktorius turi būti ramus. Jeigu variantas kitas ir šių duomenų nėra, A. Siaurusevičius yra stipriai pažeidžiamas.

Jeigu LRT nebuvo valdomi interesų konfliktai, tai gali reikšti tik vieną dalyką. LRT taryba neužtikrino Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo kontrolės ir, žiūrint formaliai, LRT tarybos pirmininkui Žygintui Pečiuliui taip pat gali grėsti atsakomybė, jog neužtikrino nacionaliniam transliuotojui keliamų skaidrumo reikalavimų.

Kėvišo scenarijus

Nesu tikras, ar žinote, bet, jeigu LRT direktorius bus pripažintas šiurkščiai pažeidęs Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo reikalavimus, trejus metus nuo pažeidimo paaiškėjimo dienos negalės būti skatinamas, priimamas, skiriamas ar renkamas į aukštesnes pareigas. Na, o tai reiškia, kad naujame konkurse…

Kai įsigalios VTEK sprendimai dėl LRT direktorius, tuomet VTEK įgis teisę siūlyti LRT panaikinti sandorius, t. y. sutartis su aukščiau aprašytomis verslo organizacijomis. Beje, visiškai nesvarbu, ar pagal Viešųjų pirkimų įstatymą bei kitus teisės aktus jos teisėtos.

Jeigu LRT nesiima jokių veiksmų, VTEK turi teisę pareikšti ieškinius (teikti prašymus) teismui dėl valstybės tarnybos santykių, darbo sutarčių ir sandorių nutraukimo ar pripažinimo negaliojančiais, nes jie buvo sudaryti pažeidžiant Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo reikalavimus. Žinoma, VTEK įgyja tokią teisę tuomet, jeigu LRT neįvykdė nekalto prašymo reikalavimų (4.2. punktas).

Egzaminas antikorupcinėms organizacijoms – kodėl gi ne?

Galima būtų daug ginčytis, ar Seimas, pradėdamas parlamentinį tyrimą dėl LRT, teisus ar ne, tačiau šiuo atveju raginčiau skaidrumo bei antikorupcines organizacijas veikti proaktyviai ir sinergiškai. Na, o žurnalistus, kurie nėra susiję su LRT istorija, nėra nei draugai, nei priešai, siūlytume kritiškai bei smalsiai žiūrėti į antikorupcinių organizacijų darbą, išlaikyti sąmoningą ir nesąmoningą nešališkumą.

Kas ką darytų?

Valstybės kontrolės auditas atsakytų į klausimą dėl LRT efektyvumo, ekonomiškumo ir rezultatyvumo.

VTEK atsakytų į klausimus dėl interesų konfliktų. Na, o radusi žalos elementų, būtų priversta visą medžiagą perduoti Specialiųjų tyrimų tarnybai ir (ar) Generalinei prokuratūrai.

Viešųjų pirkimų tarnyba atsakytų į klausimus, kaip LRT organizuojami ir vykdomi pirkimai už mokesčių mokėtojų pinigus.

Konkurencijos taryba atsakytų į klausimus, ar užtikrinama sąžininga konkurencija.

„Transparency International“ Lietuvos skyrius atliktų skaidrumo tyrimą pagal metodologiją, kuri paremta „Transparency International“ Gynybos ir saugumo programos tyrimu „Defence Companies Anti-Corruption Index“ (CI).

Tik surinkus visus šiuos duomenis bei labai tiksliai įvertinus priežastis ir problemas, būtų galima pradėti diskusiją apie subalansuotus LRT skaidrumo reikalavimus. Priešingu atveju – skaidrumas ir vėl lieka tik gražus žodis.

Autoriaus nuomonė nebūtinai sutampa su redakcijos pozicija.
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą RINKODAROS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Nuo rudens startuoja naujas „Laisvės TV“ ir Jakilaičio projektas 6

Nuo rudens sezono LRT nelikus žurnalisto Edmundo Jakilaičio vedamos laidos „Dėmesio centre“, ji paskutinę...

Rinkodara
2018.08.17
Jakilaičio vedamas laidas transliuos ir LNK grupės kanalai 23

Nuo rugpjūčio 27 d. „Delfi TV“ eteryje startuoja žurnalisto Edmundo Jakilaičio vedama laida „DELFI dėmesio...

Rinkodara
2018.08.16
Karas tarp žiniasklaidos ir JAV prezidento nerimsta 5

Bemaž 200 JAV laikraščių šios dienos vedamuosiuose reiškia solidarų nepasitenkinimą dėl prezidento Donaldo...

Rinkodara
2018.08.16
„Viasat Sport Baltic” keičia pavadinimą 2

Televizijos kanalas „Viasat Sport Baltic“ keičia pavadinimą. Nuo rugpjūčio 10 d. vadinsis „TVPlay Sports“.

Rinkodara
2018.08.09
„Telia“ siūlys HBO turinį 13

Nuo rugpjūčio 21 d. „Telia“ išmaniosios televizijos klientai galės žiūrėti daugiau nei šimtą filmų ir serialų...

„TV3Play“ keičia pavadinimą

Jau nuo šios savaitės nemokamo TV turinio platforma „TV3Play“ keičia pavadinimą į „TVPlay“. Taip pat...

Rinkodara
2018.07.31
Optimizmo šaltinis – didžiųjų klientų konkursų lietus: TOP žiniasklaidos planuotojai Premium 2

Žiniasklaidos planavimo agentūros ruošia ginklus rudeniui ir laukia didžiųjų reklamos užsakovų konkursų.

Rinkodara
2018.07.31

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau